The Champ keeps on delivering – 89 winners of $4.8 million in 2017/18!

Bel Esprit

Royal Academy X Bespoken

8-TIMES CHAMPION VICTORIAN SIRE

  • Champion Australian Sire (by winners), equaling all-time Australian record
  • Produced more than 100 individual winners annually for 7 seasons
  • Over 68% winners to runners & $61 million in progeny earnings
  • Sire of over 630 winners in 11 countries including immortal BLACK CAVIAR
  • Yearlings sold up to $170,000 in 2018
2018 Service Fee: $11,000 inc. GST
Payment Upon Live foal

PEDIGREE CHART

ROYAL ACADEMY (USA)
B. 1987
GW 4 wins
f:2482 r:2134 w:1500 SW:167
Nijinsky
B. 1967
GW 11 wins
f:850 r:654 w:473 SW:156
Northern Dancer
B. 1961
GW 14 wins
f:636 r:488 w:382 SW:147
Nearctic Nearco 4
Lady Angela 14
Natalma Native Dancer 5
Almahmoud 2
Flaming Page
B. 1959
SW 4 wins
f:3 r:3 w:3 SW:2
Bull Page Bull Lea 9
Our Page 4
Flaring Top Menow 8
Flaming Top 8
Crimson Saint
Ch. 1969
GW 7 wins
f:11 r:8 w:7 SW:4
Crimson Satan
Ch. 1959
GW 18 wins
f:452 r:364 w:295 SW:33
Spy Song Balladier 3
Mata Hari 2
Papila Requiebro 14
Papalona 26
Bolero Rose
Ch. 1958
SW 9 wins
f:5 r:5 w:4 SW:1
Bolero Eight Thirty 11
Stepwisely 6
First Rose Menow 8
Rare Bloom 8
BESPOKEN (AUS)
Br. 1990
NP
f:14 r:12 w:8 SW:1
Vain
Ch. 1966
GW 12 wins
f:631 r:498 w:395 SW:46
Wilkes
Ch. 1952
Wnr 2 wins
f:554 r:496 w:371 SW:52
Court Martial Fair Trial 9
Instantaneous 1
Sans Tares Sind 14
Tara 13
Elated
B. 1957
SP 10 wins
f:3 r:2 w:1 SW:1
Orgoglio Nasrullah 9
Orienne 23
Rarcamba Helios 20
Denis Pop A9
Vin d’Amour
B. 1981
GW 4 wins
f:5 r:4 w:2 SW:1
Adios
B. 1970
GW 1 win
f:422 r:238 w:163 SW:13
Silly Season Tom Fool 3
Double Deal 1
Angello Crepello 16
Angola 6
Gliteren
Ch. 1969
Wnr 5 wins
f:5 r:5 w:4 SW:2
Final Orders Final Court 7
Golden Guest 2
Sunny Gold Kurdistan 9
Senta 34

RACE RECORD

Champion 3YO. Dual Group One winner of 8 races, 1000m to 1350m, and $2,073,600 in stakes.
WON
MRC Blue Diamond S. – G1 (1200m)
BTC Doomben 10000 – G1 (1350m)
VRC Maribyrnong P. – G2 (1000m)
MRC Blue Diamond Prelude – G3 (1100m)
Blue Diamond Preview – G3 (1000m)
MRC H.D.F. McNeil S. – G3 (1100m)
MVRC Mitchell McKenzie S. – L (1000m)
MVRC Pierre Fontaine Trophy – L (1000m)
2nd
VRC Newmarket H. – G1; MVRC Manikato S. – G1
MRC Caulfield Guineas – G1; Dubai Racing Club Cup – G1
3rd
3rd TJ Smith Stakes – G2

SIRE

ROYAL ACADEMY Top of The 1990 European 3YO Classification (1400m – 1800m). 4 wins-1 at 2-from 6f to 1m, £193,130, US$450,000, Newmarket July Cup, Gr.1, Breeders’ Cup Mile S., Gr.1, Curragh Tetrarch S., Gr.3, Late Developers 2YO S., 2d Irish Two Thousand Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1. He entered stud in Ireland in 1991. He entered stud in Aust. in 1994. Champion Sire in Brazil in 2004-05 & 2005-06. Champion Broodmare Sire in Slovakia in 2011. Sire of 2134 progeny to race, 1500 winners (70.0%), earnings of over $202 million, 167 stakes winners, 129 stakes placegetters, inc.

 


 

TOP HAT (02c, Effervescing, Mauser). Champion Older Horse in Brazil in 2008-09.11 wins from 1500m to 2400m, Cidade Jardim G.P. ABCPCC Matias Machline, Gr.1-twice, Gavea G.P. Brasil, Gr.1, Cidade Jardim G.P. Linneo de Paula Machado, Gr.3, Classico Cândido Egydio de Souza Aranha, L, Classico Antonio da Silva Prado, L-twice, 2d Gavea G.P. ABCPCC Matias Machline, Gr.1, G.P. Cruzeiro do Sul, Gr.1, Cidade Jardim G.P. Criadores e Proprietários de Cavalos de Corrida de São Paulo, Gr.3, G.P. J. Aiscan, Gr.3, 4th Gavea G.P. Brasil, Gr.1.

BEL ESPRIT (99c, Vain, Adios II). 8 wins-5 at 2-to 1350m, A$2,073,600, BTC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.2, MRC Blue Diamond Preview (c&g), Gr.3, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, HDF McNeil S., Gr.3, MVRC Mitchell McKenzie S., L, Pierre Fontaine Trophy, L, 2d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Invitation S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.2.

OSCAR SCHINDLER (92c, Northfields, Sea Hawk). Top of The 1996 International 4YO+ Classification (Extended). Champion Older Horse in Ireland in 1996. Champion Older Male Stayer in Ireland in 1997.5 wins-1 at 2-from 7f to 1¾m, £454,739, Irish St Leger, Gr.1-twice, Royal Ascot Hardwicke S., Gr.2, Chester Ormonde S., Gr.3, 2d Curragh Tattersalls Gold Cup, Gr.2, Leopardstown Two Thousand Guineas Trial, L, 3d Prix de l’Arc de Triomphe, Gr.1, Irish St Leger, Gr.1, Longchamp Prix Royal Oak, Gr.1, Curragh Royal Whip S., Gr.3, 4th Prix de l’Arc de Triomphe, Gr.1.

HEROI DO BAFRA (02c, Roi Normand, Ghadeer). 11 wins from 1300m to 2400m, US$232,034, Gavea Grande Premio Francisco Eduardo de Paula Machado, Gr.1, G.P. Cruzeiro do Sul, Gr.1, Hollywood Park Allowance, 2d Hollywood Park Inglewood H., Gr.3, Bay Meadows Seabiscuit H., L, 4th Hollywood Park American H., Gr.2, Santa Anita San Marcos S., Gr.2.

AL MOUGHAZEL – BULLISH LUCK (H.K.) (99g, Alysheba, Foolish Pleasure). Horse of the Year in Hong Kong in 2005-06. Champion Miler in Hong Kong in 2004-05 & 2005-06.12 wins-2 at 2-from 1200m to 2000m, £18,443, €5,800, HK$46,462,000, 117,780,000¥, 2,760,000Dhs, Tokyo Yasuda Kinen, Gr.1, Hong Kong Gold Cup, L, HKJC Stewards’ Cup, L, Champions Mile, L-twice, Chairman’s Trophy, L, Centenary Vase, L, Chang Jiang H., High Island H., Pearce Memorial Challenge Cup, Newmarket NGK Spark Plugs 2YO S., 2d Cathay Pacific Hong Kong Cup, Gr.1, Hong Kong Gold Cup, L, HKJC Cathay Pacific International Mile Trial, L, Doncaster Racecourse Sponsorship Club S., HKJC Fashion H., Fairy King Prawn H., Deauville Prix des Chaumieres, 3d Nad al Sheba Dubai World Cup, Gr.1, HKJC Champions Mile, Gr.1, Hong Kong Gold Cup, L-twice, Cathay Pacific International Cup Trial, L, Sha Tin Trophy, L, Co-Tack H., Sandown Summer S., 4th Cathay Pacific Hong Kong Mile, Gr.1-twice, Tokyo Yasuda Kinen, Gr.1, Ascot Autumn S., L, HKJC Stewards’ Cup, L, Kempton Heron S., L.

VAL ROYAL (96c, Bikala, Halo). 7 wins-1 at 2-from 1600m to 2000m, 830,000fr., US$1,050,800, Breeders’ Cup Mile S., Gr.1, Del Mar Derby, Gr.2, Deauville Prix Guillaume d’Ornano, Gr.2, Santa Anita Oak Tree Mile S., Gr.2, Longchamp Prix de Guiche, Gr.3, Chantilly Prix Matchem, L, Longchamp Prix des Feuillants, 2d Santa Anita Frank E Kilroe Mile H., Gr.2, Chantilly Prix Daphnis, Gr.3, 4th Santa Anita Frank E Kilroe Mile H., Gr.2.

ATO (07c, Lyphard’s Wish, Lombardi). Champion 4YO in Singapore in 2012.9 wins from 1200m to 1600m, S$1,643,595, Singapore TC Krisflyer International Sprint, Gr.1, Patrons’ Bowl, L, Saas Fee S., L, Woodlands H., L, My Royal Captain S., Open H., Graduation S.-twice, 2d Singapore TC EW Barker Trophy, L, Merlion Trophy, L, Kranji Sprint, L, Open H., Canada Cup, Kranji A S., 3d Singapore Guineas, L, Singapore TC Kranji Mile, L, Garden City Trophy, L, 4th Singapore 3YO Classic, L, Singapore TC Lion City Cup, L, Garden City Trophy, L.

ALI-ROYAL (93c, Chief Singer, Alleged). Joint Champion Older Male Miler in GB in 1997.7 wins-1 at 2-from 7f to 9f, £202,529, Goodwood Sussex S., Gr.1, Newmarket Earl of Sefton S., Gr.3, King Charles II S., L, Ben Marshall S., L, York Foss Condition S., 2d Newbury Lockinge S., Gr.1, City of York S., L, 3d Royal Ascot Queen Anne S., Gr.2, Sandown Gordon Richards S., Gr.3.

KENWOOD MELODY (95g, Bletchingly, Arctic Explorer). 4 wins from 1200m to 1600m, A$553,980, HK$5,827,449, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2, HKJC Chinese Club Challenge Cup, L, NSW Tatt’s RC Ming Dynasty H., L, 2d Hong Kong Classic Trial, L, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, L, HKSAR Chief Executive’s Cup, Ladies Purse H., STC Munich H., 3d HKJC Happy Valley Trophy, L, Sprint Trial Trophy H., 4th HKJC Centenary Sprint Cup, L.

SERIOUS SPEED (04f, Kendor, Sir Tristram). 5 wins from 1200m to 1600m, A$956,790, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Hobartville S., Gr.2, SAJC RA Lee S., Gr.3, Gliderol Garage Doors H., 2d VRC Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S, Gr.2, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, CS Hayes Memorial Cup, L, Morphettville Guineas, L, 4th MRC Tristarc S., Gr.2.

ZALAIYKA (95f, Akarad, African Sky). 4 wins-2 at 2-at 1600m, £213,330, Longchamp Poule d’Essai des Pouliches, Gr.1, Deauville Prix des Reservoirs, Gr.3, Longchamp Prix de la Grotte, Gr.3, 2d Royal Ascot Coronation S., Gr.1, 4th Prix du Moulin de Longchamp, Gr.1.

EXPRESS WAY (02c, Roi Normand, Sassafras). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, R736,300, 125,120Dhs, Kenilworth Cape Guineas, Gr.1, Selangor Cup, Gr.2, 2d Nad al Sheba Wasel S., 3d Nad al Sheba Shadwell Estate Trophy, 4th Clairwood Gold Challenge, Gr.1.

DURBAN THUNDER (01c, Ghadeer, Tumble Wind). 5 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, Cidade Jardim G.P. J Adhemar de Almeida Prado, Gr.1, Kentucky Downs Kentucky Cup Turf Dash S., L.

NAUGHTY RAFAELA (02f, Linamix, Nureyev). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2400m, US$201,316, Cidade Jardim G.P. Jose Guathemozin Nogueira, Gr.1, Santa Anita Santa Barbara H., Gr.2, Allowance, 2d Gavea Prova Especial Mario Jorge de Carvalho, 3d Hollywood Park Beverly Hills H., Gr.2, Santa Anita La Zanzara H., L.

CARMINE LAKE (94f, Diesis, Lypheor). 3 wins-2 at 2-at 1000m, Prix de l’Abbaye de Longchamp, Gr.1, Goodwood Molecomb S., Gr.3, Newmarket Bartlow 2YO S., 3d Doncaster Scarborough S., L, 4th York Lowther S., Gr.2.

EYEOFTHETIGER (02c, Ghadeer, Waldmeister). Joint Champion 3YO Colt in South Africa in 2005-06.5 wins-1 at 2-from 1600m to 2200m, R1,487,650, Greyville Durban July H., Gr.1, 3d Kenilworth Cape Derby, Gr.1, 4th Greyville Daily News Two Thousand S., Gr.1, Kenilworth Green Point S., Gr.2.

LAVERY (96c, Dominion, Great Nephew). 5 wins-1 at 2-at 1200m, £98,478, R201,325, Leopardstown Phoenix S., Gr.1, Goodwood Tote Shergar Cup Sprint, Clairwood Racecourse Invitation S., 3d Kenilworth Cape Flying Championship, Gr.1, 4th Clairwood Mercury Sprint, Gr.1.

MOVIE STAR (01f, Clackson, Locris). 4 wins from 1300m to 1700m, Gavea G.P. Henrique Possollo, Gr.1, Meadowlands Navajo Princess S., L, Santa Anita Allowance, 2d Gavea G.P. Roger Guedon, Gr.3, Santa Anita Tuzla H., L, 4th Santa Anita Las Palmas H., Gr.2, San Gorgonio H., Gr.2, Churchill Downs Cardinal H., Gr.3.

MARENOSTRUM (01c, Dark Brown, World Cup). 4 wins-1 at 2-from 1600m to 1800m, Cidade Jardim G.P. Juliano Martins, Gr.1, Santa Anita Allowance, 2d UAE Derby, Gr.2.

NEW REGINA (02f, Clackson, Ghadeer). 3 wins-1 at 2-at 1500m, 1600m, Cidade Jardim G.P. Joao Cecilio Ferraz, Gr.1, 4th Hollywood Park Hawthorne H., Gr.3, Santa Anita American Beauty H., L.

MAGIC LAMP (01f, Carson City, Wallet Lifter). Champion older mare in Brazil in 2005-06.3 winsfrom 1400m to 2000m, Gavea G.P. Roberto e Nelson Grimaldi Seabra, Gr.1, 2d Gavea G.P. Adayr Eiras de Araujo, Gr.2, G.P. Henrique de Toledo Lara, Gr.3, 3d Gavea G.P. Roger Guedon, Gr.3, G.P. Euvaldo Lodi, Gr.3.

MACBETH (01c, Slap Jack, Zenabre). 3 wins-1 at 2-from 1300m to 2400m, Cidade Jardim G.P. Sao Paulo, Gr.1, 2d Gavea G.P. Conde de Herzberg, Gr.2, 3d Gavea G.P. Cruzeiro do Sul, Gr.1.

SLEEPYTIME (94f, Chief Singer, Alleged). 2 wins-1 at 2-at 7f, 1m, £146,846, The One Thousand Guineas, Gr.1, Sandown Grass Widows 2YO S., 3d Royal Ascot Coronation S., Gr.1, Ascot Fillies Mile, Gr.1, 4th Newbury Fred Darling S., Gr.3.

GOTTA HAVE HER (04f, Rahy, Sharpman). 10 wins from 6½f to 8½f, US$1,132,608, Del Mar Palomar H., Gr.2-twice, Hollywood Park Royal Heroine Mile, Gr.2, Oak Tree Senator Ken Maddy H., Gr.3, Santa Anita Las Cienegas H., Gr.3, Oak Tree Harold C Ramser Sr H., L, Hollywood Park Allowance, Santa Anita Allowance, 2d Del Mar John C Mabee S., Gr.1, Palomar H., Gr.2, Hollywood Park Dahlia H., Gr.2, Santa Anita Tuzla H., Gr.3, Breeders’ Cup Turf Sprint S., L, Hollywood Park Redondo Beach S., L, 3d Keeneland First Lady S., Gr.1, Del Mar John C Mabee S., Gr.2, Hollywood Park Royal Heroine Mile, Gr.2, Santa Anita Providencia S., Gr.3, Las Cienegas H., Gr.3, China Doll S., L.

CONSERVATORIUM (07g, Belong to Me, Zoffany). 9 wins to 1400m, A$796,980, WATC Lee Steere S., Gr.2, AJ Scahill S., Gr.3, Ipswich TC Eye Liner S., L, SAJC Manihi Classic, L, Durbridge S., L, Sportingbet H., Allan Scott Park Morphettville H.-twice, 2d SAJC Goodwood H., Gr.1, BRC QTC Cup, Gr.2, Qld Tatt’s RC Mercedes-Benz Mile H., L, SAJC Christmas H., L, Toll Express H., 3d WATC AJ Scahill S., Gr.3, SAJC Roadside Service & Solutions H., Schweppes H., Campolina Stud H., 4th SAJC Yallambee Classic, Gr.2, WH Wylie H., L, City of Marion S., L.

