34 winners from just 50 runners (68%)! 8% stakes horses. $2.5m+ progeny earnings. Averages earnings per runner $50k+… a sire on the rise!

Squamosa

[15.3hh] Not a Single Doubt X Class Success

CHAMPION VICTORIAN FIRST SEASON SIRE

  • 64% winners to runners & over $2 million in stakes
  • Winners include 2YO stakes winner KIWI IDA (9 wins), DERASA, ORDER OF COMMAND, SUN QUAN etc.
  • Unbeaten at 2. Won Run To The Rose & 2nd G1 Golden Rose at 3
  • Son of boom stallion NOT A SINGLE DOUBT (64 stakes winners)
  • Yearlings have sold up to $160,000
2019 Service Fee: $6,600 inc. GST
Payment Upon Live foal

PEDIGREE CHART

NOT A SINGLE DOUBT (AUS)
B. 2001
SW 4 wins
f:868 r:761 w:557 SW:57
Redoute’s Choice
B. 1996
GW 5 wins
f:1691 r:1320 w:995 SW:159
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2082 w:1630 SW:347
Danzig Northern Dancer 2
Pas de Nom 7
Razyana His Majesty 4
Spring Adieu 2
Shantha’s Choice
B. 1992
Wnr 1 win
f:13 r:10 w:10 SW:5
Canny Lad Bletchingly 7
Jesmond Lass 14
Dancing Show Nijinsky 8
Show Lady 8
Singles Bar
Ch. 1991
SP 2 wins
f:13 r:10 w:8 SW:1
Rory’s Jester
Ch. 1982
GW 7 wins
f:982 r:878 w:678 SW:76
Crown Jester Baguette 6
Anjudy 13
Rory’s Rocket Roan Rocket 13
Cantadora 1
Easy Date
B. 1977
Wnr 1 win
f:16 r:15 w:11 SW:4
Grand Chaudiere Northern Dancer 2
Lachine 19
Scampering Misty Day 5
Scamper Away 20
CLASS SUCCESS (AUS)
B. 1999
SW 3 wins
f:7 r:5 w:4 SW:1
Success Express
B. 1985
GW 4 wins
f:708 r:629 w:460 SW:32
Hold Your Peace
B. 1969
GW 11 wins
f:515 r:449 w:371 SW:44
Speak John Prince John 14
Nuit de Folies 1
Blue Moon Eight Thirty 11
Blue Grail 12
Au Printemps
B. 1979
SW 7 wins
f:16 r:15 w:10 SW:4
Dancing Champ Nijinsky 8
Mrs. Peterkin 4
Lorgnette High Hat 2
Mlle. Lorette 17
Enchantor
Br. 1993
NR
f:5 r:4 w:3 SW:1
Bletchingly
Br. 1970

GW 4 wins
f:625 r:531 w:420 SW:63
Biscay Star Kingdom 1
Magic Symbol 2
Coogee Relic 8
Last Judgement 7
Tiphered
B. 1982
NR
f:9 r:6 w:6 SW:1
Exceller Vaguely Noble 1
Too Bald 21
Prestissimo Bold Reasoning 1
Fast Ride 16

RACE RECORD

WON

STC Run to the Rose Stakes-G3 (1300m)
ATC June Stakes-L (1100m) by 5 lens in open company
AJC Free Today Handicap (1150m) at 2
AJC Schweppes Handicap (1400m) at 2

2nd

STC Golden Rose Stakes-G1 (1400m) beaten a head in race record

SIRE

NOT A SINGLE DOUBT 4 wins-3 at 2-to 1200m, A$392,000, AJC Canonbury S., L, MRC Zeditave S., L, STC Cabe-Vision Made Real 2YO H., Wyong RC Strawberry Hill Slipper, 2d MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th STC Todman Slipper Trial S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2005. Leading Aust. Sire (worldwide) in 2015-16. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2015-16. Second on Aust. Sires List in 2015-16. Sire of 762 progeny to race, 556 winners (72.0%), earnings of over $81 million, 57 stakes winners, 43 stakes placegetters, inc.


MIRACLES OF LIFE (10f, More Than Ready, Snippets). 8 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,578,270, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC William Hill Classic, Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, SAJC Sportingbet S., Gr.2, MRC Blue Diamond Preview (f), L, SAJC Centrebet 2YO P., Adelaide Cup 11th March 2YO H., 2d MVRC Champagne S., Gr.3, SAJC Manihi Classic, L, Redelva S., L, 3d ATC Galaxy H., Gr.1, 4th MRC HDF McNeil S., Gr.3.

EXTREME CHOICE (13c, Hussonet, Nasty and Bold). 4 wins-3 at 2-at 1000m, 1200m to 2016-17, A$1,736,250, MRC Blue Diamond S., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, MRC Chairman’s S., Gr.3, ATC Inglis Nursery, RL, 3d MRC Oakleigh P., Gr.1.

SECRET AGENDA (12f, Red Ransom, Marauding). 7 wins-1 at 2-to 1200m to 2017-18, A$1,549,400, SAJC Ubet Classic, Gr.1, ATC Sapphire S., Gr.2, MRC How Now S., Gr.3, VRC Gucci S., Gr.3, Bob Hoysted H., L, MVRC CRT Whites Wires 2YO P., MRC Grand Hotel Frankston H., 2d SAJC Sangster S., Gr.1, ATC Sapphire S., Gr.2, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, Champagne S., Gr.3, 3d SAJC RN Irwin S., Gr.3, 4th SAJC Goodwood S., Gr.1, Euclase S., Gr.2.

SCALES OF JUSTICE (12g, Umatilla, Lord Seymour). 9 wins-1 at 2-from 1100m to 2000m to 2016-17, A$1,425,950, WATC Railway S., Gr.1, RJ Peters S., Gr.3, Hyperion S., Gr.3, Strickland S., Gr.3, Perth Racing Young Membership P., Pink Ladies Day Luncheon H., Young Membership H., Champion Fillies Raceday H., 2d WATC Kingston Town Classic, Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, WATC Belmont Sprint, Gr.3, Free Wi-Fi Available P., Westspeed 2YO P., Bunbury TC Monster Storage H., WATC Muscular Dystrophy H., Westspeed 3YO H., 3d WATC Lee Steere S., Gr.2, Town of Victoria Park H.

SINGLE GAZE (12f, Intergaze, Sanction). 5 wins-1 at 2-from 1100m to 2200m to 2016-17, A$2,361,600, ATC Vinery Stud S., Gr.1, BRC PJ O’Shea S., Gr.2, Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3, BRC Tails H., L, ATC CFMEU West Tradies 2YO P., 2d MRC Caulfield Cup, Gr.1, ATC Ranvet S., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, Brisbane Cup, Gr.2, ATC Surround S., Gr.2, GCTC AD Hollindale S., Gr.2, MRC Peter Young S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, 3d ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, 4th MRC Caulfield S., Gr.1, Underwood S., Gr.1.

CLEARLY INNOCENT (11g, Zabeel, Prince Echo). 9 wins to 1400m to 2016-17, A$1,456,400, BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, Scone RC Luskin Star S., L-twice, ATC Country Championship Final, Scone RC Country Championships Qualifer, 2d ATC TAB Highway H., 3d BRC Stradbroke H., Gr.1, ATC Premiere S., Gr.2, 4th MRC Italktravel S., L.

