Impressive start to the 2018/19 racing season: 26 individual winners & over $1m in progeny earnings. Ranked Top 50 in Australia

Love Conquers All

Mossman X She’s a Meanie

Champion Australian first season sire (by winners)

  • Champion Queensland Sire: First, Second & Third Season
  • Sire of 4-time Group winner SAVANNA AMOUR, I’M A RIPPA, MR MARBELLOUZ etc.
  • 76% winners to runners from first crop
  • Yearlings have sold up to $250,000
2018 Service Fee: $8,800 inc. GST
Payment Upon Live foal

PEDIGREE CHART

MOSSMAN (AUS)
B. 1995
GW 4 wins
f:749 r:645 w:454 SW:39
Success Express
B. 1985
GW 4 wins
f:708 r:629 w:460 SW:32
Hold Your Peace
B. 1969
GW 11 wins
f:515 r:449 w:371 SW:44
Speak John Prince John 14
Nuit de Folies 1
Blue Moon Eight Thirty 11
Blue Grail 12
Au Printemps
B. 1979
SW 7 wins
f:16 r:15 w:10 SW:4
Dancing Champ Nijinsky 8
Mrs. Peterkin 4
Lorgnette High Hat 2
Mlle. Lorette 17
Lichen Lady
Ch. 1982
Wnr 2 wins
f:6 r:6 w:4 SW:2
Twig Moss
B. 1973
GW 3 wins
f:701 r:625 w:425 SW:44
Luthier Klairon 1
Flute Enchantee 14
Top Twig High Perch 10
Kimpton Wood 1
Off Shore
B. or Br. 1977
SP 2 wins
f:11 r:10 w:7 SW:1
Grundy Great Nephew 14
Word From Lundy 8
No Relation Klairon 1
Margaret Ann 9
SHE’S A MEANIE (NZ)
Br. 1995
GW 7 wins
f:7 r:6 w:5 SW:2
Prince Salieri
Ch. 1986
GW 10 wins
f:105 r:87 w:46 SW:3
Salieri
Ch. 1980
GW 6 wins
f:514 r:427 w:299 SW:18
Accipiter Damascus 8
Kingsland 9
Hogan’s Sister Speak John 1
Liz. Piet 2
Caitie’s Kingdom
Ch. 1980
NR
f:12 r:10 w:7 SW:4
Planet Kingdom Star Kingdom 1
Lilting 2
Kiss Me Cait Showdown 6
Arctic Belle 13
Shekanwyn
Br. 1987
Wnr 2 wins
f:11 r:10 w:8 SW:1
Musical Phantasy
Br. 1976
SP 8 wins
f:210 r:158 w:93 SW:3
Sham Pretense 3
Sequoia 9
Allie’s Serenade Royal Serenade 10
Allie’s Pal 8
Brauner Flight
Br. 1981
Wnr 1 win
f:12 r:11 w:9 SW:1
Brauner Never Bend 19
Beesandbirds 2
Heirship Bally Royal 14
Romantic Crown C18

RACE RECORD

8 wins. $1,380,000

WON
ATC The Shorts H.-G2 (1200m) defeating Albert The Fat, Winter King etc.
AJC Missile S.-G3 (1100m) defeating Danleigh, Sniper’s Bullet etc.
MRC Betfair S.-G3 (1400m) defeating Albert The Fat etc.
AJC June S.-L (1100m) defeating Hay List etc.
City Tatt’s Brian Crowley S.-L
2nd
ATC Doncaster H.-G1 (1600m) def. by Sacred Choice
ATC George Ryder S.-G1 (1500m) def. 0.1 lengths by Rangirangdoo
BRC Doomben 10,000-G1 (1350m) def. 0.1 lengths by Beaded
ATC Canterbury S.-G2 (1300m) def. by More Joyous
STC Expressway S.-G2 (1200m) def. by Centennial Park
3rd
ATC Premiere S.-G2 (1200m) def. by Neeson, Hurtle Myrtle
GCTC Magic Millions 3YO Trophy-RL (1400m)
4th
MVRC Manikato S.-G1 (1200m) def. by Hay List

SIRE

MOSSMAN 4 wins-2 at 2-from 1200m to 2050m, A$934,050, QTC Queensland Classic, Gr.1, MVRC AAMI Vase, Gr.2, VRC Debonair S., L, STC Beau Rouge 2YO H., 2d VRC Australian Guineas, Gr.1, AJC Sires’ Produce S., Gr.1, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, 3d AJC Champagne S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, VATC Autumn Classic, Gr.2, GCTC Ken Russell Classic H., L, AJC Ruling Ways 2YO H., 4th Victoria Derby, Gr.1, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, QTC Sires’ Produce S., Gr.1, STC Skyline S., Gr.3. He entered stud in Aust. in 2000. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2013-14. Sire of 645 progeny to race, 454 winners (70.0%), earnings of over $65 million, 39 stakes winners, 26 stakes placegetters, inc.

 


 

BUFFERING (07g, Anabaa, Be My Guest). Champion Older Male Sprinter in UAE in 2015-16.20 wins-4 at 2-to 1300m, A$6,410,400, HK$370,000, 2,202,000Dhs, Meydan Al Quoz Sprint, Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, AJ Moir S., Gr.1-twice, VRC Sprint Classic, Gr.1, WATC Winterbottom S., Gr.1-twice, AJC Roman Consul S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2-twice, MRC Schillaci S., Gr.2, MVRC AJ Moir S., Gr.2, Ian McEwen S., Gr.3, BRC QARDSS 2YO H., Russell Daniels 2YO H., Austereo 2YO H., Coca-Cola Amatil S., GCTC Magic Millions P., Ipswich TC CFMEU Mining & Energy QTIS 600 2YO P., BRC Mirvac Hotels & Resorts H., 2d BRC Stradbroke H., Gr.1-twice, Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, VRC Patinack Classic, Gr.1, Danehill S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, City Tatt’s RC Governor Macquarie Cup, L, 3d BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1-twice, ATC TJ Smith S., Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1-twice, MVRC William Reid S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1, BRC Champagne Classic, Gr.2, 4th BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VRC Darley Classic, Gr.1-twice, Coolmore Stud S., Gr.1, Qld Tatt’s RC WJ Healy S., Gr.3.

MOSSFUN (11f, Snitzel, Canny Lad). 4 wins at 2, A$2,561,250, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Widden S., Gr.3, Inglis Nursery, RL, 2d ATC Reisling S., Gr.2, Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC Royal Sovereign S., Gr.2.

OFCOURSEICAN (06f, Canny Lad, Marauding). 8 wins to 1500m, A$794,295, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Liverpool City Cup, Gr.3, Wenona Girl H., L, AJC Shankhill Lass H., ATC CC’s You Can’t Say No H., STC TAB Number 1 Club H., Hyland Race Colours H., 2d AJC Randwick Betting Auditorium H., Little Bay 2YO H., NSW Tatt’s RC Winzabrasive.com.au H., STC Rosehill Gardens Event Centre H., Freeway Hotel Super TAB H., 3d ATC All Aged S., Gr.1, Golden Pendant, Gr.3, Nivison S., L, Triscay S., L, Sheraco S., L, STC Freeway Hotel Pool Competition H.

PLUCKY BELLE (08f, Zabeel, McGinty). 5 wins to 1500m, A$745,983, ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Lavazza Short Black P., Gr.3, MRC Bill Collins H., Perri Cutten H., 2d ATC Millie Fox S., Gr.2, Birthday Card S., Gr.3, Nivison S., Gr.3, Hawkesbury RC Darley Crown, Gr.3, MRC The Age Good Food Guide P., 3d MVRC Construction Engineering H., VRC Melbourne Citymission H., 4th ATC Sapphire S., Gr.2, Emancipation S., Gr.2, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3.

IVICTORY (13g, Hussonet, Danehill). 7 wins at 1000m, 1200m to 2017-18, HK$14,409,250, HKJC Chairman’s Sprint Prize, Gr.1, Flame Tree H., Tai Hing H., Blue Pool H., Medic Kingdom H., Swaine Cup, Sha Tin Heights H.

MISS MOSSMAN (10f, Danehill, Best Western). 4 wins-1 at 2-from 1400m to 2400m, NZ$253,315, A$2,560, New Zealand Oaks, Gr.1, Rotorua RC Vistamax-LED Super Screens H., Waikato RC NZI H., 2d Rotorua Cup, Gr.3, Hawkes Bay Lowland S., Gr.3, 4th CJC Champagne S., L.

CRACK ME UP (13g, Danehill, Rory’s Jester). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m to 2017-18, A$720,250, ATC Villiers S., Gr.2, Sunshine Coast Guineas, Gr.3, ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Qld Tatt’s RC Recognition S., L, Tattersall’s Mile H., L, Toowoomba TC Dalrello S., L, 2d BRC Wayne Wilson P., L, Magic Millions 2YO H., SCTC Coastline BMW X4 3YO P., BRC McInnes Wilson Lawyers P., Epicure Memorable Events H., 4th BRC Stradbroke H., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, BRC Queensland Day P., L, Brisbane H., L.

LOVE CONQUERS ALL (06c, Prince Salieri, Musical Phantasy). 8 wins to 1400m, A$1,380,000, ATC Shorts H., Gr.2, AJC Missile S., Gr.3, MRC Betfair S., Gr.3, AJC June S., L, City Tatt’s RC Brian Crowley S., L, AJC Randwick’s 150th Anniversary H., Linesman H., Victory Vein P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, 3d ATC Premiere S., Gr.2, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 4th MVRC Manikato S., Gr.1.

OUR SWEET MOSS (01f, Straight Strike, Alvaro). 6 wins-3 at 2-to 1400m, A$441,750, AJC Silver Shadow S., Gr.2, Nivison H., L, Qld Tatt’s RC Tattersall’s S., L, QTC Dane Ripper H., L, Sir Douglas Wadley H., L, 2d QTC Greenslopes Hospital Pharmacy Quality H., 3d BTC Champagne Classic, Gr.3, NSW Tatt’s RC Furious S., Gr.3, 4th STC Tea Rose S., Gr.2.

SECOND EFFORT (06g, Geiger Counter, Zephyr Zip). 11 wins to 1400m, A$680,703, MRC PB Lawrence S., Gr.2, Bletchingly S., Gr.3, Warrnambool RC Wangoom H., L-twice, MRC Zaidee’s Rainbow Shoelaces H., Le Pine Funerals Cup, MVRC Cafetto Sprint H., MRC Unspoken Word H., New Litho H., 2d MRC (Mornington) Retirement Village H., 3d MRC PB Lawrence S., Gr.2, Memsie S., Gr.2, Sir John Monash S., L, VRC Chester Manifold S., L, 4th MRC Doveton S., L.

NEESON (06g, Don’t Forget Me, Sovereign Edition). 8 wins-1 at 2-to 1400m, A$762,665, ATC Premiere S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Tramway H., Gr.3, Hawkesbury Guineas, L, STC Darby Munro S., L, QTC Springwood AFL Football Club 2YO H., Illawarra TC AJ Bert Lillye Memorial H., STC Dairy Farmers Rise H., Golden Slipper Festival H., 2d AJC South Pacific Classic, Gr.3, ATC Southern Cross S., Gr.3, June S., L, QTC Stampede of the Lozburger 2YO H., STC Freeway Hot Fridays H., 3d ATC Challenge S., Gr.2, Show County H., L, Hall Mark S., L, STC EPM Transport & Logistics H., 4th ATC TJ Smith S., Gr.1, Missile S., Gr.3, Newcastle JC Cameron H., Gr.3, NSW Tatt’s RC Tramway H., Gr.3.

