THRONUM

[15.3hh] Snitzel X Helena's Secret

BRILLIANT SPRINTING SON OF SNITZEL

  • Won G2 Australia Stakes & 2ndG1 William Reid Stakes (defeating CATCHY)
  • Multiple winner at 2 and SW at 3
  • Son of Champion Australian Sire SNITZEL (100+ SWs)
  • Closely related to SHAMARDAL (146 SWs) and STREET CRY (131 SWs)
  • 1ST yearlings sell in 2021
2020 Service Fee: $7,700 inc. GST
Payment Upon Live foal

PEDIGREE CHART

SNITZEL (AUS)
B. 2002
GW 7 wins
f:1460 r:1156 w:890 SW:105
Redoute's Choice
B. 1996
GW 5 wins
f:1846 r:1486 w:1150 SW:177
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2083 w:1631 SW:347
DanzigNorthern Dancer2
Pas de Nom7
RazyanaHis Majesty4
Spring Adieu2
Shantha's Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny LadBletchingly7
Jesmond Lass14
Dancing ShowNijinsky8
Show Lady8
Snippets' Lass
B. 1993
SW 7 wins
f:6 r:6 w:6 SW:3
Snippets
B. 1984
GW 9 wins
f:828 r:739 w:602 SW:57
LunchtimeSilly Season1
Great Occasion7
Easy DateGrand Chaudiere19
Scampering20
Snow Finch
B. 1984
SW 2 wins
f:14 r:13 w:10 SW:2
Storm BirdNorthern Dancer2
South Ocean4
A RealgirlIn Reality21
Secret Verdict2
HELENA'S SECRET (USA)
B. or Br. 2007
Wnr 1 win
f:6 r:5 w:5 SW:1
Five Star Day
Ch. 1996
GW 6 wins
f:507 r:411 w:317 SW:26
Carson City
Ch. 1987
GW 6 wins
f:1020 r:831 w:661 SW:94
Mr. ProspectorRaise a Native8
Gold Digger13
Blushing PromiseBlushing Groom22
Summertime Promise4
Reggie V
Ch. 1990
NR
f:6 r:5 w:3 SW:1
VanlandinghamCox's Ridge12
Populi4
Regent's WalkVice Regent10
Lover's Walk11
Mount Helena
B. 1989
Wnr 1 win
f:13 r:11 w:8 SW:1
Danzig
B. 1977

Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern DancerNearctic14
Natalma2
Pas de NomAdmiral's Voyage4
Petitioner7
Helen Street
B. 1982
GW 3 wins
f:13 r:11 w:10 SW:2
TroyPetingo22
La Milo1
WaterwayRiverman10
Boulevard1

RACE RECORD


SIRE

SNITZEL 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2006. Champion Sire in Australia in 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20, second in 2013-14. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2016-17, 2017-18, 2019-20. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2017-18, 2018-19. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2016-17, 2017-18. Leading Aust. Sire by Winners 2016-17, 2017-18. Sire of 1156 progeny to race, 887 winners (76.0%), earnings of over $161 million, 105 stakes winners, 92 stakes placegetters, inc.




TRAPEZE ARTIST (14c, Domesday, Bletchingly). Champion 3YO Colt in Australia in 2017-18.7 wins-2 at 2-to 1400m, A$5,568,750, ATC TJ Smith S., Gr.1, Golden Rose S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, 1400m-in track record time, Canterbury S., Gr.1, 1300m-in track record time, Expressway S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d ATC The Everest, 3d ATC Sires' Produce S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Theo Marks S., Gr.2, 4th ATC Premiere S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Stan Fox S., Gr.2, Expressway S., Gr.2.

REDZEL (12g, Rubiton, Millionaire). Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2017-18.15 wins-1 at 2-to 1200m to 2019-20, A$16,444,000, VRC Darley Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Hall Mark S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3-3 times, VRC Mumm S., L, ATC Fireball S., L, The Everest-twice, July Sprint H., Tab.com.au 2YO H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1-twice, ATC Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2-3 times, BRC Victory S., Gr.2, ATC Spark of Life H., Hyland Race Colours H., 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, Shorts H., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, 4th BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

RUSSIAN REVOLUTION (13c, Stravinsky, Miswaki). 7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,284,225, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, MRC Vain S., Gr.3, ATC Can Assist Volunteers 2YO P., Schweppes 2YO H., 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.

