Best season to date … Black Caviar’s full brother had 52 winners of over $1.7 million in 2017/18

Moshe

Bel Esprit X Helsinge

ONLY FULL BROTHER TO BLACK CAVIAR AT STUD

  • Champion Victorian First Season Sire
  • A leading third crop sire with over 60 individual winners
  • Stakes performers inc. MOSHKI, MOSHWAY, EL VENETIAN & FENG CHU
  • By Champion Australian Sire BEL ESPRIT & closely related to MAGNUS
2018 Service Fee: $5,500 inc. GST
Payment Upon Live foal

PEDIGREE CHART

BEL ESPRIT (AUS)
B. 1999
GW 8 wins
f:1158 r:936 w:638 SW:24
Royal Academy
B. 1987
GW 4 wins
f:2482 r:2134 w:1500 SW:167
Nijinsky
B. 1967
GW 11 wins
f:850 r:654 w:473 SW:156
Northern Dancer Nearctic 14
Natalma 2
Flaming Page Bull Page 4
Flaring Top 8
Crimson Saint
Ch. 1969
GW 7 wins
f:11 r:8 w:7 SW:4
Crimson Satan Spy Song 2
Papila 26
Bolero Rose Bolero 6
First Rose 8
Bespoken
Br. 1990
NP
f:14 r:12 w:8 SW:1
Vain
Ch. 1966

GW 12 wins
f:631 r:498 w:395 SW:46
Wilkes Court Martial 1
Sans Tares 13
Elated Orgoglio 23
Rarcamba A9
Vin d’Amour
B. 1981
GW 4 wins
f:5 r:4 w:2 SW:1
Adios Silly Season 1
Angello 6
Gliteren Final Orders 2
Sunny Gold 34
HELSINGE (AUS)
B. 2001
NR
f:6 r:4 w:4 SW:2
Desert Sun
B. 1988
SP 3 wins
f:982 r:860 w:507 SW:32
Green Desert
B. 1983
GW 5 wins
f:1125 r:962 w:644 SW:89
Danzig Northern Dancer 2
Pas de Nom 7
Foreign Courier Sir Ivor 8
Courtly Dee Am.
Solar
Ch. 1973
SP 3 wins
f:10 r:8 w:7
Hotfoot Firestreak 2
Pitter Patter 1
L’Anguissola Soderini 5
Posh 10
Scandinavia
Ch. 1994
GW 4 wins
f:12 r:9 w:7 SW:4
Snippets
B. 1984
GW 9 wins
f:828 r:739 w:602 SW:57
Lunchtime Silly Season 1
Great Occasion 7
Easy Date Grand Chaudiere 19
Scampering 20
Song of Norway
Gr. 1982
NR
f:12 r:11 w:11 SW:4
Vain Wilkes 13
Elated A9
Love Song Warpath 21
Folk Song 1

RACE RECORD

3 wins from 5 starts & $86,201 in prizemoney; won debut by 6 lengths in 56.95 seconds (just 0.6 seconds outside course record established in 1999)

WON
MVRC Moreton Hire Handicap (1000m) at Moonee Valley
MVRC Mayoral Charity Community Plate (1000m) at Moonee Valley
BJC Monaco Sound Plate (1000m) at Bendigo by 6 lens in 56.95 secs
2nd
ATC Fernhill H.-L (beaten 1.4 lens by 5 time stakes winner &
Golden Slipper runnerup Decision Time)

SIRE

BEL ESPRIT 8 wins-5 at 2-to 1350m, A$2,073,600, BTC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.2, MRC Blue Diamond Preview (c&g), Gr.3, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, HDF McNeil S., Gr.3, MVRC Mitchell McKenzie S., L, Pierre Fontaine Trophy, L, 2d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Invitation S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2003. Leading Aust. Sire of Winners in 2012-13. Sire of 936 progeny to race, 637 winners (68.0%), earnings of over $62 million, 24 stakes winners, 26 stakes placegetters, inc.

 


 

BLACK CAVIAR (06f, Desert Sun, Snippets). Horse of the Year in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Joint Head of the 2013 World Thoroughbred Rankings. Head of the 2011 & 2012 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Champion Older Female Sprinter in GB in 2012.25 wins-2 at 2-to 1400m, £283,550, A$6,922,550, Royal Ascot Diamond Jubilee S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, ATC TJ Smith S., Gr.1-twice, BRC BTC Cup, Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1-twice, SAJC Goodwood H., Gr.1, Robert Sangster S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1-3 times, Patinack Classic, Gr.1-twice, MRC Schillaci S., Gr.2-twice, MVRC Schweppes S., Gr.2-twice, Stanley Wootton S., Gr.2-twice, VRC Danehill S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., L, MVRC William Crockett S., L, VRC Cromwell H.

BEL SPRINTER (07g, Snippets, Miswaki). 8 wins to 1200m, A$916,825, S$202,500, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.3, MRC WJ Adams H., L, Regal Roller S., L, MVRC Craigieburn Sporting Club H., VRC King Island Dairy H., 2d Singapore TC Krisflyer International Sprint, Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, 4th ATC Challenge S., Gr.2-twice.

BEL MER (04f, At Talaq, Sir Dapper). 4 wins at 1100m, 1200m, A$599,575, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, MRC Quezette S., L, JRA S., L, Heath S., L, 2d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MVRC Schweppes S., Gr.2, Champagne S., Gr.3, MRC Le Tan S., L, Yalumba Masters H., 3d VRC RDA Victoria S., L, MVRC Interest Me Savings Account 2YO H.

KEEN ARRAY (12g, Zabeel, Bluebird). 7 wins at 1000m, 1200m to 2017-18, A$915,950, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., L, Testa Rossa S., L, Italktravel S., L, MVRC William Hill P., 2d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MRC Italktravel S., L, MVRC SAJ Fruit Supply S., L, MRC VOBIS Gold Sprint, TROA National Jockeys Trust P., 3d MVRC Ascend Trophies Premium P., 4th VRC Tab.com.au S., Gr.2, MRC Inglis 2YO Premier, RL, MVRC Carlyon S., L.

SWEET SHERRY (13f, Revoque, Sir Tristram). 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m to 2016-17, A$658,300, SAJC Euclase S., Gr.2, MVRC William Crockett S., L, VRC Maribyrnong Trial S., L, MVRC Cleanaway P., 3d MVRC Atlantic Jewel S., L, 4th VRC Incognitus S., L.

AFLEET ESPRIT (11f, Danewin, Luskin Star). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$428,870, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, VRC Cap d’Antibes S., L, MRC GRC Function & Event Centre 2YO H., MVRC Simpson Construction P., MRC Pancare Foundation H., 2d MVRC National Jockeys Celebration Day H., 3d VRC Mrs Mac’s Family Bakery Sprint H., Auckland Racing Club H., 4th MRC Kevin Hayes S., Gr.3.

SE SAUVER (10f, Giant’s Causeway, Secretariat). 2 wins at 1300m, 1600m, A$192,725, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 2d MRC Swettenham Stud Dash For Cash 2YO H., 4th MRC Quezette S., Gr.3.

GABBIDON (04f, Scenic, Denizen). 4 wins-2 at 2-to 1400m, A$233,090, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, SAJC Jansz S., Gr.3, MRC Bourke Street TAB H., 2d SAJC Manihi Classic, L, 4th SAJC South Australia S., L.

VIVACIOUS SPIRIT (04f, Snippets, Last Tycoon). 3 wins at 1000m, 1200m, A$254,810, MRC How Now S., Gr.3, Sandown Park UK H., 2d MRC Perri Cutten Cup, Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, Starcraft P., 3d MRC Kevin Hayes S., L, MVRC Old England Hotel H.

OREGON SPIRIT (07g, Oregon, Imperial Seal). 8 wins from 1000m to 1600m, A$434,613, MRC (Mornington) Lord S., L, SAJC Dominant H., VRC Flight Lieutenant Peter Armytage H., Bendigo JC Southern Cross Austereo H., MVRC Printhouse Group H., 2d MRC Mornington Cup Prelude, L, Swan Hill Cup, MVRC Dominant H., MRC Perri Cutten H., MVRC Pendragon Tour of Victoria Final H., Direct Alarms Supplies H., Sportingbet H., 3d MRC Chase Hotel H., VRC Flight Lieutenant Peter Armytage H., Von Costa de Hero 2YO H., Wodonga Gold Cup, Bairnsdale Cup, MVRC 1300 Australia Premium H., 4th SAJC RA Lee S., Gr.3, Balaklava Cup, L.

LADY ESPRIT (12f, Bellotto, Snaadee). 6 wins-1 at 2-at 1000m to 2017-18, A$352,275, MRC WJ Adams H., L, Crown Lager H., Thanks Pumper H., MVRC Schweppes Indian Tonic H., Essendon Nissan H., 2d MRC Doveton S., L, VRC Bob Hoysted H., L, MVRC Inglis 55 Second Challenge Heat H., Total Collision Repairs H., 3d MVRC Carlyon S., L, MRC Sheen Group P., VRC Living Legend TJ Hughes H., MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H.

ANGELS BEACH (09f, Zeditave, Marauding). 6 wins to 1200m, A$342,200, SAJC Manihi Classic, L, Cranbourne TC Apache Cat Classic, VRC Mrs Mac’s Beef Pie Sprint H., MRC Browns Sawdust & Shavings H., Schweppes H., 2d ATC Maurice McCarten S., Gr.3, MRC Sir John Monash S., Gr.3, MVRC Carlyon S., L, MRC ALH Group P., VRC Simone Montgomerie Tribute H., 3d MVRC Jeep 55 Second Challenge Heat 1 H.