ROYAL ZULU WARRIOR (06g, Wallenda, Imperial Seal). 8 wins from 1000m to 1600m, R1,038,725, Turffontein Peermont Emperors Palace Charity Mile, Gr.2, Lebelo Sprint, Gr.3, Greyville Soccer GG H., Turffontein Mr R Mathunyane S., Clairwood Nikkeibolt & Engineering Supplies H., Greyville Racing. It’s a Rush S., 2d Scottsville Racing. It’s a Rush H., 3d Greyville Lovey Chili S., Scottsville Fast Spares H., 4th Turffontein Summer Cup, Gr.1, Greyville Christmas H., Gr.3, Turffontein Tommy Hotspur H., Gr.3.

SEGMENTS (01f, Bletchingly, Sir Tristram). 2 wins-1 at 2-at 1000m, A$366,850, MRC Schillaci S., Gr.2, AJC Gimcrack S., L, 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Kindergarten S., Gr.3, STC Starlight S., L, AJC Inglis 2YO Classic, 3d NSW Tatt’s RC Widden S., L, 4th AJC Galaxy H., Gr.1, STC Magic Night S., Gr.2, AJC Brian Crowley S., L, SAJC Redelva S., L.

TRAITOR (10g, Flying Spur, O’Reilly). 3 wins at 1400m, 1500m, A$181,675, ATC Phar Lap S., Gr.2, Australian Turf Club P., Membership on Sale H., 2d ATC Michael Ford H.

PURE ENERGY (03f, Bletchingly, Sir Tristram). 3 wins at 2, A$931,925, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, GCTC Heinrich Magic Millions 2YO P., QTC Conrad Treasury Brisbane 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, BTC AAPT $49 Homechat 2YO H., 3d AJC Sweet Embrace S., Gr.3, QTC Regatta Hotel 2YO H., 4th BTC Champagne Classic, Gr.2.

HOPFGARTEN (10g, O’Reilly, Kinjite). 13 wins from 1200m to 1600m to 2017-18, A$898,251, Sunshine Coast Guineas, Gr.3, BRC Gunsynd Classic, Gr.3, Brisbane H., L, Wayne Wilson S., L-twice, SCTC Ascot H., L, BRC Padua College H., Canadian Club H., Bartons H., Racezone National Apprentice Series P., Skyracing.tv P., Sirromet H., Gallopers Meals H., 2d BRC Victory S., Gr.2, Tails S., L, Brisbane H., L-twice, Qld Tatt’s RC Recognition S., L, BRC Iona College Old Boys 3YO H., Gallopers Sports Club P., Racing Retro H., 3d BRC Bernborough H., L-twice, Qld Tatt’s RC Recognition S., L, GH Mumm H., L, Toowoomba Cup, BRC Channel Seven H., 4th BRC Lord Mayor’s Cup, Gr.3, Daybreak Lover S., L, Toowoomba TC Bernborough H., L, VRC Paris Lane H., L.

DOTHRAKI (10g, Flying Spur, Northfields). 7 wins-1 at 2-to 1400m to 2017-18, A$1,336,635, Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Maurice McCarten H., Gr.3, Qld Tatt’s RC Tattersall’s 150th Anniversary S., Gr.3, City Tatt’s RC Lightning H., L, VRC Hilton Hotels & Resorts S., L, ATC Membership on Sale Now 2YO P., Cellabrations Whyte & Gilmour H., 2d BTC Cup, Gr.1, ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Moreton Cup, Gr.2, ATC Star Kingdom H., Gr.3, Southern Cross S., Gr.3, Maurice McCarten H., Gr.3, Christmas Classic, L, Starlight S., L, Razor Sharp H., L, Men of League H., 3d ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Skyline S., Gr.3, BRC BTC Classic, Gr.3, Gosford Guineas, L, ATC Canterbury Classic, L, Brian Crowley S., L, Scone RC Ortensia S., L, ATC TVN Racing NSW Supporting 4tracks4kids H., 4th ATC Shorts H., Gr.2, Southern Cross S., Gr.3.

UNDER THE EIFFEL (07g, Danehill, Shirley Heights). 9 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$618,231, MRC Sandown S., Gr.3, TTC George Adams P., L, Swan Hill Cup, MRC Sky High Mt Dandenong H., Premier Signs H., New Litho H., VRC 7 News P., 2d MRC D’Urban S., Gr.2, Victoria H., Gr.3, Sunshine Coast Guineas, L, MRC John Dillon S., L, Bib Stillwell BMW H., 3d VRC Chester Manifold S., L, MRC Wayne Beauglehole H., MVRC Drain Man Premium H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, MRC Anniversary Vase, L-twice.

CELLARMAN (13g, Cape Cross, Danzero). 8 wins-1 at 2-from 1400m to 1600m to 2017-18, A$468,175, ATC Doncaster Prelude H., Gr.3, Qld Tatt’s RC Wintergarden S., L, ATC Slipperstyle H., 100th Birthday Louisa Baxter H., Sydney Markets Foundation H., Boxing Day at Randwick H., TAB Rewards H., Tab.com.au H., 2d ATC Schweppes 2YO H., 3d ATC Tab.com.au H., Boxing Day at Randwick H., 4th ATC Stan Fox S., Gr.2, Ajax S., Gr.2.

TRIPLE ELEGANCE (06g, Quest for Fame, Wolverton). 8 wins to 1550m, A$789,730, ATC Liverpool City Cup, Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, RL, AJC Al Mansour H., STC Champs Cafe H., Blues Point Hotel H., Rydges Parramatta H., Slipper on Sale H., Winning Post Restaurant H., 2d Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, AJC Schweppes H., Randwick Betting Auditorium H., Inglis 3YO Bonus H., Shamekha H., 3d ATC George Ryder S., Gr.1, George Main S., Gr.1, Scone RC Yarraman Park Horsepower H., AJC The Carousel on Sale Now H., STC Bowermans Office Furniture H., Metropolitan Demolition Group H.

PEDRENA (13f, Awesome Again, Raise a Native). 6 wins to 1400m to 2017-18, A$407,776, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, VRC Hong Kong Jockey Club S., Gr.3, MRC Pancare Foundation H., VRC Trevor Clarke H., 2d MRC Cape Grim Beef Steaks S., Gr.3, Le Pine Funerals H., Elvis “Ricky” Thurgood H.

MOSS TRIP (14f, Stratum, Quest for Fame). 5 wins-1 at 2-to 1550m to 2017-18, A$467,035, ATC James HB Carr S., Gr.3, Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, ATC TAB H., 3d BRC Dane Ripper S., Gr.2, ATC Theraces H.

HOOFIT (07g, Danehill, Rory’s Jester). 4 wins-1 at 2-to 1400m, US$232,031, NZ$80,275, Keeneland Phoenix S., Gr.3, ARC Bonecrusher S., L, Bayer 2YO H., 2d ARC Champagne S., L, Belmont Around the Cape S., L, Colonial Downs Da Hoss S., L, Saratoga Win S., L, BOP RC Classic Hits 95FM H., Waikato RC Esker Lodge Juvenile H., 3d Presque Isle Mile S., L, 4th Manawatu Sires’ Produce S., Gr.1, Calder Tropical Turf H., Gr.3, Matamata RC Slipper S., L.

STIRLING GROVE (07g, Desert Prince, Scenic). 7 wins-3 at 2-to 1400m, A$546,690, SAJC Sires’ Produce S., Gr.3, MRC Premier Signs P., SAJC Adelaide Casino Cup Day H., Vodafone 2YO P., Schweppes Fulham Park 2YO P., VRC Schweppes Tonic P., My Room P., 2d SAJC Jansz S., Gr.3, MRC Doveton S., L, SAJC Manihi Classic, L, Allan Scott Park Morphettville Flying H., VRC Emirates Airlines H., 3d SAJC Goodwood H., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2-twice, SAJC WH Wylie H., L, 4th SAJC DC McKay S., Gr.3.

WHITE MOSS (13f, Justice Prevails, Three Legs). 5 wins to 1400m to 2017-18, A$244,595, ATC Nivison S., Gr.3, TAB Rewards H., Phoenix Fire Protection H., Theraces H., 2d ATC George Moore Hall of Fame H., 3d ATC Sapphire S., Gr.2.

RACING EIGHT – WONDER MOSSMAN (MAC.) (08g, Danehill, Zabeel). Horse of the Year in Macau in 2013-14 & 2014-15.19 wins from 1200m to 1800m to 2017-18, Macau Gold Cup, L-3 times, Macau Star of the Sand S., L, Winter Trophy, L, Sand Specialist S., L, Directors’ Cup, L-twice, Spring Trophy, L, Duque de Caxias H., ATC Membership P., Macau Dortmund H., Korea Racing Authority Goodwill Trophy, Ballymoss H., Avondale H., Seoul H., Makati H., 2d Macau Star of the Sand S., L, Directors’ Cup, L-twice, Macau Race Horse Owners Association Cup, ATC Australian Turf Club H., Royal Randwick on Youtube H., Macau Albury H., Bochum H., Berlin H., 3d Macau Derby, L, Macau Sprint Trophy, L, Macau Star of the Sand S., L, Macau Race Horse Owners Association Cup, ATC Tooheys New H., 4th Macau Gold Cup, L, Macau Sprint Trophy, L-twice, Macau Sand Specialist S., L.

ADMIRAL (11g, West Quest, Jetball). 16 wins-6 at 2-from 900m to 1600m to 2016-17, A$783,150, Tasmanian Guineas, L, Tasmanian S., L-twice, TRC Thomas Lyons S., L, Elwick S., L, TTC Gold Sovereign S., L, George Adams P., L, Mitsubishi Conquering S., L-twice, Luxbet S., Ubet.com S., Sires’ Produce S., Shaw Alfa Bowl 2YO P., Autumn 2YO Classic, Steve’s Liquor 3YO Trophy, TRC THA Debutante P., 2d TRC Thomas Lyons S., L, TTC Hesketh McCrimmon Insurance Cup, VRC AB/ATA Celebrates Women Trainers H., 3d TRC Thomas Lyons S., L, TTC Mowbray S., L, Newmarket H., L, TRC Ross Fouracre Alexandra 2YO P.

PRINCE BRAEMAN (04g, Nine Carat, Sir Tristram). 9 wins to 1500m, A$460,490, AJC Razor Sharp H., L, BRC Chief de Beers H., L, STC Grand Pavilion H., Australian Hotels Association Welter H., AJC PKF H., STC Wolf Blass Wines H., 2d Newcastle JC Cameron H., Gr.3, NSW Tatt’s RC Carrington S., L, AJC Macau Jockey Club Trophy H., Star City Hotel H., STC Australian Bridal Expo H., Canterbury Park Event Centre H., 3d ATC Candana H., STC Balmain Ryde Eastwood Tigers H., 4th AJC Missile S., Gr.3, ATC Hall Mark S., L.

ABSALON (08g, Danehill, Bering). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$256,180, BRC Dalrello S., L, Qld Tatt’s RC Recognition S., L, ATC Coolmore Australia H., SAJC Alan Sheppard Constructions H., 2d ATC JLL H., SAJC Darley H., 3d SAJC Your Local IGA H., Henry Brown H., Projection Graphics H.

BORN TO FLY (07g, Danzero, Thunder Gulch). 10 wins from 1200m to 1600m, 2,376Rgt., S$901,232, Singapore TC EW Barker Trophy, L, Big Maverick S., Singapore Airlines Boeing 777 S., Kranji A S., Tengku Rejaizat S., TD Securities Cup, Kranji C S., Initiation P., Novice S., Lunar New Year H., 2d Singapore TC Committee’s Prize, L, Korea Racing Authority Trophy, Class 2 H., Dairy Farm Nature Park H., Class 4 H., 3d Singapore TC Saas Fee S., L, Admiralty Classic, L, Open S., Kranji A S., Hello Africa S., Panasonic Projector S., Hello Brazil S., Novice P., Novice H., Class 4 H.-twice, 4th Singapore TC Raffles Cup, L, Chairman’s Trophy, L.

His sire sons include Love Conquers All, Akacheeta, etc.