SHAMUS AWARD (10c, Success Express, Luskin Star). Champion 3YO Colt in Australia in 2013-14.2 wins at 1600m, 2050m, A$2,473,500, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 2d VRC Sires' Produce S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Mitchell McKenzie S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., RL, MRC Chairman's S., L.

HOT SNITZEL (08g, Blushing Groom, Balidar). 8 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,334,850, BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Sebring S., Gr.3, Brian Crowley S., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, STC Rosehill Gardens Events Centre 2YO H., 2d BRC TJ Smith S., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Sebring S., Gr.3, Skyline S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, Kevin Heffernan S., L, 3d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Kindergarten S., Gr.3, 4th ATC Shorts H., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L.

SWEET IDEA (10f, Timber Country, First Norman). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$2,415,350, ATC Galaxy H., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, Missile S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 3YO S., ATC TAB Sprint 2YO P., 2d ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Lidoran Group 2YO P., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

SNITZERLAND (09f, Fraar, Zephyr Bay). 8 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,974,500, VRC Lightning S., Gr.1, Danehill S., Gr.2, ATC Challenge S., Gr.2, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC (Mornington) Inglis Premier 2YO S., MRC Blue Sapphire S., 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2, VRC Dilmah Earl Grey S., L, Ottawa S., L, 3d BRC Victory S., Gr.2, 4th ATC Reisling S., Gr.2.

SIZZLING (09c, General Nediym, Alzao). 7 wins-5 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,332,375, BRC TJ Smith S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, Gold Edition P., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, BRC Tyquin Speech & Reading 2YO H., 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Vo Rogue P., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Phelan Ready S., L, 3d ATC Expressway S., Gr.2, 4th ATC Bill Ritchie H., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL.

I AM EXCITED (14f, General Nediym, Nashwan). 7 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m to 2019-20, A$1,231,075, ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Darby Munro S., L, Fireball S., L, Spark of Life H., All Too Hard at Vinery 2YO P., 2d VRC Kennedy P., Gr.3, ATC Wenona Girl H., Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Triscay S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, 4th BRC Moreton Cup, Gr.2, MRC How Now S., Gr.3.

ESTIJAAB (15f, Charge Forward, Match Winner). Champion 2YO in Australia in 2017-18.3 wins at 2, A$2,540,825, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2, Australian Fire Hose 2YO P., 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, Inglis 3YO Sprint.

SUMMER PASSAGE (14g, Encosta de Lago, Lure). Top Male on The 2016-17 NZ 2YO Free H.3 wins-2 at 2-at 1200m to 2020-21, NZ$177,600, A$232,500, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Comag H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Counties Bowl, L, Counties RC Haunui Farm 2YO S.

WANDJINA (11c, Last Tycoon, Lunchtime). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £7,088, A$638,800, VRC Australian Guineas, Gr.1, CS Hayes S., Gr.3, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC All Aged S., Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 4th ATC Todman S., Gr.2, San Domenico S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Lonhro P., L.

HEAVENLY BLUE (13c, El Prado, Theatrical). 3 wins-2 at 2-from 1400m to 1800m, R1,822,000, Turffontein South African Classic, Gr.1, Lad Brokers Juvenile P., 2d Turffontein Dingaans H., Gr.2, Graham Beck S., Gr.3, 3d Turffontein South African Derby, Gr.1, Gauteng Guineas, Gr.2.

INVADER (14c, Encosta de Lago, Clay Hero). Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17.2 wins at 2, A$968,375, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Chris Toogood 2YO H., 2d ATC Champagne S., Gr.1, Todman S., Gr.2, TAB 2YO P., 4th ATC Breeders' P., L.

AWAY GAME (17f, Elusive Quality, Sir Tristram). 4 wins at 2 in 2019-20, A$2,729,400, ATC Percy Sykes S., Gr.2, Widden S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, BRC Calaway Gal S., L, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, Merson Cooper S., L.

