103 winners of $6.2 million in 2017/18. Already 80+ individual winners of over $4.7m on the board for the 2018/19 season. Consistently a Top 20 Australian sire by winners and earnings

Magnus

[15.3hh] Flying Spur X Scandinavia

TOP 20 SIRE

  • Sire of 41 stakes horses inc. G1 winners GREAT SHOT, MALAGUERRA, MAGNIFISIO etc.
  • 3 stakes winners in a week in March: STREETS OF AVALON, VOLCANIC ASH, RIO DEL MAR
  • 70% winners to runners
  • Earnings of over $38m & average earnings per winner over $121,000
  • Yearlings sold up to $240,000
2019 Service Fee: $16,500 inc. GST
Payment Upon Live foal

PEDIGREE CHART

FLYING SPUR (AUS)
B. 1992
GW 6 wins
f:1708 r:1506 w:1026 SW:99
Danehill
B. 1986
GW 4 wins
f:2414 r:2082 w:1630 SW:347
Danzig
B. 1977
Wnr 3 wins
f:1075 r:837 w:658 SW:198
Northern Dancer Nearctic 14
Natalma 2
Pas de Nom Admiral’s Voyage 4
Petitioner 7
Razyana
B. 1981
Pld
f:14 r:11 w:9 SW:5
His Majesty Ribot 4
Flower Bowl 4
Spring Adieu Buckpasser 1
Natalma 2
Rolls
Ch. 1984
NR
f:3 r:2 w:2 SW:1
Mr. Prospector
B. 1970
SW 7 wins
f:1178 r:980 w:739 SW:182
Raise a Native Native Dancer 5
Raise You 8
Gold Digger Nashua 3
Sequence 13
Grand Luxe
B. 1974
SW 10 wins
f:16 r:10 w:7 SW:1
Sir Ivor Sir Gaylord 2
Attica 8
Fanfreluche Northern Dancer 2
Ciboulette 4
SCANDINAVIA (AUS)
Ch. 1994
GW 4 wins
f:12 r:9 w:7 SW:4
Snippets
B. 1984
GW 9 wins
f:828 r:739 w:602 SW:57
Lunchtime
Ch. 1970
GW 3 wins
f:606 r:519 w:380 SW:32
Silly Season Tom Fool 3
Double Deal 1
Great Occasion Hornbeam 1
Golden Wedding 7
Easy Date
B. 1977
Wnr 1 win
f:16 r:15 w:11 SW:4
Grand Chaudiere Northern Dancer 2
Lachine 19
Scampering Misty Day 5
Scamper Away 20
Song of Norway
Gr. 1982
NR
f:12 r:11 w:11 SW:4
Vain
Ch. 1966
GW 12 wins
f:631 r:498 w:395 SW:46
Wilkes Court Martial 1
Sans Tares 13
Elated Orgoglio 23
Rarcamba A9
Love Song
Gr. 1976
Wnr 2 wins
f:4 r:2
Warpath Sovereign Path 4
Ardneasken 21
Folk Song Tudor Melody 1
Lynsted 1

RACE RECORD

Group One winner of 4 races, 1010m-1200m and $1,311,050 in stakes

WON
AJC The Galaxy – G1 (1100m) defeating Bentley Biscuit, Virage de Fortune, Fast ‘n’ Famous etc.
VRC The Age Classic – G2 (1200m) now G1, defeating Undue, Personal Ensign, Nediym’s Glow etc.
STC 3YO Handicap (1100m)
Werribee 3YO Maiden (1010m) defeating multiple Group winner, California Dane, on debut
2nd
VRC Newmarket Handicap – G1 (1200m) to Weekend Hussler, defeating Swick, Miss Judgement, Shadoways, Zipping, Bon Hoffa etc.
VRC Lightning Stakes – G1 (1000m) to Miss Andretti, defeating Virage de Fortune, Rewaaya, California Dane, Strada etc.
MRC Oakleigh Plate – G1 (1100m) to Weekend Hussler, defeating Typhoon Zed, Mentality, Let Go Thommo, Bon Hoffa etc.
KrisFlyer International Sprint – G1 (1200m) to Takeover Target
MRC Caulfield Sprint – G2 (1100m) beaten a short half head by Biscayne Bay, defeating Shadoways etc.
AJC The Shorts – G3 (1100m) beaten a head by Bentley Biscuit, defeating Magically etc.
SAJC Wylie Handicap – L (1100m)
3rd
MRC Oakleigh Plate – G1 (1100m) beaten a half length behind Undue, defeating Shadoways, Fast ‘n’ Famous etc.
King’s Stand Stakes – G1 (1000m) now G1, behind Miss Andretti, defeating Takeover Target, Bentley Biscuit etc.
MRC The Heath Stakes – L (1100m) behind Shadoways, defeating Tesbury Jack, California Dane, Orange County, Volitant etc.
4th
VRC Newmarket Handicap – G1 (1200m) behind Miss Andretti, Gold Edition, Undue – all 4 breaking track record
AJC The Galaxy – G1 (1100m) beaten a half length

SIRE

FLYING SPUR 6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, A$2,051,090, STC Golden Slipper S., Gr.1, Australian Guineas, Gr.1, AJC All-Aged S., Gr.1, STC Peter Pan S., Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, Street Cafe 2YO H., 2d VATC Blue Diamond S., Gr.1, Futurity S., Gr.1, STC Hill S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, VATC Zeditave S., L, Rancher H., L, 3d STC George Ryder S., Gr.1, VRC Sires’ Produce S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 1996. Champion Aust. Sire in 2006-07, third in 2007-08. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2006-07. Leading NZ Sire of 2YOs in 2000-01. Sire of 1506 progeny to race, 1024 winners (67.0%), earnings of over $135 million, 99 stakes winners, 74 stakes placegetters, inc.


MENTALITY (03g, Quiet American, Princely Native). Joint Head of the 2006-07 Australasian 3YO Classification. Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.8 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, A$2,142,695, AJC Randwick Guineas, Gr.1, Champagne S., Gr.1, George Main S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Premiere S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, AJC TL Baillieu H., L, STC Run to the Rose H., L, 2d AJC Doncaster H., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Villiers S., Gr.2, ATC Ajax S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, AJC Phillip Quality H., Telstra Stadium Charity Shield 2YO H., STC Flora 2YO H., 3d AJC Chipping Norton S., Gr.1, STC Ajax S., Gr.2, Golden Rose S., Gr.3, AJC Breeders’ P., L, STC Jim Beam Shed H., 4th STC Expressway S., Gr.2, Premiere S., Gr.2, ATC Festival S., L, MRC Blue Diamond Preview (c&g), L.

FORENSICS (04f, Dehere, Naturalism). Champion 2YO filly in Aust/NZ in 2006-07.7 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$3,525,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Golden Rose S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, STC Hyland Race Colours 2YO H., 2d STC Theo Marks S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, 4th STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, VRC Rose of Kingston S., Gr.2.

SACRED STAR (09g, O’Reilly, Centaine). Champion Sprinter in NZ in 2014-15.9 wins-1 at 2-from 1200m to 1900m, NZ$468,000, A$272,300, WRC Telegraph H., Gr.1, Waikato Sprint, Gr.1, BRC QTC Cup, Gr.2, ARC Darley P., Gr.3, ATC Startrack H., BOP RC Stewart Browne Group H., Counties RC Vernon & Vazey Truck Parts Ltd H., Waikato RC Pathways Immig Specialist H., 2d Waikato Sprint, Gr.1, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, 4th Waikato Sprint, Gr.1, ARC Railway S., Gr.1, Hawkes Bay Windsor Park P., Gr.1.

JUANMO (98f, Marauding, Nishapour). 3 wins at 2, A$520,850, QTC TJ Smith Classic, Gr.1, Sires’ Produce S., Gr.1, 2d GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, 3d QTC Triple M’s Blood, Sweat ‘n’ Beers H.

ALVERTA (03f, Rahy, Shadeed). Joint Champion Older Female Sprinter in GB in 2010.8 wins from 1200m to 1600m, £43,080, A$1,040,725, STC Coolmore Classic, Gr.1, AJC Breeders Classic, Gr.2, Hawkesbury Guineas, L, BRC Just Now H., L, QTC Brisbane H., L, STC Golden Slipper Festival H., 2d Hawkesbury Gold Cup, Gr.3, AJC Wenona Girl H., L, Razor Sharp H., L, BRC Bernborough H., L, Gosford RC Belle of the Turf S., L, QTC Ascot H., L, Scone RC Dark Jewel Classic, L, 3d Newmarket July Cup, Gr.1, Qld Tatt’s RC Winter S., Gr.1, AJC Villiers H., Gr.2, BRC J Cadell Garrick H., L, SCTC Glasshouse H., L, STC Birds Eye View H., 4th ATC TJ Smith S., Gr.1, MVRC Tesio S., Gr.3, QTC Lightning H., L, STC Darby Munro S., L, Festival S., L.

INSPIRATION (03g, Last Tycoon, Lunchtime). 9 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, HK$15,475,650, Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Centenary Sprint Cup, L, Premier Bowl H., L, Big Wave Bay H., East Point H., Niigata P., Tung Chung H., Hebei H., Chung on H., 2d HKJC Po Leung Kuk Centenary Cup, London H., Amah Rock H., Faculty of Architecture H., General Council of the Bar of South Africa P., Central Affairs II P., 3d HKJC Juvenile Sprint Trophy, London H., 4th HKJC Sprint Cup, L.

BOOM TIME (11c, Snippets, Zephyr Zip). 8 wins from 1600m to 2500m to 2017-18, A$2,543,025, MRC Caulfield Cup, Gr.1, Mornington Cup Prelude, L, WATC Melvista S., L, MRC Robert Taranto H., VRC Poitrel Hall of Fame Trophy H., Skipton H., MVRC 1print H., VRC Antler Luggage H., 2d VRC Living Legend REM Mallyon H., WATC Kryptonite H., Westspeed H., 3d Western Australian Derby, Gr.2, MVRC JRA Cup, Gr.3, WATC JC Roberts S., L, MVRC Ladbrokes H., WATC Westspeed Nursery H., Westspeed H., 4th MRC Herbert Power S., Gr.2.

CASINO PRINCE (03c, Last Tycoon, Kenmare). 5 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,166,500, AJC Chipping Norton S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Telstra Stadium Charity Shield 2YO H., STC Flora 2YO H., 2d VRC Australian Guineas, Gr.1, AJC Doncaster H., Gr.1, Diggers Bistro 2YO P., 3d VRC Australian Cup, Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, 4th STC George Ryder S., Gr.1.

MAGNUS (02c, Snippets, Vain). 4 wins to 1200m, £23,000, A$1,086,610, S$202,500, AJC Galaxy H., Gr.1, VRC Age Classic S., Gr.2, STC Big Sports Breakfast H., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, AJC Shorts H., Gr.3, SAJC WH Wylie H., L, Singapore TC Krisflyer International Sprint, L, MRC BSB Packaging P., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, Royal Ascot King’s Stand S., Gr.2, MRC Heath S., L, 4th VRC Newmarket H., Gr.1, AJC TJ Smith S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1.

SLEEK CHASSIS (04f, Kaapstad, Noble Bijou). 3 wins at 2, A$821,150, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Talindert S., L, MRC Allan Wicks 2YO P., 2d MRC Quezette S., L, MVRC Cathay Pacific Airways 2YO P., 3d STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3.

SAN LUIS (98c, Without Fear, Pia Star). Joint Champion 2YO Colt in NZ in 2000-01. Joint top colt on The 2000-2001 NZ 2YO Free H.3 wins at 2, NZ$181,850, Manawatu Sires’ Produce S., Gr.1, Taranaki 2YO Classic, Gr.3, 2d New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, ARC Ellerslie Sires’ Produce S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Avondale JC Mercedes Super Bonus Juvenile H., 4th WRC Wakefield Challenge S., Gr.3.

DEALER PRINCIPAL (04g, Marauding, Whiskey Road). 4 wins from 1300m to 2000m, A$596,100, STC Rosehill Guineas, Gr.1, AJC Members H., Silver Sharpe H., STC Autumnracingcarnival.com.au H., 2d STC Hill S., Gr.2, 3d AJC Ascend Sales & Sponsorship Consultancy H., 4th Australian Derby, Gr.1, AJC Craven P., Gr.3.

ALL TIME HIGH (97f, Northern Spring, Landau). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1600m, A$413,700, VATC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Alcohol Go-Easy 2YO H., 2d SAJC Sires’ Produce S., Gr.3, VATC Quezette S., L, 3d VATC Tranquil Star S., Gr.3, 4th MRC TS Carlyon Cup, Gr.2, VRC Edward Manifold S., Gr.2, SAJC Alcohol Go-Easy S., L.

FLYING BABE (98f, Bletchingly, Balmerino). Champion 2YO in NZ in 2000-01 & Head of The 2000-01 NZ 2YO Free H.7 wins-6 at 2-at 1000m, 1200m, NZ$423,675, Matamata Breeders’ S., Gr.2, ARC Eclipse S., Gr.3, Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, ARC Great Northern Foal S., L, Waikato RC Super Bonus Classique, RL, CJC Avonhead Tavern Juvenile S., Avondale JC Mercedes Super Bonus Juvenile H., 2d Rotorua RC Lion Red P., Gr.3, ARC Lion Red Juvenile H., 3d ARC Ellerslie Sires’ Produce S., Gr.1, 4th New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1.

MAHUTA (12c, Zabeel, Diesis). 6 wins from 1400m to 1600m, A$1,752,960, MRC Sandown Guineas, Gr.2, Autumn S., Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, MRC Gothic S., L, 3d MRC Memsie S., Gr.1, Bletchingly S., Gr.3.

SATIN SHOES (08f, Volksraad, Kaapstad). 6 wins-3 at 2-at 1000m, 1100m, A$804,850, ATC Silver Slipper S., Gr.2, Widden S., L, MRC Quezette S., L, Scone RC Ortensia S., L, City Tattersalls 2YO P., MRC Carlton Draught P., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Premiere S., Gr.2, Challenge S., Gr.2, SAJC Centrebet Classic, Gr.2, 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, NSW Tatt’s RC Concorde S., Gr.3, 4th VRC Lightning S., Gr.1.

MONTANA FLYER (05f, Bluebird, Biscay). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$528,025, AJC Roman Consul S., Gr.2, STC Millie Fox S., Gr.3-twice, Rosehill Gardens Grand Pavilion 2YO H., 2d AJC Breeders Classic, Gr.2, STC Research S., Gr.3, AJC Alexandria H., STC Retirement & Lifestyle Expo H., 3d STC Queen of the Turf S., Gr.1, MVRC Red Anchor S., Gr.3, VRC Desirable S., L, 4th Qld Tatt’s RC Tattersall’s Tiara, Gr.1, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Concorde S., Gr.3, AJC Gimcrack S., L, ATC June S., L.

JET SPUR (02c, Bletchingly, The Judge). 3 wins at 1100m, 1200m, A$417,200, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, VRC Rory’s Jester P., Gr.3, STC Heritage S., L, 2d AJC Brian Crowley S., L, 3d Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 4th STC Silver Slipper S., Gr.2.

HAZARD (09f, Fantastic Light, Nureyev). 10 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$589,615, BRC Dane Ripper S., Gr.2, SAJC Proud Miss S., Gr.3, Bendigo JC Catanach’s Gold Bracelet, MRC Cath White Memorial H., Ern Jensen Funerals H., Thomas North H., Sportingbet H., Grand Hotel Frankston H., 2d MRC Mannerism S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MRC (Mornington) Hareeba S., L, MVRC Pantry Packer H.

VINTEDGE (05f, Rory’s Jester, Godswalk). 6 wins from 1400m to 2000m, A$610,210, VRC Matriarch S., Gr.2, Newcastle JC Tibbie S., L, AJC Convention Centre H., Randwick Betting Auditorium H., Miss Comanche H., STC Champs Cafe H., 2d AJC Toy Show H., L, VRC TAB Sportsbet H., AJC Royalrandwick.com H., Friends of Royal Randwick H., Betting Auditorium H., 3d ATC Japan Racing Association P., L, Epona S., L, Wyong RC Mona Lisa S., L, STC Green Lips Media H., AJC St George Cancer Care H., Star City H., International Passport H., John Vouris H., ATC Ingham Love ’em H., STC Bells at Killcare H., Elliott House Accountants H., 4th Gosford RC Belle of the Turf H., L.

BLUR (99c, Canny Lad, Veloso). 6 wins-2 at 2-to 1400m, A$515,440, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, SAJC Smoke-Free SA S., Gr.3, MRC Bolle Classic H., QTC Aqueduct H., STC Matador Tow Bars 2YO H., VRC Australasia Winter Championship Heat 2, 2d SAJC Jansz S., Gr.3, VRC Rory’s Jester S., Gr.3, MRC Christmas S., L, MVRC M & M’s 2YO P., 3d SAJC Manihi Classic, L, VATC Merson Cooper S., L, 4th QTC TJ Smith Classic, Gr.1, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL.

SPURN (97f, Licorice Stick, In the Purple). 6 wins from 1200m to 1600m, A$358,680, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Mannerism S., Gr.3, Cendrillon H., VATC Imposera H., Ryan Carlisle Thomas P., 2d MRC City of Glen Eira Cup, L, TP Fenner H., VATC What’s the Verdict H., 3d VRC New P., Gr.3, SAJC Auspine Limited H., 4th SAJC Baker Young Trophy, L, Balcrest S., L.

MUSHREQ (08g, Jeune, Last Tycoon). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, R220,850, 1,740,180Dhs, Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2, Singspiel S., L, Dubal Billet Trophy, Vaal Joburg Tyres P., 2d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, Abu Dhabi Championship, Gr.3, Meydan Singspiel S., L, 3d Meydan Zabeel Mile S., Gr.2, Turffontein Rugby 5 Try it P., 4th Kenilworth Politician S., L.

WAGER (01f, Lunchtime, Biscay). 4 wins-2 at 2-at 1100m, 1400m, A$804,400, AJC Stan Fox S., Gr.2, QTC Sir Byrne Hart S., Gr.2, STC Schweppes Lemonade 2YO H., Crusoe’s Fijian Retreat 2YO H., 2d AJC Champagne S., Gr.1, Sires’ Produce S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, AJC Silver Shadow S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Furious S., Gr.3, 4th STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

STEENBERG (99g, Cawston’s Clown, Hotfoot). 4 wins-1 at 2-at 6f, 7f, £194,037, €37,852, York Duke of York S., Gr.2, Doncaster Wentworth S., L, Ascot Shergar Cup Juvenile H., Haydock Freephone Stanleybet S., 2d York Duke of York S., Gr.2-twice, Curragh Gladness S., Gr.3-twice, Royal Ascot Jersey S, Gr.3, 3d Deauville Prix de Ris-Orangis, Gr.3, Newcastle Chipchase S., Gr.3, York City of York S., L, 4th Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newmarket King Charles II S., L, Salisbury Sovereign S., L.

PONTON FLYER (97f, Northern Spring, Forlorn River). 4 wins-3 at 2-at 1000m, 1600m, A$803,700, VRC AV Kewney S., Gr.2, VATC Blue Diamond Preview (f), Gr.3, Swinburne Research 2YO P., Lady Jakeo 2YO H., 2d VATC Thousand Guineas, Gr.1, Blue Diamond S., Gr.1, VRC Sires’ Produce S., Gr.1, VATC Tranquil Star S., Gr.3, 3d VATC Angus Armanasco S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, VRC Vanity S., Gr.3, VATC August H., 4th VRC Let’s Elope S., L.

SPURUSON (01g, Nureyev, Kenmare). 6 wins from 1000m to 2100m, A$223,320, QTC Grand Prix S., Gr.2, STC Cathay Pacific H., Integra Welter H., 2d QTC Marco Polo H., L, Tamworth JC Gainsborough S., L, STC TAB Power Pays Welter H., 3d QTC Cup, Gr.2, AJC McGrath Estate Agents H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

ASTRODAME (01f, Last Tycoon, Luskin Star). 4 wins from 1200m to 1600m, A$515,925, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Clamms Seafood Classic H., VRC RSL P., Maltby H., 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Autumn S., L, Bint Marscay 2YO H., 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, Rose of Kingston S., Gr.2, MRC Tranquil Star S., Gr.3, VRC Matron S., Gr.3, MRC Boronia S., L, Classic Caulfield Ladies’ Day Vase H., VRC Western Health Cup H., MRC Archie Yuille 2YO H., 4th MVRC Woodstock Mile Oaks, Gr.2, WH Stocks S., Gr.2, VRC Edward Manifold S., Gr.2, Let’s Elope S., Gr.3, Waltzing Lily H., L.

TREZEVANT (01f, Bletchingly, Whiskey Road). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$208,950, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Rotary Health Research 2YO H., AJC Marriott Hotels Australia 2YO P.H., 3d AJC Silver Shadow S., Gr.2, STC Vodka Cruiser H.

FRENCH BRAIDS (97f, Fast Play, Tentam). 3 wins at 2, A$787,435, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Heroic 2YO Championship, San Miguel Super Dry 2YO H.

KRUPT (05c, Hennessy, Forli). Winner at 2, A$217,450, STC Todman S., Gr.2, 2d AJC Kindergarten S., Gr.3, 3d AJC Soho Square 2YO P.

SHAFT (04c, Rahy, Last Tycoon). Winner at 2, A$216,450, STC Silver Slipper S., Gr.2, 3d STC Todman Slipper Trial S., Gr.2.

VELASCO (01f, McGinty, Gold Sovereign). Winner at 2, Matamata Breeders’ S., Gr.2, 3d ARC Ellerslie Sires’ Produce S., Gr.1, Guineas Trial, L, Avondale JC Poison Ivy Juvenile H., Waikato RC Wentwood Grange 3YO H., 4th Waikato RC Star Way S., L.

OSTERHASE (99g, Rustan, Segnes). Champion Older Male Sprinter in Ireland in 2004.12 wins-1 at 2-to 6f, £9,861, €564,421, Curragh Phoenix Sprint S., Gr.3, Naas Sprint S., L-twice, Curragh Richard H Faught Memorial S., L, Belgrave S., L-twice, Fairyhouse Cork S., L, Curragh Rockingham H.-twice, www.currah.ie H., 2d Cork Sprint S., L, Curragh King of Beers S., L-twice, Tipperary Abergwaun S., L, Curragh Rockingham H., 3d Curragh Flying Five S., Gr.3, Richard H Faught Memorial S., L, Naas Sprint S., L, Naas S., L, Curragh Sponsor a Race at the Curragh H., 4th Longchamp Prix de l’Abbaye de Longchamp, Gr.1, Curragh Phoenix Sprint S., Gr.3, Naas Woodlands S., L.

VOLATA – FIREBOLT (H.K.) (98g, Music Boy, My Swallow). 5 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, £44,933, HK$12,797,000, Newcastle Chipchase S., Gr.3, Haydock Sandy Lane S., L, HKJC Centenary Sprint Cup, L, Sha Tin Vase, L, Newmarket Mix-It 2YO S., 2d Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, L-twice, Centenary Sprint Cup, L, 3d HKJC Chairman’s Sprint Prize, L-twice, Centenary Sprint Cup, L, International Sprint Trial H., L, Sha Tin Sprint Trophy, L, 4th Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, L.

PRIMUS (02c, Hector Protector, Mighty Kingdom). 4 wins to 1400m, A$524,780, NSW Tatt’s RC Tramway H., Gr.3, AJC Show County H., L, NSW Tatt’s RC Ming Dynasty H., L, STC Tooheys New H., 2d AJC Stan Fox S., Gr.2, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1, AJC Canterbury Guineas, Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Michael Hansell Signs H., 4th Australian Derby, Gr.1, STC Apollo S., Gr.2.

JOY OF FLIGHT (99f, Bletchingly, Boucher). 9 wins from 1100m to 2000m, A$308,110, MVRC Tesio S., Gr.3, SAJC Centaurea Trophy, L, MRC Victorian Wakeful Club P., VRC Cadbury Roses Mother’s Day P.H., MRC Florence H., MVRC Harry White H., SAJC Adelaide Festival Centre P., 2d MRC Wynette H., MVRC Leilani H., Alcoa Wheel Products H., 3d VRC Desirable H., L, MVRC Winning Edge Presentations H., VRC Jayco 30th Anniversary H., 4th Qld Tatt’s RC Tattersall’s Mile, L, VRC Matron S., L.

SPURTONIC (09g, Nassipour, Luskin Star). 6 wins from 1400m to 2000m, A$532,210, MRC David Jones Cup, Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Tab.com.au H., Yellowglen P., Hyland Race Colours H., 2d ATC Schweppes H., Turf Club H., Draincorp H., 4th ATC Epsom H., Gr.1, Newcastle JC Cameron H., Gr.3.

ROSA’S SPUR (02f, Rory’s Jester, Three Legs). 6 wins to 1450m, A$271,250, QTC Dane Ripper P., Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic, L, 2d Wyong RC Mingara Mile, STC P&N Beverages H., 3d AJC UD Nissan Diesel Trucks H., STC Blacktown Workers Club Group H., 4th STC Epona S., L.

ROCKFORD BAY (01g, Laudham Star, Brigand). 6 wins from 1200m to 1600m, A$441,130, SAJC Adelaide Guineas, Gr.3, VRC Yallambee Stud S., Gr.3, Vili’s H., MVRC Indulgence-Hair-Body-Soul H., 2d MRC Igloo H., Mildura Cup, MRC Lawrence H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, QTC Ascot H., L, VRC Barbie’s 45th Anniversary S., L, MRC Pink Ribbon Cup, Hayman Classic, Jayco H., VRC Peter Rowland at Flemington H., MRC April 2YO H., 4th WATC Railway S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2.

DAKASHA (00f, Well Decorated, Going Straight). 6 wins from 1600m to 2450m, A$268,315, TTC Launceston Cup, Gr.3, Tasmanian St Leger, L, SAJC Distinctive Homes H.-twice, Stuart Crystal H., Carlton Draught H., 2d SAJC Allan Scott Park Morphettville H., Irish Day 7 August H., Schweppes H., Distinctive Homes H.-twice, Mitsubishi H., 3d SAJC Kirrihill Wines H., Schweppes H., Salisbury North Football Club H., Super Lou Distance H., Anzac Day 2YO H., 4th TTC Queen’s Cup, Gr.3.

AMTRAK (00c, Century, Francis Bacon). 5 wins to 1400m, A$355,275, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, MVRC Buy Your Racing Calendar Now H., MRC Burberry H., 2d MRC JJ Liston S., Gr.2, VRC Yallambee Stud S., Gr.3, Paris Lane S., L, 3d VRC Gilgai S., Gr.3, MRC Ryan Carlisle Thomas H.

BLISS STREET (08f, Jade Robbery, Night Shift). 4 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$386,456, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, WATC Sires’ Produce S., Gr.3, Westspeed 3YO H., Westspeed 2YO P., 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, MVRC Alexandra S., L, 3d VRC AV Kewney S., Gr.2, WATC Gimcrack S., L, Magic Millions Perth 3YO Trophy, Westspeed 2YO P., 4th MRC Regal Roller S., L.

MASLINS BEACH (03f, Kings Island, Red Lord). 4 wins from 1400m to 1600m, A$214,975, MVRC Tesio S., Gr.3, SCTC Sunshine Coast Guineas, L, AJC Heat of the Moment H., STC Canterbury Park Events H., 2d QTC Brisbane P., L, MRC Redoute’s Choice P., 3d STC Hyland Race Colours H., 4th Queensland Guineas, Gr.2, MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3.

VOLITANT (01c, Bletchingly, Showdown). 4 wins at 1250m, 1400m, A$300,250, MRC Moonga S., Gr.3, Victoria H., Gr.3, Hayman Classic H., 2d MVRC Alister Clark S., Gr.2, Carlton Draught Sprint H., Spiral Group H., 3d VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, MRC Zeditave S., L, VRC Springtime S., L, Bendigo JC Rositas Lass H.

SPURRED ON (97g, Broad Reach, Imposing). 4 wins from 1300m to 2000m, A$245,540, AJC Frank Packer P., Gr.3, Carbine Club S., L, Chambers Cellars H., STC Tooheys New Night Racing H., 2d AJC Ashby Doble H., Qantas H., 3d AJC Exchange Hotel Balmain 2YO H., Newcastle JC Coca Cola Amatil 2YO Classic P., AJC Silver Saddle Brasserie H., De Bortoli Staff H., City Tatt’s RC Club H., STC Malvern 2YO H.

UTILITY (01g, Nassipour, Three Legs). 9 wins from 1200m to 2000m, A$324,935, MRC Eclipse S., Gr.3, VRC Emirates Airline H., MRC Planet Ruler H., SAJC Go Karts Pooraka H., 2d MRC Ladies’ Day P.H., VRC TSL P., 3d VRC William Newton VC H., Wangaratta Cup, Darwin TC Chief Minister’s Cup H., MRC Oppressor H., SAJC Sportingbet H., 4th VRC Chester Manifold S., L.

NOVEMBER FLIGHT (01f, Zabeel, Kaoru Star). 7 wins to 1400m, A$259,320, STC Millie Fox S., Gr.3, Hawkesbury RC Woodlands Crown, STC Cronulla Cinema H., AJC Sporting Chance Ken Callander H., 2d STC Mounties Group H., 3d AJC Equal H., STC Clubs NSW H.

ZUPAONE (03c, Manntari, Straight Strike). 6 wins-2 at 2-to 1200m, A$161,475, SAJC Spring S., Gr.3, MRC Sports H., Special Dane H., VRC Aspen H., 2d MRC Bel Esprit 2YO H., 3d SAJC Dermody S., L, 4th MRC HDF McNeil S., Gr.3.

SYREON (03g, Just a Dancer, Beaufort Sea). 6 wins from 1300m to 2000m, A$437,700, ATC Queen’s Cup, Gr.3, AJC Belmura Lad H., Filante H., ATC Mack Trucks Mile H., STC TLE Electrical Castle Hill H., 2d AJC Carousel Tickets on Sale Now H., 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Sky High S., L, Liverpool Leader H., STC Cadbury H., 4th ATC Doncaster H., Gr.1, Craven P., Gr.3.

FLYING TRISTRAM (06c, Octagonal, Star Way). 5 wins from 1400m to 1800m, R399,400, Clairwood Cup Trial, Gr.3, Roski Stud S., 4th Turffontein Gauteng Guineas, Gr.2.

FULL OF SPIRIT (08f, Zabeel, Defensive Play). 4 wins from 1300m to 2000m, NZ$129,275, A$163,750, ATC Adrian Knox S., Gr.3, ARC JRA Trophy H., Manawatu RC Kevin O’Connor & Associates H., 2d Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, ARC Rich Hill Mile, Gr.2, Scone Cup, L, Matamata Cup, L, ARC Gucci 3YO S., 3d ATC Eremein H., Waikato RC Calegastro H., 4th ATC Australian Oaks, Gr.1.

DAMSELFLY (05f, Royal Academy, Snippets). 4 wins to 1200m, A$154,113, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, Sony Foundation H., VRC Rothschild H., 2d VRC Moomba P., L.

MISTER LINKS (00g, Ahonoora, Gratitude). 4 wins-3 at 2-to 7f, £132,475, Newmarket July S., Gr.3, Newbury Stan James 2YO S., 2d York Gimcrack S., Gr.2, Doncaster St Leger Yearling Auction 2YO S., 3d Newbury Greenham S., Gr.3, Haydock Freephone Stanleybet S.

OKAHU BAY (11f, Rodrigo de Triano, Varick). 3 wins from 1500m to 2500m, A$132,165, SAJC South Australia Fillies Classic, Gr.3, 3d Murray Bridge Gold Cup, L.

His sire sons include Magnus (15), Casino Prince (15), Jet Spur (8), Kingda Ka (7), San Luis, Primus, Shaft, Heritage, Flying Nicko, etc.

DAMLINE

SNIPPETS Champion 3YO Sprinter in Aust/NZ. 9 wins-5 at 2-to 1400m, A$1,058,050, AJC Sires’ Produce S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, VATC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Illawarra TC Brambles Classic H., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO S., RL, NSW Tatt’s RC Carrington S., L, QTC JF Meynink S., L, 2d VRC Lightning S., Gr.1, Newcastle JC Penfolds Classic S., Gr.3. Sire of winners of over $76 million – 57 stakes winners, inc. SUNTAIN, AKHENATON, PINS, SPARTACUS, CASUAL PASS, SNOWLAND, SUBLIMATE, SKY CUDDLE, HASNA, CAMENA, etc. Maternal sire of winners of over $115 million – 89 stakes winners, inc. BOOM TIME, OVERREACH, FIVEANDAHALFSTAR, CRYSTAL LILY, MARJU SNIP, UNEARTHLY, MAGNUS, SNITZEL, BEL SPRINTER, WANTED.

 

 

1st Dam

SCANDINAVIA, by Snippets. 4 wins-1 at 2-to 1200m, A$438,575, QTC Cup, Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, MVRC Burt Bacharach H., 2d SAJC Goodwood H., Gr.1, VRC Salinger S., Gr.1, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Norman Carlyon S., Gr.2, VATC Chirnside S., Gr.2, VRC Red Roses S., L, 4th SAJC DC McKay S., Gr.3, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3. Three-quarter-sister to Bit of a Ride (dam of BOOM TIME), half-sister to FROSTY THE SNOWMAN, MIDNIGHT SUN, RUSSIAN TEA ROOM, Song of the Sun, McHappy (dam of GLAD). Dam of twelve named foals, nine to race, seven winners, inc:-

MAGNUS (c. by Flying Spur). Subject horse.

WILANDER (g. by Exceed and Excel). Third on 2008-09 Australasian 3YO Classification (sprint). 4 wins-2 at 2-at 1000m, 1100m, A$351,825, MRC Schillaci S., Gr.2, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, 2d MRC Biscay H., 4th VRC Lightning S., Gr.1. Sire.

SCANDIVA (f. by Fastnet Rock). 2 wins at 2, A$242,580, ATC Magic Night S., Gr.2, Emerald Hills Estate 2YO P., 2d ATC Sires’ Produce S., Gr.1.

ARCTIC FLIGHT (f. by Flying Spur). 4 wins at 1200m, 1400m, A$314,358, Scone RC Dark Jewel Classic, L, VRC Flt Lt Peter Armytage H., MRC Sandown Park (UK) H., 2d Hawkesbury RC Darley Crown, L, 3d BRC Dane Ripper S., Gr.2, ATC Sheraco S., Gr.3, MVRC Mitchelton Wines H., 4th SAJC Proud Miss S., L, VRC AR Creswick S., L.

Lionhearted (c. by Fastnet Rock). Winner at 1000m, A$76,385, in 2016-17, 2d ATC Skyline S., Gr.2, 4th ATC Pago Pago S., Gr.2, MRC Thoroughbred Club Cup, L.

Danavia (f. by Danehill). Placed at 2, 2d VRC Reganza 2YO H. Dam of-

ICONIC (Bel Esprit). 5 wins-2 at 2-at 900m, 1000m, A$509,050, to 2017-18, MVRC Carlyon S., L, Bendigo JC VOBIS Gold Rush 2YO S., MRC Nine West P., SAJC James Boag’s Premium H., 2d MRC Rubiton S., Gr.2, SAJC National S., Gr.3, WH Wylie H., L, VRC Schweppes Flemingtonfling P., 4th MRC Schillaci S., Gr.2, SAJC Matrice S., L.

Baltics (f. by Fusaichi Pegasus). Raced once. Dam of-

Badcoe (Wanted). 2 wins at 1200m to 2017 in Aust. and Malaysia, 2d Perak TC Charity Cup, L.

Helsinge (f. by Desert Sun). Unraced. Dam of-

BLACK CAVIAR (Bel Esprit). Horse of the Year in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Joint Head of the 2013 World Thoroughbred Rankings. Head of the 2011 & 2012 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Champion Older Female Sprinter in GB in 2012. 25 wins-2 at 2-to 1400m, £283,550, A$6,922,550, Royal Ascot Diamond Jubilee S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, ATC TJ Smith S., Gr.1-twice, BRC BTC Cup, Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1-twice, SAJC Goodwood H., Gr.1, Robert Sangster S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1-3 times, Patinack Classic, Gr.1-twice, MRC Schillaci S., Gr.2-twice, MVRC Schweppes S., Gr.2-twice, Stanley Wootton S., Gr.2-twice, VRC Danehill S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., L, MVRC William Crockett S., L, VRC Cromwell H. Producer.

ALL TOO HARD (Casino Prince). Champion 3YO Colt in Australia in 2012-13. 7 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$2,288,200, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC Sires’ Produce S., Gr.2, Talindert S., L, 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, ATC Sires’ Produce S., Gr.1, 3d ATC San Domenico S., Gr.3, 4th ATC George Main S., Gr.1. Sire.

 

2nd Dam

SONG OF NORWAY, by Vain. Unraced. Half-sister to Song of Kingston (dam of MUIRFIELD VILLAGE). Dam of 12 foals, 11 to race, all winners, inc:-

SCANDINAVIA (Snippets). 4 wins. See above.

MIDNIGHT SUN (Western Symphony). 4 wins from 1900m to 2400m, A$109,260, STC Winter Cup, L, MVRC Sorbent H., STC Toohey’s New H., 2d TTC Tasmanian Oaks, L, AJC Harvey Norman H., 3d TRC Strutt S., L, VATC Slixpix P.H. Producer.

FROSTY THE SNOWMAN (Christmas Tree). 4 wins-1 at 2-at 800m, 1000m, A$85,260, MVRC Mitchell McKenzie S., L, VRC Elounda Bay H., Zabeel H., 2d MVRC Southern Cross Apartments S., L, VATC WJ Adams H., 3d VRC Andersen Consulting S., L, 4th VATC HDF McNeil S., L.

RUSSIAN TEA ROOM (Raise a Cup). Winner at 2, VATC Rancher S., L, 3d VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3.

McHappy. Winner at 1000m in Aust. Dam of-

GLAD (Pins). 4 wins at 1400m, 1600m, WRC Anniversary H., L, ARC Auckland Co-Op Taxis H., Taranaki RC Waterfront Hotel H., 3d Manawatu Classic, Gr.3, ARC Tip Top Trumpet H., 4th ARC Sunline Vase, L.

STUD RECORD

MAGNUS 4 wins to 1200m, £23,000, A$1,086,610, S$202,500, AJC Galaxy H., Gr.1, VRC Age Classic S., Gr.2, STC Big Sports Breakfast H., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Caulfield Sprint H., Gr.2, AJC Shorts H., Gr.3, SAJC WH Wylie H., L, Singapore TC Krisflyer International Sprint, L, MRC BSB Packaging P., 3d MRC Oakleigh P., Gr.1, Royal Ascot King's Stand S., Gr.2, MRC Heath S., L, 4th AJC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, AJC Galaxy H., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2008. Sire of 449 progeny to race, 312 winners (69.0%), earnings of over $38 million, 19 stakes winners, 22 stakes placegetters, inc.


MALAGUERRA (11g, Bletchingly, Whiskey Road). 12 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,893,600, VRC Darley Classic, Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MVRC Australia S., Gr.2, ATC Star Kingdom S., Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, Emirates Airline H., Lavazza Short Black H., 2d MRC Futurity S., Gr.1, Schillaci S., Gr.2, MRC (Mornington) Bayside Jeep Guineas, 3d Perth Racing Winterbottom S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

MAGNIFISIO (09f, Key Business, Key Dancer). 14 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,547,200, WATC Winterbottom S., Gr.1, Lee Steere S., Gr.2, Roma Cup, Gr.3, RS Crawford S., L, Summer Scorcher, L, Sheila Gwynne Classic, L, Northam S., L-twice, WATC Crown Perth H., Westspeed H., Crown Perth Sprint H., Westspeed Nursery H., Dale Alcock Difference H., Tabtouch.mobi H., 2d WATC Lee Steere S., Gr.2, AJ Scahill S., Gr.3-twice, Roma Cup, Gr.3, Marjorie Charleson Classic P., Auto BMW Motorcycles H., Campari Cin Cin H., Westspeed H., Tabtouch.mobi H., 3d WATC Prince of Wales S., Gr.3, Westspeed 3YO H., Crown Perth Sprint H., 4th WATC Prince of Wales S., Gr.3, SAJC RN Irwin S., Gr.3, WATC Beaufine S., L.

GREAT SHOT (12g, Dr Grace, Buena Shore). 8 wins from 1200m to 1600m to 2017-18, A$1,407,375, WATC Railway S., Gr.1, Belmont Guineas, L, Cyril Flower S., L, Old Comrade S., L, Town of Victoria Park H., Corporate Membership H., 2d WATC Lee Steere S., Gr.2, Perth Racing AJ Scahill S., Gr.3, WATC Asian Beau S., Gr.3, Belmont Sprint, Gr.3, Northerly S., Gr.3, Hyperion S., Gr.3, Birthday S., L-twice, Grandstand Cup, L, Bunbury S., L, Pinjarra Classic, L, WATC Perth Racing Newsletter P., 3d WATC Lee Steere S., Gr.2, Perth Racing Roma Cup, Gr.3, WATC Northerly S., Gr.3, Carbine Club of WA S., L, Northam Cup, L, WATC Pink Ladies Day Luncheon H.

ENBIHAAR (15f, Strada, Bletcharm). 2 wins at 2 in 2017-18, A$462,100, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, SAJC Medallion Homes 2YO H., 2d MRC Blue Diamond S., Gr.1, 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Springtime H., L.

PLATINUM KINGDOM (09g, Giant's Causeway, Mr. Prospector). 9 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, NZ$149,525, A$153,600, BRC BTC Classic, Gr.3, ATC South Pacific Classic, L, CJC Champagne S., L, Otago RC Dunedin Guineas, L, Southland Guineas, L, WRC Zephyr IT H., 2d WRC Mills Reef Winery 2YO H., 3d Manawatu Classic, Gr.3, Gore Guineas, L, 4th BRC Daybreak Lover S., L, Hawkesbury Guineas, L.

MAGNAPAL (09g, Kenny's Best Pal, Icelandic). 9 wins from 1400m to 2050m to 2017-18, A$598,405, MRC Naturalism S., Gr.3, Heatherlie H., L, Selangor Turf Club H., MVRC LF Sign Group H., MRC Join Willhillwolfpack H., Schweppes H., Silvan Australia H., 2d MVRC JRA Cup, Gr.3, MRC Le Pine Funerals H., Adam Meyer H., Tile Importer H., Sportingbet H., Mistable H., 3d VRC John & Denise Cobcroft H., MRC Big Screen Company H., MVRC Martin Ralston Cup H., MRC I&D Group P., 4th MRC Heatherlie H., L.

PRINCESS OF QUEENS (13f, Zabeel, Bletchingly). 7 wins to 1400m to 2018-19, A$453,240, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, SAJC Christmas H., L, MRC Clanbrooke Racing H., Win a Car at Highways H., SAJC Hyland Racecolours H., 2d MRC Sheamus Mills Bloodstock H., Pakenham RC Sportsbet Racing Form H., 3d MRC Cape Grim Beef Steaks S., Gr.3, VRC Domain P., MRC Chandler Macleod P., Victoria P., 4th MVRC Australia S., Gr.2, SAJC Proud Miss S., Gr.3.

STREETS OF AVALON (14g, Black Minnaloushe, Rory's Jester). 6 wins to 1500m to 2018-19, A$634,860, MRC Victoria H., Gr.3, MRC (Mornington) Hareeba S., L, VRC Japan Racing Association H., MRC Nitto Denko H., MVRC Hygain Tracktorque H., 2d VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, Murray Cox H., MRC Ladbrokes Info Hub H., Alicia White H., Mal Seccull H., MVRC Pedders Suspension H., 3d MRC Zeditave S., Gr.3, VRC March S., L, MVRC Epworth Medical Imaging Sprint H., MRC Frank O'Brien H., United Petroleum H., MVRC Nelson Alexander H.

MISS PROMISCUITY (10f, Distant Music, Century). 7 wins to 1200m, A$630,320, MRC Sir John Monash S., Gr.3, Owner.Racing.com Gold Sprint, Geoff Murphy H., VRC Tauto H., MRC Mitsubishi Electric Superscreen Launch P., MVRC Asian Pacific Group H., 2d MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, SAJC Proud Miss S., Gr.3, MRC Alinghi S., L, Doveton S., L, Ern Jensen Funerals H., 3d MRC Heath S., Gr.3, ATC Hyland Race Colours H., 4th VRC AR Creswick Series Final S., L, Bob Hoysted H., L, MRC Alinghi S., L.

PRINCE OF BROOKLYN (12c, Zabeel, Bletchingly). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$273,945, SAJC National S., Gr.3, Swan Hill JC Elvstroem Classic, MRC Beveridge Williams P., 2d VRC AR Creswick Series Final S., L, MRC Ladbrokes Odds Boost H., Catanach's Jewellers H., MVRC Kane Constructions 3YO H.

RIO DEL MAR (16f, Encosta de Lago, Turtle Island). Winner at 2 in 2018-19, A$113,500, Perth Racing Gimcrack S., Gr.3, 2d Perth Racing Supremacy S., L.

THE ALFONSO (10c, Xaar, Zabeel). Horse of the Year in Macau in 2015-16.11 wins from 1000m to 1800m to 2017-18, A$193,810, HK$765,000, M$4,766,150, Macau Derby, L, Macau Winter Trophy, L-twice, Directors' Cup, L, Macau Sprint Trophy, L, Macau Race Horse Owners Association Cup, ATC Hyland Race Colours H., Testa Rossa at Vinery H., Theraces.com.au H., Tab.com.au H., Macau Bradford H., 2d Macau Hong Kong Trophy, L-twice, Hong Kong Macau Trophy, L, ATC Significant 2YO S., Declaration of War at Coolmore P., Australian Turf Club H., Mounties Group H., TAB Rewards H., Macau Ruinas de Santa Paulo H., 3d Macau Gold Cup, L, ATC Schweppes H., TAB Rewards H., Macau Japan Racing Association Trophy H.

VOLCANIC ASH - VOLCANIC GENERAL (MAL.) (11g, Distant Music, Kenmare). 10 wins to 1400m to 2019, A$273,150, 745,837Rgt., Selangor TC Tunku Gold Cup, L-3 times, Penang Sprint Trophy, L, Perak Gold Vase, L, MRC Greg Williams H., Mypunter.com Join Today H., Swettenham Stud H., 2d Perak TC Coronation Cup, L, Selangor Gold Cup, L, Perak Gold Vase, L, MVRC William Hill H., SAJC Robbie Shop H., Sale TC Eastcoast Plumbing Group Bairnsdale H., 3d VRC Flemington Event Staff H.

MALIBU STYLE (11g, Fusaichi Pegasus, Western Symphony). 10 wins to 1300m to 2018-19, A$712,725, WATC RS Crawford S., L, MRC Doveton S., L, Bel Esprit H., L, VRC Living Legend TJ Hughes H., Grampians Region H., WATC Westspeed Sprint H., Del Basso Italian Day H., Perthracing.com.au H., Carlton Draught H., 2d WATC Beaufine S., L, Placid Ark S., L, Warrnambool RC Wangoom H., L, VRC Sports H., MRC Sandown Park (UK) H., WATC Westspeed H., Budget 50th Year Celebration H., 3d VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Bel Esprit S., L, WATC Schweppes H., Del Basso Smallgoods Nursery H., Pink Ladies Raceday H., JJ Richards & Sons H., Racing Ascothappens H., Perth Racing Instagram H., Amelia Park H., 4th MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, Testa Rossa S., L, WATC RS Crawford S., L.

THE RIVER (13g, Real Jester, Magic of Money). 5 wins-3 at 2-to 1200m to 2017-18, A$428,100, Pinjarra RC Magic Millions WA 2YO Classic, RL, WATC Perth S., L, Amelia Park 2YO P., Perth Cup New Year's H., Fine Wine Wholesalers H., 2d WATC Perth Racing Ascothappens 2YO P., Crown Towers H., 3d WATC Seacorp H., Tabtouch H.

CONSTANT JUSTICE (12g, Dubai Destination, Kris S). 9 wins to 1200m to 2019, A$41,935, S$498,521, Singapore TC New Year Cup, L, Any Humour S., Kranji B S., Kranji S., Class 3 H., Class 4 H., Benchmark 67 H., 2d Singapore TC Flying Fulton S., MRC Thanks Pumper H., Singapore TC Longevity S., Benchmark 83 H.-twice, Kallang Riverside Park S., 3d Singapore TC Phumelela Gaming & Leisure Limited Trophy, Benchmark 83 H.-twice.