DAMLINE

PRINCE SALIERI 10 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, A$1,330,560, QTC Castlemaine S.H., Gr.1, VATC Underwood S., Gr.1, TS Carlyon Cup, Gr.2, VRC Blamey S., Gr.2, VATC Moondah P.H., L, Sale Cup, MVRC ANA H., QTC Gayundah Gunboat H., VATC Vain Quality S., BATC Jacobs Creek H., 2d QTC Sires’ Produce S., Gr.1, VATC CF Orr S., Gr.2, VRC Turnbull S., Gr.2, Craiglee S., Gr.2, Ascot Vale S., Gr.2, Ballarat Cup, L, QTC McWilliams Wines H., 3d VRC Australian Cup, Gr.1-twice, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Doncaster H., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, VATC Toorak H., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, Honda S.H., Gr.1, AJC Tooheys Red H., BATC Smokey Eyes H., 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, AJC Doncaster H., Gr.1, MVRC Noritake William Reid S., Gr.2, VATC St George S., Gr.2. Sire of winners of over $2.6 million – 3 stakes winners, inc. SHE’S A MEANIE, CITRA’S PRINCE, MUSTANG RED, etc. Maternal sire of winners of over $4.4 million – 4 stakes winners, inc. LOVE CONQUERS ALL, HELIDECK, SHE’S MEANER, ACE ARMADA.

 

 

1st Dam

SHE’S A MEANIE, by Prince Salieri. 7 wins-1 at 2-from 1200m to 2200m, NZ$235,800, A$2,000, Avondale Gold Cup, Gr.1, BOP RC Thames Valley S., Gr.3, Avondale JC Sunday Markets H., Ra Ora Juvenile S., Counties RC State Insurance H., Waikato RC Mainfreight H., 2d Waikato RC International S., Gr.1, WRC Cuddle S.H., Gr.3, Avondale JC Ra Ora Juvenile S., 3d ARC The Oaks Stud Trophy, Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, ARC Great Northern Foal S., Gr.3, NZTBA Sprint H., Counties RC Campbell Tyson H., Newstalk ZB H., 4th Taranaki 2YO Classic, Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Welcome S., L, STC Stayers’ Cup, L. Dam of seven named foals, six to race, five winners, inc:-

LOVE CONQUERS ALL (c. by Mossman). Subject horse.

SHE’S MEANER (f. by Falvelon). 3 wins at 2, A$467,500, BTC Tommy Smith Slipper S., L, AJC Fringe Bar 2YO H., Wyong RC Magic Millions 2YO Slipper, 2d GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL. Dam of-

LEAN MEAN MACHINE (Zoustar). 2 wins at 2, A$221,194, in 2017-18, BRC Sires’ Produce S., Gr.2, ATC Pluck at Vinery 2YO H., 3d ATC Kindergarten S., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3.

Smart Devil. 2 wins at 1200m in 2016-17, 3d Qld Tatt’s RC Carlton Mid H.

She’s Bella (f. by Sebring). Winner at 1000m, 2d ATC Australian Turf Club 2YO P., 3d ATC Reginald Allen H., L, Bishop Kevin Manning 2YO P., Australian Turf Club 2YO H.

Gatakers Bay (g. by Strategic). 4 wins to 1400m, A$85,600, BTC Frantelle H., QTC JM Gray-Buchanan H., 2d BTC Men of League Foundation P., 3d BTC Airen Youhanna the Good Guys H.

Cinderellas Secret (f. by Danzero). Winner at 1300m, 2d ATC TJ’s Champagne Bar P., 3d ATC One Club, One Membership H. Dam of-

Pegapus. 4 wins-1 at 2-from 1200m to 1650m to 2017-18, BRC Brc.com.au H., Glenlogan Park 2YO P., Ipswich TC Ray White H.

She’s Not (f. by Falvelon). Placed at 3 in Aust. Dam of-

Fast Cut. Winner at 900m in 2016-17 in Aust.

 

2nd Dam

SHEKANWYN, by Musical Phantasy. 2 wins at 2 in NZ. Half-sister to SAXONVALE, Flytaine (dam of MERCURY MISTRESS). Dam of 11 named foals, 10 to race, 8 winners, inc:-

SHE’S A MEANIE (Prince Salieri). 7 wins. See above.

Palemo. 5 wins from 2100m to 4800m, NZ$122,312, A$35,600, Waikato S/chase, Hawke’s Bay S/chase, 2d Oakbank RC Great Eastern S/chase, 3d Wellington S/chase.

Copper Flame. 4 wins at 1200m, 1400m, WRC Central Forklifts H., Sparkes Walker H., 2d Manawatu RC Lion Red H., WRC Lion Brown H.-twice, 3d Manawatu RC Ezibuy H. Producer.

Extra. Winner at 1200m, 2d WRC Your Local Point H., 3d Manawatu RC Skywards Duty Free H. Dam of-

Browne Sugar (Don Eduardo). 4 wins from 1200m to 2100m, 3d CJC Spring Classic, L, Blue Star Taxis H., Win a Ford Focus H.

 

3rd Dam

BRAUNER FLIGHT, by Brauner. Winner at 1200m in NZ. Dam of 12 foals, 11 to race, 9 winners, inc:-

SAXONVALE (Centaine). 9 wins to 1400m, NZ$84,200, Woodville-Pahiatua RC WFA Sprint S., L, Manawatu RC Pak ‘n Save H., WRC Industrial Distributors H., Hutt Valley Cartage Improvers H., Tyre General Michelin Improvers H., 2d Wanganui JC Fisher & Paykel Smart Drive H., 3d WRC Telegraph H., Gr.1, 4th Hawkes Bay Enerco S., Gr.2, Woodville-Pahiatua RC WFA Sprint S., L.

Flytaine. Winner at 1600m, 3d WATC Bounding Away H. Dam of-

MERCURY MISTRESS (No Excuse Needed). 5 wins from 1200m to 1600m, NZ$79,925, CJC Inglewood S., L, ARC Ernst & Young H., Jesters Pies H., Counties RC Waitakere Corporate H., 3d ARC Bunnings Warehouse H., Lindauer H., Matamata RC Pertab Bloodstock Ltd H., Waikato RC Classic Hits 98.6 FM H.

 

4th Dam

HEIRSHIP, by Bally Royal. Unplaced. Sister to ROYAL CHICK (dam of BEAU CHEVAUX), half-sister to Nenagh, Romantic (dam of CREAM PUFF). Dam of 9 named foals, 8 to race, 4 winners, inc:-

Emma Green. 9 wins from 1200m to 1650m, MVRC Wildwood H., Easingwold H., Better Boy H., Chandos H., VATC St Clair H., Parisienne H., 2d MVRC Better Boy H., VRC Hiraji Welter H. Producer.

STUD RECORD

LOVE CONQUERS ALL 8 wins to 1400m, A$1,380,000, ATC Shorts H., Gr.2, AJC Missile S., Gr.3, MRC Betfair S., Gr.3, AJC June S., L, City Tatt’s RC Brian Crowley S., L, AJC Randwick’s 150th Anniversary H., Linesman H., Victory Vein P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, 3d ATC Premiere S., Gr.2, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 4th MVRC Manikato S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2012. Sire of 112 progeny to race, 60 winners (53.0%), earnings of over $5.0 million, 2 stakes winners, 2 stakes placegetters, inc.


SAVANNA AMOUR (13f, Stravinsky, Twig Moss). 7 wins-1 at 2-to 1400m to 2017-18, A$631,823, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Gold Coast Guineas, Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, How Now S., Gr.3, BRC Hinkler H., L, Zouki Group 3YO H., 2d VRC Skip Sprint, Gr.3, 3d MRC Kevin Hayes S., Gr.3, 4th Qld Tatt’s RC Tattersalls Tiara, Gr.1.

I’M A RIPPA (13g, Seidnazar, Grand Lodge). 7 wins to 1350m to 2017-18, A$1,039,507, BRC Sprint H., Gr.3, Ipswich TC Eye Liner S., L, BRC National Storage H., GCTC Magic Millions H., BRC Makers Mark P., Chairmans Club H., Rockhampton JC Southside Holiday Village H., 2d SCTC Spear Chief H., L, BRC BFS Pedorthics H., Makers Mark H., Memberships P., Qld Tatt’s RC Singapore Airlines P., BRC Ascot Green P., 3d BRC Queensland Day P., L, Trackside Openair Cinema P., Brc.com.au H., GCTC D Russo Fresh Vegetables H.

Perilous Love (13f, Danehill Dancer, Palace Music). 4 wins from 1800m to 2050m to 2017-18, A$187,050, BRC Hiflow Industries High Fives! H., Girls Day Out Raceday H., Hamilton Hotel H., 3d BRC The Roses, Gr.2, Giddy Up Club P., Ipswich TC K&R Plumbing Supplies 2YO P.

Par Oneri (13g, Flying Spur, Irgun). 2 wins at 1200m, 1400m in 2016-17, Rockhampton JC SMW Group H., Yeppoon TC Races H., 2d BRC Phelan Ready S., L, Rockhampton JC Benchmark 55 H.

Love Spy (13f, Umatilla, Strategic). 2 wins at 2, A$172,750, SCTC Coastline BMW 2YO Classic P., 3d BRC Magic Millions 2YO H.

Boom Shucka (13g, Fusaichi Pegasus, Hennessy). Winner at 2, BRC Novotel Brisbane Airport 2YO H.

Fortensky (13g, Choisir, Rubiton). 6 wins to 1550m to 2017-18, A$277,860, ATC Theraces Sprint H., TAB H., Turf Club H., BRC Treasury Brisbane’s Art P., 2d BRC Hamilton Hotel H., ATC Rebecca Louise H., Tab.com.au H.-3 times, Schweppes H., Theraces H., 3d ATC Theraces H.-twice.

Mr Marbellouz (13g, Red Ransom, Belong to Me). 6 wins to 1200m to 2017-18, A$155,650, BRC Mandate H., Cascade P., Qld Tatt’s RC Carlton Mid P., 2d BRC Countdown to Carnival P.

Love Ya Mrs (13g, Canadian Silver, Rutland). 4 wins to 1200m in 2017-18, BRC Canadian Club P.

King Ragnar (14g, Align, The Commander). 3 wins at 1000m, 1200m in 2017-18, SCTC Butler McDermott Lawyers P., 2d SCTC Sky Thoroughbred Central P.

Was it Worth It (14g, Encosta de Lago, Bluebird). 3 wins from 1200m to 1650m in 2017-18, BRC CFMEU Qld& NT Branch H., 2d BRC Racecourse Road Dental H.

Downloading (13g, Anabaa, Be My Guest). 3 wins-1 at 2-at 1050m, 1200m to 2017-18, BRC Shannons Air Conditioning 2YO P., Ipswich TC Get Social H., 2d BRC Moet & Chandon Chairmans Club 2YO H., Ipswich TC Sky Racing P., 3d Ipswich TC Follow Us at Ipswichturfclub P.

Filomena’s Grace (13f, Canny Lad, Solitary Hail). 3 wins to 1300m to 2017-18, ATC Bowermans Furniture H.

Pure Pulse (15g, Hidden Dragon, King’s Theatre). 2 wins at 2 in 2017-18, BRC Ascot Green 2YO P., Rockhampton JC Capricornia Yearling Sales 2YO P.

Love and Rock It (14g, Lion Hunter, Barathea). 2 wins at 1200m, 1400m in 2017-18, A$96,175, BRC Dolly’s Dream P., 2d Ipswich TC Sirromet H.

Crystal Amor (14f, Honours List, Famous Star). 2 wins at 1100m, 1350m in 2017-18, A$78,625, BRC Gallopers Sports Club H., 2d Ipswich TC Ray White Ipswich H., SCTC BOQ Mooloolaba H., 3d Ipswich TC Qld Times P., Tridan Electrical P.

Conquering Lass (14f, Commands, Jeune). 2 wins at 1100m, 1300m in 2017-18, GCTC Ubet Calcutta Dinner P., 3d Ipswich TC Grandview Stud H.