SPILL THE BEANS (12c, Falbrav, Ahonoora). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$560,700, BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Australian Jewellery Liquidators 2YO P., 2d Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 3d VRC Schweppes Flemingtonfling S., 4th ATC Hobartville S., Gr.2.

WILD RULER (17c, Daaher, Indian Charlie). 3 wins-1 at 2-to 1200m to 2020-21, A$729,225, ATC Roman Consul S., Gr.2, Inglis Nursery, RL, Heritage S., L, 2d ATC Cellarbrations 2YO H., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Champagne Classic, Gr.2.

FRENCH EMOTION (11f, Woodman, Copper Kingdom). 8 wins from 1200m to 1600m, A$886,390, VRC Blazer S., Gr.2, SAJC Queen of the South S., Gr.2, MRC Vobis Gold Distaff, VOBIS Gold Distaff, Premier Signs H.-twice, Le Pine Funerals H., MVRC TBV Newmarket Grandwest H., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Melbourne Cup Tour Trophy, MRC VOBIS Gold Distaff P., ATC Cellarbrations H., Schweppes P., MRC Ladbrokes Bet Better H., Foundation H.

SNITTY KITTY (13f, Tale of the Cat, Zeditave). 6 wins to 1100m, A$566,685, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, BRC Lightning H., L, MRC Changing Places Real Estate H., Italktravel P., 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, WJ Adams H., L, Scone RC Denise's Joy S., L, MRC Geoff Murphy H., 3d MRC Blue Star Group H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3.

THRONUM (13c, Five Star Day, Danzig). 5 wins-2 at 2-to 1200m, A$441,750, MVRC Australia S., Gr.2, ATC Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO H., 2d MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Martin King 70th Birthday 2YO H., 3d ATC Up & Coming S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.

MENARI (14c, General Nediym, Whiskey Road). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$619,050, ATC Run to the Rose H., Gr.2, Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Canonbury S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1.

SHOWTIME (14c, Timber Country, First Norman). 3 wins from 1200m to 1600m, A$624,230, MRC PB Lawrence S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, MVRC Valley Pearl, L, ATC Capital Bluestone Kirkham 2YO P., McGrath Estate Agents H., 3d ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 4th ATC Todman S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3.

TIME FOR WAR (11c, Zabeel, Mukaddamah). 3 wins at 2, A$470,950, ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC CFMEU Mining & Energy 2YO P., 2d Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Brian Crowley S., L, SCTC Glasshouse H., L, 4th ATC Sires' Produce S., Gr.1.

FLYING SNITZEL (09f, Hula Town, The Expatriate). 3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$340,950, VRC AV Kewney S., Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC Magic Night S., Gr.2, Inglis Nursery, 4th ATC Champagne S., Gr.1, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2.

SPLINTEX (16c, O'Reilly, Centaine). 5 wins-2 at 2-to 1200m to 2019-20, A$791,750, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Southern Cross Turf 2YO H., Able Doors Spark of Life H., Theraces 2YO H., Bushfire Appeal H., 3d Gosford Guineas, L, ATC Easter Monday 2YO H., CES H.

FARSON (13g, Gallo di Ferro, Damister). 5 wins from 1200m to 1800m to 2019-20, A$219,005, M$326,375, MRC Autumn Classic, Gr.2, Moorookyle Park Thoroughbred Stud H., MVRC Simpson Construction H., 3d MVRC Alister Clark S., Gr.2.

CHANCE BYE (07f, Red Ransom, Lyphard). 3 wins at 2, A$542,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Racing NSW Inglis Nursery S., STC Inglis 2YO Classic, 3d AJC Silver Shadow S., Gr.3, 4th MVRC Champagne S., Gr.3.

LETZBEGLAM (17f, Forestry, Batonnier). 2 wins at 2 in 2019-20, A$178,950, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Cap d'Antibes S., L.

TANGLED (14g, Shinko King, Gleam Machine). 2 wins at 2, A$688,150, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Volvo Commercial Vehicles 2YO H., 2d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, Frank Packer P., Gr.3, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, Carrington S., L, 4th BRC Chairman's H., Gr.3, ATC Dulcify H., L.