ALPHA BEAT (10g, Distant Music, Kenmare). 4 wins at 1200m, 1600m, A$206,400, SAJC Adelaide Guineas, L, ATC Cellarbrations H., MRC Glam Beauty South Yarra P., 3d MRC Autumn Classic, Gr.2, BRC Jockey Celebration Day H., ATC AB Banjo Paterson H.

PRETTYHAPPYABOUTIT (09f, Peaks and Valleys, Afleet). 4 wins to 1050m, A$196,015, SAJC Lightning S., L, MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d VRC Long Tan H., MVRC Essendon Mazda 55 Challenge Heat H., Essendon Mazda 55 Second Heat Challenge H., MRC Superior Food Services H., 3d MVRC Health Science Planning Consultants H., MRC City of Glen Eira H., Elgin Inn Hawthorn H., MVRC Spotless H.

MISSY CUMMINGS (09f, Serheed, Marooned). 3 wins to 1400m, A$84,500, ATC James HB Carr S., L.

Magnus Reign (09g, Danehill, Vain). 8 wins to 1300m, A$447,345, VRC Isca H., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H.-twice, McMahons Dairy H., 2d VRC Tab.com.au Trophy, Bruce Gadsden H., MRC Essendon Terrace H., MVRC City Jeep Wrangler H., Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., Mitchelton Wines H., SAJC Hyland Race Colours H., 3d VRC Maribyrnong P., Gr.3, Warrnambool RC Wangoom H., L, MVRC Aquanas H., National Collision Centre H., Geelong RC Centrebet Winter Challenge Synthetic Series Final H.

Duke of Brunswick (11g, Zabeel, Bletchingly). 7 wins from 1200m to 1600m, A$537,155, MVRC Dominant Cafetto H., MRC Darren Gauci Farewell H., Ladbrokes.com.au H., Billie Swan H., Sale TC Eastcoast Plumbing Group Bairnsdale H., 2d VRC All Victorian Sprint Final H., L, Sensis Digital Trophy H., MRC PFD Food Services H., LUCRF Super Supports Jockeys H., Heading Out Hair & Beauty 2YO H., MVRC Di Office Design H., MRC Joe Brown P., Swettenham Stud H., Ladbrokes Infohub H., Hyland Race Colours P., 3d MRC Bletchingly S., Gr.3, John Dillon H., L, VRC Japan Racing Association Trophy H., 4th MRC Christmas S., L, MRC (Mornington) Hareeba S., L.

Whistle Baby (10f, Testa Rossa, Mukaddamah). 7 wins to 1400m, A$500,810, MVRC Wedrive.com.au Your Car H., Dominant Clean H., VRC Birdcage H., Pancare H., MRC Eastcoast Plumbing Group Lakes Entrance H., Schweppes H., 2d VRC Frances Tressady S., Gr.3, Straight Six H., L, MRC Vobis Gold Distaff, Vaughan Webb H., Bendigo JC Gold Bracelet, VRC David Christopher & Joan Walker H., Owner.Racing.com H., MRC Robert Hunter H., Pakenham RC VOBIS Gold Bullion, 3d MRC VOBIS Gold Distaff P., 4th MRC Anniversary Vase, L, MRC (Mornington) Hareeba S., L.

Backstedt (09g, Tights, Taj Rossi). 7 wins from 1300m to 1800m, A$367,760, VRC Flemington Vase H., Cleanevent H., MRC Booralite Park H., VRC Dorevitch Pathology H., MRC Sportingbet H., 2d VRC Banjo Paterson Series Heat 1, Saintly H., 3d MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, VRC Flemington Green Fields H., Ballarat TC Isuzu H., Yarra Valley Cup, VRC Rod Johnson H., MRC Browns Sawdust & Shavings H.

Halvorsen (15g, Not a Single Doubt, Noalcoholic). 4 wins to 1200m in 2018-19, A$292,950, MRC VOBIS Gold Dash, MVRC Crown Resorts VOBIS Gold Carat, 2d MRC Manfred S., Gr.3, 3d MRC Le Pine Funerals H.

Magnufighter (14c, Bel Esprit, King of Kings). 4 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m to 2018-19, A$206,850, Qld Tatt's RC Carlton Mid H., BRC Singapore TC Trophy H., Canadian Club H., 2d BRC Pullman Brisbane Airport H., Mitavite H., 3d BRC Queensland Guineas, Gr.2, The Phoenix S., L, No Cracks Plumbing H.

Gredington (12g, Bel Esprit, Coronation Day). 3 wins-2 at 2-to 1400m, A$151,160, 2d MRC Guinot Skincare 2YO H., 3d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 4th VRC Sires' Produce S., Gr.2.

Manageress (11f, The Commander, Balmerino). 3 wins from 1400m to 2000m, A$354,520, VRC Rivette Series Final H., Leanne Sanderson & Denis Hansen H., 2d VRC Matriarch S., Gr.2, Blazer S., Gr.2, 3d VRC Let's Elope S., Gr.2, Ballarat Cup, L, Sale Cup, L, VRC Brian Beattie H.

News Girl (15f, Bel Esprit, Varick). 2 wins at 1200m in 2018-19, A$97,300, 2d MRC Kevin Hayes S., Gr.3, Cape Grim Beef P., 4th MRC Angus Armanasco S., Gr.2.

Aeratus (09g, Kenny's Best Pal, Loosen Up). 8 wins from 1200m to 2000m to 2017-18, A$314,845, VRC David Bourke Provincial P., Werribee Cup, VRC Internationaler Club Baden Baden H., SAJC Adelaide Produce Market H., 2d VRC LV Lachal H., 3d MRC Lord S., L.

Powercharged (10g, Danehill Dancer, Mighty Avalanche). 7 wins from 1150m to 1900m, A$168,450, Devonport Cup, TTC Anthony Darmanin H., City of Launceston H., Tas Hotel & Catering Supplies H., Betfair.com H., The Examiner P., 2d TRC Thomas Lyons S., L, TTC Gaz Man H., 3d TTC George Adams P., L, Don't Miss Magic Millions Yearling Sale H., Craig Hanson Memorial H., 4th TRC Thomas Lyons S., L, TTC Tasmanian S., L.

His sire sons include Prince of Brooklyn, etc.