Vital Love (13f, Strategic, Bletchingly). 2 wins at 1000m, 1200m in 2016-17, BRC Events at BRC H., 2d BRC Morse Building Consultancy H., 3d BRC Spring Carnival H.

Social Conquest (13g, Hussonet, Cherokee Colony). 2 wins-1 at 2-at 900m, 1400m to 2016-17, GCTC Langs Building Supplies 2YO P., 2d Ipswich TC Amieu H.

Keep Your Roses (14f, Danehill, Last Tycoon). Winner at 1200m in 2017-18, BRC Become a Member H.

Toujours l’Amour (14f, Easy Rocking, Housebuster). Winner at 1000m in 2017-18, Ipswich TC Sirromet P., 3d City of Ipswich H., Ipswich TC Channel 7 P.

Beau Arrow (13g, Kempinsky, Papal Power). Winner at 1100m in 2017-18, Ipswich TC City of Ipswich H.

Conquers All (13g, West Quest, Prince Spy). Winner at 1200m in 2016-17, GCTC Surfside Buses P.

The Ambassadore (13g, General Nediym, Fearless Pride). Winner at 1100m in 2016-17, BRC Trackside Open Air Cinema P., 2d SCTC Coastline BMW 4 Series H., BRC JLL Australia H., Chairmans Club H., Doreen Bird H.

Dynastic (14g, Commands, Canny Lad). 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m to 2017-18, 2d SCTC Bruce McLachlan Memorial 2YO H., 3d BRC Mount Franklin H., Ipswich TC Sirromet H.

Appreciated (14g, Telesto, Ubetido). 2 wins at 1200m in 2017-18, 3d Ipswich TC Book for Cancer Council H.

Currumbin Craft (14g, Victory Note, Dom Racine). 2 wins at 1400m in 2017-18, 2d BRC Quest Ascot P., Ipswich TC Sirromet H.

Kubis (13g, Grosvenor, The Minstrel). 2 wins at 1200m, 1600m to 2017-18, A$161,850, 2d BRC Breast Cancer Network H., Smirnoff Pride H., Tiland Construction Pty Ltd H., CMG Plaster H., Racezone Apprentices H., Join Our Stable P., SCTC Skyracing.com.au P., 3d BRC BFS Pedorthics H., 4th BRC Gunsynd Classic, Gr.3, Phelan Ready S., L.

Defence Missile (15g, Civic Hope, Prince Ruling). Winner at 2 in 2017-18, 2d Ipswich Cup Raceday 2YO P., GCTC Ubet Rewards 2YO P.

Scrap Dragon (14g, Fastnet Rock, Peintre Celebre). Winner at 1300m in 2017-18, 2d SAJC See Magic of Matt Tarrant H.