PERIGNON (12f, Narita Brian, Rubiton). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$382,250, ATC Light Fingers S., Gr.2, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Magic Night S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, 3d ATC Flight S., Gr.1, Birthday Card S., Gr.3, 4th Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.

SALADE (08c, Beautiful Crown, Bletchingly). Winner at 2, A$173,200, ATC Pago Pago S., Gr.2, 2d Illawarra TC AJ Lillye Memorial H.

AMORINO (09g, Marauding, Storm Bird). 10 wins-2 at 2-to 1500m, A$776,900, VRC TAB Rewards S., Gr.3, March S., L, MRC Anniversary Vase, L, WATC Grandstand Cup, L, Cyril Flower S., L, Bunbury S., L, ATC City Tattersalls 2YO P., Summer Super Saver Ticket 2YO H., WATC Magic Millions Raceday H., 2d Pinjarra Classic, L, WATC Golden Group H., 3d VRC Lawn H., WATC Silks H., 4th ATC Todman S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gosford Guineas, L.

EXHILARATES (16f, More Than Ready, Secret Savings). 5 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$2,098,450, MRC Quezette S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, VRC MSS Security Sprint H., L, MVRC Atlantic Jewel S., L, GCTC Follow at Aquisfarm on Facebook 2YO H., 2d ATC Reisling S., Gr.2, MVRC Scarborough S., Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, 3d GCTC Gold Coast Guineas, Gr.3.

DANCES ON STARS (09g, Last Tycoon, Sir Tristram). 9 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$768,710, ATC Kindergarten S., Gr.3, Carrington S., L, GCTC Prime Minister's Cup, L, ATC Blackwoods Galmet H., SAJC Greg Venn's Significant Birthday H., Oakbank RC Harcourts Adelaide Hills H., 2d BRC Queensland Guineas, Gr.2, ATC Canterbury Classic, L, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, Gosford RC Takeover Target S., L, ATC Harvey Norman 2YO H., SAJC James Boag's Premium H., Eckermann Conveyancers H., AAMI H., Gawler & Barossa JC Terrace Function Centre H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, GCTC Victory S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Mount Franklin H., SAJC Hughes Limousines H., Adelaide Festival Raceday H., John Castleman Retirement H., 4th ATC Sebring S., Gr.3, Qld Tatt's RC Tattersall's 150th Anniversary S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, Canberra RC National Sprint H., L.

MALAVIO (08g, Dehere, Zoffany). 9 wins-1 at 2-to 1500m, A$504,780, ATC Tramway S., Gr.3, Festival S., L, Civic S., L, Tooheys New Twin Willows H., 2d ATC Michael Hansell Signs H., MC Conners Racing H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, 4th ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Doncaster Mile Prelude, Gr.3, Show County H., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

TAIKOMOCHI (13g, Fusaichi Pegasus, Deputy Minister). 7 wins from 1400m to 2400m to 2020-21, A$605,925, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Kingston Town S., Gr.3, Australia Day Cup, L, Premier's Cup Prelude H., 2d TTC Launceston Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, January Cup, L, Canberra Cup, L, ATC Press Statement at Vinery H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, Winter Challenge H., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, 4th ATC Japan Racing Association P., Gr.3, Premier's Cup, Gr.3, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Cup, L.

PETROL POWER (10g, Charnwood Forest, Alydar). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$541,107, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3, Placid Ark S., L, Supremacy S., L, Westspeed Initial 2YO P., Myer Fashion H., Tabtouch H., 2d WATC Belgravia S., L, Fairetha S., L, Perth S., L, Hyperno, Kingston Rule & Let's Elope H., Magicmillions.com.au H., Tabtouch Sprint H., 3d WATC Magic Millions Perth 2YO Classic, RL, Mitavite H., Minearc Systems H., Emirates Melbourne Cup Tour H.

YOUNG MAN POWER (12c, Sunday Silence, Nureyev). 5 wins-1 at 2-at 1600m, 220,627,000¥, Hanshin Arlington Cup, Gr.3, Tokyo Fuji S., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Tokyo Tamagawa S., 2d Niigata Tanigawadake S., L, Fukushima Mimpo Hai, L, 3d Kyoto Yomiuri Milers Cup, Gr.2, Nakayama Keisei Hai Autumn H., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Nakayama Junior Cup, 4th Niigata Sekiya Kinen, Gr.3-twice.