LOVEYAMADLY (08f, Danehill Dancer, Lord Seymour). 6 wins to 1200m, A$319,338, MVRC Abell S., L, MRC City Of Glen Eira H., VRC Mrs Mac’s Beef Pie Sprint P., MVRC Chandler MacLeod H., 2d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Doveton S., L, VRC Mark Taylor H., 3d MVRC Printhouse H.

AUDACIOUS SPIRIT (07g, Zeditave, Snippets). 6 wins at 1200m, 1350m, A$382,200, BRC Lough Neagh S., L, Qld Tatt’s RC Hardy Brothers Jewellers H., BRC Channel Seven H., Padua College P., Brc.com.au H., 2d ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Dalrello P., L, XXXX Gold H., 3d BRC Keith Noud H., L, Lightning H., L, Qld Tatt’s RC Australia Post S., L, BRC OLHC Family & Friends 2YO H., Better Build Constructions H., 4th BRC George Moore S., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L.

STRIKE THE TIGER (07g, Straight Strike, Great Wall). 6 wins-3 at 2-to 1200m, A$214,390, TTC Gold Sovereign S., L, Silver Ingot 2YO H., BRC Brc.com.au H., 2d TTC Magic Millions 2YO Classic, MVRC Corporate Interiors Australia H., Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 3d TTC Colours Weddings H.

BELTROIS (05g, Noalcoholic, Comeram). 6 wins to 1200m, A$397,185, MRC LT Cleary S., L, MVRC Alternate Railway Safeworking H., VRC Red Tempo H., Highpoint H., MRC Danzero at Arrowfield H., 2d VRC Standish H., Gr.3, Bobbie Lewis H., Gr.3, Henry Bucks Best Dressed H., 3d VRC Aurie’s Star H., Gr.3, MRC Bert Bryant H., Blazing Saddles H., 4th SAJC Goodwood H., Gr.1.

ICONIC (10g, Danehill, Snippets). 5 wins-2 at 2-at 900m, 1000m to 2017-18, A$509,050, MVRC Carlyon S., L, Bendigo JC VOBIS Gold Rush 2YO S., MRC Nine West P., SAJC James Boag’s Premium H., 2d MRC Rubiton S., Gr.2, SAJC National S., Gr.3, WH Wylie H., L, VRC Schweppes Flemingtonfling P., 4th MRC Schillaci S., Gr.2, SAJC Matrice S., L.

CITY OF SONG (08f, Umatilla, Snippets). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$339,993, MRC Blue Sapphire S., L, Race-Tech 2YO H., MVRC Silver Thomas Hanley H., VRC Melbourne Citymission H., MVRC Jeep Don’t Hold Back H., 2d MVRC Construction Engineering H., MRC D’Urban P., 3d MRC Swettenham Stud 2YO H., MVRC Chandler Macleod 2YO H., Christmas at the Valley H., 4th BRC Bright Shadow H., L, Scone RC Dark Jewel Classic, L.

PEACH TREE (06f, Naturalism, Sir Tristram). 5 wins from 1000m to 2200m, A$220,450, WATC Belmont Classic, L, Bonaire Sprint H., Westspeed 3YO H.-twice, Carbon Sports Bar H., 2d WATC Belmont Oaks, L, Matchmaker Classic, L, 3d WATC Playeronline.com.au H., Perth Racing Members H.

SILVER BULLION (05g, Desert King, Noalcoholic). 5 wins to 1200m, A$273,000, VRC Kensington S., L, MVRC Gillies Famous Pies H., Sportingbet Premium H., TRC Cheaper Furniture P., 2d MRC Snitzel H., TRC Raine & Horne Eastern Shore H., 3d BRC Gallopers Sports Club H., VRC Tasman H., Flemington 1840-2010 H.

WORK THE ROOM (05g, Grand Lodge, Law Society). 5 wins from 1100m to 1700m, A$168,851, Qld Tatt’s RC Tattersall’s Mile, L, BRC Better Build Constructions H., MRC Flying Spur H., Royal Charter H., 2d VRC George Watson H., Qld Tatt’s RC Hamilton Hotel H., 3d BRC Kids Infront H.

HONEY FLOWER (08f, Picnicker, Copper Kingdom). 4 wins to 1200m, A$215,375, VRC GH Mumm S., L, Geelong RC Black Pearl H., 2d MRC (Mornington) Happy 60th Birthday Mark Ivory H., 3d SAJC DC McKay S., Gr.3, MVRC Silver Thomas Hanley H.

KEN AROK (05g, At Talaq, Sir Dapper). 4 wins at 1000m, 1200m, A$4,000, 16,335Rgt., S$297,232, Singapore TC 3YO Challenge (1st Leg), L, Kranji C S., Class 4 H., 2d Singapore TC Open H., Class 2 H.-twice.

BELCENTRA (04f, Centaine, Khairpour). 3 wins to 1400m, A$219,200, VRC Desirable S., L, MVRC NHP Electrical H., 2d MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, 3d MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, 4th MRC Blue Diamond Preview (f), L.

Architect (10g, Nashwan, Beau Genius). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$456,050, BRC Zouki H., Coke Zero H., Willis H., Qld Tatt’s RC Hardy Brothers Jewellers H., BRC Kirks H., GCTC Flan & Emily Jade Pay Your Bills H., Ipswich TC XXXX Gold Grange 2YO P., 2d Qld Tatt’s RC Falvelon H., L, BRC Charity Admin 2YO H., Cardno H., Gormans Removals H., Brisbane Marriott Hotel H., GCTC Carbine Club Gold Coast S., Ipswich TC Schweppes TL Cooney H., BRC Brisclean H., GCTC Magic Millions P., 3d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Mick Dittman P., L, Mastec 2YO H., Aitkenvale Health Centre H., Ambassador Travel H., Construction Skills Queensland H., 4th BRC Queensland Day P., L.

Cascabel (05g, Kala Dancer, Sound Reason). 6 wins to 1500m, A$403,705, Bendigo JC Blue Ribbon Foundation CRV Championship H., MRC Noel Rundle H., Jim Moloney H., 2d VRC Standish H., Gr.3, MRC Christmas S., L, BMW H., Jimjoca P., VRC Shaftesbury Avenue H., ACG Security H., Dorevitch Pathology H., MRC Betfair H., SAJC Distinctive Homes H., VRC Zouki H., 3d MRC Heading Out Hair & Beauty S., L, CFV Nightingales H., Bensons Property Group P.H., MVRC Members Equity Bank H., MRC Snitzel H., VRC Volunteer Fire Brigades H., 4th VRC Swisse Vitamins S., L.

Tollesprit (06g, Alzao, Habitat). 4 wins-2 at 2-to 1400m, A$242,150, MVRC Schweppervescence P., VRC Schweppes H., Flemington Green Fields 2YO H., 2d MRC HDF McNeil S., Gr.3, 3d VRC All Victorian Sprint Series Heat H., 4th VRC Poseidon S., L.

True Persuasion (06c, Brief Truce, Bletchingly). 4 wins-1 at 2-at 1200m, A$492,963, MVRC Pulse Pharmacy H., Top Cat Electrics 2YO H., Bingham Freight Systems H., Essendon Fields H., 2d MVRC Manikato S., Gr.1, Black Caviar 25 March H., Schweppervescence P., Pulse Pharmacy H., VRC Flight Lieutenant Peter Armytage H., MVRC Mercedes-Benz CV Somerton H., 3d MVRC Schweppes S., Gr.2, MRC Redoute’s Choice at Arrowfield Stud H., MVRC Inglis 2YO Bonus H., VRC Auckland Racing Club H.

Belflyer (11g, Rubiton, Brigand). 12 wins from 1000m to 1600m to 2017-18, A$264,455, 2d Clarence River JC Ramornie H., L, 3d Tamworth Showcase Cup, BRC Pink Sports Day H., Superior Pak H., Ipswich TC XXXX Summer H., MRC Grand Hotel Frankston H.

Esprit de Bullet (05g, Bite the Bullet, Gildoran). 12 wins to 1100m, A$380,028, MVRC City Jeep Compass H., SAJC Schweppes H., McGrath Foundation H., VRC Red Tempo H., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., SAJC Sloans Sands H., Adelaide Galvanising H., CFMEU H., Evright.com H., 2d SAJC Manihi Classic, L, 3d SAJC Manihi Classic, L, Irish Day August 21st H.

His sire sons include Moshe, Esprit de Corps, Hangang Ruby, Beldify, Professor Brown, etc.

DAMLINE

DESERT SUN 3 wins-1 at 2-from 7f to 9f, Doncaster Variety Club Sunshine Coach S., Sun Princess S., Hollywood Park Allowance Race, 2d Newmarket Craven S., Gr.3, Golden Gate Fields Breeders’ Cup H., L, 3d Hollywood Park Bel Air H., Gr.2, Sandown Mile S., Gr.2, Royal Ascot Jersey S., Gr.3. Champion Aust. Sire (AEI) in 1998-99, 1999-2000, second in 2000-01, 2001-02. Second on NZ Sire List (Aust. & NZ figures combined) in 1999-2000, 2000-01, third in 1998-99, 2001-02, 2002-03, 2003-04. Third on NZ Sire List in 2001-02. Sire of winners of over $56 million – 32 stakes winners, inc. SUNLINE, LA BELLA DAMA, OUR EGYPTIAN RAINE, LACEY UNDERALL, MORALEE, SALFORD CITY, DESERT ACE, THEE OLD DRAGON, DANCEINTHESUN, STRIKELINE, etc. Maternal sire of winners of over $43 million – 23 stakes winners, inc. BLACK CAVIAR, ROCKDALE, ALL TOO HARD, GRANDEUR, MEGABLAST, LA ROCKET, SISTA, ZABISCO, SUPREME PROFIT, EGYPTIAN SYMBOL.