RESULTS

2019-05-27      
AUS Star Hills
4yo g Magnus (AUS) - Two Hills (AUS) by Hillman (AUS)
1 - 11 Race 6  Ballarat TC  1100m  Time: 1:07.66  Track: Synthetic
Hygain Winners Choice H.
Trainer: A L Browell
2nd: Zizi la Fille, 3rd: Theodolite
Prize Money:
A$22,000
2019-05-26
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 5 Race 2  Devonport RC  1650m  Time: 1:40.17  Track: Synthetic
Goodstone Group H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Settler's Stone, 3rd: Brockton Punch
Prize Money:
A$20,000
2019-05-25
AUS Double Em
4yo m Magnus (AUS) - Miura (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 12 Race 3  Mackay ARC  1300m  Time: 1:17.55  Track: Good(4)
TAB P.
Trainer: Tim Cook
2nd: Mick's Dream, 3rd: Marching Orders
Prize Money:
A$16,500
2019-05-23
AUS Magnossiva
3yo g Magnus (AUS) - Tenossiva (AUS) by Hussonet (USA)
1 - 12 Race 7  Pakenham RC  1400m  Time: 1:25.36  Track: Synthetic
Share Upside W/ Spendthrift H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: The Regiment, 3rd: Tall Lady
Prize Money:
A$35,000
2019-05-20
AUS Iknewshewasmine
3yo f Magnus (AUS) - Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
1 - 11 Race 5  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:14.23  Track: Soft(6)
Musk Creek Farm Maiden P.
Trainer: Jerome Hunter
2nd: Statement Piece, 3rd: Amenti
Prize Money:
A$23,000
2019-05-18
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
3 - 10 Race 7  Perth Racing  1200m  Time: 1:10.64  Track: Good(4)
Roma Cup, Gr.3
Trainer: Rhys Radford
1st: Vital Silver, 2nd: Galaxy Star
Prize Money:
A$148,500
2019-05-16
AUS Mister Magnusifent
3yo g Magnus (AUS) - Jester Rumble (AUS) by Rory's Jester (AUS)
1 - 9 Race 3  Cairns JC  1250m  Time: 1:15.15  Track: Soft(5)
Salt House Maiden H.
Trainer: Sharlee Hoffman
2nd: Diamozu, 3rd: Sweet June
Prize Money:
A$28,600
2019-05-14
AUS Sir Mask
8yo g Magnus (AUS) - Dark Mask (AUS) by Fuji Kiseki (JPN)
1 - 16 Race 6  Sale TC  1205m  Time: 1:11.68  Track: Good(4)
Ladbrokes Cash Out H.
Trainer: D Binaisse
2nd: Toorak Smock, 3rd: Secretly Discreet
Prize Money:
A$35,000
2019-05-13
AUS Magnavale
4yo m Magnus (AUS) - Ascot Vale (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 9 Race 5  Albury RC  1000m  Time: 1:00.81  Track: Soft(6)
Leigh Martin Marine H.
Trainer: C D Widdison
2nd: The Doctor's Son, 3rd: Doctor Force
Prize Money:
A$22,000
2019-05-11
AUS Daisy Pearl
5yo m Magnus (AUS) - Phellini (AUS) by Iglesia (AUS)
1 - 10 Race 4  Burrandowan PRC  1175m  Time: 1:10.74  Track: Good(3)
Patrons Cup
Trainer: G W Schrader
2nd: Seramasa, 3rd: Windquest
Prize Money:
A$8,500
AUS Magna Bella
3yo f Magnus (AUS) - Molto Bella (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 9 Race 3  SAJC  1050m  Time: 1:01.59  Track: Soft(6)
Hughes Limousines H.
Trainer: Will Clarken
2nd: More Than Exceed, 3rd: Burning the Clock
Prize Money:
A$100,000
2019-05-06
AUS Icelandic Star
6yo g Magnus (AUS) - Champara (AUS) by Monashee Mountain (USA)
1 - 10 Race 5  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:03.91  Track: Good(3)
Ibis Styles H.
Trainer: Greg Connor
2nd: Fugitive, 3rd: Princess Leah
Prize Money:
A$25,172
2019-05-02
AUS Mr Pago
7yo g Magnus (AUS) - Ashamika (FR) by Linamix (FR)
1 - 9 Race 4  Albany RC  1500m  Time: 1:31.54  Track: Good(4)
XXXX Gold H.
Trainer: S J Wolfe
2nd: Boxonlucy, 3rd: Little Punga
Prize Money:
A$15,190
2019-05-01
AUS Magna Bella
3yo f Magnus (AUS) - Molto Bella (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 9 Race 4  Strathalbyn RC  1100m  Time: 1:08.15  Track: Soft(5)
Goolwa Central Meats H.
Trainer: Will Clarken
2nd: Bold Star, 3rd: Blind Chance
Prize Money:
A$15,000
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
2 - 15 Race 8  Warrnambool RC  1200m  Time: 1:11.76  Track: Soft(6)
Wangoom H., L
Trainer: N D Parnham
1st: I Am Someone, 3rd: This Kid Rocks
Prize Money:
A$176,000
2019-04-27
AUS Halvorsen
3yo g Magnus (AUS) - Flourishing (AUS) by Not a Single Doubt (AUS)
1 - 11 Race 5  MRC  1100m  Time: 1:04.40  Track: Good(4)
VOBIS Gold Dash
Trainer: R D Griffiths
2nd: Divine Mr Tycoon, 3rd: Fine Dane
Prize Money:
A$177,000
2019-04-20
AUS Streets of Avalon
4yo g Magnus (AUS) - Kamuniak (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 - 8 Race 7  MRC  1400m  Time: 1:24.45  Track: Good(4)
Victoria H., Gr.3
Trainer: S P Nichols
2nd: Manolo Blahniq, 3rd: Fastnet Tempest
Prize Money:
A$160,750
2019-04-14
HK Valiant Dream
3yo g Magnus (AUS) - Captivating Lady (AUS) by Elvstroem (AUS)
1 - 14 Race 3  HKJC  1000m  Time: 0:56.21  Track: Good
Crystal H.
Trainer: K W Lui
2nd: Aquila, 3rd: Marvelous World
Prize Money:
HK$920,000
2019-04-13
AUS Mahamedeis
4yo g Magnus (AUS) - Elusive Magic (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 - 11 Race 9  MRC  1600m  Time: 1:37.01  Track: Good(4)
Manhari Metals H.
Trainer: Nick Ryan
2nd: Liapari, 3rd: Plein Ciel
Prize Money:
A$125,000
2019-04-06
AUS Mr Exclusive
3yo g Magnus (AUS) - Purple Butterfly (AUS) by Commands (AUS)
1 - 8 Race 4  Werribee RC  1420m  Time: 1:25.58  Track: Good(4)
Come & Visit Spendthrift H.
Trainer: Matthew Brown
2nd: Pretty Bella, 3rd: Hediard
Prize Money:
A$20,900
2019-03-31
MAL Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 14 Race 9  Selangor TC  1200m  Time: 1:09.00  Track:
Tunku Gold Cup, L
Trainer: C LECK
2nd: Mr Nevermind, 3rd: Hatta
Prize Money:
Rgt.200,000
2019-03-30
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 5 Race 7  Alice Springs TC  1600m  Time: 1:34.58  Track: Good(3)
Ibis Styles H.
Trainer: D Leech
2nd: Peressini, 3rd: Bit of a Flirt
Prize Money:
A$17,500
AUS Saccharo
3yo g Magnus (AUS) - Zaraya Rose (AUS) by Hawk Wing (USA)
3 - 16 Race 8  Bendigo JC  1400m  Time: 1:23.15  Track: Good(3)
Bendigo Guineas, L
Trainer: Archie Alexander
1st: Mystery Love, 2nd: Scottish Rogue
Prize Money:
A$150,000
AUS In Her Honour
3yo f Magnus (AUS) - Miss Kempinsky (AUS) by Kempinsky (AUS)
1 - 14 Race 4  Wodonga TC  1590m  Time: 1:38.08  Track: Soft(5)
Bill McGrath Engineering Maiden P.
Trainer: Sean Mott
2nd: Quiet Lucky, 3rd: Prince Sava
Prize Money:
A$23,000
AUS Lord Laurie
5yo g Magnus (AUS) - Embers (AUS) by Al Hareb (USA)
1 - 10 Race 5  Wodonga TC  1300m  Time: 1:19.02  Track: Soft(5)
Boulevard Motors H.
Trainer: C D Widdison
2nd: Cosmic Rush, 3rd: Smokey Ora
Prize Money:
A$22,000
2019-03-24
AUS Locko
4yo g Magnus (AUS) - Princess Pindi (AUS) by Toy Pindarri (NZ)
1 - 14 Race 3  Bairnsdale RC  1600m  Time: 1:41.00  Track: Soft(5)
Armstrong Equipment Hire Maiden P.
Trainer: P E Kramer
2nd: Queen of Ascot, 3rd: Ocean Spy
Prize Money:
A$23,000
AUS Pure Magnus
3yo g Magnus (AUS) - Pure Excellence (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 8 Race 5  Bunbury TC  1410m  Time: 1:25.78  Track: Good(4)
Capel Tavern H.
Trainer: J T Warwick
2nd: Flower of Scotland, 3rd: Superior Smile
Prize Money:
A$18,430
2019-03-23
AUS Daisy Pearl
5yo m Magnus (AUS) - Phellini (AUS) by Iglesia (AUS)
1 - 7 Race 4  Dawson JC  1200m  Time: 1:09.82  Track: Good(3)
Riverina H.
Trainer: G W Schrader
2nd: Edenannie, 3rd: Bold Crossing
Prize Money:
A$7,450
AUS Streets of Avalon
4yo g Magnus (AUS) - Kamuniak (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 - 13 Race 8  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:09.86  Track: Good(3)
Hareeba S., L
Trainer: S P Nichols
2nd: Bons Away, 3rd: Snitzkraft
Prize Money:
A$200,000
AUS Rio del Mar
2yo f Magnus (AUS) - Costanera (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 13 Race 5  Perth Racing  1100m  Time: 1:05.16  Track: Good(4)
Gimcrack S., Gr.3
Trainer: Simon Miller
2nd: Prim and Proper, 3rd: Miss West Coast
Prize Money:
A$150,000
2019-03-21
AUS Star Hills
4yo g Magnus (AUS) - Two Hills (AUS) by Hillman (AUS)
1 - 9 Race 8  Donald DRC  1000m  Time: 0:58.74  Track: Good(3)
Signs R Us H.
Trainer: A L Browell
2nd: Hardwicke Bay, 3rd: Royal Pegasus
Prize Money:
A$22,000
2019-03-16
AUS Streets of Avalon
4yo g Magnus (AUS) - Kamuniak (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
3 - 14 Race 7  VRC  1400m  Time: 1:21.86  Track: Good(3)
March S., L
Trainer: S P Nichols
1st: Widgee Turf, 2nd: Hellova Street
Prize Money:
A$141,200
2019-03-09
AUS Sherpa Trail
5yo g Magnus (AUS) - Montamigo (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 13 Race 7  Corowa RC  1600m  Time: 1:36.25  Track: Good(3)
Mulwala Water Ski Club H.
Trainer: Mitchell Beer
2nd: Larmour, 3rd: Tycoon Dreaming
Prize Money:
A$22,000
AUS Rio del Mar
2yo f Magnus (AUS) - Costanera (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
2 - 7 Race 4  Perth Racing  1000m  Time: 0:59.20  Track: Soft(5)
Supremacy S., L
Trainer: Simon Miller
1st: Prim and Proper, 3rd: Beethoven
Prize Money:
A$96,000
2019-03-08
AUS Damascus Moment
3yo f Magnus (AUS) - Damascus Road (AUS) by Rakti (GB)
1 - 13 Race 1  Ararat TC  1100m  Time: 1:04.61  Track: Good(4)
TAC Be Race Ready Maiden P.
Trainer: Peter Hardacre
2nd: Havashout, 3rd: Rushin' Rhonda
Prize Money:
A$33,800
AUS Duke of Magnus
3yo g Magnus (AUS) - Kusha (AUS) by King of Kings (IRE)
1 - 10 Race 5  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:25.13  Track: Good(3)
Heatstrip Outdoor Heaters Maiden P.
Trainer: Shea Eden
2nd: Chamisal, 3rd: Nero Chin Chin
Prize Money:
A$35,000
2019-03-07
AUS Magna Carta
6yo g Magnus (AUS) - Flokkati (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 8 Race 7  Hamilton RC  1100m  Time: 1:04.73  Track: Good(3)
Hamilton Flooring Xtra H.
Trainer: P W McKenna
2nd: Conspicuous Maid, 3rd: No Time Like Now
Prize Money:
A$22,000
2019-03-06
AUS Whycatchim
6yo g Magnus (AUS) - Jacara (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 6 Race 4  BRC  1050m  Time: 0:59.28  Track: Good(4)
TAB H.
Trainer: Ben Currie
2nd: Dazzling Red, 3rd: Boomwaa
Prize Money:
A$28,000
AUS Magnetic Rose
3yo f Magnus (AUS) - Coming Up Roses (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 9 Race 3  Murray Bridge RC  1206m  Time: 1:14.52  Track: Good(4)
Sambec Sheds Maiden P.
Trainer: Luke O'Connor
2nd: Line Dancer, 3rd: Floriano
Prize Money:
A$18,300
2019-03-03
AUS So Magnifique
3yo g Magnus (AUS) - So Subtle (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 7 Race 8  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:08.43  Track: Good(4)
Wangaratta Gateway Grand H.
Trainer: Mitchell Beer
2nd: Typhoon Rubi, 3rd: Weapon
Prize Money:
A$40,000
2019-03-02
AUS Streets of Avalon
4yo g Magnus (AUS) - Kamuniak (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
2 - 10 Race 6  VRC  1400m  Time: 1:22.84  Track: Good(4)
Shaftesbury Avenue H., Gr.3
Trainer: S P Nichols
1st: Violate, 3rd: Zebulon
Prize Money:
A$161,500
2019-02-28
AUS Van Winkel
4yo g Magnus (AUS) - Wickedly (AUS) by Golden Snake (USA)
1 - 10 Race 8  Rockhampton JC  1300m  Time: 1:16.25  Track: Good(4)
Capricornia Yearling Sale H.
Trainer: James Rundle
2nd: All Pickled, 3rd: Gambit
Prize Money:
A$16,500
2019-02-23
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
2 - 12 Race 6  MRC  1400m  Time: 1:22.48  Track: Good(3)
Futurity S., Gr.1
Trainer: Peter Gelagotis
1st: Alizee, 3rd: Hartnell
Prize Money:
A$502,000
2019-02-22
AUS So Magnifique
3yo g Magnus (AUS) - So Subtle (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 11 Race 2  Benalla RC  1106m  Time: 1:05.70  Track: Good(3)
Noorilim Park Thoroughbreds Maiden P.
Trainer: Mitchell Beer
2nd: Jet Jackson, 3rd: A Good Move
Prize Money:
A$23,000
AUS McGarrett
4yo g Magnus (AUS) - Dux of the Class (AUS) by Royal Academy (USA)
1 - 9 Race 5  MVRC  955m  Time: 0:55.89  Track: Good(4)
Ladbrokes 55 Second Challenge H.
Trainer: T J Hughes Jnr
2nd: Miss Toorak Flyer, 3rd: Valente
Prize Money:
A$55,000
2019-02-16
AUS Streets of Avalon
4yo g Magnus (AUS) - Kamuniak (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 - 13 Race 9  VRC  1400m  Time: 1:21.02  Track: Good(3)
Japan Racing Association H.
Trainer: S P Nichols
2nd: Theanswermyfriend, 3rd: Widgee Turf
Prize Money:
A$126,000
2019-02-12
AUS Ashman
3yo g Magnus (AUS) - Ashamika (FR) by Linamix (FR)
1 - 10 Race 3  Lismore TC  1100m  Time: 1:04.46  Track: Good(3)
Tab.com.au Maiden P.
Trainer: M J Dunn
2nd: Sfilza, 3rd: Maddiara
Prize Money:
A$22,000
2019-02-10
AUS Magnus Magic
6yo m Magnus (AUS) - Elusive Burst (AUS) by Elusive City (USA)
1 - 4 Race 3  Lock RC  1200m  Time: 1:10.82  Track: Good(3)
Lock Friendly Grocer H.
Trainer: J E Hickmott
2nd: Mr Jazz Man, 3rd: Old Farm Road
Prize Money:
A$7,080
2019-02-09
AUS News Girl
3yo f Magnus (AUS) - Stacey Lee (AUS) by Bel Esprit (AUS)
2 - 8 Race 2  MRC  1200m  Time: 1:10.65  Track: Good(4)
Kevin Hayes S., Gr.3
Trainer: G M Duryea
1st: Crack the Code, 3rd: Aperitif
Prize Money:
A$160,750
AUS Princess of Queens
5yo m Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 9 Race 3  MRC  1200m  Time: 1:10.57  Track: Good(4)
Geoffrey Bellmaine S., Gr.3
Trainer: M G Price
2nd: Fuhryk, 3rd: I Am a Star
Prize Money:
A$160,500
2019-02-08
AUS Lokitin
7yo g Magnus (AUS) - Forest Baby (AUS) by Shinko Forest (IRE)
1 - 9 Race 6  TRC  1600m  Time: 1:42.26  Track: Soft(7)
Australian Navy H.
Trainer: M C Webb
2nd: Pelagia, 3rd: Super Leane
Prize Money:
A$17,000
2019-02-06
AUS Pria Eclipse
6yo m Magnus (AUS) - Piccadilly Moon (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 8 Race 5  MRC  1600m  Time: 1:38.04  Track: Good(3)
Clanbrooke Racing H.
Trainer: Dan O'Sullivan
2nd: Cincinnati Red, 3rd: Sophie's Revenge
Prize Money:
A$50,000
2019-02-02
AUS Hattan Man
5yo g Magnus (AUS) - Kitty Manhattan (AUS) by Hold That Tiger (USA)
1 - 9 Race 5  Darwin TC  1100m  Time: 1:04.39  Track: Good(3)
Mantra H.
Trainer: Ms T Halter
2nd: Flinders Beach, 3rd: Macon County
Prize Money:
A$17,500
AUS Halvorsen
3yo g Magnus (AUS) - Flourishing (AUS) by Not a Single Doubt (AUS)
2 - 9 Race 8  MRC  1200m  Time: 1:08.79  Track: Good(3)
Manfred S., Gr.3
Trainer: R D Griffiths
1st: Tin Hat, 3rd: Poised to Strike
Prize Money:
A$167,750
2019-02-01
AUS Magnicity
2yo f Magnus (AUS) - A City Girl (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 - 8 Race 1  MVRC  1000m  Time: 0:58.97  Track: Good(4)
Schweppes We Get Golf 2YO P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Vivaro, 3rd: Sayumi
Prize Money:
A$72,500
2019-01-31
AUS Pretty Bella
4yo m Magnus (AUS) - Paloma Bella (AUS) by Golden Snake (USA)
1 - 11 Race 7  Pakenham RC  1400m  Time: 1:26.17  Track: Good(3)
Superior Food Services H.
Trainer: Saab Hasan
3rd: Omorose
Prize Money:
A$35,000
2019-01-26
AUS Major Paterson
6yo g Magnus (AUS) - Corshay (NZ) by Omnicorp (NZ)
1 - 6 Race 2  Balnarring PRC  1050m  Time: 1:04.41  Track: Good(3)
CBK Cup Open Trophy Race H.
Trainer: Marcus Fahler
2nd: Unruly Student, 3rd: Here's to Saturday
Prize Money:
A$4,000
AUS Kemalpasa
3yo g Magnus (AUS) - Yarra Bank (AUS) by Bianconi (USA)
1 - 6 Race 3  SAJC  1250m  Time: 1:13.76  Track: Good(4)
Barossa Fine Foods H.
Trainer: R & C Jolly
2nd: Danger Deal, 3rd: Illumicon
Prize Money:
A$42,600
2019-01-25
AUS Halvorsen
3yo g Magnus (AUS) - Flourishing (AUS) by Not a Single Doubt (AUS)
1 - 9 Race 3  MVRC  1200m  Time: 1:10.66  Track: Good(3)
Crown Resorts VOBIS Gold Carat
Trainer: R D Griffiths
2nd: Hawkshot, 3rd: Columbus Circle
Prize Money:
A$174,000
2019-01-19
AUS Magnus Bay
5yo g Magnus (AUS) - Chowder Bay (NZ) by Strategic (AUS)
1 - 10 Race 1  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:11.75  Track: Good(3)
Ladbrokes H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: American Muscle, 3rd: Delightful Spirit
Prize Money:
A$16,000
AUS Magnus Magic
6yo m Magnus (AUS) - Elusive Burst (AUS) by Elusive City (USA)
1 - 4 Race 3  Ceduna RC  1200m  Time: 1:11.69  Track: Good(4)
Toyota Australia Feature Sprint H.
Trainer: J E Hickmott
2nd: Mr Jazz Man, 3rd: Host Esprit
Prize Money:
A$7,500
2019-01-13
AUS Magnus Magic
6yo m Magnus (AUS) - Elusive Burst (AUS) by Elusive City (USA)
1 - 10 Race 5  Port Lincoln & North Shields RC  1390m  Time: 1:25.21  Track: Good(4)
Xtreme Kites & Paddle H.
Trainer: J E Hickmott
2nd: Chase Soprano, 3rd: Onward
Prize Money:
A$15,000
AUS Magnikka
4yo m Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 10 Race 5  Sale TC  1411m  Time: 1:25.58  Track: Good(4)
Ladbrokes Back Yourself H.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: True Magic, 3rd: Dental
Prize Money:
A$35,000
2019-01-12
AUS Kemalpasa
3yo g Magnus (AUS) - Yarra Bank (AUS) by Bianconi (USA)
1 - 8 Race 8  Gawler & Barossa JC  1200m  Time: 1:11.10  Track: Good(3)
Possum Creek Vineyard H.
Trainer: R & C Jolly
2nd: Crown Fontein, 3rd: Danger Deal
Prize Money:
A$35,000
2019-01-09
AUS Liffeybeau
5yo g Magnus (AUS) - Liffeybel (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 7 Race 4  Devonport RC  1150m  Time: 1:07.77  Track: Synthetic
TAB H.
Trainer: M S Trinder
2nd: Chillout, 3rd: Blaze Forth
Prize Money:
A$25,000
2019-01-05
AUS News Girl
3yo f Magnus (AUS) - Stacey Lee (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 12 Race 6  Albury RC  1175m  Time: 1:11.60  Track: Soft(5)
Fiona Landy H.
Trainer: G M Duryea
2nd: La Dalliance, 3rd: I'm a Prima Donna
Prize Money:
A$22,000
AUS Daisy Pearl
5yo m Magnus (AUS) - Phellini (AUS) by Iglesia (AUS)
1 - 12 Race 2  Bell RC  1300m  Time: 1:17.96  Track: Firm(2)
Kellco Livestock H.
Trainer: G W Schrader
2nd: Supervisor, 3rd: Craiglea Virtue
Prize Money:
A$7,450
AUS Not Approved
5yo m Magnus (AUS) - Sandon's Dolly (AUS) by King's Best (USA)
1 - 10 Race 5  Wangaratta TC  1100m  Time: 1:04.51  Track: Good(4)
Yarrawonga Housing H.
Trainer: M S Hibbs
2nd: Moshvago, 3rd: Classic Choice
Prize Money:
A$22,000
2019-01-01
AUS Hugo
8yo g Magnus (AUS) - Galvanized (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 10 Race 6  TTC  1800m  Time: 1:51.09  Track: Good(3)
Cressy Chaff Cutters H.
Trainer: Brendan McShane
2nd: Geegees Goldengirl, 3rd: Zatacla
Prize Money:
A$20,000
SIN Constant Justice
6yo g Magnus (AUS) - Subprime (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 - 12 Race 9  Singapore TC  1200m  Time: 1:11.39  Track:
New Year Cup, L
Trainer: M YUSOF
2nd: Rafaello, 3rd: Maximus (Sin)
Prize Money:
S$200,000
2018-12-31
AUS Magnus Magic
6yo m Magnus (AUS) - Elusive Burst (AUS) by Elusive City (USA)
1 - 10 Race 6  Port Lincoln & North Shields RC  1390m  Time: 1:26.21  Track: Good(4)
Lincoln Sand Supplies H.
Trainer: J E Hickmott
2nd: Mackie, 3rd: Oblique Line
Prize Money:
A$15,000
2018-12-28
AUS Halvorsen
3yo g Magnus (AUS) - Flourishing (AUS) by Not a Single Doubt (AUS)
1 - 8 Race 7  Bairnsdale RC  1000m  Time: 0:59.78  Track: Good(4)
Bairnsdale Sporting H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Go One Better, 3rd: Northkape
Prize Money:
A$20,000
2018-12-26
AUS Prix d'Excellence
5yo m Magnus (AUS) - Pure Excellence (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 10 Race 4  Albany RC  1500m  Time: 1:31.26  Track: Good(3)
USG Boral H.
Trainer: Liam O'Loughlin
2nd: War Ksar, 3rd: Canna Lily
Prize Money:
A$15,500
AUS Something Serious
3yo f Magnus (AUS) - Voltara (AUS) by More Than Ready (USA)
1 - 13 Race 3  Geelong RC  1312m  Time: 1:18.13  Track: Good(4)
Petstock Belmont Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Darmasun, 3rd: Life in Manhattan
Prize Money:
A$31,400
AUS Great Charade
3yo c Magnus (AUS) - Guessing Game (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 10 Race 3  Pinjarra RC  1300m  Time: 1:19.56  Track: Good(4)
Venue Smart Maiden P.
Trainer: T M Andrews
2nd: Creative Hero, 3rd: Ensign Pulver, 3rd: Sunol
Prize Money:
A$16,335
2018-12-23
AUS Pure Magnus
3yo g Magnus (AUS) - Pure Excellence (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 9 Race 2  Bunbury TC  1400m  Time: 1:25.83  Track: Good(4)
Tabtouch Better Your Bet Maiden P.
Trainer: J T Warwick
2nd: Bee Quick, 3rd: Looks Like Magic
Prize Money:
A$16,170
2018-12-22
AUS Princess of Queens
5yo m Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 10 Race 7  SAJC  1200m  Time: 1:09.35  Track: Good(4)
Christmas H., L
Trainer: M G Price
2nd: Mazurek, 3rd: Zalmona
Prize Money:
A$100,290
2018-12-15
AUS Magnufighter
4yo h Magnus (AUS) - Le Bel Away (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 11 Race 2  BRC  2020m  Time: 2:03.47  Track: Good(4)
Singapore TC Trophy H.
Trainer: G R Duncan
2nd: Chillin With Dylan, 3rd: Deconstructed
Prize Money:
A$80,000
AUS Magnus Magic
6yo m Magnus (AUS) - Elusive Burst (AUS) by Elusive City (USA)
1 - 6 Race 3  Ceduna RC  1300m  Time: 1:18.59  Track: Good(3)
Ceduna Foodland Christmas H.
Trainer: J E Hickmott
2nd: Saint Valentine, 3rd: Taskmaster
Prize Money:
A$7,000
AUS Hattan Man
5yo g Magnus (AUS) - Kitty Manhattan (AUS) by Hold That Tiger (USA)
1 - 9 Race 4  Darwin TC  1100m  Time: 1:04.72  Track: Good(3)
Darwin RSL H.
Trainer: Ms T Halter
2nd: Fizzy One, 3rd: Alsoadamas
Prize Money:
A$17,500
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 8 Race 6  Perth Racing  1400m  Time: 1:24.60  Track: Good(4)
AJ Scahill S., Gr.3
Trainer: Rhys Radford
1st: Arcadia Prince, 3rd: Red Publisher
Prize Money:
A$245,000
2018-12-14
AUS Norske Code
3yo f Magnus (AUS) - Secret Salsa (AUS) by Bletchley Park (IRE)
1 - 9 Race 6  Scone RC  900m  Time: 0:51.61  Track: Soft(6)
Super One at Newgate H.
Trainer: B F Cavanough
2nd: Silver Melody, 3rd: Miss Fisher
Prize Money:
A$22,000
2018-12-09
AUS Black Magnum
3yo g Magnus (AUS) - Titania Star (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 9 Race 6  Hawkesbury RC  1100m  Time: 1:03.23  Track: Good(3)
Starr Partners Real Estate H.
Trainer: Mark Newnham
2nd: Just Like Stratum, 3rd: Crafty Tycoon
Prize Money:
A$34,300
AUS Magnavale
4yo m Magnus (AUS) - Ascot Vale (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 10 Race 2  Tatura RC  1000m  Time: 1:00.21  Track: Soft(5)
Rushton Park Maiden P.
Trainer: C D Widdison
2nd: Hunka Hunka Harry, 3rd: Scrappy
Prize Money:
A$23,000
AUS Mahamedeis
4yo g Magnus (AUS) - Elusive Magic (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 - 9 Race 6  Werribee RC  2000m  Time: 2:04.39  Track: Good(4)
Werribee Cup
Trainer: Nick Ryan
2nd: Second Bullet, 3rd: Another Coldie
Prize Money:
A$125,000
2018-12-04
AUS Nations
4yo g Magnus (AUS) - Soft Sell (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 8 Race 5  Hamilton RC  1600m  Time: 1:40.23  Track: Good(4)
Best Western Lakeside Motel H.
Trainer: Archie Alexander
2nd: Von Mystic, 3rd: Grosvenor Bridge
Prize Money:
A$19,000
AUS Catch Us
5yo m Magnus (AUS) - Catch the Magic (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 12 Race 8  Hamilton RC  1400m  Time: 1:23.93  Track: Good(4)
Cogger Gurry CA H.
Trainer: Peter Hardacre
2nd: Allspice, 3rd: Simeoni
Prize Money:
A$20,000
2018-12-02
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 5 Race 4  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:23.69  Track: Good(3)
Scope Building H.
Trainer: D Leech
2nd: Quantum Dot, 3rd: Rhythm of Cuba
Prize Money:
A$17,500
AUS Mahamedeis
4yo g Magnus (AUS) - Elusive Magic (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 - 11 Race 7  Latrobe Valley RC  1900m  Time: 1:59.99  Track: Soft(5)
Traralgon Cup
Trainer: Nick Ryan
2nd: Scherzoso, 3rd: The Mighty Jrod
Prize Money:
A$85,000
2018-12-01
AUS Nordic King
4yo g Magnus (AUS) - Lenswood (AUS) by Woodman (USA)
1 - 10 Race 4  Perth Racing  1500m  Time: 1:31.46  Track: Good(4)
Amelia Park H.
Trainer: A G Durrant
2nd: Misty Lad, 3rd: Platoon
Prize Money:
A$49,500
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
3 - 14 Race 7  Perth Racing  1200m  Time: 1:10.24  Track: Good(4)
Winterbottom S., Gr.1
Trainer: Peter Gelagotis
1st: Voodoo Lad, 2nd: Enticing Star
Prize Money:
A$1,015,200
2018-11-23
AUS Tea Tree Gully
6yo g Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 5 Race 3  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:03.88  Track: Good(3)
Senturion Steel H.
Trainer: Greg Connor
2nd: The Hummel, 3rd: Shampers
Prize Money:
A$17,000
2018-11-18
AUS Snowtrooper
7yo g Magnus (AUS) - Tiamo Baby (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 5 Race 2  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:10.90  Track: Good(3)
Mercure H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Le Commandant, 3rd: Nordic Eclipse
Prize Money:
A$17,500
AUS Majestic Halo
4yo m Magnus (AUS) - Shiago (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 7 Race 3  Geelong RC  1440m  Time: 1:27.13  Track: Good(3)
Audi E-Tron Maiden P.
Trainer: Ms W Kelly
2nd: Malawi Gold, 3rd: Queen Khaleesi
Prize Money:
A$21,275
2018-11-17
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 13 Race 9  MRC  1000m  Time: 0:57.21  Track: Good(3)
Doveton S., L
Trainer: N D Parnham
2nd: Bons Away, 3rd: I'll Have a Bit
Prize Money:
A$120,500
2018-11-15
AUS Nordic King
4yo g Magnus (AUS) - Lenswood (AUS) by Woodman (USA)
1 - 10 Race 7  Northam RC  1300m  Time: 1:16.96  Track: Good(4)
Christmas on Fitzgerald H.
Trainer: A G Durrant
2nd: Boss Striker, 3rd: Little Red Roman
Prize Money:
A$19,000
AUS Influential Girl
4yo m Magnus (AUS) - Influential Miss (AUS) by Carnegie (IRE)
1 - 10 Race 3  Pakenham RC  1200m  Time: 1:13.68  Track: Soft(5)
Haier Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Mikeys Turf, 3rd: Simply Dreaming
Prize Money:
A$27,000
2018-11-11
AUS Rerevaki
3yo g Magnus (AUS) - Initial Venture (AUS) by Hennessy (USA)
1 - 7 Race 1  Ararat TC  1100m  Time: 1:03.84  Track: Good(4)
Gorst Rural Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: She's Our Reward, 3rd: One Penny Red
Prize Money:
A$50,075
2018-11-10
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
3 - 8 Race 6  WATC  1400m  Time: 1:24.32  Track: Good(4)
Lee Steere S., Gr.2
Trainer: Rhys Radford
1st: Gatting, 2nd: Achernar Star
Prize Money:
A$242,500
2018-11-07
AUS Magnus Magic
6yo m Magnus (AUS) - Elusive Burst (AUS) by Elusive City (USA)
1 - 10 Race 2  Port Lincoln & North Shields RC  1390m  Time: 1:25.67  Track: Good(3)
Avis H.
Trainer: J E Hickmott
2nd: Bearded Dragon, 3rd: Tilbury
Prize Money:
A$15,000
2018-11-06
AUS Tea Tree Gully
6yo g Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 9 Race 1  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:57.74  Track: Good(3)
Scope Builders H.
Trainer: Greg Connor
2nd: Luck's a Chance, 3rd: Princess Leah
Prize Money:
A$17,500
AUS Mustang Yabby
5yo g Magnus (AUS) - Tulla Lass (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 7 Race 3  Mansfield DRC  1200m  Time: 1:13.19  Track: Good(4)
Courier Maiden P.
Trainer: A G Pace
2nd: Bella Shadow, 3rd: Rets
Prize Money:
A$3,800
AUS Mankell
3yo g Magnus (AUS) - Midnight Blues (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 8 Race 1  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:10.13  Track: Soft(6)
Muraca Electrical Maiden P.
Trainer: J E & C Ledger
2nd: Dashing Dot, 3rd: Red Petal
Prize Money:
A$12,000
2018-11-05
AUS Veedouble
5yo g Magnus (AUS) - Easy Breathing (AUS) by Cape Cross (IRE)
1 - 7 Race 1  Corowa RC  1600m  Time: 1:37.46  Track: Good(3)
Golf Club Maiden H.
Trainer: G J Colvin
2nd: Street Prince, 3rd: So I Am
Prize Money:
A$20,060
2018-11-03
AUS Maximus Magnus
3yo g Magnus (AUS) - Selecting (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 10 Race 1  Mortlake RC  1600m  Time: 1:39.60  Track: Good(4)
Moyne Shire Country to Coast Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Brilliant Concept, 3rd: Getout of My Neigh
Prize Money:
A$15,000
AUS Magna Carta
6yo g Magnus (AUS) - Flokkati (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 6 Race 4  Mortlake RC  1100m  Time: 1:04.91  Track: Good(4)
Midfield Group H.
Trainer: P W McKenna
2nd: Delightful Cat, 3rd: Mr Sinatra
Prize Money:
A$13,875
2018-10-31
AUS Carlingford
5yo g Magnus (AUS) - Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 - 7 Race 6  Bendigo JC  1100m  Time: 1:04.77  Track: Good(4)
Bet365 H.
Trainer: M Sell
2nd: Nariko, 3rd: Matty
Prize Money:
A$28,800
2018-10-28
AUS Snowtrooper
7yo g Magnus (AUS) - Tiamo Baby (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 6 Race 3  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:57.64  Track: Good(3)
Ladbrokes Cash Out H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: The Hummel, 3rd: Lock the Doors
Prize Money:
A$17,500
AUS El Magnificence
4yo g Magnus (AUS) - Eliza Dream (AUS) by Desert Sun (GB)
1 - 9 Race 9  Sale TC  1000m  Time: 0:57.27  Track: Good(3)
Ladbrokes Multiverse H.
Trainer: P G Carey
2nd: Sweet Snitty, 3rd: Monkey Magic
Prize Money:
A$30,000
2018-10-24
AUS Princess of Queens
5yo m Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 11 Race 5  Geelong RC  1200m  Time: 1:10.68  Track: Good(4)
Bet365 Official Price H.
Trainer: M G Price
2nd: Satori, 3rd: Qiji Phoenix
Prize Money:
A$54,000
HK Powermax
6yo g Magnus (AUS) - Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 - 12 Race 7  HKJC  1200m  Time: 1:10.11  Track: Good
Perfect Gear H.
Trainer: Richard Gibson
2nd: Spellology, 3rd: Daring Fit
Prize Money:
HK$1,380,000
2018-10-21
SIN Special King
4yo h Magnus (AUS) - Penny Opera (NZ) by Danasinga (AUS)
3 - 11 Race 7  Singapore TC  1200m  Time: 1:08.77  Track:
Garden City Trophy, L
Trainer: HW TAN
1st: Aramco, 2nd: Mister Yeoh
Prize Money:
S$200,000
2018-10-20
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
3 - 9 Race 7  WATC  1400m  Time: 1:23.08  Track: Good(4)
Northerly S., Gr.3
Trainer: Rhys Radford
1st: Man Booker, 2nd: Galaxy Star
Prize Money:
A$147,000
2018-10-18
AUS Racey Raff
4yo g Magnus (AUS) - Raffin (AUS) by Gold Carat (USA)
1 - 12 Race 2  Moe RC  1100m  Time: 1:07.56  Track: Soft(6)
LV Express Maiden P.
Trainer: Michael Huglin
2nd: My Good Girl, 3rd: Locko
Prize Money:
A$26,000
2018-10-13
AUS News Girl
3yo f Magnus (AUS) - Stacey Lee (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 14 Race 2  Albury RC  1175m  Time: 1:08.77  Track: Good(3)
Marshall Dent & Wilmoth Maiden H.
Trainer: G M Duryea
2nd: Canny Roll, 3rd: Tajarrob
Prize Money:
A$22,000
2018-10-10
AUS Angel's Wish
4yo m Magnus (AUS) - Angel of Hope (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 10 Race 8  Strathalbyn RC  1350m  Time: 1:24.71  Track: Soft(5)
Langhorne Creek Wine H.
Trainer: R & C Jolly
2nd: Stryker Fortune, 3rd: Anyportinastorm
Prize Money:
A$15,000
2018-10-07
SIN Constant Justice
6yo g Magnus (AUS) - Subprime (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 - 12 Race 9  Singapore TC  1100m  Time: 1:05.38  Track:
Kranji S.
Trainer: M YUSOF
2nd: Zac Kasa, 3rd: Augustano
Prize Money:
S$100,000
2018-10-06
AUS Martini Bianco
4yo m Magnus (AUS) - Belle Famille (Ire) by Linamix (FR)
1 - 12 Race 1  Murtoa RC  1600m  Time: 1:38.59  Track: Good(4)
Shannon Bros Cartage Maiden P.
Trainer: Rachael Triffett
2nd: Delius, 3rd: Mister Krumpets
Prize Money:
A$23,000
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 5 Race 4  WATC  1200m  Time: 1:11.82  Track: Good(4)
Birthday S., L
Trainer: Rhys Radford
1st: Enticing Star, 3rd: Disposition
Prize Money:
A$94,000
2018-10-05
AUS Halvorsen
3yo g Magnus (AUS) - Flourishing (AUS) by Not a Single Doubt (AUS)
1 - 11 Race 1  Kyneton & Hanging Rock RC  1100m  Time: 1:04.77  Track: Good(4)
Bet365 Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Dalswinton, 3rd: Written Gem
Prize Money:
A$33,800
AUS Mahamedeis
4yo g Magnus (AUS) - Elusive Magic (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 - 10 Race 7  MVRC  1600m  Time: 1:36.08  Track: Good(3)
Magnum Opus Partners H.
Trainer: Nick Ryan
2nd: Royal Ace, 3rd: Strike Force
Prize Money:
A$50,000
2018-10-03
AUS Liffeybeau
5yo g Magnus (AUS) - Liffeybel (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 11 Race 4  TTC  1200m  Time: 1:09.35  Track: Good(4)
Buckby Motors H.
Trainer: M S Trinder
2nd: Fragment, 3rd: Killin Falls
Prize Money:
A$20,000
2018-09-28
AUS Magnation
3yo g Magnus (AUS) - Creation (AUS) by God's Own (AUS)
1 - 14 Race 2  Benalla RC  1206m  Time: 1:11.97  Track: Good(4)
DKM Builders Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Vunivalu, 3rd: Nazare
Prize Money:
A$26,000
AUS Lips 'n Hips
5yo m Magnus (AUS) - Invited (AUS) by Iglesia (AUS)
1 - 7 Race 3  SCTC  1000m  Time: 0:58.60  Track: Soft(5)
Variety R Sheehan Memorial P.
Trainer: S W Kendrick
2nd: Jayaqua, 3rd: Barney
Prize Money:
A$16,000
2018-09-26
AUS Magna Bella
3yo f Magnus (AUS) - Molto Bella (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 11 Race 5  Gawler & Barossa JC  1100m  Time: 1:05.76  Track: Good(3)
Holdfast Insurance Maiden P.
Trainer: Will Clarken
2nd: Ultimate Reality, 3rd: Star Status
Prize Money:
A$13,000
2018-09-25
AUS Secrets She Has
7yo m Magnus (AUS) - Mislaid (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 4 Race 7  TTC  1620m  Time: 1:40.13  Track: Soft(5)
Book Christmas Function H.
Trainer: Tegan Keys
2nd: Up Cups, 3rd: Demons Run
Prize Money:
A$19,000
2018-09-22
AUS Lily's Prince
4yo g Magnus (AUS) - Life is Beautiful (AUS) by Quest for Fame (GB)
1 - 11 Race 3  Atherton TC  1200m  Time: 1:10.13  Track: Good(3)
Savannah Campers & Trailers Maiden P.
Trainer: Samantha Molino
2nd: Sunny Sailor, 3rd: Rothstock'n'bella
Prize Money:
A$9,000
AUS Carlingford
5yo g Magnus (AUS) - Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
3 - 16 Race 7  SAJC  1100m  Time: 1:03.68  Track: Good(3)
WH Wylie H., L
Trainer: M Sell
1st: Holy Blade, 2nd: Casino Wizard
Prize Money:
A$100,205
2018-09-20
AUS Forsure
4yo g Magnus (AUS) - Mrs Bradbury (AUS) by Keltrice (AUS)
1 - 9 Race 5  Sale TC  1200m  Time: 1:10.36  Track: Good(4)
Newry Fencing Contractors H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Classy Rebel, 3rd: All Too Sublime
Prize Money:
A$25,000
2018-09-18
AUS Magnormous
7yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 12 Race 7  Townsville TC  1300m  Time: 1:19.79  Track: Soft(5)
Wedding Venues H.
Trainer: L A Reys
2nd: Captain the World, 3rd: Our Recipe
Prize Money:
A$14,000
2018-09-16
AUS Kemalpasa
3yo g Magnus (AUS) - Yarra Bank (AUS) by Bianconi (USA)
1 - 5 Race 1  Mindarie-Halidon RC  1000m  Time: 0:58.60  Track: Good(3)
Murray Pioneer Maiden P.
Trainer: R R Jolly
2nd: It's Magic, 3rd: Daskulya
Prize Money:
A$10,000
AUS Angel's Wish
4yo m Magnus (AUS) - Angel of Hope (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 11 Race 5  Mindarie-Halidon RC  1380m  Time: 1:22.96  Track: Good(3)
Flea & Doug Fullston H.
Trainer: R R Jolly
2nd: Spirited Match, 3rd: Blonde Missile
Prize Money:
A$12,000
2018-09-11
AUS Love is Great
7yo m Magnus (AUS) - Reel Lover (AUS) by Celtic Swing (GB)
1 - 9 Race 5  Moe RC  1217m  Time: 1:15.19  Track: Soft(6)
Rising Stars H.
Trainer: R T Cleaver
2nd: Nina Rules, 3rd: Trigger Point
Prize Money:
A$20,000
2018-09-09
AUS Mr Exclusive
3yo g Magnus (AUS) - Purple Butterfly (AUS) by Commands (AUS)
1 - 10 Race 3  Sale TC  1400m  Time: 1:25.18  Track: Soft(5)
Eddie Brand Memorial Maiden P.
Trainer: Matthew Brown
2nd: Sharkbright, 3rd: Chaba Charli
Prize Money:
A$26,000
2018-09-08
AUS Snowtrooper
7yo g Magnus (AUS) - Tiamo Baby (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 7 Race 4  Alice Springs TC  1600m  Time: 1:35.77  Track: Good(3)
Royal Flying Doctor H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Gracious Prospect, 3rd: Hillbilly Rich
Prize Money:
A$18,000
AUS Princess of Queens
5yo m Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 11 Race 8  SAJC  1200m  Time: 1:10.71  Track: Good(4)
Hyland Racecolours H.
Trainer: M G Price
2nd: Carlingford, 3rd: Hard Empire
Prize Money:
A$45,000
2018-09-07
AUS Magnormous
7yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 12 Race 7  Far North Qld ATC  1250m  Time: 1:14.45  Track: Good(4)
Ubet Gerry Collins Memorial H.
Trainer: L A Reys
2nd: Slam Dunked, 3rd: Flying Fero
Prize Money:
A$20,000
2018-09-01
AUS Bellaria (NZ)
5yo m Magnus (AUS) - Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
1 - 11 Race 3  MRC  1400m  Time: 1:24.87  Track: Good(4)
Hockingstuart H.
Trainer: D K Weir
3rd: Arties Dreamwinner
Prize Money:
A$120,000
2018-08-22
AUS La Chambie - Interstellar (H.K.)
3yo g Magnus (AUS) - Prospect Street (AUS) by Street Cry (IRE)
1 - 5 Race 3  MRC  1400m  Time: 1:27.42  Track: Soft(6)
Ladbrokes Back Yourself H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Louie the Legend, 3rd: Hikaya
Prize Money:
A$46,500
2018-08-18
AUS Streets of Avalon
4yo g Magnus (AUS) - Kamuniak (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 - 14 Race 4  MRC  1400m  Time: 1:23.91  Track: Good(4)
Nitto Denko H.
Trainer: S P Nichols
2nd: Wayanka, 3rd: Arkham Knight
Prize Money:
A$100,000
2018-08-16
AUS Saccharo
3yo g Magnus (AUS) - Zaraya Rose (AUS) by Hawk Wing (USA)
1 - 12 Race 3  Sale TC  1422m  Time: 1:26.12  Track: Good(4)
Ladbrokes Odds Boost Maiden P.
Trainer: Archie Alexander
2nd: Grand Symphony, 3rd: Mawaard
Prize Money:
A$48,400
2018-08-14
AUS Magnossiva
3yo g Magnus (AUS) - Tenossiva (AUS) by Hussonet (USA)
1 - 5 Race 1  Geelong RC  1000m  Time: 0:59.13  Track: Synthetic
Bet365 Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Hautclere, 3rd: Helmaz
Prize Money:
A$30,925
2018-08-10
AUS Desidero
4yo g Magnus (AUS) - Graceland (AUS) by Stratum (AUS)
1 - 9 Race 8  Geelong RC  1300m  Time: 1:18.96  Track: Synthetic
Colin Foster H.
Trainer: Colin Scott
2nd: Voiceover, 3rd: Kev's Lad
Prize Money:
A$24,375
2018-08-05
AUS Norske Code
3yo f Magnus (AUS) - Secret Salsa (AUS) by Bletchley Park (IRE)
1 - 11 Race 1  Muswellbrook RC  1000m  Time: 0:57.44  Track: Good(4)
Coal Company Maiden H.
Trainer: B F Cavanough
2nd: Little Archie, 3rd: Celosia
Prize Money:
A$20,000
2018-08-04
AUS Streets of Avalon
4yo g Magnus (AUS) - Kamuniak (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 - 14 Race 5  MVRC  1500m  Time: 1:31.12  Track: Good(4)
Hygain Tracktorque H.
Trainer: S P Nichols
2nd: Lord Tennyson, 3rd: Radical
Prize Money:
A$60,000
2018-08-03
AUS Double Em
4yo m Magnus (AUS) - Miura (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 8 Race 1  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.84  Track: Synthetic
Bet365 Maiden P.
Trainer: J P Salanitri
2nd: Liberty's Torch, 3rd: Roanoke Rhonda
Prize Money:
A$24,700
2018-08-01
AUS Binding Force
3yo g Magnus (AUS) - Obbligato (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 12 Race 2  SAJC  1200m  Time: 1:13.40  Track: Soft(7)
Darley Maiden P.
Trainer: P Stokes
2nd: Troublesome Lad, 3rd: Maxsamia
Prize Money:
A$13,000
AUS Little Bita Spunk
6yo g Magnus (AUS) - Rock Me Sweet (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 10 Race 5  Sale TC  1422m  Time: 1:25.90  Track: Soft(5)
Raglan Pizza H.
Trainer: Matthew Brown
2nd: Moscow Red, 3rd: Star Major
Prize Money:
A$25,000
2018-07-29
AUS Magic Waler
3yo g Magnus (AUS) - Sister on the Edge (AUS) by Rory's Jester (AUS)
1 - 13 Race 8  Devonport RC  1150m  Time: 1:10.10  Track: Synthetic
Tasracing Off the Track H.
Trainer: Adam Trinder
2nd: Astrobelle, 3rd: Majestic Bow
Prize Money:
A$17,000
AUS La Chambie - Interstellar (H.K.)
3yo g Magnus (AUS) - Prospect Street (AUS) by Street Cry (IRE)
1 - 12 Race 1  Pakenham RC  1400m  Time: 1:28.13  Track: Synthetic
Racing.com Maiden 2YO P.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Strategic Phil, 3rd: On Our Honour
Prize Money:
A$33,400
2018-07-28
MAL So the Thing
8yo m Magnus (AUS) - Miss Devaraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 9 Race 2  Penang TC  1100m  Time: 1:04.8  Track:
Class 4 H.
Trainer: PS KUMARAN
2nd: Stirling, 3rd: Saint Bellus
Prize Money:
Rgt.45,000
2018-07-23
AUS Desidero
4yo g Magnus (AUS) - Graceland (AUS) by Stratum (AUS)
1 - 11 Race 7  Geelong RC  1300m  Time: 1:18.37  Track: Synthetic
Roderick Insurance Brokers H.
Trainer: Colin Scott
2nd: Speak Softly, 3rd: Black Ziggy
Prize Money:
A$22,000
2018-07-21
AUS Love is Great
7yo m Magnus (AUS) - Reel Lover (AUS) by Celtic Swing (GB)
1 - 12 Race 8  Moe RC  1200m  Time: 1:16.17  Track: Heavy(9)
Nextra H.
Trainer: R T Cleaver
2nd: Triscilla, 3rd: Bella Ricompensa
Prize Money:
A$18,000
2018-07-20
SIN Special King
4yo h Magnus (AUS) - Penny Opera (NZ) by Danasinga (AUS)
1 - 12 Race 7  Singapore TC  1100m  Time: 1:05.38  Track: Good
Kranji C S.
Trainer: HW TAN
2nd: Wick Powell, 3rd: Marine Treasure
Prize Money:
S$80,000
2018-07-16
AUS Magna Carta
6yo g Magnus (AUS) - Flokkati (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 12 Race 9  Murtoa RC  1100m  Time: 1:05.59  Track: Soft(6)
CHS Group Horsham H.
Trainer: P W McKenna
2nd: Ruby Eyes, 3rd: Snippy Strategic
Prize Money:
A$18,000
2018-07-15
AUS Magic Waler
3yo g Magnus (AUS) - Sister on the Edge (AUS) by Rory's Jester (AUS)
1 - 12 Race 3  Devonport RC  1150m  Time: 1:08.70  Track: Synthetic
Sky Racing Maiden P.
Trainer: Adam Trinder
2nd: Emsgem, 3rd: Swinley Forest
Prize Money:
A$17,000
2018-07-14
AUS Magnesium Rose
4yo m Magnus (AUS) - Light Rose (AUS) by Royal Academy (USA)
1 - 10 Race 2  MRC  1200m  Time: 1:10.96  Track: Good(4)
Ladbrokes Back Yourself H.
Trainer: Matthew Lindsay
2nd: Soul Star, 3rd: Atlantica
Prize Money:
A$120,000
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 11 Race 6  SAJC  1050m  Time: 1:02.18  Track: Soft(6)
Hualalai at Ducatoon Park H.
Trainer: Ryan Balfour
2nd: Sovereign Duke, 3rd: Cashed
Prize Money:
A$45,000
2018-07-07
AUS Daisy Pearl
5yo m Magnus (AUS) - Phellini (AUS) by Iglesia (AUS)
1 - 7 Race 1  Warra RC  825m  Time: 0:48.85  Track: Good(3)
Grain Traders Maiden P.
Trainer: G W Schrader
2nd: Brayd Heart, 3rd: The News
Prize Money:
A$7,000
2018-07-04
AUS Lickety Split
4yo g Magnus (AUS) - Centafit (NZ) by Centaine (AUS)
1 - 10 Race 8  WATC  1400m  Time: 1:28.44  Track: Soft(6)
Western Racepix H.
Trainer: D R Harrison
2nd: General Husson, 3rd: Heart of Coeur
Prize Money:
A$24,500
2018-07-03
AUS Lycka Till
8yo g Magnus (AUS) - Oakdale Joolz (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 7 Race 6  Geelong RC  1200m  Time: 1:11.54  Track: Synthetic
Ritchie Bros Autioneers H.
Trainer: Ms A Macpherson
2nd: The Bont, 3rd: Valderrama
Prize Money:
A$19,000
2018-07-01
AUS Magnus Rufus
4yo g Magnus (AUS) - Canny Rouge (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 - 12 Race 5  Sale TC  1400m  Time: 1:26.15  Track: Soft(6)
Duarts Homestead Maiden P.
Trainer: N A Blackiston
2nd: Cochada, 3rd: The Rouseabout
Prize Money:
A$49,800
2018-06-29
AUS Pretty Bella
4yo m Magnus (AUS) - Paloma Bella (AUS) by Golden Snake (USA)
1 - 7 Race 1  Geelong RC  1000m  Time: 0:58.46  Track: Synthetic
Bet365 Maiden P.
Trainer: Saab Hasan
2nd: Liberty's Torch, 3rd: Equiamico
Prize Money:
A$33,925
2018-06-24
AUS Kungsleden
7yo g Magnus (AUS) - Appalachian Walk (AUS) by Hennessy (USA)
1 - 9 Race 6  Port Augusta RC  1396m  Time: 1:21.17  Track: Good(3)
Wilkatana Station Stays H.
Trainer: Kylie McKerlie
2nd: Mr Jazz Man, 3rd: Just Peggy
Prize Money:
A$12,000
2018-06-23
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 12 Race 9  VRC  1100m  Time: 1:03.63  Track: Good(4)
Grampians Region H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Divine Quality, 3rd: Labuan Star
Prize Money:
A$100,000
2018-06-18
AUS Magnarock
5yo g Magnus (AUS) - Priceless Diamond (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 7 Race 5  Albury RC  1175m  Time: 1:13.20  Track: Heavy(10)
Pinners Refrigeration H.
Trainer: B A Gentle
2nd: Ruark, 3rd: Wolfofpeterstreet
Prize Money:
A$19,300
2018-06-17
SIN Special King
4yo h Magnus (AUS) - Penny Opera (NZ) by Danasinga (AUS)
1 - 10 Race 8  Singapore TC  1100m  Time: 1:06.23  Track:
Class 3 H.
Trainer: HW TAN
2nd: Dream Comes True, 3rd: Splinter
Prize Money:
S$80,000
2018-06-16
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 9 Race 6  WATC  1600m  Time: 1:36.55  Track: Good(4)
Hyperion S., Gr.3
Trainer: Rhys Radford
1st: Material Man, 3rd: Pounamu
Prize Money:
A$148,100
2018-06-15
AUS Our Sevira
6yo m Magnus (AUS) - Tara's Range (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 - 10 Race 9  Geelong RC  1300m  Time: 1:18.85  Track: Synthetic
Bet365 H.
Trainer: A L Browell
2nd: Mordacious, 3rd: Concentrate
Prize Money:
A$30,000
2018-06-14
AUS Lickety Split
4yo g Magnus (AUS) - Centafit (NZ) by Centaine (AUS)
1 - 12 Race 8  Pinjarra RC  1400m  Time: 1:25.81  Track: Soft(6)
100 Club Applications H.
Trainer: D R Harrison
2nd: Melros Beach, 3rd: Beat the Devil
Prize Money:
A$19,000
2018-06-11
AUS Magnapegasus
4yo g Magnus (AUS) - Shirl Pegasus (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 9 Race 6  MRC (Mornington)  1600m  Time: 1:40.07  Track: Soft(5)
Hoad Construction H.
Trainer: Anthony Freedman
2nd: La Volt, 3rd: Stryking Miss
Prize Money:
A$35,000
2018-06-09
AUS Magnufighter
4yo h Magnus (AUS) - Le Bel Away (AUS) by Bel Esprit (AUS)
3 - 12 Race 3  BRC  1600m  Time: 1:38.00  Track: Heavy(8)
Queensland Guineas, Gr.2
Trainer: G R Duncan
1st: Sambro, 2nd: Seaway
Prize Money:
A$355,567
2018-06-04
AUS Lickety Split
4yo g Magnus (AUS) - Centafit (NZ) by Centaine (AUS)
1 - 10 Race 4  Northam RC  1400m  Time: 1:23.91  Track: Good(4)
Transylvania Maiden P.
Trainer: D R Harrison
2nd: Akvavit, 3rd: Bellflower
Prize Money:
A$16,335
2018-06-03
AUS Pria Eclipse
6yo m Magnus (AUS) - Piccadilly Moon (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 13 Race 6  Ballarat TC  1400m  Time: 1:27.79  Track: Soft(7)
Hygain Winner's Choice H.
Trainer: Dan O'Sullivan
2nd: Rat With Goldtooth, 3rd: Courting Verity
Prize Money:
A$25,000
AUS Secrets She Has
7yo m Magnus (AUS) - Mislaid (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 8 Race 5  Devonport RC  1650m  Time: 1:41.65  Track: Synthetic
Goodstone Hotel Group H.
Trainer: J L Keys
2nd: Leconte, 3rd: Underplay
Prize Money:
A$18,000
MAL Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 15 Race 5  Perak TC  1100m  Time: 1:02.7  Track:
Perak Gold Vase, L
Trainer: C LECK
2nd: Mr Nevermind, 3rd: Lock and Load
Prize Money:
Rgt.150,000
2018-06-02
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 10 Race 7  WATC  1400m  Time: 1:22.95  Track: Good(4)
Belmont Sprint, Gr.3
Trainer: Rhys Radford
1st: Material Man, 3rd: Pounamu
Prize Money:
A$151,100
2018-05-31
AUS Major Paterson
6yo g Magnus (AUS) - Corshay (NZ) by Omnicorp (NZ)
1 - 10 Race 2  Pakenham RC  1000m  Time: 0:59.66  Track: Synthetic
Polytrack Maiden P.
Trainer: Marcus Fahler
2nd: Charming Miss, 3rd: Shoplifter
Prize Money:
A$25,000
2018-05-25
AUS Black Magnum
3yo g Magnus (AUS) - Titania Star (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 8 Race 1  Canberra RC  1080m  Time: 1:03.13  Track: Synthetic
Underground Storage Tank 2YO H.
Trainer: Mark Newnham
2nd: Jewel of the Clan, 3rd: Reason to Smile
Prize Money:
A$19,295
2018-05-23
AUS Mystic Moon
6yo m Magnus (AUS) - Lustre (AUS) by Quest for Fame (GB)
1 - 10 Race 4  GCTC  1100m  Time: 1:03.35  Track: Good(4)
Southern Comfort H.
Trainer: A J Edmonds
2nd: Dapper One, 3rd: Make Her Own Whey
Prize Money:
A$25,000
2018-05-19
AUS Kungsleden
7yo g Magnus (AUS) - Appalachian Walk (AUS) by Hennessy (USA)
1 - 8 Race 4  Port Augusta RC  1200m  Time: 1:09.62  Track: Good(3)
Rossigns & Multi Print H.
Trainer: Kylie McKerlie
2nd: Rugged Angel, 3rd: Impulse Buy
Prize Money:
A$12,000
2018-05-18
AUS Mandjar
6yo g Magnus (AUS) - Born Western (AUS) by Western Symphony (USA)
1 - 12 Race 5  Geelong RC  1100m  Time: 1:06.34  Track: Soft(6)
Champion Blinds H.
Trainer: M W Greig
2nd: The Peninsular, 3rd: Evolutionist
Prize Money:
A$18,000
2018-05-13
AUS Glory Blaze
6yo g Magnus (AUS) - Here for Glory (AUS) by Dehere (USA)
1 - 14 Race 2  TTC  1600m  Time: 1:37.65  Track: Soft(6)
Deloraine Hotel P.
Trainer: Angela Brakey
2nd: Monmouth, 3rd: Westy
Prize Money:
A$17,000
2018-05-12
AUS Dad Said
9yo g Magnus (AUS) - Hi Drama (AUS) by Bletchley Park (IRE)
1 - 10 Race 6  Carnarvon RC  1400m  Time: 1:24.62  Track: Good(3)
Kingsford Bakery H.
Trainer: T N Pike
2nd: Megamind, 3rd: Countercat
Prize Money:
A$11,300
2018-05-11
AUS Magnikka
4yo m Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 7 Race 1  Geelong RC  1340m  Time: 1:23.62  Track: Heavy(9)
Pura Milk Maiden P.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Raiding Party, 3rd: Pueblo
Prize Money:
A$28,750
2018-05-06
AUS Liffeybeau
5yo g Magnus (AUS) - Liffeybel (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 6 Race 1  Devonport RC  1350m  Time: 1:20.44  Track: Synthetic
Birdcage Tavern H.
Trainer: M S Trinder
2nd: Harvey Bay, 3rd: Geegees Soprano
Prize Money:
A$18,000
AUS Nordic King
4yo g Magnus (AUS) - Lenswood (AUS) by Woodman (USA)
1 - 8 Race 2  Northam RC  1300m  Time: 1:18.00  Track: Good(4)
Temptations Catering Maiden P.
Trainer: A G Durrant
2nd: Hillbert, 3rd: Burning Magic
Prize Money:
A$16,005
2018-05-05
AUS Magnapegasus
4yo g Magnus (AUS) - Shirl Pegasus (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 13 Race 3  Horsham DRC  1400m  Time: 1:27.11  Track: Soft(7)
TAC Be Races Ready Maiden P.
Trainer: Anthony Freedman
2nd: Duke Dictador, 3rd: Pure Colour
Prize Money:
A$22,000
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 8 Race 5  VRC  1000m  Time: 0:56.80  Track: Good(4)
Living Legend TJ Hughes H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Proud Wolf, 3rd: Lady Esprit
Prize Money:
A$100,000
2018-04-29
AUS Mystic Moon
6yo m Magnus (AUS) - Lustre (AUS) by Quest for Fame (GB)
1 - 11 Race 6  Tamworth JC  1200m  Time: 1:10.23  Track: Good(4)
Kay's Meats Jardel Cup H.
Trainer: A J Edmonds
2nd: Tycoon Street, 3rd: Elle's Nel
Prize Money:
A$35,300
2018-04-28
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 11 Race 3  Macau JC   1500m  Time: 1:28.4  Track: GOOD TO YIELDING
Directors' Cup, L
Trainer: JL
2nd: Boganaire, 3rd: River Control
Prize Money:
M$600,000
2018-04-27
AUS Nations
4yo g Magnus (AUS) - Soft Sell (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 11 Race 3  Benalla RC  1206m  Time: 1:11.34  Track: Good(4)
Lindsay Park Racing Maiden P.
Trainer: Archie Alexander
2nd: True Myth, 3rd: Falie
Prize Money:
A$22,000
2018-04-21
AUS Mahamedeis
4yo g Magnus (AUS) - Elusive Magic (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 - 10 Race 6  MRC  1600m  Time: 1:37.26  Track: Good(3)
3YO VOBIS Sires S.
Trainer: Nick Ryan
2nd: Temple of Bel, 3rd: Street Sheik
Prize Money:
A$309,000
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
3 - 11 Race 7  MRC  1100m  Time: 1:03.40  Track: Good(3)
Bel Esprit S., L
Trainer: N D Parnham
1st: Sprightly Lass, 2nd: Bons Away
Prize Money:
A$120,000
2018-04-16
AUS Mieszko
4yo g Magnus (AUS) - Babieta (AUS) by Jeune (Gb)
1 - 12 Race 3  MRC (Mornington)  1500m  Time: 1:33.62  Track: Good(4)
Ladbrokes Multimaker Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Eltizaam, 3rd: Olympic Lad
Prize Money:
A$30,400
AUS Son of Sami
8yo g Magnus (AUS) - Ansami (AUS) by Ashkalani (IRE)
1 - 8 Race 9  MRC (Mornington)  1000m  Time: 1:00.56  Track: Good(4)
Ladbrokes Cash Out H.
Trainer: R W Harrison
2nd: Cuban Missile, 3rd: Crystal Wings
Prize Money:
A$18,000
2018-04-14
AUS Tea Tree Gully
6yo g Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 5 Race 1  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.26  Track: Good(3)
Ladbrokes H.
Trainer: Greg Connor
2nd: Heart of Red, 3rd: Sacambaya
Prize Money:
A$18,135
AUS Magnapal
9yo g Magnus (AUS) - Luxapal (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 10 Race 6  MRC  2000m  Time: 2:06.34  Track: Soft(6)
Selangor Turf Club H.
Trainer: Daniel Bowman
2nd: Berisha, 3rd: Spectroscope
Prize Money:
A$120,000
2018-04-13
AUS Magnesprit
6yo g Magnus (AUS) - Bellatheball (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 9 Race 7  Cranbourne TC  1200m  Time: 1:12.67  Track: Good(4)
Beraldo Coffee H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Bee Jay Zed, 3rd: Aerospeed
Prize Money:
A$27,000
2018-04-10
AUS Carlingford
5yo g Magnus (AUS) - Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 - 9 Race 6  Seymour RC  1000m  Time: 0:57.98  Track: Soft(5)