GOOD PROJECT (11c, Final Card, Marooned). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,330,460, WATC Railway S., Gr.1, ATC TAB Place Multi H., Mack Trucks H., TAB Early Quaddie 2YO P., City Tatt’s RC Bartier Perry Lawyers H., 2d WATC Railway S., Gr.1, ATC Bill Gilmour Tennis Centre P., TAB Early Quaddie 2YO H., TAB More Than Winning H., Membership on Sale H., Rexel H., TAB Rewards 2YO H., NSW Tatt’s RC Tab.com.au H., VRC Lavazza Short Black H., 3d ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Dissident at Newgate Farm P., Inglis Premier Yearling Sale H., Lindblad Expeditions H., 4th MRC Moonga S., Gr.3.

MIGHTY BOSS (14c, Encosta de Lago, Laranto). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m to 2017-18, A$1,259,750, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 2d MRC M&D Dillon Contructions H., 4th MVRC Bill Stutt S., Gr.2.

DON’T DOUBT MAMMA (12f, Fantastic Light, Geiger Counter). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m to 2016-17, A$640,610, MVRC WH Stocks S., Gr.2, VRC Let’s Elope S., Gr.2, Vanity S., Gr.3, SAJC Redelva S., L, VRC Lexus Hybrid P., L, MRC Foundation P., SAJC Kingsman Secret Service 2YO H., 2d VRC AV Kewney S., Gr.2, 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, SAJC Book Your Event at Morphettville 2YO H., Guardian Insurance H., 4th MVRC Atlantic Jewel S., L.

KENEDNA (13f, Falbrav, Ahonoora). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m to 2016-17, A$525,395, BRC The Roses, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3, VRC Vanity S., Gr.3, SAJC Laelia S., L, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Ladbrokes.com.au 2YO Fillies H., Clanbrooke Racing H., 4th BRC Queensland Oaks, Gr.1.

FELL SWOOP (11g, Fasliyev, Akaaber). 9 wins to 1200m, A$1,846,920, BRC Victory S., Gr.2, MRC Testa Rossa S., L, MVRC Chandler Macleod S., L, ATC Selleys H., TAB Rewards H., Tab.com.au H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, 4th ATC Galaxy H., Gr.1.

GYPSY DIAMOND (10f, Zabeel, End Sweep). 4 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, A$756,010, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, Japan Racing Association P., Gr.3, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, BRC The Phoenix S., L, 3d ATC Emancipation S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, Murrumbidgee TC Wagga Wagga Gold Cup, L, ATC Warwick Farm H., 4th VRC Oaks, Gr.1, ATC Surround S., Gr.2, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

VILLA VERDE (10f, Kenmare, Salmon Leap). 3 wins-2 at 2-at 1000m, A$653,950, ATC Challenge S., Gr.2, MRC Debutant S., L, VRC 7news P., L, 2d ATC Reisling S., Gr.2, MRC Nine West P., 3d ATC Galaxy H., Gr.1, 4th SAJC Robert Sangster Classic, Gr.1, VRC Coolmore Stud S., Gr.1.

GUNNISON (14g, Hussonet, Flying Spur). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m to 2017-18, A$196,600, HK$2,665,800, ATC Todman S., Gr.2, HKJC France Galop Cup, 2d HKJC Sun Jewellery H.

SUMMER SHAM (14f, Fusaichi Pegasus, Giant’s Causeway). 3 wins to 1400m in 2017-18, A$188,150, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, MVRC Independent Turf Services H.

NOT A SINGLE CENT (15c, Encosta de Lago, Tierce). Winner at 2 in 2017-18, A$136,050, VRC Sires’ Produce S., Gr.2.

INTO THE RED (10g, Clay Hero, Czaravich). 5 wins to 1200m, A$453,450, Qld Tatt’s RC WJ Healy S., Gr.3, BRC Ascot H., L, Gold Edition P., L, Bribie H., L, Love My Wines H., 2d BRC BTC Classic, Gr.3, Sunshine Coast Cup, L, BRC National Jockeys Celebration H., Northside Women’s Health H., GCTC Ladies Day H., Qld Tatt’s RC Hardy Brothers Jewellers H., 3d BRC Hinkler H., L, 4th BRC George Moore S., Gr.3.

DOUBTFUL JACK (06g, Marscay, Sir Tristram). 9 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$717,128, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, TTC Premium S., L, VRC Winter Championship Final H., L, MRC Jim Conway 2YO H., MVRC Pulse Pharmacy H., VRC Brian Beattie H., 2010 VRC-CRV Winter Championship Heat H., MRC (Mornington) EJ & Nellie Anne Turner H., 2d MVRC Schweppes S., Gr.2, BRC Brothers Grange Community Sports H., MRC Sportsbet.com.au Thing H., Dennis Hanrahan H., 3d MVRC Australia S., Gr.2, MRC Kevin Heffernan S., L, BRC Iceworks H., MRC Samson H.

KARUTA QUEEN (08f, Final Card, Vite Cheval). 6 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,857,675, MVRC Red Anchor S., Gr.3, ATC Heritage S., L, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, STC Rosehill Gardens Event Centre 2YO P.-twice, Wyong RC Magic Millions 2YO Classic, 2d MVRC William Reid S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., L, GCTC Silk Stocking H., L, VRC Schweppes Tonic P., 3d ATC San Domenico S., Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, 4th ATC Run to the Rose H., Gr.3, MRC Rubiton S., Gr.3.

PAYROLL (12f, Red Ransom, Palace Music). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m to 2017-18, A$536,000, MRC Eclipse S., Gr.3, BRC Spear Chief H., L, MRC Lord S., L, 2d MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Redoute’s Choice S., L, Qld Tatt’s RC GH Mumm H., L, BRC Merchandise H., 3d VRC Blazer S., Gr.2, GCTC Magic Millions Trophy H., VRC Rivette Series Final H., Trevor Clarke H.

CASTLETHORPE (07g, Sadler’s Wells, Ahonoora). 9 wins from 1200m to 1600m, R972,815, Kenilworth Winter Guineas, Gr.3, Fairview East Cape Sprint Cup, L, Clairwood GPS Plastics S., Kenilworth Official J&B Met After Party H., Greyville Morris Vee H., Kenilworth Racing. It’s a Rush S., 2d Clairwood Gold Challenge, Gr.1, Kenilworth Diadem S., Gr.2, Clairwood Betting World Numbers P., Kenilworth BMW Pinnacle S., First National Bank S., Racing, Its a Rush H., 3d Durbanville Matchem S., Gr.3, Kenilworth Magnum Mile, Rubgy 5 Tackle it P., 4th Clairwood Gold Challenge, Gr.1, Kenilworth Selangor Cup, Gr.2, Merchants S., Gr.2, Clairwood In Full Flight H., L.

SQUAMOSA (07c, Success Express, Bletchingly). 4 wins-2 at 2-to 1400m, A$433,000, STC Run to the Rose H., Gr.3, ATC June S., L, AJC Schweppes 2YO H., Free Entry Today 2YO H., 2d STC Golden Rose S., Gr.1.