 

 

1st Dam

HELSINGE, by Desert Sun. Unraced. Three-quarter-sister to Song of the Sun, half-sister to MAGNUS, SCANDIVA, WILANDER, ARCTIC FLIGHT, Lionhearted, Danavia (dam of ICONIC). Dam of six named foals, four to race, all winners, inc:-

BLACK CAVIAR (f. by Bel Esprit). Horse of the Year in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Joint Head of the 2013 World Thoroughbred Rankings. Head of the 2011 & 2012 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Champion Older Female Sprinter in GB in 2012. 25 wins-2 at 2-to 1400m, £283,550, A$6,922,550, Royal Ascot Diamond Jubilee S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, ATC TJ Smith S., Gr.1-twice, BRC BTC Cup, Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1-twice, SAJC Goodwood H., Gr.1, Robert Sangster S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1-3 times, Patinack Classic, Gr.1-twice, MRC Schillaci S., Gr.2-twice, MVRC Schweppes S., Gr.2-twice, Stanley Wootton S., Gr.2-twice, VRC Danehill S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., L, MVRC William Crockett S., L, VRC Cromwell H. Producer.

ALL TOO HARD (c. by Casino Prince). Champion 3YO Colt in Australia in 2012-13. 7 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$2,288,200, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC Sires’ Produce S., Gr.2, Talindert S., L, 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, ATC Sires’ Produce S., Gr.1, 3d ATC San Domenico S., Gr.3, 4th ATC George Main S., Gr.1. Sire.

 

2nd Dam

SCANDINAVIA, by Snippets. 4 wins-1 at 2-to 1200m, A$438,575, QTC Cup, Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, MVRC Burt Bacharach H., 2d SAJC Goodwood H., Gr.1, VRC Salinger S., Gr.1, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, VATC Chirnside S., Gr.2, VRC Red Roses S., L, 4th SAJC DC McKay S., Gr.3, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3. Three-quarter-sister to Bit of a Ride (dam of BOOM TIME), half-sister to FROSTY THE SNOWMAN, MIDNIGHT SUN, RUSSIAN TEA ROOM, Song of the Sun, McHappy (dam of GLAD). Dam of 12 named foals, 9 to race, 7 winners, inc:-

MAGNUS (Flying Spur). 4 wins to 1200m, £23,000, A$1,086,610, S$202,500, AJC Galaxy H., Gr.1, VRC Age Classic S., Gr.2, STC Big Sports Breakfast H., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, AJC Shorts H., Gr.3, SAJC WH Wylie H., L, Singapore TC Krisflyer International Sprint, L, MRC BSB Packaging P., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, Royal Ascot King’s Stand S., Gr.2, MRC Heath S., L, 4th VRC Newmarket H., Gr.1, AJC TJ Smith S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1. Sire.

WILANDER (Exceed and Excel). Third on 2008-09 Australasian 3YO Classification (sprint). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1100m, A$351,825, MRC Schillaci S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, 2d MRC Biscay H., 4th VRC Lightning S., Gr.1. Sire.

SCANDIVA (Fastnet Rock). 2 wins at 2, A$242,580, ATC Magic Night S., Gr.2, Emerald Hills Estate 2YO P., 2d ATC Sires’ Produce S., Gr.1.

ARCTIC FLIGHT (Flying Spur). 4 wins at 1200m, 1400m, A$314,358, Scone RC Dark Jewel Classic, L, VRC Flt Lt Peter Armytage H., MRC Sandown Park (UK) H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L, 3d BRC Dane Ripper S., Gr.2, ATC Sheraco S., Gr.3, 4th SAJC Proud Miss S., L.

Lionhearted (Fastnet Rock). Winner at 1000m, A$76,385, in 2016-17, 2d ATC Skyline S., Gr.2, 4th ATC Pago Pago S., Gr.2, MRC Thoroughbred Club Cup, L.

Danavia. Placed at 2, 2d VRC Reganza 2YO H. Dam of-

ICONIC (Bel Esprit). 5 wins-2 at 2-at 900m, 1000m, A$509,050, to 2017-18, MVRC Carlyon S., L, Bendigo JC VOBIS Gold Rush 2YO S., MRC Nine West P., SAJC James Boag’s Premium H., 2d MRC Rubiton S., Gr.2, SAJC National S., Gr.3, WH Wylie H., L.

Baltics. Raced once. Dam of-

Badcoe (Wanted). 2 wins at 1200m to 2017 in Aust. and Malaysia, 2d Perak TC Charity Cup, L.

 

3rd Dam

SONG OF NORWAY, by Vain. Unraced. Half-sister to Song of Kingston (dam of MUIRFIELD VILLAGE). Dam of 12 foals, 11 to race, all winners, inc:-

SCANDINAVIA (Snippets). 4 wins. See above.

MIDNIGHT SUN (Western Symphony). 4 wins from 1900m to 2400m, A$109,260, STC Winter Cup, L, MVRC Sorbent H., STC Toohey’s New H., 2d TTC Tasmanian Oaks, L, AJC Harvey Norman H., 3d TRC Strutt S., L, VATC Slixpix P.H. Producer.

FROSTY THE SNOWMAN (Christmas Tree). 4 wins-1 at 2-at 800m, 1000m, A$85,260, MVRC Mitchell McKenzie S., L, VRC Elounda Bay H., Zabeel H., 2d MVRC Southern Cross Apartments S., L, VATC WJ Adams H., 3d VRC Andersen Consulting S., L, 4th VATC HDF McNeil S., L.

RUSSIAN TEA ROOM (Raise a Cup). Winner at 2, VATC Rancher S., L, 3d VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3.

McHappy. Winner at 1000m in Aust. Dam of-

GLAD (Pins). 4 wins at 1400m, 1600m, WRC Anniversary H., L, ARC Auckland Co-Op Taxis H., Taranaki RC Waterfront Hotel H., 3d Manawatu Classic, Gr.3, 4th ARC Sunline Vase, L.

STUD RECORD

MOSHE 3 wins at 1000m, A$86,201, MVRC Moreton Hire H., Mayoral Charity Community H., 4th ATC Fireball H., L. He entered stud in Aust. in 2012. Sire of 141 progeny to race, 70 winners (49.0%), earnings of over $3.1 million, 1 stakes winner, 3 stakes placegetters, inc.

 


 

MOSHKI (13f, Zeditave, El Qahira). 2 wins-1 at 2-at 900m, 1050m to 2016-17, A$135,650, SAJC Cinderella S., L, GCTC Simplot Foodservices H., 2d MVRC Cactus Imaging P.

Feng Chu – Big Fortune (H.K.) (14g, Skalato, Vain King). Winner at 1200m in 2017-18, 3d VRC Sires’ Produce S., Gr.2, MRC Moorookyle Park Stud 2YO H., HKJC Citi Ultima Card H., Nam Long Shan H., 4th MRC Chairman’s S., Gr.3, Debutant S., L.

El Venetian (13g, Royal Academy, Exit to Nowhere). 3 wins to 1400m to 2017-18, A$92,190, 2d ATC Tab.com.au H., Schweppes P., 3d MRC Blue Diamond Preview (c&g), L.

Moshway (13g, Archway, Akaaber). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1300m to 2017-18, A$112,390, MRC Samson 2YO H., 3d VRC Maribyrnong Trial S., L, Better Beyond 2YO P., Henry Bolte H.

Bord de Gain (13g, Last Tycoon, River Rough). 4 wins to 1200m to 2017-18, A$221,500, Bendigo JC VRC Trophy H., MVRC Pedders Suspension H., SAJC Chalk Hill H., 2d MRC Next Payments H., Ladbrokes Cash Out H., 3d VRC Wallace H.

Sheer Madness (14g, Flying Spur, Rory’s Jester). 2 wins-1 at 2-at 1400m to 2017-18, A$171,564, VRC Raymond Ali H., 2d MRC Dream Thoroughbreds H.

Gala Moshea (13f, Snippets, Tristino). 2 wins at 1100m to 2017-18, A$101,125, ATC Book Spring Now Sprint H., 2d MRC Chandler Macleod H., 3d MRC Nick Johnstone Real Estate H.

Irish Moshe (13f, Irish Royal, Dom Alaric). Winner at 1200m in 2017-18, WATC Peacock Bros P., 2d WATC David Grays Aglink H.

If You Will (13g, Private Call, Imperial Seal). 4 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m to 2017-18, A$85,697, 3d MRC VOBIS Gold Ingot 2YO P.

Sundell (13f, Bianconi, Kenmare). 3 wins from 1200m to 1600m to 2017-18, A$89,390, 2d MRC Hamilton Reid Accountants H., 3d MRC Elaren Secutiry Services H.

Huge Action (14g, Elvstroem, Canny Lad). 2 wins at 1000m, 1100m in 2017-18, 3d MRC Changing Places Real Estate H., United Petroleum H.

Mr Dashing (13g, Mull of Kintyre, Lunchtime). 2 wins at 1100m in 2016-17, 2d MVRC Inglis 55 Second Challenge Heat H.

Black Mosheen (13g, Second Empire, Regimental Honour). 2 wins at 1100m, 1300m in 2017-18, 2d MRC Mypunter.com P., Splashland P.

Typhoon Rubi (14f, Private Call, Imperial Seal). Winner at 1100m in 2017-18, 2d MRC (Mornington) Anchor Point Engineering H.

Tres (13f, Danehill Dancer, Prince True). Winner at 1400m in 2016-17, 2d MVRC Melbourne Signage Concepts H.

Mosh Opera (13f, Singspiel, Polish Patriot). Winner at 1000m in 2017-18, 2d Devonport RC August Winter Series H., TTC Governor’s Place H.

Northern Divine (13f, Testa Rossa, Grosvenor). Winner at 1200m in 2016-17, 2d BRC Doomben Ten Thousand P.