REGAL KISS (98f, Don’t Say Halo, Manihi). 6 wins-4 at 2-to 1200m, A$361,205, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, SAJC RN Irwin S., Gr.3, Dequetteville S., L, Balcrest S., L, Limerick Lane Thoroughbreds Flying H., Flair 2YO H., 2d SAJC Swettenham Stud S., Gr.2, RN Irwin S., Gr.3, Adelaide Guineas, Gr.3, Liz Davenport Classic, L, VRC Maribyrnong Trial S., L.

TEARS ROYAL (96c, Vite Cheval, Comeram). 9 wins from 1200m to 1650m, A$349,200, VRC Blamey S., Gr.2, MRC Barton S., L, VRC PFD Food Services S., L, VATC Eat Well Live Well H., VRC McPherson’s Printing Group H., 3d VRC Chester Manifold S., L, Pakenham Cup, MVRC Qantas Airways H., VRC Summer Sunday H., 4th VATC Christmas H., L.

HONOUR THE NAME (96c, Twig Moss, Century). 4 wins-1 at 2-to 1200m, A$331,280, SAJC Angas Brut S., Gr.2, VATC HDF McNeil S., Gr.3, Sir John Monash S., L, Mona Nursery S., 2d MVRC Manikato S., Gr.1, 3d VATC Blue Diamond Preview (c&g), Gr.3, Safeway H., Geoff Murphy H., 100% Smokefree Indoor P., 4th MVRC Schweppes S., Gr.2, VATC Bletchingly S., Gr.3, WATC Belmont Newmarket H., L.

OPRAH WINNEY (03f, Woodman, Lyphard’s Wish). 7 wins-2 at 2-at 6f, 7f, US$593,989, Laurel Barbara Fritchie H., Gr.2, Monmouth Regret S., L, Aqueduct Interborough H., L, Randaroo S., L, Belmont Bouwerie S., L, Schenectady H., L, 2d Belmont Vagrancy H., Gr.2, Finger Lakes Lady Fingers S., L, 3d Aqueduct Distaff H., Gr.2, Cicada S., Gr.3, Garland of Roses H., L, Interborough H., L, 4th Aqueduct Ruthless S., L.

ONWARD ROYAL (01c, Gone West, Damascus). 6 wins from 1400m to 1600m, Gavea G.P. Presidente Emilio Garrastazu Medici, Gr.2, Classico Nelson Pereira, L, 2d Gavea Prova Especial Itajara, 3d Gavea Classico Nelson Pereira, L.

ARTEJUSTA (01f, Nugget Point, Telescopico). 5 wins from 1300m to 2400m, Gavea G.P. Oswaldo Aranha, Gr.2, Grande Prêmio Henrique de Toledo Lara, Gr.3.

MOLENGÃO (01c, Locris, Crepello). 5 wins from 1300m to 1800m, US$616,510, Hollywood Park Mervyn Leroy H., Gr.2, Santa Anita San Antonio H., Gr.2, Hollywood Park Allowance, Santa Anita Allowance, 2d Santa Anita H., Gr.1, Hollywood Park Sunset H., Gr.2, 3d Hollywood Park Native Diver H., Gr.3, 4th Hollywood Park Hollywood Gold Cup, Gr.1, Golden Gate All American H., Gr.3.

LA BELLA DAME (99f, Snippets, Raveneaux). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$396,150, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, Tranquil Star S., Gr.3, Cardinia 2YO H., Heirloom H., 2d MRC Thousand Guineas, Gr.1, MVRC Gary Gay H., 4th MRC Futurity S., Gr.1, VRC Vanity S., Gr.3, MRC Boronia S., L.

PHOENIX PARK (97g, Bletchingly, Vice Regal). 5 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$699,570, AJC TJ Smith S., Gr.2, STC Concorde S., Gr.3, Courtyard by Marriott H., Softex 2YO H., Harvey Norman 2YO H., 2d STC Theo Marks H., Gr.2, AJC Liverpool City Cup, Gr.3, Newcastle JC Spring S., Gr.3, 3d BTC Wyndham Estate Cup, Gr.2, STC Todman Slipper Trial S., Gr.2, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, BTC Eric Kirwan 2YO H., 4th STC Golden Slipper S., Gr.1, BTC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, AJC Spring Champion S., Gr.1, Up & Coming S., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, NSW Tatt’s RC Roman Consul S., Gr.3, STC Concorde S., Gr.3, AJC Hall Mark S., L.

ROYAL COURTSHIP (98g, Pre Emptive Strike, Vain). 4 wins at 2, A$271,250, STC Todman Slipper Trial S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, STC Cordina Chickens 2YO H., Wests Illawarra 2YO H., 2d AJC Sires’ Produce S., Gr.1.

BOLSHOI (92g, The Brianstan, Vigo). 9 wins at 5f, £223,976, Royal Ascot King’s Stand S., Gr.2, Sandown Temple S., Gr.2, Ascot H., Ascot Jackman’s Garden Centre H., 2d Haydock Sprint Cup, Gr.1, 3d Sandown Temple S., Gr.2, Leopardstown Ballyogan S., Gr.3, 4th Goodwood King George S., Gr.3, Newmarket Palace House S., Gr.3, Chester Queensferry S., L.

PARADISE QUEEN (02f, Present the Colors, Vacilante). 2 wins-1 at 2-at 1500m, 1600m, Gavea G.P. Francisco Villela de Paula Machado, Gr.2, G.P. Roger Guedon, Gr.3, 2d Gavea G.P. Adayr Eiras de Araujo, Gr.2, 3d Gavea Prova Especial Mario Jorge de Carvalho.

CENTAINE (92f, Shirley Heights, Reform). 3 wins-1 at 2-at 1600m, 2200m, 307,000Dm., Mülheim Preis der Diana, Gr.2, Cologne Fruhjahrs Stutenpreis, L, 3d Düsseldorf ARAG Preis, Gr.2.

MANANAN MCLIR (99c, St Jovite, Majestic Prince). 9 wins-1 at 2-from 1m to 9½f, £7,535, US$495,298, Arlington Park American Derby, Gr.2, Churchill Downs Allowance, 2d Hollywood Derby, Gr.1, Bay Meadows Round Table H., L, Haydock Weaver 2YO S., 3d Santa Anita Oak Tree Derby, Gr.2, 4th Hollywood Park Cinema H., Gr.3.

SARSON TRAIL – ROYAL TREASURE (MAC.) (97c, Three Legs, Bold Aussie). 8 wins-2 at 2-from 1000m to 1800m, A$177,980, M$4,704,200, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Macau Derby, Macau Chelyabinsk H., Dalmary H., SAJC Tony’s Tuna International 2YO H., VATC John C Reilly 2YO H., 2d SAJC Breeders’ S., Gr.2, Macau Summer Trophy, Summer P., Autumn Trophy, Chieftain H., Asuncion H., Faisalabad H., Ballina H., AJC Goodwill Trophy H., 3d Macau Summer Trophy, Autumn Trophy, Farol da Guia H., Anyang H., Forli H., Macau Classic Trial, Smiley King H., Fukushima H.

PATPONG (99f, Paris Prince, Comeram). 6 wins to 1200m, A$255,850, MRC Schillaci S., Gr.2, AJC Emirates P.H., Balmain H., 2d QTC Cup, Gr.2.

PRINCE OF WAR (98c, Palace Music, Ahonoora). 6 wins from 1600m to 2000m, A$215,675, S$162,931, 472,880Dhs, STC Tulloch S., Gr.2, Nad al Sheba Green Desert S., Singapore TC Class 1 H.-twice, VRC Flemington Racecourse Rose H., AJC National Servicemen’s 50th Jubilee H., 2d Nad al Sheba Dubai City of Gold S., Gr.3, VRC Four ‘n Twenty S., L, Nad al Sheba Al Seef S., AJC Lawn 2YO H., Argos 2YO H., STC Sportless Services Ltd 2YO H., 3d Nad al Sheba Sahm Stud S., STC Fruit & Vegetables 2YO H., Wests Illawarra 2YO H., Parramatta Leagues Club 2YO H., 4th Queensland Guineas, Gr.2, AJC Fernhill H., Gr.3, NSW Tatt’s RC Ming Dynasty H., Gr.3, Singapore Derby, L.

QUAYS (98f, Marauding, Riverman). 5 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, A$425,850, VRC Wakeful S., Gr.2, QTC Heaven Night Club 2YO H., VATC Lady Mogambo H., 3d Queensland Oaks, Gr.1, AJC Australian Oaks, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, BTC Doomben Roses S., L, AJC Moet & Chandon H., 4th QTC TJ Smith Classic, Gr.1, AJC Emancipation S., Gr.2, STC Phar Lap S., Gr.2.

QUERO QUERO (00f, Great Above, New Prospect). 4 wins from 6½f to 9f, US$409,216, Hollywood Park Honeymoon H., Gr.2, 2d Hollywood Park Milady H., Gr.1, Wilshire H., Gr.3, Santa Anita Las Cienegas H., Gr.3, 3d Hollywood Park Gamely H., Gr.1, Golden Gate California Oaks, L, 4th Santa Anita Las Flores H., Gr.3, Hollywood Park Audrey Skirball-Kenis S., L.

COURT FOLLY (03g, Saratoga Six, Talc). 3 wins-1 at 2-at 6½f, 7f, US$257,480, Saratoga Amsterdam S., Gr.2, Gulfstream Park Allowance, 2d Churchill Downs Matt Winn S., L, 3d Saratoga King’s Bishop S., Gr.1, Gulfstream Park Swale S., Gr.2, Keeneland Perryville S., Gr.3.

ORMA GIUSTA (01f, Lode, Banner Sport). 3 wins-1 at 2-from 1100m to 2000m, Gavea G.P. Carlos Telles e Carlos Gilberto da Rocha Faria, Gr.2, 4th Kentucky Downs Pleasant Temper S., L.

DEFERENTIAL (04g, Quest for Fame, Luskin Star). 2 wins-1 at 2-at 1200m, A$288,325, HK$1,574,500, STC Pago Pago S., Gr.2, HKJC Privilege H., 2d VRC Maribyrnong P., Gr.3, HKJC Cheung Shan H., Manawatu Racing Club Challenge Trophy, 3d HKJC Choi Hung H., 4th MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, Debutant S., L.

EL MAIMOUN (95c, Robellino, Habitat). Champion 2YO Colt in Germany in 1997.2 wins at 2, Baden-Baden Raab Karcher Baustoffe Cup, Gr.2.

DREAM IMPACT (01c, Storm Cat, In Reality). Champion Older Male Sprinter in Italy in 2007. Joint Champion Older Sprinter in Italy in 2006.18 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, €443,189, Gran Premio Citta di Napoli, Gr.3, Rome Premio Carlo e Francesco Aloisi, Gr.3, Milan Premio Certosa, L, Naples Gran Premio Citta di Napoli, L, Milan Premio Bersaglio, Rome Premio Capannelle, Premio Olimpio, Premio Anguillara, Premio Matahawk-3 times, Premio Nizon, Premio Aringo, Premio Gyr, Premio Cola d’Amatrice, Premio Guido Reni, 2d Rome Premio Tudini, Gr.3, Premio Stratford, Premio Anguillara, Premio Youth, Premio Chiumvi, Premio Maffei, 3d Milan Premio Cancelli, L, Rome Premio Baybird, 4th Rome Premio Tudini, Gr.3, Milan Premio Cancelli, L, Premio Certosa, L, Naples Gran Premio Citta di Napoli, L.

DANZON (03f, Kingmambo, Kahyasi). 12 wins-2 at 2-from 1600m to 1850m, €93,800, US$488,165, Churchill Downs Locust Grove H., Gr.3, Longchamp Prix Vanteaux, Gr.3, Turfway Park Kentucky Cup Distaff S., Gr.3, Marseille Borely Prix Delahante, L, Kentucky Downs Kentucky Cup Ladies Turf S., L, Keeneland Allowance, 2d Cologne Kolner Herbst Stuten Meile, Gr.3, Canterbury Park Lady Canterbury S., L, Saint-Cloud Prix La Camargo, L, Turfway Park Wintergreen S., L, Fairway Fun S., L, 3d Churchill Downs Turf Classic S., Gr.1, Mint Julep H., Gr.3, Turfway Park My Charmer S., L, Likely Exchange S., L, 4th Saratoga Ballston Spa H., Gr.2.

ROYAL EXPERIMENT (99c, Grey Dawn, B. Major). Champion 3YO Colt in Scandinavia in 2002.7 wins at 1600m, 1800m, Ovrevoll Marit Sveaas Minnelop, Gr.3, Danish Jockey Club Cup, L-twice, Klampenborg Pokallob, L, Ovrevoll Norsk 2000 Guineas, Taby Jockeyklubbens Jubileumslöpning, 2d Taby Stockholms Stora Pris, L, Jagersro Svenskt Derby, Ovrevoll Pilot Fineliner Cup, 3d Hoppegarten Preis der Deutschen Einheit, Gr.3, Klampenborg Scandinavian Open Championship, Gr.3, Taby Stockholms Stora Pris, L, Songline Classic, L, Ovrevoll Valley Chapel Memorial, 4th Frankfurt Trophy, Gr.3, Taby Stockholm Cup International, Gr.3, Jagersro Per-Erik Pramms Memorial, L, Taby Stockholms Stora Pris, L.

ROYAL DISCRETION (04g, Canny Lad, Secreto). 6 wins-1 at 2-at 1200m, 1400m, A$558,325, AJC South Pacific Classic, Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, L, STC Darby Munro H., L, Hawkesbury RC Chalker Accountants Sweepstakes 2YO H., STC Movers & Shakers Rosebud Quality H., 2d Queensland Guineas, Gr.2, ATC Starlight S., L, QTC Brisbane P., L, 3d AJC All Aged S., Gr.1, STC Canterbury S., Gr.2, AJC Strephon 2YO H., 4th STC Hobartville S., Gr.2, BTC Sprint H., Gr.3, STC Royal Parma S., L, VRC Paris Lane S., L.

BAGHDARIA (03f, Unbridled, Lear Fan). 6 wins-2 at 2-from 6f to 8½f, US$722,157, Hoosier Park Indiana Oaks, Gr.3, Louisiana Downs Silverbulletday S., Gr.3, Prairie Meadows Iowa Oaks, Gr.3, Delta Downs Sweetheart S., L, 3d Churchill Downs Louisville Breeders’ Cup S., Gr.2, Pimlico Black-Eyed Susan S., Gr.2, 4th Oaklawn Park Apple Blossom H., Gr.1, Honeybee S., L.

ART MASTER (01c, Capote, Mr. Prospector). 5 wins at 1400m, 1600m, €121,500, US$140,037, Belmont Poker H., Gr.3, Chantilly Prix de la Jonchere, Gr.3, Longchamp Prix du Palais-Royal, Gr.3, Saint-Cloud Prix de Pontarme, L, Prix Aravios, 2d Saint-Cloud Prix Edmond Blanc, Gr.3, 3d Belmont Kelso H., Gr.2.

KEY ROYAL (94c, Sharpo, Young Generation). 10 wins at 1200m, Rome Premio Umbria, Gr.3, Dortmunder Fliegerpreis, L, Cologne Kolner Sprint Preis, L, Hannover Toto Lotto Sprint Preis, L, 4th Longchamp Prix du Petit Couvert, Gr.3, Cologne Buchmacher Springer Sprint Preis, L.

POOR JUDGE (05g, Thunder Gulch, Vain). 16 wins-1 at 2-from 900m to 1650m, A$641,245, VRC AAMI Business Insurance S., Gr.3, BRC Bribie H., L, Toowoomba TC Weetwood H., L, Ballina Cup, BRC SITA Australia Quality H., Rohrig Constructions H., Woolworths H., Subiaco Hair H., Harcourts Inner West H., 2d BRC Hotel LA H., Gumnut Furniture H., QTC Keith Partridge H., 3d MRC Toorak H., Gr.1, BRC Nairn Constructions H., I Am Red H.

ACADEMIC ANGEL (99f, Damascus, Round Table). 10 wins-1 at 2-from 6f to 8½f, US$463,357, Lone Star Park WinStar Distaff H., Gr.3, Louisiana Downs River Cities S., L, Sunland Park Harry W Henson H., L, Sam Houston Distaff H., L, Sam Houston Park Jiffy Lube S., L, 2d Retama Park Margarita H., L, 3d Lone Star Oaks, L, 4th Lone Star Park Winstar Distaff H., Gr.3, Louisiana Downs Chapel Belle S., L.