SELENIA (13f, Hussonet, Flying Spur). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m to 2016-17, A$266,500, MVRC Champagne S., Gr.3, VRC Festival of Racing S., L, 2d MRC Le Pine Funerals H., 3d MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, MRC Geoff Murphy H., 4th MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, Blue Diamond Preview (f), Gr.3, VRC Crown Resorts P., Gr.3, Thoroughbred Breeders S., Gr.3.

COOL PASSION (11f, Mister C, Salieri). 9 wins to 1200m to 2017-18, A$406,975, MRC Cape Grim Beef Steaks S., Gr.3, WATC Schweppes H., Pink Ladies Raceday H., Mumm Champagne H., Kai Construction H., Belmont Bonanza H., Perth Racing Facebook H., Non Race Day Functions H., 2d MRC Tristarc S., Gr.2, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, WATC Amanda Energy H., Five Star Wholesale Meats H., 3d SAJC WH Wylie H., L, MRC Sandown Park (U.K) H., WATC Fasttrack Membership H.

MY EX MATE (07g, Kenny’s Best Pal, New Regent). 9 wins from 1200m to 2600m, A$225,485, SAJC Lord Reims S., Gr.3, Schweppes Cocktail Revolution H., Oakbank RC Tourism SA Johnston Country Cup, SAJC Blevic Tribute H., Centrebet Super Best Plus H., Schweppes H., 2d SAJC Adelaide Casino P., 3d SAJC Centrebet Rain Lover P.

SUGAR BELLA (13f, Hula Chief, Aurilandy). 6 wins-2 at 2-to 1400m to 2017-18, A$275,640, ATC Wenona Girl H., Gr.3, Owners Benefit Card H.-twice, Tab.com.au H., 2d ATC Birthday Card S., Gr.3.

PETTY CURY (08f, Volksraad, Virginia Privateer). 6 wins to 1400m, NZ$117,800, A$6,000, ARC Darley P., Gr.3, Curraghmore Stud H., Cardinal Logistics H., Portofino Restaurants H., Counties RC Pallecon H., 4th GCTC Silk Stocking H., L.

CHAMPAGNE CUDDLES (14f, Snippets, Al Hareb). 3 wins-2 at 2-to 1200m to 2017-18, A$861,700, Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Pierro 2YO P., Club Redfern 2YO P., 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Furious S., Gr.2, 3d BRC Stradbroke H., Gr.1, Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2.

FARAWAY TOWN (13f, Dehere, Bletchingly). 3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m to 2017-18, A$843,475, ATC Triscay S., Gr.3, Cellarbrations Penrith 2YO P., Rebecca Louise H., 2d ATC Spring S., Gr.3, Viridian Lightbridge 2YO P., 3d ATC Sires’ Produce S, Gr.1, Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3, City Tatt’s RC Brian Crowley S., L, ATC Schweppes 2YO P., Elite Haulage H., 4th ATC Champagne S., Gr.1, MRC Sandown Guineas, Gr.2.

SPECIAL ALERT (14f, Jeune, Military Plume). 2 wins at 1500m, 2400m in 2017-18, A$182,990, Western Australian Oaks, Gr.3, WATC Tabtouch P., 2d WATC Perth Racing Club Membership H., 3d WATC Lycopodium Limited H., 4th WATC Champion Fillies S., Gr.3.

THE GREY FLASH (12f, More Than Ready, Unbridled’s Song). 2 wins-1 at 2-at 1400m, 1600m to 2016-17, A$144,950, SAJC Sires’ Produce S., Gr.3, 2d SAJC Breeders’ S., Gr.3, 3d BRC Coke Zero H.

SINGLE BULLET (14g, More Than Ready, Danehill). Winner at 2 in 2016-17, A$312,465, ATC Pago Pago S., Gr.3, 2d ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Red Anchor S., Gr.3, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Heritage S., L, Wyong Magic Millions S., ATC Happy 2017 2YO H., 3d ATC Skyline S., Gr.2, Wilkes H.

His sire sons include Squamosa, etc.

DAMLINE

SUCCESS EXPRESS 4 wins at 2, US$835,359, Breeders’ Cup Juvenile S., Gr.1, Canterbury Juvenile S., L, Louisiana Downs Sport of Kings Futurity, L, 2d Aqueduct Bay Shore S., Gr.2, 3d Saratoga Hopeful S., Gr.1, Santa Anita San Rafael S., Gr.2, San Vicente S., Gr.3, 4th Santa Anita Norfolk S., Gr.1, Aqueduct Gotham S., Gr.2. Champion NZ Sire (AEI) in 1993-94, 1998-99, third in 1997-98. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2002-03. Sire of winners of over $37 million – 32 stakes winners, inc. POLAR SUCCESS, MOSSMAN, EXPLOSIVE BURST, QUICK STAR, SAVANNAH SUCCESS, COOGEE WALK, AL AKBAR, IT’S MY SIN, FLASH TRICK, STAGING, etc. Maternal sire of winners of over $68 million – 32 stakes winners, inc. SAVABEEL, PINKER PINKER, SHAMUS AWARD, DUPORTH, EXCITES, VOUVRAY, WONDERFUL WORLD, GOLD EDITION, SEA SIREN, GUISEPPINA.

 

1st Dam

CLASS SUCCESS, by Success Express. Joint third top filly on The 2001-02 NZ 2YO Free H. 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, ARC Champagne S., L, Avondale JC 2YO Fillies S., L, MVRC Conlan Lawyers H., 2d ARC Great Northern Foal S., L, MRC TROA Sport 927 H., WRC Team European 2YO H. Dam of seven named foals, five to race, four winners, inc:-

SQUAMOSA (c. by Not a Single Doubt). Subject horse.

Flying Success (f. by Flying Spur). 3 wins to 1400m, A$173,730, AJC Schweppes Sydney Cup Day H., STC Blackwoods for Galmet H., 2d AJC PJ Bell H., L, ATC Wenona Girl H., L, STC Grand Pavilion H., 3d ATC Birthday Card S., Gr.3, STC Soft as Soap H. Dam of-

Street Pursuit – Racing Luck (H.K.). 4 wins from 1300m to 1900m, A$92,550, HK$334,050, to 2017-18, ATC Schweppes H., TAB Rewards H., 2d HKJC Eagle’s Nest H.

Pulsify (g. by French Deputy). 2 wins at 1100m, 1300m in Aust.

Successful Lass (f. by Snitzel). Winner at 1000m in Aust.

Accomplishment (f. by Flying Spur). Placed at 3 in Aust.

 

2nd Dam

ENCHANTOR, by Bletchingly. Unraced. Half-sister to PHERED. Dam of 5 foals, 4 to race, 3 winners, inc:-

CLASS SUCCESS (Success Express). 3 wins. See above.

 

3rd Dam

TIPHERED, by Exceller. Unraced. Three-quarter-sister to VIDOR (dam of JO KNOWS), Simova (dam of SEMILLON), half-sister to Ms. Vicepresident (dam of MYFRIENDWIL), Ride Bold (dam of PETITE FANTASY). Dam of 9 named foals, 6 to race, all winners, inc:-

PHERED (Marscay). 10 wins from 1200m to 2000m, A$200,860, VATC Heatherlie H., L, MVRC Super Detergents H., VRC RAAF 13 Squadron H., AJC Pall Mall H., De Bortoli Wines H., 2KY Appreciation H., 2d VRC Winter Championship H., L, AJC Bankstown Sports Club H., VATC Franklins H., VRC Flemington Function Centre Welter H., AJC Raaf H., 3d STC Frank Underwood Cup, L, AJC E Deas Thompson Flying Welter H., STC Fine & Dandy Welter H., Registered Clubs Association H.