Aljazmic (13f, West Point, Swiftly Carson). Winner at 1650m in 2016-17, 2d TRC Purple Day P., TTC Murray Pyke P., 3d TRC ATA Celebrates 50 Years P.

Tattybogler (13f, Delago Brom, Noalcoholic). Winner at 1200m in 2016-17, 3d Avondale JC NZB Insurance Pearl Series H., Wanganui JC NZB Insurance Pearl Series H.

Miss Dominance (13f, Ladoni, Stately Don). Winner at 1200m in 2016-17, 3d MVRC Cactus Imaging P.

Takookacod (14f, Keltrice, Space Cadet). 5 wins to 1200m in 2017-18, A$81,440.

Tycoon’s Daughter (14f, Monde Bleu, Kenvain). 3 wins-1 at 2-at 1000m, 1150m to 2017-18.

Dutchesse Moshe (14f, Galileo, Strawberry Road). 3 wins to 1300m in 2017-18.

A Little Chunky (13f, Blevic, Racer’s Edge). 3 wins to 1400m to 2017-18.

Part the Sea (13g, With Class, Arch Sculptor). 3 wins at 1000m, 1200m in 2017-18.

Gershom (13g, Encosta de Lago, Switcheroo). 3 wins to 1200m to 2017-18.

Mosrai (13g, Secret Savings, Durham Ranger). 3 wins at 1000m, 1200m to 2017-18.

Aluf (13g, Umatilla, Space Cadet). 3 wins to 1300m in 2017-18.

Mount Horeb (14g, Keeper, Entrepreneur). 2 wins at 1000m, 1200m in 2017-18.

Dimoshot (13f, Elvstroem, Canny Lad). 2 wins at 1000m in 2017-18.