Classicbet H.
Trainer: M Sell
2nd: Mistoffelees, 3rd: Destiny's Revenge
Prize Money:
A$47,400
2018-04-08
AUS Magmellou
6yo g Magnus (AUS) - Hop (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 10 Race 5  Echuca RC  1618m  Time: 1:37.87  Track: Good(4)
Murphy's Turf & Landscaping H.
Trainer: K M Keys
2nd: Melba's Maestro, 3rd: Eight Times a Lady
Prize Money:
A$18,000
AUS Liffeybeau
5yo g Magnus (AUS) - Liffeybel (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 8 Race 1  TTC  1100m  Time: 1:03.84  Track: Good(4)
Marjorie Fitzpatrick H.
Trainer: M S Trinder
2nd: Osborne, 3rd: Millmount
Prize Money:
A$19,000
MAL Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 14 Race 9  Selangor TC  1200m  Time: 1:09.2  Track:
Tunku Gold Cup, L
Trainer: C LECK
2nd: Mr Nevermind, 3rd: Showboy (Mal.)
Prize Money:
Rgt.200,000
2018-04-07
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 9 Race 7  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:22.99  Track: Good(3)
Scope H.
Trainer: D Leech
2nd: Baker's Dozen, 3rd: Reconnect
Prize Money:
A$17,000
AUS Haski
6yo g Magnus (AUS) - Master Belle (NZ) by Masterpiece (AUS)
1 - 16 Race 5  Bendigo JC  1300m  Time: 1:16.66  Track: Good(4)
Mypunter.com H.
Trainer: Brent Stanley
2nd: Galaxy Raider, 3rd: Famelist
Prize Money:
A$74,000
2018-04-02
AUS Weight in Gold
4yo m Magnus (AUS) - Keluca (AUS) by Keltrice (AUS)
1 - 11 Race 3  Devonport RC  1000m  Time: 1:00.27  Track: Synthetic
Birdcage Tavern Maiden P.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Isere, 3rd: Miss Eleanor
Prize Money:
A$17,000
AUS Miss Scandilous
6yo m Magnus (AUS) - Midnight Blues (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 6 Race 5  Devonport RC  1350m  Time: 1:22.18  Track: Synthetic
Tasracing.com.au H.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: George's Gambol, 3rd: Kathonious
Prize Money:
A$17,000
2018-04-01
AUS Prix d'Excellence
5yo m Magnus (AUS) - Pure Excellence (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 14 Race 9  Albany RC  1500m  Time: 1:30.81  Track: Good(4)
Tabtouch H.
Trainer: Liam O'Loughlin
2nd: Our Buddy Boy, 3rd: Its Not Trading
Prize Money:
A$19,000
AUS Magnesprit
6yo g Magnus (AUS) - Bellatheball (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 12 Race 6  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:11.16  Track: Good(3)
Musk Creek Farm H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Powerful Story, 3rd: Praguematist
Prize Money:
A$18,000
2018-03-31
AUS Magnus Bay
5yo g Magnus (AUS) - Chowder Bay (NZ) by Strategic (AUS)
1 - 12 Race 2  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.13  Track: Good(3)
Gallagher Insurance H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: My Giddy Aunt, 3rd: Jailhouse Rock
Prize Money:
A$16,000
AUS Gamora
7yo m Magnus (AUS) - Docalady (USA) by Stravinsky (USA)
1 - 7 Race 3  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.16  Track: Good(3)
Ladbrokes H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: Fire 'n' Vice, 3rd: Grande Castagno
Prize Money:
A$16,500
2018-03-28
AUS Purist
8yo g Magnus (AUS) - Kabushka (AUS) by King of Kings (IRE)
1 - 10 Race 4  Pinjarra RC  1300m  Time: 1:18.02  Track: Soft(5)
Gannon's Racing Colours H.
Trainer: Ms L M Newman
2nd: Sir Snugalot, 3rd: Comparative
Prize Money:
A$18,810
2018-03-16
SIN Special King
4yo h Magnus (AUS) - Penny Opera (NZ) by Danasinga (AUS)
1 - 11 Race 7  Singapore TC  1100m  Time: 1:06.36  Track:
Class 4 H.
Trainer: HW TAN
2nd: Super Denman, 3rd: Lim's Hunter
Prize Money:
S$60,000
2018-03-10
AUS Snowtrooper
7yo g Magnus (AUS) - Tiamo Baby (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 8 Race 5  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:23.48  Track: Good(3)
Ubet H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: McKenna, 3rd: Hussor
Prize Money:
A$17,500
2018-03-07
AUS Sherpa Trail
5yo g Magnus (AUS) - Montamigo (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 10 Race 7  Kyneton & Hanging Rock RC  1479m  Time: 1:29.92  Track: Good(4)
Bet365 Racing Cash Back H.
Trainer: Mitchell Beer
2nd: Invinski, 2nd: Kipe
Prize Money:
A$18,000
2018-03-04
AUS Tip and Run
5yo g Magnus (AUS) - Coronations (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 - 7 Race 1  Esperance Bay TC  1100m  Time: 1:05.16  Track: Good(3)
Loff's Feed & Saddlery Maiden P.
Trainer: Brett Mathews
2nd: Sobrero, 3rd: The Tubby Butcher
Prize Money:
A$15,940
AUS Lucky Symbol
8yo g Magnus (AUS) - Jeune Symbol (AUS) by Jeune (Gb)
1 - 11 Race 5  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:57.03  Track: Good(3)
Hartwigs Wagga Whirlwind H.
Trainer: D J Rolfe
2nd: Just a Bullet, 3rd: Levee Bank
Prize Money:
A$30,000
2018-03-03
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 7 Race 5  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:23.84  Track: Good(3)
Ostojic Group H.
Trainer: D Leech
2nd: Snowtrooper, 3rd: Heart of Red
Prize Money:
A$16,500
2018-03-01
AUS Forsure
4yo g Magnus (AUS) - Mrs Bradbury (AUS) by Keltrice (AUS)
1 - 10 Race 3  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.47  Track: Good(4)
XXXX Gold Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Cincinnati Red, 3rd: Hinchin Time
Prize Money:
A$37,800
2018-02-24
AUS Streets of Avalon
4yo g Magnus (AUS) - Kamuniak (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
3 - 8 Race 3  MRC  1200m  Time: 1:09.16  Track: Good(3)
Zeditave S., Gr.3
Trainer: S P Nichols
1st: Overshare, 2nd: Wild Heart
Prize Money:
A$151,750
AUS Enbihaar
3yo f Magnus (AUS) - Charm's Honour (AUS) by Strada (AUS)
2 - 16 Race 7  MRC  1200m  Time: 1:09.86  Track: Good(3)
Blue Diamond S., Gr.1
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
1st: Written By, 3rd: Oohood
Prize Money:
A$1,524,000
2018-02-23
AUS Scuzi
6yo m Magnus (AUS) - With Apologies (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 9 Race 5  MVRC  1000m  Time: 0:58.63  Track: Good(4)
Network Pacific H.
Trainer: J A McLean
2nd: Starvasive, 3rd: Divertente
Prize Money:
A$50,000
2018-02-22
AUS Magnus Rules
6yo m Magnus (AUS) - Shirl Pegasus (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 6 Race 2  Townsville TC  1400m  Time: 1:25.10  Track: Soft(7)
NQ Excavations H.
Trainer: J P Caught
2nd: Magic Belinda, 3rd: Jordan
Prize Money:
A$14,000
2018-02-16
AUS Eagle Spirit
5yo g Magnus (AUS) - Pharoah's Spirit (AUS) by Catrail (USA)
1 - 9 Race 7  Werribee RC  1400m  Time: 1:24.56  Track: Good(4)
Werribee Car Wash H.
Trainer: John McArdle
2nd: King Kohei, 3rd: Drysdale Spirit
Prize Money:
A$18,000
2018-02-13
AUS Rock Spur
7yo g Magnus (AUS) - Priceless Diamond (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 7 Race 5  Townsville TC  1200m  Time: 1:10.81  Track: Good(3)
Become a Member P.
Trainer: Samantha Molino
2nd: Confronting, 3rd: Snappy Legend
Prize Money:
A$14,000
2018-02-11
AUS Mr Pago
7yo g Magnus (AUS) - Ashamika (FR) by Linamix (FR)
1 - 11 Race 4  Albany RC  1900m  Time: 1:57.65  Track: Good(3)
Playing God at Mungrup H.
Trainer: S J Wolfe
2nd: Toru Waimarie, 3rd: Gauged
Prize Money:
A$15,500
AUS Prix d'Excellence
5yo m Magnus (AUS) - Pure Excellence (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 8 Race 5  Albany RC  1600m  Time: 1:38.77  Track: Good(3)
Pelicans Golden Bracelet H.
Trainer: Liam O'Loughlin
2nd: Amaliemoo, 3rd: Bohemian Lass
Prize Money:
A$35,295
AUS Lips 'n Hips
5yo m Magnus (AUS) - Invited (AUS) by Iglesia (AUS)
1 - 7 Race 8  SCTC  1000m  Time: 0:58.82  Track: Good(4)
Sunsuper H.
Trainer: S W Kendrick
2nd: Ima Farmboy, 3rd: Simply So
Prize Money:
A$16,000
2018-02-10
AUS Just Got Lucky
6yo g Magnus (AUS) - Russian Rites (AUS) by Stravinsky (USA)
1 - 5 Race 1  Illawarra TC  1000m  Time: 0:57.26  Track: Good(3)
Shellharbour Relay H.
Trainer: Matthew Vella
2nd: Bella Vella, 3rd: Red Extension
Prize Money:
A$27,400
AUS Enbihaar
3yo f Magnus (AUS) - Charm's Honour (AUS) by Strada (AUS)
1 - 11 Race 2  MRC  1100m  Time: 1:05.22  Track: Good(3)
Blue Diamond Prelude (f), Gr.2
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Oohood, 3rd: Seabrook
Prize Money:
A$208,000
MAL Magnascope - Luke Man (Mal.)
5yo g Magnus (AUS) - Danglissa (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 12 Race 2  Penang TC  1200m  Time: 1:09.9  Track:
Open Maiden S.
Trainer: P LEE
2nd: Pendragon Princess, 3rd: Screaming Amiga
Prize Money:
Rgt.40,000
2018-02-08
AUS Haski
6yo g Magnus (AUS) - Master Belle (NZ) by Masterpiece (AUS)
1 - 9 Race 6  Ararat TC  1200m  Time: 1:10.64  Track: Good(4)
Classicbet H.
Trainer: Brent Stanley
2nd: Destiny's Revenge, 3rd: Along Came Jones
Prize Money:
A$19,500
2018-02-07
AUS Bellaria (NZ)
5yo m Magnus (AUS) - Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
1 - 12 Race 8  MRC  1400m  Time: 1:24.32  Track: Good(3)
Mitavite Summer Challenge Heat H.
Trainer: D K Weir
2nd: Duecourse, 3rd: Elle O'Love
Prize Money:
A$40,000
2018-02-04
AUS Nordic Noir
7yo g Magnus (AUS) - Out of the Woods (NZ) by Touching Wood (USA)
1 - 9 Race 3  Narromine TC  1300m  Time: 1:16.80  Track: Good(3)
West 'n' Owen Fuels H.
Trainer: M E Jones
2nd: Eyesaw, 3rd: Whispadah
Prize Money:
A$19,600
2018-02-02
AUS Viceroy
6yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 10 Race 7  ATC  1100m  Time: 1:04.72  Track: Good(4)
Theraces H.
Trainer: Luke Pepper
2nd: Spending to Win, 3rd: Star Crossed
Prize Money:
A$40,000
AUS Magnus Rules
6yo m Magnus (AUS) - Shirl Pegasus (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 11 Race 4  Townsville TC  1400m  Time: 1:24.34  Track: Good(4)
ALB Distributors Maiden H.
Trainer: J P Caught
2nd: My Boy Alex, 3rd: Mighty Meerkat
Prize Money:
A$14,000
2018-01-31
AUS Familja
6yo g Magnus (AUS) - Sorella (AUS) by Euclase (AUS)
1 - 5 Race 1  Gawler & Barossa JC  1115m  Time: 1:06.75  Track: Good(4)
Ausbia Electrical H.
Trainer: W F Francis & G Kent
2nd: Avalon Downs, 3rd: Sou Souni Princess
Prize Money:
A$15,000
2018-01-30
AUS Scuzi
6yo m Magnus (AUS) - With Apologies (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 7 Race 8  Ballarat TC  1100m  Time: 1:03.38  Track: Good(4)
Hygain Winner's Choice H.
Trainer: J A McLean
2nd: Invincible Amici, 3rd: Left Jaybee Out
Prize Money:
A$25,000
2018-01-28
AUS Whycatchim
6yo g Magnus (AUS) - Jacara (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 7 Race 2  Toowoomba TC  870m  Time: 0:49.41  Track: Good(4)
Trackside Photography H.
Trainer: Ben Currie
2nd: Redsson, 3rd: Deus
Prize Money:
A$16,000
2018-01-26
AUS Lips 'n Hips
5yo m Magnus (AUS) - Invited (AUS) by Iglesia (AUS)
1 - 7 Race 1  BRC  1110m  Time: 1:04.88  Track: Good(4)
Sky Thoroughbred Central Maiden H.
Trainer: S W Kendrick
2nd: Le Drama, 3rd: Betajet
Prize Money:
A$20,000
AUS La Dalliance
6yo m Magnus (AUS) - El Fayze (AUS) by El Moxie (USA)
1 - 13 Race 7  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:12.28  Track: Good(3)
Wagga Marketplace H.
Trainer: Ms D Wise
2nd: Chastity Strikes, 3rd: South Africa
Prize Money:
A$20,000
2018-01-25
AUS Van Winkel
4yo g Magnus (AUS) - Wickedly (AUS) by Golden Snake (USA)
1 - 8 Race 3  Rockhampton JC  1400m  Time: 1:24.14  Track: Good(4)
Linemac Toyota Maiden H.
Trainer: James Rundle
2nd: Gold Crown, 3rd: Dual Personality
Prize Money:
A$12,000
2018-01-21
SIN Constant Justice
6yo g Magnus (AUS) - Subprime (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 - 8 Race 7  Singapore TC  1000m  Time: 0:59.72  Track:
Kranji B S.
Trainer: M YUSOF
2nd: Prize Fighter, 3rd: Darc Bounty
Prize Money:
S$100,000
2018-01-20
AUS Enbihaar
3yo f Magnus (AUS) - Charm's Honour (AUS) by Strada (AUS)
1 - 6 Race 1  SAJC  1000m  Time: 0:57.69  Track: Good(4)
Medallion Homes 2YO H.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Chicago Typewriter, 3rd: Aristocratic Miss
Prize Money:
A$44,400
AUS Mahamedeis
4yo g Magnus (AUS) - Elusive Magic (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 - 9 Race 3  VRC  2000m  Time: 2:03.79  Track: Good(3)
Patrobas H.
Trainer: Nick Ryan
2nd: Almighty Crown, 3rd: Civil Disobedience
Prize Money:
A$152,600
2018-01-18
AUS Carlingford
5yo g Magnus (AUS) - Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 - 9 Race 7  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.15  Track: Good(3)
Schreurs & Sons H.
Trainer: M Sell
2nd: Mousai, 3rd: Nina Rules
Prize Money:
A$26,325
2018-01-17
AUS Liffeybeau
5yo g Magnus (AUS) - Liffeybel (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 12 Race 2  TTC  1220m  Time: 1:12.36  Track: Good(4)
Ken Evans Memorial H.
Trainer: M S Trinder
2nd: Toorak Affair, 3rd: Cheers Chappy
Prize Money:
A$19,000
2018-01-13
AUS Bellaria (NZ)
5yo m Magnus (AUS) - Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
1 - 7 Race 8  Werribee RC  1425m  Time: 1:30.49  Track: Heavy(8)
Join as a Member H.
Trainer: D K Weir
2nd: Miss Magda, 3rd: Cymbalism
Prize Money:
A$20,000
2018-01-12
AUS Scuzi
6yo m Magnus (AUS) - With Apologies (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 12 Race 6  Hamilton RC  1100m  Time: 1:04.50  Track: Good(4)
Grand Central H.
Trainer: J A McLean
2nd: Maka's Blu Girl, 3rd: Coolidge
Prize Money:
A$18,000
2018-01-08
AUS Haski
6yo g Magnus (AUS) - Master Belle (NZ) by Masterpiece (AUS)
1 - 7 Race 5  Kilmore TC  1207m  Time: 1:11.63  Track: Soft(5)
McIvor Estate H.
Trainer: Brent Stanley
2nd: Mr Walker, 3rd: Kissee Mee
Prize Money:
A$20,000
AUS Miss Joolia
9yo m Magnus (AUS) - Way with Words (AUS) by Yeats (USA)
1 - 6 Race 5  Naracoorte RC  1200m  Time: 1:12.45  Track: Good(4)
Munro & Grigg Auto Repair H.
Trainer: D I Dodson
2nd: Roycey, 3rd: Bianmagic
Prize Money:
A$12,000
2018-01-07
AUS Magnesium Rose
4yo m Magnus (AUS) - Light Rose (AUS) by Royal Academy (USA)
1 - 10 Race 3  MRC  1100m  Time: 1:03.30  Track: Good(4)
Sam Segman H.
Trainer: Matthew Lindsay
2nd: Teleplay, 3rd: Ultra Smart
Prize Money:
A$150,000
2018-01-05
AUS Magromeus
6yo m Magnus (AUS) - La Bella Zoccola (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 11 Race 8  Stawell RC  1300m  Time: 1:18.83  Track: Good(4)
Lake Fyans Holiday Park H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Our Dexter, 3rd: It's Chief
Prize Money:
A$18,000
2018-01-04
AUS Lord Laurie
5yo g Magnus (AUS) - Embers (AUS) by Al Hareb (USA)
1 - 8 Race 3  Albury RC  1175m  Time: 1:10.44  Track: Good(3)
Greener Grass Irrigation H.
Trainer: C D Widdison
2nd: Where's Pippa, 3rd: Brother Adam
Prize Money:
A$19,300
2018-01-03
AUS McGarrett
4yo g Magnus (AUS) - Dux of the Class (AUS) by Royal Academy (USA)
1 - 7 Race 2  MRC  1200m  Time: 1:11.86  Track: Good(4)
Chandler Macleod Maiden P.
Trainer: T J Hughes Jnr
2nd: Confluence, 2nd: Lovewithouttragedy
Prize Money:
A$36,975
2018-01-01
AUS Biscay Barb
5yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 7 Race 7  TTC  1800m  Time: 1:54.15  Track: Good(4)
Tasmanian Livestock Services H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Kryptonian, 3rd: Datuk Zadragon
Prize Money:
A$10,000
2017-12-31
AUS My Lesson
8yo g Magnus (AUS) - Miss Penny Lass (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 10 Race 9  Port Lincoln & North Shields RC  1000m  Time: 0:59.24  Track: Firm(2)
Mint Lane at Willow Grove H.
Trainer: T R Montgomerie
2nd: Lake Jackson, 3rd: Iconic
Prize Money:
A$15,000
2017-12-26
AUS Magromeus
6yo m Magnus (AUS) - La Bella Zoccola (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 10 Race 5  Wimmera RC  1000m  Time: 0:59.01  Track: Good(3)
Leyonhjelm Build Services H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Visual Image, 3rd: Just Mak
Prize Money:
A$10,000
2017-12-24
AUS Lady Magnus
4yo m Magnus (AUS) - Mythical Spirit (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 12 Race 9  Werribee RC  1100m  Time: 1:04.88  Track: Good(3)
Kids Day Out H.
Trainer: Chris Calthorpe
2nd: Sister Kitty Mac, 3rd: Einstein Magic
Prize Money:
A$25,000
2017-12-17
AUS My Lesson
8yo g Magnus (AUS) - Miss Penny Lass (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 7 Race 5  Port Lincoln & North Shields RC  1000m  Time: 0:58.87  Track: Good(4)
Shield Security H.
Trainer: T R Montgomerie
2nd: Icelandic Star, 3rd: Cosmic Kheleyf
Prize Money:
A$15,000
2017-12-16
AUS Lord Laurie
5yo g Magnus (AUS) - Embers (AUS) by Al Hareb (USA)
1 - 11 Race 4  Albury RC  1175m  Time: 1:10.53  Track: Good(3)
Twin City Truck Centre H.
Trainer: C D Widdison
2nd: Triple Shot, 3rd: Magic Miranda
Prize Money:
A$20,000
2017-12-15
AUS Viceroy
6yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 9 Race 8  ATC  1100m  Time: 1:04.44  Track: Good(4)
Boxing Day at Randwick H.
Trainer: Luke Pepper
2nd: Niccobelle, 3rd: Johnny Roo Boy
Prize Money:
A$40,000
2017-12-13
HK G-One Lover
7yo g Magnus (AUS) - Diamond Orchid (AUS) by Final Card (AUS)
1 - 12 Race 8  HKJC  1200m  Time: 1:10.00  Track: Good
Roselle H.
Trainer: C S Shum
2nd: Smart Boy, 3rd: Diamond Master
Prize Money:
HK$1,310,000
2017-12-12
AUS Desidero
4yo g Magnus (AUS) - Graceland (AUS) by Stratum (AUS)
1 - 9 Race 1  Warrnambool RC  1400m  Time: 1:22.85  Track: Good(4)
Sungold Milk Maiden P.
Trainer: Colin Scott
2nd: Splashette, 3rd: Hermanito
Prize Money:
A$32,250
2017-12-11
AUS Streets of Avalon
4yo g Magnus (AUS) - Kamuniak (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 - 10 Race 2  Bairnsdale RC  1000m  Time: 0:58.27  Track: Good(3)
Temp Fence Hire Maiden P.
Trainer: S P Nichols
2nd: Racey Raff, 3rd: Coveian
Prize Money:
A$34,000
AUS Magmellou
6yo g Magnus (AUS) - Hop (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 11 Race 7  Bairnsdale RC  1600m  Time: 1:37.15  Track: Good(3)
Monacellars H.
Trainer: K M Keys
2nd: Internship, 3rd: Caruselle, 3rd: Press Release
Prize Money:
A$18,000
2017-12-10
AUS Aeratus
9yo g Magnus (AUS) - Carbonated (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 12 Race 6  Werribee RC  2000m  Time: 2:03.10  Track: Good(3)
Werribee Cup
Trainer: Kylie Vella
2nd: Articus, 3rd: Brigadier
Prize Money:
A$100,000
2017-12-09
AUS Mick's Hustler
8yo g Magnus (AUS) - Saffrossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 11 Race 5  Stawell RC  1600m  Time: 1:37.16  Track: Good(4)
Windows and Glass H.
Trainer: M J Williams
2nd: Yulong Sheng Long, 3rd: Break and Enter
Prize Money:
A$20,000
2017-12-08
AUS Our Sevira
6yo m Magnus (AUS) - Tara's Range (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 - 12 Race 6  MVRC  1200m  Time: 1:11.95  Track: Good(4)
1print H.
Trainer: A L Browell
2nd: For a Song, 3rd: Love in the City
Prize Money:
A$40,000
2017-12-07
AUS Bellaria (NZ)
5yo m Magnus (AUS) - Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
1 - 8 Race 9  Kyneton & Hanging Rock RC  1212m  Time: 1:11.86  Track: Good(3)
Last Legg S. H.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Lycka Till, 3rd: Superveloce
Prize Money:
A$25,000
2017-12-04
AUS Catch Us
5yo m Magnus (AUS) - Catch the Magic (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 11 Race 3  Mount Gambier RC  1200m  Time: 0:00.00  Track: Soft(5)
Festival Hire Maiden P.
Trainer: Peter Hardacre
2nd: Solaazem, 3rd: Backstreet Bay
Prize Money:
A$13,000
AUS Lady Magnus
4yo m Magnus (AUS) - Mythical Spirit (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 11 Race 3  Terang RC  1000m  Time: 0:58.80  Track: Soft(5)
Star Printing Maiden P.
Trainer: Chris Calthorpe
2nd: Sea of Stars, 3rd: Shakarl
Prize Money:
A$22,000
2017-12-02
AUS Magnus Bay
5yo g Magnus (AUS) - Chowder Bay (NZ) by Strategic (AUS)
1 - 7 Race 3  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.06  Track: Good(3)
Trackie Dash Maiden P.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Luck's a Chance, 3rd: Macaria
Prize Money:
A$18,000
AUS The River
5yo g Magnus (AUS) - Jestceny (AUS) by Real Jester (AUS)
1 - 10 Race 4  WATC  1000m  Time: 0:58.16  Track: Good(4)
Perth Cup New Year's H.
Trainer: T M Andrews
2nd: Cuanzo, 3rd: Gee Boss
Prize Money:
A$60,000
2017-12-01
AUS Mahamedeis
4yo g Magnus (AUS) - Elusive Magic (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 - 11 Race 3  Sale TC  1400m  Time: 1:25.35  Track: Good(4)
Jacks Country Bakehouse Maiden P.
Trainer: Nick Ryan
2nd: My Little Oliver, 3rd: Preemptive
Prize Money:
A$24,000
AUS Little Bita Spunk
6yo g Magnus (AUS) - Rock Me Sweet (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 10 Race 6  Sale TC  1200m  Time: 1:11.42  Track: Soft(5)
Tyrepower Sale H.
Trainer: Matthew Brown
2nd: La Volt, 3rd: Conductress
Prize Money:
A$20,000
2017-11-26
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 9 Race 2  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.09  Track: Good(3)
Colemans Printing H.
Trainer: D Leech
2nd: Shining Mane, 3rd: Rewardable
Prize Money:
A$19,000
MAL Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
2 - 16 Race 5  Perak TC  1600m  Time: 1:39.4  Track:
Coronation Cup, L
Trainer: C LECK
1st: Tilsworth Freddie, 3rd: Truson
Prize Money:
Rgt.250,000
2017-11-25
AUS Magnufighter
4yo h Magnus (AUS) - Le Bel Away (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 9 Race 4  Qld Tatt's RC  1350m  Time: 1:19.81  Track: Good(4)
Carlton Mid H.
Trainer: G R Duncan
2nd: Boom Boom Epic, 3rd: Colosimo
Prize Money:
A$60,000
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 8 Race 3  SAJC  1250m  Time: 1:13.95  Track: Good(4)
Daimler Trucks Adelaide H.
Trainer: Ryan Balfour
2nd: Galaxy Gazer, 3rd: Chapel City
Prize Money:
A$43,800
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 - 16 Race 8  WATC  1600m  Time: 1:35.81  Track: Good(4)
Railway S., Gr.1
Trainer: Rhys Radford
2nd: Black Heart Bart, 3rd: Tom Melbourne
Prize Money:
A$1,015,200
AUS Divertente
5yo m Magnus (AUS) - Marryatville (AUS) by Orpen (USA)
1 - 11 Race 6  Yarra Valley RC  1000m  Time: 0:58.98  Track: Soft(6)
SEMZ H.
Trainer: S J Webb
2nd: Our Bridgette, 3rd: Davaluri
Prize Money:
A$18,000
2017-11-24
AUS My Lesson
8yo g Magnus (AUS) - Miss Penny Lass (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 10 Race 8  Port Lincoln & North Shields RC  1000m  Time: 0:59.65  Track: Soft(5)
M&M Group H.
Trainer: T R Montgomerie
2nd: Ashero, 3rd: Nippy Lippy
Prize Money:
A$15,000
2017-11-22
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 12 Race 3  TTC  1400m  Time: 1:23.61  Track: Good(4)
Longford Cup Raceday H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Chillout, 3rd: Kanji
Prize Money:
A$18,000
2017-11-19
AUS Angel's Wish
4yo m Magnus (AUS) - Angel of Hope (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 7 Race 4  Strathalbyn RC  1600m  Time: 1:43.66  Track: Soft(7)
Lake Breeze Wines Maiden P.
Trainer: R R Jolly
2nd: Mr Jazz Man, 3rd: Cause We Can
Prize Money:
A$13,000
2017-11-18
AUS The River
5yo g Magnus (AUS) - Jestceny (AUS) by Real Jester (AUS)
1 - 7 Race 2  WATC  1000m  Time: 0:59.14  Track: Good(4)
Fine Wine Wholesalers H.
Trainer: T M Andrews
2nd: Rhi's Rocket, 3rd: Remember Berlin
Prize Money:
A$58,800
AUS Magnyte
8yo m Magnus (AUS) - Melinte (AUS) by El Qahira (NZ)
1 - 7 Race 3  Yea RC  1300m  Time: 1:15.72  Track: Soft(6)
CHT Architects and Pindari Trophy H.
Trainer: T Kilgower
2nd: C'Mon Honey, 3rd: Earthling
Prize Money:
A$3,800
2017-11-16
AUS Familja
6yo g Magnus (AUS) - Sorella (AUS) by Euclase (AUS)
1 - 6 Race 3  Murray Bridge RC  900m  Time: 0:55.33  Track: Heavy(10)
Magill Grain Maiden P.
Trainer: W F Francis & G Kent
2nd: Prince Monarch, 3rd: Regal Eagle
Prize Money:
A$13,000
2017-11-13
AUS Magnorum
4yo g Magnus (AUS) - Happy Sequel (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 6 Race 2  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:58.21  Track: Good(3)
Mornington Auto Group Maiden P.
Trainer: David & Coral Feek
2nd: Thanks Buddy, 3rd: Miss Street
Prize Money:
A$31,800
2017-11-12
AUS Aeratus
9yo g Magnus (AUS) - Carbonated (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 11 Race 7  Ararat TC  1300m  Time: 1:16.08  Track: Good(3)
Programmed China Bowl H.
Trainer: Kylie Vella
2nd: Dan Zephyr, 3rd: Broadway and First
Prize Money:
A$83,000
2017-11-11
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 7 Race 8  SAJC  1250m  Time: 1:14.81  Track: Good(4)
Junction H.
Trainer: Ryan Balfour
2nd: Call Me Curtis, 3rd: Roselli Sting
Prize Money:
A$45,000
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 6 Race 6  WATC  1400m  Time: 1:23.51  Track: Good(4)
Lee Steere S., Gr.2
Trainer: Rhys Radford
1st: Silverstream, 3rd: Scales of Justice
Prize Money:
A$249,500
2017-11-10
SIN Constant Justice
6yo g Magnus (AUS) - Subprime (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 - 12 Race 8  Singapore TC  1100m  Time: 1:06.02  Track:
Any Humour S.
Trainer: M YUSOF
2nd: Grand Cross, 3rd: Eclair Choice
Prize Money:
S$100,000
2017-11-09
AUS Chevy's Star
5yo m Magnus (AUS) - Long Walk (AUS) by Over (AUS)
1 - 12 Race 2  Pakenham RC  1400m  Time: 1:26.48  Track: Soft(5)
Muaremov & Associates Maiden P.
Trainer: M G Phillips
2nd: Sinjaree, 3rd: Shangani Patrol
Prize Money:
A$14,150
2017-11-08
AUS Biscay Barb
5yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 11 Race 8  TTC  1600m  Time: 1:36.75  Track: Good(4)
RM Bertram P.
Trainer: J K Blacker
2nd: Moorcroft, 3rd: Striking Prospect
Prize Money:
A$16,000
2017-11-07
AUS Magnufighter
4yo h Magnus (AUS) - Le Bel Away (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 7 Race 6  BRC  1200m  Time: 1:11.57  Track: Good(4)
Canadian Club H.
Trainer: G R Duncan
2nd: Thunder Rocker, 3rd: Man in Charge
Prize Money:
A$20,000
AUS Filius
6yo g Magnus (AUS) - Wingasinga (AUS) by Black Hawk (GB)
1 - 6 Race 5  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:59.59  Track: Good(3)
Polvin Fencing H.
Trainer: R W Harrison
2nd: Ovahead, 3rd: Bold Eavey
Prize Money:
A$9,640
2017-10-29
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 10 Race 6  Gawler & Barossa JC  1200m  Time: 1:11.23  Track: Good(3)
Crabb Shellgrit H.
Trainer: Ryan Balfour
2nd: French Rock, 3rd: Rock Status
Prize Money:
A$25,000
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
3 - 11 Race 8  Northam RC  1600m  Time: 1:34.62  Track: Good(4)
Northam Cup, L
Trainer: Rhys Radford
1st: Material Man, 2nd: Falcon Crest
Prize Money:
A$126,175
2017-10-27
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
3 - 9 Race 7  MVRC  1200m  Time: 1:09.96  Track: Good(3)
Manikato S., Gr.1
Trainer: Peter Gelagotis
1st: Hey Doc, 2nd: In Her Time
Prize Money:
A$1,015,000
2017-10-25
AUS Hugo
8yo g Magnus (AUS) - Galvanized (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 6 Race 5  TTC  1420m  Time: 1:24.25  Track: Good(4)
Newsxpress Newstead H.
Trainer: Brendan McShane
2nd: Fragment, 3rd: Toorak Affair
Prize Money:
A$16,000
2017-10-21
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 11 Race 7  WATC  1400m  Time: 1:24.04  Track: Good(4)
Northerly S., Gr.3
Trainer: Rhys Radford
1st: Silverstream, 3rd: Tradesman
Prize Money:
A$150,900
2017-10-18
AUS Icelandic Star
6yo g Magnus (AUS) - Champara (AUS) by Monashee Mountain (USA)
1 - 8 Race 5  Port Lincoln & North Shields RC  1000m  Time: 0:59.96  Track: Good(3)
Asahi Premium Beverages H.
Trainer: D K Carrison
2nd: Nippy Lippy, 3rd: Heavens Flight
Prize Money:
A$15,000
2017-10-14
AUS Make Mine Brandy (NZ)
9yo m Magnus (AUS) - Queen Mary (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 10 Race 7  Manangatang RC  1175m  Time: 1:10.06  Track: Good(4)
OTI Racing Manangatang H.
Trainer: Rhys Archard
2nd: Effortless Miss, 3rd: Presidential Joy
Prize Money:
A$12,000
AUS Princess of Queens
5yo m Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
3 - 10 Race 3  MRC  1200m  Time: 1:09.67  Track: Good(3)
Cape Grim Beef Steaks S., Gr.3
Trainer: M G Price
1st: Cool Passion, 2nd: Pedrena
Prize Money:
A$150,750
2017-10-13
AUS Not Approved
5yo m Magnus (AUS) - Sandon's Dolly (AUS) by King's Best (USA)
1 - 8 Race 4  Cranbourne TC  1200m  Time: 1:11.89  Track: Good(3)
SBG Building Group Maiden P.
Trainer: M S Hibbs
2nd: Petronas, 3rd: Zoey Lass
Prize Money:
A$27,650
2017-10-11
AUS Anastasia
6yo m Magnus (AUS) - Diamond Orchid (AUS) by Final Card (AUS)
1 - 7 Race 2  TTC  1200m  Time: 1:12.81  Track: Soft(5)
Carlton Draught Maiden P.
Trainer: Adam Trinder
2nd: Little Pumba, 3rd: Fontein Harry
Prize Money:
A$16,000
2017-10-10
AUS Magnesprit
6yo g Magnus (AUS) - Bellatheball (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 11 Race 9  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:10.58  Track: Good(3)
Mornington Membership H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Gauteng Gal, 3rd: Kafoo
Prize Money:
A$18,000
2017-10-07
AUS Olafsson
6yo g Magnus (AUS) - Angelika (AUS) by Ark Regal (NZ)
1 - 11 Race 8  Murtoa RC  1200m  Time: 1:12.33  Track: Good(4)
Murtoa Big Weekend H.
Trainer: Michael Huglin
2nd: Himeji Jo, 3rd: Easy Best
Prize Money:
A$20,000
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
3 - 9 Race 4  VRC  1200m  Time: 1:09.28  Track: Good(4)
Gilgai S., Gr.2
Trainer: N D Parnham
1st: Keen Array, 2nd: Sold for Song
Prize Money:
A$202,000
2017-09-23
AUS Magnormous
7yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 7 Race 1  Come-By-Chance PRC  800m  Time: 0:46.89  Track: Firm(2)
Class B H.
Trainer: W Oakenfull
2nd: Childhood Secret, 3rd: Nino
Prize Money:
A$5,000
AUS Gamora
7yo m Magnus (AUS) - Docalady (USA) by Stravinsky (USA)
1 - 9 Race 5  Darwin TC  1100m  Time: 1:04.64  Track: Good(3)
Darwin Waterfront H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: Howdee, 3rd: The Prestige
Prize Money:
A$18,500
AUS Top Girl
5yo m Magnus (AUS) - Dux of the Class (AUS) by Royal Academy (USA)
1 - 5 Race 2  Grenfell JC  1000m  Time: 0:58.73  Track: Firm(2)
Maiden H.
Trainer: Luke Pepper
2nd: Leapin' Leo, 3rd: Develop
Prize Money:
A$5,430
AUS Hot Ruby
8yo m Magnus (AUS) - Rich Ruby Red (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 7 Race 8  Tatura RC  1450m  Time: 1:26.53  Track: Good(3)
Tatura Cup
Trainer: Luke Oliver
2nd: Countryman, 3rd: Use the Lot
Prize Money:
A$29,400
2017-09-20
AUS El Magnificence
4yo g Magnus (AUS) - Eliza Dream (AUS) by Desert Sun (GB)
1 - 11 Race 1  Cranbourne TC  1000m  Time: 1:00.42  Track: Soft(5)
TAB We Love a Bet Maiden P.
Trainer: P G Carey
2nd: Connery, 3rd: Moonlight's Reward
Prize Money:
A$53,000
2017-09-19
AUS Carlingford
5yo g Magnus (AUS) - Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 - 9 Race 7  Wangaratta TC  1000m  Time: 0:57.55  Track: Good(3)
John Duncan Memorial H.
Trainer: M Sell
2nd: Emerenta, 3rd: Cash Crisis
Prize Money:
A$20,000
2017-09-11
AUS Coroglen
4yo g Magnus (AUS) - Prospect Street (AUS) by Street Cry (IRE)
1 - 12 Race 7  Wellington RC  900m  Time: 0:52.25  Track: Good(3)
Peter Milling & Co H.
Trainer: Justin W Stanley
2nd: Stato, 3rd: Golden Twist
Prize Money:
A$20,000
2017-09-09
AUS Great Panache
7yo m Magnus (AUS) - Gladden (AUS) by Covetous (AUS)
1 - 11 Race 5  Griffith JC  1350m  Time: 1:19.35  Track: Good(3)
Griffith Cup
Trainer: P A Sweeney
2nd: Esprit Warrior, 3rd: Smart Al
Prize Money:
A$19,785
AUS Magnapal
9yo g Magnus (AUS) - Luxapal (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 14 Race 4  MVRC  2040m  Time: 2:07.69  Track: Good(4)
LF Sign Group H.
Trainer: Daniel Bowman
2nd: Lord Durante, 3rd: Killarney Kid
Prize Money:
A$120,000
2017-09-07
AUS Small Town Honey
6yo m Magnus (AUS) - Honey Bear (NZ) by Chief Bearhart (CAN)
1 - 8 Race 6  Seymour RC  1600m  Time: 1:39.41  Track: Soft(6)
Insuremyfleet.com.au H.
Trainer: Lee & Shannon Hope
2nd: The Donchess, 3rd: Canadienne
Prize Money:
A$25,000
2017-09-03
AUS Nordic Thunder
4yo g Magnus (AUS) - Giselle's Choice (AUS) by Reset (AUS)
1 - 11 Race 1  Devonport RC  900m  Time: 0:54.54  Track: Synthetic
Tasracing.com.au Maiden P.
Trainer: Adam Trinder
2nd: Just Suzie, 3rd: J'Nine's Delight
Prize Money:
A$14,000
2017-09-02
AUS Magnajoy
7yo m Magnus (AUS) - Ready for Joy (USA) by More Than Ready (USA)
1 - 8 Race 4  BRC  1350m  Time: 1:19.51  Track: Good(4)
UMS School Wear H.
Trainer: Michael Costa
2nd: Passionflower, 3rd: Plucky Girl
Prize Money:
A$60,000
AUS Hermosa Beach
8yo m Magnus (AUS) - Pier (USA) by Riverman (USA)
3 - 11 Race 7  SAJC  1400m  Time: 1:26.40  Track: Soft(6)
Penny Edition S., L
Trainer: P Stokes
1st: Gailo Chop, 2nd: Lord Aspen
Prize Money:
A$100,270
2017-08-28
AUS Coroglen
4yo g Magnus (AUS) - Prospect Street (AUS) by Street Cry (IRE)
1 - 10 Race 2  Dubbo TC  1120m  Time: 1:03.35  Track: Good(3)
Dubbo Gold Cup Calcutta Maiden P.
Trainer: P J Nestor
2nd: Alexandra Demure, 3rd: Flux Capacitor
Prize Money:
A$20,000
AUS Eagle Spirit
5yo g Magnus (AUS) - Pharoah's Spirit (AUS) by Catrail (USA)
1 - 12 Race 4  Wangaratta TC  1400m  Time: 1:26.13  Track: Soft(6)
Tim McCurdy Maiden P.
Trainer: John McArdle
2nd: Say it in Song, 3rd: Dream Alliance
Prize Money:
A$24,000
2017-08-26
AUS Gamora
7yo m Magnus (AUS) - Docalady (USA) by Stravinsky (USA)
1 - 6 Race 1  Adelaide River RC  1000m  Time: 0:57.56  Track: Good(3)
Cut Above H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: Brooklyn, 3rd: Brookton Ice
Prize Money:
A$18,500
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 12 Race 6  SAJC  1100m  Time: 1:07.43  Track: Soft(6)
Adelaide Galvanising H.
Trainer: Ryan Balfour
2nd: Casque, 3rd: Bellomo
Prize Money:
A$30,000
2017-08-16
AUS Princess of Queens
5yo m Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 12 Race 8  MRC  1300m  Time: 1:20.33  Track: Good(4)
Win a Car at Highways H.
Trainer: M G Price
2nd: Lady Skills, 3rd: Embrace the Date
Prize Money:
A$40,000
2017-08-14
AUS Make Mine Brandy (NZ)
9yo m Magnus (AUS) - Queen Mary (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 11 Race 6  Wodonga TC  1200m  Time: 1:14.12  Track: Heavy(8)
Boss Better Living Systems H.
Trainer: Rhys Archard
2nd: Avapardi, 3rd: Hot Hansel
Prize Money:
A$18,000
2017-08-13
AUS Secrets She Has
7yo m Magnus (AUS) - Mislaid (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 9 Race 8  Devonport RC  1650m  Time: 1:41.84  Track: Synthetic
Luxbet Distance Prelude H.
Trainer: J L Keys
2nd: Sound Bar, 3rd: Killin Falls
Prize Money:
A$20,000
2017-08-12
AUS Gamora
7yo m Magnus (AUS) - Docalady (USA) by Stravinsky (USA)
1 - 5 Race 2  Katherine TC  1100m  Time: 1:04.17  Track: Good(3)
CLM Top End Tax H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: Senor Juez, 3rd: Brooklyn
Prize Money:
A$18,000
2017-08-11
AUS Lycka Till
8yo g Magnus (AUS) - Oakdale Joolz (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 8 Race 5  Geelong RC  1200m  Time: 1:11.35  Track: Synthetic
Burke Britton Finance H.
Trainer: Ms A Macpherson
2nd: Rampage, 3rd: Lomi
Prize Money:
A$29,400
2017-08-06
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
3 - 10 Race 7  MRC  1200m  Time: 1:14.27  Track: Heavy(8)
Bletchingly S., Gr.3
Trainer: M G Price
1st: Ability, 2nd: Lankan Rupee
Prize Money:
A$150,750
2017-08-05
AUS Magnajoy
7yo m Magnus (AUS) - Ready for Joy (USA) by More Than Ready (USA)
1 - 9 Race 4  GCTC  1200m  Time: 1:10.44  Track: Good(4)
Furnaces H.
Trainer: Michael Costa
2nd: Brigadoon Legend, 3rd: More Than Money
Prize Money:
A$16,000
2017-08-03
AUS Whycatchim
6yo g Magnus (AUS) - Jacara (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 7 Race 5  Pakenham RC  1000m  Time: 0:59.60  Track: Synthetic
Pakenham Tyres H.
Trainer: G W McGreal
2nd: Eminent Son, 3rd: Secretan
Prize Money:
A$25,000
2017-07-30
MAL Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 16 Race 6  Penang TC  1400m  Time: 1:21.2  Track:
Penang Sprint Trophy, L
Trainer: C LECK
2nd: Lock and Load, 3rd: Truson
Prize Money:
Rgt.300,000
2017-07-27
AUS Rock Spur
7yo g Magnus (AUS) - Priceless Diamond (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 11 Race 5  Townsville TC  1300m  Time: 1:17.40  Track: Good(4)
Hygain Tracktorque H.
Trainer: Samantha Molino
2nd: Clateau, 3rd: Turkey Beach
Prize Money:
A$15,000
2017-07-26
AUS Intrigo
8yo m Magnus (AUS) - Dark Intrigue (AUS) by Unbridled's Song (USA)
1 - 15 Race 6  MRC  1400m  Time: 1:27.47  Track: Soft(6)
Xmas in July at Highways H.
Trainer: Saab Hasan
2nd: Cannot be Serios, 3rd: Plus Effronte
Prize Money:
A$35,000
AUS Hattan Man
5yo g Magnus (AUS) - Kitty Manhattan (AUS) by Hold That Tiger (USA)
1 - 10 Race 2  Murray Bridge RC  1200m  Time: 1:12.34  Track: Good(4)
Dzelde on Power Mm Maiden P.
Trainer: J E Hickmott
2nd: Reap the Benefit, 3rd: Anamnesis
Prize Money:
A$14,700
2017-07-25
AUS Magnesium Rose
4yo m Magnus (AUS) - Light Rose (AUS) by Royal Academy (USA)
1 - 9 Race 3  Bairnsdale RC  1000m  Time: 0:58.18  Track: Good(4)
Classicbet 2YO H.
Trainer: Matthew Lindsay
2nd: Crystal Spirit, 3rd: American Storm
Prize Money:
A$31,500
2017-07-23
AUS Menabrea
5yo m Magnus (AUS) - Scarcity (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 11 Race 6  Bendigo JC  1100m  Time: 1:05.50  Track: Soft(5)
BRB Electrical H.
Trainer: Colin Scott
2nd: Jack Henry, 3rd: Duro Canyon
Prize Money:
A$23,000
SIN Constant Justice
6yo g Magnus (AUS) - Subprime (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 - 10 Race 3  Singapore TC  1200m  Time: 1:10.78  Track:
Class 3 H.
Trainer: M YUSOF
2nd: First Command, 3rd: Jelly Bean
Prize Money:
S$80,000
2017-07-22
AUS Tracey's Daisy
6yo m Magnus (AUS) - Amazing Daisy (AUS) by Jugah (USA)
1 - 10 Race 2  Wodonga TC  1400m  Time: 1:29.88  Track: Heavy(8)
RMR Engineering Maiden P.
Trainer: Sylvia Thompson
2nd: Shivaji, 3rd: Lady Elect
Prize Money:
A$20,000
2017-07-16
AUS Snowtrooper
7yo g Magnus (AUS) - Tiamo Baby (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 6 Race 4  Alice Springs TC  1600m  Time: 1:36.15  Track: Good(3)
Cameleer H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Swivet, 3rd: Zoom Lad
Prize Money:
A$17,000
SIN Special King
4yo h Magnus (AUS) - Penny Opera (NZ) by Danasinga (AUS)
1 - 11 Race 2  Singapore TC  1100m  Time: 1:05.15  Track:
Initiation P.
Trainer: HW TAN
2nd: On Electric Avenue, 3rd: The Golden Goat
Prize Money:
S$65,000
2017-07-13
AUS Gredington
6yo g Magnus (AUS) - Beswick (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 11 Race 7  Ballarat TC  1400m  Time: 1:31.61  Track: Soft(7)
Hygain H.
Trainer: P T Hyland
2nd: Condamine, 3rd: Hetuka Zarsho
Prize Money:
A$23,000
2017-07-12
AUS Viceroy
6yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 10 Race 7  ATC  1250m  Time: 1:16.06  Track: Heavy(8)
Schweppes H.
Trainer: Luke Pepper
2nd: Erins Zar, 3rd: Klisstra
Prize Money:
A$40,000
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 11 Race 8  Balaklava RC  1218m  Time: 1:12.33  Track: Good(4)
Coopers H.
Trainer: Ryan Balfour
2nd: Windsor Cup, 3rd: Sheanna
Prize Money:
A$15,000
2017-07-09
AUS Secrets She Has
7yo m Magnus (AUS) - Mislaid (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 7 Race 5  TRC  1600m  Time: 1:40.14  Track: Soft(6)
Schweppes H.
Trainer: J L Keys
2nd: Box of Frogs, 3rd: Hugo
Prize Money:
A$14,000
2017-07-08
AUS Abohar
7yo m Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 15 Race 8  BRC  1350m  Time: 1:21.14  Track: Soft(6)
Kanga Couriers H.
Trainer: Richard Laming
2nd: Notonyourlife, 3rd: Lyricist
Prize Money:
A$60,000
AUS Star Hills
4yo g Magnus (AUS) - Two Hills (AUS) by Hillman (AUS)
1 - 7 Race 3  Donald DRC  1002m  Time: 1:00.17  Track: Soft(7)
Goldacres Maiden 2YO P.
Trainer: A L Browell
2nd: Liu Bei, 3rd: Invincible King
Prize Money:
A$30,500
AUS Northern Storm
8yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 5 Race 5  Mt Isa RC  1200m  Time: 1:11.85  Track: Good(3)
Steejo Press H.
Trainer: Jay Morris
2nd: Bush Lawyer, 3rd: Regal Conserve
Prize Money:
A$7,000
AUS Rock Spur
7yo g Magnus (AUS) - Priceless Diamond (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 9 Race 2  Oak Park APRC  1200m  Time: 1:09.96  Track: Good(3)
Coleman Stock Feeds H.
Trainer: Samantha Molino
2nd: Fizzically Wicked, 3rd: Boys From the Bush
Prize Money:
A$14,150
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
2 - 10 Race 8  VRC  1200m  Time: 1:09.65  Track: Good(3)
All Victorian Sprint Final H., L
Trainer: M G Price
1st: Ability, 3rd: Ruettiger
Prize Money:
A$151,200
2017-07-02
MAL Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
2 - 13 Race 3  Perak TC  1100m  Time: 1:02.83  Track:
Perak Gold Vase, L
Trainer: C LECK
1st: Indian Jade, 3rd: Showboy (Mal.)
Prize Money:
Rgt.150,000
2017-07-01
AUS Magna Rossa
6yo m Magnus (AUS) - Saffrossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 8 Race 5  Casterton RC  1200m  Time: 1:13.69  Track: Soft(5)
Mark Davis Cleanning H.
Trainer: M J Williams
2nd: Belaruski, 3rd: Dash of Maple
Prize Money:
A$20,000
AUS Dad Said
9yo g Magnus (AUS) - Hi Drama (AUS) by Bletchley Park (IRE)
1 - 6 Race 2  Marble Bar ARC  1200m  Time: 1:09.85  Track: Good(3)
Binbirri Contracting H.
Trainer: T N Pike
2nd: Hashtag Lad, 3rd: Larriconi
Prize Money:
A$10,000
AUS Magnormous
7yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 5 Race 1  Mungindi JC  1000m  Time: 1:00.16  Track: Good(3)
Christopher Sykes Memorial Maiden P.
Trainer: L C Morgan
2nd: Lover in Flight, 3rd: Bridget's Star
Prize Money:
A$5,265
2017-06-28
AUS Lokitin
7yo g Magnus (AUS) - Forest Baby (AUS) by Shinko Forest (IRE)
1 - 10 Race 6  Gawler & Barossa JC  1400m  Time: 1:26.09  Track: Soft(5)
Crabb Shellgrit H.
Trainer: M C Webb
2nd: Just Peggy, 3rd: L'Amarybelle
Prize Money:
A$15,000
2017-06-27
AUS Scuzi
6yo m Magnus (AUS) - With Apologies (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 10 Race 8  Murtoa RC  1100m  Time: 1:05.41  Track: Soft(5)
Shannon Bros Cartage H.
Trainer: J A McLean
2nd: Phar Link, 3rd: Shining Star
Prize Money:
A$16,000
2017-06-26
AUS Bellaria (NZ)
5yo m Magnus (AUS) - Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
1 - 10 Race 3  Echuca RC  1400m  Time: 1:25.23  Track: Good(4)
EMPD Maiden P.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Arthurian, 3rd: Mr Fergus
Prize Money:
A$32,000
2017-06-20
AUS Rock Spur
7yo g Magnus (AUS) - Priceless Diamond (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 14 Race 7  Townsville TC  1200m  Time: 1:10.80  Track: Good(4)
Become a Member Today H.
Trainer: Samantha Molino
2nd: Easy Weekend, 3rd: One for the Money
Prize Money:
A$12,000
2017-06-18
AUS Snowtrooper
7yo g Magnus (AUS) - Tiamo Baby (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 10 Race 4  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:24.30  Track: Good(3)
Kevin Hickmott H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Urban Bourbon, 3rd: Zoe's Gift
Prize Money:
A$16,000
AUS Dad Said
9yo g Magnus (AUS) - Hi Drama (AUS) by Bletchley Park (IRE)
1 - 6 Race 4  Port Hedland TC  1200m  Time: 1:10.74  Track: Good(4)
Scope Business Imaging H.
Trainer: T N Pike
2nd: Mishkebab, 3rd: Nickjaklu
Prize Money:
A$10,000
AUS Magnesprit
6yo g Magnus (AUS) - Bellatheball (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 15 Race 9  Sale TC  1208m  Time: 1:10.82  Track: Good(3)
Gippsland Vet Hospital H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: La Renarde, 3rd: Cubby
Prize Money:
A$23,000
AUS Hugo
8yo g Magnus (AUS) - Galvanized (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 7 Race 6  TRC  1400m  Time: 1:26.67  Track: Good(4)
Carlton Draught H.
Trainer: Brendan McShane
2nd: Count Montagu, 3rd: Caffeine Hit
Prize Money:
A$16,000
2017-06-11
AUS Secrets She Has
7yo m Magnus (AUS) - Mislaid (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 11 Race 7  TTC  1620m  Time: 1:45.31  Track: Heavy(8)
Gary Wilson H.
Trainer: J L Keys
2nd: Reann's Diamond, 3rd: Princess Atilla
Prize Money:
A$14,000
2017-06-10
AUS Wildflower
6yo m Magnus (AUS) - Alpinia (AUS) by Reenact (AUS)
1 - 10 Race 8  ATC  2000m  Time: 2:12.00  Track: Heavy(10)
Souths Juniors H.
Trainer: E & L Longmire
2nd: Loving Home, 3rd: Birds of Tokyo
Prize Money:
A$100,000
AUS Olsson
7yo g Magnus (AUS) - Viva la Diva (AUS) by Barathea (IRE)
1 - 12 Race 2  Richmond TC  1200m  Time: 1:10.35  Track: Good(3)
Quality Steel Fabrications & Engineering P/L H.
Trainer: J E Barr
2nd: Born to Fire, 3rd: Target Strike
Prize Money:
A$10,000
2017-06-08
AUS Rock Spur
7yo g Magnus (AUS) - Priceless Diamond (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 14 Race 7  Townsville TC  1000m  Time: 0:57.41  Track: Good(3)
Parkinson's in Together H.
Trainer: Samantha Molino
2nd: Craiglea Mission, 3rd: Space Time
Prize Money:
A$12,000
2017-06-04
AUS Snowtrooper
7yo g Magnus (AUS) - Tiamo Baby (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 11 Race 2  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:10.38  Track: Good(3)
Arthur J Gallagher H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Urban Bourbon, 3rd: Du Bois
Prize Money:
A$19,500
2017-06-03
AUS Magnesprit
6yo g Magnus (AUS) - Bellatheball (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 12 Race 3  Bendigo JC  1000m  Time: 0:59.12  Track: Soft(5)
Elmore IGA Maiden P.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Alluring Miss, 3rd: Dash for May
Prize Money:
A$22,000
AUS Magnufighter
4yo h Magnus (AUS) - Le Bel Away (AUS) by Bel Esprit (AUS)
3 - 11 Race 1  BRC  1350m  Time: 1:19.17  Track: Good(4)
The Phoenix S., L
Trainer: G R Duncan
1st: Pardoe, 2nd: Italia Bella
Prize Money:
A$100,650
AUS Northern Storm
8yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 10 Race 3  Mt Isa RC  1200m  Time: 1:11.43  Track: Good(3)
Downer Australia H.
Trainer: Jay Morris
2nd: Craiglea Swift, 3rd: Show Us the Way
Prize Money:
A$9,000
AUS Whistle Baby
8yo m Magnus (AUS) - Guild (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 11 Race 2  MVRC  1200m  Time: 1:10.68  Track: Good(4)
Dominant Clean H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Telopea, 3rd: Foreign Affair
Prize Money:
A$100,000
2017-05-31
AUS Lokitin
7yo g Magnus (AUS) - Forest Baby (AUS) by Shinko Forest (IRE)
1 - 14 Race 8  Strathalbyn RC  1350m  Time: 1:26.75  Track: Heavy(8)
Grundfos H.
Trainer: M C Webb
2nd: Jarrvis, 3rd: Kingsgrove
Prize Money:
A$15,000
2017-05-30
AUS Wildflower
6yo m Magnus (AUS) - Alpinia (AUS) by Reenact (AUS)
1 - 10 Race 8  Hawkesbury RC  1800m  Time: 1:49.77  Track: Good(4)
Say 'No' to Domestic Violence H.
Trainer: E & L Longmire
2nd: Vaucluse Bay, 3rd: Labrooke
Prize Money:
A$29,700
AUS La Dalliance
6yo m Magnus (AUS) - El Fayze (AUS) by El Moxie (USA)
1 - 8 Race 3  Pakenham RC  1200m  Time: 1:13.43  Track: Synthetic
Poly Track Maiden P.
Trainer: Archie Alexander
2nd: Melba's Maestro, 3rd: Delicate Glance
Prize Money:
A$21,000
2017-05-28
AUS Secrets She Has
7yo m Magnus (AUS) - Mislaid (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 10 Race 5  TRC  1600m  Time: 1:42.20  Track: Soft(6)
St John's Parish H.
Trainer: J L Keys
2nd: Princess Atilla, 2nd: Count Montagu
Prize Money:
A$15,000
2017-05-27
AUS Mitchell Road
8yo g Magnus (AUS) - Dancing Starlet (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 8 Race 4  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:09.73  Track: Soft(5)
Thomas Bros Group Cup
Trainer: C Heywood
2nd: Termele, 3rd: Rock on Zariz
Prize Money:
A$19,800
2017-05-21
AUS Our Sevira
6yo m Magnus (AUS) - Tara's Range (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 - 10 Race 7  Bendigo JC  1300m  Time: 1:18.76  Track: Soft(6)
Furlife.com.au H.
Trainer: A L Browell
2nd: Vungers, 3rd: Backstreet Lover
Prize Money:
A$23,000
2017-05-20
AUS Northern Storm
8yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 7 Race 1  Mt Isa RC  1450m  Time: 1:29.65  Track: Good(3)
Steejo Press H.
Trainer: Jay Morris
2nd: Good Mood, 3rd: Dreamward Bound
Prize Money:
A$9,500
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
2 - 7 Race 4  Macau JC   1500m  Time: 1:28.7  Track: YIELDING
Macau Hong Kong Trophy, L
Trainer: JL
1st: Romantic Touch, 3rd: Brooklyn Bay
Prize Money:
M$2,500,000
2017-05-15
AUS Menabrea
5yo m Magnus (AUS) - Scarcity (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 12 Race 6  Werribee RC  1100m  Time: 1:06.16  Track: Soft(5)
Wilson Medic H.
Trainer: Colin Scott
2nd: Honey Magic, 3rd: Mr Magpie
Prize Money:
A$16,000
2017-05-13
AUS Abohar
7yo m Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 10 Race 4  GCTC  1200m  Time: 1:11.10  Track: Soft(5)
Minc Gold Coast Building Services P.
Trainer: Richard Laming
2nd: Gorada, 3rd: Tamrookum
Prize Money:
A$14,000
AUS Gamora
7yo m Magnus (AUS) - Docalady (USA) by Stravinsky (USA)
1 - 6 Race 1  Tennant Creek TC  1200m  Time: 1:09.50  Track: Good(3)
Marlow Canete Associates H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: Parkinson, 3rd: Bonstar Express
Prize Money:
A$18,000
2017-05-10
HK Powermax
6yo g Magnus (AUS) - Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 - 12 Race 6  HKJC  1200m  Time: 1:09.92  Track: Good
Dorset H.
Trainer: Richard Gibson
2nd: Trump, 3rd: Roman Odyssey
Prize Money:
HK$1,235,000
2017-05-07
AUS Magnufighter
4yo h Magnus (AUS) - Le Bel Away (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 12 Race 1  SCTC  1000m  Time: 0:58.35  Track: Good(4)
Ned Whisky Maiden H.
Trainer: G R Duncan
2nd: Multichoice, 3rd: Ima Farmboy
Prize Money:
A$14,000
2017-05-06
AUS Hot Ruby
8yo m Magnus (AUS) - Rich Ruby Red (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 11 Race 6  VRC  2000m  Time: 2:05.59  Track: Good(4)
TAB/ATA Celebrates Women Trainers H.
Trainer: Luke Oliver
2nd: Savannah Moon, 3rd: Shenandoah
Prize Money:
A$80,000
2017-05-05
AUS Viceroy
6yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 9 Race 3  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:57.07  Track: Good(4)
Toyota Material Australia H.
Trainer: Luke Pepper
2nd: Dolly's Due, 3rd: Cagney
Prize Money:
A$25,200
2017-04-30
AUS Glory Blaze
6yo g Magnus (AUS) - Here for Glory (AUS) by Dehere (USA)
1 - 11 Race 4  Devonport RC  1650m  Time: 1:42.42  Track: Synthetic
Goracingtasmania.com.au
Trainer: Angela Brakey
2nd: Broadway Velvet, 3rd: It's a Battle
Prize Money:
A$14,000
2017-04-28
AUS Lokitin
7yo g Magnus (AUS) - Forest Baby (AUS) by Shinko Forest (IRE)
1 - 7 Race 3  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:29.72  Track: Heavy(10)
Beraldo Coffee Maiden P.
Trainer: M C Webb
2nd: Justice Honor, 3rd: Barley Mo
Prize Money:
A$25,125
2017-04-27
AUS Mr Pago
7yo g Magnus (AUS) - Ashamika (FR) by Linamix (FR)
1 - 10 Race 3  Albany RC  1512m  Time: 1:32.39  Track: Good(4)
Betting Made Easy H.
Trainer: S J Wolfe
2nd: Our Buddy Boy, 3rd: Northpace
Prize Money:
A$14,000
2017-04-24
AUS Scuzi
6yo m Magnus (AUS) - With Apologies (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 9 Race 7  Ballarat TC  1100m  Time: 1:06.66  Track: Soft(5)
Sportsbet's New Form H.
Trainer: J A McLean
2nd: Dark Ensign, 3rd: Western Hunter
Prize Money:
A$16,000
2017-04-22
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 12 Race 7  MRC  1100m  Time: 1:03.16  Track: Soft(5)
Bel Esprit H., L
Trainer: N D Parnham
2nd: Legless Veuve, 3rd: Crystal Dreamer
Prize Money:
A$120,000
2017-04-16
MAL Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
2 - 16 Race 6  Selangor TC  1600m  Time:   Track:
Selangor Gold Cup, L
Trainer: C LECK
1st: Listen, 3rd: Truson
Prize Money:
Rgt.220,000
2017-04-15
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 - 9 Race 7  WATC  1600m  Time: 1:36.51  Track: Good(4)
Old Comrade S., L
Trainer: Rhys Radford
2nd: Infathuated, 3rd: Man Booker
Prize Money:
A$99,000
2017-04-14
AUS Next Generation
5yo g Magnus (AUS) - Mokobaesi Miss (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 - 7 Race 3  WATC  1100m  Time: 1:05.64  Track: Good(4)
James Boag's Premium H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Trademark, 3rd: Sweet Ora
Prize Money:
A$59,400
2017-04-13
AUS Menabrea
5yo m Magnus (AUS) - Scarcity (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 9 Race 1  Kilmore TC  1200m  Time: 1:11.77  Track: Soft(7)
Bet365 Maiden P.
Trainer: Colin Scott
2nd: Lady Mahala, 3rd: Lara's Web
Prize Money:
A$31,500