RECAPITALIZE (00c, Dahar, Amalgam). 8 wins-1 at 2-to 1400m, A$540,800, VRC Gilgai S., Gr.3, Chubb S., L, AR Creswick S., L, STC Cadbury H., VRC Winter Championship Heat 7 H., Razor Sharp Welter H., 2d MRC Victoria H., Gr.3, VRC Springtime S., L, MRC Luxury Preferred Royal Ascot Tour H., 3d BTC Sprint H., Gr.3, VRC Gilgai S., Gr.3, MRC Barton S., L, Le Pine Funeral Services Cup H., VRC Scobie Breasley H., 4th MRC TS Carlyon Cup, Gr.3.

ROYAL MILLENNIUM (98g, Be My Guest, Alleged). 6 wins at 6f, 7f, £193,814, €112,502, HK$570,000, 35,000Dhs, Curragh Ballygallon Stud S., Gr.3, Newcastle Chipchase S., Gr.3, Newmarket Bentinck S., Gr.3, Goodwood Racegoers Club S., Newbury Q Associates H., 2d Longchamp Prix de la Foret, Gr.1, Newmarket Bentinck S., Gr.3, Doncaster Wentworth S., L, Goodwood Starlit S., L, Ascot Rendezvous Casino H., Goodwood Daily Telegraph Discover Racing H., Sandown Summer Carnival H., York Peterhouse Group H., Goodwood Honeywell Newamerica S., 3d Longchamp Prix de l’Abbaye de Longchamp, Gr.1, Goodwood Supreme S., Gr.3, Nad al Sheba Al Fahidi Fort S., L, Ascot Tote International H., Tote Trifecta H., Newmarket Curtis Medical H., Newbury Friday Business Club S., 4th York Golden Jubilee S., Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1, Maisons-Laffitte Prix de Seine-et-Oise, Gr.3, Doncaster Cammidge Trophy, L.

POLYTECHNICIEN (06c, Seeking the Gold, Secretariat). 11 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, £10,760, €165,100, US$130,285, Saint-Cloud Prix Exbury, Gr.3, Deauville Prix Luthier, L, Prix de Meydan, Maisons-Laffitte Prix Joyeux Drille, Saint-Cloud Prix Canot, 2d Newmarket Earl of Sefton S., Gr.3, Deauville Prix Lyphard, L, Chantilly Prix de Morancy, Saint-Cloud Prix Brantome, 3d Maisons-Laffitte Prix Messidor, Gr.3, 4th Golden Gate Rolling Green S., L.

His sire sons include Bel Esprit (24), Val Royal (20), Ali-Royal (9), Durban Thunder (8), Tamburlaine (7), Ihtiram (5), Molengão, Top Hat, Art Master, Onward Royal, Royal Strand, Strategic Maneuver, Yellow Fever, Key Royal, etc.

DAMLINE

VAIN Champion 2YO in Aust. 12 wins-6 at 2-from 4½f to 1m, A$142,835, STC Golden Slipper S., Gr.1, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, VRC George Adams H., Gr.1, Sires’ Produce S., Gr.1, Craven A S., Gr.1, MVRC Freeway S., Gr.2, VRC Maribyrnong P., Gr.2, Linlithgow S., Gr.2, Ascot Vale S., Gr.2, VATC Merson Cooper S., Gr.3, Debutant S., L, 2d AJC Sires’ Produce S., Gr.1, Moonee Valley S., Gr.2. Champion Aust. Sire in 1983-84, second in 1978-79, 1982-83, third in 1981-82. Champion Aust. Sire of 2YOs in 1982-83, 1983-84. Champion Aust. Broodmare Sire in 1990-91, 1993-94. Sire of winners of over $9.0 million – 46 stakes winners, inc. SIR DAPPER, INSPIRED, CHARITY, KENMARK, MISTRESS ANNE, FESTAL, ZEGNA, RAINBEAM, VAINDARRA, SNOWING, etc. Maternal sire of winners of over $80 million – 99 stakes winners, inc. KENVAIN, JOIE DE GRISE, KELTRICE, PROPRIETOR, BEL ESPRIT, VEGAS, GOLDEN SWORD, JETBALL, CHIEF DE BEERS, PRESERVE.

 

 

1st Dam

BESPOKEN, by Vain. Unplaced. Half-sister to MAHAASIN. Dam of fourteen foals, twelve to race, eight winners, inc:-

BEL ESPRIT (c. by Royal Academy). Subject horse.

Hashasan (g. by Fusaichi Pegasus). Winner at 1400m, AJC Coogee H., 2d AJC Randwick Betting Auditorium H., BRC Racingjobs.com.au P., 3d AJC Juggler H., STC Rabbitohs to 8000 Members H.

Miss Sacha (f. by Kaapstad). 3 wins-1 at 2-to 1200m, 2d QTC Rajah H. Dam of-

Medium Dry Molly. 5 wins from 1600m to 2100m, TRC Key Australia H., 4one4 Real Estate P., 9/11 Gasworks Bottleshop H., Tote Tasmania H., 2d TRC Henry Jones Art Hotel H., I’m Paddy P.

Smartchat (f. by Kaapstad). Winner at 1200m, 2d QTC Bore Head H. Dam of-

Top Dragon. 2 wins at 1200m, 1650m, HKJC Mumbai H., Shum Shui Po H., 2d HKJC Perfect Partner H., Robam H., Nam Long Shan H., 3d HKJC Nam Shan H., Shantou H.

Miss Spoken. Winner at 1400m, A$95,380, ATC Vili’s Bakery H., 2d ATC Hyland Race Colours H., Woollahra 2YO H., 3d ATC BPG 50th Anniversary H., William’s Premium Lager H.

Essenelles (f. by Encosta de Lago). Winner at 1200m in South Africa.

Velvet Revolver (g. by Spinning World). Winner at 1400m in Aust.

My Georgia Girl (f. by Orpen). Winner at 1150m in Aust. Producer.

Te Akau Wine (g. by Kaapstad). Winner at 2000m in NZ.

Verbatim (f. by Giant’s Causeway). Raced twice. Dam of-

I Got Shivers – Beauty Time (H.K.). 2 wins at 1000m in 2016-17, MVRC Adapt Australia H.

 

2nd Dam

VIN D’AMOUR, by Adios. Head of The 1983-84 NZ 2YO Free H. Joint Head of The 1983-84 Australasian 2YO Classification. 4 wins at 2, NZ$90,150, Manawatu Sires’ Produce S., Gr.1, Matamata Breeders’ S., Gr.2, WRC Parkdale H., 2d WRC Evergreen Lodge S., Gr.2, 3d HBJC Gold Trail S., Gr.3, Masterton RC Lowland S., Gr.3. Half-sister to SECRET SEAL. Dam of 5 named foals, 4 to race, 2 winners, inc:-

MAHAASIN (Biscay). 5 wins-3 at 2-at 900m, 1200m, A$525,050, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Laurent-Perrier S., L, VRC Maribyrnong Trial S., L, VATC Quezette Quality S., 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Fillies S., RL, 3d STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, 4th SAJC Lightning S., Gr.3. Dam of-

Love of Kentucky. Unraced. Dam of-

Eliza Sunset. Unraced. Dam of-

Arakti (Rakti). 2 wins at 1600m, 2100m, ARC Curraghmore Stud H., 2d ARC Great Northern Guineas Prelude, L, 3d WRC Trentham S., Gr.3.

 

3rd Dam

GLITEREN, by Final Orders. 5 wins from 1100m to 1800m, 3d DJC McLean S. Dam of 5 named foals, all raced, 4 winners, inc:-

VIN D’AMOUR (Adios). 4 wins. See above.

SECRET SEAL (Imperial Seal). 8 wins from 1400m to 2200m, NZ$163,105, Hawke’s Bay Cup, Gr.3, HBJC Ormond Memorial S., Gr.3, Wanganui JC Tim Rogers S., Gr.3, Taranaki S., L, Waikato RC Thoroughbred Management Plate, 2d WRC HR Chalmers S.H., L, 3d New Zealand St Leger, Gr.1.

Wagtail. Unplaced. Dam of-

Queen of Saxony (Captain Blood). 7 wins from 1300m to 2100m, WATC Swan River Welter H., Qantas Tokyo H., Budget Super Rent H., Rentokil Sanitact H., 2d WATC Captains Club H., 3d WATC Belmont Oaks, L, R.S.L. H. Dam of-

KING OF SAXONY (Spartan Valley). 6 wins-2 at 2-from 1400m to 3200m, A$416,200, WATC Perth Cup, Gr.2, Melvista S., L, VRC Bortolotto’s H., WATC Crown Welter H., Jemoyn 2YO H., Green & Gold Quality 2YO S., 2d WATC Derby, Gr.1, WATC Sires’ Produce S., Gr.3, Lindsay Rosenthal S., L, TJ Smith Trophy H., Apple Charlotte Welter H., Diggers’ Cup, 3d WATC Australia Day Cup H.

 

4th Dam

SUNNY GOLD, by Kurdistan. Winner at 5½f, 2d DJC Southern Improvers’ H. Half-sister to Sydney Wake, Haidie (dam of AGENA). Dam of 6 named foals, all raced, 3 winners, inc:-

Gliteren. 5 wins. See above.

Indian Sun. 3 wins from 2000m to 2200m in NZ. Producer.

STUD RECORD

BEL ESPRIT 8 wins-5 at 2-to 1350m, A$2,073,600, BTC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.2, MRC Blue Diamond Preview (c&g), Gr.3, Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, HDF McNeil S., Gr.3, MVRC Mitchell McKenzie S., L, Pierre Fontaine Trophy, L, 2d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, MRC Invitation S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2003. Leading Aust. Sire of Winners in 2012-13. Sire of 928 progeny to race, 635 winners (68.0%), earnings of over $61 million, 24 stakes winners, 25 stakes placegetters, inc.


BLACK CAVIAR (06f, Desert Sun, Snippets). Horse of the Year in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Joint Head of the 2013 World Thoroughbred Rankings. Head of the 2011 & 2012 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Champion Sprinter in Australia in 2010-11, 2011-12 & 2012-13. Champion Older Female Sprinter in GB in 2012.25 wins-2 at 2-to 1400m, £283,550, A$6,922,550, Royal Ascot Diamond Jubilee S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, ATC TJ Smith S., Gr.1-twice, BRC BTC Cup, Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1-twice, SAJC Goodwood H., Gr.1, Robert Sangster S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1-3 times, Patinack Classic, Gr.1-twice, MRC Schillaci S., Gr.2-twice, MVRC Schweppes S., Gr.2-twice, Stanley Wootton S., Gr.2-twice, VRC Danehill S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., L, MVRC William Crockett S., L, VRC Cromwell H.

BEL SPRINTER (07g, Snippets, Miswaki). 8 wins to 1200m, A$916,825, S$202,500, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.3, MRC WJ Adams H., L, Regal Roller S., L, MVRC Craigieburn Sporting Club H., VRC King Island Dairy H., 2d Singapore TC Krisflyer International Sprint, Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, 4th ATC Challenge S., Gr.2-twice.

BEL MER (04f, At Talaq, Sir Dapper). 4 wins at 1100m, 1200m, A$599,575, SAJC Robert Sangster S., Gr.1, MRC Quezette S., L, JRA S., L, Heath S., L, 2d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MVRC Schweppes S., Gr.2, Champagne S., Gr.3, MRC Le Tan S., L, Yalumba Masters H., 3d VRC RDA Victoria S., L, MVRC Interest Me Savings Account 2YO H.

KEEN ARRAY (12g, Zabeel, Bluebird). 7 wins at 1000m, 1200m to 2017-18, A$915,950, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., L, Testa Rossa S., L, Italktravel S., L, MVRC William Hill P., 2d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MRC Italktravel S., L, MVRC SAJ Fruit Supply S., L, MRC VOBIS Gold Sprint, TROA National Jockeys Trust P., 3d MVRC Ascend Trophies Premium P., 4th VRC Tab.com.au S., Gr.2, MRC Inglis 2YO Premier, RL, MVRC Carlyon S., L.

SWEET SHERRY (13f, Revoque, Sir Tristram). 4 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m to 2016-17, A$658,300, SAJC Euclase S., Gr.2, MVRC William Crockett S., L, VRC Maribyrnong Trial S., L, MVRC Cleanaway P., 3d MVRC Atlantic Jewel S., L, 4th VRC Incognitus S., L.

AFLEET ESPRIT (11f, Danewin, Luskin Star). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$428,870, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, VRC Cap d’Antibes S., L, MRC GRC Function & Event Centre 2YO H., MVRC Simpson Construction P., MRC Pancare Foundation H., 2d MVRC National Jockeys Celebration Day H., 3d VRC Mrs Mac’s Family Bakery Sprint H., Auckland Racing Club H., 4th MRC Kevin Hayes S., Gr.3.

SE SAUVER (10f, Giant’s Causeway, Secretariat). 2 wins at 1300m, 1600m, A$192,725, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 2d MRC Swettenham Stud Dash For Cash 2YO H., 4th MRC Quezette S., Gr.3.

GABBIDON (04f, Scenic, Denizen). 4 wins-2 at 2-to 1400m, A$233,090, MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.3, SAJC Jansz S., Gr.3, MRC Bourke Street TAB H., 2d SAJC Manihi Classic, L, 4th SAJC South Australia S., L.

VIVACIOUS SPIRIT (04f, Snippets, Last Tycoon). 3 wins at 1000m, 1200m, A$254,810, MRC How Now S., Gr.3, Sandown Park UK H., 2d MRC Perri Cutten Cup, Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, Starcraft P., 3d MRC Kevin Hayes S., L, MVRC Old England Hotel H.

OREGON SPIRIT (07g, Oregon, Imperial Seal). 8 wins from 1000m to 1600m, A$434,613, MRC (Mornington) Lord S., L, SAJC Dominant H., VRC Flight Lieutenant Peter Armytage H., Bendigo JC Southern Cross Austereo H., MVRC Printhouse Group H., 2d MRC Mornington Cup Prelude, L, Swan Hill Cup, MVRC Dominant H., MRC Perri Cutten H., MVRC Pendragon Tour of Victoria Final H., Direct Alarms Supplies H., Sportingbet H., 3d MRC Chase Hotel H., VRC Flight Lieutenant Peter Armytage H., Von Costa de Hero 2YO H., Wodonga Gold Cup, Bairnsdale Cup, MVRC 1300 Australia Premium H., 4th SAJC RA Lee S., Gr.3, Balaklava Cup, L.

LADY ESPRIT (12f, Bellotto, Snaadee). 6 wins-1 at 2-at 1000m to 2017-18, A$350,275, MRC WJ Adams H., L, Crown Lager H., Thanks Pumper H., MVRC Schweppes Indian Tonic H., Essendon Nissan H., 2d MRC Doveton S., L, VRC Bob Hoysted H., L, MVRC Inglis 55 Second Challenge Heat H., Total Collision Repairs H., 3d MVRC Carlyon S., L, MRC Sheen Group P., VRC Living Legend TJ Hughes H., MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H.

ANGELS BEACH (09f, Zeditave, Marauding). 6 wins to 1200m, A$342,200, SAJC Manihi Classic, L, Cranbourne TC Apache Cat Classic, VRC Mrs Mac’s Beef Pie Sprint H., MRC Browns Sawdust & Shavings H., Schweppes H., 2d ATC Maurice McCarten S., Gr.3, MRC Sir John Monash S., Gr.3, MVRC Carlyon S., L, MRC ALH Group P., VRC Simone Montgomerie Tribute H., 3d MVRC Jeep 55 Second Challenge Heat 1 H.

LOVEYAMADLY (08f, Danehill Dancer, Lord Seymour). 6 wins to 1200m, A$319,338, MVRC Abell S., L, MRC City Of Glen Eira H., VRC Mrs Mac’s Beef Pie Sprint P., MVRC Chandler MacLeod H., 2d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Doveton S., L, VRC Mark Taylor H., 3d MVRC Printhouse H.

AUDACIOUS SPIRIT (07g, Zeditave, Snippets). 6 wins at 1200m, 1350m, A$382,200, BRC Lough Neagh S., L, Qld Tatt’s RC Hardy Brothers Jewellers H., BRC Channel Seven H., Padua College P., Brc.com.au H., 2d ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Dalrello P., L, XXXX Gold H., 3d BRC Keith Noud H., L, Lightning H., L, Qld Tatt’s RC Australia Post S., L, BRC OLHC Family & Friends 2YO H., Better Build Constructions H., 4th BRC George Moore S., Gr.3, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L.

STRIKE THE TIGER (07g, Straight Strike, Great Wall). 6 wins-3 at 2-to 1200m, A$214,390, TTC Gold Sovereign S., L, Silver Ingot 2YO H., BRC Brc.com.au H., 2d TTC Magic Millions 2YO Classic, MVRC Corporate Interiors Australia H., Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 3d TTC Colours Weddings H.

BELTROIS (05g, Noalcoholic, Comeram). 6 wins to 1200m, A$397,185, MRC LT Cleary S., L, MVRC Alternate Railway Safeworking H., VRC Red Tempo H., Highpoint H., MRC Danzero at Arrowfield H., 2d VRC Standish H., Gr.3, Bobbie Lewis H., Gr.3, Henry Bucks Best Dressed H., 3d VRC Aurie’s Star H., Gr.3, MRC Bert Bryant H., Blazing Saddles H., 4th SAJC Goodwood H., Gr.1.