RESULTS

2018-06-21
AUS Crystal Amor
3yo f Love Conquers All (AUS) – Crystal Honour (AUS) by Honours List (IRE)
1 – 10 Race 6  Lockyer RC  1100m  Time: 1:03.68  Track: Good(3)
Rock Trade Industries P.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Helfuchi, 3rd: Conspicuous
Prize Money:
A$16,000
2018-06-20
AUS Scrap Dragon
3yo g Love Conquers All (AUS) – Emerald Knight (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 – 14 Race 5  Balaklava RC  1300m  Time: 1:18.23  Track: Soft(5)
Tad’s Embroidery Maiden P.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Frosty Grey, 3rd: Brybeck
Prize Money:
A$13,000
AUS Beau Arrow
4yo g Love Conquers All (AUS) – Hearts and Arrows (AUS) by Kempinsky (AUS)
1 – 6 Race 1  Ipswich TC  1100m  Time: 1:04.07  Track: Good(3)
City of Ipswich Maiden H.
Trainer: Matthew Dunn
2nd: Usurp, 3rd: Red Monkey
Prize Money:
A$20,000
2018-06-16
AUS I’m a Rippa
4yo g Love Conquers All (AUS) – Derippa (AUS) by Seidnazar (AUS)
1 – 12 Race 8  Ipswich TC  1350m  Time: 1:19.55  Track: Soft(5)
Eye Liner S., L
Trainer: T J Gollan
2nd: Tyzone, 3rd: Privlaka
Prize Money:
A$176,500
2018-06-10
AUS All Love
3yo f Love Conquers All (AUS) – Bella Elegante (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 11 Race 4  SCTC  1200m  Time: 1:15.13  Track: Heavy(8)
Hot 91.1 Maiden P.
Trainer: Steven O’Dea
2nd: Drumadoir, 3rd: Beat the Beast
Prize Money:
A$31,200
2018-06-09
AUS Savanna Amour
4yo m Love Conquers All (AUS) – Savanna la Mar (NZ) by Stravinsky (USA)
1 – 11 Race 1  BRC  1200m  Time: 1:10.91  Track: Heavy(8)
Hinkler H., L
Trainer: Chris Meagher
2nd: Missile Coda, 3rd: Sony Legend
Prize Money:
A$100,823
2018-06-08
AUS Ondo Pasa
4yo m Love Conquers All (AUS) – Lekhani (IRE) by Imperial Ballet (IRE)
1 – 10 Race 7  Taree RC  1255m  Time: 1:17.39  Track: Heavy(9)
GPB Partners Accountants H.
Trainer: S Thomas
2nd: Saint Denis, 3rd: Secrets No More
Prize Money:
A$20,000
2018-06-06
AUS Filomena’s Grace
4yo m Love Conquers All (AUS) – Bacchetto (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 – 9 Race 5  ATC  1250m  Time: 1:16.19  Track: Heavy(8)
Bowermans Furniture H.
Trainer: Joseph Pride
2nd: Villa Carlotta, 3rd: Stilettoed Vixen
Prize Money:
A$40,000
2018-06-02
AUS I’m a Rippa
4yo g Love Conquers All (AUS) – Derippa (AUS) by Seidnazar (AUS)
2 – 17 Race 9  SCTC  1400m  Time: 1:25.56  Track: Soft(6)
Spear Chief H., L
Trainer: T J Gollan
1st: Snippets Land, 3rd: Spectroscope
Prize Money:
A$100,000
2018-05-29
AUS Cornforth
4yo g Love Conquers All (AUS) – Twink (AUS) by Xaar (GB)
1 – 9 Race 1  Rockhampton JC  1050m  Time: 1:01.98  Track: Good(4)
Maiden P.
Trainer: Natalie McCall
2nd: Southern Special, 3rd: Calzaghe Prince
Prize Money:
A$14,000
2018-05-25
AUS Love Ya Mrs
4yo g Love Conquers All (AUS) – Mrs Hogan (AUS) by Canadian Silver (CAN)
1 – 12 Race 6  Ipswich TC  1200m  Time: 1:10.35  Track: Good(4)
Corona Infield Festival Tix P.
Trainer: R G Lipp
2nd: Greywolf, 3rd: Chapter and Verse
Prize Money:
A$16,000
2018-05-22
AUS Gossiaux
3yo g Love Conquers All (AUS) – Silverscreen Queen (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 11 Race 3  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:11.93  Track: Good(4)
Mel Slade Maiden H.
Trainer: Natalie McCall
2nd: Colorado River, 3rd: Back Chat
Prize Money:
A$14,000
2018-05-20
AUS Currumbin Craft
3yo g Love Conquers All (AUS) – Romantic Note (AUS) by Victory Note (USA)
1 – 11 Race 8  SCTC  1400m  Time: 1:26.52  Track: Soft(6)
Doug Carter Memorial H.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Hard Ruler, 3rd: Unchartered
Prize Money:
A$16,000
2018-05-19
AUS I’m a Rippa
4yo g Love Conquers All (AUS) – Derippa (AUS) by Seidnazar (AUS)
1 – 15 Race 7  BRC  1350m  Time: 1:18.98  Track: Good(4)
BRC Sprint H., Gr.3
Trainer: T J Gollan
2nd: Privlaka, 3rd: Mr Sneaky
Prize Money:
A$128,607
2018-05-15
AUS L’Amour Malade
3yo g Love Conquers All (AUS) – Mal de Mer (AUS) by Bahamian Bounty (GB)
1 – 9 Race 1  Mackay TC  1560m  Time: 1:35.87  Track: Good(3)
Seven News Maiden P.
Trainer: J Wehlow
2nd: Hession Road, 3rd: Rocket ‘n’ Ruby
Prize Money:
A$14,000
2018-05-12
AUS Love Ya Mrs
4yo g Love Conquers All (AUS) – Mrs Hogan (AUS) by Canadian Silver (CAN)
1 – 9 Race 2  Toowoomba TC  1200m  Time: 1:12.26  Track: Good(3)
AG Rigging H.
Trainer: R G Lipp
2nd: Mr Markou, 3rd: Deus
Prize Money:
A$14,000
2018-04-26
AUS We Just Love It
4yo g Love Conquers All (AUS) – Husniyah (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 7 Race 2  Cairns JC  1600m  Time: 1:36.75  Track: Good(4)
FNQ Up & Coming Stayers H.
Trainer: Ms J Ryan
2nd: Jordan, 3rd: Barwon
Prize Money:
A$12,000
2018-04-24
SIN First Choice
3yo r Love Conquers All (AUS) – Surfie Chick (AUS) by Sequalo (AUS)
1 – 9 Race 3  Singapore TC  1000m  Time: 0:59.48  Track:
Class 3 H.
Trainer: T KIESER
2nd: My Horse, 3rd: Unconquered
Prize Money:
S$80,000
2018-04-22
AUS Appreciated
3yo g Love Conquers All (AUS) – Sensible (AUS) by Telesto (NZ)
1 – 7 Race 3  Goulburn DRC  1200m  Time: 1:11.27  Track: Good(4)
JCF Contracting H.
Trainer: Richard Litt
2nd: Rumba Queen, 3rd: Midnight Mission
Prize Money:
A$19,300
AUS Currumbin Craft
3yo g Love Conquers All (AUS) – Romantic Note (AUS) by Victory Note (USA)
1 – 13 Race 2  SCTC  1400m  Time: 1:27.44  Track: Heavy(8)
Jim Beam Black Maiden H.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Night Whisper, 3rd: Heart of Toorak
Prize Money:
A$15,000
2018-04-21
AUS Love You Lucy
2yo f Love Conquers All (AUS) – Whitechapel (AUS) by Giant’s Causeway (USA)
1 – 9 Race 1  Kilcoy RC  1060m  Time: 1:03.84  Track: Good(4)
Service Pilot Officer ED Armit Maiden 2YO P.
Trainer: B J Squair
2nd: Shadyvale Star, 3rd: Endless Sizzle
Prize Money:
A$12,000
AUS How Big’s the Hole
4yo m Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 8 Race 3  North Gregory TC  1000m  Time: 0:58.67  Track: Firm(2)
Age of Dinosaurs H.
Trainer: R Hermann
2nd: Make Amends, 3rd: Stylish Son
Prize Money:
A$8,000
2018-04-13
AUS Dynastic
3yo g Love Conquers All (AUS) – China Road (AUS) by Commands (AUS)
1 – 6 Race 4  Beaudesert RC  1400m  Time: 1:22.42  Track: Good(4)
Beaudesert Soft Drinks H.
Trainer: Ms H Page
2nd: Jinx ‘n’ Drinx, 3rd: Beach Drum
Prize Money:
A$19,450
SIN Swift Embrace
4yo g Love Conquers All (AUS) – Flying to China (AUS) by Magic Albert (AUS)
1 – 9 Race 4  Singapore TC  1200m  Time: 1:14.55  Track:
Open Maiden S.
Trainer: J SAIMEE
2nd: Kakatiya, 3rd: Ol Mate Buzzer
Prize Money:
S$20,000
2018-03-31
AUS How Big’s the Hole
4yo m Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 5 Race 5  Boulia TC  1200m  Time: 0:00.00  Track: Good(3)
Goodwood Pastoral Company H.
Trainer: R Hermann
2nd: Eldrick, 3rd: Rock Spark
Prize Money:
A$9,000
2018-03-24
AUS Mr Marbellouz
4yo g Love Conquers All (AUS) – Marbled (AUS) by Red Ransom (USA)
1 – 9 Race 6  BRC  1200m  Time: 1:10.59  Track: Soft(6)
Mandate H.
Trainer: K R Kemp
2nd: Publishing Power, 3rd: Ringo’s a Rockstar
Prize Money:
A$70,000
2018-03-23
AUS King Ragnar
3yo g Love Conquers All (AUS) – The Calibrator (NZ) by Align (AUS)
1 – 4 Race 4  SCTC  1200m  Time: 1:14.97  Track: Heavy(9)
Sweet Charlotte Studios H.
Trainer: R R Wilson
2nd: Two Amor, 3rd: Environmental
Prize Money:
A$16,000
2018-03-15
AUS Loveatfirstsight
3yo f Love Conquers All (AUS) – Startle (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 12 Race 1  Moree RC  1200m  Time: 1:09.74  Track: Good(3)
Taubro Ag Maiden H.
Trainer: Ms J Clement
2nd: Salty Rain, 3rd: Snow Sparkle
Prize Money:
A$20,000
2018-03-14
AUS Crystal Amor
3yo f Love Conquers All (AUS) – Crystal Honour (AUS) by Honours List (IRE)
1 – 10 Race 3  BRC  1350m  Time: 1:24.12  Track: Heavy(8)
Gallopers Sports Club Maiden H.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Foxarelli, 3rd: Wakata
Prize Money:
A$20,000
2018-03-11
AUS King Ragnar
3yo g Love Conquers All (AUS) – The Calibrator (NZ) by Align (AUS)
1 – 6 Race 3  SCTC  1000m  Time: 1:01.34  Track: Heavy(10)
Books & Gifts Direct H.
Trainer: R R Wilson
2nd: Jellybean, 3rd: Play Thing
Prize Money:
A$16,000
2018-03-09
AUS Conquering Lass
3yo f Love Conquers All (AUS) – Commanding Queen (AUS) by Commands (AUS)
1 – 9 Race 5  Warwick TC  1100m  Time: 1:05.23  Track: Soft(6)
Frasers Livestock Transport H.
Trainer: S P Tregea
2nd: Aqua Delago, 3rd: Tedder Avenue
Prize Money:
A$28,750
2018-03-07
AUS Toujours l’Amour
3yo f Love Conquers All (AUS) – Oh Susie Darlin’ (AUS) by Easy Rocking (AUS)
1 – 7 Race 5  Ipswich TC  1020m  Time: 1:02.80  Track: Heavy(10)
Sirromet Maiden P.
Trainer: B S Baldwin
2nd: High Chief, 3rd: Volivoli
Prize Money:
A$20,000
2018-03-04
AUS Love and Rock It
3yo g Love Conquers All (AUS) – Sahifa (AUS) by Lion Hunter (AUS)
1 – 7 Race 7  SCTC  1400m  Time: 1:26.22  Track: Good(4)
In Curtains H.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Umberto, 3rd: Jinx ‘n’ Drinx
Prize Money:
A$106,750
2018-03-03
AUS Mr Marbellouz
4yo g Love Conquers All (AUS) – Marbled (AUS) by Red Ransom (USA)
1 – 8 Race 8  Qld Tatt’s RC  1200m  Time: 1:10.64  Track: Soft(7)
Carlton Mid P.
Trainer: K R Kemp
2nd: Mogador, 3rd: Rock Spur
Prize Money:
A$70,000
2018-03-02
AUS Palm Springs
3yo g Love Conquers All (AUS) – Spring Bubble (IRE) by Rainbow Quest (USA)
1 – 8 Race 3  Rockhampton JC  1300m  Time: 1:17.32  Track: Good(4)
Tony McMahon Racing Maiden H.
Trainer: J H Manzelmann
2nd: Undercover Girl, 3rd: Doogus
Prize Money:
A$14,000
2018-02-24
AUS Love Ya Mrs
4yo g Love Conquers All (AUS) – Mrs Hogan (AUS) by Canadian Silver (CAN)
1 – 8 Race 1  Toowoomba TC  1210m  Time: 1:12.86  Track: Soft(6)
Platinum Hair H.
Trainer: R G Lipp
2nd: River Fire, 3rd: Northern Revenge
Prize Money:
A$14,000
2018-02-18
AUS Was it Worth It
3yo g Love Conquers All (AUS) – Betrayer (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 8 Race 2  SCTC  1200m  Time: 1:12.41  Track: Good(4)
Beach Bar & Grill Mooloolaba H.
Trainer: Steven O’Dea
2nd: Expat Envy, 3rd: Delawar
Prize Money:
A$16,000
2018-02-17
AUS Fortensky
4yo g Love Conquers All (AUS) – Love’s Great (AUS) by Choisir (AUS)
1 – 12 Race 9  BRC  1350m  Time: 1:21.11  Track: Soft(7)
Treasury Brisbane’s Art P.
Trainer: C J Waller
2nd: Jadentom, 3rd: Oink
Prize Money:
A$70,000
2018-02-10
AUS Mr Marbellouz
4yo g Love Conquers All (AUS) – Marbled (AUS) by Red Ransom (USA)
1 – 9 Race 2  BRC  1050m  Time: 0:59.64  Track: Soft(5)
Cascade P.
Trainer: K R Kemp
2nd: Lifesaver, 3rd: Il Riccio
Prize Money:
A$40,000
2018-02-08
AUS Rapt in Black
3yo g Love Conquers All (AUS) – Squawable (AUS) by Brave Warrior (AUS)
1 – 9 Race 4  Rockhampton JC  1050m  Time: 1:00.94  Track: Good(4)
DC Motors Maiden H.
Trainer: J S O’Shea
2nd: A Littlebittamagic, 3rd: Slaydem
Prize Money:
A$14,000
2018-02-04
AUS Appreciated
3yo g Love Conquers All (AUS) – Sensible (AUS) by Telesto (NZ)
1 – 5 Race 4  SCTC  1200m  Time: 1:15.59  Track: Heavy(10)
Neil Mansell Concrete Maiden H.
Trainer: Chris Munce
3rd: Showscay
Prize Money:
A$27,000
2018-02-03
AUS Perilous Love
4yo m Love Conquers All (AUS) – Perri Lou (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 11 Race 2  BRC  2000m  Time: 2:07.57  Track: Heavy(8)
Girls Day Out Raceday H.
Trainer: S J Morrisey
2nd: Idle Situation, 3rd: Court’s Star
Prize Money:
A$70,000
2018-02-02
AUS Fortensky
4yo g Love Conquers All (AUS) – Love’s Great (AUS) by Choisir (AUS)
1 – 8 Race 5  ATC  1200m  Time: 1:11.09  Track: Good(4)
Turf Club H.
Trainer: C J Waller
2nd: Star Reflection, 3rd: Kudero
Prize Money:
A$38,700
SIN First Choice
3yo r Love Conquers All (AUS) – Surfie Chick (AUS) by Sequalo (AUS)
1 – 10 Race 8  Singapore TC  1100m  Time: 1:06.04  Track:
Class 4 H.
Trainer: T KIESER
2nd: Preferred, 3rd: Satellite Classic
Prize Money:
S$60,000
2018-01-26
AUS Love and Rock It
3yo g Love Conquers All (AUS) – Sahifa (AUS) by Lion Hunter (AUS)
1 – 9 Race 2  BRC  1200m  Time: 1:10.42  Track: Good(4)
Dolly’s Dream Maiden P.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Hi Fiver, 3rd: The Lawyer
Prize Money:
A$29,000
2018-01-19
AUS Mr Marbellouz
4yo g Love Conquers All (AUS) – Marbled (AUS) by Red Ransom (USA)