RESULTS

2018-06-16
AUS Vaguely Related
4yo m Moshe (AUS) – Miss Chief (AUS) by Keffelstein (AUS)
1 – 9 Race 1  Walgett JC  900m  Time: 0:52.28  Track: Good(3)
RSL Maiden P.
Trainer: Ms S Jeffries
2nd: Knight’s Honour, 3rd: Yankee Roller
Prize Money:
A$6,000
2018-06-14
AUS The Moshire
4yo g Moshe (AUS) – Devonshire (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 10 Race 5  Port Augusta RC  1867m  Time: 1:55.14  Track: Good(3)
Office National H.
Trainer: D B Bonetti
2nd: Lady Conquistador, 3rd: Eigelstein
Prize Money:
A$12,000
2018-06-12
AUS Lady Bithiah
2yo f Moshe (AUS) – Flew (AUS) by Anabaa (USA)
1 – 11 Race 1  Corowa RC  900m  Time: 0:52.71  Track: Heavy(8)
Pfeiffer Wines Maiden H.
Trainer: Adrian Corboy
2nd: Sarsaparilla, 3rd: Doomsday Command
Prize Money:
A$20,000
2018-06-09
AUS Gershom
4yo g Moshe (AUS) – Barella Sorella (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 6 Race 1  Carnarvon RC  1000m  Time: 0:59.32  Track: Good(3)
Hutch’s H.
Trainer: D Black
2nd: Iconoclast, 3rd: Run for a Reason
Prize Money:
A$12,000
AUS Part the Sea
4yo g Moshe (AUS) – Chloe With Class (AUS) by With Class (CAN)
1 – 7 Race 3  Injune RC  1200m  Time: 1:11.36  Track: Good(3)
Landmark H.
Trainer: Raymond Frazer
2nd: The Pontster, 3rd: Choice Son
Prize Money:
A$8,000
2018-06-01
AUS Mosarbe
3yo f Moshe (AUS) – Bitonto (AUS) by Elvstroem (AUS)
1 – 7 Race 2  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.14  Track: Synthetic
Rendine Constructions Maiden P.
Trainer: A G Sawden
2nd: So be Venus, 3rd: Durga Shree
Prize Money:
A$23,125
2018-05-29
AUS Aluf
4yo g Moshe (AUS) – Cazzuma (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 12 Race 8  Geelong RC  1300m  Time: 1:18.29  Track: Synthetic
Bet365 H.
Trainer: Jamie Edwards
2nd: Mai Shiny Choice, 3rd: Voiceover
Prize Money:
A$18,000
2018-05-25
AUS Dutchesse Moshe
3yo f Moshe (AUS) – Hops (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 12 Race 8  Canberra RC  1280m  Time: 1:13.84  Track: Synthetic
Safety First H.
Trainer: Ms B Joseph & P A Jones
2nd: Living Doll, 3rd: Star Sign
Prize Money:
A$20,500
AUS Lavarsi
3yo g Moshe (AUS) – Delightful Minx (AUS) by Hillman (AUS)
1 – 12 Race 4  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:27.80  Track: Soft(7)
Browns Sawdust & Shavings Maiden P.
Trainer: M C Kent
2nd: Soluminate, 3rd: Cash for Diamonds
Prize Money:
A$37,800
AUS Typhoon Rubi
3yo f Moshe (AUS) – Rubijay (NZ) by Private Call (USA)
1 – 7 Race 3  Werribee RC  1115m  Time: 1:08.25  Track: Soft(7)
TAB Maiden P.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Count the Pennies, 3rd: Real Coco
Prize Money:
A$28,750
2018-05-22
AUS Moshvago
4yo m Moshe (AUS) – Viva la Brom (AUS) by Delago Brom (AUS)
1 – 5 Race 1  Geelong RC  1300m  Time: 1:19.63  Track: Synthetic
Bet365 Maiden P.
Trainer: Jamie Edwards
2nd: Messika, 3rd: Fille Gris
Prize Money:
A$21,875
2018-05-20
AUS Huge Action
3yo g Moshe (AUS) – Todi (AUS) by Elvstroem (AUS)
1 – 15 Race 8  Bendigo JC  1100m  Time: 1:04.05  Track: Good(4)
Cola Solar H.
Trainer: A G Sawden
2nd: Pleasant, 3rd: Moonlight Ruby
Prize Money:
A$25,000
2018-05-19
AUS Bord de Gain
4yo g Moshe (AUS) – Silver Mist (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 19 Race 8  SAJC  1200m  Time: 1:10.80  Track: Soft(6)
Chalk Hill H.
Trainer: M A Kavanagh
2nd: Stragun, 3rd: Good Therapy
Prize Money:
A$100,000
2018-05-14
AUS Mount Horeb
3yo g Moshe (AUS) – Justine’s Pride (NZ) by Keeper (AUS)
1 – 12 Race 4  Albury RC  1000m  Time: 0:58.79  Track: Good(4)
Star Hotel H.
Trainer: G A Osborne
2nd: Wolfofpeterstreet, 3rd: Aunty Sue
Prize Money:
A$20,000
2018-05-09
AUS A Little Chunky
4yo m Moshe (AUS) – Not So Chunky (AUS) by Blevic (AUS)
1 – 10 Race 5  Balaklava RC  1400m  Time: 1:24.25  Track: Good(4)
Sagle Constructions H.
Trainer: Jordan Frew
2nd: Youbetcha, 3rd: Pale Ale
Prize Money:
A$15,000
2018-05-06
AUS Tycoon’s Daughter
3yo f Moshe (AUS) – Thrillionaire (AUS) by Monde Bleu (GB)
1 – 12 Race 7  Devonport RC  1150m  Time: 1:09.27  Track: Synthetic
Great Northern H.
Trainer: Kaye Milne
2nd: Duperrey, 3rd: Gee Gee Royal Miss
Prize Money:
A$17,000
AUS Fight for Victory
3yo g Moshe (AUS) – Raving Beauty (NZ) by Pupil (AUS)
1 – 10 Race 3  Werribee RC  1005m  Time: 1:00.18  Track: Good(4)
Mantello Lawyers Maiden P.
Trainer: Saab Hasan
2nd: Mister Mogul, 3rd: Paper Trade
Prize Money:
A$32,800
2018-04-29
AUS Mosh Music
3yo f Moshe (AUS) – Dirt Music (AUS) by Jeune (Gb)
1 – 6 Race 1  Geelong RC  1525m  Time: 1:32.23  Track: Good(4)
Bet365 Maiden P.
Trainer: Archie Alexander
2nd: One More Try, 3rd: Clever Dolly
Prize Money:
A$22,500
AUS Miss Mosh
4yo m Moshe (AUS) – Vincitrice (AUS) by Perugino (USA)
1 – 12 Race 4  Millicent RC  1300m  Time: 1:19.34  Track: Good(4)
Grand Hotel H.
Trainer: Ms S Jaensch
2nd: Bungalally Belle, 3rd: Fox on the Run
Prize Money:
A$12,000
2018-04-15
AUS Takookacod
3yo f Moshe (AUS) – Takook (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 13 Race 5  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:11.07  Track: Good(3)
Magic Albert Town Plate Prelude H.
Trainer: S Spackman
2nd: Kanerupt, 3rd: Clipper
Prize Money:
A$30,000
AUS Dutchesse Moshe
3yo f Moshe (AUS) – Hops (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 13 Race 7  Murrumbidgee TC  1300m  Time: 1:18.29  Track: Good(3)
Queen of the South Prelude H.
Trainer: Ms B Joseph & P A Jones
2nd: Addchan, 3rd: Chastity Strikes
Prize Money:
A$20,000
2018-04-14
AUS Part the Sea
4yo g Moshe (AUS) – Chloe With Class (AUS) by With Class (CAN)
1 – 6 Race 2  Barcoo ARC  1200m  Time: 1:13.63  Track: Good(3)
BLAA & GDL H.
Trainer: Raymond Frazer
2nd: Fun for Me, 3rd: Choice Son
Prize Money:
A$7,000
2018-04-08
AUS Takookacod
3yo f Moshe (AUS) – Takook (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 10 Race 4  Gundagai-Adelong RC  1180m  Time: 1:09.34  Track: Good(3)
Tooheys Extra Dry H.
Trainer: S Spackman
2nd: Fermanagh Lad, 3rd: Undaoaf
Prize Money:
A$20,000
2018-04-05
AUS Radiant Warrior
3yo f Moshe (AUS) – Jumburran Star (AUS) by Jugah (USA)
1 – 11 Race 1  Benalla RC  1206m  Time: 1:12.02  Track: Good(4)
Benalla Glass Maiden P.
Trainer: G W Egan
2nd: Talk to Amanda, 3rd: Lincoln Cash Man
Prize Money:
A$22,000
2018-03-18
AUS If You Will
4yo g Moshe (AUS) – Rubijay (NZ) by Private Call (USA)
1 – 7 Race 4  Benalla RC  1606m  Time: 1:39.52  Track: Good(4)
DPR Insurance H.
Trainer: Russell Osborne
2nd: Here Comes Lenni, 3rd: Eramosa
Prize Money:
A$18,500
2018-03-17
AUS Safdie
4yo g Moshe (AUS) – Initial Venture (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 8 Race 1  Mt Isa RC  900m  Time: 0:51.83  Track: Good(3)
Seafood Nights H.
Trainer: S J Royes
2nd: Anchor Chain, 3rd: Dreamward Bound
Prize Money:
A$7,000
2018-03-10
AUS Phlying Phyllis
3yo f Moshe (AUS) – Gold Target (AUS) by Elvstroem (AUS)
1 – 8 Race 3  Edenhope RC  1200m  Time: 1:11.21  Track: Good(4)
Rodwells Maiden P.
Trainer: Symon Wilde
2nd: St Gallen, 3rd: Mayfair Lady
Prize Money:
A$20,900
2018-03-09
AUS Black Mosheen
4yo g Moshe (AUS) – Paint it Black (AUS) by Second Empire (IRE)
1 – 12 Race 8  Ararat TC  1310m  Time: 1:18.33  Track: Good(4)
Www.country.racing.com H.
Trainer: D K Weir
2nd: My Halo Rocks, 3rd: Master Moving
Prize Money:
A$18,000
2018-03-03
AUS Part the Sea
4yo g Moshe (AUS) – Chloe With Class (AUS) by With Class (CAN)
1 – 4 Race 2  Barcoo ARC  1000m  Time: 0:59.28  Track: Good(4)
Spinks Concrete Maiden P.
Trainer: Raymond Frazer
2nd: Serious Caper, 3rd: She Drives Mecrazy
Prize Money:
A$7,000
2018-03-01
AUS Huge Action
3yo g Moshe (AUS) – Todi (AUS) by Elvstroem (AUS)
1 – 11 Race 2  Terang RC  1000m  Time: 0:58.27  Track: Good(4)
Cervus Equipment Maiden P.
Trainer: A G Sawden
2nd: Once Upon a Dream, 3rd: Mental as Anything
Prize Money:
A$22,000
AUS Dimoshot
4yo m Moshe (AUS) – Todi (AUS) by Elvstroem (AUS)
1 – 9 Race 7  Terang RC  1000m  Time: 0:58.32  Track: Good(4)
National Herd Development H.
Trainer: A G Sawden
2nd: Zoot Suit Riot, 3rd: Kartem Around Boy
Prize Money:
A$18,000
2018-02-28
AUS A Little Chunky
4yo m Moshe (AUS) – Not So Chunky (AUS) by Blevic (AUS)
1 – 13 Race 9  Gawler & Barossa JC  1200m  Time: 1:13.27  Track: Good(4)
Barossa Volkswagen H.
Trainer: Jordan Frew
2nd: Arctic Blaze, 3rd: Call Me Penny
Prize Money:
A$15,000
2018-02-23
AUS Don’t Take No
3yo f Moshe (AUS) – Blithely (AUS) by Torrential (USA)
1 – 12 Race 1  Benalla RC  1206m  Time: 1:11.50  Track: Good(4)
McDonalds Benalla Maiden P.
Trainer: A Payne
2nd: Blackwolf Run, 3rd: Siskiyou
Prize Money:
A$32,800
AUS If You Will
4yo g Moshe (AUS) – Rubijay (NZ) by Private Call (USA)
1 – 12 Race 9  Benalla RC  1606m  Time: 1:37.91  Track: Good(4)
DKM Builders H.
Trainer: Russell Osborne
2nd: Crossbearer, 3rd: Broo Boss
Prize Money:
A$18,000
2018-02-16
AUS If You Will
4yo g Moshe (AUS) – Rubijay (NZ) by Private Call (USA)
1 – 13 Race 6  Albury RC  1600m  Time: 1:38.41  Track: Good(4)
MLM Electrical H.
Trainer: Russell Osborne
2nd: Cod Rock, 3rd: Xian’s Pride
Prize Money:
A$20,000
AUS Bord de Gain
4yo g Moshe (AUS) – Silver Mist (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 9 Race 8  MVRC  1200m  Time: 1:10.99  Track: Good(3)
Pedders Suspension H.
Trainer: M A Kavanagh
2nd: Our Mallee Hoff, 3rd: Excitement
Prize Money:
A$50,000
AUS Dimoshot
4yo m Moshe (AUS) – Todi (AUS) by Elvstroem (AUS)
1 – 12 Race 3  Werribee RC  1000m  Time: 0:57.98  Track: Good(4)
Manor Lakes Maiden P.
Trainer: A G Sawden
2nd: Clever George, 3rd: Low Level Flying
Prize Money:
A$24,000
2018-01-24
AUS Petticoat Princess
4yo m Moshe (AUS) – Beautiful Brat (AUS) by Blue Gum (AUS)
1 – 13 Race 3  Benalla RC  1406m  Time: 1:24.15  Track: Good(3)
J Symes Member Maiden P.
Trainer: Peter Smith
2nd: Medard, 3rd: Think Positive
Prize Money:
A$24,000
2018-01-17
AUS Irish Moshe
4yo m Moshe (AUS) – Irish Salute (AUS) by Irish Royal (IRE)