ICONIC (10g, Danehill, Snippets). 5 wins-2 at 2-at 900m, 1000m to 2017-18, A$509,050, MVRC Carlyon S., L, Bendigo JC VOBIS Gold Rush 2YO S., MRC Nine West P., SAJC James Boag’s Premium H., 2d MRC Rubiton S., Gr.2, SAJC National S., Gr.3, WH Wylie H., L, VRC Schweppes Flemingtonfling P., 4th MRC Schillaci S., Gr.2, SAJC Matrice S., L.

CITY OF SONG (08f, Umatilla, Snippets). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$339,993, MRC Blue Sapphire S., L, Race-Tech 2YO H., MVRC Silver Thomas Hanley H., VRC Melbourne Citymission H., MVRC Jeep Don’t Hold Back H., 2d MVRC Construction Engineering H., MRC D’Urban P., 3d MRC Swettenham Stud 2YO H., MVRC Chandler Macleod 2YO H., Christmas at the Valley H., 4th BRC Bright Shadow H., L, Scone RC Dark Jewel Classic, L.

PEACH TREE (06f, Naturalism, Sir Tristram). 5 wins from 1000m to 2200m, A$220,450, WATC Belmont Classic, L, Bonaire Sprint H., Westspeed 3YO H.-twice, Carbon Sports Bar H., 2d WATC Belmont Oaks, L, Matchmaker Classic, L, 3d WATC Playeronline.com.au H., Perth Racing Members H.

SILVER BULLION (05g, Desert King, Noalcoholic). 5 wins to 1200m, A$273,000, VRC Kensington S., L, MVRC Gillies Famous Pies H., Sportingbet Premium H., TRC Cheaper Furniture P., 2d MRC Snitzel H., TRC Raine & Horne Eastern Shore H., 3d BRC Gallopers Sports Club H., VRC Tasman H., Flemington 1840-2010 H.

WORK THE ROOM (05g, Grand Lodge, Law Society). 5 wins from 1100m to 1700m, A$168,851, Qld Tatt’s RC Tattersall’s Mile, L, BRC Better Build Constructions H., MRC Flying Spur H., Royal Charter H., 2d VRC George Watson H., Qld Tatt’s RC Hamilton Hotel H., 3d BRC Kids Infront H.

HONEY FLOWER (08f, Picnicker, Copper Kingdom). 4 wins to 1200m, A$215,375, VRC GH Mumm S., L, Geelong RC Black Pearl H., 2d MRC (Mornington) Happy 60th Birthday Mark Ivory H., 3d SAJC DC McKay S., Gr.3, MVRC Silver Thomas Hanley H.

KEN AROK (05g, At Talaq, Sir Dapper). 4 wins at 1000m, 1200m, A$4,000, 16,335Rgt., S$297,232, Singapore TC 3YO Challenge (1st Leg), L, Kranji C S., Class 4 H., 2d Singapore TC Open H., Class 2 H.-twice.

BELCENTRA (04f, Centaine, Khairpour). 3 wins to 1400m, A$219,200, VRC Desirable S., L, MVRC NHP Electrical H., 2d MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, 3d MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, 4th MRC Blue Diamond Preview (f), L.

Architect (10g, Nashwan, Beau Genius). 8 wins-2 at 2-to 1400m, A$456,050, BRC Zouki H., Coke Zero H., Willis H., Qld Tatt’s RC Hardy Brothers Jewellers H., BRC Kirks H., GCTC Flan & Emily Jade Pay Your Bills H., Ipswich TC XXXX Gold Grange 2YO P., 2d Qld Tatt’s RC Falvelon H., L, BRC Charity Admin 2YO H., Cardno H., Gormans Removals H., Brisbane Marriott Hotel H., GCTC Carbine Club Gold Coast S., Ipswich TC Schweppes TL Cooney H., BRC Brisclean H., GCTC Magic Millions P., 3d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Mick Dittman P., L, Mastec 2YO H., Aitkenvale Health Centre H., Ambassador Travel H., Construction Skills Queensland H., 4th BRC Queensland Day P., L.

Cascabel (05g, Kala Dancer, Sound Reason). 6 wins to 1500m, A$403,705, Bendigo JC Blue Ribbon Foundation CRV Championship H., MRC Noel Rundle H., Jim Moloney H., 2d VRC Standish H., Gr.3, MRC Christmas S., L, BMW H., Jimjoca P., VRC Shaftesbury Avenue H., ACG Security H., Dorevitch Pathology H., MRC Betfair H., SAJC Distinctive Homes H., VRC Zouki H., 3d MRC Heading Out Hair & Beauty S., L, CFV Nightingales H., Bensons Property Group P.H., MVRC Members Equity Bank H., MRC Snitzel H., VRC Volunteer Fire Brigades H., 4th VRC Swisse Vitamins S., L.

Tollesprit (06g, Alzao, Habitat). 4 wins-2 at 2-to 1400m, A$242,150, MVRC Schweppervescence P., VRC Schweppes H., Flemington Green Fields 2YO H., 2d MRC HDF McNeil S., Gr.3, 3d VRC All Victorian Sprint Series Heat H., 4th VRC Poseidon S., L.

True Persuasion (06c, Brief Truce, Bletchingly). 4 wins-1 at 2-at 1200m, A$492,963, MVRC Pulse Pharmacy H., Top Cat Electrics 2YO H., Bingham Freight Systems H., Essendon Fields H., 2d MVRC Manikato S., Gr.1, Black Caviar 25 March H., Schweppervescence P., Pulse Pharmacy H., VRC Flight Lieutenant Peter Armytage H., MVRC Mercedes-Benz CV Somerton H., 3d MVRC Schweppes S., Gr.2, MRC Redoute’s Choice at Arrowfield Stud H., MVRC Inglis 2YO Bonus H., VRC Auckland Racing Club H.

Esprit de Bullet (05g, Bite the Bullet, Gildoran). 12 wins to 1100m, A$380,028, MVRC City Jeep Compass H., SAJC Schweppes H., McGrath Foundation H., VRC Red Tempo H., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., SAJC Sloans Sands H., Adelaide Galvanising H., CFMEU H., Evright.com H., 2d SAJC Manihi Classic, L, 3d SAJC Manihi Classic, L, Irish Day August 21st H.

Smart Dart (10g, Align, Tinterosse). 9 wins to 1200m to 2016-17, A$308,430, Pakenham RC Sportsbet Racing Form H., MVRC Sandwich Chefs H., 2d MRC Darren Gauci Farewell H., WIlliam Hill Own the Moment H., 3d MRC Christmas S., L, Bendigo JC Woodside Park Stud H., MRC Bushnell Outdoor Products H., Wangaratta TC VOBIS Gold Eldorado.

His sire sons include Moshe, Esprit de Corps, Hangang Ruby, Beldify, Professor Brown, etc.