 

4th Dam

Prestissimo, by Bold Reasoning. 3 wins, 3d Hollywood Park Market Basket S., L, 4th Hollywood Park Princess S., Gr.3. Half-sister to JALMOOD, FLAUNTER (dam of SILVER GLITZ), PHOSPHURIAN. Dam of 8 foals, 4 to race, 2 winners, inc:-

VIDOR (Vaguely Noble). 5 wins-1 at 2, Woodbine EP Taylor S., Gr.2, Chantilly Prix de Royaumont, Gr.3, 2d Evry Prix Finlande, L, 3d Longchamp Poule d’Essai des Pouliches, Gr.1, Prix de l’Opera, Gr.2, 4th Chantilly Prix de Diane, Gr.1. Dam of-

JO KNOWS (The Minstrel). 3 wins from 1800m to 2400m, Bay Meadows California Jockey Club H., Gr.3, Saint-Cloud Prix Bridaine, 3d Longchamp Prix de Lutece, Gr.3, Deauville Prix de Thiberville, L, Le Lion-d’Angers Prix Madame Jean Couturie, L. Producer.

Simova. Placed in France. Dam of-

SEMILLON (Rousillon). 4 wins-1 at 2-from 7f to 1¼m in GB and U.S.A, Santa Anita San Marino H., L, 2d Hollywood Park Sunset H., Gr.2, Longchamp Prix de Fontainebleau, Gr.3, 3d Longchamp Prix Jean Prat, Gr.1, 4th Longchamp Poule d’Essai des Poulains, Gr.1, Saint-Cloud Prix Omnium II, L. Sire.

Ms. Vicepresident. Unraced. Dam of-

MYFRIENDWIL (Irish River). 8 wins, US$270,193, Monmouth My Frenchman S., L, 2d Calder Explosive Bid H., L, Monmouth Wolf Hill S., L, 3d Meadowlands Thomas Edison H., L, Monmouth Sneakbox S., L.

Ride Bold. Unraced. Dam of-

PETITE FANTASY (Mansooj). 3 wins-1 at 2-at 5f, 6f, Leopardstown Belgrave S., L, Curragh Kerr & Co Ltd 75th Anniversary Rockingham H., 2d Leopardstown Phoenix Sprint S., Gr.3, Flying Five S., Gr.3, Curragh Marble Hill S., L, Tipperary Sprint S., L, 3d Leopardstown Ballyogan S., Gr.3, Silver Flash S., L, Tipperary Sprint S., L, 4th Curragh Greenlands S., Gr.3, Leopardstown Flying Five S., Gr.3. Dam of-

DESERT FANTASY (Desert King). 3 wins at 6f, 7f, £3,080, €117,961, Curragh Belgrave S., L, Jordan Town & Country Estate Agents H., 2d Curragh Belgrave S., L, 3d Haydock John of Gaunt S., L, Curragh John Roarty Memorial Scurry H.

STUD RECORD

SQUAMOSA 4 wins-2 at 2-to 1400m, A$433,000, STC Run to the Rose H., Gr.3, ATC June S., L, AJC Schweppes 2YO H., Free Entry Today 2YO H., 2d STC Golden Rose S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2013. Sire of 49 progeny to race, 30 winners (61.0%), earnings of over $2.3 million, 2 stakes winners, 2 stakes placegetters, inc.


KIWI IDA (14f, Blevic, Star Pyramul). 10 wins-3 at 2-to 1400m to 2018-19, NZ$269,100, CJC Canterbury Breeders S., Gr.3, Canterbury Belle S., L, Otago RC Speights H., All New Mazda 3 - 1st June H., Riverton RC Francolin S., CJC Selwyn Rakaia Vet Services H., Otago RC Catering by Kerry 2YO S., 2d CJC Welcome S., L, Gore Guineas, L, Southland RC Southland S., CJC NZB South Island Sale 21st April S., New Zealand Bloodstock Ready to Run Sale 2YO S., Otago RC Crombie Lockwood H., 3d CJC Great Easter S., L, Timaru S., L, Champagne S., L, Otago RC Speight's H., 4th Otago RC New Zealand Bloodstock Insurance S., L, Dunedin Guineas, L.

ORDER OF COMMAND (14g, Commands, Zeditave). 6 wins to 1200m to 2018-19, A$400,900, VRC Straight Six H., L, MRC Spicer Thoroughbreds H., VRC Grand H., Festive Season H., 2d VRC AR Creswick Series Final S., L, TAB/ATA Trainers’ Trust H., Beersheba Sprint H.

Derasa (14f, Commands, Rainbow Quest). 5 wins-1 at 2-to 1200m to 2018-19, A$114,115, TTC Alfa Bowl 2YO S., TRC Tony Carrick Vase H., Bettle Black Media H., TTC Deloraine Newsagency H., Tasmanian Cancer Council H., 2d TRC Elwick S., L, TTC Magic Millions 2YO Classic, 3d MRC Keno Kwikpik H., TTC Hesketh McCrimmon 2YO H.

Sun Quan - Best Sense (H.K.) (14g, Bigstone, Lanfranco). 3 wins at 1100m, 1200m in 2017-18, A$137,665, 2d SCTC Daybreak Lover P., L, MRC Changing Places Real Estate H., 3d MRC Sheen Panel Service H.

Good Humour (16f, Mossman, Red Ransom). 2 wins at 2 in 2018-19, A$123,800, Rockhampton JC Yearling Sale 2YO Classic.

Ray's Dream (15f, Bianconi, Hurricane Sky). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m to 2018-19, A$77,175, MRC Ladbrokes 2YO H., 2d MRC Le Pine Funerals 2YO H., SAJC Elton John Experience H., 3d MRC Ladbrokes Cash in H., MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H.

Breathtaking (14f, West Quest, Jetball). 3 wins to 1400m to 2018-19, TTC Queens Arms Hotel H., Launceston Cup Raceday P., 2d TTC Streetwise Developments H., Mud Restaurant H.

Yulong Monoceros (15f, Cape Cross, Dance Floor). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1050m to 2018-19, A$99,225, SAJC Tony Grantham's 60th H., MVRC Fisher & Paykel Refrigeration 2YO P.

Echo Gem (15f, High Chaparral, Casual Lies). Winner at 2 in 2017-18, ATC Australian Turf Club 2YO H., 2d ATC Exosphere at Darley 2YO H.

Seventy Seventy (14g, Dolphin Street, Danehill). Winner at 1200m in 2018-19, HKJC Nanjing H., 2d HKJC Kingfisher H., 3d HKJC Kam Tin River H.

Lady Soma (14f, Orpen, Kaaptive Edition). 2 wins at 1100m, 1200m in 2017-18, 2d SAJC AAMI H.

Celestial King (15g, Diamond Dane, Noble Bijou). Winner at 1200m in 2018-19, 3d MRC Ladbrokes Back Yourself 2YO P.

Lucand Lad (15g, Lonhro, Rory's Jester). Winner at 2 in 2017-18, 2d ATC Summer Racing H.