2017-04-11
AUS Mandjar
6yo g Magnus (AUS) - Born Western (AUS) by Western Symphony (USA)
1 - 8 Race 3  Bendigo JC  1000m  Time: 0:58.93  Track: Soft(6)
Gold FM Maiden P.
Trainer: M W Greig
2nd: Latitude, 3rd: Lechter
Prize Money:
A$23,850
2017-04-08
AUS Northern Storm
8yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 10 Race 1  Julia Creek TC  1350m  Time: 0:00.00  Track: Good(3)
Elrose Plant Hire H.
Trainer: Jay Morris
2nd: Our Recipe, 3rd: Carry to Gold
Prize Money:
A$9,000
AUS Peninsula Links
5yo m Magnus (AUS) - Cardannic (AUS) by Bel Esprit (AUS)
3 - 15 Race 7  SAJC  1600m  Time: 1:37.01  Track: Good(4)
Laelia S., L
Trainer: D J Clarken
1st: Kenedna, 2nd: With a Bit of Dash
Prize Money:
A$111,285
2017-04-07
AUS Haski
6yo g Magnus (AUS) - Master Belle (NZ) by Masterpiece (AUS)
1 - 7 Race 5  Donald DRC  1200m  Time: 1:10.58  Track: Good(4)
Swan Hill Bus Lines H.
Trainer: D K Weir
2nd: Arrest the Shadow, 3rd: Dorsay Girl
Prize Money:
A$15,424
2017-04-01
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 9 Race 5  WATC  1500m  Time: 1:30.70  Track: Good(4)
Grandstand Cup, L
Trainer: Rhys Radford
1st: Man Booker, 3rd: Red Ora
Prize Money:
A$99,000
2017-03-29
AUS Liffeybeau
5yo g Magnus (AUS) - Liffeybel (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 6 Race 8  TTC  1200m  Time: 1:12.59  Track: Soft(5)
City of Launceston H.
Trainer: M S Trinder
2nd: Almost Art, 3rd: Jacques
Prize Money:
A$14,000
2017-03-25
AUS Sir Mask
8yo g Magnus (AUS) - Dark Mask (AUS) by Fuji Kiseki (JPN)
1 - 9 Race 9  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:10.04  Track: Good(3)
Cleanaway H.
Trainer: D Binaisse
2nd: Sahara Chill, 3rd: Spreadeagled
Prize Money:
A$60,000
AUS Next Generation
5yo g Magnus (AUS) - Mokobaesi Miss (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 - 9 Race 3  WATC  1200m  Time: 1:11.45  Track: Good(4)
Fifth Leg H.
Trainer: N D Parnham
2nd: My Grace, 3rd: More Aces
Prize Money:
A$60,000
2017-03-19
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 13 Race 8  Bunbury TC  1400m  Time: 1:23.65  Track: Good(4)
Bunbury S., L
Trainer: Rhys Radford
1st: Man Booker, 3rd: Dream Lifter
Prize Money:
A$122,500
AUS Icelandic Star
6yo g Magnus (AUS) - Champara (AUS) by Monashee Mountain (USA)
1 - 7 Race 4  Kimba RC  1000m  Time: 0:59.60  Track: Good(3)
Bud Woolford Memorial H.
Trainer: D K Carrison
2nd: Tintagel Rocker, 3rd: Heavens Flight
Prize Money:
A$11,000
HK G-One Lover
7yo g Magnus (AUS) - Diamond Orchid (AUS) by Final Card (AUS)
1 - 14 Race 6  HKJC  1400m  Time: 1:24.02  Track: Dead
Super Satin H.
Trainer: C S Shum
2nd: City Legend, 3rd: Merrygowin
Prize Money:
HK$840,000
2017-03-18
AUS Magnatune
9yo g Magnus (AUS) - Rhythm in the Skye (AUS) by Arctic Rhythm (AUS)
1 - 11 Race 3  GCTC  2200m  Time: 2:19.62  Track: Soft(7)
Cracker Barrel H.
Trainer: G R Duncan
2nd: Marau Daze, 3rd: Scarlet Poet
Prize Money:
A$60,000
AUS Pria Eclipse
6yo m Magnus (AUS) - Piccadilly Moon (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 11 Race 8  Geelong RC  1400m  Time: 1:24.41  Track: Good(3)
Aglab Services H.
Trainer: Dan O'Sullivan
2nd: Sylvan Crest, 3rd: Candeo
Prize Money:
A$20,000
2017-03-12
AUS Mystic Moon
6yo m Magnus (AUS) - Lustre (AUS) by Quest for Fame (GB)
1 - 5 Race 8  SCTC  1200m  Time: 1:10.27  Track: Good(3)
#Scturfclub H.
Trainer: A J Edmonds
2nd: Rothabye, 3rd: Raggle Varr
Prize Money:
A$14,000
HK G-One Lover
7yo g Magnus (AUS) - Diamond Orchid (AUS) by Final Card (AUS)
1 - 14 Race 4  HKJC  1400m  Time: 1:22.43  Track: Good
Oncidium H.
Trainer: C S Shum
2nd: Penang Hall, 3rd: Generous Bobo
Prize Money:
HK$840,000
2017-03-11
AUS Overstatement
7yo m Magnus (AUS) - In Need I Am (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 7 Race 2  GCTC  1200m  Time: 1:10.68  Track: Good(4)
Wolf Blass H.
Trainer: G Heinrich & B Rodgers
2nd: Mia Sorella, 3rd: Lyra
Prize Money:
A$14,000
AUS Peninsula Links
5yo m Magnus (AUS) - Cardannic (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 10 Race 8  SAJC  1400m  Time: 1:23.65  Track: Good(4)
Adelaide Galvanising H.
Trainer: D J Clarken
2nd: Eclair Attack, 3rd: Wise Journey
Prize Money:
A$42,000
2017-03-10
AUS Magna Carta
6yo g Magnus (AUS) - Flokkati (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 9 Race 6  Ararat TC  1100m  Time: 1:06.49  Track: Good(4)
ORD Motorcycles H.
Trainer: P W McKenna
2nd: Duro Canyon, 3rd: Token Gesture
Prize Money:
A$16,000
2017-03-09
AUS Carlingford
5yo g Magnus (AUS) - Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 - 7 Race 4  Seymour RC  1100m  Time: 1:04.41  Track: Good(4)
Parker Bros Earthmoving H.
Trainer: M Sell
2nd: High Hopper, 3rd: Beach Fighter
Prize Money:
A$18,500
2017-03-07
AUS Lord Laurie
5yo g Magnus (AUS) - Embers (AUS) by Al Hareb (USA)
1 - 13 Race 1  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:58.12  Track: Good(3)
Raine & Horne 3YO Maiden P.
Trainer: C D Widdison
2nd: Ligny, 3rd: Blind Turn
Prize Money:
A$20,000
2017-03-06
AUS Sherpa Trail
5yo g Magnus (AUS) - Montamigo (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 9 Race 2  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:12.75  Track: Good(4)
Organs Coaches 3YO Maiden P.
Trainer: M Beer & M Hinton
2nd: Liberty Lad, 3rd: Rebow
Prize Money:
A$31,500
AUS Tea Tree Gully
6yo g Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 7 Race 6  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:12.10  Track: Good(4)
Bet365 H.
Trainer: R F Cameron
2nd: Alvilda, 3rd: She'll Strykeya
Prize Money:
A$19,500
2017-03-04
AUS Gamora
7yo m Magnus (AUS) - Docalady (USA) by Stravinsky (USA)
1 - 9 Race 3  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:58.34  Track: Good(3)
Ladbrokes H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: Grande Castagno, 3rd: Razor Burn
Prize Money:
A$11,000
2017-03-03
AUS Icelandic Star
6yo g Magnus (AUS) - Champara (AUS) by Monashee Mountain (USA)
1 - 9 Race 6  Port Lincoln & North Shields RC  1000m  Time: 0:59.10  Track: Good(3)
Festival Hire H.
Trainer: D K Carrison
2nd: Artful Rambler, 3rd: Swingitlikesayers
Prize Money:
A$17,500
2017-02-26
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 9 Race 7  Pinjarra RC  1300m  Time: 1:16.60  Track: Good(3)
Pinjarra Classic, L
Trainer: Rhys Radford
1st: Man Booker, 3rd: Coming Back
Prize Money:
A$120,080
2017-02-25
AUS Carlingford
5yo g Magnus (AUS) - Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 - 10 Race 2  Yarra Valley RC  1000m  Time: 0:58.33  Track: Good(4)
Greensborough RSL Maiden P.
Trainer: M Sell
2nd: Club Tropicana, 3rd: Bonney
Prize Money:
A$22,000
AUS Olafsson
6yo g Magnus (AUS) - Angelika (AUS) by Ark Regal (NZ)
1 - 12 Race 6  Yarra Valley RC  1200m  Time: 1:10.90  Track: Good(4)
Fint & Hazard Get Hitched H.
Trainer: Michael Huglin
2nd: Bounce Trap Goal, 3rd: Egyptian Command
Prize Money:
A$16,000
2017-02-24
AUS Red Fire Lady
6yo m Magnus (AUS) - Imogen Grace (AUS) by Genuine (JPN)
1 - 12 Race 8  MVRC  1000m  Time: 0:58.28  Track: Good(3)
Independent Turf Services H.
Trainer: W F Francis & G Kent
2nd: Appalachian Annie, 3rd: Doc's Hero
Prize Money:
A$54,000
2017-02-23
AUS Prix d'Excellence
5yo m Magnus (AUS) - Pure Excellence (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 8 Race 1  Kilmore TC  1100m  Time: 1:05.25  Track: Good(4)
Bendigo Club Maiden P.
Trainer: Archie Alexander
2nd: Ryboy, 3rd: Mr de Niro
Prize Money:
A$19,000
2017-02-21
AUS Small Town Honey
6yo m Magnus (AUS) - Honey Bear (NZ) by Chief Bearhart (CAN)
1 - 8 Race 7  Seymour RC  1600m  Time: 1:36.51  Track: Good(4)
Classicbet H.
Trainer: Lee & Shannon Hope
2nd: Bewildering, 3rd: Dash for Dee
Prize Money:
A$37,850
2017-02-19
AUS Biscay Barb
5yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 13 Race 2  TTC  2100m  Time: 2:12.17  Track: Soft(5)
Goracingtasmania.com.au
Trainer: J K Blacker
2nd: Fearless Filou, 3rd: Sir Marmaduke
Prize Money:
A$14,000
2017-02-18
AUS Peninsula Links
5yo m Magnus (AUS) - Cardannic (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 11 Race 8  SAJC  1600m  Time: 1:36.70  Track: Good(4)
George Zervos H.
Trainer: D J Clarken
2nd: Wasabi Bob, 3rd: Barjeel
Prize Money:
A$42,000
AUS Magniflying
6yo g Magnus (AUS) - Stella Maree (AUS) by Magic Ring (IRE)
1 - 11 Race 1  WATC  1000m  Time: 0:58.08  Track: Good(4)
Get the Tabtouch Maiden P.
Trainer: Damian Miller
2nd: Excellent Jerry, 3rd: Madam Winks
Prize Money:
A$30,000
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 - 12 Race 6  WATC  1200m  Time: 1:09.13  Track: Good(4)
Cyril Flower S., L
Trainer: Rhys Radford
2nd: Dream Lifter, 3rd: Potent Secret
Prize Money:
A$100,000
2017-02-17
AUS Filius
6yo g Magnus (AUS) - Wingasinga (AUS) by Black Hawk (GB)
1 - 10 Race 3  Tatura RC  1100m  Time: 1:06.01  Track: Good(3)
Valley Funerals Maiden P.
Trainer: R W Harrison
2nd: Brave Master, 3rd: Powersati
Prize Money:
A$22,000
2017-02-13
AUS Big Spender
6yo m Magnus (AUS) - Miss Exstravigant (NZ) by Stravinsky (USA)
1 - 11 Race 8  Echuca RC  1200m  Time: 1:12.42  Track: Good(4)
Echuca Newsagency H.
Trainer: G A Osborne
2nd: Cobra Kai, 3rd: Zedi Gold
Prize Money:
A$16,000
2017-02-10
AUS I Got Shivers - Beauty Time (H.K.)
5yo g Magnus (AUS) - Verbatim (AUS) by Giant's Causeway (USA)
1 - 11 Race 3  MVRC  1000m  Time: 0:58.71  Track: Good(4)
Adapt Australia H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Athena Lass, 3rd: Villa Rosa
Prize Money:
A$53,500
2017-02-08
HK Powermax
6yo g Magnus (AUS) - Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 - 12 Race 4  HKJC  1200m  Time: 1:10.72  Track: Good
Sports Road H.
Trainer: Richard Gibson
2nd: Circuit King, 3rd: Cour Valant
Prize Money:
HK$840,000
2017-02-04
AUS Hot Ruby
8yo m Magnus (AUS) - Rich Ruby Red (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 9 Race 1  MRC  1600m  Time: 1:35.77  Track: Good(4)
Ian Miller H.
Trainer: Luke Oliver
2nd: Tessabelle, 3rd: Gingie
Prize Money:
A$78,400
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 11 Race 9  MRC  1400m  Time: 1:23.55  Track: Good(3)
Darren Gauci Farewell H.
Trainer: M G Price
2nd: Smart Dart, 3rd: Adirondack
Prize Money:
A$100,000
2017-02-03
AUS Hermosa Beach
8yo m Magnus (AUS) - Pier (USA) by Riverman (USA)
1 - 8 Race 6  Canberra RC  1000m  Time: 0:58.16  Track: Soft(5)
Canberra Sprint H.
Trainer: Matthew Dale
2nd: Miss Liffey, 3rd: Supa Vision
Prize Money:
A$19,750
AUS Magnatti
5yo m Magnus (AUS) - Flokkati (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 8 Race 6  MVRC  1000m  Time: 0:58.38  Track: Good(3)
Cathay Pacific Cup
Trainer: Wez Hunter
2nd: Little Indian, 3rd: Gwenneth
Prize Money:
A$40,000
2017-01-30
AUS Olafsson
6yo g Magnus (AUS) - Angelika (AUS) by Ark Regal (NZ)
1 - 11 Race 7  Benalla RC  1100m  Time: 1:05.79  Track: Good(4)
Sportsbet's Racing Form H.
Trainer: Michael Huglin
2nd: Flying Spark, 3rd: Zedi Gold
Prize Money:
A$16,000
MAL Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 15 Race 7  Selangor TC  1200m  Time: 1:09.7  Track:
Tunku Gold Cup, L
Trainer: C LECK
2nd: Rebel Fury, 2nd: Truson
Prize Money:
Rgt.220,000
2017-01-27
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 9 Race 7  MVRC  1200m  Time: 1:09.29  Track: Good(3)
Australia S., Gr.2
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Black Heart Bart, 3rd: Sirbible
Prize Money:
A$202,000
2017-01-26
AUS Princess of Queens
5yo m Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 8 Race 2  MRC  1400m  Time: 1:24.93  Track: Good(3)
Clanbrooke Racing H.
Trainer: M G Price
2nd: Summer Wind, 3rd: Kenedna
Prize Money:
A$103,800
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
3 - 7 Race 7  MRC  1400m  Time: 1:23.44  Track: Good(3)
John Dillon H., L
Trainer: M G Price
1st: Grande Rosso, 2nd: Tonopah
Prize Money:
A$120,000
AUS Red Fire Lady
6yo m Magnus (AUS) - Imogen Grace (AUS) by Genuine (JPN)
1 - 11 Race 5  Murray Bridge RC  1006m  Time: 0:58.76  Track: Good(4)
Hills Hire H.
Trainer: W F Francis & G Kent
2nd: Heartz Ablaze, 3rd: Einstein Magic
Prize Money:
A$15,000
2017-01-23
AUS Small Town Honey
6yo m Magnus (AUS) - Honey Bear (NZ) by Chief Bearhart (CAN)
1 - 8 Race 3  Seymour RC  1600m  Time: 1:38.93  Track: Good(4)
Bar Landy Restaurant Maiden P.
Trainer: Lee & Shannon Hope
2nd: Dashing Declan, 3rd: Destiny Awakening
Prize Money:
A$21,000
2017-01-14
AUS I Got Shivers - Beauty Time (H.K.)
5yo g Magnus (AUS) - Verbatim (AUS) by Giant's Causeway (USA)
1 - 12 Race 1  Camperdown TC  1000m  Time: 0:59.96  Track: Good(4)
Crownbet Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Dominant Way, 3rd: Stella Effort
Prize Money:
A$32,000
AUS Peninsula Links
5yo m Magnus (AUS) - Cardannic (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 8 Race 5  SAJC  1400m  Time: 1:24.39  Track: Good(4)
Hughes Chauffeured Limos H.
Trainer: D J Clarken
2nd: Chapel City, 3rd: Miss Identified
Prize Money:
A$45,150
2017-01-11
AUS Liffeybeau
5yo g Magnus (AUS) - Liffeybel (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 14 Race 3  Devonport RC  1150m  Time: 1:09.46  Track: Synthetic
Dean Walker Designs Maiden P.
Trainer: M S Trinder
2nd: Brilliant Jet, 3rd: Gee Gees Rusty
Prize Money:
A$14,000
AUS Powercharged
8yo g Magnus (AUS) - Maikochan (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 - 14 Race 8  Devonport RC  1880m  Time: 1:55.40  Track: Synthetic
Devonport Cup
Trainer: J K Blacker
2nd: Siorca, 3rd: Electric Crimson
Prize Money:
A$100,000
HK Powermax
6yo g Magnus (AUS) - Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 - 12 Race 3  HKJC  1200m  Time: 1:10.69  Track: Good
Ping Shek H.
Trainer: Richard Gibson
2nd: Buddy Bundy, 3rd: Royale Elegance
Prize Money:
HK$840,000
2017-01-07
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 12 Race 3  Macau JC   1800m  Time: 1:47.0  Track: GOOD
Winter Trophy, L
Trainer: JL
2nd: Bobo So Cute, 3rd: Brooklyn Bay
Prize Money:
M$700,000
2017-01-06
AUS Tea Tree Gully
6yo g Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 9 Race 8  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:58.89  Track: Good(3)
Procon Developments H.
Trainer: R F Cameron
2nd: Whycatchim, 3rd: Vacanza Mia
Prize Money:
A$25,000
AUS Farewell Angelina
6yo m Magnus (AUS) - Lemon Soda (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 - 14 Race 3  TRC  1200m  Time: 1:13.08  Track: Soft(6)
Carlton Draught Maiden P.
Trainer: Scott Brunton
2nd: Matiano, 3rd: Bailee's Moshe
Prize Money:
A$14,000
2017-01-04
AUS Magnatune
9yo g Magnus (AUS) - Rhythm in the Skye (AUS) by Arctic Rhythm (AUS)
1 - 10 Race 6  SCTC  1800m  Time: 1:53.00  Track: Heavy(9)
Hot 91.1 H.
Trainer: G R Duncan
2nd: Bold and Groovy, 3rd: Ahmah Star
Prize Money:
A$20,000
2017-01-03
AUS Inner City Girl
6yo m Magnus (AUS) - Coniston Gem (AUS) by Greig (NZ)
1 - 5 Race 5  Stony Creek RC  1100m  Time: 1:07.43  Track: Good(4)
Pink Roses H.
Trainer: D R Brideoake
2nd: Sol Brillante, 3rd: Written Addiction
Prize Money:
A$19,000
2016-12-31
AUS Roman Fizz
7yo g Magnus (AUS) - Lemon Soda (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 - 14 Race 6  MVRC  1200m  Time: 1:10.16  Track: Good(3)
Quest Moonee Valley H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Devils Pinch, 3rd: Grand Emperor
Prize Money:
A$60,000
2016-12-24
AUS Force of Magic
6yo g Magnus (AUS) - Iresistabeel (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 12 Race 5  ATC  1500m  Time: 1:29.93  Track: Good(4)
TAB Highway H.
Trainer: K Dryden & S Collings
2nd: Token of Love, 3rd: Madame de Ban
Prize Money:
A$60,000
2016-12-18
AUS Kungsleden
7yo g Magnus (AUS) - Appalachian Walk (AUS) by Hennessy (USA)
1 - 9 Race 5  Port Lincoln & North Shields RC  1210m  Time: 1:13.64  Track: Good(3)
Liberty Rural H.
Trainer: Kylie McKerlie
2nd: Violets are Blue, 3rd: Cosmic Kheleyf
Prize Money:
A$15,000
AUS Ludus Magnus
9yo g Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 10 Race 6  Port Lincoln & North Shields RC  1000m  Time: 0:59.77  Track: Good(3)
Port Lincoln Times H.
Trainer: Simon Drewitt
2nd: Sutanoc, 3rd: Arwa
Prize Money:
A$15,000
2016-12-16
AUS Scandimania
6yo m Magnus (AUS) - Belleluia (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 10 Race 3  MVRC  1000m  Time: 0:58.71  Track: Good(4)
Adapt Australia H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Anatola, 3rd: Our Vidia
Prize Money:
A$40,000
2016-12-14
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 12 Race 6  Gawler & Barossa JC  1100m  Time: 1:05.41  Track: Good(4)
Treasury Wine Estates H.
Trainer: Ryan Balfour
2nd: Wise Journey, 3rd: Shark Mirage
Prize Money:
A$15,000
2016-12-10
AUS Agnus Darling
7yo m Magnus (AUS) - Slade (AUS) by Chimes Square (AUS)
1 - 7 Race 3  Healesville ARC  1000m  Time: 0:59.00  Track: Soft(6)
Christmas Cheer Trophy Race H.
Trainer: A G Pace
2nd: Last One Laughing, 3rd: Brahms Prospector
Prize Money:
A$2,880
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 6 Race 5  WATC  1000m  Time: 0:57.97  Track: Good(4)
RS Crawford S., L
Trainer: N D Parnham
2nd: Potent Secret, 3rd: Rebel King
Prize Money:
A$100,000
2016-12-07
AUS Peninsula Links
5yo m Magnus (AUS) - Cardannic (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 10 Race 2  Strathalbyn RC  1103m  Time: 1:08.18  Track: Good(4)
Strath Cup Raceday Maiden P.
Trainer: D J Clarken
2nd: Mint Collector, 3rd: Snow Surrender
Prize Money:
A$12,000
2016-12-03
AUS Mitchell Road
8yo g Magnus (AUS) - Dancing Starlet (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 7 Race 2  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:09.18  Track: Good(3)
Blackwoods Christmas Gift H.
Trainer: C Heywood
2nd: Welsh Poet, 3rd: Willy White Socks
Prize Money:
A$9,400
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 12 Race 4  Macau JC   1400m  Time: 1:21.2  Track: GOOD
Bradford H.
Trainer: JL
2nd: Golden Double, 3rd: Bobo So Cute
Prize Money:
M$470,000
2016-12-02
AUS Whycatchim
6yo g Magnus (AUS) - Jacara (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 9 Race 3  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:58.39  Track: Good(4)
Food Truck Carnival Maiden P.
Trainer: G W McGreal
2nd: Toorak Cowboy, 3rd: Wrightly Written
Prize Money:
A$20,000
AUS Scandimania
6yo m Magnus (AUS) - Belleluia (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 10 Race 5  MVRC  955m  Time: 0:55.09  Track: Good(3)
Inglis 55 Second Challenge Heat
Trainer: R D Griffiths
2nd: Fraulein Rustie, 3rd: Pantheress
Prize Money:
A$55,000
AUS Roman Fizz
7yo g Magnus (AUS) - Lemon Soda (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 - 12 Race 8  MVRC  1200m  Time: 1:10.24  Track: Good(3)
William Hill H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Ozi Choice, 3rd: Statton
Prize Money:
A$40,000
2016-11-28
AUS Great Panache
7yo m Magnus (AUS) - Gladden (AUS) by Covetous (AUS)
1 - 11 Race 5  Murrumbidgee TC  1300m  Time: 1:17.00  Track: Good(3)
Riverina Signmakers P.
Trainer: P A Sweeney
2nd: Falco, 3rd: Miss Farloo
Prize Money:
A$19,800
2016-11-23
AUS Magnatti
5yo m Magnus (AUS) - Flokkati (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 5 Race 1  MRC  1000m  Time: 0:59.21  Track: Soft(7)
Dream Thoroughbreds H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Magnetar, 3rd: Hot Seat
Prize Money:
A$46,500
AUS Mai Thai
6yo m Magnus (AUS) - Dolce (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 10 Race 6  MRC  1400m  Time: 1:26.04  Track: Soft(6)
Ladbrokes Challenge H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Tessabelle, 3rd: Weather the Storm
Prize Money:
A$40,000
2016-11-19
AUS Manageress
7yo m Magnus (AUS) - Who's in Charge (NZ) by The Commander (NZ)
3 - 17 Race 8  Ballarat TC  2200m  Time: 2:14.14  Track: Good(3)
Ballarat Cup, L
Trainer: Ms C Alderson
1st: Pilote d'Essai, 2nd: Scherzoso
Prize Money:
A$300,000
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
3 - 11 Race 6  WATC  1400m  Time: 1:25.43  Track: Good(4)
Carbine Club of WA S., L
Trainer: Rhys Radford
1st: Chocolate Holic, 2nd: Bass Strait
Prize Money:
A$100,000
2016-11-18
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 6 Race 1  TRC  1600m  Time: 1:37.40  Track: Soft(5)
Luxbet.com H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Miss it and a Bit, 3rd: Solomon's Song
Prize Money:
A$15,000
2016-11-16
AUS Divertente
5yo m Magnus (AUS) - Marryatville (AUS) by Orpen (USA)
1 - 7 Race 2  MRC  1000m  Time: 0:57.45  Track: Good(4)
Argyle Maintenance H.
Trainer: S J Webb
2nd: Brugal Reward, 3rd: Open House
Prize Money:
A$51,100
2016-11-12
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
2 - 9 Race 4  MRC  1000m  Time: 0:56.33  Track: Good(4)
Doveton S., L
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
1st: Husson Eagle, 3rd: Rock 'n' Gold
Prize Money:
A$120,500
2016-11-10
AUS Roman Fizz
7yo g Magnus (AUS) - Lemon Soda (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 - 9 Race 5  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.53  Track: Good(3)
Racing.com H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Little Bita Spunk, 3rd: Corcovado
Prize Money:
A$29,400
2016-11-08
AUS Magnatti
5yo m Magnus (AUS) - Flokkati (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 8 Race 4  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:58.62  Track: Good(3)
Highview Accounting Maiden P.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Equidant, 3rd: Dawn's Sunrise
Prize Money:
A$23,850
2016-11-05
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 12 Race 8  VRC  1200m  Time: 1:10.25  Track: Good(3)
Darley Classic, Gr.1
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Spieth, 3rd: Fell Swoop
Prize Money:
A$1,002,500
2016-11-02
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 7 Race 4  TTC  1600m  Time: 1:36.79  Track: Soft(5)
Membership Benefits H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Miss it and a Bit, 3rd: Miss Choosey
Prize Money:
A$14,000
2016-10-31
AUS Divertente
5yo m Magnus (AUS) - Marryatville (AUS) by Orpen (USA)
1 - 9 Race 1  Ballarat TC  1000m  Time: 0:59.03  Track: Good(4)
Mercy Regional Maiden P.
Trainer: S J Webb
2nd: Mandjar, 3rd: Pip's Pick
Prize Money:
A$21,500
2016-10-29
AUS Revanche
8yo m Magnus (AUS) - Champagne Miss (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 10 Race 7  Mortlake RC  1300m  Time: 1:21.80  Track: Soft(7)
Sungold Milk H.
Trainer: Daniel Bowman
2nd: Our Dexter, 3rd: French Flame
Prize Money:
A$10,000
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 12 Race 7  WATC  1400m  Time: 1:24.12  Track: Good(4)
Asian Beau S., Gr.3
Trainer: Rhys Radford
1st: Heart Starter, 3rd: Respondent
Prize Money:
A$151,100
2016-10-28
AUS Just Got Lucky
6yo g Magnus (AUS) - Russian Rites (AUS) by Stravinsky (USA)
1 - 7 Race 5  Horsham DRC  1200m  Time: 1:10.98  Track: Good(4)
West Side Horsham H.
Trainer: Daniel Bowman
2nd: Dante's Finale, 3rd: Lotza Focus
Prize Money:
A$24,375
SIN Constant Justice
6yo g Magnus (AUS) - Subprime (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 - 11 Race 5  Singapore TC  1000m  Time: 0:59.16  Track:
Benchmark 67 H.
Trainer: M YUSOF
2nd: Southern Boss, 3rd: Gato Negro
Prize Money:
S$60,000
2016-10-26
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 6 Race 8  TTC  1400m  Time: 1:26.73  Track: Soft(5)
Examiner Newspaper H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Alilad, 3rd: Sentry Duty
Prize Money:
A$14,000
2016-10-23
AUS Force of Magic
6yo g Magnus (AUS) - Iresistabeel (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 9 Race 5  Queanbeyan RC  1600m  Time: 1:36.34  Track: Good(3)
National Mailing & Marketing
Trainer: K Dryden & S Collings
2nd: Valhalla Member, 3rd: Monte Ainslie
Prize Money:
A$19,800
AUS Magnyte
8yo m Magnus (AUS) - Melinte (AUS) by El Qahira (NZ)
1 - 6 Race 1  Sale TC  1400m  Time: 1:28.01  Track: Heavy(9)
Workforcexs Maiden P.
Trainer: Ms S Trolove
2nd: Meru, 3rd: Poppi Rox
Prize Money:
A$22,700
AUS Manageress
7yo m Magnus (AUS) - Who's in Charge (NZ) by The Commander (NZ)
3 - 8 Race 7  Sale TC  1600m  Time: 1:43.85  Track: Heavy(9)
Sale Cup, L
Trainer: Ms C Alderson
1st: First Course, 2nd: Cool Chap
Prize Money:
A$150,000
2016-10-20
AUS Our Sevira
6yo m Magnus (AUS) - Tara's Range (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 - 12 Race 7  Swan Hill JC  1200m  Time: 1:10.60  Track: Good(3)
Pooles Accountants H.
Trainer: A L Browell
2nd: Zolani, 3rd: Burrum's Buzz
Prize Money:
A$20,000
2016-10-18
AUS Mai Thai
6yo m Magnus (AUS) - Dolce (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 7 Race 9  Stawell RC  1100m  Time: 1:06.24  Track: Soft(7)
Dash to the Nash H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Love is Great, 3rd: Miss Dominance
Prize Money:
A$23,000
2016-10-08
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
2 - 10 Race 10  MRC  1100m  Time: 1:02.89  Track: Good(3)
Schillaci S., Gr.2
Trainer: Peter Gelagotis
1st: Star Turn, 3rd: Fell Swoop
Prize Money:
A$401,000
2016-10-07
AUS Hermosa Beach
8yo m Magnus (AUS) - Pier (USA) by Riverman (USA)
1 - 9 Race 6  Canberra RC  1400m  Time: 1:26.85  Track: Heavy(10)
T Campbell Memorial H.
Trainer: Matthew Dale
2nd: Bank on Henry, 3rd: Nat King Cu
Prize Money:
A$35,300
SIN Constant Justice
6yo g Magnus (AUS) - Subprime (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 - 12 Race 9  Singapore TC  1000m  Time: 0:58.98  Track:
Class 4 H.
Trainer: M YUSOF
2nd: Five Claw, 3rd: Louey Veloce
Prize Money:
S$60,000
2016-10-02
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 3 Race 6  TRC  1400m  Time: 1:20.68  Track: Synthetic
LUCRF Super H.
Trainer: J K Blacker
2nd: My Paige Three, 3rd: Himation
Prize Money:
A$14,000
AUS Magnarock
5yo g Magnus (AUS) - Priceless Diamond (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
2 - 11 Race 2  VRC  1400m  Time: 1:25.04  Track: Good(3)
Poseidon S., L
Trainer: B A Gentle
1st: Inside Agent, 3rd: Peacock
Prize Money:
A$123,200
2016-10-01
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
2 - 8 Race 7  WATC  1200m  Time: 1:11.76  Track: Good(4)
Birthday S., L
Trainer: Rhys Radford
1st: Lite'n in My Veins, 3rd: Miki Two Toes
Prize Money:
A$100,000
2016-09-28
AUS Miss Morgana
7yo m Magnus (AUS) - Dark Intrigue (AUS) by Unbridled's Song (USA)
1 - 10 Race 2  Naracoorte RC  1000m  Time: 1:02.50  Track: Heavy(8)
Peter Ludwig Maiden P.
Trainer: Grant Young
2nd: Pellina, 3rd: Star Player
Prize Money:
A$12,000
2016-09-25
AUS Fill Ya Boots
6yo m Magnus (AUS) - Queen O'Reilly (NZ) by O'Reilly (NZ)
1 - 13 Race 6  Devonport RC  1000m  Time: 0:58.80  Track: Synthetic
Luxbet H.
Trainer: J L Keys
2nd: Gee Gee Spitfire, 3rd: Meteor Strike
Prize Money:
A$14,000
2016-09-24
AUS Revanche
8yo m Magnus (AUS) - Champagne Miss (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 12 Race 5  Murtoa RC  1200m  Time: 1:11.52  Track: Soft(5)
DJ&DL Delahunty Builders H.
Trainer: Daniel Bowman
2nd: Ben's Spirit, 3rd: Ruby Eyes
Prize Money:
A$20,000
AUS Our Sevira
6yo m Magnus (AUS) - Tara's Range (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 - 12 Race 6  Murtoa RC  1200m  Time: 1:11.93  Track: Soft(5)
Shannon Bros Cartage H.
Trainer: A L Browell
2nd: The Big Labrownski, 3rd: Rose of Texas
Prize Money:
A$20,000
2016-09-20
AUS Our Chad
8yo g Magnus (AUS) - Desert Move (IRE) by Desert King (IRE)
1 - 12 Race 2  Dubbo TC  1400m  Time: 1:27.69  Track: Heavy(10)
Aquawest Maiden H.
Trainer: L J Tilley
2nd: More Ransom, 3rd: Trajectory
Prize Money:
A$30,000
2016-09-13
AUS Magnarock
5yo g Magnus (AUS) - Priceless Diamond (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 6 Race 2  Swan Hill JC  1200m  Time: 1:16.30  Track: Heavy(10)
Bottle O Maiden P.
Trainer: B A Gentle
2nd: All the Wine, 3rd: Archie Luxury
Prize Money:
A$30,000
2016-09-12
AUS Magnaro
8yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 9 Race 5  Wodonga TC  1300m  Time: 1:20.85  Track: Heavy(9)
RMR Engineering H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Waitaha Prophecy, 3rd: Rosielu
Prize Money:
A$20,000
2016-09-10
AUS Manageress
7yo m Magnus (AUS) - Who's in Charge (NZ) by The Commander (NZ)
3 - 16 Race 8  VRC  1400m  Time: 1:24.58  Track: Soft(5)
Let's Elope S., Gr.2
Trainer: Ms C Alderson
1st: Don't Doubt Mamma, 2nd: Thames Court
Prize Money:
A$202,000
2016-09-04
AUS Nordic Red
7yo m Magnus (AUS) - Canny Rouge (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 - 7 Race 1  Birdsville RC  1000m  Time: 0:57.03  Track: Good(3)
Altitude FX Hammocks Maiden P.
Trainer: R C Robb
2nd: Baby Jam, 3rd: Jalisco
Prize Money:
A$12,500
2016-09-02
AUS Make Mine Brandy (NZ)
9yo m Magnus (AUS) - Queen Mary (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 10 Race 6  Bendigo JC  1400m  Time: 1:27.89  Track: Soft(7)
Schweppes Australia H.
Trainer: Rhys Archard
2nd: The Squatter, 3rd: Bright Spark
Prize Money:
A$23,000
2016-08-28
AUS Magnusificent
9yo g Magnus (AUS) - Discretionary (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 - 8 Race 6  Port Augusta RC  1100m  Time: 1:04.21  Track: Good(3)
Elders Insurance H.
Trainer: D J McMahon
2nd: Poitier, 3rd: Kungsleden
Prize Money:
A$11,000
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 12 Race 6  Macau JC   1400m  Time: 1:21.9  Track: YIELDING
Macau Race Horse Owners Association Cup
Trainer: JL
2nd: Perfect Alloy, 3rd: Racing Eight
Prize Money:
M$550,000
2016-08-24
AUS Red Fire Lady
6yo m Magnus (AUS) - Imogen Grace (AUS) by Genuine (JPN)
1 - 10 Race 7  Murray Bridge RC  904m  Time: 0:50.44  Track: Firm(1)
NTI H.
Trainer: W F Francis & G Kent
2nd: Core Breach, 3rd: Just Kappy
Prize Money:
A$15,000
2016-08-22
AUS Love is Great
7yo m Magnus (AUS) - Reel Lover (AUS) by Celtic Swing (GB)
1 - 12 Race 2  Echuca RC  1109m  Time: 1:08.20  Track: Heavy(8)
Two Tarts Maiden P.
Trainer: G Eurell
2nd: Lucky Beau, 3rd: Lord Laurie
Prize Money:
A$22,000
AUS Mai Thai
6yo m Magnus (AUS) - Dolce (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 10 Race 5  Echuca RC  1412m  Time: 1:29.76  Track: Heavy(8)
Moama Bowling Club Maiden P.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: You Want, 3rd: Hovering
Prize Money:
A$20,000
2016-08-18
AUS Magmellou
6yo g Magnus (AUS) - Hop (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 12 Race 2  Sale TC  1400m  Time: 1:24.23  Track: Soft(5)
No 1 Car Wash Maiden P.
Trainer: K M Keys
2nd: Dash for Dee, 3rd: Nangawooka
Prize Money:
A$25,000
2016-08-14
AUS Magnusificent
9yo g Magnus (AUS) - Discretionary (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 - 12 Race 7  Port Augusta RC  1100m  Time: 1:04.97  Track: Good(3)
Kevin Freeman Electrical H.
Trainer: D J McMahon
2nd: De Vilaine, 3rd: Balzac
Prize Money:
A$11,000
2016-08-13
AUS Prince of Brooklyn
6yo h Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 15 Race 9  MRC  1400m  Time: 1:25.14  Track: Good(4)
Beveridge Williams P.
Trainer: M G Price
2nd: Mr Individual, 3rd: Vostok
Prize Money:
A$60,000
AUS Magnaro
8yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 6 Race 5  Narrandera RC  1400m  Time: 1:23.26  Track: Soft(7)
Narrandera Cup
Trainer: D J McCarthy
2nd: Little Red Devil, 3rd: Heysen
Prize Money:
A$9,100
2016-08-11
AUS Princess of Queens
5yo m Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 14 Race 3  Cranbourne TC  1200m  Time: 1:14.49  Track: Soft(6)
Racing Dining Events Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Impregnable, 3rd: China Dream
Prize Money:
A$25,000
2016-08-06
AUS Magnette
6yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 10 Race 9  Bairnsdale RC  1000m  Time: 1:01.96  Track: Heavy(9)
Classicbet.com.au H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Princess Arrow, 3rd: Faithful Act
Prize Money:
A$16,000
AUS Make Mine Magnus
7yo g Magnus (AUS) - Annesong (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 7 Race 2  Roxby Downs DRC  1000m  Time: 0:59.63  Track: Good(3)
National Jockeys Trust H.
Trainer: Scott Whittle
2nd: Chandlery, 3rd: Decompression
Prize Money:
A$7,500
2016-07-31
AUS Arnhem Beauty
5yo m Magnus (AUS) - Jester Rumble (AUS) by Rory's Jester (AUS)
1 - 12 Race 1  SCTC  1000m  Time: 0:58.75  Track: Good(3)
Q Advertising Maiden P.
Trainer: Ms S Lawlor
2nd: Jonzali, 3rd: Multichoice
Prize Money:
A$14,000
2016-07-30
AUS Magnajoy
7yo m Magnus (AUS) - Ready for Joy (USA) by More Than Ready (USA)
1 - 13 Race 9  ATC  1100m  Time: 1:05.21  Track: Soft(5)
NSW Racehorse Owners Association H.
Trainer: J M Austin
2nd: Rose of Man, 3rd: Coolcraft
Prize Money:
A$85,000
2016-07-27
AUS Empyreus
7yo g Magnus (AUS) - Outsearch (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 12 Race 5  WATC  1650m  Time: 1:41.51  Track: Good(4)
Belmont Bonanza-Only $20 H.
Trainer: D R Harrison
2nd: Sigil, 3rd: Hello Paris
Prize Money:
A$17,500
2016-07-25
AUS Angus Carolus
9yo g Magnus (AUS) - Curzon Place (AUS) by Marscay (AUS)
1 - 10 Race 6  Swan Hill JC  1605m  Time: 1:43.64  Track: Heavy(8)
Guardian H.
Trainer: Tammy Pretlove
2nd: Eastern Peak, 3rd: The Night Sky
Prize Money:
A$16,000
2016-07-23
AUS Miss Joolia
9yo m Magnus (AUS) - Way with Words (AUS) by Yeats (USA)
1 - 9 Race 6  SAJC  1250m  Time: 1:18.22  Track: Soft(6)
James Boag's Premium H.
Trainer: D I Dodson
2nd: Alertness, 3rd: Mr Liberty
Prize Money:
A$30,000
2016-07-17
AUS Great Panache
7yo m Magnus (AUS) - Gladden (AUS) by Covetous (AUS)
1 - 11 Race 5  Corowa RC  1200m  Time: 1:11.46  Track: Soft(7)
Mulwala Ski Club H.
Trainer: P A Sweeney
2nd: Give Us a Winner, 3rd: Written in Blood
Prize Money:
A$20,000
2016-07-16
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
2 - 10 Race 7  WATC  1000m  Time: 0:59.68  Track: Soft(6)
Beaufine S., L
Trainer: N D Parnham
1st: Military Reign, 3rd: Rock Magic
Prize Money:
A$127,500
2016-07-12
AUS Haski
6yo g Magnus (AUS) - Master Belle (NZ) by Masterpiece (AUS)
1 - 11 Race 1  Murtoa RC  1100m  Time: 1:08.88  Track: Heavy(8)
Tylers Hardware & Supplies Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Va Bene Amore, 3rd: Spicy Mac
Prize Money:
A$29,000
AUS Angus Carolus
9yo g Magnus (AUS) - Curzon Place (AUS) by Marscay (AUS)
1 - 10 Race 10  Murtoa RC  1600m  Time: 1:43.30  Track: Heavy(9)
Murtoa IGA & Liquor H.
Trainer: Tammy Pretlove
2nd: Mohini, 3rd: The Narcissist
Prize Money:
A$16,000
2016-07-10
AUS Magnusificent
9yo g Magnus (AUS) - Discretionary (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 - 12 Race 8  Port Augusta RC  1100m  Time: 1:04.90  Track: Good(3)
PA&CI Martin H.
Trainer: D J McMahon
2nd: Innovate, 3rd: Overstreet
Prize Money:
A$10,000
2016-07-09
AUS Prince of Brooklyn
6yo h Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
2 - 11 Race 8  VRC  1200m  Time: 1:12.10  Track: Soft(7)
AR Creswick Series Final S., L
Trainer: M G Price
1st: Lord von Costa, 3rd: Odyssey Moon
Prize Money:
A$130,200
2016-07-06
AUS Kolonga
9yo m Magnus (AUS) - Deputy Dehere (AUS) by Dehere (USA)
1 - 10 Race 5  BRC  1200m  Time: 1:13.24  Track: Soft(6)
Brynhild Supported Accommodation H.
Trainer: Steven O'Dea
2nd: War Baby, 3rd: Faiconi
Prize Money:
A$20,000
AUS Intrigo
8yo m Magnus (AUS) - Dark Intrigue (AUS) by Unbridled's Song (USA)
1 - 10 Race 4  MRC  1500m  Time: 1:35.26  Track: Heavy(9)
Racing.com H.
Trainer: Saab Hasan
2nd: Gigi Girl, 3rd: Winta Chiller
Prize Money:
A$40,000
2016-07-02
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 12 Race 6  MRC  1400m  Time: 1:25.25  Track: Soft(6)
Ladbrokes.com.au H.
Trainer: M G Price
2nd: Ulmann, 3rd: Marwood
Prize Money:
A$80,000
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 11 Race 7  WATC  1300m  Time: 1:17.48  Track: Good(4)
Perthracing.com.au H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Mad Brad, 3rd: Zuccheros
Prize Money:
A$60,000
2016-07-01
AUS Son of Sami
8yo g Magnus (AUS) - Ansami (AUS) by Ashkalani (IRE)
1 - 11 Race 4  Pakenham RC  1000m  Time: 0:59.32  Track: Synthetic
Cross Electrics H.
Trainer: R W Harrison
2nd: Chavuma, 3rd: J'star
Prize Money:
A$23,000
2016-06-30
AUS Pria Eclipse
6yo m Magnus (AUS) - Piccadilly Moon (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 12 Race 3  Ballarat TC  1400m  Time: 1:29.38  Track: Heavy(9)
Silks Function Centre Maiden P.
Trainer: Dan O'Sullivan
2nd: Comeback, 3rd: Sugarland Express
Prize Money:
A$23,000
2016-06-27
AUS Magnaro
8yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 5 Race 4  Murrumbidgee TC  1400m  Time: 1:28.40  Track: Heavy(10)
Winter H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Eklands, 3rd: Leucura
Prize Money:
A$14,725
2016-06-26
AUS Magnatune
9yo g Magnus (AUS) - Rhythm in the Skye (AUS) by Arctic Rhythm (AUS)
1 - 11 Race 8  GCTC  1800m  Time: 1:54.07  Track: Soft(5)
Sky Racing H.
Trainer: G R Duncan
2nd: Chasing the Dragon, 3rd: Cool Water
Prize Money:
A$14,000
AUS Magromeus
6yo m Magnus (AUS) - La Bella Zoccola (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 9 Race 1  Warrnambool RC  1200m  Time: 1:19.78  Track: Soft(6)
Baillie's Logistics Maiden P.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Mookcat, 3rd: Ticonderoga
Prize Money:
A$26,700
2016-06-25
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 - 15 Race 7  WATC  1600m  Time: 1:39.29  Track: Soft(6)
Belmont Guineas, L
Trainer: Rhys Radford
2nd: Showy Chloe, 3rd: Universal Law
Prize Money:
A$120,000
2016-06-19
AUS Miss Joolia
9yo m Magnus (AUS) - Way with Words (AUS) by Yeats (USA)
1 - 6 Race 4  Naracoorte RC  1100m  Time: 1:08.26  Track: Soft(6)
Haynes Engineering H.
Trainer: D I Dodson
2nd: Gav's Gift, 3rd: Hook Me Up
Prize Money:
A$10,000
2016-06-12
AUS Kungsleden
7yo g Magnus (AUS) - Appalachian Walk (AUS) by Hennessy (USA)
1 - 7 Race 6  Port Augusta RC  1100m  Time: 1:04.53  Track: Good(3)
Darryl Fullerton Memorial H.
Trainer: Kylie McKerlie
2nd: Liberty Hill, 3rd: North Beach
Prize Money:
A$10,000
AUS Magnus Magic
6yo m Magnus (AUS) - Elusive Burst (AUS) by Elusive City (USA)
1 - 14 Race 4  Swan Hill JC  1200m  Time: 1:13.09  Track: Soft(5)
Ladbrokes Maiden P.
Trainer: J E Hickmott
2nd: Winston Wolfe, 3rd: Primostrat
Prize Money:
A$32,000
2016-06-11
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 4 Race 1  Darwin TC  1300m  Time: 1:15.59  Track: Good(3)
Arthur J Gallagher H.
Trainer: D Leech
2nd: Youknowthedrill, 3rd: Flying Tormenta
Prize Money:
A$14,500
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 - 9 Race 3  WATC  1400m  Time: 1:24.31  Track: Good(4)
Corporate Membership H.
Trainer: Rhys Radford
2nd: Battle Torque, 3rd: Hedlander Boy
Prize Money:
A$80,000
2016-06-05
AUS Kungsleden
7yo g Magnus (AUS) - Appalachian Walk (AUS) by Hennessy (USA)
1 - 12 Race 6  Port Augusta RC  1100m  Time: 1:06.64  Track: Good(3)
XXXX Gold H.
Trainer: Kylie McKerlie
2nd: Mappinga Queen, 3rd: Finniss Moment
Prize Money:
A$10,000
2016-06-04
AUS Magnagem
8yo m Magnus (AUS) - Coniston Gem (AUS) by Greig (NZ)
1 - 16 Race 5  MRC  1000m  Time: 0:58.68  Track: Soft(7)
Ladbrokes H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Chiavari, 3rd: Kievann
Prize Money:
A$50,000
AUS Magnus Lad
8yo g Magnus (AUS) - Charlann (AUS) by Double Income (AUS)
1 - 11 Race 9  MRC  1300m  Time: 1:20.85  Track: Heavy(8)
Ladbrokes Infohub H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Duke of Brunswick, 3rd: Bon Rocket
Prize Money:
A$80,000
2016-06-02
AUS Tea Tree Gully
6yo g Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 13 Race 2  Bendigo JC  1000m  Time: 0:58.28  Track: Soft(5)
Membership Join Now Maiden P.
Trainer: R F Cameron
2nd: Sew it Seams, 3rd: Sprung Dancing
Prize Money:
A$25,000
2016-06-01
AUS Magnajoy
7yo m Magnus (AUS) - Ready for Joy (USA) by More Than Ready (USA)
1 - 11 Race 6  ATC  1100m  Time: 1:05.41  Track: Soft(7)
Farewell Ray Murrihy H.
Trainer: J M Austin
2nd: Arise Augustus, 3rd: Torchbearer
Prize Money:
A$40,000
2016-05-30
AUS Miss Joolia
9yo m Magnus (AUS) - Way with Words (AUS) by Yeats (USA)
1 - 7 Race 5  Hamilton RC  1100m  Time: 1:07.22  Track: Heavy(10)
Western District Employment Access H.
Trainer: D I Dodson
2nd: Malan, 3rd: Iceflow
Prize Money:
A$20,000
AUS Magnazone
7yo g Magnus (AUS) - Anaruby (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 10 Race 8  Hamilton RC  1600m  Time: 1:42.31  Track: Heavy(10)
Hamiltonracingclub.com.au H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Chu Chu Charlie, 3rd: Fellspur
Prize Money:
A$20,000
2016-05-29
AUS Nordic Noir
7yo g Magnus (AUS) - Out of the Woods (NZ) by Touching Wood (USA)
1 - 13 Race 5  Dubbo TC  1300m  Time: 1:20.61  Track: Heavy(9)
Platinum TAB H.
Trainer: M E Jones
2nd: Seaclaidi, 3rd: Blaze Heart
Prize Money:
A$15,000
AUS Make Mine Brandy (NZ)
9yo m Magnus (AUS) - Queen Mary (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 9 Race 9  Echuca RC  1200m  Time: 1:15.18  Track: Heavy(10)
Sportsbet H.
Trainer: Rhys Archard
2nd: I'm Ready for This, 3rd: Offshore Echo
Prize Money:
A$20,000
AUS Maggie Manhattan
6yo m Magnus (AUS) - Kitty Manhattan (AUS) by Hold That Tiger (USA)
1 - 11 Race 4  Pakenham RC  1200m  Time: 1:14.53  Track: Soft(7)
Members Maiden P.
Trainer: J C Griffiths
2nd: Lady Effort, 3rd: Miss Fonteign
Prize Money:
A$29,000
2016-05-28
AUS Divine Miss Magnus
7yo m Magnus (AUS) - Divine Princess (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 10 Race 3  Warracknabeal TC  1200m  Time: 1:13.42  Track: Heavy(8)
Emmett's Maiden P.
Trainer: B J McCarthy
2nd: Gold Print, 3rd: Mannerelle
Prize Money:
A$22,000
2016-05-26
AUS Gamora
7yo m Magnus (AUS) - Docalady (USA) by Stravinsky (USA)
1 - 11 Race 4  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.43  Track: Synthetic
G1X Maiden P.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Stone Warrior, 3rd: Yankee Foxtrot
Prize Money:
A$32,000
AUS My Drinkcard
7yo g Magnus (AUS) - Drinkcard Princess (AUS) by Al Hareb (USA)
1 - 8 Race 3  Werribee RC  1115m  Time: 1:08.83  Track: Heavy(10)
Martin Collins Enterprises Maiden P.
Trainer: A H Parker
2nd: Russian Ruby, 3rd: Mister Zao
Prize Money:
A$21,000
2016-05-25
AUS Mick's Hustler
8yo g Magnus (AUS) - Saffrossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 9 Race 4  Sale TC  1200m  Time: 1:10.67  Track: Good(4)
Wilson Medic One H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Gangstar's Curse, 3rd: Oscar's My Mate Pa
Prize Money:
A$30,000
2016-05-21
AUS Whistle Baby
8yo m Magnus (AUS) - Guild (AUS) by Testa Rossa (AUS)
2 - 17 Race 8  VRC  1200m  Time: 1:09.70  Track: Good(3)
Straight Six H., L
Trainer: M Ellerton & S Zahra
1st: Nautical, 3rd: Odyssey Moon
Prize Money:
A$121,200
AUS Next Generation
5yo g Magnus (AUS) - Mokobaesi Miss (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 - 9 Race 1  WATC  1000m  Time: 0:59.38  Track: Soft(6)
Perth Racing Membership 2YO P.
Trainer: N D Parnham
2nd: Our Time Will Come, 3rd: Speedy Ladidi
Prize Money:
A$60,000
2016-05-20
AUS Eklands
9yo m Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 13 Race 7  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:12.42  Track: Soft(5)
Autumn Sprint H.
Trainer: K F Hanley
2nd: El Toranado, 3rd: Ultima Chance
Prize Money:
A$15,000
2016-05-14
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 13 Race 7  BRC  1200m  Time: 1:08.73  Track: Good(3)
BTC Cup, Gr.1
Trainer: Lee & Anthony Freedman
2nd: Dothraki, 3rd: Japonisme
Prize Money:
A$500,000
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 - 11 Race 4  WATC  1300m  Time: 1:17.17  Track: Good(3)
Town of Victoria Park H.
Trainer: Rhys Radford
2nd: Shady Gray, 3rd: Scales of Justice
Prize Money:
A$80,000
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
2 - 12 Race 7  WATC  1200m  Time: 1:10.54  Track: Good(3)
Roma Cup, Gr.3
Trainer: Vaughn Sigley
1st: Battle Hero, 3rd: Luckygray
Prize Money:
A$151,100
2016-05-07
AUS Magnatune
9yo g Magnus (AUS) - Rhythm in the Skye (AUS) by Arctic Rhythm (AUS)
1 - 11 Race 5  Ipswich TC  1666m  Time: 1:40.95  Track: Good(3)
Tridan Electrical Contractors H.
Trainer: G R Duncan
2nd: Haradify, 3rd: Talon Lady
Prize Money:
A$14,000
2016-05-02
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 12 Race 1  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:23.95  Track: Good(3)
Red Centre Technology Partners H.
Trainer: D Leech
2nd: Worthington, 3rd: Shoot 'n' Scoot
Prize Money:
A$25,170
2016-05-01
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 6 Race 7  Northam RC  1100m  Time: 1:03.03  Track: Good(4)
Northam S., L
Trainer: Vaughn Sigley
2nd: Dawn Approach, 3rd: De Andes
Prize Money:
A$126,000
2016-04-29
AUS Magnificent Show
8yo m Magnus (AUS) - Vegas Show (AUS) by Keltrice (AUS)
1 - 8 Race 2  Townsville TC  1300m  Time: 1:18.90  Track: Good(3)
Northern Corporate Management H.
Trainer: J T Wigginton
2nd: Go by Rio, 3rd: Wantabetheone
Prize Money:
A$12,000
2016-04-23
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 10 Race 4  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:10.13  Track: Good(3)
B&S Home Timber & Hardware H.
Trainer: D Leech
2nd: Royal Choice, 3rd: Senor Juez
Prize Money:
A$12,150
2016-04-21
AUS Mitchell Road
8yo g Magnus (AUS) - Dancing Starlet (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 10 Race 6  Albury RC  1175m  Time: 1:09.50  Track: Good(4)
Boss Better Living Systems H.
Trainer: C Heywood
2nd: Churchill's Speech, 3rd: Our Project
Prize Money:
A$15,000
AUS Roman Fizz
7yo g Magnus (AUS) - Lemon Soda (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 - 8 Race 7  Pakenham RC  1600m  Time: 1:37.74  Track: Synthetic
K Blackwood Foundation H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Momentary, 3rd: Micondesa
Prize Money:
A$25,000
2016-04-18
AUS Intrigo
8yo m Magnus (AUS) - Dark Intrigue (AUS) by Unbridled's Song (USA)
1 - 7 Race 7  MRC (Mornington)  1500m  Time: 1:31.13  Track: Good(3)
Matthew Brown Racing H.
Trainer: Saab Hasan
2nd: Eagles Dare, 3rd: Cerutty
Prize Money:
A$16,000
2016-04-17
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
2 - 10 Race 5  Macau JC   1500m  Time: 1:33.9  Track: HEAVY
Macau Hong Kong Trophy, L
Trainer: JL
1st: Zabbadak, 3rd: Safari Sunseeker
Prize Money:
M$2,985,000
2016-04-16
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 11 Race 6  MRC  1200m  Time: 1:10.0  Track: Good(3)
Owner.Racing.com Gold Sprint
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Jalan Jalan, 3rd: The Quarterback
Prize Money:
A$280,000
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 9 Race 5  WATC  1400m  Time: 1:24.73  Track: Good(4)
Sheila Gwynne Classic, L
Trainer: Vaughn Sigley
2nd: Zonte, 3rd: Wink and a Nod
Prize Money:
A$100,000
2016-04-15
AUS Little Bita Spunk
6yo g Magnus (AUS) - Rock Me Sweet (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 9 Race 8  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:25.93  Track: Good(3)
Cranbourne Holden & Hyundai H.
Trainer: Matthew Brown
2nd: Red Corner, 3rd: Sharing
Prize Money:
A$30,000
2016-04-12
AUS Mr Pago
7yo g Magnus (AUS) - Ashamika (FR) by Linamix (FR)
1 - 10 Race 7  Geelong RC  1440m  Time: 1:25.98  Track: Good(4)
Ritchie Bros Auctioneers H.
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Show a Star, 3rd: Turnitaround
Prize Money:
A$30,000
2016-04-09
AUS Magnificent Show
8yo m Magnus (AUS) - Vegas Show (AUS) by Keltrice (AUS)
1 - 14 Race 3  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:10.81  Track: Good(4)
CQ Equine Veterinary Services H.
Trainer: J T Wigginton
2nd: Solo Soprano, 3rd: Fly Once More
Prize Money:
A$10,000
AUS Regal Magnus
7yo m Magnus (AUS) - Coral Key (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 - 13 Race 3  SAJC  1200m  Time: 1:10.92  Track: Good(4)
Quayclean H.
Trainer: D J Clarken
2nd: Chateau Cheval, 3rd: Miss Adele
Prize Money:
A$40,000
2016-04-07
AUS Miss Scandilous
6yo m Magnus (AUS) - Midnight Blues (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 10 Race 1  Pakenham RC  1200m  Time: 1:13.62  Track: Soft(5)
Bet365 Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Plus Effronte, 3rd: Wingstack
Prize Money:
A$33,350
2016-04-06
AUS Powercharged
8yo g Magnus (AUS) - Maikochan (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 - 6 Race 8  TTC  1600m  Time: 1:36.69  Track: Good(4)
City of Launceston H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Miss it and a Bit, 3rd: Ollie's Gold
Prize Money:
A$15,000
2016-04-03
AUS Magna Carta
6yo g Magnus (AUS) - Flokkati (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 7 Race 7  Ballarat TC  1100m  Time: 1:04.12  Track: Good(4)
Sportsbet Watch Live H.
Trainer: P W McKenna
2nd: Mac's Mettle, 3rd: The Card Players
Prize Money:
A$23,000
AUS Fill Ya Boots
6yo m Magnus (AUS) - Queen O'Reilly (NZ) by O'Reilly (NZ)
1 - 7 Race 1  TRC  1200m  Time: 1:13.05  Track: Good(4)
St John’s Parish 60th Anniversary Maiden P.
Trainer: J L Keys
2nd: Gehrig, 3rd: Sunday School
Prize Money:
A$18,225
AUS Sunday Cider
7yo m Magnus (AUS) - Unrocel Gem (AUS) by Made of Gold (USA)
1 - 15 Race 6  TRC  1200m  Time: 1:11.88  Track: Good(4)
Southern Cross Care H.
Trainer: Nicole Luttrell
2nd: Luxembourg, 3rd: Qui Samer
Prize Money:
A$14,000
2016-03-27
AUS Hollywoodroosevelt
7yo g Magnus (AUS) - Very Bright (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 4 Race 1  Tambo Valley PRC  1200m  Time: 1:13.82  Track: Good(3)
Bob Andrews Memorial Maiden P.
Trainer: M A Bell
2nd: Cost Dave a Penny, 3rd: Etre Belle
Prize Money:
A$2,300
2016-03-26
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 10 Race 3  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:09.51  Track: Good(3)
Sun FM H.
Trainer: D Leech
2nd: Moot, 3rd: Estambul Thirteen
Prize Money:
A$10,000
AUS Purple Passage
7yo g Magnus (AUS) - Aphra Behn (AUS) by Laranto (AUS)
1 - 5 Race 6  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:56.96  Track: Good(3)
First National Framptons H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Your Excellency, 3rd: Override
Prize Money:
A$12,000
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 10 Race 4  ATC  1200m  Time: 1:09.43  Track: Good(3)
Star Kingdom S., Gr.3
Trainer: Lee & Anthony Freedman
2nd: Target in Sight, 3rd: Coolring
Prize Money:
A$151,000
AUS Salaqua
8yo m Magnus (AUS) - Queen Cleo (AUS) by King of Kings (IRE)
1 - 9 Race 1  Kerang TC  1100m  Time: 1:04.59  Track: Good(4)
Be Races Ready TAC Maiden P.
Trainer: Keith Hall
2nd: The Freak, 3rd: Riverlea Regal
Prize Money:
A$11,820
AUS Miss Wynette
8yo m Magnus (AUS) - Satin Sheets (AUS) by Dehere (USA)
1 - 11 Race 3  MRC  2000m  Time: 2:02.71  Track: Good(3)
Bert Bryant H.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Tears of Joy, 3rd: Testability
Prize Money:
A$80,000
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 9 Race 5  MRC  1100m  Time: 1:02.93  Track: Good(3)
Geoff Murphy H.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Sabatini, 3rd: Tycoon Tara
Prize Money:
A$80,000
2016-03-19
AUS Star of Harkaway
8yo m Magnus (AUS) - Miss Occhilupo (AUS) by Octagonal (NZ)
1 - 7 Race 3  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.12  Track: Good(3)
Cleanaway H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Mossailey, 3rd: Celestial Me
Prize Money:
A$10,500
AUS The River
5yo g Magnus (AUS) - Jestceny (AUS) by Real Jester (AUS)
1 - 8 Race 4  WATC  1100m  Time: 1:04.90  Track: Good(4)
Perth S., L
Trainer: T M Andrews
2nd: Atacama Sky, 3rd: Speeding Comet
Prize Money:
A$150,000
2016-03-16
AUS Sunday Cider
7yo m Magnus (AUS) - Unrocel Gem (AUS) by Made of Gold (USA)
1 - 10 Race 1  TTC  1200m  Time: 1:11.59  Track: Soft(5)
Brendon McCoull H.
Trainer: Nicole Luttrell
2nd: Le Bel Opera, 3rd: Dhanraj
Prize Money:
A$14,000
AUS Powercharged
8yo g Magnus (AUS) - Maikochan (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 - 10 Race 7  TTC  1600m  Time: 1:37.54  Track: Soft(5)
Anthony Darmanin H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Miss it and a Bit, 3rd: Keukenhof
Prize Money:
A$15,000
2016-03-08
AUS Wildflower