1 – 5 Race 1  Toowoomba TC  1000m  Time: 0:58.86  Track: Good(3)
Hannas H.
Trainer: K R Kemp
2nd: Chase the Wind, 3rd: General Cos
Prize Money:
A$16,000
2018-01-13
AUS I’m a Rippa
4yo g Love Conquers All (AUS) – Derippa (AUS) by Seidnazar (AUS)
1 – 16 Race 3  GCTC  1300m  Time: 1:15.18  Track: Good(3)
Magic Millions H.
Trainer: T J Gollan
2nd: Secret Trail, 3rd: She’s Miss Devine
Prize Money:
A$972,500
AUS Emoclew
4yo g Love Conquers All (AUS) – Emerald Knight (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 – 11 Race 6  Illawarra TC  1300m  Time: 1:18.92  Track: Good(4)
Warrawong Maiden H.
Trainer: P & P Snowden
2nd: Aeecee Tianhu, 3rd: Only Tiger
Prize Money:
A$30,000
2018-01-06
AUS Fortensky
4yo g Love Conquers All (AUS) – Love’s Great (AUS) by Choisir (AUS)
1 – 8 Race 3  ATC  1200m  Time: 1:09.88  Track: Good(3)
Theraces Sprint H.
Trainer: C J Waller
2nd: Viceroy, 3rd: Tswalu
Prize Money:
A$94,000
2017-12-26
AUS Kubis
4yo g Love Conquers All (AUS) – Aperto (NZ) by Grosvenor (NZ)
1 – 9 Race 9  SCTC  1600m  Time: 1:39.16  Track: Soft(5)
Gorgeous H.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Balboa Rocks, 3rd: Chamalu
Prize Money:
A$20,000
2017-12-20
AUS Keep Your Roses
3yo f Love Conquers All (AUS) – Mustique (AUS) by Danehill (USA)
1 – 12 Race 1  BRC  1200m  Time: 1:10.60  Track: Good(4)
Become a Member Maiden H.
Trainer: Chris Munce
2nd: Boscobella, 3rd: Fatz
Prize Money:
A$20,000
2017-12-16
AUS I’m a Rippa
4yo g Love Conquers All (AUS) – Derippa (AUS) by Seidnazar (AUS)
1 – 14 Race 1  BRC  1350m  Time: 1:19.09  Track: Good(3)
Makers Mark P.
Trainer: T J Gollan
2nd: Eminent, 3rd: Brigadoon Rise
Prize Money:
A$40,000
2017-12-13
AUS Conquering Lass
3yo f Love Conquers All (AUS) – Commanding Queen (AUS) by Commands (AUS)
1 – 11 Race 5  GCTC  1300m  Time: 1:16.84  Track: Good(3)
Ubet Calcutta Dinner Maiden P.
Trainer: S P Tregea
2nd: Shesees Everything, 3rd: Sir Barnabus
Prize Money:
A$31,500
2017-12-10
AUS Filomena’s Grace
4yo m Love Conquers All (AUS) – Bacchetto (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 – 8 Race 4  Hawkesbury RC  1300m  Time: 1:16.52  Track: Good(4)
JDS Concreting H.
Trainer: Joseph Pride
2nd: Chilcotin, 3rd: Radcliffe
Prize Money:
A$29,000
2017-12-08
AUS Love Ya Mrs
4yo g Love Conquers All (AUS) – Mrs Hogan (AUS) by Canadian Silver (CAN)
1 – 11 Race 1  BRC  1110m  Time: 1:07.19  Track: Soft(7)
Canadian Club Maiden P.
Trainer: R G Lipp
2nd: Doom, 3rd: Don’t You Know Him
Prize Money:
A$20,000
2017-11-18
AUS The Groom
3yo g Love Conquers All (AUS) – Ikande (AUS) by Perugino (USA)
1 – 5 Race 3  GCTC  1400m  Time: 1:25.68  Track: Heavy(8)
Kathy’s Raceday Maiden H.
Trainer: Rochelle Pereira
2nd: Merlin the Wizard, 3rd: Gold Sun
Prize Money:
A$26,000
AUS How Big’s the Hole
4yo m Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 8 Race 4  Julia Creek TC  1100m  Time: 1:03.39  Track: Good(3)
FM Grader Hire H.
Trainer: R Hermann
2nd: Night Wolf, 3rd: My Crimson Lad
Prize Money:
A$7,000
2017-11-15
AUS Downloading
4yo g Love Conquers All (AUS) – Action Annie (AUS) by Anabaa (USA)
1 – 8 Race 4  Ipswich TC  1200m  Time: 1:09.62  Track: Good(4)
Get Social H.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Boiling, 3rd: L’Elu
Prize Money:
A$20,000
2017-11-13
AUS Aquajewel
4yo m Love Conquers All (AUS) – Aqualin (NZ) by Falkirk (NZ)
1 – 9 Race 6  Ballina JC  1005m  Time: 1:00.90  Track: Heavy(10)
Ironjack.com.au H.
Trainer: S J Phelps
2nd: Tiaconi, 3rd: Jazzy Ruler
Prize Money:
A$20,000
2017-11-11
AUS Layne’s Star
4yo m Love Conquers All (AUS) – Hi de Hyper (AUS) by High Yield (USA)
1 – 8 Race 4  Ballan JC  1100m  Time: 1:04.68  Track: Good(4)
Tatchell Transport H.
Trainer: Pat Cannon
2nd: Dragon Artist, 3rd: Gershom
Prize Money:
A$19,000
2017-11-07
AUS Two Amor
3yo g Love Conquers All (AUS) – Numerette (USA) by Numerous (USA)
1 – 6 Race 5  SCTC  1300m  Time: 1:19.44  Track: Good(4)
All Pest Qld H.
Trainer: S W Kendrick
2nd: Heroic Rock, 3rd: Prince of Flinders
Prize Money:
A$10,000
2017-11-06
AUS Aquajewel
4yo m Love Conquers All (AUS) – Aqualin (NZ) by Falkirk (NZ)
1 – 6 Race 5  Ballina JC  1000m  Time: 0:59.40  Track: Heavy(9)
Tab.com.au H.
Trainer: S J Phelps
2nd: Tiaconi, 3rd: Snuggle Pot
Prize Money:
A$19,300
2017-11-04
AUS Savanna Amour
4yo m Love Conquers All (AUS) – Savanna la Mar (NZ) by Stravinsky (USA)
2 – 11 Race 3  VRC  1100m  Time: 1:03.29  Track: Good(3)
Skip Sprint, Gr.3
Trainer: Chris Meagher
1st: Lyuba, 3rd: Concealer
Prize Money:
A$201,500
2017-10-29
AUS Downloading
4yo g Love Conquers All (AUS) – Action Annie (AUS) by Anabaa (USA)
1 – 11 Race 9  SCTC  1200m  Time: 1:11.10  Track: Good(4)
Iplex H.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Dapper One, 3rd: Craiglea Detroit
Prize Money:
A$16,000
2017-10-27
AUS Two Amor
3yo g Love Conquers All (AUS) – Numerette (USA) by Numerous (USA)
1 – 8 Race 1  Lockyer RC  1400m  Time: 1:28.57  Track: Heavy(9)
Lockyer Valley Village Maiden P.
Trainer: S W Kendrick
2nd: Dazzling Grey, 3rd: The Groom
Prize Money:
A$27,150
2017-10-07
AUS How Big’s the Hole
4yo m Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 10 Race 1  Jundah ARC  1000m  Time: 0:56.45  Track: Good(3)
Ramsay Pastoral Co H.
Trainer: R Hermann
2nd: Drinking Cocktails, 3rd: Rhythm Nation
Prize Money:
A$10,000
2017-09-23
AUS Savanna Amour
4yo m Love Conquers All (AUS) – Savanna la Mar (NZ) by Stravinsky (USA)
1 – 13 Race 8  MRC  1200m  Time: 1:09.42  Track: Good(3)
How Now S., Gr.3
Trainer: Chris Meagher
2nd: Legless Veuve, 3rd: Ravi
Prize Money:
A$150,750
2017-09-16
AUS I Kan Conquer
4yo g Love Conquers All (AUS) – Ikande (AUS) by Perugino (USA)
1 – 11 Race 3  North Gregory TC  1000m  Time: 0:59.62  Track: Good(3)
Robert Blacket Memorial H.
Trainer: David Rewald
2nd: Mountain Breeze, 3rd: Zatochio
Prize Money:
A$11,500
2017-09-13
AUS Fortensky
4yo g Love Conquers All (AUS) – Love’s Great (AUS) by Choisir (AUS)
1 – 10 Race 7  ATC  1550m  Time: 1:32.65  Track: Good(3)
TAB H.
Trainer: C J Waller
2nd: Sambro, 3rd: Shock Alert
Prize Money:
A$40,000
AUS Was it Worth It
3yo g Love Conquers All (AUS) – Betrayer (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 5 Race 1  BRC  1650m  Time: 1:41.22  Track: Good(4)
CFMEU Qld& NT Branch H.
Trainer: Steven O’Dea
2nd: Pinch Passion, 3rd: Surprise Bullet
Prize Money:
A$27,000
2017-09-03
AUS Was it Worth It
3yo g Love Conquers All (AUS) – Betrayer (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 14 Race 3  SCTC  1600m  Time: 1:37.94  Track: Good(3)
Iron Jack is Near Maiden H.
Trainer: Steven O’Dea
2nd: Real Elusive, 3rd: Inveraray
Prize Money:
A$14,000
2017-09-02
AUS The Tinman
4yo g Love Conquers All (AUS) – Girlzone (AUS) by Lion Hunter (AUS)
1 – 15 Race 3  GCTC  1300m  Time: 1:16.56  Track: Good(3)
Sky Racing Maiden H.
Trainer: T J Gollan
2nd: Solarcraft, 3rd: Complicit
Prize Money:
A$14,000
AUS Savanna Amour
4yo m Love Conquers All (AUS) – Savanna la Mar (NZ) by Stravinsky (USA)
1 – 11 Race 5  MRC  1200m  Time: 1:11.15  Track: Good(3)
WW Cockram S., Gr.3
Trainer: J F Meagher
2nd: Flying Jess, 3rd: Written Era
Prize Money:
A$150,750
2017-09-01
AUS We Just Love It
4yo g Love Conquers All (AUS) – Husniyah (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 9 Race 4  Far North Qld ATC  1600m  Time: 1:36.69  Track: Good(4)
Governor’s Trophy H.
Trainer: Ms J Ryan
2nd: Vaunting, 3rd: How Can I Help
Prize Money:
A$20,000
2017-08-23
AUS King Ragnar
3yo g Love Conquers All (AUS) – The Calibrator (NZ) by Align (AUS)
1 – 14 Race 5  SCTC  1000m  Time: 0:57.76  Track: Good(3)
Butler McDermott Lawyers Maiden P.
Trainer: R R Wilson
2nd: Hi Lizzy, 3rd: Wicked Express
Prize Money:
A$28,000
2017-08-20
AUS Kirin’s Lad
4yo g Love Conquers All (AUS) – Kirin Lady (AUS) by Luskin Star (AUS)
1 – 8 Race 4  SCTC  1600m  Time: 1:38.45  Track: Good(3)
Carmel Sullivan Maiden H.
Trainer: D J Bougoure
2nd: Making Shadows, 3rd: Dee Cee Delights
Prize Money:
A$14,000
2017-08-19
AUS I Kan Conquer
4yo g Love Conquers All (AUS) – Ikande (AUS) by Perugino (USA)
1 – 7 Race 2  Longreach JC  1400m  Time: 1:23.09  Track: Good(3)
4LG & West FM H.
Trainer: David Rewald
2nd: Saurabh, 3rd: Muchas Coronas
Prize Money:
A$7,000
2017-08-15
AUS Walk of Shame
4yo g Love Conquers All (AUS) – Kwila Sunrise (AUS) by Mister Kwila (AUS)
1 – 13 Race 3  Lismore TC  1516m  Time: 1:32.20  Track: Good(3)
Hernes Freight Service Maiden H.
Trainer: D J Graham
2nd: Naughty Corner, 3rd: Island Sunset
Prize Money:
A$20,000
2017-08-12
AUS How Big’s the Hole
4yo m Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 6 Race 1  Muttaburra ARC  1000m  Time: 0:58.31  Track: Good(3)
Bezuma Pastoral Co H.
Trainer: R Hermann
2nd: Stylish Son, 3rd: Bush Caviar
Prize Money:
A$13,250
2017-07-22
AUS I Kan Conquer
4yo g Love Conquers All (AUS) – Ikande (AUS) by Perugino (USA)
1 – 6 Race 3  Longreach JC  1200m  Time: 1:10.16  Track: Good(3)
Ray White H.
Trainer: David Rewald
2nd: Muchas Coronas, 3rd: Cool Rain
Prize Money:
A$7,000
AUS How Big’s the Hole
4yo m Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 9 Race 3  Mckinlay RC  1200m  Time: 1:10.01  Track: Good(3)
FMR H.
Trainer: R Hermann
2nd: Carry to Gold, 3rd: The Girls in Paris
Prize Money:
A$13,750
2017-07-16
AUS Mr Marbellouz
4yo g Love Conquers All (AUS) – Marbled (AUS) by Red Ransom (USA)
1 – 11 Race 6  Toowoomba TC  1100m  Time: 1:06.92  Track: Soft(6)
Carlton Mid H.
Trainer: K R Kemp
2nd: Last Armageddon, 3rd: Argyll Bay
Prize Money:
A$16,000
2017-07-14
SIN First Choice
3yo r Love Conquers All (AUS) – Surfie Chick (AUS) by Sequalo (AUS)
1 – 11 Race 2  Singapore TC  1200m  Time: 1:12.53  Track:
Restricted Maiden S.
Trainer: T KIESER
2nd: Confide, 3rd: Six Empire
Prize Money:
S$75,000
2017-07-13
AUS Layne’s Star
4yo m Love Conquers All (AUS) – Hi de Hyper (AUS) by High Yield (USA)
1 – 12 Race 5  Ballarat TC  1000m  Time: 1:01.97  Track: Soft(7)
City of Ballarat Maiden P.
Trainer: Pat Cannon
2nd: How One Knows, 3rd: Jubilee Blue
Prize Money:
A$35,000
2017-07-06
AUS Fortensky
4yo g Love Conquers All (AUS) – Love’s Great (AUS) by Choisir (AUS)
1 – 8 Race 8  Hawkesbury RC  1400m  Time: 1:24.31  Track: Soft(5)
Lander Toyota H.
Trainer: C J Waller
2nd: Gone With the Wind, 3rd: Alfred the Great
Prize Money:
A$29,700
2017-07-02
AUS Mr Marbellouz
4yo g Love Conquers All (AUS) – Marbled (AUS) by Red Ransom (USA)
1 – 11 Race 3  Toowoomba TC  1000m  Time: 0:59.76  Track: Good(4)
Nexus Western Maiden H.
Trainer: K R Kemp
2nd: Charlie’s Dust, 3rd: Liberty Jane
Prize Money:
A$14,000
2017-06-25
AUS Keep on Loving You
4yo g Love Conquers All (AUS) – Chiquitita (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 9 Race 1  GCTC  900m  Time: 0:52.29  Track: Good(4)
Farewell Tricky Maiden H.
Trainer: P A Nolan Jnr
2nd: Dubawi Sniper, 3rd: Our Red Dog
Prize Money:
A$14,000
2017-06-21
AUS Conquers All
4yo g Love Conquers All (AUS) – Lekitama (AUS) by West Quest (CAN)
1 – 7 Race 1  GCTC  1200m  Time: 1:12.92  Track: Soft(6)
Surfside Buses Maiden P.
Trainer: D J Graham
2nd: On a High, 3rd: Glycine Max
Prize Money:
A$20,000
2017-06-17
AUS Aquajewel
4yo m Love Conquers All (AUS) – Aqualin (NZ) by Falkirk (NZ)
1 – 9 Race 5  Kilcoy RC  1060m  Time: 1:05.90  Track: Heavy(8)
Golden Lifestyle H.
Trainer: Alan L Jones
2nd: Atomic Missile, 3rd: Doumbek
Prize Money:
A$26,250
2017-06-10
AUS Dynastic
3yo g Love Conquers All (AUS) – China Road (AUS) by Commands (AUS)
1 – 9 Race 4  GCTC  1200m  Time: 1:10.48  Track: Good(4)
Cordner Super Advisory Maiden 2YO P.
Trainer: Ms H Page
2nd: Dazzling Red, 3rd: Sir Barnabus
Prize Money:
A$17,500
AUS Filomena’s Grace
4yo m Love Conquers All (AUS) – Bacchetto (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 – 6 Race 4  Illawarra TC  1200m  Time: 1:14.71  Track: Heavy(10)
Jack Primmer & Co Pty Ltd Maiden H.
Trainer: Joseph Pride
2nd: Metallic Moon, 3rd: Addicted
Prize Money:
A$29,700
AUS Par Oneri
4yo g Love Conquers All (AUS) – Jamaican Spur (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 8 Race 3  Rockhampton JC  1400m  Time: 1:26.87  Track: Good(4)