RESULTS

2018-06-02
AUS First Watch
4yo g Bel Esprit (AUS) – Belle Ball (NZ) by Jetball (AUS)
1 – 15 Race 5  Bendigo JC  1100m  Time: 1:05.48  Track: Soft(5)
Jenharwill H.
Trainer: Ms A Macpherson
2nd: Elzinga, 3rd: Saveyourenthusiasm
Prize Money:
A$18,000
AUS Spirit of Aquada
3yo g Bel Esprit (AUS) – Aquada (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 10 Race 2  MVRC  1200m  Time: 1:12.02  Track: Soft(5)
Bernadette Turner H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Bel Sonic, 3rd: Usain Bowler
Prize Money:
A$141,000
2018-06-01
AUS Royal Duty
2yo f Bel Esprit (AUS) – Innovative (GB) by New Approach (IRE)
1 – 8 Race 1  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.20  Track: Synthetic
Harvey’s of Highton Maiden 2YO P.
Trainer: M, W & J Hawkes
2nd: Tulum, 3rd: American Xpressx
Prize Money:
A$32,150
AUS Prepare to Win
3yo f Bel Esprit (AUS) – Suzebabe (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 5 Race 5  Geelong RC  1300m  Time: 1:18.84  Track: Synthetic
Technology Cottage by Sea Cup H.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Educate, 3rd: Howling Wolf
Prize Money:
A$28,200
AUS Clear Signal
3yo g Bel Esprit (AUS) – Snipzu (AUS) by Snippetson (AUS)
1 – 11 Race 8  Geelong RC  1100m  Time: 1:04.21  Track: Synthetic
Bet365 H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Divine Red, 3rd: Bon for Glory
Prize Money:
A$18,000
2018-05-31
AUS Evolutionist
3yo g Bel Esprit (AUS) – Creation (AUS) by God’s Own (AUS)
1 – 11 Race 9  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.88  Track: Synthetic
Sportsbet Racing Form H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: O’Grace, 3rd: Mrs Bignell
Prize Money:
A$18,000
2018-05-30
AUS Felino Bel
3yo f Bel Esprit (AUS) – Purringa (AUS) by Purrealist (AUS)
1 – 10 Race 7  Ipswich TC  1200m  Time: 1:10.02  Track: Good(4)
Corona Infield Tix H.
Trainer: B & D Guy
2nd: Magic Love, 3rd: Our Jamaica
Prize Money:
A$25,000
AUS Queen Annabel
4yo m Bel Esprit (AUS) – Queen Trice (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 8 Race 5  Sale TC  1108m  Time: 1:04.85  Track: Good(4)
Anthony Lee H.
Trainer: Ms R Kelly
2nd: Liberal Arts, 3rd: Hollywoodgirl
Prize Money:
A$30,000
2018-05-29
AUS Broadstone
4yo g Bel Esprit (AUS) – Firestorm Baby (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 11 Race 3  Albury RC  1175m  Time: 1:12.52  Track: Soft(6)
Steve Stewart Birthday Maiden P.
Trainer: Mitchell Beer
2nd: The Big Sheila, 3rd: Heza Jolly Swagman
Prize Money:
A$20,000
2018-05-27
AUS Bedisguised
7yo g Bel Esprit (AUS) – Magic Harmony (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 5 Race 1  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:02.96  Track: Good(3)
Holdfast Insurance Brokers H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: Lady Phromily, 3rd: Bel’s Lad
Prize Money:
A$18,000
2018-05-22
AUS Flaming Bel
4yo g Bel Esprit (AUS) – Flaminia (AUS) by Golden Snake (USA)
1 – 10 Race 7  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.44  Track: Synthetic
Elephant & Castle Hotel H.
Trainer: Ms S Naylor
2nd: Our Luca, 3rd: Perfect Command
Prize Money:
A$25,000
2018-05-19
AUS Temple of Bel
3yo f Bel Esprit (AUS) – Sadiya (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
2 – 12 Race 4  SAJC  2019m  Time: 2:05.19  Track: Soft(6)
Centaurea S., L
Trainer: Tony McEvoy
1st: Have Another Glass, 3rd: Lipstick Lover
Prize Money:
A$125,290
2018-05-17
AUS Lovewithouttragedy
3yo f Bel Esprit (AUS) – Miss Power Bird (AUS) by Mukaddamah (USA)
1 – 12 Race 3  Kilmore TC  1200m  Time: 1:11.04  Track: Soft(6)
Bet365 Official Price Maiden P.
Trainer: M, W & J Hawkes
2nd: Red Devil, 3rd: Missile Crisis
Prize Money:
A$30,400
AUS Believing
5yo g Bel Esprit (AUS) – Hypatia (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 12 Race 8  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.85  Track: Synthetic
Sportsbet Racing Form H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Bed Talk, 3rd: Cymbalism
Prize Money:
A$27,000
2018-05-10
AUS Walhalla
3yo g Bel Esprit (AUS) – Lacrimosa (NZ) by O’Reilly (NZ)
1 – 7 Race 3  Echuca RC  1209m  Time: 1:13.93  Track: Soft(5)
1print Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Frankiedee, 3rd: Lukey Dee
Prize Money:
A$20,350
2018-05-02
AUS Honey Esprit
3yo f Bel Esprit (AUS) – Ocran (AUS) by Picnicker (AUS)
1 – 12 Race 7  Warrnambool RC  1400m  Time: 1:24.73  Track: Soft(5)
Silvan Ridge Futurity H.
Trainer: C W McDonald
2nd: Born to Fight, 3rd: Woulda Thought So
Prize Money:
A$77,000
2018-04-29
AUS Prepare to Win
3yo f Bel Esprit (AUS) – Suzebabe (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 9 Race 7  Geelong RC  1125m  Time: 1:05.52  Track: Good(3)
Apco Service Stations H.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Undoubtable Miss, 3rd: Hot Hussler
Prize Money:
A$25,000
2018-04-28
AUS Ice Girl
3yo f Bel Esprit (AUS) – Titanic Jill (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 7 Race 1  Kyneton & Hanging Rock RC  1450m  Time: 1:28.32  Track: Good(4)
Bet365 Maiden P.
Trainer: T J Hughes Jnr
2nd: Annenkova, 3rd: Bolossomo
Prize Money:
A$20,350
2018-04-25
AUS Rosalina
3yo f Bel Esprit (AUS) – Rocket Rose (AUS) by Mookta (AUS)
1 – 11 Race 2  Gawler & Barossa JC  1100m  Time: 1:06.81  Track: Good(4)
ADF Humanitarian Operations Maiden P.
Trainer: Jon O’Connor
2nd: Real Easy, 3rd: Skid Lid
Prize Money:
A$13,000
AUS Yasey Sun
4yo g Bel Esprit (AUS) – Yasey San (AUS) by Yasey (JPN)
1 – 12 Race 6  Moe RC  1214m  Time: 1:14.19  Track: Good(4)
Hip Pocket H.
Trainer: John Pascoe
2nd: Our Foxwedge, 3rd: Lady Louise
Prize Money:
A$18,000
2018-04-21
AUS Bel’s Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 11 Race 5  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:23.60  Track: Good(3)
Centralian Advocate H.
Trainer: W A Savage
2nd: Reconnect, 3rd: Snowtrooper
Prize Money:
A$20,135
2018-04-17
AUS Evolutionist
3yo g Bel Esprit (AUS) – Creation (AUS) by God’s Own (AUS)
1 – 8 Race 3  Geelong RC  1112m  Time: 1:05.55  Track: Good(4)
Charles Rose Jewellers Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Magazine Heights, 3rd: Miss Inception
Prize Money:
A$23,750
2018-04-16
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 10 Race 5  Clarence River JC  1006m  Time: 0:57.60  Track: Good(4)
Harwood Hotel H.
Trainer: J D Shelton
2nd: La Dolce Vita, 3rd: Elite Dubleo
Prize Money:
A$19,600
2018-04-14
AUS Rebel Rover
7yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 7 Race 1  Julia Creek TC  1100m  Time: 1:02.45  Track: Good(3)
Booth Rural H.
Trainer: K D Krogh
2nd: Sparkling Vixen, 3rd: Revel in the Chaos
Prize Money:
A$7,000
2018-04-13
AUS Drysdale Spirit
4yo g Bel Esprit (AUS) – Belle of Drysdale (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 14 Race 8  Wangaratta TC  1300m  Time: 1:16.66  Track: Good(3)
Crownbet H.
Trainer: A G Sawden
2nd: Blue Valour, 3rd: Sundell
Prize Money:
A$18,000
2018-03-29
AUS Vainstream
3yo c Bel Esprit (AUS) – Yasey San (AUS) by Yasey (JPN)
1 – 12 Race 8  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.20  Track: Good(4)
Snowy Pratt Memorial H.
Trainer: John Pascoe
2nd: Flying Murty, 3rd: Coruscate
Prize Money:
A$30,000
2018-03-28
AUS Bel Seleva
3yo f Bel Esprit (AUS) – Jezeera Rose (AUS) by King of Roses (AUS)
1 – 7 Race 2  Stony Creek RC  1100m  Time: 1:07.28  Track: Soft(5)
Mirboo North Hotel Maiden P.
Trainer: D R Brideoake
2nd: Toorak Warrior, 3rd: Paper Trade
Prize Money:
A$31,150
HK Charity Wings
4yo g Bel Esprit (AUS) – Viva Dubai (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 – 12 Race 2  HKJC  1650m  Time: 1:39.64  Track: Good
Broom H.
Trainer: C S Shum
2nd: Money Winner, 3rd: Sichuan Boss
Prize Money:
HK$880,000
2018-03-27
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 7 Race 1  Philippine RC  1200m  Time:   Track:
Condition H.
Trainer:
2nd: Love Affair, 3rd: Carry Pot
Prize Money:
2018-03-24
AUS Rebel Rover
7yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 7 Race 5  Cloncurry DRC  1200m  Time: 1:09.16  Track: Good(3)
Bell Rural Contracting P.
Trainer: K D Krogh
2nd: Tuning, 3rd: Jetty Betty
Prize Money:
A$7,000
AUS Coalbank Caviar
8yo g Bel Esprit (AUS) – Acclaim (NZ) by Prized (USA)
1 – 7 Race 1  Wandoan Diggers’ RC  900m  Time: 0:51.20  Track: Good(3)
Hickey Family H.
Trainer: B J Hudson
2nd: Hizou, 3rd: Le Jeu
Prize Money:
A$8,000
2018-03-21
AUS Goethe
4yo g Bel Esprit (AUS) – Solarco (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 8 Race 7  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:10.57  Track: Good(4)
Prendergast Earthmoving H.
Trainer: M C Kent
2nd: Destiny’s Revenge, 3rd: Emperor’s Chariot
Prize Money:
A$19,500
2018-03-18
AUS Desert Thorn
4yo g Bel Esprit (AUS) – Precious Snippets (AUS) by Snippetson (AUS)
1 – 14 Race 3  Mt Barker TC  1300m  Time: 1:18.92  Track: Good(3)
Triangulee Maiden P.
Trainer: P & M Giadresco
2nd: Palace Rogue, 3rd: Turpin’s Daughter
Prize Money:
A$13,860
2018-03-17
AUS Show Bella
5yo m Bel Esprit (AUS) – Show Dana (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 8 Race 3  Woolamai DRC  1008m  Time: 1:01.94  Track: Firm(2)
Cape Tavern Maiden P.
Trainer: J F Rattle
2nd: Bella Boss, 3rd: In His Sights
Prize Money:
A$4,000
2018-03-16
AUS Bold Dapper
3yo g Bel Esprit (AUS) – Sienna Red (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 10 Race 8  Taree RC  1257m  Time: 1:14.44  Track: Good(4)
Saturday Races on April 7 H.
Trainer: G D Hickman
2nd: Latitude, 3rd: Editors
Prize Money:
A$20,000
2018-03-14
NZ Podravina (NZ)
3yo f Bel Esprit (AUS) – Posavina (NZ) by Tiger Hill (IRE)
1 – 9 Race 7  South Waikato RC  1400m  Time: 1:24.75  Track: Dead(6)
NZB Insurance Pearl Series Race Maiden S.
Trainer: M Baker & A Forsman
2nd: Pink Graffiti, 3rd: Raspberry Beret
Prize Money:
NZ$12,000
2018-03-05
AUS Chase the Wind
4yo m Bel Esprit (AUS) – Shoot the Stars (AUS) by Entrepreneur (GB)
1 – 12 Race 6  Tweed River JC  1200m  Time: 1:10.85  Track: Soft(7)
Kingscliff Beach BC H.
Trainer: J Dann
2nd: Dream Habit, 3rd: Traconi
Prize Money:
A$20,000
2018-03-02
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 8 Race 4  Philippine RC  1200m  Time: 1:15  Track:
Special H.
Trainer:
2nd: Copernicus, 3rd: Agent Zarto
Prize Money:
2018-02-26
AUS Bold Dapper
3yo g Bel Esprit (AUS) – Sienna Red (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 11 Race 1  Taree RC  1250m  Time: 1:16.11  Track: Soft(7)
Mid Coast Automotive Group Maiden H.
Trainer: G D Hickman
2nd: Diamond Deluxe, 3rd: Ted’s Dream
Prize Money:
A$20,000
2018-02-24
AUS First Watch
4yo g Bel Esprit (AUS) – Belle Ball (NZ) by Jetball (AUS)
1 – 10 Race 5  Yarra Valley RC  1009m  Time: 0:58.89  Track: Good(4)
Direct Connect H.
Trainer: Ms A Macpherson
2nd: Waterford Sound, 3rd: Jack Henry
Prize Money:
A$18,000
2018-02-22
AUS Honey Esprit
3yo f Bel Esprit (AUS) – Ocran (AUS) by Picnicker (AUS)
1 – 14 Race 3  Warrnambool RC  1300m  Time: 1:18.17  Track: Soft(5)
Pearsons Nursery Maiden P.
Trainer: C W McDonald
2nd: American Storm, 3rd: Che
Prize Money:
A$57,000
2018-02-21
AUS Goethe
4yo g Bel Esprit (AUS) – Solarco (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 10 Race 7  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:12.32  Track: Good(4)
Bet365 Racing Cash Back H.
Trainer: M C Kent
2nd: Coronation Lance, 3rd: Cameo Lass
Prize Money:
A$18,000
2018-02-20
AUS Venator
5yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Behaviour (AUS) by My Patriarch (GB)
1 – 9 Race 6  Sale TC  1419m  Time: 1:27.10  Track: Soft(6)
House Proud H.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Lady Annabel, 3rd: Booze Free
Prize Money:
A$18,000
2018-02-16
AUS Fred’s a Goer
5yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Jago (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 13 Race 1  Albury RC  900m  Time: 0:53.90  Track: Good(4)
Riverina Horizontal Boring Maiden P.
Trainer: P F Maher
2nd: Rosie’s Ready, 3rd: Smooth Transition
Prize Money:
A$20,000
AUS Yousay Bolt
3yo f Bel Esprit (AUS) – Allurement (NZ) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 14 Race 2  Albury RC  1175m  Time: 1:11.01  Track: Good(4)
Chisholm Contracting Maiden H.
Trainer: R T Stubbs
2nd: Waiting for a Mate, 3rd: Havelka
Prize Money:
A$20,000
2018-02-11
AUS Tiffany’s Belle
5yo m Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 12 Race 6  Wodonga TC  1100m  Time: 1:06.46  Track: Good(4)
Premier Building H.
Trainer: D J Laws
2nd: Amaretto, 3rd: Airino
Prize Money:
A$18,000
SIN Gran Torino
4yo g Bel Esprit (AUS) – Final Act (USA) by Came Home (USA)
1 – 9 Race 5  Singapore TC  1000m  Time: 0:59.58  Track:
Class 3 H.
Trainer: J PETERS
2nd: Himalaya Dragon, 3rd: Silkino
Prize Money:
S$80,000
2018-02-09
AUS Nishani Spirit
4yo g Bel Esprit (AUS) – Nishani (AUS) by Military Plume (NZ)
1 – 14 Race 2  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:58.16  Track: Good(3)
Union Club Hotel Maiden P.
Trainer: A Fitzgerald
2nd: Toffey Miss, 3rd: Star of Serena
Prize Money:
A$20,000
2018-02-08
AUS Spirit or Lager
7yo g Bel Esprit (AUS) – My Fair Lago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 8  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.92  Track: Good(4)
Sportsbet H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Thieving Minx, 3rd: Nicodame
Prize Money:
A$27,000
2018-02-07
AUS Cape Sounion
4yo g Bel Esprit (AUS) – Sulmita (AUS) by E Dubai (USA)
1 – 6 Race 6  Warrnambool RC  1400m  Time: 1:23.45  Track: Good(4)
Western District Agricentre H.
Trainer: Symon Wilde
2nd: Florida Pearl, 3rd: Unrealistic
Prize Money:
A$18,000
2018-02-03
AUS Goethe
4yo g Bel Esprit (AUS) – Solarco (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 12 Race 3  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:11.22  Track: Good(3)
Joseph Sturrock Cup Maiden P.
Trainer: M C Kent
2nd: Dodge the Hounds, 3rd: Lady of Leisure
Prize Money:
A$24,000
AUS Lady Esprit
5yo m Bel Esprit (AUS) – Fanciful Bella (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 7 Race 6  MRC  1000m  Time: 0:56.57  Track: Good(3)
WJ Adams H., L
Trainer: Aaron Purcell
2nd: Snitty Kitty, 3rd: Nasdex
Prize Money:
A$118,100
2018-01-31
AUS Chase the Wind
4yo m Bel Esprit (AUS) – Shoot the Stars (AUS) by Entrepreneur (GB)
1 – 8 Race 6  Ipswich TC  1200m  Time: 1:09.53  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: J Dann
2nd: Loose Goose, 3rd: Best of Us
Prize Money:
A$20,000
2018-01-27
AUS Iconic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
1 – 6 Race 3  SAJC  1000m  Time: 0:57.32  Track: Good(4)
James Boag’s Premium H.
Trainer: G D Searle
2nd: Classy Jack, 3rd: Vikings Reward
Prize Money:
A$28,800
2018-01-26
SIN Lim’s Blast
4yo g Bel Esprit (AUS) – Spinelli (AUS) by Spinning World (USA)
1 – 11 Race 3  Singapore TC  1000m  Time: 1:00.06  Track:
Class 4 H.
Trainer: J PETERS
2nd: Infermo, 3rd: Enthuse
Prize Money:
S$60,000
2018-01-25
AUS Spirit of Aquada
3yo g Bel Esprit (AUS) – Aquada (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 12 Race 3  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.22  Track: Good(3)
Falcone & Adams Lawyers Maiden P.
Trainer: G B Andrews
2nd: Jacky Paper, 3rd: Esplanade
Prize Money:
A$29,000
AUS Spirit or Lager
7yo g Bel Esprit (AUS) – My Fair Lago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 12 Race 8  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.40  Track: Good(3)
Ranges Hotel H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Keep Courting, 3rd: Kentucky Flyer
Prize Money:
A$27,000
2018-01-24
AUS Ambitious Gem
3yo f Bel Esprit (AUS) – Okaylah (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 10 Race 4  Benalla RC  1106m  Time: 1:04.63  Track: Good(3)
Royal Hotel Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Carano, 3rd: Beautiful Bee