6yo m Magnus (AUS) - Alpinia (AUS) by Reenact (AUS)
1 - 13 Race 6  Hawkesbury RC  1800m  Time: 1:50.20  Track: Good(3)
Fishboy Seafoods Maiden P.
Trainer: Ms E Longmire
2nd: Irish Lord, 3rd: Diamond Made
Prize Money:
A$22,000
2016-03-06
AUS Hermosa Beach
8yo m Magnus (AUS) - Pier (USA) by Riverman (USA)
1 - 11 Race 2  Canberra RC  1400m  Time: 1:23.10  Track: Good(4)
Canprint Communications H.
Trainer: Matthew Dale
2nd: Boys Day Out, 3rd: Sterno
Prize Money:
A$24,500
HK The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
2 - 14 Race 9  HKJC  1400m  Time: 1:21.65  Track: Good
Hong Kong Macau Trophy, L
Trainer: J Lau
1st: Dashing Fellow, 3rd: Super Lifeline
Prize Money:
HK$3,000,000
2016-03-05
AUS Star of Harkaway
8yo m Magnus (AUS) - Miss Occhilupo (AUS) by Octagonal (NZ)
1 - 5 Race 3  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:57.48  Track: Good(3)
Farewell Harry Stubbins H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Van Persie, 3rd: Gun Rule
Prize Money:
A$10,500
AUS Capsized
8yo g Magnus (AUS) - Clasp (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 8 Race 7  Toowoomba TC  1625m  Time: 1:40.07  Track: Good(4)
Hertz H.
Trainer: K J Jones
2nd: Clangoranda, 3rd: Court Express
Prize Money:
A$14,000
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 11 Race 6  VRC  1000m  Time: 0:56.97  Track: Good(4)
Bob Hoysted H., L
Trainer: Lee & Anthony Freedman
2nd: Grane, 3rd: Thermal Current
Prize Money:
A$121,500
AUS Whistle Baby
8yo m Magnus (AUS) - Guild (AUS) by Testa Rossa (AUS)
2 - 12 Race 8  VRC  1400m  Time: 1:22.32  Track: Good(3)
Frances Tressady S., Gr.3
Trainer: M Ellerton & S Zahra
1st: Wawail, 3rd: Choose
Prize Money:
A$151,500
2016-03-01
AUS Mystic Moon
6yo m Magnus (AUS) - Lustre (AUS) by Quest for Fame (GB)
1 - 9 Race 5  Bendigo JC  1100m  Time: 1:04.12  Track: Good(3)
Bendigo Travel & Cruise H.
Trainer: P G Moody
2nd: Miss Universe, 3rd: Swing With Me
Prize Money:
A$23,000
2016-02-28
AUS Olsson
7yo g Magnus (AUS) - Viva la Diva (AUS) by Barathea (IRE)
1 - 10 Race 3  SCTC  1000m  Time: 0:58.61  Track: Good(3)
Glass FX Maiden H.
Trainer: B J Smith
2nd: I'm Thinking, 3rd: Prosvegas
Prize Money:
A$16,000
2016-02-27
AUS Great Panache
7yo m Magnus (AUS) - Gladden (AUS) by Covetous (AUS)
1 - 13 Race 1  Murrumbidgee TC  1300m  Time: 1:17.99  Track: Good(3)
XXXX Gold Maiden P.
Trainer: P A Sweeney
2nd: Sunwisp, 3rd: Go Gadget Go
Prize Money:
A$20,000
2016-02-24
AUS Red Fire Lady
6yo m Magnus (AUS) - Imogen Grace (AUS) by Genuine (JPN)
1 - 7 Race 2  Strathalbyn RC  1100m  Time: 1:08.71  Track: Good(4)
Fair & Sweet Maiden P.
Trainer: W F Francis & G Kent
2nd: Get in the Bowl, 3rd: Vintage Grove
Prize Money:
A$12,000
AUS Powercharged
8yo g Magnus (AUS) - Maikochan (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
3 - 8 Race 8  TTC  1600m  Time: 1:40.29  Track: Heavy(8)
George Adams P., L
Trainer: J K Blacker
1st: Miss it and a Bit, 2nd: Rose of Innocence
Prize Money:
A$100,000
2016-02-23
AUS Our Sevira
6yo m Magnus (AUS) - Tara's Range (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 - 9 Race 3  Bendigo JC  1000m  Time: 0:57.38  Track: Good(4)
Marry Me at Dungula Maiden P.
Trainer: A L Browell
2nd: Punt Club, 3rd: Sallanches
Prize Money:
A$24,425
2016-02-18
AUS Northern Storm
8yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 12 Race 3  Newcastle JC  1350m  Time: 1:19.81  Track: Good(3)
Exhileracing H.
Trainer: A J Cummings
2nd: Moher, 3rd: Bright Future
Prize Money:
A$22,000
2016-02-17
AUS Abohar
7yo m Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 8 Race 3  MRC  1300m  Time: 1:18.82  Track: Soft(5)
Premier Signs H.
Trainer: B J McCarthy
2nd: Black Booty, 3rd: Miss Wilson
Prize Money:
A$40,000
2016-02-12
AUS Just Got Lucky
6yo g Magnus (AUS) - Russian Rites (AUS) by Stravinsky (USA)
1 - 8 Race 4  MVRC  1200m  Time: 1:10.54  Track: Good(3)
APCO Service Stations H.
Trainer: Daniel Bowman
2nd: Danuki, 3rd: Glib
Prize Money:
A$48,400
2016-02-10
AUS Magnus Slipper
8yo m Magnus (AUS) - Zarilly (AUS) by Commands (AUS)
1 - 9 Race 5  MRC  1500m  Time: 1:30.84  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: C Vidotto
2nd: Smokin' Bella, 3rd: Taylah's Secret
Prize Money:
A$40,000
2016-02-08
AUS Powercharged
8yo g Magnus (AUS) - Maikochan (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
2 - 8 Race 8  TRC  1400m  Time: 1:24.63  Track: Good(4)
Thomas Lyons S., L
Trainer: J K Blacker
1st: Admiral, 3rd: Perplexing
Prize Money:
A$100,000
2016-02-07
AUS The River
5yo g Magnus (AUS) - Jestceny (AUS) by Real Jester (AUS)
1 - 10 Race 7  Pinjarra RC  1200m  Time: 1:10.88  Track: Good(3)
Magic Millions WA 2YO Classic (R), L
Trainer: T M Andrews
2nd: Stored Energy, 3rd: The Celt
Prize Money:
A$252,500
AUS Sandon's Stage
7yo m Magnus (AUS) - Sandon's Dolly (AUS) by King's Best (USA)
1 - 9 Race 6  Sale TC  1005m  Time: 0:57.96  Track: Good(3)
Benson Group Contractors H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Go One Better, 3rd: Super Bryan
Prize Money:
A$22,425
2016-02-06
AUS Force of Magic
6yo g Magnus (AUS) - Iresistabeel (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 10 Race 3  Sapphire Coast TC  1600m  Time: 1:39.07  Track: Soft(6)
Bega Bobcats Maiden P.
Trainer: K R Dryden
2nd: Spur With Ease, 3rd: Che Zooms
Prize Money:
A$15,000
2016-02-05
AUS Mystic Moon
6yo m Magnus (AUS) - Lustre (AUS) by Quest for Fame (GB)
1 - 8 Race 4  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:58.56  Track: Good(3)
Car & Tyre Services Maiden P.
Trainer: P G Moody
2nd: Weather the Storm, 3rd: She'll Strykeya
Prize Money:
A$21,000
2016-02-04
AUS Scandimania
6yo m Magnus (AUS) - Belleluia (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 8 Race 4  Pakenham RC  1000m  Time: 0:58.62  Track: Good(4)
Hygain H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Annah Haze, 3rd: New Summer Night
Prize Money:
A$25,000
2016-01-27
AUS Hugo
8yo g Magnus (AUS) - Galvanized (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 12 Race 7  TTC  2100m  Time: 2:13.74  Track: Good(4)
C Reissig Builders P/L H.
Trainer: Brendan McShane
2nd: Oerter, 3rd: Smoke 'n' Whisky
Prize Money:
A$15,000
2016-01-23
AUS Alpha Beat
8yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 5 Race 4  ATC  1200m  Time: 1:11.10  Track: Heavy(8)
Cellarbrations H.
Trainer: A J Cummings
2nd: El Sasso, 3rd: Off the Rails
Prize Money:
A$84,000
AUS Scuzi
6yo m Magnus (AUS) - With Apologies (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 8 Race 1  Yarra Valley RC  1000m  Time: 1:02.03  Track: Soft(6)
United Petroleum Maiden P.
Trainer: Leon & Troy Corstens
2nd: Bite This, 3rd: Mi Bel Fio
Prize Money:
A$21,000
2016-01-21
AUS Nordic Noir
7yo g Magnus (AUS) - Out of the Woods (NZ) by Touching Wood (USA)
1 - 12 Race 1  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.53  Track: Good(4)
John Duff & Co Maiden P.
Trainer: N A Blackiston
2nd: Jungle Sun, 3rd: Ahri
Prize Money:
A$27,000
2016-01-20
AUS Powercharged
8yo g Magnus (AUS) - Maikochan (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 - 14 Race 4  TTC  1400m  Time: 1:23.70  Track: Good(3)
Tas Hotel & Catering Supplies H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Stella Etoile, 3rd: Lady Jane
Prize Money:
A$14,000
2016-01-19
AUS Sandon's Stage
7yo m Magnus (AUS) - Sandon's Dolly (AUS) by King's Best (USA)
1 - 11 Race 2  Echuca RC  1000m  Time: 0:59.84  Track: Good(3)
Eastside Security Storage Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Salaqua, 3rd: Paco Express
Prize Money:
A$25,000
2016-01-18
AUS Son of Sami
8yo g Magnus (AUS) - Ansami (AUS) by Ashkalani (IRE)
1 - 8 Race 5  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:58.34  Track: Good(3)
Prancing Horse Estate H.
Trainer: R W Harrison
2nd: But Perfect, 3rd: My Survivor
Prize Money:
A$16,000
2016-01-16
AUS Hermosa Beach
8yo m Magnus (AUS) - Pier (USA) by Riverman (USA)
1 - 11 Race 5  ATC  1400m  Time: 1:24.37  Track: Soft(6)
TAB Highway H.
Trainer: Matthew Dale
2nd: Red Hot Dane, 3rd: Another Valley
Prize Money:
A$40,000
AUS Carlsen
8yo g Magnus (AUS) - Varinia (AUS) by Spartacus (AUS)
1 - 8 Race 6  Woolamai DRC  1508m  Time: 1:37.00  Track: Good(4)
Westernport Property Consultants Maiden P.
Trainer: G F Thornell
2nd: Taqneen, 3rd: Lunar Watch
Prize Money:
A$2,500
2016-01-14
AUS Happy Jack
7yo g Magnus (AUS) - Sovereign Fire (AUS) by Celtic Swing (GB)
1 - 9 Race 6  Penola RC  1400m  Time: 1:25.05  Track: Good(4)
Rymill Coonawarra H.
Trainer: C Curtis
2nd: Jolly Jack, 3rd: Trick 'n' Treat
Prize Money:
A$10,000
2016-01-12
AUS Big Spender
6yo m Magnus (AUS) - Miss Exstravigant (NZ) by Stravinsky (USA)
1 - 9 Race 4  Yarra Valley RC  1212m  Time: 1:10.73  Track: Good(4)
United Petroleum Maiden P.
Trainer: Mark Riley
2nd: Hot Symphony, 3rd: High Call
Prize Money:
A$21,500
2016-01-10
AUS Just Got Lucky
6yo g Magnus (AUS) - Russian Rites (AUS) by Stravinsky (USA)
1 - 8 Race 2  Warrnambool RC  1100m  Time: 1:05.72  Track: Good(4)
KFC 3YO Maiden P.
Trainer: Daniel Bowman
2nd: New Graduate, 3rd: Super Bag
Prize Money:
A$36,250
2016-01-09
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 9 Race 8  MRC  1200m  Time: 1:09.29  Track: Good(3)
Billie Swan H.
Trainer: M G Price
2nd: Nicoscene, 3rd: TadDei Tondo
Prize Money:
A$78,400
AUS The River
5yo g Magnus (AUS) - Jestceny (AUS) by Real Jester (AUS)
1 - 7 Race 2  WATC  1000m  Time: 1:00.14  Track: Good(4)
Amelia Park 2YO P.
Trainer: T M Andrews
2nd: Speeding Comet, 3rd: Next Generation
Prize Money:
A$87,500
2016-01-05
AUS Platinum Ruler
8yo g Magnus (AUS) - Johanna (AUS) by Umatilla (NZ)
1 - 14 Race 8  Stony Creek RC  1780m  Time: 1:48.52  Track: Good(3)
Waratah Hills H.
Trainer: G Eurell
2nd: Mozart's Dream, 3rd: God Help Her
Prize Money:
A$16,000
2016-01-03
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 10 Race 2  Macau JC   1700m  Time: 1:47.3  Track: SOFT
Winter Trophy, L
Trainer: JL
2nd: Sandtop, 3rd: Pacers Bahhare
Prize Money:
M$700,000
2016-01-01
AUS Magna Rossa
6yo m Magnus (AUS) - Saffrossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 10 Race 4  VRC  1200m  Time: 1:09.17  Track: Good(3)
Nouvelle Star H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Mossin' Around, 3rd: Lahqa
Prize Money:
A$101,000
2015-12-29
AUS Hermosa Beach
8yo m Magnus (AUS) - Pier (USA) by Riverman (USA)
1 - 9 Race 4  Canberra RC  1400m  Time: 1:23.18  Track: Good(4)
Affinity Electrical Technical H.
Trainer: Matthew Dale
2nd: Dreadlock, 3rd: Obilic
Prize Money:
A$20,000
2015-12-28
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 - 11 Race 7  Bunbury TC  1410m  Time: 1:24.30  Track: Good(4)
Troy Gard Memorial H.
Trainer: Rhys Radford
2nd: Handful of Dust, 3rd: Stage Girl
Prize Money:
A$20,000
AUS Mitchell Road
8yo g Magnus (AUS) - Dancing Starlet (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 6 Race 4  Corowa RC  1000m  Time: 0:57.00  Track: Good(3)
RSL Club H.
Trainer: C Heywood
2nd: Matilda Bird, 3rd: Go de Orpen
Prize Money:
A$14,450
2015-12-26
AUS Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 11 Race 10  MRC  1400m  Time: 1:24.36  Track: Good(4)
Swettenham Stud H.
Trainer: M G Price
2nd: Duke of Brunswick, 3rd: The New Boy
Prize Money:
A$80,000
AUS Revanche
8yo m Magnus (AUS) - Champagne Miss (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 6 Race 4  Penshurst DRC  1284m  Time: 1:19.47  Track: Good(4)
O'Brien Family H.
Trainer: Daniel Bowman
2nd: Day Two Miss, 3rd: Jolly Jack
Prize Money:
A$9,250
2015-12-23
AUS Abohar
7yo m Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 10 Race 7  ATC  1300m  Time: 1:18.10  Track: Soft(7)
Tab.com.au H.
Trainer: Richard Laming
2nd: Mana, 3rd: Tilly's Waltz
Prize Money:
A$40,000
2015-12-20
AUS Magnazone
7yo g Magnus (AUS) - Anaruby (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 13 Race 7  Horsham DRC  1800m  Time: 1:52.18  Track: Good(3)
Bull & Mouth After the Last H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Fiona Crystal, 3rd: Be Tolerant
Prize Money:
A$16,000
2015-12-18
AUS Happy Jack
7yo g Magnus (AUS) - Sovereign Fire (AUS) by Celtic Swing (GB)
1 - 11 Race 4  SAJC  1600m  Time: 1:36.45  Track: Good(3)
Exelsuper Maiden P.
Trainer: C Curtis
2nd: Lemon Zest, 3rd: Life's Zerprise
Prize Money:
A$14,700
2015-12-17
AUS Magnagem
8yo m Magnus (AUS) - Coniston Gem (AUS) by Greig (NZ)
1 - 9 Race 7  Echuca RC  1000m  Time: 0:58.75  Track: Good(3)
Sportsbet Cash Card H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Pakaya Prince, 3rd: Liberty's Warrior
Prize Money:
A$23,000
2015-12-13
AUS I Got a Turbo
8yo m Magnus (AUS) - Vignette (AUS) by Spectrum (IRE)
1 - 12 Race 5  Bordertown RC  1100m  Time: 1:04.09  Track: Firm(2)
Thirsty Camel-Keith Hotel H.
Trainer: Andrew Dillon
2nd: It's No Joke, 3rd: Magnus Reward
Prize Money:
A$10,000
AUS Great Shot
6yo g Magnus (AUS) - Satin Covers (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 - 11 Race 1  Pinjarra RC  1200m  Time: 1:11.23  Track: Good(3)
Pinjarra Alumina Refinery Maiden P.
Trainer: Rhys Radford
2nd: Merrijig, 3rd: War in Paris
Prize Money:
A$17,500
2015-12-11
AUS Magna Rossa
6yo m Magnus (AUS) - Saffrossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 10 Race 2  Sale TC  1012m  Time: 1:00.03  Track: Good(4)
Inglis Sale Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Primo Pintxo, 3rd: Surprise Hero
Prize Money:
A$29,000
2015-12-09
AUS Miss Maggiebeel
8yo m Magnus (AUS) - Stabeel (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 12 Race 5  MRC  1500m  Time: 1:31.30  Track: Good(3)
Follow at WillHillAus on Instagram H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Leneva Rose, 3rd: Ronn's Moss
Prize Money:
A$35,000
2015-12-08
AUS You Never Know
8yo m Magnus (AUS) - Ecstasy Ruler (AUS) by Kingston Rule (USA)
1 - 10 Race 5  Wangaratta TC  1590m  Time: 1:37.85  Track: Good(4)
Your Everyday Gourmet H.
Trainer: V T Nolen
2nd: Vegas Ruler, 3rd: I'm the Boss
Prize Money:
A$20,000
AUS Moparee
8yo m Magnus (AUS) - Mrs Bradbury (AUS) by Keltrice (AUS)
1 - 12 Race 8  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:08.45  Track: Good(4)
Insite Real Estate H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Kirabo, 3rd: Lika Shadow
Prize Money:
A$20,000
2015-12-07
AUS Olafsson
6yo g Magnus (AUS) - Angelika (AUS) by Ark Regal (NZ)
1 - 9 Race 2  Terang RC  1200m  Time: 1:10.87  Track: Good(3)
Terry Corr Memorial P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: The Prestige, 3rd: Believing
Prize Money:
A$26,700
2015-12-04
AUS Norwegian Princess
9yo m Magnus (AUS) - Regal Prospect (NZ) by Exploding Prospect (USA)
1 - 13 Race 6  Mudgee DRC  1400m  Time: 1:24.46  Track: Good(3)
Wildoats H.
Trainer: Brett Thompson
2nd: Moss My Name, 3rd: Caldane
Prize Money:
A$15,000
2015-11-29
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 10 Race 8  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.52  Track: Good(3)
D Bourke Memorial H.
Trainer: M G Price
2nd: Spirit or Lager, 3rd: Master Sommelier
Prize Money:
A$40,550
2015-11-28
AUS Whistle Baby
8yo m Magnus (AUS) - Guild (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 8 Race 3  MVRC  1200m  Time: 1:10.33  Track: Good(3)
Wedrive.com.au Your Car H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Kalabek, 3rd: Catch That Cat
Prize Money:
A$80,000
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
2 - 7 Race 6  WATC  1400m  Time: 1:24.51  Track: Good(3)
AJ Scahill S., Gr.3
Trainer: Vaughn Sigley
1st: Watermans Bay, 3rd: Respondent
Prize Money:
A$251,100
AUS Tolago Man
8yo h Magnus (AUS) - Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 5 Race 1  Woolamai DRC  1708m  Time: 1:53.31  Track: Good(3)
Volunteers Trophy H.
Trainer: Ricky Maund
2nd: Trevor, 3rd: Stonehaven
Prize Money:
A$2,200
2015-11-20
AUS Intrigo
8yo m Magnus (AUS) - Dark Intrigue (AUS) by Unbridled's Song (USA)
1 - 11 Race 1  MVRC  1600m  Time: 1:39.47  Track: Good(4)
Signage Concepts Maiden P.
Trainer: Saab Hasan
2nd: Catechesis, 3rd: No Fairy
Prize Money:
A$29,000
AUS Little Bita Spunk
6yo g Magnus (AUS) - Rock Me Sweet (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 11 Race 2  MVRC  1500m  Time: 1:34.20  Track: Good(4)
Bertocchi Famous Christmas Ham H.
Trainer: Matthew Brown
2nd: Hardern, 3rd: Aura Lee
Prize Money:
A$63,000
AUS Magnus Reward
7yo m Magnus (AUS) - Ravishing Reward (AUS) by Scenic (IRE)
1 - 12 Race 1  Naracoorte RC  1000m  Time: 0:59.70  Track: Soft(5)
Castec Rural Supplies Maiden P.
Trainer: Ms H Frusher
2nd: Jaws and Mine, 3rd: Got the Munchies
Prize Money:
A$8,000
2015-11-18
AUS Constant Justice
6yo g Magnus (AUS) - Subprime (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 - 10 Race 7  Sale TC  1000m  Time: 0:58.00  Track: Firm(2)
Wild Turkey Bourbon H.
Trainer: M W Laurie
2nd: A Littlebitofclass, 3rd: Streetshavenoname
Prize Money:
A$23,000
2015-11-15
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 12 Race 3  Macau JC   1000m  Time: 0:57.8  Track: GOOD TO YIELDING
Macau Sprint Trophy, L
Trainer: JL
2nd: River Bobo, 3rd: Starenzo
Prize Money:
M$611,000
2015-11-14
AUS Lucky Symbol
8yo g Magnus (AUS) - Jeune Symbol (AUS) by Jeune (Gb)
1 - 7 Race 6  SAJC  1000m  Time: 0:58.06  Track: Good(3)
Angelakis Bros H.
Trainer: P Stokes
2nd: Scratchy Lass, 3rd: Ready Sunshine
Prize Money:
A$39,120
2015-11-11
AUS Magnacash
7yo m Magnus (AUS) - Cash Stash (AUS) by Dash for Cash (AUS)
1 - 7 Race 8  TTC  1420m  Time: 1:27.46  Track: Soft(5)
Longford Cup New Years Day H.
Trainer: Brendan McShane
2nd: Becerikli, 3rd: Alilad
Prize Money:
A$14,000
2015-11-07
AUS Manageress
7yo m Magnus (AUS) - Who's in Charge (NZ) by The Commander (NZ)
2 - 15 Race 8  VRC  2000m  Time: 2:04.18  Track: Soft(5)
Matriarch S., Gr.2
Trainer: C & C Alderson
1st: Lucia Valentina, 3rd: Casino Dancer
Prize Money:
A$302,000
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 10 Race 9  VRC  1400m  Time: 1:24.61  Track: Soft(5)
Emirates Airline H.
Trainer: Lee & Anthony Freedman
2nd: Reldas, 3rd: Gracious Prospect
Prize Money:
A$101,500
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
2 - 7 Race 5  WATC  1400m  Time: 1:22.53  Track: Good(3)
Lee Steere S., Gr.2
Trainer: Vaughn Sigley
1st: Black Heart Bart, 3rd: Delicacy
Prize Money:
A$248,250
2015-11-06
AUS Constant Justice
6yo g Magnus (AUS) - Subprime (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 - 9 Race 1  Cranbourne TC  1000m  Time: 1:01.03  Track: Soft(7)
TAB More Than Winning Maiden P.
Trainer: M W Laurie
2nd: Secret Sequin, 3rd: Vonn
Prize Money:
A$25,000
2015-11-04
AUS Neat and Tidy
7yo m Magnus (AUS) - Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 - 10 Race 6  Kyneton & Hanging Rock RC  1100m  Time: 1:04.09  Track: Good(3)
Adroit Insurance Group H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Relaunch, 3rd: Japanese Slipper
Prize Money:
A$23,000
2015-11-03
AUS Make Mine Magnus
7yo g Magnus (AUS) - Annesong (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 6 Race 5  Bairnsdale RC  1000m  Time: 0:59.96  Track: Soft(6)
McDonalds Maiden P.
Trainer: Ms S Trolove
2nd: Samuel James, 3rd: Need to Win
Prize Money:
A$9,250
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 16 Race 4  VRC  1400m  Time: 1:21.69  Track: Good(4)
Lavazza Short Black H.
Trainer: Lee & Anthony Freedman
2nd: Good Project, 3rd: Tashbeeh
Prize Money:
A$101,500
2015-10-29
AUS Little Bita Spunk
6yo g Magnus (AUS) - Rock Me Sweet (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 10 Race 4  Cranbourne TC  1300m  Time: 1:18.98  Track: Good(3)
Trios Sports Club Maiden P.
Trainer: Matthew Brown
2nd: Nathan Road, 3rd: Lopartega
Prize Money:
A$25,000
2015-10-28
AUS Magnacash
7yo m Magnus (AUS) - Cash Stash (AUS) by Dash for Cash (AUS)
1 - 12 Race 2  TTC  1200m  Time: 1:11.80  Track: Good(4)
Examiner Maiden P.
Trainer: Brendan McShane
2nd: Commanding Dash, 3rd: Lyndspur
Prize Money:
A$17,225
2015-10-25
AUS Ha Long Bay
7yo g Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 9 Race 4  Hamilton RC  1100m  Time: 1:05.13  Track: Good(4)
Sinclair Wilson H.
Trainer: S Morrish
2nd: Gav's Gift, 3rd: Your Divine Archie
Prize Money:
A$20,000
2015-10-24
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 12 Race 8  SAJC  1250m  Time: 1:14.95  Track: Good(4)
MAC Drink Driving Grow Up H.
Trainer: John O'Loughlin
2nd: Pepper the Pin, 3rd: Merry Christmas
Prize Money:
A$30,000
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
3 - 4 Race 3  WATC  1200m  Time: 1:09.73  Track: Good(3)
Prince of Wales S., Gr.3
Trainer: Vaughn Sigley
1st: Akhedasset, 2nd: Dawn Approach
Prize Money:
A$149,600
2015-10-17
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
2 - 11 Race 10  MRC  1100m  Time: 1:03.90  Track: Good(3)
Alinghi S., L
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
1st: Vezalay, 3rd: Tuscan Sling
Prize Money:
A$120,500
2015-10-16
AUS Intrigo
8yo m Magnus (AUS) - Dark Intrigue (AUS) by Unbridled's Song (USA)
1 - 12 Race 5  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:26.41  Track: Good(3)
Botanic Homes Maiden P.
Trainer: Saab Hasan
2nd: Talk of California, 3rd: Alma Yulanda
Prize Money:
A$25,000
2015-10-07
AUS Viceroy
6yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 7 Race 5  Ballarat TC  1000m  Time: 0:57.28  Track: Good(3)
City of Ballarat H.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Bob of the Head, 3rd: Our Vidia
Prize Money:
A$23,000
2015-10-04
AUS Icelandic Star
6yo g Magnus (AUS) - Champara (AUS) by Monashee Mountain (USA)
1 - 9 Race 1  Port Lincoln & North Shields RC  1000m  Time: 1:00.56  Track: Good(3)
DK Quarries Maiden P.
Trainer: Robby Cope
2nd: The Engineer, 3rd: Dutton Bay
Prize Money:
A$10,900
AUS Manageress
7yo m Magnus (AUS) - Who's in Charge (NZ) by The Commander (NZ)
2 - 14 Race 8  VRC  1400m  Time: 1:22.99  Track: Good(3)
Blazer S., Gr.2
Trainer: C & C Alderson
1st: La Passe, 3rd: Lucky Lago, 3rd: Jessy Belle
Prize Money:
A$202,000
2015-10-03
AUS Agnus Darling
7yo m Magnus (AUS) - Slade (AUS) by Chimes Square (AUS)
1 - 10 Race 2  Gunbower RC  1100m  Time: 1:04.80  Track: Good(3)
The American Hotel Maiden P.
Trainer: A G Pace
2nd: Delicate Glance, 3rd: Riverset
Prize Money:
A$10,000
2015-10-02
AUS Gredington
6yo g Magnus (AUS) - Beswick (AUS) by Bel Esprit (AUS)
3 - 10 Race 5  MVRC  1600m  Time: 1:36.17  Track: Firm(2)
Bill Stutt S., Gr.2
Trainer: P T Hyland
1st: Sovereign Nation, 2nd: Get the Picture
Prize Money:
A$204,500
AUS Magnapal
9yo g Magnus (AUS) - Luxapal (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
2 - 9 Race 6  MVRC  2040m  Time: 2:05.88  Track: Firm(2)
JRA Cup, Gr.3
Trainer: T & K O'Sullivan
1st: Escado, 3rd: Velox
Prize Money:
A$201,500
2015-09-30
AUS Ha Long Bay
7yo g Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 9 Race 2  Ballarat TC  1000m  Time: 0:57.27  Track: Good(3)
CE Bartlett Maiden P.
Trainer: S Morrish
2nd: Golden Cropper, 3rd: Rangry
Prize Money:
A$24,425
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 14 Race 7  Ballarat TC  1200m  Time: 1:10.55  Track: Good(3)
Sportsbet Live Racing H.
Trainer: Lee & Anthony Freedman
2nd: Onerous, 3rd: Fast Cash
Prize Money:
A$30,000
2015-09-27
AUS Star of Harkaway
8yo m Magnus (AUS) - Miss Occhilupo (AUS) by Octagonal (NZ)
1 - 7 Race 3  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:58.35  Track: Good(3)
First National Framptons H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Remember Razor, 3rd: Artie's Angel
Prize Money:
A$10,500
2015-09-21
AUS Magna Carta
6yo g Magnus (AUS) - Flokkati (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 - 6 Race 1  Hamilton RC  1100m  Time: 1:06.10  Track: Soft(6)
Crownbet 3YO Maiden P.
Trainer: P W McKenna
2nd: Port Triano, 3rd: Music Scene
Prize Money:
A$27,000
2015-09-19
AUS Magnapal
9yo g Magnus (AUS) - Luxapal (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 16 Race 8  MRC  2000m  Time: 2:02.78  Track: Good(3)
Naturalism S., Gr.3
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: The United States, 3rd: Genuine Lad
Prize Money:
A$150,750
2015-09-18
AUS Magnette
6yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 8 Race 7  Ararat TC  1100m  Time: 1:08.39  Track: Heavy(8)
Bakers Brew H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: So Feesable, 3rd: Not a Single Shout
Prize Money:
A$23,000
AUS Miss Joolia
9yo m Magnus (AUS) - Way with Words (AUS) by Yeats (USA)
1 - 11 Race 8  Ararat TC  1300m  Time: 1:20.21  Track: Heavy(8)
ORD Motorcycles H.
Trainer: D I Dodson
2nd: Shortspresso, 3rd: Gee Whizzer
Prize Money:
A$23,000
2015-09-17
AUS She's Got Curves
7yo m Magnus (AUS) - Cambridge (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 10 Race 1  Clarence River JC  1115m  Time: 1:04.98  Track: Good(4)
Premiership Winners Maiden H.
Trainer: J L Jarvis
2nd: Clipaholic, 3rd: Miss Money Talks
Prize Money:
A$15,000
2015-09-13
AUS Magnaro
8yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 7 Race 6  Gundagai-Adelong RC  1400m  Time: 1:24.92  Track: Soft(5)
Gundagai District Services Club H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Salote, 3rd: Cod Rock
Prize Money:
A$14,450
2015-09-06
AUS Magnette
6yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 8 Race 2  Ballarat TC  1000m  Time: 1:00.92  Track: Soft(7)
Porter Plant Maiden P.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Gay Skier, 3rd: Jersey Girl
Prize Money:
A$23,850
HK I'm in Charge
9yo g Magnus (AUS) - Obbligato (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 11 Race 3  HKJC  1200m  Time: 1:08.76  Track: Good
HKSAR Chief Executive's Cup
Trainer: C Fownes
2nd: Bertie Royale, 3rd: High Five
Prize Money:
HK$2,400,000
2015-09-04
AUS Scandimania
6yo m Magnus (AUS) - Belleluia (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 12 Race 2  Bendigo JC  1100m  Time: 1:04.26  Track: Soft(5)
Join as a BJC Member Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Sallanches, 3rd: Sauternes
Prize Money:
A$29,300
2015-09-02
AUS Viceroy
6yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 12 Race 1  Balaklava RC  1050m  Time: 1:00.82  Track: Good(3)
Galvanising Industries Maiden P.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Space Time, 3rd: Gold Search
Prize Money:
A$14,700
2015-09-01
AUS Magnaro
8yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 11 Race 6  Murrumbidgee TC  1300m  Time: 1:19.92  Track: Heavy(10)
K Graydon Jewellers H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Uncle Tiger, 3rd: Inigo
Prize Money:
A$15,000
2015-08-29
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 6 Race 3  Kununurra ARC  1200m  Time: 1:10.27  Track: Good(3)
Hotel Kununurra H.
Trainer: D Leech
2nd: Disco Volanti, 3rd: Stylish Cruiser
Prize Money:
A$7,000
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
3 - 8 Race 5  MRC  1100m  Time: 1:03.47  Track: Soft(5)
Heath S., Gr.3
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
1st: Bounding, 2nd: Rich Enuff
Prize Money:
A$150,750
AUS Magnapal
9yo g Magnus (AUS) - Luxapal (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 16 Race 9  MRC  1700m  Time: 1:43.41  Track: Soft(6)
Heatherlie H., L
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Iggimacool, 3rd: Onpicalo
Prize Money:
A$120,500
2015-08-23
AUS Hugo
8yo g Magnus (AUS) - Galvanized (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 8 Race 9  Devonport RC  1350m  Time: 1:21.65  Track: Synthetic
Simons Design Centre H.
Trainer: Brendan McShane
2nd: Ocean Star, 3rd: Tuesdaynitedelight
Prize Money:
A$16,000
2015-08-21
AUS Eklands
9yo m Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 6 Race 3  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:12.22  Track: Heavy(8)
Blackwoods Ian Reid Sprint H.
Trainer: K F Hanley
2nd: Lady Henrietta, 3rd: El Toranado
Prize Money:
A$13,900
2015-08-17
AUS Inner City Girl
6yo m Magnus (AUS) - Coniston Gem (AUS) by Greig (NZ)
1 - 12 Race 1  Echuca RC  1000m  Time: 0:59.44  Track: Good(4)
Book Melbourne Cup Day @ Echuca Maiden P.
Trainer: Mark Riley
2nd: Nina Rules, 3rd: Try Pink
Prize Money:
A$29,000
2015-08-16
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 9 Race 8  Bendigo JC  1100m  Time: 1:04.99  Track: Soft(5)
Peter Anthony Menswear H.
Trainer: Lee & Anthony Freedman
2nd: Start Dreamin, 3rd: Alberti
Prize Money:
A$30,000
2015-08-13
AUS Pompeius
8yo g Magnus (AUS) - Caesars (AUS) by Palace Music (USA)
1 - 11 Race 8  Sale TC  1728m  Time: 1:45.57  Track: Soft(6)
Sun 30 Aug Ladies Day H.
Trainer: F Stockdale
2nd: Valpincon, 3rd: Pharrell
Prize Money:
A$23,000
NZ Agnus Brown (NZ)
9yo m Magnus (AUS) - Victoria's Reign (NZ) by No Excuse Needed (GB)
1 - 11 Race 6  Oamaru JC  1200m  Time: 1:12.10  Track: Dead(5)
Liquorland H.
Trainer: Ms J Hillis
2nd: Percy Possum, 3rd: Zeina
Prize Money:
NZ$7,000
2015-08-12
AUS Magnapal
9yo g Magnus (AUS) - Luxapal (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 10 Race 6  MRC  1400m  Time: 1:24.96  Track: Good(4)
Join Willhillwolfpack H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Bradman, 3rd: Tiny's Legacy
Prize Money:
A$40,000
AUS Empyreus
7yo g Magnus (AUS) - Outsearch (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 12 Race 6  WATC  1700m  Time: 1:45.84  Track: Good(4)
Perth Racing Membership H.
Trainer: D R Harrison
2nd: Cushryn, 3rd: Chariot Queen
Prize Money:
A$15,000
2015-08-08
AUS Manageress
7yo m Magnus (AUS) - Who's in Charge (NZ) by The Commander (NZ)
1 - 11 Race 9  VRC  2000m  Time: 2:04.93  Track: Soft(5)
Leanne Sanderson & Denis Hansen H.
Trainer: C & C Alderson
2nd: Boogielicious, 3rd: Musica Royale
Prize Money:
A$80,000
2015-08-06
AUS Purist
8yo g Magnus (AUS) - Kabushka (AUS) by King of Kings (IRE)
1 - 10 Race 7  Northam RC  1600m  Time: 1:35.72  Track: Good(4)
Nicole Botica Memorial H.
Trainer: B P Fitzgerald
2nd: Hedlander Boy, 3rd: Gold Opera
Prize Money:
A$15,000
2015-08-05
AUS Magnus Slipper
8yo m Magnus (AUS) - Zarilly (AUS) by Commands (AUS)
1 - 10 Race 5  MRC  1500m  Time: 1:34.38  Track: Soft(7)
Mypunter.com H.
Trainer: C Vidotto
2nd: Oak Park Goblet, 3rd: Angelic Lass
Prize Money:
A$40,000
2015-08-01
AUS Smudger
8yo g Magnus (AUS) - Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 - 6 Race 1  Darwin TC  1100m  Time: 1:03.95  Track: Good(3)
Ascend Sales & Trophies H.
Trainer: S V Brown
2nd: Erbawi, 3rd: Sparkling Vixen
Prize Money:
A$21,250
AUS Magnavita
9yo m Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 12 Race 4  Kempsey RC  1450m  Time: 1:26.90  Track: Good(3)
Trusting at Turangga Farm H.
Trainer: Shane Everson
2nd: Yambaah, 3rd: One More Knight
Prize Money:
A$8,000
AUS Galaxy Dane
9yo g Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 10 Race 5  Kempsey RC  1000m  Time: 0:57.90  Track: Good(3)
Euroka Cup
Trainer: B J Ratcliff
2nd: Wooden Take It, 3rd: Friskiness
Prize Money:
A$10,200
2015-07-31
AUS Roman Fizz
7yo g Magnus (AUS) - Lemon Soda (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 - 8 Race 6  Pakenham RC  1200m  Time: 1:13.63  Track: Synthetic
Ker Equi-Jewel H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Just Dash On, 3rd: Oskastar
Prize Money:
A$17,500
2015-07-29
AUS Bold Jazz
7yo g Magnus (AUS) - Bella Grande (AUS) by Marauding (NZ)
1 - 9 Race 7  Murray Bridge RC  1206m  Time: 1:13.96  Track: Soft(5)
Swanport Hotel H.
Trainer: S Burford
2nd: Loqueteux, 3rd: One for Max
Prize Money:
A$23,000
2015-07-27
AUS My Lesson
8yo g Magnus (AUS) - Miss Penny Lass (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 8 Race 6  Swan Hill JC  975m  Time: 0:57.00  Track: Soft(5)
Jockey Celebration Day H.
Trainer: B C Hearps
2nd: I'lltellyousoon, 3rd: Typhoon Su
Prize Money:
A$15,000
2015-07-25
AUS Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 11 Race 3  MRC  1400m  Time: 1:24.53  Track: Good(3)
Greg Williams H.
Trainer: M G Price
2nd: Volontiers, 3rd: Benny Dee
Prize Money:
A$104,000
2015-07-19
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 7 Race 7  Devonport RC  1650m  Time: 1:42.12  Track: Synthetic
Helloworld Fourways H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Antumbra, 3rd: Sandeep
Prize Money:
A$15,000
AUS Magnaro
8yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 12 Race 5  Narrandera RC  1400m  Time: 1:28.55  Track: Heavy(10)
Hutchins Bros Steel H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Saint Aquilina, 3rd: Waitaha Prophecy
Prize Money:
A$15,000
AUS Delicacy Queen
7yo m Magnus (AUS) - Keluca (AUS) by Keltrice (AUS)
1 - 11 Race 4  Pakenham RC  1000m  Time: 1:01.48  Track: Heavy(8)
Happy 50th Ross McGee Maiden S.
Trainer: Mark Riley
2nd: Bally Paddy, 3rd: Moral Outrage
Prize Money:
A$19,500
2015-07-18
AUS Smudger
8yo g Magnus (AUS) - Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 - 12 Race 2  Darwin TC  1100m  Time: 1:03.82  Track: Good(3)
Signcity H.
Trainer: S V Brown
2nd: Don Roberto, 3rd: Tipsy on Red
Prize Money:
A$20,250
AUS Star of Harkaway
8yo m Magnus (AUS) - Miss Occhilupo (AUS) by Octagonal (NZ)
1 - 10 Race 6  Seymour RC  1000m  Time: 1:00.66  Track: Heavy(8)
Goulburn Murray Credit H.
Trainer: Ms R Waymouth
2nd: Kilim, 3rd: Khal Drogo
Prize Money:
A$15,000
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
3 - 12 Race 4  Macau JC   1800m  Time: 1:46.9  Track: GOOD
Macau Gold Cup, L
Trainer: JL
1st: Racing Eight, 2nd: Lucky and Wealthy
Prize Money:
M$940,000
2015-07-16
AUS Empyreus
7yo g Magnus (AUS) - Outsearch (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 16 Race 5  Pinjarra RC  1600m  Time: 1:38.02  Track: Good(3)
Lark Hill Veterinary Maiden P.
Trainer: D R Harrison
2nd: More Champers, 3rd: Bon Signore
Prize Money:
A$12,500
2015-07-15
AUS Magnatune
9yo g Magnus (AUS) - Rhythm in the Skye (AUS) by Arctic Rhythm (AUS)
1 - 10 Race 7  MVRC  1600m  Time: 1:42.92  Track: Heavy(8)
Telstra Business Centre Richmond H.
Trainer: Jason Warren
2nd: Avenue of Glory, 3rd: Human League
Prize Money:
A$35,000
2015-07-13
AUS Make Mine Brandy (NZ)
9yo m Magnus (AUS) - Queen Mary (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 12 Race 10  Echuca RC  1200m  Time: 1:29.95  Track: Soft(6)
Betfair Murray Mallee Heat H.
Trainer: D S Archard
2nd: Perazzi, 3rd: Windfleet
Prize Money:
A$15,000
2015-07-12
AUS The Welshman
9yo g Magnus (AUS) - Sorella (AUS) by Euclase (AUS)
1 - 10 Race 8  TRC  1400m  Time: 1:30.37  Track: Heavy(8)
Transport to Treatment H.
Trainer: Christie Burt
2nd: Niloufar, 3rd: Magnasa
Prize Money:
A$15,000
AUS Flying Magnus
8yo g Magnus (AUS) - Nordica (AUS) by Western Symphony (USA)
1 - 9 Race 4  Warracknabeal TC  1000m  Time: 1:00.04  Track: Soft(6)
Fishers IGA H.
Trainer: Niall Phillips
2nd: Ritzy Dane, 3rd: Red Tycoon
Prize Money:
A$15,000
AUS Gredington
6yo g Magnus (AUS) - Beswick (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 8 Race 1  Warrnambool RC  1300m  Time: 1:22.55  Track: Heavy(9)
Nevcon Structural Steel 2YO H.
Trainer: P T Hyland
2nd: Just One Moment, 3rd: Broadway Danza
Prize Money:
A$58,160
2015-07-11
AUS Manageress
7yo m Magnus (AUS) - Who's in Charge (NZ) by The Commander (NZ)
1 - 13 Race 6  VRC  1600m  Time: 1:36.72  Track: Good(4)
Rivette Series Final H.
Trainer: C & C Alderson
2nd: Kansas Sunflower, 3rd: Penny to Sell
Prize Money:
A$142,000
2015-07-10
AUS Lycka Till
8yo g Magnus (AUS) - Oakdale Joolz (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 8 Race 6  Geelong RC  1300m  Time: 1:16.20  Track: Synthetic
Jai Roderick Memorial H.
Trainer: Ms A Macpherson
2nd: Inspector, 3rd: Youbolt
Prize Money:
A$29,640
AUS Eklands
9yo m Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 11 Race 6  Murrumbidgee TC  1300m  Time: 1:19.41  Track: Heavy(8)
Bush & Campbell H.
Trainer: K F Hanley
2nd: Trixie, 3rd: Grand Sai Wan
Prize Money:
A$15,000
2015-07-06
AUS Magnazone
7yo g Magnus (AUS) - Anaruby (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 10 Race 7  Mildura RC  1800m  Time: 1:53.96  Track: Good(4)
Betfair Murray Mallee H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Solar Bravo, 3rd: Cisco Delago
Prize Money:
A$15,000
2015-07-05
AUS Purple Passage
7yo g Magnus (AUS) - Aphra Behn (AUS) by Laranto (AUS)
1 - 5 Race 2  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:10.56  Track: Good(3)
Imparja H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Hand in Glove, 3rd: Concini
Prize Money:
A$12,000
2015-07-04
AUS You Never Know
8yo m Magnus (AUS) - Ecstasy Ruler (AUS) by Kingston Rule (USA)
1 - 13 Race 4  Donald DRC  1350m  Time: 1:21.97  Track: Soft(5)
Goldacres Maiden P.
Trainer: V T Nolen
2nd: Bedastdona, 3rd: High Call
Prize Money:
A$17,000
AUS Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 9 Race 5  MRC  1400m  Time: 1:24.52  Track: Good(4)
Mypunter.com Join Today H.
Trainer: M G Price
2nd: Herstory, 3rd: Actuariat
Prize Money:
A$103,040
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 12 Race 8  MRC  1100m  Time: 1:04.49  Track: Soft(5)
Sir John Monash S., Gr.3
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Angels Beach, 2nd: Wild Rain
Prize Money:
A$150,750
2015-07-01
AUS Abohar
7yo m Magnus (AUS) - Rubyraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 10 Race 3  Ipswich TC  1350m  Time: 1:20.71  Track: Soft(5)
Ray White Maiden P.
Trainer: Richard Laming
2nd: Audree, 3rd: Provocateur
Prize Money:
A$20,000
HK I'm in Charge
9yo g Magnus (AUS) - Obbligato (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 6 Race 3  HKJC  1200m  Time: 1:08.90  Track: Good
High Autonomy H.
Trainer: C Fownes
2nd: Smart Volatility, 3rd: Stralia
Prize Money:
HK$2,200,000
2015-06-28
AUS Maggiolata
7yo m Magnus (AUS) - Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 11 Race 3  Coonamble JC  1200m  Time: 1:14.46  Track: Soft(7)
Kevin Hunt Carpentry Maiden P.
Trainer: Dar Lunn
2nd: Click Your Heels, 3rd: Blowdakitty
Prize Money:
A$15,000
2015-06-26
AUS Eklands
9yo m Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 9 Race 3  Canberra RC  1200m  Time: 1:14.14  Track: Soft(7)
ANZ Mobile Lending H.
Trainer: K F Hanley
2nd: Chasing Charlie, 3rd: Rules Point
Prize Money:
A$16,000
AUS Full Magnum
8yo g Magnus (AUS) - Oubladee (AUS) by Sir Laurence (NZ)
1 - 14 Race 3  Devonport RC  1880m  Time: 1:58.48  Track: Synthetic
Tasracing Talk H.
Trainer: T W Blacker
2nd: Shinziggy, 3rd: It's Unstoppable
Prize Money:
A$14,000
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 11 Race 8  Devonport RC  1650m  Time: 1:40.83  Track: Synthetic
Helloworld Fourways H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Flying Cruiser, 3rd: Antumbra
Prize Money:
A$14,000
2015-06-24
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 7 Race 2  Sale TC  1400m  Time: 1:25.91  Track: Soft(7)
Eastcoast Plumbing Group Bairnsdale H.
Trainer: M G Price
2nd: Volcanic Ash, 3rd: Bolord
Prize Money:
A$43,740
2015-06-22
AUS Angus Carolus
9yo g Magnus (AUS) - Curzon Place (AUS) by Marscay (AUS)
1 - 12 Race 8  Mildura RC  1400m  Time: 1:26.98  Track: Soft(5)
Euston Club Resort H.
Trainer: Tammy Pretlove
2nd: Chicago Chick, 3rd: McKenna
Prize Money:
A$15,000
2015-06-21
AUS Sunday Cider
7yo m Magnus (AUS) - Unrocel Gem (AUS) by Made of Gold (USA)
1 - 6 Race 1  TRC  1000m  Time: 1:03.88  Track: Heavy(8)
Harcourts Signature Maiden P.
Trainer: Ms T Mollross
2nd: Nice Knickers, 3rd: Etown
Prize Money:
A$14,000
2015-06-17
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 6 Race 1  Devonport RC  1650m  Time: 1:41.94  Track: Synthetic
Tasbonus Nominations Close P.
Trainer: J K Blacker
2nd: Giramondo, 3rd: Demons Run
Prize Money:
A$15,000
2015-06-13
AUS Fight to the Line
9yo g Magnus (AUS) - Delicate Snip (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 9 Race 5  Darwin TC  1300m  Time: 1:15.26  Track: Good(3)
Arthur J Gallagher Insurance Brokers H.
Trainer: Greg Connor
2nd: Igles Star, 3rd: Storm Approach
Prize Money:
A$14,500
2015-06-12
AUS Viking Prince
7yo g Magnus (AUS) - Curvaceous Miss (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 10 Race 2  Geelong RC  1100m  Time: 1:03.93  Track: Synthetic
Denis Family Homes Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: All About Rhythm, 3rd: Western Hunter
Prize Money:
A$23,800
2015-06-07
AUS Purple Passage
7yo g Magnus (AUS) - Aphra Behn (AUS) by Laranto (AUS)
1 - 6 Race 3  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:57.68  Track: Good(3)
Coca-Cola H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Override, 3rd: Hand in Glove
Prize Money:
A$12,000
KOR Gumpo Yeojanggun
7yo m Magnus (AUS) - Meribel (AUS) by Centaine (AUS)
1 - 13 Race 4  Busan  1600m  Time: 1:41.7  Track: Dry (5%)
Class 3
Trainer: LEE SANG YOUNG
2nd: Field Scamper, 3rd: Jungang Gongju
Prize Money:
K$70,000,000
2015-06-06
AUS Northern Storm
8yo g Magnus (AUS) - Northpoint (AUS) by Dehere (USA)
1 - 8 Race 7  Illawarra TC  1400m  Time: 1:25.14  Track: Soft(6)
Illawarra Mercury 160th Maiden H.
Trainer: A J Cummings
2nd: Foghorn, 3rd: Diamond Solitaire
Prize Money:
A$22,000
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 11 Race 5  MVRC  1200m  Time: 1:12.82  Track: Soft(6)
Dominant Cafetto H.
Trainer: M G Price
2nd: Raposo, 3rd: Herstory
Prize Money:
A$101,000
2015-06-05
AUS Prince of Brooklyn
6yo h Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 7 Race 4  Swan Hill JC  1300m  Time: 1:20.17  Track: Soft(7)
Elvstroem Classic
Trainer: M G Price
2nd: El Greco, 3rd: Metier
Prize Money:
A$126,400
SIN So the Thing
8yo m Magnus (AUS) - Miss Devaraja (AUS) by Devaraja (NZ)
1 - 10 Race 4  Singapore TC  1200m  Time: 1:11.85  Track:
Initiation P.
Trainer: S GRAY
2nd: Jubilation, 3rd: McGregor
Prize Money:
S$65,000
2015-06-03
AUS Sir Mask
8yo g Magnus (AUS) - Dark Mask (AUS) by Fuji Kiseki (JPN)
1 - 12 Race 6  Bendigo JC  1300m  Time: 1:18.53  Track: Soft(5)
Andy's Earthmovers H.
Trainer: D Binaisse
2nd: Stylish Miss, 3rd: Bon Rocket
Prize Money:
A$30,000
2015-05-24
AUS Purple Passage
7yo g Magnus (AUS) - Aphra Behn (AUS) by Laranto (AUS)
1 - 7 Race 2  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:09.89  Track: Good(3)
McDonalds H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Perfect Pause, 3rd: Hand in Glove
Prize Money:
A$12,000
AUS McKenna
7yo g Magnus (AUS) - Cymaron (AUS) by Filante (NZ)
1 - 12 Race 3  Casterton RC  1400m  Time: 1:27.82  Track: Soft(5)
McClure Earthmoving Maiden P.
Trainer: J A McLean
2nd: Jim's Special, 3rd: Raj Mahal
Prize Money:
A$17,000
2015-05-23
AUS Magnusificent
9yo g Magnus (AUS) - Discretionary (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 - 9 Race 3  Hawker RC  1100m  Time: 1:03.28  Track: Good(3)
KS Rasheed Memorial H.
Trainer: B A Murray
2nd: Paniolo, 3rd: King Rodney
Prize Money:
A$6,000
AUS Whistle Baby
8yo m Magnus (AUS) - Guild (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 15 Race 4  VRC  1400m  Time: 1:23.62  Track: Good(4)
Pancare H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Sir Andrew, 3rd: Sadaqa
Prize Money:
A$40,000
2015-05-22
AUS Galaxy Dane
9yo g Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 14 Race 7  Clarence River JC  1106m  Time: 1:05.34  Track: Heavy(8)
Grafton2yamba Houseboat Hire H.
Trainer: B J Ratcliff
2nd: Punjab Rocket, 3rd: Desperate Dan
Prize Money:
A$15,000
2015-05-16
AUS Prince of Brooklyn
6yo h Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 10 Race 1  SAJC  1200m  Time: 1:10.26  Track: Good(4)
National S., Gr.3
Trainer: M G Price
2nd: Badajoz, 3rd: Counter Pulse
Prize Money:
A$116,345
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
2 - 13 Race 5  SAJC  1200m  Time: 1:09.90  Track: Good(4)
Proud Miss S., Gr.3
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
1st: Hazard, 3rd: Nadeem Lass
Prize Money:
A$115,350
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 7 Race 2  WATC  1000m  Time: 0:58.34  Track: Good(4)
Del Basso Italian Day H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Madassa, 3rd: Castle Retreat
Prize Money:
A$60,000
2015-05-15
AUS Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 11 Race 5  Cranbourne TC  1300m  Time: 1:21.66  Track: Heavy(8)
Chandler Macleod Travis Harrison Apprentices Cup
Trainer: M G Price
2nd: St Cajetan, 3rd: Just Too Hard
Prize Money:
A$30,000
AUS Son of Sami
8yo g Magnus (AUS) - Ansami (AUS) by Ashkalani (IRE)
1 - 9 Race 3  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.31  Track: Synthetic
Viva Energy Maiden P.
Trainer: R W Harrison
2nd: Juan Tuff Spaniard, 3rd: Shining Mane
Prize Money:
A$16,460
2015-05-13
AUS Whistle Baby
8yo m Magnus (AUS) - Guild (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 9 Race 5  MRC  1400m  Time: 1:25.52  Track: Good(4)
Eastcoast Plumbing Group Lakes Entrance H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Noela's Choice, 3rd: Carashan Girl
Prize Money:
A$35,000
2015-05-06
AUS Magnus Lad
8yo g Magnus (AUS) - Charlann (AUS) by Double Income (AUS)
2 - 14 Race 7  Warrnambool RC  1200m  Time: 1:12.36  Track: Soft(7)
Wangoom H., L
Trainer: Wez Hunter
1st: Royal Island, 3rd: TadDei Tondo
Prize Money:
A$151,000
2015-05-01
AUS Kungsleden
7yo g Magnus (AUS) - Appalachian Walk (AUS) by Hennessy (USA)
1 - 12 Race 5  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:59.04  Track: Good(4)
Mypunter.com H.
Trainer: D K Weir
2nd: Niminypiminy, 3rd: Canelo
Prize Money:
A$23,000
AUS Mick's Hustler
8yo g Magnus (AUS) - Saffrossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 11 Race 8  Cranbourne TC  1300m  Time: 1:19.65  Track: Good(4)
Tab.com.au H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Silk Slippers, 3rd: Manwell
Prize Money:
A$28,000
2015-04-25
AUS Ludus Magnus
9yo g Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 9 Race 5  Darwin TC  1100m  Time: 1:03.80  Track: Good(3)
RSL H.
Trainer: G Clarke
2nd: Tibet, 3rd: Pleasure or Pain
Prize Money:
A$15,200
2015-04-18
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 6 Race 1  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:03.86  Track: Good(3)
Centralian Advocate 2YO Sprint P.
Trainer: John O'Loughlin
2nd: Remember Razor, 3rd: Rupert
Prize Money:
A$22,100
AUS Hermosa Beach
8yo m Magnus (AUS) - Pier (USA) by Riverman (USA)
1 - 10 Race 2  Goulburn DRC  1200m  Time: 1:11.73  Track: Soft(6)
Workers Club Maiden H.
Trainer: Matthew Dale
2nd: Star of Camelot, 3rd: Mercedes
Prize Money:
A$8,000
AUS Pressure Drop
9yo g Magnus (AUS) - Dame Fortune (NZ) by Yamanin Vital (NZ)
1 - 7 Race 5  Merriwa RC  1800m  Time: 1:56.15  Track: Firm(2)
Darley Good Neighbours H.
Trainer: S Farley
2nd: Cabriole, 3rd: Jaal Spirit
Prize Money:
A$8,000
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 11 Race 3  MRC  1100m  Time: 1:03.55  Track: Good(3)
Mitsubishi Electric Superscreen Launch P.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Minaj, 3rd: Miss Steele
Prize Money:
A$80,000
MAC The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 12 Race 4  Macau JC   1800m  Time: 1:47.0  Track: GOOD
Macau Derby, L
Trainer: JL
2nd: Gold Alloy, 3rd: Pacers Bahhare
Prize Money:
M$2,496,000
2015-04-16
AUS Purist
8yo g Magnus (AUS) - Kabushka (AUS) by King of Kings (IRE)
1 - 10 Race 5  Albany RC  1625m  Time: 1:41.69  Track: Soft(6)
A1 Sandblasting H.
Trainer: B P Fitzgerald
2nd: Force Element, 3rd: Bettsie
Prize Money:
A$12,000
2015-04-15
AUS Hot Ruby
8yo m Magnus (AUS) - Rich Ruby Red (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 8 Race 4  MRC  1300m  Time: 1:17.68  Track: Soft(6)
Bullarook Park Stud H.
Trainer: B O Cox
2nd: First Print, 3rd: Celeritas
Prize Money:
A$34,580
2015-04-12
AUS Magnus Slipper
8yo m Magnus (AUS) - Zarilly (AUS) by Commands (AUS)
1 - 8 Race 5  Pakenham RC  1600m  Time: 1:38.29  Track: Good(4)
Bruce Clough Mazda H.
Trainer: C Vidotto
2nd: Flying Aurora, 3rd: Zanteca
Prize Money:
A$30,250
2015-04-11
AUS Smithfield Miss
9yo m Magnus (AUS) - Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 8 Race 3  Bendigo JC  1400m  Time: 1:25.37  Track: Good(4)
Adroit Insurance Maiden P.
Trainer: S Fliedner
2nd: Heavenly Dancer, 3rd: Know This
Prize Money:
A$16,460
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 8 Race 1  WATC  1000m  Time: 1:00.98  Track: Soft(6)
Westspeed Sprint H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Madassa, 3rd: Red Publisher
Prize Money:
A$60,000
2015-04-06
AUS Powercharged
8yo g Magnus (AUS) - Maikochan (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 - 10 Race 5  Devonport RC  1150m  Time: 1:09.24  Track: Synthetic
Tasracing.com.au H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Lustica, 3rd: She's Drahmatic
Prize Money:
A$14,000
2015-03-31
AUS Samuelsson
9yo g Magnus (AUS) - Devil's Tower (AUS) by Filante (NZ)
1 - 10 Race 8  Warrnambool RC  1700m  Time: 1:45.70  Track: Good(4)
Shanahan Electric Motors H.
Trainer: Jason Warren
2nd: Cool Attraction, 3rd: Canna
Prize Money:
A$15,000
2015-03-28
AUS Galaxy Dane
9yo g Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 7 Race 2  Coff's Harbour RC  1000m  Time: 0:59.17  Track: Good(3)
Bill Kane Military Medal H.
Trainer: B J Ratcliff
2nd: Cool Dragon, 3rd: Marshall Miss
Prize Money:
A$5,775
AUS Magnus Lad
8yo g Magnus (AUS) - Charlann (AUS) by Double Income (AUS)
3 - 13 Race 8  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:10.80  Track: Good(4)
Hareeba S., L
Trainer: Wez Hunter
1st: Under the Louvre, 2nd: Scarlet Billows
Prize Money:
A$120,000
2015-03-25
AUS Secrets She Has
7yo m Magnus (AUS) - Mislaid (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 11 Race 6  TTC  1400m  Time: 1:25.45  Track: Soft(5)
Foot & Playsted Digital H.
Trainer: J L Keys
2nd: Precious Jade, 3rd: Mensa Magic
Prize Money:
A$14,000
2015-03-23
AUS Pressure Drop
9yo g Magnus (AUS) - Dame Fortune (NZ) by Yamanin Vital (NZ)
1 - 13 Race 4  Wine Country RC  2125m  Time: 2:11.82  Track: Good(3)
Anzac Day at Cessnock H.
Trainer: S Farley
2nd: Mojo Moon, 3rd: Funny As
Prize Money:
A$15,000
2015-03-22
AUS Karlesha
8yo m Magnus (AUS) - Master Belle (NZ) by Masterpiece (AUS)
1 - 4 Race 5  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.57  Track: Good(4)
William Hill Showcase H.
Trainer: D K Weir
2nd: Gaily Mill, 3rd: Aware
Prize Money:
A$28,560
2015-03-21
AUS Magnus Knight
6yo g Magnus (AUS) - Jessi Rae (AUS) by Ascot Knight (CAN)
1 - 9 Race 4  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:58.27  Track: Good(3)
XXXX Gold Alice Springs Luncheon 2YO Maiden P.
Trainer: John O'Loughlin
2nd: Kaapstroem, 3rd: Forgotten Tune
Prize Money:
A$14,000
2015-03-18
AUS Regal Magnus
7yo m Magnus (AUS) - Coral Key (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 - 9 Race 6  Balaklava RC  1200m  Time: 1:11.13  Track: Good(3)
Stoller H.
Trainer: D J Clarken
2nd: Akkacan, 3rd: Essential Element
Prize Money:
A$15,000
2015-03-15
AUS Purple Passage
7yo g Magnus (AUS) - Aphra Behn (AUS) by Laranto (AUS)
1 - 9 Race 2  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:10.87  Track: Good(3)
The Rock Bar H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Sand of the Hour, 3rd: Sirbible
Prize Money:
A$17,500
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 8 Race 6  Yarra Valley RC  1200m  Time: 1:10.61  Track: Good(4)
De Bortoli H.
Trainer: Lee & Anthony Freedman
2nd: Swiss Rock, 3rd: Count the Interest
Prize Money:
A$40,000
2015-03-14
AUS Magnusificent
9yo g Magnus (AUS) - Discretionary (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 - 10 Race 3  Broken Hill St.Pats RC  1200m  Time: 1:11.44  Track: Good(3)
Class 3 H.
Trainer: B A Murray
2nd: Tizzy Lizzy, 3rd: Hurricane Sonny
Prize Money:
A$10,850
2015-03-11
AUS Snowtrooper
7yo g Magnus (AUS) - Tiamo Baby (AUS) by Strategic (AUS)
1 - 10 Race 5  Strathalbyn RC  1600m  Time: 1:41.29  Track: Good(4)
Betfair Maiden P.
Trainer: G D Searle
2nd: Bianconned, 3rd: Mumble Bee
Prize Money:
A$12,000
2015-03-07
AUS Karlesha
8yo m Magnus (AUS) - Master Belle (NZ) by Masterpiece (AUS)
1 - 9 Race 5  Echuca RC  1100m  Time: 1:05.74  Track: Good(4)