Memphis Squaw (14f, Elvstroem, Zabeel). Winner at 1200m in 2018-19, 3d MRC (Mornington) Play Rosebud Country Club H.

Tuckers Daughter (14f, Mukaddamah, Snippets). Winner at 1100m in 2017-18, 2d SAJC Quayclean P.

Famoosa (14f, Volksraad, Centurius). 3 wins at 1100m, 1200m to 2018-19.

Heavenward (14g, Lion Hunter, Aurealis). 3 wins to 1400m to 2018-19.

Thermosa (14g, Catbird, Agincourt). 3 wins to 1100m in 2018-19.

I'm Cheeky (15g, Decanter, Kingston Seattle). 2 wins at 1000m in 2018-19.

Maiden Grace (15f, Genuine, Toy Pindarri). 2 wins at 1100m, 1200m in 2018-19.

Vongole (15g, Keeper, Centro). 2 wins at 1200m, 1400m in 2018-19.

Boston Ivy (14f, Northern Drake, Night Shift). 2 wins at 1300m, 1400m in 2018-19.

Riverina Lass (14f, Catrail, Raise a Native). 2 wins at 1600m in 2018-19.

Near Manang (15f, Alannan, Crested Wave). Winner at 1100m in 2018-19.

Strong Influence (14g, Archway, Yeats). Winner at 1100m in 2018-19.

Tridacna (14g, Delago Brom, Rory's Jester). Winner at 1200m in 2018-19, 2d Rockhampton JC Tony McMahon Racing Construction H.

Fleurmosa (14f, El Moxie, Palace Music). Winner at 1000m in 2018-19.

Scuba (14g, Genuine, Toy Pindarri). Winner at 1100m in 2017-18.

Squillosa (14f, Royal Academy, Umatilla). Winner at 1100m in 2017-18.

Miss Mamosa (14f, Delago Brom, Dream Well). Winner at 900m in 2018-19.