SMW Group H.
Trainer: T Button
2nd: Sicario, 3rd: King Torio
Prize Money:
A$20,800
2017-05-30
AUS Winning Kiss
4yo m Love Conquers All (AUS) – Khasahn (AUS) by Commands (AUS)
1 – 8 Race 4  Rockhampton JC  1300m  Time: 1:17.25  Track: Good(4)
Think Water H.
Trainer: L J Hatch
2nd: Gypsy Miss, 3rd: Bold Shot
Prize Money:
A$29,400
2017-05-27
AUS How Big’s the Hole
4yo m Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 5 Race 5  Longreach JC  1000m  Time: 0:56.92  Track: Good(3)
Shell Service Station P.
Trainer: R Hermann
2nd: Most Women Are, 3rd: Naytellrhi World
Prize Money:
A$7,000
2017-05-20
AUS Perilous Love
4yo m Love Conquers All (AUS) – Perri Lou (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
3 – 14 Race 6  BRC  2000m  Time: 2:08.00  Track: Heavy(8)
The Roses, Gr.2
Trainer: S J Morrisey
1st: Kenedna, 2nd: Oklahoma Girl
Prize Money:
A$179,300
2017-05-14
AUS Social Conquest
4yo g Love Conquers All (AUS) – Social Register (USA) by Hussonet (USA)
1 – 8 Race 6  SCTC  1400m  Time: 1:26.31  Track: Heavy(8)
Hot 91.1 H.
Trainer: Chris Munce
2nd: Hot Talk, 3rd: Enlightened
Prize Money:
A$14,000
2017-05-13
AUS I’m a Rippa
4yo g Love Conquers All (AUS) – Derippa (AUS) by Seidnazar (AUS)
3 – 14 Race 5  BRC  1350m  Time: 1:21.23  Track: Soft(7)
Queensland Day P., L
Trainer: T J Gollan
1st: Good Standing, 2nd: Sylpheed
Prize Money:
A$100,500
AUS How Big’s the Hole
4yo m Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 10 Race 2  Cloncurry DRC  1000m  Time: 0:57.02  Track: Good(3)
Leichhardt Hotel H.
Trainer: R Hermann
2nd: Snitzel Rose, 3rd: Star of Isaac
Prize Money:
A$7,000
2017-05-11
AUS We Just Love It
4yo g Love Conquers All (AUS) – Husniyah (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 8 Race 3  Townsville TC  1200m  Time: 1:10.88  Track: Good(3)
Macca’s Synthetic Grasses H.
Trainer: Ms J Ryan
2nd: Harvest Pride, 3rd: Simply Marvellous
Prize Money:
A$24,000
2017-05-06
AUS Savanna Amour
4yo m Love Conquers All (AUS) – Savanna la Mar (NZ) by Stravinsky (USA)
1 – 14 Race 8  GCTC  1200m  Time: 1:08.42  Track: Good(3)
Gold Coast Guineas, Gr.3
Trainer: J F Meagher
2nd: Heroic Valour, 3rd: Tessera
Prize Money:
A$125,000
2017-04-27
AUS Winning Kiss
4yo m Love Conquers All (AUS) – Khasahn (AUS) by Commands (AUS)
1 – 9 Race 6  Toowoomba TC  1050m  Time: 1:03.46  Track: Soft(5)
Shannon Sign Co H.
Trainer: L J Hatch
2nd: Rooi Roe, 3rd: Magic Ink
Prize Money:
A$26,550
2017-04-16
AUS Ondo Pasa
4yo m Love Conquers All (AUS) – Lekhani (IRE) by Imperial Ballet (IRE)
1 – 11 Race 4  Shoalhaven City TC  1200m  Time: 1:12.24  Track: Heavy(8)
Club Husky Maiden P.
Trainer: Joseph Pride
2nd: Fortunately, 3rd: So it Is
Prize Money:
A$20,000
2017-04-15
AUS Nimia
4yo m Love Conquers All (AUS) – Fox in Sox (AUS) by Foxhound (USA)
1 – 7 Race 3  Flinton RC  1200m  Time: 1:13.55  Track: Good(3)
Carter Dental Maiden P.
Trainer: Ms J Crompton
2nd: Court Rules, 3rd: Fuzzy Melon
Prize Money:
A$15,750
2017-04-11
AUS Par Oneri
4yo g Love Conquers All (AUS) – Jamaican Spur (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 7 Race 6  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:11.59  Track: Good(3)
Yeppoon TC Races Maiden H.
Trainer: T Button
2nd: Uno Katy, 3rd: Nevaeh
Prize Money:
A$12,000
2017-04-08
AUS I Kan Conquer
4yo g Love Conquers All (AUS) – Ikande (AUS) by Perugino (USA)
1 – 4 Race 2  Barcoo ARC  1200m  Time: 1:10.89  Track: Good(3)
Elders Maiden P.
Trainer: David Rewald
2nd: I Am a Lad, 3rd: Bundaburra
Prize Money:
A$7,000
2017-03-11
AUS Perilous Love
4yo m Love Conquers All (AUS) – Perri Lou (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 15 Race 4  BRC  2030m  Time: 2:04.35  Track: Good(3)
Hiflow Industries High Fives! H.
Trainer: S J Morrisey
2nd: Up the Tempo, 3rd: Shock Alert
Prize Money:
A$107,250
2017-03-04
AUS Lefkas Island
4yo m Love Conquers All (AUS) – Athena Mana Mou (AUS) by Mull of Kintyre (USA)
1 – 6 Race 1  GCTC  1400m  Time: 1:26.88  Track: Soft(7)
Gold Coast Stakes Day H.
Trainer: B & D Guy
2nd: Red Silhouette, 3rd: Scarlett Hussie
Prize Money:
A$14,000
2017-03-01
AUS I’m a Rippa
4yo g Love Conquers All (AUS) – Derippa (AUS) by Seidnazar (AUS)
1 – 6 Race 5  BRC  1110m  Time: 1:04.28  Track: Good(3)
Chairmans Club H.
Trainer: T J Gollan
2nd: The Ambassadore, 3rd: Baggio
Prize Money:
A$20,000
2017-02-25
AUS Savanna Amour
4yo m Love Conquers All (AUS) – Savanna la Mar (NZ) by Stravinsky (USA)
1 – 9 Race 4  MRC  1400m  Time: 1:22.99  Track: Good(3)
Angus Armanasco S., Gr.2
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Ellicazoom, 3rd: Oregon’s Day
Prize Money:
A$202,000
2017-02-22
AUS Perilous Love
4yo m Love Conquers All (AUS) – Perri Lou (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 10 Race 5  BRC  1800m  Time: 1:52.28  Track: Good(4)
Hamilton Hotel H.
Trainer: S J Morrisey
2nd: High Wind, 3rd: Regal Lad
Prize Money:
A$20,000
2017-02-18
AUS Lefkas Island
4yo m Love Conquers All (AUS) – Athena Mana Mou (AUS) by Mull of Kintyre (USA)
1 – 8 Race 3  GCTC  1400m  Time: 1:23.64  Track: Good(3)
IBS Cards Maiden H.
Trainer: B & D Guy
2nd: Mark My Word, 3rd: Same Old
Prize Money:
A$29,050
2017-02-11
AUS Savanna Amour
4yo m Love Conquers All (AUS) – Savanna la Mar (NZ) by Stravinsky (USA)
3 – 13 Race 5  MRC  1200m  Time: 1:09.56  Track: Good(3)
Kevin Hayes S., Gr.3
Trainer: J, D & C Meagher
1st: Fuhryk, 2nd: Oregon’s Day
Prize Money:
A$159,750
2017-02-09
AUS All Pickled
4yo g Love Conquers All (AUS) – Achar (NZ) by Entrepreneur (GB)
1 – 9 Race 3  Ipswich TC  1200m  Time: 1:09.53  Track: Good(3)
Sky Racing Maiden P.
Trainer: B K Wakefield
2nd: Thumbs Up, 3rd: Scorcha
Prize Money:
A$27,750
2017-01-28
AUS Perilous Love
4yo m Love Conquers All (AUS) – Perri Lou (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 7 Race 2  GCTC  1800m  Time: 1:54.41  Track: Heavy(9)
Skyline Restaurant Maiden H.
Trainer: S J Morrisey
2nd: Yesido, 3rd: Mizaru
Prize Money:
A$14,000
2017-01-18
AUS Vital Love
4yo m Love Conquers All (AUS) – Vital Statistic (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 8 Race 8  BRC  1200m  Time: 1:09.95  Track: Good(3)
Events at BRC H.
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Says Me, 3rd: Quattro Passi
Prize Money:
A$20,000
2017-01-06
AUS Imaginalthepeople
3yo g Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 5 Race 1  Ipswich TC  800m  Time: 0:46.21  Track: Soft(5)
CF&JE Miles Maiden 2YO P.
Trainer: Ben Currie
2nd: Longing For, 3rd: Star Picket
Prize Money:
A$27,750
2017-01-01
AUS Vital Love
4yo m Love Conquers All (AUS) – Vital Statistic (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 10 Race 4  SCTC  1000m  Time: 0:57.08  Track: Good(3)
Hot 91.1 Maiden P.
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Jadentom, 3rd: Final Zero
Prize Money:
A$30,200
2016-11-26
AUS Benevolent Lad
4yo h Love Conquers All (AUS) – Forever Mine (AUS) by Belong to Me (USA)
1 – 8 Race 2  Gympie TC  1170m  Time: 1:14.15  Track: Good(3)
Advice Partners Maiden P.
Trainer: Jemimah Forde
2nd: Churchill Dawn, 3rd: Wensley Road
Prize Money:
A$7,000
2016-11-12
AUS I’m a Rippa
4yo g Love Conquers All (AUS) – Derippa (AUS) by Seidnazar (AUS)
1 – 10 Race 3  BRC  1350m  Time: 1:19.09  Track: Good(3)
National Storage H.
Trainer: T J Gollan
2nd: No Annamossity, 3rd: Volpino
Prize Money:
A$84,500
2016-11-05
AUS Savanna Amour
4yo m Love Conquers All (AUS) – Savanna la Mar (NZ) by Stravinsky (USA)
1 – 7 Race 3  BRC  1110m  Time: 1:03.10  Track: Good(3)
Zouki Group 3YO H.
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Starcourt, 3rd: Thunder Raider
Prize Money:
A$102,000
2016-10-11
AUS I’m a Rippa
4yo g Love Conquers All (AUS) – Derippa (AUS) by Seidnazar (AUS)
1 – 11 Race 3  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:09.84  Track: Good(4)
Southside Holiday Village Maiden H.
Trainer: T J Gollan
2nd: Gidgee Coals, 3rd: Our Investment
Prize Money:
A$24,000
2016-09-25
AUS Kubis
4yo g Love Conquers All (AUS) – Aperto (NZ) by Grosvenor (NZ)
1 – 12 Race 3  SCTC  1200m  Time: 1:12.48  Track: Good(3)
Duke of Mellington Maiden H.
Trainer: R L Heathcote
2nd: Heart of Australia, 3rd: Sornja
Prize Money:
A$27,750
2016-09-10
AUS We Just Love It
4yo g Love Conquers All (AUS) – Husniyah (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 7 Race 1  Cairns JC  1250m  Time: 1:13.40  Track: Good(4)
Tattersall’s Club 3YO H.
Trainer: F J Wieland
2nd: Seductive Dream, 3rd: Talk About a Saga
Prize Money:
A$33,150
2016-09-02
AUS How Big’s the Hole
4yo m Love Conquers All (AUS) – Imagined (AUS) by King of Danes (AUS)
1 – 11 Race 1  Ipswich TC  800m  Time: 0:46.06  Track: Soft(5)
City of Ipswich Maiden P.
Trainer: Chris Anderson
2nd: Vol Vallee, 3rd: She’s So Mean
Prize Money:
A$23,700
2016-08-17
AUS The Ambassadore
4yo g Love Conquers All (AUS) – Sale Eve (AUS) by General Nediym (AUS)
1 – 12 Race 3  BRC  1110m  Time: 1:04.59  Track: Good(4)
Trackside Open Air Cinema Maiden P.
Trainer: T J Gollan
2nd: Heart of Australia, 3rd: Publishing Power
Prize Money:
A$31,000
2016-08-16
AUS Fortensky
4yo g Love Conquers All (AUS) – Love’s Great (AUS) by Choisir (AUS)
1 – 7 Race 4  Newcastle JC  1300m  Time: 1:16.77  Track: Soft(5)
Warners Bay Hotel 3YOMaiden H.
Trainer: C J Waller
2nd: Fabvier, 3rd: Bridle Lane
Prize Money:
A$27,000
2016-07-10
AUS Savanna Amour
4yo m Love Conquers All (AUS) – Savanna la Mar (NZ) by Stravinsky (USA)
1 – 14 Race 3  SCTC  1200m  Time: 1:11.77  Track: Good(3)
Haymans Electrical & Data Maiden 2YO P.
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Fit for Purpose, 3rd: Mad Magic
Prize Money:
A$29,050
2016-06-22
AUS Downloading
4yo g Love Conquers All (AUS) – Action Annie (AUS) by Anabaa (USA)
1 – 13 Race 3  BRC  1050m  Time: 1:02.12  Track: Soft(7)
Shannons Air Conditioning Maiden 2YO P.
Trainer: R L Heathcote
2nd: River Racer, 3rd: Master Magic Al
Prize Money:
A$30,000
2016-06-11
AUS We Just Love It
4yo g Love Conquers All (AUS) – Husniyah (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 7 Race 4  Innisfail TC  1200m  Time: 1:12.16  Track: Good(3)
Goondi Hill Hotel Maiden P.
Trainer: F J Wieland
2nd: Love Red, 3rd: Johnny Fix It
Prize Money:
A$11,500
AUS Winning Kiss
4yo m Love Conquers All (AUS) – Khasahn (AUS) by Commands (AUS)
1 – 11 Race 1  Toowoomba TC  1050m  Time: 1:03.78  Track: Good(4)
Hatch Racing Maiden 2YO P.
Trainer: L J Hatch
2nd: Set Wait, 3rd: Smooch
Prize Money:
A$30,000
2016-06-05
AUS Aquajewel
4yo m Love Conquers All (AUS) – Aqualin (NZ) by Falkirk (NZ)
1 – 11 Race 3  SCTC  1200m  Time: 1:15.41  Track: Heavy(9)
Montezumas Caloundra Maiden 2YO P.
Trainer: Alan L Jones
2nd: Glimmering World, 3rd: She’s Fast
Prize Money:
A$30,200
2016-02-24
AUS Social Conquest
4yo g Love Conquers All (AUS) – Social Register (USA) by Hussonet (USA)
1 – 11 Race 1  GCTC  900m  Time: 0:51.88  Track: Good(4)
Langs Building Supplies 2YO Maiden P.
Trainer: T J Gollan
2nd: Orquesta, 3rd: Dave’s Valor
Prize Money:
A$28,500
2016-01-16
AUS Love Spy
4yo m Love Conquers All (AUS) – Umalass (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 16 Race 6  SCTC  1200m  Time: 1:13.66  Track: Soft(5)
Coastline BMW 2YO Classic P.
Trainer: Ben Currie
2nd: River Racer, 3rd: Royal Tithe
Prize Money:
A$177,500
2015-12-31
AUS Love Spy
4yo m Love Conquers All (AUS) – Umalass (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 9 Race 3  Toowoomba TC  1050m  Time: 1:03.52  Track: Good(4)
Bundaberg Rum 2YO P.
Trainer: Ben Currie
2nd: Captain’s Pick, 3rd: General Cos
Prize Money:
A$66,250
2015-12-12
AUS Par Oneri
4yo g Love Conquers All (AUS) – Jamaican Spur (AUS) by Flying Spur (AUS)
2 – 12 Race 4  BRC  1050m  Time: 1:02.04  Track: Soft(7)
Phelan Ready S., L
Trainer: Natalie McCall
1st: Sundance, 3rd: Sidereus Attacks
Prize Money:
A$110,500
2015-11-07
AUS Boom Shucka
4yo g Love Conquers All (AUS) – Montelimar (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 – 5 Race 1  BRC  1050m  Time: 1:03.00  Track: Soft(5)
Novotel Brisbane Airport 2YO H.
Trainer: L F Birchley
2nd: Burn Notice, 3rd: Tisani Grey
Prize Money:
A$100,000