1 – 9 Race 1  WATC  1200m  Time: 1:12.91  Track: Soft(5)
Peacock Bros Maiden P.
Trainer: Kieran McDonagh
2nd: Illmatic, 3rd: Percentage Play
Prize Money:
A$15,000
2018-01-13
AUS Imitation Game
4yo g Moshe (AUS) – Deciphered (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 8 Race 6  Queanbeyan RC  1000m  Time: 0:56.58  Track: Good(3)
Walsh’s Hotel H.
Trainer: Doug Gorrel
2nd: Old Maribo, 3rd: Smiling All
Prize Money:
A$19,300
2018-01-12
AUS Mosh Vain
4yo g Moshe (AUS) – Zuzao (AUS) by Delzao (AUS)
1 – 11 Race 3  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:10.56  Track: Good(3)
Mark Anthony’s Clothing Co Maiden P.
Trainer: C Heywood
2nd: Kylara, 3rd: Fashion Tip
Prize Money:
A$20,000
AUS Takookacod
3yo f Moshe (AUS) – Takook (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 13 Race 9  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:57.61  Track: Good(3)
RH Blake & Co H.
Trainer: S Spackman
2nd: Warragul, 3rd: Grey Strike
Prize Money:
A$20,000
2018-01-11
AUS Arundel Star
3yo f Moshe (AUS) – Bird of Paradise (AUS) by Prince of Birds (USA)
1 – 9 Race 3  Geelong RC  1530m  Time: 1:32.62  Track: Good(4)
IGA Liquor Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Star Clipper, 3rd: Smoke Signal
Prize Money:
A$32,775
2018-01-10
AUS French Dandy
3yo f Moshe (AUS) – French Lace (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 – 10 Race 3  Devonport RC  1350m  Time: 1:23.10  Track: Synthetic
Hardings HVAC & Refrigeration Maiden P.
Trainer: J K Blacker
2nd: Kathonious, 3rd: Amber in Paris
Prize Money:
A$24,225
2018-01-05
AUS El Venetian
4yo g Moshe (AUS) – Newstar Lass (AUS) by Royal Academy (USA)
1 – 5 Race 2  Canberra RC  1400m  Time: 1:23.20  Track: Good(3)
Seears Workwear H.
Trainer: Matthew Dale
2nd: Marrock, 3rd: Atlantic Sentinel
Prize Money:
A$18,295
AUS Black Mosheen
4yo g Moshe (AUS) – Paint it Black (AUS) by Second Empire (IRE)
1 – 12 Race 4  Stawell RC  1100m  Time: 1:05.66  Track: Soft(5)
Peter Lennox Mercedes-Benz Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Caribbean Wonder, 3rd: Triscilla
Prize Money:
A$24,000
2017-12-28
AUS El Venetian
4yo g Moshe (AUS) – Newstar Lass (AUS) by Royal Academy (USA)
1 – 11 Race 6  Corowa RC  1300m  Time: 1:16.83  Track: Good(3)
Jane Wilson P.
Trainer: Matthew Dale
2nd: Carwelkin, 3rd: Upside Rock
Prize Money:
A$20,000
2017-12-27
AUS Aluf
4yo g Moshe (AUS) – Cazzuma (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 7 Race 3  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:58.65  Track: Good(3)
Mick Crawford Memorial Maiden P.
Trainer: Jamie Edwards
2nd: Riverdance Lad, 3rd: Shipway
Prize Money:
A$25,125
2017-12-26
AUS Tycoon’s Daughter
3yo f Moshe (AUS) – Thrillionaire (AUS) by Monde Bleu (GB)
1 – 10 Race 5  Devonport RC  1150m  Time: 1:09.07  Track: Synthetic
Ray Tanner Memorial H.
Trainer: Kaye Milne
2nd: Steel Dan, 3rd: Gee Gees Queenie
Prize Money:
A$16,000
2017-12-19
AUS Gershom
4yo g Moshe (AUS) – Barella Sorella (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 8 Race 7  Kilmore TC  1100m  Time: 1:06.99  Track: Good(4)
Watergarden’s Town Centre H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Spleasure, 3rd: Neona
Prize Money:
A$18,000
2017-12-15
AUS Elam
4yo g Moshe (AUS) – Pariza (AUS) by Woodman (USA)
1 – 11 Race 2  Moe RC  1100m  Time: 1:05.75  Track: Good(4)
First National Real Estate Maiden P.
Trainer: M Farrugia
2nd: Hardly Surprising, 3rd: Rubyanna Jane
Prize Money:
A$24,000
2017-12-11
AUS Miss Skeptical
3yo f Moshe (AUS) – Waikato Cat (NZ) by Scaredee Cat (NZ)
1 – 13 Race 4  Bairnsdale RC  1200m  Time: 1:10.63  Track: Good(3)
Pallot Racing Maiden P.
Trainer: Matthew Brown
2nd: Little Miss Toffee, 3rd: Gotta be a Rokstar
Prize Money:
A$24,000
2017-12-08
AUS Charsea’s Gift
3yo f Moshe (AUS) – Savage Impact (AUS) by Musee d’Orsay (AUS)
1 – 11 Race 2  Muswellbrook RC  1280m  Time: 1:15.96  Track: Good(3)
Country Maiden P.
Trainer: Tim McIntosh
2nd: The Naked Truth, 3rd: Peloso Lass
Prize Money:
A$40,000
2017-12-07
AUS Soul Revival
4yo g Moshe (AUS) – Sleek’n’sassy (AUS) by Danehill Star (AUS)
1 – 11 Race 7  Gosford RC  1100m  Time: 1:04.80  Track: Good(4)
Brian Hilton Toyota Maiden P.
Trainer: J L Roberts
2nd: Never Tardy, 3rd: Fine Behind
Prize Money:
A$30,000
2017-11-26
AUS Sundell
4yo m Moshe (AUS) – Roof Raiser (AUS) by Bianconi (USA)
1 – 13 Race 6  Swan Hill JC  1600m  Time: 0:00.00  Track: Good(4)
Ladbrokes Up for Challenge H.
Trainer: D E Oliver
2nd: Bank Street, 3rd: Florever Special
Prize Money:
A$18,000
2017-11-17
AUS Takookacod
3yo f Moshe (AUS) – Takook (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 11 Race 4  Gundagai-Adelong RC  1100m  Time: 1:02.99  Track: Soft(5)
Swire Shipping H.
Trainer: S Spackman
2nd: Woomera, 3rd: Seduction
Prize Money:
A$32,000
2017-11-10
AUS Moshway
4yo g Moshe (AUS) – Hi Way Babe (AUS) by Archway (IRE)
1 – 8 Race 5  Cranbourne TC  1300m  Time: 1:17.68  Track: Good(3)
Mypunter.com H.
Trainer: Richard Laming
2nd: Little Bita Spunk, 3rd: Vladivostok
Prize Money:
A$27,000
2017-11-07
AUS Miss Honeyflow
3yo f Moshe (AUS) – Jessica Said (AUS) by All Chatter (USA)
1 – 5 Race 2  Tweed River JC  1200m  Time: 1:14.00  Track: Soft(6)
Daily News Maiden P.
Trainer: D Chujo
2nd: Megashot, 3rd: Much Deeper
Prize Money:
A$5,430
2017-11-05
AUS Miss Mosh
4yo m Moshe (AUS) – Vincitrice (AUS) by Perugino (USA)
1 – 8 Race 1  Mount Gambier RC  900m  Time: 0:52.95  Track: Good(4)
O’Connor & Graney Maiden P.
Trainer: Ms S Jaensch
2nd: Misty Halo, 3rd: Mental as Anything
Prize Money:
A$14,800
2017-10-30
AUS Mosrai
4yo g Moshe (AUS) – Raising High (AUS) by Secret Savings (USA)
1 – 8 Race 6  Tamworth JC  1000m  Time: 0:56.53  Track: Good(3)
Country Music Cup Raceday H.
Trainer: Ms K Buchanan
2nd: Uthred, 3rd: Luceo Non Uro
Prize Money:
A$19,300
2017-10-28
AUS Mount Horeb
3yo g Moshe (AUS) – Justine’s Pride (NZ) by Keeper (AUS)
1 – 12 Race 2  Albury RC  1175m  Time: 1:10.55  Track: Good(3)
Star Hotel Albury Maiden H.
Trainer: G A Osborne
2nd: Oak Park Belle, 3rd: Roaming to Win
Prize Money:
A$20,000
2017-10-21
AUS Takookacod
3yo f Moshe (AUS) – Takook (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 13 Race 1  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:58.55  Track: Soft(6)
Bulls-Roos-Brothers Maiden H.
Trainer: S Spackman
2nd: Wolfofpeterstreet, 3rd: Working Together
Prize Money:
A$20,000
2017-10-07
AUS Liberty Lad
4yo g Moshe (AUS) – Libertas (AUS) by Statue of Liberty (USA)
1 – 10 Race 2  Gunbower RC  1300m  Time: 1:17.98  Track: Good(4)
O McLoughlan Constructions Maiden P.
Trainer: Brent Stanley
2nd: Southern Strategy, 3rd: The Flying Scot
Prize Money:
A$14,000
2017-09-18
AUS Mosrai
4yo g Moshe (AUS) – Raising High (AUS) by Secret Savings (USA)
1 – 11 Race 7  Taree-Wingham RC  1000m  Time: 0:59.37  Track: Good(3)
Functions at Winning Post H.
Trainer: Ms K Buchanan
2nd: Akamin, 3rd: Tiaconi
Prize Money:
A$20,000
2017-08-31
AUS Dutchesse Moshe
3yo f Moshe (AUS) – Hops (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 9 Race 1  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:11.73  Track: Good(4)
XXXX Gold Maiden P.
Trainer: Ms B Joseph & P A Jones
2nd: Te Ata, 3rd: Bart
Prize Money:
A$20,000
2017-08-20
AUS Mosh Opera
4yo m Moshe (AUS) – Comic Opera (AUS) by Singspiel (IRE)
1 – 9 Race 1  Devonport RC  1000m  Time: 1:00.84  Track: Synthetic
Leading Jockey A Darmanin Maiden P.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Phar Word, 3rd: Rosover
Prize Money:
A$14,000
2017-08-18
AUS Oh No Not Again
4yo m Moshe (AUS) – Herewegoagain (AUS) by Hussonet (USA)
1 – 12 Race 3  Taree-Wingham RC  1250m  Time: 1:16.05  Track: Good(3)
Taree Fishermans Co-Op Maiden P.
Trainer: M R Stitt
2nd: Red Braids, 3rd: Penny Fling
Prize Money:
A$20,000
2017-08-12
AUS Avalanche Warning
4yo m Moshe (AUS) – Raring (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 8 Race 3  Toowoomba TC  870m  Time: 0:51.40  Track: Good(4)
Nuturf Maiden H.
Trainer: G J Purcell
2nd: Charlie’s Dust, 3rd: Magic by Design
Prize Money:
A$12,000
AUS Sheer Madness
3yo g Moshe (AUS) – Olympiad (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 9 Race 1  VRC  1400m  Time: 1:24.26  Track: Good(4)
Raymond Ali H.
Trainer: J P Salanitri
2nd: Confluence, 3rd: Kedleston
Prize Money:
A$167,600
2017-08-02
AUS Feng Chu – Big Fortune (H.K.)
3yo g Moshe (AUS) – Divine Lady (AUS) by Skalato (AUS)
1 – 12 Race 4  Sale TC  1200m  Time: 1:10.27  Track: Good(4)
Sale Cup Raceday Maiden P.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Spirit of Aquada, 3rd: Born to Fight
Prize Money:
A$37,000
2017-07-30
AUS Tycoon’s Daughter
3yo f Moshe (AUS) – Thrillionaire (AUS) by Monde Bleu (GB)
1 – 6 Race 1  Devonport RC  1000m  Time: 0:59.94  Track: Synthetic
Tasracing.com.au Live Maiden 2YO P.
Trainer: Kaye Milne
2nd: Gee Gees Cricket, 3rd: Breathtaking
Prize Money:
A$14,000
2017-07-24
AUS Safdie
4yo g Moshe (AUS) – Initial Venture (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 10 Race 2  Swan Hill JC  975m  Time: 0:57.97  Track: Soft(5)
TAC Plan Get Home Later Maiden P.
Trainer: M J Williams
2nd: Va Bene Amore, 3rd: Nicholson Street
Prize Money:
A$22,000
2017-07-23
AUS The Moshire
4yo g Moshe (AUS) – Devonshire (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 8 Race 1  Port Augusta RC  1396m  Time: 1:22.85  Track: Good(3)
Festival Hire Maiden P.
Trainer: D B Bonetti
2nd: Berry Baby, 3rd: Lucid Kiss
Prize Money:
A$9,000
2017-07-15
AUS Riverside Boy
4yo g Moshe (AUS) – Southbeach (AUS) by Zedrich (AUS)
1 – 12 Race 4  Moe RC  1200m  Time: 1:16.47  Track: Heavy(8)
Latrobe Valley Express Maiden P.
Trainer: S C Bottomley
2nd: Chief Moondance, 3rd: Southern Strategy
Prize Money:
A$20,000
2017-07-09
MAL Scalabrino – Supreme Star (Mal.)
4yo g Moshe (AUS) – Voices of Spring (AUS) by Danerich (AUS)