PERAST (14c, Zabeel, Success Express). 4 wins-1 at 2-to 1400m, A$478,166, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, Queensland Day P., L, 3d ATC Run to the Rose H., Gr.2, VRC Chatham S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL.

IRITHEA (13f, French Deputy, Sadler's Wells). 8 wins to 1400m to 2019-20, A$919,865, Hawkesbury Crown, Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, ATC Tipping Competition H., Owners Benefits Card H., Dooleys H., Theraces H., 2d ATC Sapphire S., Gr.2, Aspiration H., Gr.3, Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC Tab.com.au H., Ranvet H., 3d Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Summer Hospitality H., 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Millie Fox S., Gr.2, Hawkesbury Crown, Gr.3.

SYLVIA'S MOTHER (15f, Bel Esprit, At Talaq). 7 wins to 1400m to 2019-20, A$455,230, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, VRC ATA Trainers’ Trust H., ATC Membership H., Australian Turf Club H., 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, ATC TAB H.

ARBEITSAM (13g, Red Ransom, Palace Music). 7 wins from 1200m to 2000m, A$1,129,600, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, ATC Premier's Cup Prelude H., Sydney Spring Carnival on Sale P., Theraces H., TAB Rewards H., 2d GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Pro Rata ATC Membership H., Pro Rata Membership H., 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Theraces P., Membership H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway S., Gr.2, ATC Craven P., Gr.3.

SPRIGHTLY LASS (13f, Gold Fever, Rory's Jester). 6 wins to 1100m, A$321,390, SAJC DC McKay S., Gr.3, MRC Bel Esprit S., L, MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., Excellence in Baking H., 2d ATC Maurice McCarten H., Gr.3, MRC Sheen Group H.

SWEET REDEMPTION (12f, Red Ransom, Danzero). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$401,810, ATC Festival S., Gr.3, Toy Show H., Gr.3, TAB Rewards 2YO H., TAB Rewards H., McGrath Estate Agents Qld H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, TTC Tasmanian Oaks, L, Goulburn City Cup, ATC TAB Place Multi 2YO H., Legea Xmas Party H., 3d MVRC Alexandra S., Gr.3, BRC Brisbane H., L, ATC Cafe Culture Insitu H.

LUBITON (13f, Zabeel, Sea Road). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$367,150, MVRC Tesio S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Ranvet H., TAB H., 2d Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3, ATC Star Mile H., Sydney Rowing Club H., McGrath Estate Agents ACT H., 3d ATC Ascend Sales Trophies H., 4th ATC Shannon S., Gr.2.

ODYSSEY MOON (12c, Arch, Drone). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$723,275, VRC Standish H., Gr.3, ATC Inglis Nursery, RL, VRC Midwest Bellarine H., MRC Ladbrokes Cash in H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, Skyline S., Gr.2, Carbine Club S., Gr.3, 3d ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC AR Creswick Series Final, L, Straight Six H., L, MVRC Mitchell McKenzie S., L, Bendigo Guineas, L, 4th MRC Zeditave S., Gr.3, ATC Inglis 2YO Classic, RL.

JUKEBOX (14c, Rory's Jester, Umatilla). 3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$356,400, MRC Vain S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL, 2d VRC Danehill S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, 3d MRC Sir John Monash S., Gr.3.

OAKLEIGH GIRL (11f, Mr. Greeley, Century). 2 wins at 2, A$828,500, VRC Ottawa S., Gr.3, BRC Calaway Gal S., L, 2d GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, 4th BRC BJ McLachlan S., Gr.3.

SURE KNEE (15f, Encosta de Lago, Belong to Me). 7 wins from 1300m to 1700m to 2019-20, A$531,940, BRC Sapphire S., Gr.3, VRC Macedon & Goldfields H., TAB Trophy H., ATC Derby Day on Sale H., TAB Rewards H., Theraces H., MRC Mary Bell H., 2d VRC Rivette Series Final H., MRC Jack Elliot H., VRC So You Think Hall of Fame H., ATC Schweppes H., 3d MVRC Ace Seating H.