ANALYSIS

Love Conquers All is a multiple Group winner sprinter/miler by the red-hot sire, Mossman. The tough and consistent Love Conquers All captured five stakes events, three of them Group, and took second in the George Ryder Stakes (G1), Doncaster Handicap (G1) and Doomben 10000 (G1). In doing so, he accounted for such as Hay List, More Than Joyous, Hot Danish, Rangirangdoo, King Mufhasa, Metal Bender, Sniper’s Bullet and Black Piranha. By Mossman – the Champion Sire of Two-Year-Olds elect for 2013/14 – Love Conquers All is a son of the Group One winning She’s A Meanie.

Love Conquers All is effectively a complete outcross from Northern Dancer line mares, and happily, Mossman has proved to be exceptionally effective over the Danzig and Danehill branches of that line. Mossman has already sired six stakes winners, including the Group One scorer Miss Mossman from daughters of Danehill, as well as Golden Slipper heroine Mossfun out of a mare by Snitzel (by Redoute’s Choice, also sire of Stratum and Not A Single Doubt), and two stakes winners out of mares by Flying Spur (sire of Casino Prince, Jet Spur and Magnus), while Fastnet Rock, Danewin (brother to Commands) and Lion Hunter are other sons of Danehill that have stakes winners out of mares by Mossman’s sire, Success Express, and Exceed and Excel also appeals here. Mossman is also responsible for multiple Group One winner Buffering out of a mare by Anabaa, Group winner Stirling Grove from a daughter of Desert Prince (by Green Desert, sire of Volksraad, Cape Cross, Invincible Spirit, Magic Ring and Desert Sun) and a stakes winner out of a mare by Slavic. Perugino and his son Testa Rossa, and Agnes World (sire of a Group One winner out of a Success Express mare) are other appealing Danzig sources.

The Success Express line has done well with Northern Dancer through Nijinsky II, including via Royal Academy (sire of Bel Esprit), Tights and Whiskey Road. This also suggests trying mares from the Caerleon branch (through Generous, Tenby and Bletchley Park) as wells as daughters of Copper Kingdom, Western Symphony and Yeats. It would also be interest to test mares carrying Nijinsky II’s three-parts-brother, The Minstrel (sire of Palace Music, Masterclass and Bakharoff; grandsire of Naturalism), and the similarly-bred Storm Bird, including through Bluebird (sire of Dolphin Street and Lake Coniston), and Storm Cat, who might be sourced through Tale of the Cat (who should be particularly good here), Hennessy (sire of Johannesburg), Giant’s Causeway (sire of Shamardal), Catrail, High Yield, Statue of Liberty and Van Nistelrooy. Other branches of Northern Dancer that have combined profitably with Success Express including Lomond (sire of Citidancer), Be My Guest (sire of Pentire, Prego, What a Guest and Raami) and Fairy King (sire of Encosta de Lago, Falbrav and Helissio). It might also be worth introducing Fairy King’s brother, Sadler’s Wells, who is available through Scenic/Blevic, Montjeu, Galileo (sire of New Apporach and Teofilo), Carnegie, Singspiel, High Chaparral, Barathea and King of Kings. Nureyev, a three-parts-brother to Fairy King and Sadler’s Wells might be brought in through Peintre Celebre, Spinning World (sire of Thorn Park), Stravinsky and Fasliyev. Daughters of General Nediym a grandson of the Northern Dancer horse, Shareef Dancer, may also be worth considering.

Mossman has developed a strong affinity for Mr. Prospector line mares, this cross producing Group stakes winner Our Sweet Moss, out of a mare by Straight Strike; Group Two winner Second Effort out of a mare by Geiger Counter; and Group Two winner Royal Zulu Warrior out of a mare by Wallenda (by Gulch, who might also be good through Thunder Gulch), and stakes winner The Travelling Man out of a mare by Jade Robbery. Other potential sources of Mr. Prospector include Bellotto, Woodman (sire of Timber Country and Hector Protector), Umatilla (broodmare sire of a stakes placed horse by Mossman), Zafonic (by Gone West, also sire of Elusive Quality), Street Cry, Thunder Gulch (who might work particularly well), and Dubawi, Lujain and Secret Savings (by Seeking the Gold).

Mossman has established an affinity for Australian domestic sire lines sire lines as demonstrated by his Group One winner Ofcourseican, and Group Two winners Segments and Pure Energy, who are all out of mares bred on a Bletchingly/Sir Tristram cross. Bletchingly line horses include Canny Lad (the broodmare sire of Ofcourseican), Best Western, Biscawong, Brave Warrior (and his son Show a Heart), Lord Ballina, Star Watch, Hurricane Sky, and Take Your Partners. Mossman also has black-type winner Mosstang out of a mare by Zephyr Zip (by Zephyr Bay), like Bletchingly, from the Biscay branch of the Star Kingdom line. Other branches of the Star Kingdom line that have worked under Success Express include Kaoru Star, his sons, Luskin Star and Full On Aces, and grandson Covetous; and Semipalatinsk (broodmare sire of the outstanding performer Savannah Success by Success Express). Out of mare descending from Sir Tristram through the male-line, Mossman has a stakes winner from a daughter of Octagonal (who is from the same family as Mossman). Octagonal is sire of Lonhro, is a son of Zabeel (broodmare sire of Mossman stakes winner Plucky Belle), and is three-parts-brother to Kaapstad and Don Eduardo. Sir Tristramis a Turn-to line stallion, and Mossman also has stakes winner Backbone out of a mare by At Talaq (by the Turn-to line sire, Roberto). It could also be interesting to try Roberto through Red Ransom, sire of Sri Pekan, Intikhab, Charge Forward and Domesday.

Mossman is also sire of Group stakes winner Neeson, out of a mare by Don’t Forget Me (from the Ahonoora line), Group stakes winner Triple Elegance out of a mare by Quest For Fame (by Rainbow Quest, a son of Blushing Groom, who is also available through Spectrum, Housebuster and Nassipour), stakes winner Prince Braeman from a daughter of Nine Carat (from the Seattle Slewline), and stakes winner Dinner Date out of a mare by Rory’s Jester.