Prize Money:
A$31,600
2018-01-19
AUS Bella Mia
4yo m Bel Esprit (AUS) – Super Swell (AUS) by Danbird (AUS)
1 – 6 Race 1  Cranbourne TC  1600m  Time: 1:38.72  Track: Good(4)
TAB Multiplier Maiden P.
Trainer: C W Little
2nd: Value Abbey, 3rd: Love in Vain
Prize Money:
A$26,300
AUS Belwazi
4yo m Bel Esprit (AUS) – Nkwazi (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 7 Race 5  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:58.90  Track: Good(4)
Gavelhouse.com H.
Trainer: Jerome Hunter
2nd: Rockets Red Glare, 3rd: Educate
Prize Money:
A$28,800
2018-01-14
AUS Bella Luciana
3yo f Bel Esprit (AUS) – Bearded Lady (AUS) by Husson (ARG)
1 – 8 Race 4  Ballarat TC  1400m  Time: 1:27.52  Track: Good(4)
TGM Group Maiden P.
Trainer: M, W & J Hawkes
2nd: Single Intent, 3rd: Kalleske
Prize Money:
A$25,750
2018-01-11
AUS Tailored
4yo g Bel Esprit (AUS) – Encapsulate (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 8 Race 2  Geelong RC  2447m  Time: 2:39.73  Track: Good(4)
Ribblesdale the Black Type Stud Maiden P.
Trainer: Nathan Dunn
2nd: Costano Mille, 3rd: Unresolved
Prize Money:
A$33,350
2018-01-10
AUS Forbidden Kisses
6yo m Bel Esprit (AUS) – My Broken Drum (GB) by Slickly (FR)
1 – 7 Race 4  ATC  1200m  Time: 1:10.72  Track: Soft(6)
Theraces H.
Trainer: G A Ryan
2nd: All in the Reflexs, 3rd: Sweet Surprise
Prize Money:
A$37,700
2018-01-08
AUS Youl Thrashem
5yo m Bel Esprit (AUS) – Lara Tycoon (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 10 Race 4  Stony Creek RC  1100m  Time: 1:07.61  Track: Good(4)
Melina Bath MP H.
Trainer: G M Moloney
2nd: Keep Courting, 3rd: Buckler
Prize Money:
A$20,000
2018-01-07
AUS Bel Diablo
3yo g Bel Esprit (AUS) – Devils Arcade (AUS) by Snowland (AUS)
1 – 8 Race 6  Gilgandra JC  1300m  Time: 1:17.31  Track: Good(3)
Wideland Ag & Construction H.
Trainer: David J Smith
2nd: Prince of Thebes, 3rd: Double Halo
Prize Money:
A$19,600
2017-12-29
AUS Yasey Sun
4yo g Bel Esprit (AUS) – Yasey San (AUS) by Yasey (JPN)
1 – 9 Race 8  Bairnsdale RC  1200m  Time: 1:13.07  Track: Soft(5)
Dahlsens Mitre 10 H.
Trainer: John Pascoe
2nd: Filius, 3rd: Belcielo
Prize Money:
A$18,000
2017-12-26
AUS Satori
4yo g Bel Esprit (AUS) – Zensations (AUS) by Tayasu Tsuyoshi (JPN)
1 – 7 Race 4  Geelong RC  1200m  Time: 1:10.92  Track: Good(4)
Ribblesdale Stud H.
Trainer: Matthew Cumani
2nd: Tennessee Boss, 3rd: Red Hearts
Prize Money:
A$20,000
2017-12-24
AUS Wanna be Good
3yo g Bel Esprit (AUS) – Classic Chevron (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 8 Race 3  Werribee RC  1000m  Time: 0:59.57  Track: Good(4)
Werribee Car Wash Maiden P.
Trainer: Archie Alexander
2nd: Hussini, 3rd: King of Vandals
Prize Money:
A$25,750
2017-12-23
AUS Bel Sonic
3yo g Bel Esprit (AUS) – Ausmaid (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 – 8 Race 7  MVRC  1200m  Time: 1:10.46  Track: Good(3)
Ladbrokes VOBIS Gold Carat
Trainer: Jason Warren
2nd: Aeecee Tong De, 3rd: Teleplay
Prize Money:
A$145,200
2017-12-17
AUS Sang Choi Bao
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
1 – 10 Race 8  Bendigo JC  1000m  Time: 0:57.26  Track: Good(3)
Lawyers H.
Trainer: D K Weir
2nd: Call Me Handsome, 3rd: Balancing Act
Prize Money:
A$30,000
2017-12-15
AUS Triple Deez
3yo g Bel Esprit (AUS) – Star Peril (AUS) by Staaraq (AUS)
1 – 8 Race 3  SAJC  1200m  Time: 1:10.56  Track: Good(4)
Holdfast Insurance Maiden P.
Trainer: D E Magro
2nd: That’s Two Slabs, 3rd: Maple’s Image
Prize Money:
A$18,300
2017-12-11
AUS Eyes to Heaven
3yo f Bel Esprit (AUS) – A Little Prayer (AUS) by Rock of Gibraltar (IRE)
1 – 10 Race 1  Tuncurry Forster JC  1000m  Time: 0:57.55  Track: Good(3)
Wingham Chronicle Maiden H.
Trainer: K J Miller
2nd: Salty Rain, 3rd: Ms Wicked Nicci
Prize Money:
A$20,000
2017-12-09
AUS Bel Sonic
3yo g Bel Esprit (AUS) – Ausmaid (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 – 11 Race 1  Pakenham RC  1000m  Time: 0:58.26  Track: Soft(7)
O’Connor Beef H.
Trainer: Jason Warren
2nd: Spirit of Aquada, 3rd: Elite Legacy
Prize Money:
A$121,200
2017-12-03
AUS Satan Da
4yo g Bel Esprit (AUS) – Investment Grade (AUS) by High Yield (USA)
1 – 10 Race 6  SCTC  1200m  Time: 1:13.55  Track: Soft(7)
Pitchers Hospitality Supplies Maiden H.
Trainer: D J Hansen
2nd: Brilee Rose, 3rd: She’s a Mitzy
Prize Money:
A$14,000
AUS Crystal Spirit
3yo g Bel Esprit (AUS) – Crystal Wit (AUS) by Distorted Humor (USA)
1 – 10 Race 4  Traralgon RC  1100m  Time: 1:06.54  Track: Synthetic
Ladbrokes Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Streets of Avalon, 3rd: Annunciate
Prize Money:
A$32,800
2017-12-01
AUS Belwazi
4yo m Bel Esprit (AUS) – Nkwazi (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 11 Race 5  MVRC  955m  Time: 0:56.69  Track: Good(4)
Ladbrokes 55 Second Challenge H.
Trainer: Jerome Hunter
2nd: World of Hope, 3rd: Pravro
Prize Money:
A$55,000
2017-11-26
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 12 Race 9  SCTC  1600m  Time: 1:37.05  Track: Good(4)
CMBM Facility Services H.
Trainer: J D Shelton
2nd: Slydini, 3rd: Explosive One
Prize Money:
A$40,000
MAL Sandy Might
7yo g Bel Esprit (AUS) – La Estancia (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 12 Race 7  Perak TC  1200m  Time: 1:153.8  Track:
ENA Supa Joint H.
Trainer: R LINES
2nd: Rangitaiki, 3rd: Banda Sea
Prize Money:
Rgt.23,000
2017-11-24
AUS Bel Burgess
5yo g Bel Esprit (AUS) – Rose of Dana (NZ) by Volksraad (GB)
1 – 12 Race 6  Wodonga TC  1590m  Time: 1:35.01  Track: Good(3)
Wodonga Gold Cup
Trainer: Michael Roebuck
2nd: Hot Ruby, 3rd: Strike Force
Prize Money:
A$108,000
2017-11-23
AUS Rooi Roe
4yo m Bel Esprit (AUS) – Rustic Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 7 Race 2  Rockhampton JC  1100m  Time: 1:02.69  Track: Good(3)
Thinkwater P.
Trainer: C Smith
2nd: Huncha Duncha, 3rd: Shrouded
Prize Money:
A$12,000
2017-11-21
AUS Belwazi
4yo m Bel Esprit (AUS) – Nkwazi (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 10 Race 7  Moe RC  1014m  Time: 1:00.10  Track: Good(3)
LV Express H.
Trainer: Jerome Hunter
2nd: Airino, 3rd: Tycoon Kate
Prize Money:
A$18,070
2017-11-18
AUS Lady Esprit
5yo m Bel Esprit (AUS) – Fanciful Bella (AUS) by Bellotto (USA)
2 – 12 Race 6  MRC  1000m  Time: 0:57.16  Track: Good(4)
Doveton S., L
Trainer: Aaron Purcell
1st: Crystal Dreamer, 3rd: Gun Case
Prize Money:
A$120,500
2017-11-14
AUS Elite Joy
7yo m Bel Esprit (AUS) – Encosta Rules (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 5  Bendigo JC  1300m  Time: 1:16.63  Track: Good(4)
Bendigo Mazda H.
Trainer: K G McCartin
2nd: Hi Suppose, 3rd: Chalcidian
Prize Money:
A$25,000
2017-11-11
AUS Belzella
2yo f Bel Esprit (AUS) – Gazella (AUS) by Intergaze (AUS)
3 – 9 Race 1  VRC  1000m  Time: 0:57.37  Track: Good(3)
Maribyrnong P., Gr.3
Trainer: Tony McEvoy
1st: Run Naan, 2nd: Encryption
Prize Money:
A$152,500
2017-11-10
AUS Vainstream
3yo c Bel Esprit (AUS) – Yasey San (AUS) by Yasey (JPN)
1 – 9 Race 7  Moe RC  1000m  Time: 0:59.14  Track: Good(4)
Cheffields H.
Trainer: John Pascoe
2nd: Conspicuous Maid, 3rd: Elusive Shine
Prize Money:
A$19,500
2017-11-07
AUS Melanion
6yo g Bel Esprit (AUS) – Eliza Park (AUS) by Scenic (IRE)
1 – 7 Race 4  Darwin TC  1100m  Time: 1:04.59  Track: Good(3)
Lexus Corporate Benefits H.
Trainer: Carl Spry
2nd: Dark Whirlwind, 3rd: Tuscarora
Prize Money:
A$20,000
2017-11-06
AUS Belwazi
4yo m Bel Esprit (AUS) – Nkwazi (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 8 Race 6  Corowa RC  1000m  Time: 0:55.88  Track: Good(4)
Hotel Australia H.
Trainer: Jerome Hunter
2nd: Kyzamba, 3rd: Takookacod
Prize Money:
A$19,000
2017-11-05
AUS Leila’s Star
3yo f Bel Esprit (AUS) – Martina Star (AUS) by Bletchencore (AUS)
1 – 9 Race 1  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:21.09  Track: Good(4)
Evergreen Turf Maiden P.
Trainer: P A Chow
2nd: Splashette, 3rd: Alnaas
Prize Money:
A$53,175
2017-11-04
AUS Drysdale Spirit
4yo g Bel Esprit (AUS) – Belle of Drysdale (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 10 Race 4  Mortlake RC  1300m  Time: 1:21.35  Track: Good(3)
Mortlake Roadhouse Maiden P.
Trainer: A G Sawden
2nd: Perfontein, 3rd: Bianzeda
Prize Money:
A$14,000
AUS Cleaver
9yo g Bel Esprit (AUS) – Mill Lady (NZ) by Straight Strike (USA)
1 – 8 Race 5  Yeppoon TC  1300m  Time: 1:15.30  Track: Good(3)
GJ Gardner Homes H.
Trainer: T W Butts
2nd: Lost Classic, 3rd: Mamselle Corday
Prize Money:
A$9,000
2017-11-03
AUS Jimmie Jim
5yo g Bel Esprit (AUS) – Midnight Sun (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 7 Race 1  Horsham DRC  1800m  Time: 1:52.28  Track: Good(4)
Petrogas Maiden P.
Trainer: Charles Quick
2nd: Star d’Vega, 3rd: Noble Rocks
Prize Money:
A$22,350
2017-11-01
HK Bel Show – Mythical Emperor (H.K.)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Vegas Show (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 12 Race 6  HKJC  1200m  Time: 1:09.51  Track: Fast
Pyramid Hill H.
Trainer: W Y So
2nd: Big Time Baby, 3rd: Nuclear Power
Prize Money:
HK$1,310,000
2017-10-29
AUS Rubel
3yo f Bel Esprit (AUS) – Royal Gazelle (AUS) by Reset (AUS)
1 – 11 Race 1  Tuncurry Forster JC  1200m  Time: 1:12.24  Track: Heavy(9)
Mid Coast Automotive Group Maiden H.
Trainer: Angela Davies
2nd: Chalmers, 3rd: Kyoko
Prize Money:
A$20,000
2017-10-28
AUS Rooi Roe
4yo m Bel Esprit (AUS) – Rustic Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 11 Race 2  BRC  1050m  Time: 1:01.01  Track: Soft(5)
Pakmor H.
Trainer: C Smith
2nd: Valfierno, 3rd: Star Justice
Prize Money:
A$30,000
2017-10-21
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 7 Race 2  South Burnett RC  1100m  Time: 1:04.92  Track: Good(3)
Seiler Earthmoving H.
Trainer: L C Anderson
3rd: Squeemi
Prize Money:
A$7,000
2017-10-19
AUS Vainstream
3yo c Bel Esprit (AUS) – Yasey San (AUS) by Yasey (JPN)
1 – 9 Race 1  Moe RC  1100m  Time: 1:05.55  Track: Good(4)
Winning Edge Presentatons Maiden P.
Trainer: John Pascoe
2nd: Ripplebrook, 3rd: City of Pearls
Prize Money:
A$25,750
2017-10-18
AUS Temple of Bel
3yo f Bel Esprit (AUS) – Sadiya (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 12 Race 3  MRC  1600m  Time: 1:37.55  Track: Good(3)
Alannah Hill H.
Trainer: Archie Alexander
2nd: Black Sail, 3rd: Vin de Dance
Prize Money:
A$155,000
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
2 – 11 Race 7  MRC  1200m  Time: 1:10.41  Track: Good(3)
Italktravel S., L
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
1st: Rich Charm, 3rd: So You Too
Prize Money:
A$120,000
AUS Killawarra
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sun ‘n’ Soda (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 12 Race 7  Port Lincoln & North Shields RC  1210m  Time: 1:13.02  Track: Good(3)
Ecoclean H.
Trainer: D K Carrison
2nd: Debeersonus, 3rd: Hank’s Nephew
Prize Money:
A$15,000
2017-10-15
AUS Prepare to Win
3yo f Bel Esprit (AUS) – Suzebabe (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 9 Race 1  Cranbourne TC  1300m  Time: 1:17.44  Track: Good(3)
Wilson Medic One H.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Double Jeopardy, 3rd: Lady of Flanders
Prize Money:
A$56,375
SIN Lim’s Blast
4yo g Bel Esprit (AUS) – Spinelli (AUS) by Spinning World (USA)
1 – 10 Race 4  Singapore TC  1100m  Time: 1:05.23  Track:
Maiden H.
Trainer: J PETERS
2nd: Fill Fill, 3rd: Solo Lane
Prize Money:
S$35,000
SIN Gran Torino
4yo g Bel Esprit (AUS) – Final Act (USA) by Came Home (USA)
1 – 12 Race 10  Singapore TC  1200m  Time: 1:10.03  Track:
Class 4 H.
Trainer: J PETERS
2nd: Flying Winner, 3rd: Greatballs of Fire
Prize Money:
S$60,000
2017-10-14
AUS Ice Frost
4yo m Bel Esprit (AUS) – Winter Princess (AUS) by Snowland (AUS)
1 – 10 Race 4  BRC  1050m  Time: 1:00.32  Track: Good(4)
EDB Training Services H.
Trainer: Darlene Duryea
2nd: Girl in a Million, 3rd: Live Fast
Prize Money:
A$60,000
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 10 Race 7  Warwick TC  1500m  Time: 1:29.22  Track: Soft(6)
Warwick Cup
Trainer: J D Shelton
2nd: Rhyme Nor Rhythm, 3rd: Zip to the Moon
Prize Money:
A$25,000
2017-10-13
AUS Pot Black
6yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 9 Race 8  Donald DRC  1350m  Time: 1:23.08  Track: Soft(6)
Pea Co. H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Rock’n’rollrock, 3rd: Luchador
Prize Money:
A$20,000
AUS Twice as Sweet
4yo m Bel Esprit (AUS) – Ilithyia (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 8 Race 1  Wine Country RC  1150m  Time: 1:07.92  Track: Good(3)
Cessnock Cup Raceday Maiden P.
Trainer: B A Partelle
2nd: Rubel, 3rd: Benfica Bay
Prize Money:
A$19,600
2017-10-08
HK Bel Show – Mythical Emperor (H.K.)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Vegas Show (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 13 Race 8  HKJC  1200m  Time: 1:09.26  Track: Good
Tsuen Fu H.
Trainer: W Y So
2nd: Fantastic Eight, 3rd: Biased Witness
Prize Money:
HK$1,310,000
2017-10-07
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 9 Race 4  VRC  1200m  Time: 1:09.28  Track: Good(4)
Gilgai S., Gr.2
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Sold for Song, 3rd: Malibu Style
Prize Money:
A$202,000
2017-10-01
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 9 Race 6  Ballina JC  1400m  Time: 1:24.50  Track: Good(4)
Community Cup H.
Trainer: J D Shelton
2nd: Splinter, 3rd: Oltre Finito
Prize Money:
A$19,300
2017-09-30
AUS Felino Bel
3yo f Bel Esprit (AUS) – Purringa (AUS) by Purrealist (AUS)
1 – 7 Race 5  GCTC  1200m  Time: 1:10.33  Track: Good(3)
Derby Day Moet Ice Party H.
Trainer: B & D Guy
2nd: Bel Classico, 3rd: Awake the Stars
Prize Money:
A$16,000
2017-09-29
AUS Prepare to Win
3yo f Bel Esprit (AUS) – Suzebabe (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 12 Race 1  Benalla RC  1206m  Time: 1:10.37  Track: Good(3)
Member for Northern J Symes Maiden P.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Smart Stiletto, 3rd: Weapon
Prize Money:
A$27,000
2017-09-28
AUS Temple of Bel
3yo f Bel Esprit (AUS) – Sadiya (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 16 Race 3  Bendigo JC  1400m  Time: 1:24.73  Track: Good(4)
Mypunter Maiden P.
Trainer: Archie Alexander
2nd: Hapuka, 3rd: Cabierro
Prize Money:
A$27,000
AUS Flaming Bel
4yo g Bel Esprit (AUS) – Flaminia (AUS) by Golden Snake (USA)
1 – 11 Race 4  Bendigo JC  1300m  Time: 1:18.77  Track: Good(4)
Cub H.
Trainer: Ms S Naylor
2nd: King Mombassa, 3rd: Pop Queen
Prize Money:
A$25,000
2017-09-17
AUS Kalashani Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Space Regent (AUS) by New Regent (CAN)
1 – 12 Race 9  Geelong RC  1430m  Time: 1:30.63  Track: Heavy(8)
Geelong Cup Raceday H.
Trainer: T T Walsh
2nd: Heavenly Descent, 3rd: Reincarnate
Prize Money:
A$50,000
2017-09-13
AUS Smokin’ Bella
5yo m Bel Esprit (AUS) – Gallant Lady (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 7 Race 6  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:14.08  Track: Heavy(8)
Dandino at Bombora Downs H.
Trainer: C Maher
2nd: Chiavari, 3rd: Quilate
Prize Money:
A$40,000
AUS Labuan Star
5yo g Bel Esprit (AUS) – Racy Alice (AUS) by Langfuhr (CAN)
1 – 8 Race 8  MRC (Mornington)  1000m  Time: 1:01.17  Track: Heavy(8)
Edgell Bad Boys H.
Trainer: D K Weir
2nd: Rock ‘n’ Gold, 3rd: Runsati, 3rd: Hear the Chant
Prize Money:
A$38,400
2017-09-06
HK Catchmeifyoucan
5yo g Bel Esprit (AUS) – Swinging Feeling (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 10 Race 1  HKJC  1200m  Time: 1:10.58  Track: Good
Cheung Hong H.
Trainer: W Y So
2nd: Great Toplight, 3rd: Pickled Pelican
Prize Money:
HK$660,000
2017-09-05
AUS Flaming Bel
4yo g Bel Esprit (AUS) – Flaminia (AUS) by Golden Snake (USA)
1 – 11 Race 4  Pakenham RC  1200m  Time: 1:14.82  Track: Synthetic