ELLE LOU (11f, Snippets, Famous Star). 7 wins from 1100m to 1600m, A$516,750, ATC Aspiration H., Gr.3, GCTC Magic Millions P., ATC Happy 80th Brithday Stan King H., JBS Australia H., Pluck at Vinery H., Providence H., 2d ATC Ladbrokes.com.au H., Heritage Society Anniversary H., TAB Rewards H., 3d ATC Toy Show H., Gr.3, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, Eric Kime H., 4th Scone RC Dark Jewel Classic, Gr.3, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L.

MURAAQEB - SAFIN (14g, Starcraft, Anabaa). 4 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$468,050, ATC Carbine Club S., Gr.3, MVRC William Hill 2YO P., ATC Shoot Out Mile H., MVRC Sporting Globe After Last P., 2d VRC Emirates Airline H., L, 3d VRC CS Hayes S., Gr.3, MRC Manfred S., Gr.3, Eclipse S., Gr.3, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, MVRC Valley Pearl, L, MRC Jockey Celebration Day H.

DIDDUMS (13f, Rahy, Red Ransom). 4 wins to 1200m, A$215,380, ATC PJ Bell S., Gr.3, Tab.com.au H.-twice, 2d ATC Casino Prince at Vinery H., Myboycharlie at Vinery H.

IMMORTAL LOVE (17g, Bel Esprit, Danehill Dancer). 3 wins-2 at 2-to 1400m to 2020-21, A$163,138, MRC HDF McNeil S., Gr.3, VRC Tom Melbourne 2YO Trophy.

EPTIMUM (14g, Monashee Mountain, Hatta's Mill). 3 wins at 1100m, 1200m, A$148,050, HK$172,200, MVRC Red Anchor S., Gr.3.

SOOBOOG (12c, Fraar, Zephyr Bay). 3 wins at 1100m, 1200m, A$272,575, VRC Aurie's Star H., Gr.3, ATC Tab.com.au H., Cellarbrations H., 2d SAJC Euclase S., Gr.2, VRC Goodwood Racecourse Trophy H., L, ATC Breeders' P., L, 3d MVRC Jeep 55 Second Challenge Heat H., 4th VRC AR Creswick Series Final, L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L.

ESTONIAN PRINCESS (10f, Prized, Macarthur Park). 3 wins at 1400m, 1600m, A$450,575, ATC James HB Carr S., Gr.3, Membership on Sale P., 2d ATC Angst S., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, ATC Festival S., L, GCTC Silk Stocking H., L, ATC Bishop Kevin Manning 2YO P., 3d Wyong Magic Millions 3YO S., 4th ATC Villiers S., Gr.2, Scone RC Woodlands S., L.

ALIYANA TILDE (08f, Mister C, One Pound Sterling). 3 wins from 1300m to 1900m, A$360,190, ATC Epona S., Gr.3, 2d ATC Australian Oaks, Gr.1, Schweppes H., 3d ATC Sydney Cup, Gr.1, Vinery Stud S., Gr.1, Chairman's H., Gr.2, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, ATC Aspiration H., L.

DRACARYS (14c, Elusive Quality, Snippets). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1300m, A$175,450, ATC Up & Coming H., Gr.3, Hyland Race Colours 2YO P., 2d ATC Member for a Day 2YO H.

TEASPOON (14f, Mister C, One Pound Sterling). 2 wins at 2, A$186,250, ATC Widden S., Gr.3, TAB 2YO P., 3d ATC Sweet Embrace S., Gr.2.

EL DIVINO (13c, Al Akbar, Voodoo Rhythm). 2 wins at 2, A$192,260, ATC Kindergarten S., Gr.3, TAB More Than Just Winning 2YO H., 2d VRC Kensington S., L, MVRC Bendigo Bank H., L, 4th ATC Run to the Rose H., Gr.2, SAJC Redelva S., L.

His sire sons include Shamus Award (9), Time for War, Wandjina, Sizzling, Spill the Beans, etc.



DAMLINE

 

1st Dam

HELENA'S SECRET, by Five Star Day. Winner at 2 in Canada. Half-sister to TEARS I CRY, Anna Dana. Dam of six named foals, five to race, all winners, inc:-

THRONUM (c. by Snitzel). Subject horse.