1 – 9 Race 3  Perak TC  1200m  Time: 1:11.3  Track:
Papa’s Love S.
Trainer: P K LEONG
2nd: Wilfred, 3rd: Golden Empire
Prize Money:
Rgt.28,000
2017-07-02
AUS Mary’s Pride
4yo m Moshe (AUS) – Lady Lionheart (AUS) by Lion Hunter (AUS)
1 – 12 Race 3  Bordertown RC  1100m  Time: 1:07.14  Track: Good(4)
Local Bookmakers Maiden P.
Trainer: G A Osborne
2nd: Artistic Escape, 3rd: Familja
Prize Money:
A$9,000
2017-06-26
AUS Kharnmosh
4yo g Moshe (AUS) – Heavenscent (AUS) by Lion Hunter (AUS)
1 – 14 Race 2  Echuca RC  1100m  Time: 1:05.21  Track: Good(4)
Bourke Builders Maiden P.
Trainer: S A Dwyer
2nd: Warragul, 3rd: Grouseness
Prize Money:
A$22,000
2017-06-22
AUS Sundell
4yo m Moshe (AUS) – Roof Raiser (AUS) by Bianconi (USA)
1 – 8 Race 5  Wangaratta TC  1400m  Time: 1:26.98  Track: Good(4)
Yes Optus H.
Trainer: D E Oliver
2nd: Summer Glen, 3rd: Prating
Prize Money:
A$39,600
2017-06-15
AUS Imitation Game
4yo g Moshe (AUS) – Deciphered (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 4 Race 1  Shoalhaven City TC  1100m  Time: 1:07.07  Track: Heavy(9)
Culburra Kitchens & Bathroom Maiden H.
Trainer: Doug Gorrel
2nd: Devious, 3rd: Will She Appeal
Prize Money:
A$18,300
2017-06-04
AUS Gala Moshea
4yo m Moshe (AUS) – Gala Snip (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 12 Race 3  Ballarat TC  1100m  Time: 1:06.23  Track: Soft(6)
Mortimer Petroleum Maiden P.
Trainer: Brett Conlon
2nd: Layne’s Star, 3rd: Deecember
Prize Money:
A$33,800
2017-05-26
AUS Northern Divine
4yo m Moshe (AUS) – Tulssami (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 15 Race 5  SCTC  1200m  Time: 1:13.06  Track: Soft(6)
#Hot91ladiesoaks17 Maiden P.
Trainer: Tony Haydon
2nd: Lips ‘n Hips, 3rd: Suggan Buggan
Prize Money:
A$14,000
2017-05-24
NZ Tattybogler
4yo m Moshe (AUS) – Scarlet Romance (AUS) by Delago Brom (AUS)
1 – 12 Race 6  Counties RC  1200m  Time: 1:14.26  Track: Slow(8)
NZB Insurance Pearl Series Maiden S.
Trainer: Ms K Fawcett
2nd: Swissilicious, 3rd: Ticket to Ride
Prize Money:
NZ$12,000
2017-05-23
AUS El Venetian
4yo g Moshe (AUS) – Newstar Lass (AUS) by Royal Academy (USA)
1 – 8 Race 1  Illawarra TC  1200m  Time: 1:11.15  Track: Soft(6)
Cabbage Tree Hotel Maiden P.
Trainer: G Waterhouse & A Bott
2nd: Dream I Can, 3rd: Special Missile
Prize Money:
A$38,600
2017-05-01
AUS Mo’shelley
4yo m Moshe (AUS) – Robella (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 9 Race 3  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:59.08  Track: Soft(5)
Ladbrokes Info Hub Maiden P.
Trainer: M Sell
2nd: Mesclun, 3rd: Flight of Angels
Prize Money:
A$21,500
2017-04-17
AUS Aljazmic
4yo m Moshe (AUS) – Bop Girl (AUS) by West Point (AUS)
1 – 12 Race 3  Devonport RC  1650m  Time: 1:43.14  Track: Synthetic
Mother’s Day High Tea Maiden P.
Trainer: B P Campbell
2nd: Totally Wicked, 3rd: Cheap Trick
Prize Money:
A$18,225
2017-04-15
AUS Moshquito – Red Symphony (Sing.)
4yo g Moshe (AUS) – Camille With Class (AUS) by With Class (CAN)
1 – 11 Race 1  Warracknabeal TC  1000m  Time: 0:58.38  Track: Good(4)
Weekly Advertiser Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Strathbyrne, 3rd: Brave Master
Prize Money:
A$22,000
2017-04-01
AUS Bord de Gain
4yo g Moshe (AUS) – Silver Mist (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 9 Race 2  Bendigo JC  1000m  Time: 0:57.90  Track: Good(4)
VRC Trophy H.
Trainer: M A Kavanagh
2nd: Blue Tycoon, 3rd: Sacred Sham
Prize Money:
A$93,800
2017-03-26
AUS Fine Finesse
4yo m Moshe (AUS) – With Finesse (AUS) by Commands (AUS)
1 – 7 Race 1  Emerald JC  1000m  Time: 1:00.40  Track: Soft(7)
David Lowry Diesel Repairs Maiden P.
Trainer: F E Smith
2nd: Eldiym, 3rd: Starspeed
Prize Money:
A$7,000
2017-03-18
AUS Moshki
4yo m Moshe (AUS) – Zedski (AUS) by Zeditave (AUS)
1 – 13 Race 4  GCTC  900m  Time: 0:52.17  Track: Soft(7)
Simplot Foodservices H.
Trainer: Colt Prosser
2nd: Aimalac Millie, 3rd: Live Fast
Prize Money:
A$60,000
2017-03-16
AUS Sheer Madness
3yo g Moshe (AUS) – Olympiad (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 10 Race 3  Pakenham RC  1400m  Time: 1:26.00  Track: Good(4)
Middys Data & Electrical 2YO Maiden P.
Trainer: J P Salanitri
2nd: Mighty Quinn, 3rd: Il Divo
Prize Money:
A$50,600
2017-03-11
AUS Feng Chu – Big Fortune (H.K.)
3yo g Moshe (AUS) – Divine Lady (AUS) by Skalato (AUS)
3 – 10 Race 4  VRC  1400m  Time: 1:22.79  Track: Good(3)
Sires’ Produce S., Gr.2
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
1st: Sircconi, 2nd: Aspect
Prize Money:
A$203,000
2017-03-06
AUS Bord de Gain
4yo g Moshe (AUS) – Silver Mist (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 11 Race 3  Kyneton & Hanging Rock RC  1100m  Time: 1:05.81  Track: Good(4)
XXXX Gold Maiden P.
Trainer: M A Kavanagh
2nd: Let ’em Howl, 3rd: Missile Strike
Prize Money:
A$22,000
2017-03-02
AUS Mighty Moshe
4yo m Moshe (AUS) – Alfajiri (AUS) by Arazi (USA)
1 – 7 Race 1  Terang RC  1000m  Time: 0:57.11  Track: Good(4)
Cervus Maiden P.
Trainer: Ms M Cunningham
2nd: Hot Hussler, 3rd: Funky Drummer
Prize Money:
A$19,000
2017-02-13
AUS Flying Batya
4yo m Moshe (AUS) – Notrebelle (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 9 Race 6  Echuca RC  1000m  Time: 0:58.77  Track: Good(4)
Sportsbet Grand H.
Trainer: Ms G Johnstone
2nd: Sheriff John Stone, 3rd: Murphy’s Reward
Prize Money:
A$20,000
2017-02-03
AUS Mosrai
4yo g Moshe (AUS) – Raising High (AUS) by Secret Savings (USA)
1 – 10 Race 3  Port Macquarie RC  1200m  Time: 1:14.45  Track: Good(4)
Smart Missile Maiden P.
Trainer: Ms K Buchanan
2nd: Speed With Ease, 3rd: Secrets No More
Prize Money:
A$30,000
2017-01-30
AUS Sundell
4yo m Moshe (AUS) – Roof Raiser (AUS) by Bianconi (USA)
1 – 9 Race 3  Benalla RC  1200m  Time: 1:12.22  Track: Soft(5)
Jaclyn Symes State Member Maiden P.
Trainer: D E Oliver
2nd: Oamaru, 3rd: Sense of Denial
Prize Money:
A$30,300
2017-01-25
AUS Gershom
4yo g Moshe (AUS) – Barella Sorella (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 2  Pakenham RC  1200m  Time: 1:13.40  Track: Good(4)
John Duff & Co Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Club Tropicana, 3rd: Red Right Hand
Prize Money:
A$27,000
2017-01-24
AUS Anne From Mayo
4yo m Moshe (AUS) – Loti’s Delight (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 8 Race 2  Terang RC  1600m  Time: 1:38.62  Track: Good(4)
Terang Co-Op Maiden P.
Trainer: Niall Phillips
2nd: Plateau, 3rd: Telford
Prize Money:
A$21,000
2017-01-06
AUS Tres
4yo m Moshe (AUS) – Spice Dancer (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 11 Race 2  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:24.32  Track: Good(3)
Ductform-Ducting Specialists Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Riverside Boy, 3rd: Brave Maddie
Prize Money:
A$50,600
2016-12-26
AUS Kirbaz
4yo m Moshe (AUS) – Hussonet Drama (AUS) by Hussonet (USA)
1 – 9 Race 3  Kerang TC  1100m  Time: 1:04.15  Track: Good(3)
Walkers IGA Maiden P.
Trainer: Ms G Johnstone
2nd: Great Bay, 3rd: Yarrayne Lass
Prize Money:
A$10,000
2016-12-11
AUS A Little Chunky
4yo m Moshe (AUS) – Not So Chunky (AUS) by Blevic (AUS)
1 – 11 Race 2  Bordertown RC  1100m  Time: 1:06.81  Track: Good(4)
Bordertown Stone Supply Maiden P.
Trainer: Jordan Frew
2nd: Reef’s Revenge, 3rd: Let’s Tango
Prize Money:
A$16,100
2016-12-04
AUS Dunn Great
4yo m Moshe (AUS) – Olivia Blue (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 – 6 Race 2  SCTC  1200m  Time: 1:12.19  Track: Soft(5)
Pacific Motor Group Maiden H.
Trainer: S W Kendrick
2nd: Big Vega, 3rd: Exceed All Odds
Prize Money:
A$14,000
2016-10-07
AUS Miss Dominance
4yo m Moshe (AUS) – Predominance (AUS) by Ladoni (GB)
1 – 12 Race 4  Cranbourne TC  1200m  Time: 1:13.31  Track: Soft(6)
TAB We Love a Bet Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Soviet Secret, 3rd: Russian Ruby
Prize Money:
A$27,000
2016-09-16
AUS Mr Dashing
4yo g Moshe (AUS) – Munch (AUS) by Mull of Kintyre (USA)
1 – 7 Race 5  Geelong RC  1100m  Time: 1:04.60  Track: Synthetic
Aus Pits H.
Trainer: Niall Phillips
2nd: Mr Sneaky, 3rd: Royal Enigma
Prize Money:
A$23,000
2016-08-30
AUS Mr Dashing
4yo g Moshe (AUS) – Munch (AUS) by Mull of Kintyre (USA)
1 – 10 Race 2  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.38  Track: Synthetic
Elephant & Castle Hotel Maiden P.
Trainer: Niall Phillips
2nd: Atomic Blast, 3rd: The Lunch
Prize Money:
A$32,000
2016-07-25
AUS Flying Batya
4yo m Moshe (AUS) – Notrebelle (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 10 Race 1  Swan Hill JC  980m  Time: 1:00.50  Track: Heavy(8)
Rural Council 2YO Maiden P.
Trainer: Ms G Johnstone
2nd: She’s Beneficial, 3rd: Aluf
Prize Money:
A$27,200
2016-05-28
AUS Moshway
4yo g Moshe (AUS) – Hi Way Babe (AUS) by Archway (IRE)
1 – 9 Race 2  MRC  1200m  Time: 1:12.80  Track: Soft(7)
Samson 2YO H.
Trainer: M Sell
2nd: Ridgway, 3rd: Perpetual Crisis
Prize Money:
A$81,400
2016-04-01
AUS If You Will
4yo g Moshe (AUS) – Rubijay (NZ) by Private Call (USA)
1 – 9 Race 1  Echuca RC  1100m  Time: 1:05.18  Track: Good(4)
Two Tarts Catering Maiden 2YO P.
Trainer: D K Weir
2nd: Biased Witness, 3rd: Theodolite
Prize Money:
A$25,800
2016-03-05
AUS Moshki
4yo m Moshe (AUS) – Zedski (AUS) by Zeditave (AUS)
1 – 9 Race 5  SAJC  1050m  Time: 1:01.34  Track: Good(4)
Cinderella S., L
Trainer: T & K O’Sullivan
2nd: She’s Positive, 3rd: Tokelau
Prize Money:
A$100,000
2016-01-26
AUS El Venetian
4yo g Moshe (AUS) – Newstar Lass (AUS) by Royal Academy (USA)
3 – 12 Race 3  MRC  1000m  Time: 0:57.68  Track: Good(3)
Blue Diamond Preview (c&g), L
Trainer: P G Moody
1st: Cohesion, 2nd: Capannello
Prize Money:
A$153,500
2015-10-04
AUS Moshway
4yo g Moshe (AUS) – Hi Way Babe (AUS) by Archway (IRE)
3 – 9 Race 1  VRC  1000m  Time: 0:58.12  Track: Good(3)
Maribyrnong Trial S., L
Trainer: M Sell
1st: Sweet Sherry, 2nd: Kinetic Design
Prize Money:
A$130,200