Trading Stables Maiden P.
Trainer: Ms S Naylor
2nd: Toffiato, 3rd: Spin Bowles
Prize Money:
A$24,000
2017-09-03
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 14 Race 8  Moree RC  1400m  Time: 1:22.55  Track: Good(3)
Moree Cup
Trainer: J D Shelton
2nd: Mishani Stealth, 3rd: Maybe Even You
Prize Money:
A$40,300
2017-09-01
AUS Moet Rose
3yo f Bel Esprit (AUS) – Astra (AUS) by Niello (AUS)
1 – 12 Race 3  Bendigo JC  1100m  Time: 1:04.31  Track: Soft(5)
Segafredos Bakery Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Our Crown Mistress, 3rd: Ultra Smart
Prize Money:
A$34,600
2017-08-30
AUS Ice Frost
4yo m Bel Esprit (AUS) – Winter Princess (AUS) by Snowland (AUS)
1 – 8 Race 7  Ipswich TC  1000m  Time: 0:57.67  Track: Good(3)
Loveland Proprietary H.
Trainer: Darlene Duryea
2nd: Lady Micaela, 3rd: Sailor Gerri
Prize Money:
A$20,000
2017-08-26
AUS Lady Esprit
5yo m Bel Esprit (AUS) – Fanciful Bella (AUS) by Bellotto (USA)
3 – 12 Race 7  MVRC  1000m  Time: 0:58.16  Track: Good(4)
Carlyon S., L
Trainer: C Maher
1st: Missrock, 2nd: Heatherly
Prize Money:
A$121,000
2017-08-25
SIN Pratt Street (NZ)
5yo g Bel Esprit (AUS) – Blue Quail (AUS) by Bluebird (USA)
1 – 12 Race 1  Singapore TC  1200m  Time: 1:11.31  Track:
Class 5 H.
Trainer: RB MARSH
2nd: Great Seven, 3rd: Turquoise Son
Prize Money:
S$35,000
2017-08-21
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 11 Race 6  Clarence River JC  1406m  Time: 1:22.85  Track: Good(3)
Matthew McGuren H.
Trainer: J D Shelton
2nd: Prince of the Turf, 3rd: Field of Fire
Prize Money:
A$20,000
2017-08-20
AUS Bluemoon Dream
6yo g Bel Esprit (AUS) – Motto’s Belle (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 8 Race 2  Taree-Wingham RC  1250m  Time: 1:14.11  Track: Good(3)
XXXX Gold H.
Trainer: M R Stitt
2nd: Sepae, 3rd: Apocalyptic Fun
Prize Money:
A$29,300
SIN Gran Torino
4yo g Bel Esprit (AUS) – Final Act (USA) by Came Home (USA)
1 – 10 Race 5  Singapore TC  1100m  Time: 1:05.57  Track:
Open Maiden S.
Trainer: J PETERS
2nd: Dutrow, 3rd: Northern Captain
Prize Money:
S$35,000
2017-08-19
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 7 Race 5  Gympie TC  1600m  Time: 1:40.76  Track: Good(3)
Muster Cup
Trainer: L C Anderson
2nd: Heroism, 3rd: Fasta Than Light
Prize Money:
A$22,450
2017-08-15
AUS Bel Sonic
3yo g Bel Esprit (AUS) – Ausmaid (AUS) by Elusive Quality (USA)
1 – 10 Race 1  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.58  Track: Synthetic
Bet365 Maiden P.
Trainer: Jason Warren
2nd: Pamela Joy, 3rd: Etikaal
Prize Money:
A$32,800
2017-08-13
AUS Simbelation
5yo m Bel Esprit (AUS) – Simulation (AUS) by Snaadee (USA)
1 – 6 Race 2  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.66  Track: Good(3)
Sing Australia H.
Trainer: Shane Green
2nd: Razor Burn, 3rd: Mitochondria
Prize Money:
A$18,000
AUS Tequila Red
7yo g Bel Esprit (AUS) – Spectrum’s Image (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 6 Race 3  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:03.76  Track: Good(3)
Kathy’s Bed and Breakfast H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Cadman, 3rd: Bel’s Lad
Prize Money:
A$17,500
AUS Labuan Star
5yo g Bel Esprit (AUS) – Racy Alice (AUS) by Langfuhr (CAN)
1 – 9 Race 7  Bendigo JC  1000m  Time: 0:58.15  Track: Soft(5)
Mypunter.com H.
Trainer: D K Weir
2nd: Sovereign Duke, 3rd: Barthelona
Prize Money:
A$50,000
2017-08-07
AUS The Hummel
7yo g Bel Esprit (AUS) – Norway (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 4 Race 1  Darwin TC  1000m  Time: 0:57.68  Track: Good(3)
GBI Racing H.
Trainer: K J Lamprecht
2nd: Roughly, 3rd: Sing Sing Sing
Prize Money:
A$30,300
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 12 Race 9  Darwin TC  2000m  Time: 2:01.90  Track: Good(3)
Darwin Cup
Trainer: N J Dyer
2nd: Saturday Sorcerer, 3rd: Lieder
Prize Money:
A$209,750
2017-08-05
AUS Could You be Loved
3yo f Bel Esprit (AUS) – Bold Moment (AUS) by Fasliyev (USA)
1 – 7 Race 1  Illawarra TC  1000m  Time: 0:58.78  Track: Soft(5)
Jockey Celebration Day Maiden P.
Trainer: T R Martin
2nd: Vellor, 3rd: Rose of Savannah
Prize Money:
A$28,500
2017-07-29
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 9 Race 7  Darwin TC  1600m  Time: 1:36.35  Track: Good(3)
Sky Racing Metric Mile H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Spartan Eagle, 3rd: Harrebs Time
Prize Money:
A$50,500
AUS Bel Sir
10yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 10 Race 8  Darwin TC  1600m  Time: 1:36.22  Track: Good(3)
Top End Line Markers H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Kifaah, 3rd: Hammered Art
Prize Money:
A$20,250
2017-07-19
AUS Pot Black
6yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 8 Race 1  Darwin TC  1200m  Time: 1:09.48  Track: Good(3)
Women in Thoroughbred Racing H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Wingard’s Mark, 3rd: Niccoco
Prize Money:
A$20,250
2017-07-18
AUS Clear Signal
3yo g Bel Esprit (AUS) – Snipzu (AUS) by Snippetson (AUS)
1 – 10 Race 1  Geelong RC  1100m  Time: 1:04.71  Track: Synthetic
Bet 365 2YO Maiden P.
Trainer: Heath Conners
2nd: Ice Hunt, 3rd: Spirit of Aquada
Prize Money:
A$29,600
2017-07-16
AUS Tequila Red
7yo g Bel Esprit (AUS) – Spectrum’s Image (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 8 Race 3  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.23  Track: Good(3)
Ladbrokes H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Fire ‘n’ Vice, 3rd: Little Jay Jay
Prize Money:
A$16,000
2017-07-15
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 9 Race 6  Darwin TC  1600m  Time: 1:36.60  Track: Good(3)
Asian United Food Service H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Whistle Stop, 3rd: Pretty Blonde
Prize Money:
A$56,500
MAL Acipenser (NZ)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Star Jasmine (NZ) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 11 Race 3  Selangor TC  1400m  Time: 1:25.35  Track:
Class 5 H.
Trainer: S DUNDERDALE
2nd: Ami Eleven, 3rd: Rainbow Fish
Prize Money:
Rgt.31,000
2017-07-14
AUS Valderrama
6yo g Bel Esprit (AUS) – Dolphin Dance (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 – 6 Race 4  Pakenham RC  1200m  Time: 1:13.45  Track: Synthetic
Dalton Consulting H.
Trainer: Brett Scott
2nd: Valrouz, 3rd: Nielson
Prize Money:
A$27,600
2017-07-08
AUS Cleaver
9yo g Bel Esprit (AUS) – Mill Lady (NZ) by Straight Strike (USA)
1 – 10 Race 6  Mackay TC  1050m  Time: 1:01.00  Track: Good(4)
G Moore “Cotton Fingers” P.
Trainer: T W Butts
2nd: Anzus, 3rd: Rocky King
Prize Money:
A$20,000
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 9 Race 4  South Burnett RC  1465m  Time: 1:32.50  Track: Good(3)
Warana Hotel & Motel H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Cooee March, 3rd: Louppy Bend
Prize Money:
A$7,000
2017-07-05
AUS Whyouask
4yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Whytwokay (AUS) by Tale of the Cat (USA)
1 – 15 Race 2  MRC  1300m  Time: 1:19.92  Track: Soft(6)
Chandler Macleod H.
Trainer: M W Laurie
2nd: Gala Moshea, 3rd: Pete’s Dragon
Prize Money:
A$53,500
AUS Always Magic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Not Always (AUS) by Al Awir (NZ)
1 – 12 Race 5  Murray Bridge RC  1406m  Time: 1:29.86  Track: Soft(5)
Carlton Draught H.
Trainer: S Burford
2nd: Deeks, 3rd: Praguematist
Prize Money:
A$15,000
2017-07-02
AUS Bel’s Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 7 Race 4  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:22.53  Track: Good(3)
Territorian H.
Trainer: W A Savage
2nd: Snowtrooper, 3rd: Shoot ‘n’ Scoot
Prize Money:
A$17,000
AUS Rebelution
4yo g Bel Esprit (AUS) – Ambivalence (AUS) by Dubai Destination (USA)
1 – 13 Race 4  Sale TC  1208m  Time: 1:11.91  Track: Good(4)
Sale Cup Raceday Maiden P.
Trainer: C W McDonald
2nd: Alonzah, 3rd: No Nonsense Ned
Prize Money:
A$25,000
2017-07-01
AUS Bomber Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jeune Magic (AUS) by Jeune (Gb)
1 – 13 Race 8  Mackay TC  1100m  Time: 1:04.04  Track: Good(4)
McDonald Murphy Machinery P.
Trainer: Ms O Cairns
2nd: Grand Emperor, 3rd: Shigeru Mahogany
Prize Money:
A$20,000
AUS Unique Lovely
4yo m Bel Esprit (AUS) – Glacier Bay (AUS) by Ice Point (ARG)
1 – 16 Race 4  MRC  1100m  Time: 1:05.12  Track: Good(4)
Sheamus Mills Bloodstock H.
Trainer: F Stockdale
2nd: Princess of Queens, 3rd: Clipper
Prize Money:
A$127,000
2017-06-25
AUS Bel Diablo
3yo g Bel Esprit (AUS) – Devils Arcade (AUS) by Snowland (AUS)
1 – 12 Race 2  Coonamble JC  1100m  Time: 1:04.74  Track: Good(3)
2YO Showcase H.
Trainer: David J Smith
2nd: Bryan’s Babe, 3rd: Norah Girl
Prize Money:
A$30,000
AUS Youl Thrashem
5yo m Bel Esprit (AUS) – Lara Tycoon (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 11 Race 6  Pakenham RC  1000m  Time: 1:00.30  Track: Synthetic
Polytrack H.
Trainer: G M Moloney
2nd: Strela, 3rd: Charlie Garcon
Prize Money:
A$23,000
2017-06-24
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 8 Race 3  Gympie TC  1170m  Time: 1:11.17  Track: Good(3)
Gympie RSLA Sub Branch Open H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Fire Within, 3rd: Louppy Bend
Prize Money:
A$8,000
2017-06-23
AUS Queen Annabel
4yo m Bel Esprit (AUS) – Queen Trice (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 9 Race 1  Geelong RC  1140m  Time: 1:07.36  Track: Good(4)
Community Sector Bank Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Miss Mo, 3rd: Left Jaybee Out
Prize Money:
A$32,025
2017-06-21
AUS Smokin’ Bella
5yo m Bel Esprit (AUS) – Gallant Lady (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 9 Race 5  Bendigo JC  1300m  Time: 1:18.02  Track: Soft(5)
Bet365 H.
Trainer: C Maher
2nd: Great Panache, 3rd: Giddyup
Prize Money:
A$29,400
2017-06-17
AUS The Hummel
7yo g Bel Esprit (AUS) – Norway (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 7 Race 2  Darwin TC  1100m  Time: 1:04.49  Track: Good(3)
AFA Insurance H.
Trainer: K J Lamprecht
2nd: All the Credit, 3rd: On Your Way
Prize Money:
A$18,500
AUS Unique Lovely
4yo m Bel Esprit (AUS) – Glacier Bay (AUS) by Ice Point (ARG)
1 – 12 Race 2  MVRC  1000m  Time: 0:58.55  Track: Good(4)
Bidfood H.
Trainer: F Stockdale
2nd: Miss Vesper, 3rd: If Not Now When
Prize Money:
A$130,000
2017-06-16
AUS Bel Finale
4yo g Bel Esprit (AUS) – Lady Game (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 14 Race 2  Dubbo TC  1320m  Time: 1:17.39  Track: Good(3)
Choice Home Loans Maiden P.
Trainer: R Caton
2nd: Last Round, 3rd: True Worth
Prize Money:
A$20,000
AUS Valderrama
6yo g Bel Esprit (AUS) – Dolphin Dance (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 – 12 Race 7  Geelong RC  1300m  Time: 1:17.31  Track: Synthetic
T1 Troopers H.
Trainer: Brett Scott
2nd: Canalasso, 3rd: River’s Gift
Prize Money:
A$30,000
2017-06-14
AUS Kalashani Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Space Regent (AUS) by New Regent (CAN)
1 – 6 Race 3  MRC  1000m  Time: 0:57.03  Track: Soft(5)
Hamilton Reid Accountants H.
Trainer: T T Walsh
2nd: Kakanui, 3rd: Believing
Prize Money:
A$40,000
2017-06-10
AUS Tactical Advantage
4yo g Bel Esprit (AUS) – Above Perfection (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
2 – 13 Race 1  BRC  1200m  Time: 1:10.11  Track: Good(4)
Daybreak Lover P., L
Trainer: James Cummings
1st: All Over Bosanova, 3rd: Rare Occurrence
Prize Money:
A$125,700
AUS Unique Lovely
4yo m Bel Esprit (AUS) – Glacier Bay (AUS) by Ice Point (ARG)
1 – 14 Race 2  Swan Hill JC  975m  Time: 0:56.72  Track: Soft(5)
Swan Hill Bus Lines Maiden P.
Trainer: F Stockdale
2nd: King Wimbble, 3rd: Safdie
Prize Money:
A$50,000
MAL Thirteenthknight – Lazaroo (Mal.)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Off Balance (NZ) by Veloso (NZ)
1 – 15 Race 7  Penang TC  1400m  Time: 1:24.85  Track:
Class 5 H.
Trainer: J TAN
2nd: Casper, 3rd: Butch Cassidy
Prize Money:
Rgt.22,000
2017-06-02
AUS Valderrama
6yo g Bel Esprit (AUS) – Dolphin Dance (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 – 9 Race 8  Geelong RC  1200m  Time: 1:10.78  Track: Synthetic
Geelong Cup Raceday H.
Trainer: Brett Scott
2nd: River’s Gift, 3rd: Roycey
Prize Money:
A$23,000
2017-05-29
AUS Cape Sounion
4yo g Bel Esprit (AUS) – Sulmita (AUS) by E Dubai (USA)
1 – 13 Race 4  Casterton RC  1200m  Time: 1:14.09  Track: Soft(7)
Crownbet Maiden P.
Trainer: Symon Wilde
2nd: Party Tiger, 3rd: Miss Excess
Prize Money:
A$22,000
2017-05-27
AUS Bomber Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jeune Magic (AUS) by Jeune (Gb)
1 – 11 Race 7  Mackay ARC  1050m  Time: 1:01.18  Track: Good(4)
Marie Stebhens Memorial H.
Trainer: Ms O Cairns
2nd: Pincer Strike, 3rd: Four Excel
Prize Money:
A$10,000
MAL Fox Treasure
10yo g Bel Esprit (AUS) – Westernport Bay (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 12 Race 2  Selangor TC  1100m  Time: 1:05.68  Track:
Class 5 H.
Trainer: R LINES
2nd: Dubleo Beauty, 3rd: Boys Got Skills
Prize Money:
Rgt.24,000
2017-05-25
AUS Foudre Boulon
4yo m Bel Esprit (AUS) – True Spark (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 10 Race 1  Moe RC  1114m  Time: 1:08.10  Track: Soft(5)
Latrobe City Maiden P.
Trainer: B R Fox
2nd: Our Foxwedge, 3rd: Preemptive
Prize Money:
A$29,600
2017-05-24
AUS Smokin’ Bella
5yo m Bel Esprit (AUS) – Gallant Lady (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 9 Race 7  Ballarat TC  1200m  Time: 1:11.66  Track: Good(4)
Sportsbet’s Racing Form H.
Trainer: C Maher
2nd: Palma Merenti, 3rd: Singleraine
Prize Money:
A$23,000
2017-05-20
AUS Tactical Advantage
4yo g Bel Esprit (AUS) – Above Perfection (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 13 Race 4  BRC  1200m  Time: 1:11.36  Track: Heavy(9)
Harding Steel P.
Trainer: James Cummings
2nd: All Over Bosanova, 3rd: Inspired Estelle
Prize Money:
A$75,000
2017-05-13
AUS Tequila Red
7yo g Bel Esprit (AUS) – Spectrum’s Image (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 6 Race 2  Tennant Creek TC  1100m  Time: 1:03.40  Track: Good(3)
Taps, Tubs & Tiles Pty Ltd H.
Trainer: Ms L Gillett
2nd: Manhattan Prince, 3rd: Maska
Prize Money:
A$18,000
2017-05-12
AUS Bellboy Express
4yo g Bel Esprit (AUS) – Centexpress (NZ) by Centaine (AUS)
1 – 12 Race 8  Geelong RC  1300m  Time: 1:18.48  Track: Synthetic
HR Central H.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Rakitiki, 3rd: Big Buddie
Prize Money:
A$16,000
2017-05-06
AUS Sweet Sherry
4yo m Bel Esprit (AUS) – Amoroso (AUS) by Revoque (IRE)
1 – 17 Race 8  SAJC  1200m  Time: 1:09.96  Track: Good(4)
Euclase S., Gr.2
Trainer: Brent Stanley
2nd: Fuhryk, 3rd: So You Too
Prize Money:
A$500,400
2017-04-23
AUS Clever Blaze
4yo m Bel Esprit (AUS) – Blaze Em (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 14 Race 5  SCTC  1400m  Time: 1:25.78  Track: Soft(5)
Hot 91.1 Ladies Oaks Day Maiden P.
Trainer: S B Laming
2nd: Savwell, 3rd: Elimbah
Prize Money:
A$14,000
2017-04-21
AUS Belwazi
4yo m Bel Esprit (AUS) – Nkwazi (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 9 Race 4  Cranbourne TC  1000m  Time: 1:00.56  Track: Heavy(8)
O’Brien Real Estate Warrior Maiden P.
Trainer: Jerome Hunter
2nd: Strategic Army, 3rd: Miss Arrieta
Prize Money:
A$26,375
2017-04-20
AUS Belorum
7yo g Bel Esprit (AUS) – Shahana (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 6 Race 4  Mackay TC  1300m  Time: 1:17.70  Track: Good(3)
Col Plumbing P.
Trainer: Tracy Simmons
2nd: Flying Sand, 3rd: Richie Rocket
Prize Money:
A$12,000
AUS Believing
5yo g Bel Esprit (AUS) – Hypatia (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 10 Race 8  Pakenham RC  1000m  Time: 0:59.82  Track: Synthetic
Sportbet Race Form H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Invincible Joy, 3rd: Miss Gidget
Prize Money:
A$25,000
2017-04-17
AUS Sacred Seal