All Too Many (f. by Eskendereya). Winner at 8¼f in U.S.A. Dam of-

Cover Charge (Take Charge Indy). Winner at 2, 3d Delta Downs Take Charge Brandi S., L, My Trusty Cat S., L, Zia Park Princess S., L, Retama Park La Senorita S., L.

 

2nd Dam

MOUNT HELENA, by Danzig. Winner at 2 in GB. Half-sister to STREET CRY, HISTORIAN, Helsinki (dam of SHAMARDAL, GEOFFREY CHAUCER), Sovetsky, Grecian Slipper (dam of GRAIKOS, MAGNA GRAECIA, PARTHENON). Dam of 13 foals, 11 to race, 8 winners, inc:-

TEARS I CRY (Chester House). 3 wins from 7½f to 8½f, US$157,168, Lone Star Park Irving Distaff S., L, 2d Lone Star Park Ouija Board Distaff H., Gr.3, 3d Canterbury Park Lady Canterbury S., L. Producer.

Anna Dana (Chester House). 2 wins-1 at 2-at 6½f, 7½f, 2d Turfway Park Valdale S., L, Cincinnati Trophy S., L. Producer.

 

3rd Dam

HELEN STREET, by Troy. Second top filly on The 1984 English 2YO Free H. Joint third top filly on The 1985 English 3YO Free H. 3 wins-2 at 2-from 1200m to 2400m, Irish Oaks, Gr.1, Deauville Prix du Calvados, Gr.3, Ascot Virginia Water S., 2d Ascot Fillies Mile, Gr.3, 3d Yorkshire Oaks, Gr.1, Newmarket Nell Gwyn S., Gr.3, 4th Newmarket Champion S., Gr.1, Laurel Washington DC International S., Gr.1, York Musidora S., Gr.3. Dam of 13 foals, 11 to race, 10 winners, inc:-

STREET CRY (Machiavellian). Horse of the Year in UAE in 2002. Champion Middle Distance Horse in UAE in 2002. 5 wins-1 at 2-from 1300m to 2000m, US$4,753,675, 2,013,000Dhs in U.S.A. and U.A.E, Nad al Sheba Dubai World Cup, Gr.1, Churchill Downs Stephen Foster H., Gr.1, Nad al Sheba Sheikh Maktoum bin Rashid al Maktoum Challenge #3, Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, 2d Saratoga Whitney H., Gr.1, Santa Anita Norfolk S., Gr.2, Del Mar Futurity, Gr.2, Aqueduct Discovery H., Gr.3, UAE Derby, Gr.3, 3d Breeders' Cup Juvenile, Gr.1. Champion sire.

HISTORIAN (Pennekamp). 5 wins-4 at 2-from 1350m to 2100m, Saint-Cloud Prix Rose de Mai, L, Prix de la Haie Fleurie, 4th Toulouse Prix Occitanie, L. Dam of-

Antiquities (Kaldounevees). 2 wins at 2000m, 2100m, €75,900, Maisons-Laffitte Prix Reliance, 2d Saint-Cloud Prix Cléopâtre, Gr.3, Fontainebleau Prix Melisande, L, Vichy Prix Madame Jean Couturie, L. Dam of-

VICTOR LUDORUM (Shamardal). 4 wins-3 at 2-at 1600m, €613,156, to 2020, Deauville Poule d'Essai des Poulains, Gr.1, ParisLongchamp Prix Jean-Luc Lagardere, Gr.1, Chantilly Prix des Aigles, ParisLongchamp Prix de Fontenoy, 3d Chantilly Prix du Jockey Club, Gr.1, Deauville Prix Guillaume d'Ornano, Gr.2, ParisLongchamp Prix de Fontainebleau, Gr.3.

MARY TUDOR (Dawn Approach). Winner at 1¼m, €97,702, Navan Salsabil S., L, 2d Naas Oaks Trial, L, 3d Irish Oaks, Gr.1, Curragh Debutante S., Gr.2.

Comnena. Unraced. Dam of-

CARPATHIAN (Elusive City). 4 wins from 2200m to 3850m in Germany, Cologne Frühjahrspreis des Carl Jaspers Versicherungskontors, L, Silbernes Band, L.