RESULTS

2019-05-25      
AUS Order of Command
4yo g Squamosa (AUS) - Commanding Angel (AUS) by Commands (AUS)
1 - 10 Race 7  VRC  1200m  Time: 1:09.41  Track: Good(4)
Straight Six H., L
Trainer: D T O'Brien
2nd: Milwaukee, 3rd: Sirius Suspect
Prize Money:
A$141,200
2019-05-24
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 13 Race 7  Otago RC  1400m  Time: 1:27.88  Track: Slow(8)
All New Mazda 3 - 1st June H.
Trainer: J & K Parsons
2nd: Nowhere Man, 3rd: Moyrabella
Prize Money:
NZ$35,000
2019-05-23
AUS Vongole
3yo g Squamosa (AUS) - Parore (NZ) by Keeper (AUS)
1 - 8 Race 5  Pakenham RC  1400m  Time: 1:25.54  Track: Synthetic
Renovation Rescue H.
Trainer: E Jusufovic
2nd: Toorak Warrior, 3rd: Bianconi Magic
Prize Money:
A$44,400
2019-05-19
AUS Heavenward
4yo g Squamosa (AUS) - Heavenscent (AUS) by Lion Hunter (AUS)
1 - 10 Race 8  Bendigo JC  1300m  Time: 1:18.19  Track: Good(4)
Mypunter.com H.
Trainer: S A Dwyer
2nd: May be Fate, 3rd: Thousand Wishes
Prize Money:
A$35,000
2019-05-12
AUS Heavenward
4yo g Squamosa (AUS) - Heavenscent (AUS) by Lion Hunter (AUS)
1 - 14 Race 6  Echuca RC  1400m  Time: 1:26.77  Track: Soft(6)
Bet365 H.
Trainer: S A Dwyer
2nd: Grand Symphony, 3rd: Mean Mister
Prize Money:
A$22,000
2019-05-11
AUS Order of Command
4yo g Squamosa (AUS) - Commanding Angel (AUS) by Commands (AUS)
1 - 9 Race 8  MRC  1200m  Time: 1:10.72  Track: Soft(5)
Spicer Thoroughbreds H.
Trainer: D T O'Brien
2nd: Jungle Edge, 3rd: Firsthand
Prize Money:
A$122,500
2019-05-04
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
3 - 11 Race 8  CJC  1400m  Time: 1:24.18  Track: Dead(5)
Great Easter S., L
Trainer: J & K Parsons
1st: He Kin Fly, 2nd: Prosecco
Prize Money:
NZ$50,000
2019-04-24
AUS Vongole
3yo g Squamosa (AUS) - Parore (NZ) by Keeper (AUS)
1 - 10 Race 2  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.56  Track: Good(4)
H&C Media Maiden P.
Trainer: E Jusufovic
2nd: Our Regal Spirit, 3rd: Polanco
Prize Money:
A$43,400
2019-04-20
AUS Maiden Grace
3yo f Squamosa (AUS) - Imogen Grace (AUS) by Genuine (JPN)
1 - 8 Race 2  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.15  Track: Good(3)
8HA & Sun969 H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Razor Beer, 3rd: Gogoldcoast
Prize Money:
A$20,123
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 15 Race 5  Riverton RC  1400m  Time: 1:28.25  Track: Slow(9)
Francolin S.
Trainer: J & K Parsons
2nd: Dreaming Easy, 3rd: Elfee
Prize Money:
NZ$40,000
2019-04-13
AUS Good Humour
2yo f Squamosa (AUS) - Funny As (AUS) by Mossman (AUS)
1 - 16 Race 6  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:09.79  Track: Good(4)
Yearling Sale 2YO Classic
Trainer: Ben Currie
2nd: Hezhome, 3rd: Pull Anchor
Prize Money:
A$150,300
2019-04-09
AUS Fleurmosa
4yo m Squamosa (AUS) - Fleur Cielo (AUS) by El Moxie (USA)
1 - 10 Race 3  Ballarat TC  1000m  Time: 0:59.60  Track: Soft(5)
Haymarket Maiden P.
Trainer: M Sell
2nd: The Last Napoleon, 3rd: Scipio
Prize Money:
A$35,000
2019-03-29
AUS Boston Ivy
4yo m Squamosa (AUS) - Sixteen Candles (AUS) by Northern Drake (AUS)
1 - 9 Race 2  Sapphire Coast TC  1400m  Time: 1:25.54  Track: Soft(5)
Kane McKill Tree Services H.
Trainer: B Joseph & P & M Jones
2nd: Little Clanga, 3rd: Jeddah Aheadah
Prize Money:
A$21,060
2019-03-27
AUS Ray's Dream
3yo f Squamosa (AUS) - Bianslick (AUS) by Bianconi (USA)
1 - 8 Race 8  Seymour RC  1100m  Time: 1:04.66  Track: Soft(5)
Mitchelton Wines H.
Trainer: John McArdle
2nd: Radiant Warrior, 3rd: Swizzle Sticks
Prize Money:
A$22,000
2019-03-10
AUS I'm Cheeky
3yo g Squamosa (AUS) - Crystal Kiss (AUS) by Decanter (CHI)
1 - 10 Race 5  Stony Creek RC  1000m  Time: 0:59.90  Track: Good(3)
Meeniyan Hotel H.
Trainer: W J Wood
2nd: Go One Better, 3rd: Young Farrelly
Prize Money:
A$22,000
2019-03-03
AUS Famoosa
4yo m Squamosa (AUS) - Faying (NZ) by Volksraad (GB)
1 - 7 Race 5  Colac TC  1200m  Time: 1:11.55  Track: Good(4)
Hutchinson Bus Lines H.
Trainer: S P Nichols
2nd: Grand Bernini, 3rd: Stage Front
Prize Money:
A$21,450
2019-02-16
AUS Boston Ivy
4yo m Squamosa (AUS) - Sixteen Candles (AUS) by Northern Drake (AUS)
1 - 11 Race 3  Orange JC  1280m  Time: 1:15.79  Track: Good(3)
Oriana Orange Maiden P.
Trainer: B Joseph & P & M Jones
2nd: The Exchequer, 3rd: Fiery Zone
Prize Money:
A$22,000
2019-02-13
AUS I'm Cheeky
3yo g Squamosa (AUS) - Crystal Kiss (AUS) by Decanter (CHI)
1 - 6 Race 1  Stony Creek RC  1000m  Time: 1:02.87  Track: Soft(6)
Welshpool Hotel Motel Maiden P.
Trainer: W J Wood
2nd: He Can Star, 3rd: Dharma
Prize Money:
A$31,500
2019-02-02
AUS Good Humour
2yo f Squamosa (AUS) - Funny As (AUS) by Mossman (AUS)
1 - 5 Race 6  Toowoomba TC  1050m  Time: 1:03.95  Track: Good(4)
Vale John Gilbert Maiden 2YO P.
Trainer: Ben Currie
2nd: Kasita, 3rd: Spallina
Prize Money:
A$33,200
2019-02-01
AUS Tridacna
4yo g Squamosa (AUS) - Fieryflirt (AUS) by Delago Brom (AUS)
1 - 9 Race 3  Mackay TC  1200m  Time: 1:11.77  Track: Soft(5)
Allure Laser & Skin Clinic Maiden H.
Trainer: Damien Rideout
2nd: Lucky Bee, 3rd: Emberspeed
Prize Money:
A$19,000
2019-01-26
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
3 - 11 Race 9  CJC  1400m  Time: 1:22.07  Track: Good(3)
Timaru S., L
Trainer: J & K Parsons
1st: He Kin Fly, 2nd: Tomm Jones
Prize Money:
NZ$50,000
2019-01-01
AUS Breathtaking
4yo m Squamosa (AUS) - Vivacious (AUS) by West Quest (CAN)
1 - 8 Race 4  TTC  1400m  Time: 1:25.14  Track: Good(3)
Queens Arms Hotel H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Arving, 3rd: Flikpix
Prize Money:
A$12,000
2018-12-23
AUS Breathtaking
4yo m Squamosa (AUS) - Vivacious (AUS) by West Quest (CAN)
1 - 10 Race 6  Devonport RC  1350m  Time: 1:22.01  Track: Synthetic
RJ (Snow) & NK Aylett Memorial H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Merciabelle, 3rd: Flikpix
Prize Money:
A$17,000
2018-12-22
AUS Order of Command
4yo g Squamosa (AUS) - Commanding Angel (AUS) by Commands (AUS)
1 - 11 Race 6  VRC  1000m  Time: 0:58.51  Track: Good(4)
Festive Season H.
Trainer: D T O'Brien
2nd: Demolition, 3rd: Gwenneth
Prize Money:
A$100,000
2018-12-20
AUS Celestial King
3yo g Squamosa (AUS) - Smokin' Jewel (AUS) by Diamond Dane (AUS)
1 - 13 Race 2  Seymour RC  1200m  Time: 1:10.72  Track: Good(4)
Super Impose Maiden P.
Trainer: G M Begg
2nd: Heart Zone, 3rd: Happily to Be
Prize Money:
A$26,000
2018-12-14
AUS Derasa