ANALYSIS

The brilliantly speedy Moshe is the only brother to the legendary Black Caviar. Moshe is also half-brother to Champion All Too Hard, and is out of a daughter of Scandinavia, the dam of four stakes winners, including Group One winning sprinter Magnus.

Moshe’s half-brother All Too Hard is out of a mare by Casino Prince, a son of Flying Spur (also sire of Group One winner Magnus out of the granddam of Moshe), and from the Danehill line. We can also note that Moshe’s sire, Bel Esprit, has stakes winners out of a mares by Danehill sons Desert King and Danehill Dancer (sire of Choisir). This suggests trying Moshe with other Danehill sources such as Redoute’s Choice (sire of Snitzel, Stratum and of Not a Single Doubt, who would give inbreeding to the dam of Snippets), Exceed and Excel (sire of Group stales winner Willander out of the granddam of Moshe), Fastnet Rock (sire of Group stakes winner Scandiva out of the granddam of Moshe), Fastnet Rock (giving inbreeding to Royal Academy), Danewin and Commands. It could also be worth considering mares by Magnus to double Moshe’s granddam, Scandinavia. From other Danzig line mares, Bel Esprit has sired stakes winner Work The Room out of a mare by Grand Lodge (by Chief’s Crown, also sire of Beautiful Crown and Be My Chief).

Bel Esprit has also done well with mares from other branches of the Northern Dancer line. From the Sadler’s Wells branch of Northern Dancer, Bel Esprit has the multiple Group stakes winner Gabbidon, out of a mare by Scenic (sire of Blevic), suggesting trying mares by such as Galileo (sire of New Approach and Teofilo), Montjeu, Barathea, High Chaparral, Carnegie and Singspiel, as well as mares by Encosta de Lago, who is by Sadler’s Wells’ brother, Fairy King (also sire of Falbrav and Helissio). Royal Academy, the grandsire of Moshe, has sired two stakes winners out of mares by The Minstrel (a three-parts-brother to Nijinsky II) and a Group stakes winner out of a mare by Palace Music (sire of Naturalism),which also suggests Bakharoff and Masterclass. A very similar pattern could be achieved with mares descending from Storm Bird. The Storm Cat branch (available through such as Hennessy, Johannesburg, Tale of the Cat, Giant’s Causeway, Statue of Liberty, Catrail and High Yield), would be particularly interesting as Storm Cat is a close relative to Royal Academy. This cross might also work through Bluebird (who appeals strongly on pedigree and who is sire of Lake Coniston, Dolphin Street and Blues Traveller). Royal Academy has done well with Northern Dancer through Lyphard, and a good source for Moshe might be Alzao. Bel Esprit has also sired a stakes winner out of a mare Noalcoholic (by Nonoalco, like Northern Dancer, as son of Nearctic).

Bel Esprit is sire of Group One winner Bel Sprinter and Group winner Vivacious Spirit out of mares by Snippets (who also appears as sire of the second dam of two Bel Esprit stakes winners, including Black Caviar) and also a stakes winner out of a mare by Picknicker .This also suggests mares by Pins, Snippetson, Snowland and Spartacus, all sons of Snippets.

Bel Esprit has sired two stakes winners, including the Group One winning, Bel Mer, out of mares by At Talaq, a son of Roberto. Royal Academy sired stakes winner out of mares descending from Roberto through Lear Fan (brother to Pirate Army) and Robellino. Bel Esprit should also work well with the Roberto line through Red Ransom (who would be particularly interesting through Domesday, and is also sire of Sri Pekan, Intikhab and Charge Forward), Brocco, Prized and Touching Wood. From the same Hail to Reason line as Roberto, Royal Academy has sired three stakes winner out of mares descending from Halo, including a Group winner out of a mare by Don’t Say Halo and a stakes winner out of mare by Oregon. Halo might also work well through More Than Ready and Sunday Silence (available in Australia through Fuji Kiseki, Genuine and Tayasu Tsuyoshi). The Stop the Music branch of Hail to Reason may work well here and could be tried through Sackford and Squill. Hail to Reason is by Turn-to, from whom also descends Sir Tristram. Royal Academy and his sons have sired six stakes winners out of Sir Tristram line mares, with Marauding providing the dams of four of them. Sir Tristram may also work well here through Zabeel (sire of Octagonal, Reset, Don Eduardo and Savabeel, and grandsire of Lonhro).

Out of mares from the Mr. Prospector line, Bel Esprit is sire of stakes winners from daughters of Straight Strike (broodmare sire of the Sir Tristram line sire, Lonhro), and Umatilla (by Miswaki, also sire of the second dam of a Bel Esprit stakes winner). Royal Academy has also done well with mares from this line, and has stakes winners out of mares by Woodman (sire of Hector Protector, Woodborough and Timber Country), Bellotto, Geiger Counter, Unbridled (who could be brought in through Unbridled’s Song), Rhythm, Gone West (who would work well through Zafonic and his son, Xaar, and is also available through Elusive Quality and his son, Elusive City), Seeking the Gold (available through Dubawi, Lujain and Secret Savings/Dash For Cash) and Thunder Gulch.

Although Vain – the broodmare sire of Bel Esprit – is not likely to be found very frequently in the male line of the broodmare population, we can note four of Bel Esprit’s stakes winners – two of the Group One scorers – are inbred to that strain, and he is definitely worth bringing in when possible. Sources of Vain include Centaine (broodmare sire of a stakes winner by Bel Esprit), Stratum, and Testa Rossa. Bel Esprit should be well worth trying with mares by Blushing Groom, who is good under Nijinsky II in general, and who is in the broodmare sire line of 11 Royal Academy line stakes winners). Blushing Groom sources including Quest For Fame, Spectrum, Fantastic Light and Nassipour.