Sportsbet Download the App H.
Trainer: D K Weir
2nd: Flying Aurora, 3rd: Vainrite
Prize Money:
A$15,000
2015-02-28
AUS Purple Passage
7yo g Magnus (AUS) - Aphra Behn (AUS) by Laranto (AUS)
1 - 8 Race 3  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:05.02  Track: Good(3)
Imparja H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Desert Elsie, 3rd: Sand of the Hour
Prize Money:
A$15,500
2015-02-26
AUS Purist
8yo g Magnus (AUS) - Kabushka (AUS) by King of Kings (IRE)
1 - 11 Race 6  Albany RC  1544m  Time: 1:36.09  Track: Soft(5)
Zoetis Maiden P.
Trainer: B P Fitzgerald
2nd: Emma November, 3rd: Back in a Minute
Prize Money:
A$12,500
2015-02-23
AUS Karlesha
8yo m Magnus (AUS) - Master Belle (NZ) by Masterpiece (AUS)
1 - 11 Race 6  Ararat TC  1100m  Time: 1:04.80  Track: Good(3)
Programmed H.
Trainer: D K Weir
2nd: Shining Mane, 3rd: Lokum
Prize Money:
A$15,000
2015-02-22
AUS Magnesia
8yo g Magnus (AUS) - Zasu Rhythm (AUS) by Kenmare (FR)
1 - 7 Race 3  Moe RC  1600m  Time: 1:40.21  Track: Good(4)
Colin Watson Motors H.
Trainer: R W Smerdon
2nd: Tycoon Rob, 3rd: Riviera Riches
Prize Money:
A$14,530
2015-02-21
AUS Maglantus
7yo g Magnus (AUS) - Lady Atlanta (AUS) by Align (AUS)
1 - 3 Race 1  Woolamai DRC  1508m  Time: 1:41.09  Track: Good(4)
San Remo Hotel Maiden P.
Trainer: Andrew Taylor
2nd: Misty Night, 3rd: Sensational Jewel
Prize Money:
A$2,520
AUS Tolago Man
8yo h Magnus (AUS) - Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 6 Race 3  Woolamai DRC  1008m  Time: 1:02.11  Track: Good(4)
Dave Chooka Howe Maiden P.
Trainer: Ricky Maund
2nd: Swift Flight, 3rd: Stan the Man
Prize Money:
A$2,400
HK I'm in Charge
9yo g Magnus (AUS) - Obbligato (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 12 Race 9  HKJC  1200m  Time: 1:09.05  Track: Good
Fat Choi H.
Trainer: C Fownes
2nd: Teofilo Calva, 3rd: Jazzy Feeling
Prize Money:
HK$1,500,000
2015-02-18
AUS Hugo
8yo g Magnus (AUS) - Galvanized (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 10 Race 6  TTC  2100m  Time: 2:12.87  Track: Good(4)
Launceston Sydeston Night Cup
Trainer: Brendan McShane
2nd: Valdez, 3rd: Keukenhof
Prize Money:
A$25,000
2015-02-14
AUS Backstedt
9yo g Magnus (AUS) - Lycra (NZ) by Tights (USA)
3 - 11 Race 5  MRC  1600m  Time: 1:35.69  Track: Good(4)
TS Carlyon Cup, Gr.3
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
1st: Smokin' Joey, 2nd: Jacquinot Bay
Prize Money:
A$150,750
2015-02-12
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 11 Race 6  Ballarat TC  1100m  Time: 1:04.10  Track: Good(3)
Sportsbet's New Cash Card H.
Trainer: Lee & Anthony Freedman
2nd: Neona, 3rd: Money Chaser
Prize Money:
A$17,500
2015-02-09
AUS Magnesic
7yo m Magnus (AUS) - Born Western (AUS) by Western Symphony (USA)
1 - 7 Race 7  Tatura RC  1400m  Time: 1:24.81  Track: Soft(5)
Sam Miranda Wines H.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Artie Royale, 3rd: Whistle Stop
Prize Money:
A$15,000
2015-02-08
AUS Magnus Lad
8yo g Magnus (AUS) - Charlann (AUS) by Double Income (AUS)
1 - 12 Race 7  Sale TC  1205m  Time: 1:10.67  Track: Good(3)
Sale Quality H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Trevinder, 3rd: Cellarmaster
Prize Money:
A$80,000
2015-02-06
AUS Neat and Tidy
7yo m Magnus (AUS) - Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 - 11 Race 2  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:11.59  Track: Good(3)
Perco Australia Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Show a Star, 3rd: Macquarie Magic
Prize Money:
A$22,200
AUS New Vision
8yo m Magnus (AUS) - Biega (AUS) by West Quest (CAN)
1 - 11 Race 4  TRC  1400m  Time: 1:26.75  Track: Soft(5)
The Navy H.
Trainer: G McCulloch & D Keating
2nd: Keep Racing, 3rd: Kool Kash
Prize Money:
A$14,000
2015-02-04
AUS Whistle Baby
8yo m Magnus (AUS) - Guild (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 9 Race 3  MRC  1400m  Time: 1:25.57  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Intravenous, 3rd: Pindan Pearl
Prize Money:
A$34,580
2015-02-01
AUS Rock Spur
7yo g Magnus (AUS) - Priceless Diamond (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 - 9 Race 3  Geelong RC  1300m  Time: 1:18.87  Track: Good(4)
Sporting Globe Maiden P.
Trainer: Jason Warren
2nd: Gin Lizzie, 3rd: Telaawa
Prize Money:
A$23,485
2015-01-31
AUS Magnus Reign
9yo g Magnus (AUS) - Vain Hill (AUS) by Danehill (USA)
1 - 12 Race 8  VRC  1200m  Time: 1:09.55  Track: Good(3)
Isca H.
Trainer: D K Weir
2nd: Tycoon Tara, 3rd: Floatmyboat
Prize Money:
A$80,000
2015-01-30
AUS Revanche
8yo m Magnus (AUS) - Champagne Miss (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 10 Race 3  Ararat TC  1100m  Time: 1:05.97  Track: Good(3)
Shire Hall Hotel Maiden P.
Trainer: Daniel Bowman
2nd: Switch Point, 3rd: Castle Hackett
Prize Money:
A$17,000
AUS Magnesia
8yo g Magnus (AUS) - Zasu Rhythm (AUS) by Kenmare (FR)
1 - 9 Race 6  Ararat TC  1300m  Time: 1:17.67  Track: Good(3)
Hotel H.
Trainer: R W Smerdon
2nd: Tully Plenty, 3rd: Ready to Excel
Prize Money:
A$14,730
2015-01-29
AUS Magnajoy
7yo m Magnus (AUS) - Ready for Joy (USA) by More Than Ready (USA)
1 - 7 Race 6  Hawkesbury RC  1400m  Time: 1:24.54  Track: Soft(7)
Aussie-Richmond H.
Trainer: J M Austin
2nd: Dane Ruby, 3rd: G'Day Kitty
Prize Money:
A$21,250
2015-01-26
AUS Abbalanche
8yo m Magnus (AUS) - In Need I Am (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 11 Race 3  Murray Bridge RC  1000m  Time: 0:58.94  Track: Good(3)
Mike Mason Fencing Maiden P.
Trainer: D I Dodson
2nd: Go'en Hoff, 3rd: No Mercy
Prize Money:
A$10,000
AUS Dad Said
9yo g Magnus (AUS) - Hi Drama (AUS) by Bletchley Park (IRE)
1 - 8 Race 6  Narrogin RC  920m  Time: 0:54.52  Track: Good(3)
Double Plugger Toss H.
Trainer: T N Pike
2nd: String of Smiles, 3rd: Shooey
Prize Money:
A$14,000
2015-01-24
AUS Malachite
8yo m Magnus (AUS) - Chlorophyll (AUS) by Zeditave (AUS)
1 - 7 Race 3  Newcastle JC  900m  Time: 0:50.73  Track: Good(3)
Williams River Steel H.
Trainer: K A Lees
2nd: Zero Cash, 3rd: Loading
Prize Money:
A$21,250
2015-01-21
AUS New Vision
8yo m Magnus (AUS) - Biega (AUS) by West Quest (CAN)
1 - 12 Race 3  TTC  1200m  Time: 1:11.38  Track: Good(4)
Coates Hire Maiden P.
Trainer: G McCulloch & D Keating
2nd: Big Pegg, 3rd: Morning Starlet, 3rd: Shinziggy
Prize Money:
A$17,225
2015-01-18
AUS Bold Jazz
7yo g Magnus (AUS) - Bella Grande (AUS) by Marauding (NZ)
1 - 7 Race 1  Bordertown RC  1550m  Time: 1:35.23  Track: Good(3)
Dennis Murch Maiden P.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Sandhill Flyer, 3rd: Bonny Blonde
Prize Money:
A$13,300
2015-01-11
AUS Magnesic
7yo m Magnus (AUS) - Born Western (AUS) by Western Symphony (USA)
1 - 9 Race 2  Werribee RC  1400m  Time: 1:26.61  Track: Good(4)
Members Raceday Maiden P.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Anaphora, 3rd: Slinky Malinky
Prize Money:
A$21,930
AUS Three Bears
9yo m Magnus (AUS) - Miracle Queen (AUS) by Geiger Counter (USA)
1 - 6 Race 5  Werribee RC  1000m  Time: 0:59.30  Track: Good(4)
White Horse Truck & Bus H.
Trainer: Luke Oliver
2nd: Clinches, 3rd: Rich Show
Prize Money:
A$15,920
2015-01-10
AUS My Lesson
8yo g Magnus (AUS) - Miss Penny Lass (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 8 Race 4  Echuca RC  1000m  Time: 1:00.45  Track: Soft(7)
Building Centre H.
Trainer: B C Hearps
2nd: Euchre Star, 3rd: Merlin's Fury
Prize Money:
A$15,000
AUS Magnajoy
7yo m Magnus (AUS) - Ready for Joy (USA) by More Than Ready (USA)
1 - 12 Race 5  Newcastle JC  1300m  Time: 1:16.30  Track: Good(3)
Bay Hotel Motel Maiden H.
Trainer: J M Austin
2nd: Meteor Storm, 3rd: Savanero
Prize Money:
A$22,000
2015-01-04
AUS Kolonga
9yo m Magnus (AUS) - Deputy Dehere (AUS) by Dehere (USA)
1 - 12 Race 9  Tweed River JC  1200m  Time: 1:12.86  Track: Soft(7)
Tagget Earthmoving H.
Trainer: Ben Hull
2nd: Glimmer, 3rd: Splitzer
Prize Money:
A$15,000
2015-01-02
AUS Gredington
6yo g Magnus (AUS) - Beswick (AUS) by Bel Esprit (AUS)
1 - 6 Race 1  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:59.17  Track: Good(4)
Peter Horobin Saddlery 2YO Maiden P.
Trainer: P T Hyland
2nd: Buon Natale, 3rd: Shampers
Prize Money:
A$41,760
2015-01-01
AUS Magnasa
7yo g Magnus (AUS) - Novarosa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 7 Race 2  TTC  1400m  Time: 1:24.43  Track: Good(4)
Incitec Pivot Maiden P.
Trainer: J K Blacker
2nd: Anytime Soon, 3rd: Lost My Patience
Prize Money:
A$8,000
2014-12-29
AUS Magnificent Show
8yo m Magnus (AUS) - Vegas Show (AUS) by Keltrice (AUS)
1 - 8 Race 2  Yarra Valley RC  1200m  Time: 1:11.41  Track: Good(4)
De Bortoli Maiden P.
Trainer: Cameron Templeton
2nd: Keep Happy, 3rd: Nijinsky Code
Prize Money:
A$15,000
2014-12-28
AUS Magnus Lad
8yo g Magnus (AUS) - Charlann (AUS) by Double Income (AUS)
1 - 10 Race 7  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:10.59  Track: Good(3)
Ron Casey Memorial H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: It's a Shame Billy, 3rd: Single Days
Prize Money:
A$50,000
2014-12-26
AUS Kolonga
9yo m Magnus (AUS) - Deputy Dehere (AUS) by Dehere (USA)
1 - 12 Race 4  Ballina JC  1410m  Time: 1:27.50  Track: Good(3)
Tab.com.au H.
Trainer: Ben Hull
2nd: Ted and Tubs, 3rd: More Impact
Prize Money:
A$8,000
AUS Aeratus
9yo g Magnus (AUS) - Carbonated (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
3 - 10 Race 6  MRC  1600m  Time: 1:36.62  Track: Good(3)
Lord S., L
Trainer: M G Price
1st: Jacquinot Bay, 2nd: Mouro
Prize Money:
A$120,000
2014-12-24
AUS I Got a Turbo
8yo m Magnus (AUS) - Vignette (AUS) by Spectrum (IRE)
1 - 10 Race 7  Gawler & Barossa JC  1111m  Time: 1:06.68  Track: Good(4)
Tradies' Day H.
Trainer: Ricky Maund
2nd: Ontheroad for Gold, 3rd: Arrogant Cat
Prize Money:
A$11,000
2014-12-19
AUS Magnagem
8yo m Magnus (AUS) - Coniston Gem (AUS) by Greig (NZ)
1 - 11 Race 8  Yarra Valley RC  1200m  Time: 1:10.39  Track: Good(4)
Drink Drive Bloody Idiot H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Purrcolate, 3rd: Bellarine Rose
Prize Money:
A$15,000
2014-12-18
AUS Hot Ruby
8yo m Magnus (AUS) - Rich Ruby Red (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 11 Race 6  Seymour RC  1300m  Time: 1:17.53  Track: Good(3)
Bullarook Park Stud H.
Trainer: B O Cox
2nd: Go Trish, 3rd: Sure You Can
Prize Money:
A$17,500
2014-12-17
AUS Magnus Lad
8yo g Magnus (AUS) - Charlann (AUS) by Double Income (AUS)
1 - 9 Race 5  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:58.20  Track: Good(3)
Millennium Integrated H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Pixie Eyes, 3rd: Day After Tomorrow
Prize Money:
A$35,000
2014-12-14
AUS Lycka Till
8yo g Magnus (AUS) - Oakdale Joolz (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 6 Race 6  Werribee RC  1600m  Time: 1:38.09  Track: Good(4)
White Horse Truck & Bus H.
Trainer: Ms A Macpherson
2nd: Crafty Cruiser, 3rd: Stars in the Sky
Prize Money:
A$28,920
2014-12-13
AUS Volcanic Ash - Volcanic General (Mal.)
7yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 7 Race 2  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:26.10  Track: Good(4)
Holden Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: St Cajetan, 3rd: Pepperjack
Prize Money:
A$23,190
2014-12-11
AUS Just Harley
8yo g Magnus (AUS) - Pleasure Doll (AUS) by Bureaucracy (NZ)
1 - 10 Race 6  Kyneton & Hanging Rock RC  1469m  Time: 1:28.08  Track: Good(3)
Woodside Park Stud H.
Trainer: Ms L Tolson & Ms L Proctor
2nd: Churchill's Wit, 3rd: Whispering Miss
Prize Money:
A$30,000
2014-12-09
AUS Duke of Brunswick
7yo g Magnus (AUS) - Tristabeel (AUS) by Zabeel (NZ)
1 - 8 Race 4  Wangaratta TC  1590m  Time: 1:38.51  Track: Soft(5)
Optus Yes Shop Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Haradafull, 3rd: D'Orsevist
Prize Money:
A$16,460
AUS Magnaro
8yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 10 Race 5  Wangaratta TC  1400m  Time: 1:25.24  Track: Soft(5)
Financial Momentum H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Vainrite, 3rd: Wilscot
Prize Money:
A$15,000
2014-12-06
AUS Backstedt
9yo g Magnus (AUS) - Lycra (NZ) by Tights (USA)
1 - 7 Race 1  MRC  1600m  Time: 1:37.09  Track: Good(4)
Booralite Park H.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Jacquinot Bay, 3rd: Zabisco
Prize Money:
A$78,080
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
2 - 10 Race 6  WATC  1400m  Time: 1:23.33  Track: Good(3)
AJ Scahill S., Gr.3
Trainer: J P Taylor
1st: Watermans Bay, 3rd: Antique Belle
Prize Money:
A$201,100
2014-12-04
AUS Magnazone
7yo g Magnus (AUS) - Anaruby (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 9 Race 3  Warrnambool RC  1400m  Time: 1:25.89  Track: Soft(5)
Stockdale & Leggo Port Fairy Maiden P.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Bank Street, 3rd: Going Home
Prize Money:
A$26,185
2014-11-29
AUS Propelled
7yo m Magnus (AUS) - Stella Maree (AUS) by Magic Ring (IRE)
1 - 7 Race 3  MVRC  1500m  Time: 1:32.10  Track: Good(3)
Advanced Mailing Solutions H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Feels Like Home, 3rd: Mumbai Rock
Prize Money:
A$112,120
AUS Magnus Reign
9yo g Magnus (AUS) - Vain Hill (AUS) by Danehill (USA)
1 - 11 Race 8  MVRC  1200m  Time: 1:10.36  Track: Good(3)
McMahons Dairy H.
Trainer: D K Weir
2nd: Lonrockstar, 3rd: Thermal Current
Prize Money:
A$80,000
AUS Galaxy Dane
9yo g Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 9 Race 3  Nambucca River JC  1000m  Time: 0:58.77  Track: Dead(4)
Bellingen Cup
Trainer: B J Ratcliff
2nd: Hot Topic, 3rd: Jacatomist
Prize Money:
A$6,000
2014-11-25
AUS Flying Magnus
8yo g Magnus (AUS) - Nordica (AUS) by Western Symphony (USA)
1 - 9 Race 7  Moe RC  1014m  Time: 1:01.26  Track: Slow(7)
Lavazza H.
Trainer: Niall Phillips
2nd: Gallant Express, 3rd: Zizoom
Prize Money:
A$15,070
2014-11-23
AUS Just Harley
8yo g Magnus (AUS) - Pleasure Doll (AUS) by Bureaucracy (NZ)
1 - 8 Race 5  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:11.32  Track: Good(3)
Isuzu Ute H.
Trainer: Ms L Tolson & Ms L Proctor
2nd: Shut the Frontdoor, 3rd: Baldez
Prize Money:
A$17,500
HK I'm in Charge
9yo g Magnus (AUS) - Obbligato (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 14 Race 11  HKJC  1200m  Time: 1:08.66  Track: Good
Amah Rock H.
Trainer: C Fownes
2nd: Teofilo Calva, 3rd: Lang Tai Sing
Prize Money:
HK$1,500,000
2014-11-22
AUS Magnus Effect
8yo g Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 9 Race 3  Ballarat TC  1400m  Time: 1:25.04  Track: Dead(4)
Eureka Concrete H.
Trainer: Stephen Theodore
2nd: Mannopoly, 3rd: Gracious Prospect
Prize Money:
A$50,000
AUS Magnus Lad
8yo g Magnus (AUS) - Charlann (AUS) by Double Income (AUS)
1 - 8 Race 4  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:58.04  Track: Good(3)
Procon Developments H.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Lady Concord, 3rd: Mr Bandit Country
Prize Money:
A$15,000
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
2 - 10 Race 3  WATC  1200m  Time: 1:11.34  Track: Good(3)
Placid Ark S., L
Trainer: N D Parnham
1st: Liberty's Gem, 3rd: Fuld's Bet
Prize Money:
A$100,200
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 12 Race 7  WATC  1200m  Time: 1:10.29  Track: Good(3)
Winterbottom S., Gr.1
Trainer: J P Taylor
2nd: Watermans Bay, 3rd: Shining Knight
Prize Money:
A$755,000
2014-11-19
AUS Regal Magnus
7yo m Magnus (AUS) - Coral Key (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 - 7 Race 3  Balaklava RC  1608m  Time: 1:37.73  Track: Good(3)
Balaklava Transport Maiden P.
Trainer: D J Clarken
2nd: Montoyas, 3rd: Rocmarr
Prize Money:
A$15,300
AUS Magnapal
9yo g Magnus (AUS) - Luxapal (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 11 Race 5  MRC  1600m  Time: 1:36.86  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Are There Any, 3rd: Kincaple Chief
Prize Money:
A$35,000
2014-11-16
AUS Hugo
8yo g Magnus (AUS) - Galvanized (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 14 Race 5  TRC  1600m  Time: 1:39.23  Track: Dead(4)
Ray Worbey Constructions P.
Trainer: Brendan McShane
2nd: Arkadashim, 3rd: Young Robin
Prize Money:
A$12,500
2014-11-14
AUS Magic Curves
9yo m Magnus (AUS) - Curvaceous Miss (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 9 Race 6  Latrobe Valley RC  1200m  Time: 1:11.63  Track: Good(3)
Latrobe Veterinary Hospital H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Dayton, 3rd: Chill Joy
Prize Money:
A$15,000
2014-11-09
AUS Kings Landing
9yo g Magnus (AUS) - Wings of Courage (AUS) by Puissance (GB)
1 - 10 Race 2  Mount Gambier RC  900m  Time: 0:54.15  Track: Dead(4)
Produce Store Maiden P.
Trainer: Q J Scott
2nd: Streak of Light, 3rd: Scarbelly Butch
Prize Money:
A$10,000
2014-11-08
AUS Malachite
8yo m Magnus (AUS) - Chlorophyll (AUS) by Zeditave (AUS)
1 - 6 Race 3  Newcastle JC  900m  Time: 0:50.56  Track: Good(3)
Port Hunter Conveyors H.
Trainer: K A Lees
2nd: Higashi, 3rd: Rocco in the House
Prize Money:
A$20,500
AUS Magnus Missile
8yo m Magnus (AUS) - Siuya (NZ) by O'Reilly (NZ)
1 - 10 Race 3  WATC  1100m  Time: 1:04.93  Track: Good(3)
Skyy Vodka Ladies Day H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Swap Ya, 3rd: Deb's Delight
Prize Money:
A$40,000
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 9 Race 7  WATC  1400m  Time: 1:23.63  Track: Good(3)
Lee Steere S., Gr.2
Trainer: J P Taylor
2nd: Fuchsia Bandana, 3rd: Platinum Rocker
Prize Money:
A$252,000
2014-11-07
AUS Magnagem
8yo m Magnus (AUS) - Coniston Gem (AUS) by Greig (NZ)
1 - 6 Race 2  Sale TC  1105m  Time: 1:06.54  Track: Dead(4)
Prime 7 Gippsland Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Graphitic Gaga, 3rd: Aussie Jewel
Prize Money:
A$15,920
2014-11-06
AUS Flying Magnus
8yo g Magnus (AUS) - Nordica (AUS) by Western Symphony (USA)
1 - 5 Race 1  Warrnambool RC  1000m  Time: 0:59.46  Track: Dead(4)
Valvoline Engine Armour H.
Trainer: Niall Phillips
2nd: Zara's Balcony, 3rd: Tycoon's Lover
Prize Money:
A$7,280
2014-11-04
AUS Purple Passage
7yo g Magnus (AUS) - Aphra Behn (AUS) by Laranto (AUS)
1 - 6 Race 2  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:03.67  Track: Good
XXXX Gold H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Ringwood Ranger, 3rd: Sirbible
Prize Money:
A$22,000
AUS Magnaro
8yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 5 Race 4  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:09.07  Track: Good(3)
Motor Group H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Thisgoingsomewhere, 3rd: Killawarra
Prize Money:
A$7,000
2014-11-01
AUS Magnatune
9yo g Magnus (AUS) - Rhythm in the Skye (AUS) by Arctic Rhythm (AUS)
1 - 7 Race 4  Latrobe Valley RC  1900m  Time: 2:04.42  Track: Heavy(8)
Thera's Bridal & Fashion Boutique H.
Trainer: Jason Warren
2nd: King Joy, 3rd: King's Dance
Prize Money:
A$14,440
AUS Usurper
9yo m Magnus (AUS) - Drinkcard Princess (AUS) by Al Hareb (USA)
1 - 6 Race 5  Yeppoon TC  1400m  Time: 1:21.50  Track: Good(2)
Pacific Hotel & Liquor Barn P.
Trainer: P F Pengelly
2nd: The Pantz, 3rd: Strada Title
Prize Money:
A$8,000
2014-10-30
NZ Sweet Magnus
8yo m Magnus (AUS) - Sister Sweet (AUS) by Ladoni (GB)
1 - 14 Race 1  Taranaki RC  2000m  Time: 2:11.60  Track: Slow(7)
IVS Rebrand Launch Maiden S.
Trainer: W L Bolton
2nd: Pacific Belle, 3rd: Last Trump
Prize Money:
NZ$7,000
2014-10-29
AUS Sir Mask
8yo g Magnus (AUS) - Dark Mask (AUS) by Fuji Kiseki (JPN)
1 - 12 Race 10  Bendigo JC  1300m  Time: 1:17.95  Track: Good(3)
Stride Events H.
Trainer: D Binaisse
2nd: Johnny Roo Boy, 3rd: Silent Man
Prize Money:
A$20,000
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 9 Race 4  WATC  1200m  Time: 1:11.47  Track: Good(3)
Carlton Draught H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Ignite the Sky, 3rd: Ripper Rio
Prize Money:
A$22,500
AUS Magnus Missile
8yo m Magnus (AUS) - Siuya (NZ) by O'Reilly (NZ)
1 - 9 Race 6  WATC  1200m  Time: 1:10.84  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Strictly Boardroom, 3rd: Don'tgetcaught
Prize Money:
A$22,500
2014-10-27
AUS Norwegian Princess
9yo m Magnus (AUS) - Regal Prospect (NZ) by Exploding Prospect (USA)
1 - 14 Race 4  Coonabarabran JC  1200m  Time: 1:08.90  Track: Good(2)
Megs Border Memorial Maiden H.
Trainer: Brett Thompson
2nd: Lipstick Miss, 3rd: Dubali
Prize Money:
A$15,000
2014-10-24
AUS Magnus Effect
8yo g Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 13 Race 8  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:08.42  Track: Dead(4)
Beteasy.com.au H.
Trainer: Stephen Theodore
2nd: Fildancer, 3rd: Miss Bemuse
Prize Money:
A$15,000
2014-10-22
AUS Stardust One
8yo m Magnus (AUS) - Dubai Dream (AUS) by Marscay (AUS)
1 - 13 Race 7  Balaklava RC  1200m  Time: 1:10.86  Track: Good(2)
Case IH Agriculture H.
Trainer: P Stokes
2nd: Token One, 3rd: Jennyfromtheblock
Prize Money:
A$11,000
2014-10-20
AUS Pompeius
8yo g Magnus (AUS) - Caesars (AUS) by Palace Music (USA)
1 - 7 Race 1  Bairnsdale RC  2000m  Time: 2:04.10  Track: Good(3)
Book a Melbourne Cup Day Package Maiden P.
Trainer: F Stockdale
2nd: Paradanza, 3rd: Sequins 'n' Lace
Prize Money:
A$21,390
2014-10-19
AUS Malibu Style
7yo g Magnus (AUS) - Origami (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 - 12 Race 1  Bunbury TC  1000m  Time: 0:58.47  Track: Dead(4)
Welcome Back Maiden P.
Trainer: N D Parnham
2nd: Profit Street, 3rd: Aunty Zelma
Prize Money:
A$12,500
2014-10-18
AUS Malachite
8yo m Magnus (AUS) - Chlorophyll (AUS) by Zeditave (AUS)
1 - 7 Race 2  Newcastle JC  900m  Time: 0:51.37  Track: Good(3)
Arms Group H.
Trainer: K A Lees
2nd: Just a Diva, 3rd: Assertive Chef
Prize Money:
A$20,875
2014-10-15
AUS Magnum Pe I
8yo g Magnus (AUS) - Imogen Grace (AUS) by Genuine (JPN)
1 - 11 Race 6  Murray Bridge RC  1200m  Time: 1:11.81  Track: Good(3)
Bridge Carpet Court H.
Trainer: T Dansie & Ms N Storr
2nd: Amiconi Originale, 3rd: Spun Dry
Prize Money:
A$15,000
2014-10-11
AUS Magnaro
8yo g Magnus (AUS) - Vita (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 - 7 Race 2  Albury RC  1175m  Time: 1:09.09  Track: Good(3)
Andrew Moulding H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Charge to Bank, 3rd: Galaxy Dane
Prize Money:
A$7,325
2014-10-10
AUS Manageress
7yo m Magnus (AUS) - Who's in Charge (NZ) by The Commander (NZ)
1 - 12 Race 3  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:26.66  Track: Good(3)
Tab.com.au Maiden P.
Trainer: C & C Alderson
2nd: Righteous Reign, 3rd: Zoe's Gift
Prize Money:
A$46,100
2014-10-08
AUS Fight to the Line
9yo g Magnus (AUS) - Delicate Snip (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 16 Race 8  Ballarat TC  1200m  Time: 1:11.02  Track: Good(3)
Hygain H.
Trainer: P G Moody
2nd: Emerenta, 3rd: Heza Bargain
Prize Money:
A$30,000
2014-10-05
AUS Purple Passage
7yo g Magnus (AUS) - Aphra Behn (AUS) by Laranto (AUS)
1 - 7 Race 3  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:03.82  Track: Good
Bill & Dawn Prior Memorial H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Let Her Slide, 3rd: Capacitate
Prize Money:
A$14,000
2014-10-04
AUS Mitchell Road
8yo g Magnus (AUS) - Dancing Starlet (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 10 Race 6  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:58.17  Track: Good
Riverview Old Boys H.
Trainer: C Heywood
2nd: Border Chic, 3rd: Tothecoastandback
Prize Money:
A$8,000
2014-10-01
AUS Overstatement
7yo m Magnus (AUS) - In Need I Am (AUS) by General Nediym (AUS)
1 - 11 Race 4  Ipswich TC  1100m  Time: 1:05.22  Track: Good(3)
European Football Tour Maiden H.
Trainer: Ms G Heinrich
2nd: Ten Speed, 3rd: Poetic Saga
Prize Money:
A$23,000
AUS Magnus Missile
8yo m Magnus (AUS) - Siuya (NZ) by O'Reilly (NZ)
1 - 7 Race 4  WATC  1200m  Time: 1:11.51  Track: Good(3)
Taipa H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Pru's Image, 3rd: Keep on Dancin'
Prize Money:
A$17,500
2014-09-28
AUS Secrets She Has
7yo m Magnus (AUS) - Mislaid (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 10 Race 2  Devonport RC  1000m  Time: 0:59.93  Track: Good(3)
Boags Draught Maiden P.
Trainer: J L Keys
2nd: Vengeance of Fury, 3rd: Santolaya
Prize Money:
A$12,500
2014-09-24
AUS Lycka Till
8yo g Magnus (AUS) - Oakdale Joolz (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 15 Race 8  Bendigo JC  1400m  Time: 1:24.93  Track: Dead(4)
Bendigo Cup Raceday H.
Trainer: Ms A Macpherson
2nd: Varnamo, 3rd: Final Reflection
Prize Money:
A$17,500
HK I'm in Charge
9yo g Magnus (AUS) - Obbligato (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 10 Race 8  HKJC  1200m  Time: 1:08.89  Track: Good
Chun Shek H.
Trainer: C Fownes
2nd: Gentilis, 3rd: Brave Brother
Prize Money:
HK$1,060,000
2014-09-23
AUS Karlesha
8yo m Magnus (AUS) - Master Belle (NZ) by Masterpiece (AUS)
1 - 11 Race 5  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:12.79  Track: Good(3)
Foreplay at Woodside Maiden P.
Trainer: G Eurell
2nd: Zoe's Gift, 3rd: Baylie Louise
Prize Money:
A$17,000
2014-09-21
AUS Purple Passage
7yo g Magnus (AUS) - Aphra Behn (AUS) by Laranto (AUS)
1 - 8 Race 2  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:02.82  Track: Good
XXXX Gold H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Lady Phromily, 3rd: Peirene
Prize Money:
A$15,000
2014-09-20
AUS Magnus Missile
8yo m Magnus (AUS) - Siuya (NZ) by O'Reilly (NZ)
1 - 13 Race 6  WATC  1200m  Time: 1:11.64  Track: Good(3)
Tabtouch With Cash H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Oakhurst Flyer, 3rd: Need a Lift
Prize Money:
A$40,000
2014-09-19
AUS Kungsleden
7yo g Magnus (AUS) - Appalachian Walk (AUS) by Hennessy (USA)
1 - 11 Race 3  Ararat TC  1100m  Time: 1:04.71  Track: Good(3)
Bakers Brew Ararat Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Killara Miss, 3rd: Wonderful Journey
Prize Money:
A$18,400
2014-09-03
AUS Magnus Missile
8yo m Magnus (AUS) - Siuya (NZ) by O'Reilly (NZ)
1 - 10 Race 5  WATC  1200m  Time: 1:12.90  Track: Dead(4)
PR Ultimate Sports Day H.
Trainer: N D Parnham
2nd: Fairway to Venus, 3rd: Believe You Can
Prize Money:
A$17,500
2014-08-30
AUS Miss Wynette
8yo m Magnus (AUS) - Satin Sheets (AUS) by Dehere (USA)
1 - 11 Race 8  SAJC  1600m  Time: 1:37.43  Track: Good(3)
Mac Just Over? Don't Drive H.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Ustinov's Fury, 3rd: Corvidae
Prize Money:
A$35,000
2014-08-27
AUS The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 6 Race 6  ATC  1600m  Time: 1:44.02  Track: Heavy(10)
Hyland Race Colours H.
Trainer: C J Waller
2nd: Divertire, 3rd: World Wide
Prize Money:
A$40,000
2014-08-17
AUS Haakon
9yo g Magnus (AUS) - Lottacosta (NZ) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 11 Race 7  Naracoorte RC  1430m  Time: 1:32.05  Track: Slow(6)
Scullions Farming H.
Trainer: D I Dodson
2nd: Space Trek, 3rd: Silbar
Prize Money:
A$8,000
2014-08-16
AUS Miss Wynette
8yo m Magnus (AUS) - Satin Sheets (AUS) by Dehere (USA)
1 - 8 Race 1  SAJC  1600m  Time: 1:40.65  Track: Dead(5)
Mint Lane H.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Enduro, 3rd: Chondra
Prize Money:
A$29,140
2014-08-05
AUS Stardust One
8yo m Magnus (AUS) - Dubai Dream (AUS) by Marscay (AUS)
1 - 11 Race 3  Geelong RC  1200m  Time: 1:11.71  Track: Good
Cup Packages Maiden P.
Trainer: P G Moody
2nd: Beliferous, 3rd: Her Diamond Spirit
Prize Money:
A$17,000
2014-08-03
AUS Magnatune
9yo g Magnus (AUS) - Rhythm in the Skye (AUS) by Arctic Rhythm (AUS)
1 - 14 Race 8  Seymour RC  1600m  Time: 1:41.54  Track: Heavy(9)
Pet, Horse & Farm Nagambie H.
Trainer: Jason Warren
2nd: The Tinker, 3rd: Walloon Region
Prize Money:
A$17,500
KOR Gumpo Yeojanggun
7yo m Magnus (AUS) - Meribel (AUS) by Centaine (AUS)
1 - 8 Race 12  Busan  1200m  Time: 1:12.7  Track: Muddy (16%)
Foreign class F3
Trainer: LEE SANG YOUNG
2nd: Ureonggaksi, 3rd: Sosara
Prize Money:
K$57,500,000
2014-08-02
AUS Dad Said
9yo g Magnus (AUS) - Hi Drama (AUS) by Bletchley Park (IRE)
1 - 9 Race 1  Broome TC  1200m  Time: 1:11.57  Track: Good(3)
National Jockeys Celebrations Day H.
Trainer: T N Pike
2nd: Gingervate, 3rd: Elestare
Prize Money:
A$12,000
2014-07-28
AUS My Lesson
8yo g Magnus (AUS) - Miss Penny Lass (AUS) by Choisir (AUS)
1 - 9 Race 2  Swan Hill JC  979m  Time: 0:57.03  Track: Dead(4)
Christmas Races Maiden P.
Trainer: B C Hearps
2nd: Miss Swagger, 3rd: Digger's Daughter
Prize Money:
A$16,730
2014-07-27
SIN Moonbeam Dazzler
8yo g Magnus (AUS) - Let's Fly Away (AUS) by King of Kings (IRE)
1 - 13 Race 1  Singapore TC  1400m  Time: 1:23.31  Track:
Flax S.
Trainer: S YEOH
2nd: Can't Touch Me, 3rd: King Cross
Prize Money:
S$35,000
2014-07-25
AUS Dad Said
9yo g Magnus (AUS) - Hi Drama (AUS) by Bletchley Park (IRE)
1 - 12 Race 2  Broome TC  1200m  Time: 1:10.66  Track: Good(3)
Retravision H.
Trainer: T N Pike
2nd: Lookater, 3rd: Dream Stealer
Prize Money:
A$12,000
AUS Eklands
9yo m Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 9 Race 5  Murrumbidgee TC  1400m  Time: 1:25.30  Track: Heavy(8)
Coates Hire H.
Trainer: K F Hanley
2nd: Casual Zariz, 3rd: Miss Bemuse
Prize Money:
A$14,725
2014-07-19
AUS Aeratus
9yo g Magnus (AUS) - Carbonated (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 14 Race 8  VRC  1600m  Time: 1:37.17  Track: Dead(4)
Internationaler Club Baden Baden H.
Trainer: M G Price
2nd: Prizum, 2nd: Chile Express
Prize Money:
A$80,000
2014-07-05
AUS Ludus Magnus
9yo g Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 8 Race 1  Darwin TC  1100m  Time: 1:03.89  Track: Good
Adina Apartment Hotel H.
Trainer: G Clarke
2nd: Artie's Angel, 3rd: Set for a Bundle
Prize Money:
A$20,250
2014-06-28
AUS Aeratus
9yo g Magnus (AUS) - Carbonated (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 12 Race 5  VRC  1610m  Time: 1:37.10  Track: Good(3)
David Bourke Provincial P.
Trainer: M G Price
2nd: Harveys True Heart, 3rd: Tiny's Legacy
Prize Money:
A$101,500
2014-06-26
NZ Agnus Brown (NZ)
9yo m Magnus (AUS) - Victoria's Reign (NZ) by No Excuse Needed (GB)
1 - 9 Race 7  Otago RC  1200m  Time: 1:16.53  Track: Heavy(10)
Otago Tyres Sprint
Trainer: Ms J Hillis
2nd: Miss Three Stars, 3rd: Polly's Sister
Prize Money:
NZ$8,000
2014-06-20
AUS Eklands
9yo m Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 10 Race 7  Dubbo TC  1420m  Time: 1:23.70  Track: Dead(5)
Western Plains Security H.
Trainer: K F Hanley
2nd: Ideal Position, 3rd: Mabrouk
Prize Money:
A$15,000
AUS Platinum Ruler
8yo g Magnus (AUS) - Johanna (AUS) by Umatilla (NZ)
1 - 10 Race 2  Geelong RC  1900m  Time: 1:58.97  Track: Good
Cup Packages Maiden P.
Trainer: G Eurell
2nd: Gala Arch, 3rd: Stars at Night
Prize Money:
A$17,500
2014-06-15
AUS Magnus Lad
8yo g Magnus (AUS) - Charlann (AUS) by Double Income (AUS)
1 - 8 Race 1  Bendigo JC  1100m  Time: 1:06.60  Track: Heavy(9)
Santon's of Bendigo Maiden P.
Trainer: Wez Hunter
2nd: I'm the Goodes, 3rd: Remerged
Prize Money:
A$17,500
2014-06-14
AUS Star of Harkaway
8yo m Magnus (AUS) - Miss Occhilupo (AUS) by Octagonal (NZ)
1 - 13 Race 4  Moe RC  1000m  Time: 1:00.89  Track: Slow(7)
Saviges Road Fast & Ezy Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Takoda, 3rd: Spritely Girl
Prize Money:
A$22,270
2014-06-04
AUS The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 13 Race 7  ATC  1600m  Time: 1:37.42  Track: Dead(4)
Theraces.com.au H.
Trainer: C J Waller
2nd: Felix Bay, 3rd: Dream Folk
Prize Money:
A$40,000
AUS Glenyki
8yo g Magnus (AUS) - Dollar Mare (AUS) by Marechal (AUS)
1 - 12 Race 4  Gawler & Barossa JC  1100m  Time: 1:06.75  Track: Dead(5)
Kingsford Hotel Maiden P.
Trainer: T M Snelling
2nd: Ash Road, 3rd: Last Moment
Prize Money:
A$16,200
2014-06-01
NZ Agnus Brown (NZ)
9yo m Magnus (AUS) - Victoria's Reign (NZ) by No Excuse Needed (GB)
1 - 10 Race 3  Otago RC  1200m  Time: 1:18.28  Track: Heavy(10)
Mornington Tavern Maiden S.
Trainer: Ms J Hillis
2nd: Wild Bill, 3rd: Mistaken Identity
Prize Money:
NZ$7,000
2014-05-31
AUS Aeratus
9yo g Magnus (AUS) - Carbonated (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 9 Race 4  SAJC  1600m  Time: 1:40.27  Track: Dead(5)
Adelaide Produce Market H.
Trainer: M G Price
2nd: Ripple Effect, 3rd: Aliberani
Prize Money:
A$31,580
2014-05-30
AUS Eklands
9yo m Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 10 Race 5  Albury RC  1400m  Time: 1:27.51  Track: Heavy(10)
Boss Better Living Systems H.
Trainer: K F Hanley
2nd: The Sands, 3rd: Princess Wiltons
Prize Money:
A$15,000
2014-05-25
AUS Magnus Effect
8yo g Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 13 Race 9  Cranbourne TC  1300m  Time: 1:19.43  Track: Dead(5)
Trios After the Last H.
Trainer: Stephen Theodore
2nd: Cip Hero, 3rd: Spectral Black
Prize Money:
A$17,500
2014-05-21
AUS The Alfonso
8yo h Magnus (AUS) - Princess Baxaar (AUS) by Xaar (GB)
1 - 13 Race 7  ATC  1550m  Time: 1:33.38  Track: Good(3)
Testa Rossa at Vinery H.
Trainer: C J Waller
2nd: Paederos, 3rd: Sankara Spirit
Prize Money:
A$40,000
2014-05-18
AUS Sir Mask
8yo g Magnus (AUS) - Dark Mask (AUS) by Fuji Kiseki (JPN)
1 - 8 Race 2  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:58.27  Track: Good(3)
R Fitzgerald Memorial Maiden P.
Trainer: D Binaisse
2nd: Symphony in Time, 3rd: Our Josephina
Prize Money:
A$18,870
2014-05-17
AUS Mr Pago
7yo g Magnus (AUS) - Ashamika (FR) by Linamix (FR)
1 - 8 Race 1  SAJC  1000m  Time: 0:58.87  Track: Dead(4)
Projection Graphics 2YO H.
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Akhlaaq, 3rd: Secret Fantasy
Prize Money:
A$29,160
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 12 Race 7  WATC  1200m  Time: 1:11.23  Track: Good(3)
Roma Cup, Gr.3
Trainer: J P Taylor
2nd: Elite Belle, 3rd: Checkpoint
Prize Money:
A$126,100
2014-05-16
AUS Magrosso
8yo m Magnus (AUS) - Sovereign Ruby (AUS) by Sovereign Red (NZ)
1 - 11 Race 4  Geelong RC  1300m  Time: 1:19.45  Track: Good
Torquay Hotel Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Balmodena, 3rd: Our Anna
Prize Money:
A$19,500
2014-05-10
AUS Magnus Slipper
8yo m Magnus (AUS) - Zarilly (AUS) by Commands (AUS)
1 - 12 Race 2  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:28.10  Track: Slow(6)
Slickpix Maiden P.
Trainer: C Vidotto
2nd: Tracy's Image, 3rd: Lexinator
Prize Money:
A$22,200
AUS Backstedt
9yo g Magnus (AUS) - Lycra (NZ) by Tights (USA)
1 - 11 Race 4  VRC  1800m  Time: 1:52.80  Track: Slow(7)
Cleanevent H.
Trainer: D A Hayes
2nd: Lightenuff, 3rd: Garud
Prize Money:
A$80,000
2014-05-09
AUS Magnus Effect
8yo g Magnus (AUS) - Sinikka (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 12 Race 4  Geelong RC  1300m  Time: 1:19.85  Track: Good
Buxton Real Estate Maiden P.
Trainer: Stephen Theodore
2nd: Sail the Stars, 3rd: Danwish
Prize Money:
A$19,300
2014-05-08
AUS Aeratus
9yo g Magnus (AUS) - Carbonated (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 14 Race 8  Seymour RC  1412m  Time: 1:25.49  Track: Dead(4)
Bullarook Park Stud H.
Trainer: M G Price
2nd: Rainbow Gold, 3rd: Best Suggestion
Prize Money:
A$30,000
2014-05-05
AUS Mr Pago
7yo g Magnus (AUS) - Ashamika (FR) by Linamix (FR)
1 - 10 Race 1  Moe RC  1011m  Time: 1:00.77  Track: Slow(6)
TAC 2YO Maiden P.
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Sebring Lane, 3rd: Heza Dude
Prize Money:
A$22,200
2014-05-04
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 9 Race 7  Northam RC  1100m  Time: 1:02.21  Track: Good(3)
Northam S., L
Trainer: J P Taylor
2nd: Travinator, 3rd: Honest Lies
Prize Money:
A$126,000
2014-05-03
AUS Alpha Beat
8yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 15 Race 7  SAJC  1600m  Time: 1:37.95  Track: Slow(6)
Adelaide Guineas, L
Trainer: A J Cummings
2nd: Lady Lakshmi, 3rd: Tikitour
Prize Money:
A$80,200
2014-05-02
AUS Mitchell Road
8yo g Magnus (AUS) - Dancing Starlet (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 12 Race 1  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:10.30  Track: Good(3)
Rules Club Wagga Maiden P.
Trainer: C Heywood
2nd: Sweatball, 3rd: Fiercely Defiant
Prize Money:
A$20,200
2014-04-30
AUS Magnus Reign
9yo g Magnus (AUS) - Vain Hill (AUS) by Danehill (USA)
3 - 11 Race 7  Warrnambool RC  1200m  Time: 1:15.69  Track: Heavy(10)
Wangoom H., L
Trainer: R G Hore-Lacy
1st: Kneeling, 2nd: Blackie
Prize Money:
A$151,000
2014-04-26
AUS Luna Azzura
9yo m Magnus (AUS) - It's Not On (AUS) by Tierce (AUS)
1 - 9 Race 1  Toowoomba TC  870m  Time: 0:52.09  Track: Dead(4)
Maiden P.
Trainer: M A Kropp
2nd: Solo Soprano, 3rd: Bagger Chance
Prize Money:
A$10,000
AUS Great Delight
8yo m Magnus (AUS) - Sprites Delight (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 8 Race 2  TRC  1200m  Time: 1:13.27  Track: Slow(7)
Tattersall's Park Function Centre Maiden P.
Trainer: D & S Brunton
2nd: Tyrekicker, 3rd: Left Ear
Prize Money:
A$12,500
2014-04-25
AUS Magnetron
9yo g Magnus (AUS) - Iresistabeel (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 4 Race 3  Gosford RC  2100m  Time: 2:15.98  Track: Slow(7)
Schweppes H.
Trainer: Ms K Gavenlock
2nd: Pleasurena, 3rd: Moonstones
Prize Money:
A$20,875
2014-04-24
AUS Aeratus
9yo g Magnus (AUS) - Carbonated (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 11 Race 6  Geelong RC  1300m  Time: 1:16.40  Track: Good
Viatek H.
Trainer: M G Price
2nd: Dashiell, 3rd: Let's be Famous
Prize Money:
A$30,000
2014-04-21
AUS Churinga
9yo m Magnus (AUS) - Survey (AUS) by Geiger Counter (USA)
1 - 10 Race 2  Devonport RC  900m  Time: 0:53.98  Track: Good(3)
Sportsbet Daily Specials Maiden P.
Trainer: B P Campbell
2nd: Little May, 3rd: Fortuitous
Prize Money:
A$12,500
2014-04-18
SIN Mr Magnus
9yo g Magnus (AUS) - Gamelan (AUS) by Timber Country (USA)
1 - 8 Race 3  Singapore TC  1800m  Time: 1:49.08  Track: 0
Class 4 H.
Trainer: S GRAY
2nd: Lion Barows, 3rd: Verglatica
Prize Money:
S$60,000
2014-04-12
AUS Lucky Symbol
8yo g Magnus (AUS) - Jeune Symbol (AUS) by Jeune (Gb)
3 - 9 Race 5  SAJC  1050m  Time: 1:01.05  Track: Good(3)
Redelva S., L
Trainer: P Stokes
1st: Minaj, 2nd: Miracles of Life
Prize Money:
A$80,200
2014-04-05
AUS Capsized
8yo g Magnus (AUS) - Clasp (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 9 Race 4  MRC (Mornington)  1020m  Time: 1:00.99  Track: Dead(4)
Designer Coolrooms H.
Trainer: D A Racovolis
2nd: Dane Opera, 3rd: Point de Virage
Prize Money:
A$15,000
2014-03-22
AUS Ludus Magnus
9yo g Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 6 Race 3  Darwin TC  1000m  Time: 0:58.49  Track: Good
Impact Hair Studio H.
Trainer: G Clarke
2nd: Brimarvi Due Face, 3rd: Another Bay
Prize Money:
A$11,300
2014-03-21
AUS Mightiest
9yo g Magnus (AUS) - Fantagonal (AUS) by Octagonal (NZ)
1 - 10 Race 1  MVRC  2040m  Time: 2:08.06  Track: Good(3)
Mitchelton Wines Tour H.
Trainer: Ms W Kelly
2nd: Duplicity Jones, 3rd: Dew
Prize Money:
A$80,000
AUS Valid Contract
9yo m Magnus (AUS) - Prenuptial (NZ) by Take Your Partner (AUS)
1 - 12 Race 2  MVRC  1200m  Time: 1:11.12  Track: Good(3)
Ascend Sales H.
Trainer: D Brideoake & D Feek
2nd: Metaphor, 3rd: Secret Toy Bizness
Prize Money:
A$80,000
2014-03-16
HK I'm in Charge
9yo g Magnus (AUS) - Obbligato (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 14 Race 5  HKJC  1400m  Time: 1:22.66  Track: Good
BMW Performance Race H.
Trainer: C Fownes
2nd: Sichuan Exec, 3rd: White House
Prize Money:
HK$1,000,000
2014-03-15
AUS Lucky Symbol
8yo g Magnus (AUS) - Jeune Symbol (AUS) by Jeune (Gb)
1 - 10 Race 3  Bendigo JC  1000m  Time: 0:56.66  Track: Good(3)
Woodside Park Stud H.
Trainer: P Stokes
2nd: Menage a Charge, 3rd: Smart Dart
Prize Money:
A$76,500
2014-03-07
AUS Miss Joolia
9yo m Magnus (AUS) - Way with Words (AUS) by Yeats (USA)
1 - 9 Race 6  Mildura RC  1200m  Time: 1:10.48  Track: Good(3)
Tom Matthews Memorial H.
Trainer: D I Dodson
2nd: Mexican Maracas, 3rd: Star Approach
Prize Money:
A$14,730
2014-02-26
AUS Deceitful Cove
9yo m Magnus (AUS) - Penn (AUS) by Hennessy (USA)
1 - 14 Race 1  TTC  1200m  Time: 1:11.53  Track: Dead(4)
Tattsbet.com H.
Trainer: B P Campbell
2nd: One More Red, 3rd: Geegees Drummerboy
Prize Money:
A$15,000
2014-02-23
AUS Hugo
8yo g Magnus (AUS) - Galvanized (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 12 Race 3  TRC  1400m  Time: 1:27.63  Track: Good(3)
Father John Wallis Maiden P.
Trainer: Brendan McShane
2nd: West Cardiff, 3rd: Mikaylas Raider
Prize Money:
A$16,725
2014-02-22
AUS Alpha Beat
8yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
3 - 12 Race 4  MRC  1800m  Time: 1:51.02  Track: Good(3)
Autumn Classic, Gr.2
Trainer: A J Cummings
1st: Vilanova, 2nd: Countersnip
Prize Money:
A$222,000
2014-02-21
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
2 - 9 Race 6  MVRC  1200m  Time: 1:11.15  Track: Good(3)
Typhoon Tracy S., Gr.3
Trainer: P G Moody
1st: Jazz Song, 3rd: Miss Rose de Lago
Prize Money:
A$123,000
2014-02-19
AUS Valid Contract
9yo m Magnus (AUS) - Prenuptial (NZ) by Take Your Partner (AUS)
1 - 13 Race 7  MRC  1300m  Time: 1:18.87  Track: Good(3)
Guinot International H.
Trainer: D Brideoake & D Feek
2nd: Grand Zee, 3rd: Not a Llama
Prize Money:
A$35,000
2014-02-14
AUS Imprimis
9yo m Magnus (AUS) - Tendency (AUS) by Rory's Jester (AUS)
1 - 9 Race 6  Sale TC  1008m  Time: 0:58.92  Track: Dead(4)
Ascot Pride of Pakenham H.
Trainer: M J Cerchi
2nd: Valuable Star, 3rd: Elvonn
Prize Money:
A$14,730
2014-02-12
AUS Magnum Pe I
8yo g Magnus (AUS) - Imogen Grace (AUS) by Genuine (JPN)
1 - 10 Race 1  Murray Bridge RC  1000m  Time: 0:58.29  Track: Good(3)
Request Personnel Maiden P.
Trainer: T Dansie & Ms N Storr
2nd: Kaskar, 3rd: Zandercan
Prize Money:
A$10,000
2014-02-05
AUS Alpha Beat
8yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 9 Race 3  MRC  1600m  Time: 1:38.99  Track: Good(3)
Glam Beauty South Yarra P.
Trainer: A J Cummings
2nd: Jade's Boy, 3rd: Slade Amigos
Prize Money:
A$42,580
2014-02-02
AUS Mick's Hustler
8yo g Magnus (AUS) - Saffrossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 8 Race 3  Sale TC  1200m  Time: 1:11.48  Track: Dead(4)
Think Water Melbourne Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Belorum, 3rd: Streetshavenoname
Prize Money:
A$25,870
2014-01-27
AUS Miss Joolia
9yo m Magnus (AUS) - Way with Words (AUS) by Yeats (USA)
1 - 9 Race 4  Mount Gambier RC  1200m  Time: 1:11.58  Track: Good(3)
City of Mount Gambier H.
Trainer: D I Dodson
2nd: Knoxville, 3rd: Fulford Road
Prize Money:
A$11,000
2014-01-25
AUS Smudger
8yo g Magnus (AUS) - Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 - 5 Race 1  Darwin TC  1100m  Time: 1:05.13  Track: Good
Jamie's Tender Meats H.
Trainer: S V Brown
2nd: Devil's Dream, 3rd: Braeburn Park
Prize Money:
A$16,500
2014-01-19
AUS Just Harley
8yo g Magnus (AUS) - Pleasure Doll (AUS) by Bureaucracy (NZ)
1 - 4 Race 1  Cranbourne TC  1500m  Time: 1:34.93  Track: Good(3)
Procon Developments Maiden P.
Trainer: Ms L Tolson
2nd: Hollywood Gothic, 3rd: Bikini Dancer
Prize Money:
A$17,575
AUS Malaguerra
7yo g Magnus (AUS) - Tennessee Morn (AUS) by Bletchingly (AUS)
1 - 6 Race 2  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:59.28  Track: Good(3)
John Duff & Co 2YO Maiden P.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Jurasound, 3rd: Sun Heat
Prize Money:
A$43,240
AUS Angus Carolus
9yo g Magnus (AUS) - Curzon Place (AUS) by Marscay (AUS)
1 - 5 Race 1  Penola RC  1100m  Time: 1:05.68  Track: Good(3)
Katnook Estate Maiden P.
Trainer: Ms S Jaensch
2nd: Blade Runner, 3rd: Rocvila
Prize Money:
A$8,000
2014-01-18
AUS Flying Magnus
8yo g Magnus (AUS) - Nordica (AUS) by Western Symphony (USA)
1 - 8 Race 1  Camperdown TC  1000m  Time: 0:58.62  Track: Dead(4)
Warrnambool Party Hire Maiden P.
Trainer: Niall Phillips
2nd: Mio Modo, 3rd: Exponential
Prize Money:
A$14,800
AUS Whistle Baby
8yo m Magnus (AUS) - Guild (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 14 Race 3  VRC  1000m  Time: 0:57.93  Track: Good(3)
Birdcage H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Hotel Sierra, 3rd: Mrs Hadlee
Prize Money:
A$101,000
2014-01-14
AUS Hot Ruby
8yo m Magnus (AUS) - Rich Ruby Red (AUS) by Rubiton (AUS)
1 - 9 Race 2  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:09.24  Track: Dead(4)
1300 Tempfence North East Maiden P.
Trainer: B O Cox
2nd: Frim and Frome, 3rd: Costamony
Prize Money:
A$22,830
2014-01-11
AUS Arctic Reign
8yo m Magnus (AUS) - Exclusive Reign (AUS) by Rory's Jester (AUS)
1 - 9 Race 1  Pakenham RC  1000m  Time: 0:58.00  Track: Dead(4)
PB Ronald Memorial Maiden P.
Trainer: Jason Warren
2nd: Star of Harkaway, 3rd: Payola
Prize Money:
A$17,680
AUS Miss Maggiebeel
8yo m Magnus (AUS) - Stabeel (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 8 Race 2  VRC  1400m  Time: 1:23.15  Track: Dead(4)
Nouvelle Star H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Mamwaazel, 3rd: Ready Cuz
Prize Money:
A$118,080
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 12 Race 8  VRC  1200m  Time: 1:09.88  Track: Good(3)
Tauto H.
Trainer: P G Moody
2nd: About Square, 3rd: Fight to the Line
Prize Money:
A$101,000
2014-01-09
AUS Alpha Beat
8yo g Magnus (AUS) - Silverbeat (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 8 Race 3  Seymour RC  1200m  Time: 1:09.69  Track: Dead(4)
Doug's Hot Bread Maiden P.
Trainer: A J Cummings
2nd: Stone Dweller, 3rd: Testa My Polish
Prize Money:
A$42,970
2014-01-05
AUS Whistle Baby
8yo m Magnus (AUS) - Guild (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 - 9 Race 2  Kilmore TC  1100m  Time: 1:05.66  Track: Good(3)
Hospital Oncology Unit Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Do Not Go Gentle, 3rd: Beau Crusader
Prize Money:
A$24,730
AUS Capsized
8yo g Magnus (AUS) - Clasp (AUS) by Redoute's Choice (AUS)
1 - 8 Race 3  Kilmore TC  1900m  Time: 1:59.96  Track: Good(3)
Bluecross Community P.
Trainer: D A Racovolis
2nd: Riviera Riches, 3rd: Al Command
Prize Money:
A$21,460
2014-01-04
AUS Magic Curves
9yo m Magnus (AUS) - Curvaceous Miss (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 11 Race 7  Bairnsdale RC  1200m  Time: 1:11.34  Track: Good(2)
Sporting & Convention H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Adams Bell, 3rd: Meteor Shower
Prize Money:
A$15,000
2014-01-01
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 10 Race 6  WATC  1000m  Time: 0:59.09  Track: Good(3)
Summer Scorcher, L
Trainer: J P Taylor
2nd: Shining Knight, 3rd: Dueton
Prize Money:
A$100,200
2013-12-31
AUS Powercharged
8yo g Magnus (AUS) - Maikochan (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 - 11 Race 3  TTC  1400m  Time: 1:23.36  Track: Dead(4)
Betfair.com H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Laharun, 3rd: All Cheer
Prize Money:
A$12,500
2013-12-21
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 11 Race 6  WATC  1000m  Time: 0:58.34  Track: Good(3)
RS Crawford S., L
Trainer: J P Taylor
2nd: Excelorada, 3rd: Dueton
Prize Money:
A$100,200
2013-12-20
AUS Miss Promiscuity
8yo m Magnus (AUS) - Zipstream (AUS) by Distant Music (USA)
1 - 9 Race 2  MVRC  1200m  Time: 1:11.17  Track: Good(3)
Asian Pacific Group H.
Trainer: P G Moody
2nd: Mother Grace, 3rd: Hayite
Prize Money:
A$58,580
AUS Magnus Reign
9yo g Magnus (AUS) - Vain Hill (AUS) by Danehill (USA)
1 - 11 Race 5  MVRC  955m  Time: 0:56.35  Track: Good(3)
Essendon Mazda 55 Second Challenge H.
Trainer: R G Hore-Lacy
2nd: Lamingtons, 3rd: Observer
Prize Money:
A$55,000
AUS I Got a Turbo
8yo m Magnus (AUS) - Vignette (AUS) by Spectrum (IRE)
1 - 11 Race 4  SAJC  1050m  Time: 1:01.09  Track: Dead(4)
NTS Q Cells Maiden P.
Trainer: S P Gower
2nd: Scanty, 3rd: Walka Country Mile
Prize Money:
A$11,800
2013-12-18
AUS Miss Wynette
8yo m Magnus (AUS) - Satin Sheets (AUS) by Dehere (USA)
1 - 6 Race 4  Gawler & Barossa JC  1214m  Time: 1:12.73  Track: Good(3)
Cosie Costa Liberal Candidate H.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Emily Belle, 3rd: Twilight Dancer
Prize Money:
A$11,000
AUS Full Magnum
8yo g Magnus (AUS) - Oubladee (AUS) by Sir Laurence (NZ)
1 - 9 Race 6  TTC  1600m  Time: 1:38.69  Track: Dead(4)
Premium Events Maiden P.
Trainer: T W Blacker
2nd: Sid the Sloth, 3rd: Mygreyhorse
Prize Money:
A$12,500
2013-12-16
AUS Magic Curves
9yo m Magnus (AUS) - Curvaceous Miss (AUS) by Anabaa (USA)
1 - 10 Race 3  Bairnsdale RC  1000m  Time: 0:59.24  Track: Good(3)
Four'n Twenty Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Search Squad, 3rd: Parousia
Prize Money:
A$17,000
AUS Maglissa
9yo m Magnus (AUS) - Danglissa (AUS) by Danzero (AUS)
1 - 11 Race 8  Bairnsdale RC  1200m  Time: 1:11.68  Track: Good(3)
Kids Day Out H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Meteor Shower, 3rd: Star of Choisir
Prize Money:
A$15,000
2013-12-14
AUS Eklands
9yo m Magnus (AUS) - Fashion Gala (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 - 12 Race 6  Albury RC  1400m  Time: 1:24.71  Track: Good(3)
High Rollers Limousines H.
Trainer: K F Hanley
2nd: Jay Jay's Choice, 3rd: Croupier
Prize Money:
A$15,000
AUS Miss Maggiebeel
8yo m Magnus (AUS) - Stabeel (NZ) by Zabeel (NZ)
1 - 9 Race 2  Cranbourne TC  1300m  Time: 1:18.74  Track: Good(3)
John Duff & Co Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Pearly Eyes, 3rd: Party Talk
Prize Money:
A$23,730
AUS Backstedt
9yo g Magnus (AUS) - Lycra (NZ) by Tights (USA)
1 - 11 Race 5  VRC  1720m  Time: 1:44.30  Track: Good(3)
Dorevitch Pathology H.
Trainer: D A Hayes
2nd: Chile Express, 3rd: Minnie Downs
Prize Money:
A$80,000
AUS Magnifisio
9yo m Magnus (AUS) - Ifestio (AUS) by Key Business (AUS)
1 - 10 Race 5  WATC  1200m  Time: 1:09.70  Track: Good(3)
Dale Alcock Difference H.
Trainer: J P Taylor
2nd: Honest Lies, 3rd: Ron's Call
Prize Money:
A$60,000
2013-12-13
AUS Fight to the Line
9yo g Magnus (AUS) - Delicate Snip (AUS) by Snippets (AUS)
1 - 12 Race 6  MVRC  1200m  Time: 1:11.32  Track: Good(3)
SPP Group H.
Trainer: P G Moody
2nd: Misscatelli, 3rd: Little Bro
Prize Money:
A$35,000
2013-12-11
AUS Magnapal
9yo g Magnus (AUS) - Luxapal (AUS) by Kenny's Best Pal (AUS)
1 - 11 Race 8  MRC  1800m  Time: 1:52.12  Track: Slow(7)
Silvan Australia H.
Trainer: T & K O'Sullivan
2nd: Balayeur, 3rd: Correggio
Prize Money:
A$35,000
AUS Tiny Temper
9yo m Magnus (AUS) - Raelene (AUS) by Rory's Jester (AUS)
1 - 7 Race 4  Strathalbyn RC  1100m  Time: 1:08.09  Track: Dead(4)
McLeay & Sons Carpets Maiden P.
Trainer: Jake Stephens
2nd: Shaherazade, 3rd: Scanty
Prize Money:
A$10,900
AUS Powercharged
8yo g Magnus (AUS) - Maikochan (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 - 9 Race 2  TTC  1420m  Time: 1:26.41  Track: Dead(4)
The Examiner Maiden P.
Trainer: J K Blacker
2nd: Lady Vee, 3rd: Unparalleled
Prize Money:
A$12,500
2013-12-10
AUS Acidity
8yo g Magnus (AUS) - Target Figure (USA) by Diesis (GB)
1 - 14 Race 2  Taree-Wingham RC  1300m  Time: 1:19.17  Track: Good(3)
Saxbys Maiden P.
Trainer: C J Bashford
2nd: Royal Epic, 3rd: My Golden Eye
Prize Money:
A$15,000
2013-12-08
AUS Samuelsson
9yo g Magnus (AUS) - Devil's Tower (AUS) by Filante (NZ)
1 - 7 Race 6  Latrobe Valley RC  1430m  Time: 1:25.49  Track: Good(2)
Bahcon Steel H.
Trainer: Andrew Noblet
2nd: Righteous Ruler, 3rd: Unruly Princess
Prize Money:
A$25,050
AUS Petrova
9yo m Magnus (AUS) - Political Asylum (AUS) by Plush (NZ)
1 - 11 Race 7  Latrobe Valley RC  1100m  Time: 1:03.82  Track: Good(2)
Ord Minnett H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Her Notebook, 3rd: Miss Procyon
Prize Money:
A$25,250
AUS Jillamatong
9yo m Magnus (AUS) - Oh Dehere (AUS) by Dehere (USA)
1 - 10 Race 2  Tatura RC  1400m  Time: 1:26.43  Track: Dead(4)
Victoria Hotel Maiden P.
Trainer: P C Bartlett
2nd: Domini Servatus, 3rd: Al Command
Prize Money:
A$17,000
2013-12-07
AUS Lucky Symbol
8yo g Magnus (AUS) - Jeune Symbol (AUS) by Jeune (Gb)
1 - 8 Race 2  SAJC  1050m  Time: 1:02.23  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: P Stokes
2nd: Tudor Armov, 3rd: Bellwether
Prize Money:
A$36,310