4yo m Squamosa (AUS) - Jesting (AUS) by Commands (AUS)
1 - 8 Race 6  TRC  1000m  Time: 1:00.59  Track: Good(3)
Bettle Black Media H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Gee Gee Double Dee, 3rd: Gee Gee Lanett
Prize Money:
A$20,000
2018-12-10
AUS Thermosa
4yo g Squamosa (AUS) - Erthakit (AUS) by Catbird (AUS)
1 - 12 Race 4  Dubbo TC  1110m  Time: 1:02.37  Track: Good(3)
Tunes on the Track H.
Trainer: R C Robb
2nd: Invincible Thunder, 3rd: El Mo
Prize Money:
A$22,000
2018-12-08
AUS Yulong Monoceros
3yo f Squamosa (AUS) - I'm Taken (AUS) by Cape Cross (IRE)
1 - 5 Race 2  SAJC  1050m  Time: 1:01.59  Track: Soft(5)
Tony Grantham's 60th H.
Trainer: C Maher & D Eustace
2nd: Boots Tarrington, 3rd: Calipari
Prize Money:
A$42,600
2018-12-02
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 9 Race 4  Otago RC  1400m  Time: 1:23.48  Track: Good(3)
Speights H.
Trainer: J & K Parsons
2nd: He's Gold, 3rd: El Bee Darci
Prize Money:
NZ$35,000
2018-11-20
AUS Thermosa
4yo g Squamosa (AUS) - Erthakit (AUS) by Catbird (AUS)
1 - 14 Race 5  Dubbo TC  1100m  Time: 1:03.35  Track: Good(3)
XXXX Gold H.
Trainer: R C Robb
2nd: Fourth Protocol, 3rd: Kashtan
Prize Money:
A$22,000
2018-11-18
AUS Maiden Grace
3yo f Squamosa (AUS) - Imogen Grace (AUS) by Genuine (JPN)
1 - 9 Race 1  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:11.26  Track: Good(3)
Gap View Hotel Maiden P.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Moussambani, 3rd: Tom Thumb
Prize Money:
A$16,000
2018-11-15
AUS Riverina Lass
4yo m Squamosa (AUS) - Storm Miss (AUS) by Catrail (USA)
1 - 8 Race 5  Pakenham RC  1600m  Time: 1:39.61  Track: Soft(5)
Gendore Tractors H.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Cleo's Poet, 3rd: Supergrass
Prize Money:
A$26,325
2018-11-14
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 11 Race 5  CJC  1400m  Time: 1:22.91  Track: Good(3)
Canterbury Breeders S., Gr.3
Trainer: J & K Parsons
2nd: The Precious One, 3rd: Rideitlikeustoleit
Prize Money:
NZ$80,000
2018-11-10
AUS Order of Command
4yo g Squamosa (AUS) - Commanding Angel (AUS) by Commands (AUS)
1 - 16 Race 9  VRC  1100m  Time: 1:03.28  Track: Good(3)
Grand H.
Trainer: D T O'Brien
2nd: Sirius Suspect, 3rd: Esperance
Prize Money:
A$121,500
2018-11-07
AUS Strong Influence
4yo g Squamosa (AUS) - Barefoot Marvel (AUS) by Archway (IRE)
1 - 8 Race 2  Kyneton & Hanging Rock RC  1100m  Time: 1:04.67  Track: Good(4)
Kyneton Electrics Maiden P.
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Germanotta, 3rd: Advancing
Prize Money:
A$24,700
2018-10-24
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 8 Race 6  Otago RC  1200m  Time: 1:13.69  Track: Dead(4)
Brian and Shane Anderton H.
Trainer: J & K Parsons
2nd: Koxinga, 3rd: The Czar
Prize Money:
NZ$11,000
2018-10-22
AUS Thermosa
4yo g Squamosa (AUS) - Erthakit (AUS) by Catbird (AUS)
1 - 11 Race 1  Coonabarabran JC  900m  Time: 0:00.00  Track: Soft(6)
M Hawkins Electrical & T Evans Maiden P.
Trainer: R C Robb
2nd: Beechal, 3rd: La Petite Belle
Prize Money:
A$22,000
2018-10-21
AUS Riverina Lass
4yo m Squamosa (AUS) - Storm Miss (AUS) by Catrail (USA)
1 - 9 Race 3  Cranbourne TC  1600m  Time: 1:39.02  Track: Soft(6)
Mypunter.com Maiden P.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Captain Meringue, 3rd: Lesedi
Prize Money:
A$26,000
2018-10-07
AUS Famoosa
4yo m Squamosa (AUS) - Faying (NZ) by Volksraad (GB)
1 - 10 Race 7  Tatura RC  1100m  Time: 1:05.19  Track: Good(3)
Varopodio Family Italian H.
Trainer: S P Nichols
2nd: Funding, 3rd: My Boy Greg
Prize Money:
A$20,000
2018-10-01
HK Seventy Seventy
4yo g Squamosa (AUS) - Danish Princess (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 - 13 Race 3  HKJC  1200m  Time: 1:09.56  Track: Good
Nanjing H.
Trainer: D J Hall
2nd: Complacency, 3rd: Monkey Jewellery
Prize Money:
HK$920,000
2018-09-25
AUS Near Manang
3yo f Squamosa (AUS) - Little Adia (AUS) by Alannan (USA)
1 - 7 Race 2  Mildura RC  1100m  Time: 1:04.63  Track: Good(4)
Bottle-O Maiden P.
Trainer: A R Coffey
2nd: She's Our Reward, 3rd: Little Robyn
Prize Money:
A$23,000
2018-09-11
AUS Memphis Squaw
4yo m Squamosa (AUS) - Memphis Dawn (AUS) by Elvstroem (AUS)
1 - 11 Race 4  Moe RC  1217m  Time: 1:15.85  Track: Soft(6)
Hydro Australia Maiden P.
Trainer: L Xuereb
2nd: Free Settler, 3rd: Annie's Street
Prize Money:
A$23,000
2018-08-12
AUS Miss Mamosa
4yo m Squamosa (AUS) - Idol Fantasy (NZ) by Delago Brom (AUS)
1 - 11 Race 1  Devonport RC  900m  Time: 0:00.00  Track: Synthetic
Sky Racing Maiden P.
Trainer: Ms S Berger
2nd: Divi, 3rd: Garland
Prize Money:
A$17,000
2018-07-07
AUS Order of Command
4yo g Squamosa (AUS) - Commanding Angel (AUS) by Commands (AUS)
2 - 11 Race 7  VRC  1200m  Time: 1:10.05  Track: Good(4)
AR Creswick Series Final S., L
Trainer: D T O'Brien
1st: Nature Strip, 3rd: Egyptian Bullet
Prize Money:
A$128,200
2018-07-04
AUS Echo Gem
3yo f Squamosa (AUS) - Porcellanus (NZ) by High Chaparral (IRE)
1 - 10 Race 1  ATC  1250m  Time: 1:15.83  Track: Soft(7)
Australian Turf Club Maiden 2YO H.
Trainer: G Waterhouse & A Bott
2nd: Task and Purpose, 3rd: Sarzana
Prize Money:
A$39,200
2018-07-03
AUS Lucand Lad
3yo g Squamosa (AUS) - Lucand Star (AUS) by Lonhro (AUS)
1 - 8 Race 7  Gosford RC  1100m  Time: 1:07.30  Track: Heavy(8)
Christmas in July Raceday Maiden P.
Trainer: G Waterhouse & A Bott
2nd: Bride of Vengeance, 3rd: Invincible Lad
Prize Money:
A$30,000
2018-06-30
AUS Famoosa
4yo m Squamosa (AUS) - Faying (NZ) by Volksraad (GB)
1 - 9 Race 3  Casterton RC  1100m  Time: 1:06.53  Track: Soft(7)
Guthries Bus Service Maiden P.
Trainer: S P Nichols
2nd: Mister Mogul, 3rd: Farewell Greta
Prize Money:
A$19,500
2018-06-20
AUS Lady Soma
4yo m Squamosa (AUS) - Never Imagine (AUS) by Orpen (USA)
1 - 11 Race 6  Balaklava RC  1200m  Time: 1:12.01  Track: Soft(5)
Team Wiss Agronomy H.
Trainer: Ms S Jaensch
2nd: Extreme Witness, 3rd: Master Black
Prize Money:
A$15,000
2018-06-10
AUS Sun Quan - Best Sense (H.K.)
4yo g Squamosa (AUS) - Lady of the Valley (NZ) by Bigstone (IRE)
2 - 12 Race 8  SCTC  1200m  Time: 1:14.05  Track: Heavy(8)
Daybreak Lover P., L
Trainer: M G Price
1st: Bostonian, 3rd: Winter Bride
Prize Money:
A$125,886
2018-06-07
AUS Order of Command
4yo g Squamosa (AUS) - Commanding Angel (AUS) by Commands (AUS)
1 - 9 Race 8  Ballarat TC  1100m  Time: 1:05.65  Track: Soft(5)
Hygain Winner's Choice H.