Helsinki (Machiavellian). Winner at 2000m, Deauville Prix de Cheffreville, 3d Evry Prix Melisande, L. Dam of-

SHAMARDAL (Giant's Causeway). Champion 2YO & 3YO Colt in Europe in 2004 & 2005. Champion 2YO Colt in GB in 2004. Champion 3YO Miler in GB in 2005. 6 wins-3 at 2-from 1200m to 2100m, £329,319, €1,085,660, Chantilly Prix du Jockey Club, Gr.1, Longchamp Poule d'Essai des Poulains, Gr.1, Newmarket Dewhurst S., Gr.1, York St James's Palace S., Gr.1, Goodwood Vintage S., Gr.2. Champion sire.

GEOFFREY CHAUCER (Montjeu). 2 wins at 2, €86,435, Curragh Beresford S., Gr.2, Leopardstown Irish Stallion Farms 2YO S., 3d Leopardstown Derrinstown Stud Derby Trial, Gr.3.

Diamond Necklace (Unbridled's Song). Placed at 3, 3d Gowran Park Victor McCalmont Memorial S., L. Dam of-

DOGTAG (War Front). 4 wins-1 at 2-from 1m to 1¼m, US$252,511, to 2020, Saratoga PG Johnson S., L, Santa Anita Possibly Perfect S., L, Pimlico Hilltop S., L, 3d Saratoga Lake George S., Gr.3.

Grecian Slipper. 3 wins from 1m to 11f, Doncaster Unknown Soldier S., 4th Ascot Harvest S., L. Dam of-

MAGNA GRAECIA (Warning). 5 wins from 1800m to 3000m, Longchamp Prix de Barbeville, Gr.3, Chantilly Prix Right Royal, L, 2d Cagnes-sur-Mer Grand Prix du Conseil General des Alpes-Maritimes, L. Dam of-

Taranto (Machiavellian). 2 wins at 2, Longchamp Prix de la Butte Aux Cailles, Maisons-Laffitte Prix Tenebreuse, 2d Lingfield River Eden S., L. Dam of-

TERRITORIES (Invincible Spirit). 3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, £107,231, €569,340, Chantilly Prix Jean Prat, Gr.1, Longchamp Prix de Fontainebleau, Gr.3, Chantilly Prix de Bertinval, 2d Deauville Prix Jacques Le Marois, Gr.1, Longchamp Prix Jean-Luc Lagardere, Gr.1, The Two Thousand Guineas, Gr.1, 3d Deauville Prix du Palais-Royal, Gr.3, Longchamp Prix La Rochette, Gr.3, Maisons-Laffitte Prix Messidor, Gr.3, Prix Carrefour Montesson. Sire.

Policoro. Winner at 2200m in France. Dam of-

FIREBIRD SONG (Invincible Spirit). 3 wins-1 at 2-at 1600m, 1750m to 2019 in GB, France and Germany, Hannover Grosser Preis der Metallbau Burckhardt Gmbh, L, 3d Saint-Cloud Prix Matchem, L, La Teste Prix La Sorellina, L, Newmarket Prestige Classics 2YO Fillies' S.

GRAIKOS (Rainbow Quest). 3 wins at 2, Longchamp Prix de Conde, Gr.3, Prix des Aigles, Deauville Prix de Bourguebus, 3d Longchamp Prix des Chenes, Gr.3. Sire.

PARTHENON (Dubai Destination). 3 wins-1 at 2-from 7f to 11f, Hamilton Glasgow S., L, Sandown Casino at Bet365.com S., 3d Doncaster Racing Post Nursery H.

Latona. Winner at 2600m in France. Dam of-

PAXIMADIA (Commands). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1600m, A$508,650, MRC Sandown Guineas, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, Poseidon S., L, ATC RAAF 2YO H., 3d BRC JJ Atkins S., Gr.1, 4th BRC Sires' Produce S., Gr.2.

Truth Beauty. Unplaced. Dam of-

SHAMTEE (Shamardal). 3 wins at 1600m, 1800m, Longchamp Prix Finlande, L, 4th Chantilly Prix de Sandringham, Gr.2.