ANALYSIS

Hero of an exceptional strong renewal of The Galaxy (G1), Magnus is bred for quality speed on both sides of his pedigree. He is by Danehill’s Champion racehorse and Champion Sire son, Flying Spur. His dam is the speedy multiple Group winner Scandinvia, dam of three other stakes winners, including Group scorers Wilander and Scandiva, and granddam of World Champion Black Caviar and classic winning four-time Group One winner All Too Hard. And it appears that pedigree and performance are being borne out at stud, as Magnus already has four stakes winners from his first crop.

One of the most prolific crosses for Flying Spur has been with mares from his own Northern Dancer sire line. The cross has produced 24 stakes winners 15 Group. This includes Group winner Platinum Kingdom, by Magnus, out of a mare by Giant’s Causeway (by Storm Cat), and there is also a Group One winner by another son of Flying Spur out of a mare by the same stallion. This suggests trying Magnus with mares by Giant’s Causeway’s son, Shamardal, and introducing Storm Cat through Hennessy – broodmare sire of a stakes winner by Flying Spur – and his son, Johannesburg, as well as Catrail, Tale of the Cat, Statue of Liberty and High Yield. There are also Flying Spur Group stakes winners descending from Storm Bird through Bluebird and his son Dolphin Street, which also suggests mares by Lake Coniston.

The Nijinsky II branch of Northern Dancer has done particularly well under Flying Spur, with stakes winners out of mares by Royal Academy (whose son, Bel Esprit, sired Black Caviar from this family), Western Symphony (broodmare sire of a Flying Spur stakes winner), Caerleon (sire of Generous, Tenby and Bletchly Park), Whiskey Road (sire of Strawberry Road) and Serheed (broodmare sire of Magnus stakes winner Missy Cummings). There are also several stakes winners by Danehill line stallions out of mares descending from Nijinsky II’s three-parts-brother, The Minstrel who can be brought in through Palace Music (sire of Naturalism), Bakharoff, Chem and Masterclass.

Daughters of Northern Dancer line stallion Last Tycoon have done very well under Flying Spur producing four stakes winners – including Group One scorers and Casino Prince and Inspiration – and he might be introduced through O’Reilly, Iglesia, Written Tycoon, Bigstone, Just Awesome, Marju and Towkay.

Northern Dancer can also be brought in through Dehere (broodmare sire of a Flying Spur Group One winner); Sadler’s Wells (available in Australia through Scenic and his son, Blevic, Barathea – broodmare sire of Flying Spur stakes winner – Galileo, Montjeu, Carnegie, King of Kings and Singspiel) and his brother Fairy King, sire of Encosta De Lago (who is out of a half-sister to Flying Spur, and is broodmare sire of a Group stakes winner by a son of Flying Spur), Falbrav (broodmare sire of a Flying Spur stakes winner); Be My Guest; Nureyev (who might be tried through Spinning World (sire of Thorn Park), Peintre Celebre, Fasliyev and Starcraft); Lyphard (sire of Alzao) and Night Shift (brother to Fanfreluche, the third dam of Flying Spur).

The Flying Spur line is now also beginning to find success when crossed back over Northern Dancer through Danzig, including Magnus’s Group One winning relative All Too Hard (dam by Desert Sun) and Group Two winner Satin Shoes (dam by Volksraad) coming from the Green Desert branch (also available through Cape Cross, Invincible Spirit, Deset Prince and Magic Ring), while there is also a stakes winner out of a mare by Chief’s Crown (sire of Grand Lodge, Be My Chiefand Beautiful Crown).

Flying Spur and his sons have sired 17 stakes winners out of mares from the Sir Tristram male line, a cross that gives inbreeding to Sir Ivor. This includes six stakes winners out of mares by Zabeel, a Group One winner out of a mare by Kaapstad, and a stakes winner out of a mare by Octagonal (which suggests daughters of Lonhro, Reset, Savabeel, Don Eduardo and Kaaptive Edition). Flying Spur also has a particularly strong affinity for the Sir Tristram strain through Marauding, this cross producing five stakes winners, two Group One. There are also Flying Spur line stakes winners out of mares by Sovereign Red, Military Plume, Dr. Grace, Grosvenor , El Qahira and Islero.

Like Danehill and many of his Australian sons, Flying Spur has done very well with Star Kingdomline mares, getting 15 stakes winners on the cross. The Biscay branch is particularly strong, through Bletchingly and his sons Canny Lad and Star Watch (who would be very interesting through Hurricane Sky). Other branches of Biscay that have supplied stakes winners for Flying Spur are Marscay (with Blazing Sword being particularly interesting) and Zephyr Bay.

Magnus is sire of stakes winner Prettyhappyabouit out of a mare by Peaks and Valleys (by Mt. Livermore, also sire of Housebuster and Orientate), from the Blushing Groom line. Flying Spur himself has seven stakes winners out of Blushing Groom line mares, three out of mares by Rahy(sire of Fantastic Light), two out of mares by Quest For Fame (sire of Viscount), and two out of mares by Nassipour.

Flying Spur is out of a mare by Mr. Prospector, but the cross back over Mr. Prospector line mares has not been a prolific one for him. However, he is sire of the outstanding filly Mentality, out of a mare by Quiet American, a son of the Mr. Prospector line stallion Fappiano (also sire of Defensive Play, and grandsire of Unbridled’s Song). There are also Flying Spur line stakes winners out of mares by Hector Protector and Woodborough (both by Woodman), Bellotto (bred on similar lines to Gulch, whose son Thunder Gulch should be good here), Xaar (by Zafonic, from the Gone Westbranch) and Jade Robbery.

Magnus is also sire of stakes winner Magnifisio out of a mare by Key Business (by Success Express, also sire of Mossman), and other broodmare sires and sire lines worth considering here are Century and his son Centaine; Canny Lad; Rory’s Jester; Roberto, including through At Talaq, broodmare sire of a stakes winner by Flying Spur, and Red Ransom; and Halo, particularly via Don’t Say Halo and More Than Ready, and there is also a Flying Spur line stakes winner out of a mare by Halo grandson, Bubble Gum Fellow (by Sunday Silence, also available in Australia through Fuji Kiseki, Genuine and Tayasu Tsuyoshi).