Trainer: D T O'Brien
2nd: Wanna be Good, 3rd: Choisborder
Prize Money:
A$25,000
2018-05-18
AUS Order of Command
4yo g Squamosa (AUS) - Commanding Angel (AUS) by Commands (AUS)
1 - 11 Race 3  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.68  Track: Soft(6)
Torquay Hotel Maiden P.
Trainer: D T O'Brien
2nd: Low Level Flying, 3rd: Non Paear
Prize Money:
A$30,400
2018-05-13
AUS Derasa
4yo m Squamosa (AUS) - Jesting (AUS) by Commands (AUS)
1 - 10 Race 8  TTC  1100m  Time: 1:03.77  Track: Soft(5)
Deloraine Newsagency H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Happy Halloween, 3rd: Lord Farquaad
Prize Money:
A$17,000
2018-04-06
AUS Heavenward
4yo g Squamosa (AUS) - Heavenscent (AUS) by Lion Hunter (AUS)
1 - 10 Race 1  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:12.93  Track: Good(4)
Tracey Johnson Maiden P.
Trainer: S A Dwyer
2nd: Forbid Me Not, 3rd: Red Devil
Prize Money:
A$32,800
2018-03-28
AUS Ray's Dream
3yo f Squamosa (AUS) - Bianslick (AUS) by Bianconi (USA)
1 - 9 Race 2  MRC  1000m  Time: 0:58.15  Track: Good(3)
Ladbrokes 2YO H.
Trainer: John McArdle
2nd: Let Me Sleep on It, 3rd: Golden Script
Prize Money:
A$44,800
2018-03-24
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 5 Race 3  CJC  1200m  Time: 1:11.24  Track: Slow(7)
Selwyn Rakaia Vet Services H.
Trainer: J & K Parsons
2nd: Beneficial, 3rd: Non Blonde
Prize Money:
NZ$25,000
2018-03-16
AUS Yulong Monoceros
3yo f Squamosa (AUS) - I'm Taken (AUS) by Cape Cross (IRE)
1 - 11 Race 1  MVRC  1000m  Time: 0:59.41  Track: Good(4)
Fisher & Paykel Refrigeration 2YO P.
Trainer: Aaron Purcell
2nd: Divine Mr Tycoon, 3rd: Chess Star
Prize Money:
A$81,500
2018-03-04
AUS Lady Soma
4yo m Squamosa (AUS) - Never Imagine (AUS) by Orpen (USA)
1 - 11 Race 4  Naracoorte RC  1100m  Time: 1:06.74  Track: Good(4)
Patrons Maiden P.
Trainer: Ms S Jaensch
2nd: Hanlon Tiger, 3rd: Ralph
Prize Money:
A$10,000
2018-02-28
AUS Tuckers Daughter
4yo m Squamosa (AUS) - Petrella (AUS) by Mukaddamah (USA)
1 - 7 Race 3  Gawler & Barossa JC  1100m  Time: 1:06.70  Track: Good(4)
Holdfast Insurance Maiden P.
Trainer: Paul Beshara
2nd: Bohemian Forest, 3rd: Ripping Effort
Prize Money:
A$18,300
2018-02-14
AUS Breathtaking
4yo m Squamosa (AUS) - Vivacious (AUS) by West Quest (CAN)
1 - 8 Race 3  TTC  1220m  Time: 1:14.83  Track: Soft(5)
Launceston Cup Raceday Maiden P.
Trainer: B P Campbell
2nd: Princess of York, 3rd: Isere
Prize Money:
A$17,000
2018-01-20
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
2 - 14 Race 7  Gore RC  1335m  Time: 1:20.56  Track: Dead(4)
Gore Guineas, L
Trainer: J & K Parsons
1st: Excelleration, 3rd: Pipiana
Prize Money:
NZ$50,000
2017-12-26
AUS Squillosa
4yo m Squamosa (AUS) - China Empress (AUS) by Royal Academy (USA)
1 - 7 Race 2  Wodonga TC  1100m  Time: 1:07.03  Track: Good(4)
McRae Motors Maiden P.
Trainer: P F Maher
2nd: Elunor Rigby, 3rd: San Francisco Days
Prize Money:
A$9,250
2017-11-18
AUS Derasa
4yo m Squamosa (AUS) - Jesting (AUS) by Commands (AUS)
1 - 9 Race 6  TRC  1100m  Time: 1:04.77  Track: Good(4)
Tony Carrick Vase H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Gee Gee Lanett, 3rd: Mister Songman
Prize Money:
A$25,000
2017-11-16
AUS Sun Quan - Best Sense (H.K.)
4yo g Squamosa (AUS) - Lady of the Valley (NZ) by Bigstone (IRE)
1 - 7 Race 7  Pakenham RC  1200m  Time: 1:13.51  Track: Soft(7)
Casey Cardinia Foundation H.
Trainer: M G Price
2nd: Sang Choi Bao, 3rd: Forbidden Kisses
Prize Money:
A$29,400
2017-11-12
AUS Scuba
4yo g Squamosa (AUS) - Imogen Grace (AUS) by Genuine (JPN)
1 - 6 Race 2  Benalla RC  1106m  Time: 1:06.32  Track: Good(3)
Benalla Glass Maiden P.
Trainer: John McArdle
2nd: Magnikka, 3rd: Roadrager
Prize Money:
A$31,800
2017-11-01
AUS Derasa
4yo m Squamosa (AUS) - Jesting (AUS) by Commands (AUS)
1 - 12 Race 1  TTC  1200m  Time: 1:09.12  Track: Good(4)
Tasmanian Cancer Council H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Gee Gees Can Tell, 3rd: Anastasia
Prize Money:
A$16,000
2017-10-07
AUS Sun Quan - Best Sense (H.K.)
4yo g Squamosa (AUS) - Lady of the Valley (NZ) by Bigstone (IRE)
1 - 9 Race 5  Murtoa RC  1100m  Time: 1:04.81  Track: Good(4)
Shannon Bros Cartage H.
Trainer: M G Price
2nd: Check Our Enemy, 3rd: Jester Angel
Prize Money:
A$20,000
2017-09-23
AUS Sun Quan - Best Sense (H.K.)
4yo g Squamosa (AUS) - Lady of the Valley (NZ) by Bigstone (IRE)
1 - 9 Race 1  Tatura RC  1100m  Time: 1:04.96  Track: Good(4)
Kelly Sports Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Lil' Bit Sassy, 3rd: Zoey Lass
Prize Money:
A$32,250
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 10 Race 9  CJC  1200m  Time: 1:16.01  Track: Heavy(10)
Canterbury Belle S., L
Trainer: J & K Parsons
2nd: Hot Fuss, 3rd: Ajay Tee
Prize Money:
NZ$50,000
2017-05-06
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
3 - 11 Race 5  CJC  1200m  Time: 1:12.87  Track: Slow(8)
Champagne S., L
Trainer: J & K Parsons
1st: Prom Queen, 2nd: Cousteau
Prize Money:
NZ$50,000
2017-03-16
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 7 Race 2  Amberley RC  900m  Time: 0:54.82  Track: Heavy(10)
NZB Insurance Pearl Series 2YO S.
Trainer: J & K Parsons
2nd: Funny Face, 3rd: Firestarter
Prize Money:
NZ$10,000
2017-03-04
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 7 Race 1  Otago RC  800m  Time: 0:46.03  Track: Dead(4)
Catering by Kerry 2YO S.
Trainer: J & K Parsons
2nd: Our Teddy Boy, 3rd: Prom Queen
Prize Money:
NZ$20,000
2017-02-05
AUS Derasa
4yo m Squamosa (AUS) - Jesting (AUS) by Commands (AUS)
2 - 8 Race 5  TRC  1100m  Time: 1:06.51  Track: Soft(5)
Elwick S., L
Trainer: B P Campbell
1st: Pateena Arena, 3rd: Gee Gee Lanett
Prize Money:
A$100,000
2017-01-18
AUS Derasa
4yo m Squamosa (AUS) - Jesting (AUS) by Commands (AUS)
1 - 8 Race 4  TTC  1100m  Time: 1:04.27  Track: Good(4)
Alfa Bowl 2YO S.
Trainer: B P Campbell
2nd: Il Regalo, 3rd: Pateena Arena
Prize Money:
A$30,000
2016-11-12
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
2 - 9 Race 5  CJC  1000m  Time: 0:57.50  Track: Dead(4)
Welcome S., L
Trainer: J & K Parsons
1st: Prom Queen, 3rd: Sensei
Prize Money:
NZ$49,000
2016-10-01
NZ Kiwi Ida
4yo m Squamosa (AUS) - Empress Ida (AUS) by Blevic (AUS)
1 - 11 Race 3  North Canterbury RC  800m  Time: 0:44.46  Track: Good(3)
Nobby Bussell Memorial 2YO S.
Trainer: J & K Parsons
2nd: Sensei, 3rd: Funny Face
Prize Money:
NZ$20,000