6yo m Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 10 Race 5  Oakbank RC  1400m  Time: 1:31.31  Track: Soft(5)
Codeware H.
Trainer: S P Gower
2nd: Pujols, 3rd: Silent Ice
Prize Money:
A$30,300
2017-04-15
AUS Bedisguised
7yo g Bel Esprit (AUS) – Magic Harmony (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 8 Race 5  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:23.25  Track: Good(3)
Gillen Club H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: The Concorde, 3rd: Bel’s Lad
Prize Money:
A$18,635
2017-04-08
NZ Infinite Choice
4yo g Bel Esprit (AUS) – My Lovely Lesley (USA) by Hennessy (USA)
1 – 13 Race 1  Te Aroha JC  1200m  Time: 1:10.98  Track: Dead(5)
Te Aroha Liquor Maiden S.
Trainer: L O’Sullivan & A Scott
2nd: Lasting Friendship, 3rd: Smiling More
Prize Money:
NZ$20,000
2017-04-05
AUS Bel Burgess
5yo g Bel Esprit (AUS) – Rose of Dana (NZ) by Volksraad (GB)
1 – 12 Race 7  MRC  1600m  Time: 1:37.16  Track: Good(3)
Le Pine Funerals H.
Trainer: Michael Roebuck
2nd: Danehill Downs, 3rd: Kapset
Prize Money:
A$40,000
2017-03-26
AUS Bedisguised
7yo g Bel Esprit (AUS) – Magic Harmony (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 5 Race 4  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:23.38  Track: Good(3)
Ladbrokes H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: Adjuster, 3rd: Best Case
Prize Money:
A$13,000
AUS Satori
4yo g Bel Esprit (AUS) – Zensations (AUS) by Tayasu Tsuyoshi (JPN)
1 – 9 Race 3  Ballarat TC  1000m  Time: 0:58.88  Track: Good(4)
Adroit Insurance Group Maiden P.
Trainer: Saab Hasan
2nd: Flaming One, 3rd: The Bont
Prize Money:
A$34,425
MAL Sacred City
9yo g Bel Esprit (AUS) – In Hoi An (AUS) by Great Dane (IRE)
1 – 12 Race 3  Selangor TC  1100m  Time: 1:05.32  Track:
Class 4 H.
Trainer: PS KUMARAN
2nd: Neverunconditional, 3rd: The Millionaire
Prize Money:
Rgt.49,500
2017-03-23
AUS Salty
5yo g Bel Esprit (AUS) – Ocean Challenger (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 11 Race 6  Bunbury TC  1200m  Time: 1:12.20  Track: Soft(5)
William Barrett & Sons Vase H.
Trainer: R W Price
2nd: Glen Albyn, 3rd: Grinding Hard
Prize Money:
A$17,500
2017-03-22
AUS Sacred Seal
6yo m Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 12 Race 6  Balaklava RC  1200m  Time: 1:10.98  Track: Good(4)
Livestock Markets Ltd H.
Trainer: S P Gower
2nd: Wingard’s Mark, 3rd: Social Media
Prize Money:
A$15,000
2017-03-18
AUS Tactical Advantage
4yo g Bel Esprit (AUS) – Above Perfection (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
3 – 10 Race 3  ATC  1200m  Time: 1:15.23  Track: Heavy(10)
Darby Munro S., L
Trainer: James Cummings
1st: Derryn, 2nd: Crafty Cop
Prize Money:
A$143,750
2017-03-13
AUS Bel Burgess
5yo g Bel Esprit (AUS) – Rose of Dana (NZ) by Volksraad (GB)
1 – 10 Race 8  MVRC  1533m  Time: 1:32.34  Track: Good(3)
Ranvet H.
Trainer: Michael Roebuck
2nd: Devilishly, 3rd: Eolande
Prize Money:
A$35,000
2017-03-11
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 13 Race 4  SAJC  2400m  Time: 2:33.20  Track: Good(4)
Hughes Chauffeured Limousines. H.
Trainer: S P Gower
2nd: Gifted Lad, 3rd: Henry the Dolphin
Prize Money:
A$42,000
2017-03-09
AUS Rooi Roe
4yo m Bel Esprit (AUS) – Rustic Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 7 Race 5  Rockhampton JC  1050m  Time: 1:01.85  Track: Soft(5)
Knight Frank P.
Trainer: C Smith
2nd: Shigeru Mahogany, 3rd: The Lad’s My Dad
Prize Money:
A$12,000
AUS Bouffon
4yo g Bel Esprit (AUS) – Razz and Red (AUS) by Red Ransom (USA)
1 – 7 Race 1  Seymour RC  2200m  Time: 2:20.65  Track: Good(4)
Doug’s Hot Bread Maiden P.
Trainer: Sam Pritchard-Gordon
2nd: Fashionedinheaven, 3rd: Pat’s Lad
Prize Money:
A$29,300
2017-03-04
AUS Lady Esprit
5yo m Bel Esprit (AUS) – Fanciful Bella (AUS) by Bellotto (USA)
2 – 7 Race 2  VRC  1000m  Time: 0:56.94  Track: Good(3)
Bob Hoysted H., L
Trainer: C Maher
1st: Heatherly, 3rd: Snappy Esprit
Prize Money:
A$119,100
AUS Snappy Esprit
6yo g Bel Esprit (AUS) – Bonbird (NZ) by Bluebird (USA)
3 – 7 Race 2  VRC  1000m  Time: 0:56.94  Track: Good(3)
Bob Hoysted H., L
Trainer: Ms D Chapman
1st: Heatherly, 2nd: Lady Esprit
Prize Money:
A$119,100
2017-03-03
AUS Killawarra
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sun ‘n’ Soda (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 10 Race 7  Port Lincoln & North Shields RC  1210m  Time: 1:12.72  Track: Good(3)
Thomas Foods International Flying H.
Trainer: D K Carrison
2nd: Alpha Man, 3rd: Aussie Jack
Prize Money:
A$25,000
2017-03-01
AUS Forbidden Kisses
6yo m Bel Esprit (AUS) – My Broken Drum (GB) by Slickly (FR)
1 – 6 Race 2  BRC  1110m  Time: 1:03.78  Track: Good(3)
Superhero Saturday H.
Trainer: L D Kelly
2nd: Prontezza, 3rd: She’s Right
Prize Money:
A$20,000
2017-02-26
AUS Bel Burgess
5yo g Bel Esprit (AUS) – Rose of Dana (NZ) by Volksraad (GB)
1 – 5 Race 6  Ballarat TC  1400m  Time: 1:27.56  Track: Good(4)
Hygain H.
Trainer: Michael Roebuck
2nd: Raptor, 3rd: A Mist Opportunity
Prize Money:
A$21,850
2017-02-25
AUS Free Billy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Mycedes (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 4 Race 6  Goondiwindi RC  1400m  Time: 1:21.37  Track: Good(3)
Goondiwindi Cup
Trainer: Peter G Sinclair
2nd: Shadow Show, 3rd: Reddamour
Prize Money:
A$10,000
2017-02-18
AUS Tactical Advantage
4yo g Bel Esprit (AUS) – Above Perfection (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 5 Race 1  ATC  1100m  Time: 1:04.85  Track: Soft(6)
Spark of Life H.
Trainer: James Cummings
2nd: Scarlet Rain, 3rd: Spending to Win
Prize Money:
A$91,000
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 10 Race 4  SAJC  2020m  Time: 2:06.88  Track: Good(4)
Adelaide Cup Raceday H.
Trainer: S P Gower
2nd: Battle of Hastings, 3rd: Joseph Arnold
Prize Money:
A$30,000
AUS Coalbank Caviar
8yo g Bel Esprit (AUS) – Acclaim (NZ) by Prized (USA)
1 – 10 Race 1  Warwick TC  800m  Time: 0:44.99  Track: Good(3)
Kerry Scanlan Concreting Maiden P.
Trainer: B J Hudson
2nd: Molly Miyako, 3rd: Fizzicaly Sidereus
Prize Money:
A$7,000
2017-02-13
AUS Bel Burgess
5yo g Bel Esprit (AUS) – Rose of Dana (NZ) by Volksraad (GB)
1 – 10 Race 7  Echuca RC  1400m  Time: 1:24.29  Track: Good(4)
Murphy’s Turf & Landscaping H.
Trainer: Michael Roebuck
2nd: Diamondcowboy, 3rd: Free Willy
Prize Money:
A$16,000
2017-02-12
AUS Simply Ming
9yo m Bel Esprit (AUS) – The Dash (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 8 Race 7  SCTC  1000m  Time: 0:57.49  Track: Good(3)
Www.sctc.com.au H.
Trainer: J G Symons & S Laxon
2nd: Real Good, 3rd: Shepiktus
Prize Money:
A$14,000
2017-02-05
AUS Henry George
5yo g Bel Esprit (AUS) – Kirvinsky (NZ) by Stravinsky (USA)
1 – 8 Race 8  Sale TC  1100m  Time: 1:06.59  Track: Soft(5)
Signtorque Tour of Victoria H.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Gangnam Style, 3rd: Written Addiction
Prize Money:
A$23,000
2017-02-02
AUS Labuan Star
5yo g Bel Esprit (AUS) – Racy Alice (AUS) by Langfuhr (CAN)
1 – 7 Race 5  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.28  Track: Good(4)
Star News Group H.
Trainer: D K Weir
2nd: Essence of Terror, 3rd: Heza Dude
Prize Money:
A$28,800
AUS Elite Joy
7yo m Bel Esprit (AUS) – Encosta Rules (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 14 Race 4  Terang RC  1400m  Time: 1:24.12  Track: Good(4)
Bullarook Park Stud Maiden P.
Trainer: K G McCartin
2nd: He’s Our Woody, 3rd: Sintara
Prize Money:
A$42,000
2017-01-30
AUS Venator
5yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Behaviour (AUS) by My Patriarch (GB)
1 – 7 Race 8  Benalla RC  1200m  Time: 1:12.60  Track: Good(4)
CA Sinclair Pork Wholesalers H.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Aghna, 3rd: Dakota
Prize Money:
A$19,500
2017-01-29
AUS Felino Bel
3yo f Bel Esprit (AUS) – Purringa (AUS) by Purrealist (AUS)
1 – 7 Race 1  Clarence River JC  1006m  Time: 0:58.02  Track: Good(3)
Blue Goose Hotel 2YO H.
Trainer: B & D Guy
2nd: Hi My Girl, 3rd: Landsdowne Lass
Prize Money:
A$19,500
2017-01-27
AUS Wicked Sensation
4yo m Bel Esprit (AUS) – Zumbarina (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 10 Race 6  Werribee RC  1600m  Time: 1:37.26  Track: Good(3)
TAB H.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Dark Nobility, 3rd: Naming Rights
Prize Money:
A$16,000
2017-01-21
AUS Bel Maiya
5yo g Bel Esprit (AUS) – Maiya Nova (AUS) by Commands (AUS)
1 – 6 Race 2  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:58.82  Track: Good(3)
2017 Membership Maiden P.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Ash Grey, 3rd: King of Diamonds
Prize Money:
A$11,000
AUS Tactical Advantage
4yo g Bel Esprit (AUS) – Above Perfection (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 6 Race 2  ATC  1000m  Time: 0:57.58  Track: Soft(5)
Wilkes Quality H.
Trainer: James Cummings
2nd: Spending to Win, 3rd: Guard of Honour
Prize Money:
A$91,000
AUS Lady Esprit
5yo m Bel Esprit (AUS) – Fanciful Bella (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 9 Race 7  MVRC  1000m  Time: 0:57.83  Track: Good(3)
Schweppes Indian Tonic H.
Trainer: C Maher
2nd: Sunday Escape, 3rd: Runsati
Prize Money:
A$80,000
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
1 – 8 Race 8  MVRC  1200m  Time: 1:10.31  Track: Good(3)
Sandwich Chefs H.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Rock ‘n’ Gold, 3rd: Devils Pinch
Prize Money:
A$78,400
2017-01-19
AUS Tiffany’s Belle
5yo m Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 10 Race 1  Kilmore TC  1200m  Time: 1:12.05  Track: Good(4)
Bet365 Maiden P.
Trainer: D J Laws
2nd: Ubersonic Empress, 3rd: Wrightly Written
Prize Money:
A$22,000
AUS Believing
5yo g Bel Esprit (AUS) – Hypatia (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 5 Race 4  Kilmore TC  1100m  Time: 1:05.14  Track: Good(3)
McIvor Estate TOV Series H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Lost Command, 3rd: Viotti
Prize Money:
A$18,500
2017-01-16
AUS Henry George
5yo g Bel Esprit (AUS) – Kirvinsky (NZ) by Stravinsky (USA)
1 – 12 Race 2  Moe RC  1100m  Time: 1:05.70  Track: Good(4)
Autoboss Maiden P.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Neutron Dame, 3rd: Obsolete
Prize Money:
A$38,070
2017-01-15
AUS Last Request
4yo g Bel Esprit (AUS) – Majestic Wish (AUS) by Sir Dapper (AUS)
1 – 11 Race 2  Benalla RC  1106m  Time: 1:04.00  Track: Good(3)
Sam Miranda Wines Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: The Lunch, 3rd: Sundell
Prize Money:
A$32,000
2017-01-10
AUS Belcielo
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sera Cielo (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 9 Race 8  Yarra Valley RC  1512m  Time: 1:30.65  Track: Good(3)
Yarra Valley Toyota H.
Trainer: M C Watts
2nd: Gauteng Gal, 3rd: Bubba’s Call
Prize Money:
A$16,000
2017-01-09
AUS Trois Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Tricky Belle (AUS) by Clang (AUS)
1 – 12 Race 5  Murrumbidgee TC  1660m  Time: 1:41.28  Track: Good(4)
Wagga RSL Club & Commercial H.
Trainer: A Fitzgerald
2nd: Financial Miss, 3rd: Dynamic Dora
Prize Money:
A$20,000
2017-01-08
AUS Believing
5yo g Bel Esprit (AUS) – Hypatia (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 6 Race 5  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:10.20  Track: Good(3)
Stridefree by P Horobin H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Robert de Hero, 3rd: Canova
Prize Money:
A$15,424
2017-01-01
AUS Go Gracey
4yo m Bel Esprit (AUS) – Distant Grace (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 11 Race 7  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:11.15  Track: Good(4)
RM. Ansett H.
Trainer: M Beer & M Hinton
2nd: Jester Angel, 3rd: Single Note
Prize Money:
A$20,000
2016-12-31
AUS Spirited Addition
9yo g Bel Esprit (AUS) – Costly Addition (AUS) by Jugah (USA)
1 – 11 Race 2  Gilgandra JC  1300m  Time: 1:17.68  Track: Good(3)
Secretary’s Cup
Trainer: M J Lunn
2nd: Rehanaat, 3rd: Sunshine Royale
Prize Money:
A$6,000
AUS Lady Esprit
5yo m Bel Esprit (AUS) – Fanciful Bella (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 11 Race 3  MVRC  1000m  Time: 0:58.49  Track: Good(3)
Essendon Nissan H.
Trainer: C Maher
2nd: Angry Gee, 3rd: Gangnam Style
Prize Money:
A$60,000
2016-12-29
AUS Gippsland Boy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Innocent Belle (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 10 Race 5  Yarra Valley RC  1012m  Time: 0:58.84  Track: Good(3)
Bet365 H.
Trainer: Ms L Shand
2nd: Rex Celeritate, 3rd: Avalon Downs
Prize Money:
A$16,000
2016-12-28
AUS Wicked Sensation
4yo m Bel Esprit (AUS) – Zumbarina (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 6 Race 1  MRC (Mornington)  1500m  Time: 1:32.54  Track: Good(4)
Food Truck Carnival Maiden P.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Claudia’s Beauty, 3rd: Hellava Babe
Prize Money:
A$22,700
AUS Bel Blaster
4yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Tendulkar (AUS) by Luskin Star (AUS)
1 – 9 Race 2  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:11.70  Track: Good(4)
Stridefree Peter Horobin Maiden P.
Trainer: Ms A Johnston
2nd: Serveur, 3rd: Pirellina
Prize Money:
A$34,425
2016-12-26
AUS Tactical Advantage
4yo g Bel Esprit (AUS) – Above Perfection (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 4 Race 2  ATC  1200m  Time: 1:11.11  Track: Good(4)
Theraces H.
Trainer: James Cummings
2nd: First Approval, 3rd: Precautions
Prize Money:
A$48,250
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
3 – 10 Race 6  MRC  1200m  Time: 1:10.70  Track: Good(3)
Christmas S., L
Trainer: Ms C Alderson
1st: Lucky Liberty, 2nd: Grande Rosso
Prize Money:
A$120,500
2016-12-18
AUS Bel’s Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 6 Race 5  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:22.38  Track: Good(3)
Mad Harrys Christmas Cup
Trainer: W A Savage
2nd: Lady Phromily, 3rd: Bedisguised
Prize Money:
A$15,000
2016-12-17
AUS Go Gracey
4yo m Bel Esprit (AUS) – Distant Grace (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 7 Race 2  Colac TC  1200m  Time: 1:11.10  Track: Good(3)
Crownbet Maiden P.
Trainer: M Beer & M Hinton
2nd: Layne’s Star, 3rd: Zarsis
Prize Money:
A$29,300
2016-12-14
AUS Cheeky Babe
5yo m Bel Esprit (AUS) – Ilithyia (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 12 Race 7  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:10.60  Track: Good(3)
Bayside Suzuki Racing H.
Trainer: D K Weir
2nd: Devils Pinch, 3rd: Nitro Nick
Prize Money:
A$40,000
2016-12-13
AUS Ansinna
5yo g Bel Esprit (AUS) – Cranachan (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 10 Race 4  Bairnsdale RC  1000m  Time: 0:57.91  Track: Good(3)
Winning Edge Presentations Maiden P.
Trainer: Shea Eden
2nd: Filius, 3rd: Wrightly Written
Prize Money:
A$20,000
2016-12-12
AUS Bluemoon Dream
6yo g Bel Esprit (AUS) – Motto’s Belle (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 10 Race 3  Tuncurry Forster JC  1200m  Time: 1:11.33  Track: Good(3)
Schweppes Maiden H.
Trainer: M R Stitt
2nd: Survey’s Legacy, 3rd: Ronzan
Prize Money:
A$20,000
2016-12-10
AUS Aurum Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – Lakemba Gold (AUS) by Made of Gold (USA)
1 – 11 Race 8  VRC  1600m  Time: 1:37.12  Track: Good(3)
Urban Maintenance Systems H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Dodging Bullets, 2nd: Lord Lumberjack
Prize Money:
A$80,000
2016-12-09
AUS Tactical Advantage
4yo g Bel Esprit (AUS) – Above Perfection (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 5 Race 1  ATC  1100m  Time: 1:04.83  Track: Good(4)
TAB Maiden H.
Trainer: James Cummings
2nd: Good Time Charlie, 3rd: Memes
Prize Money:
A$37,100
AUS Killawarra
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sun ‘n’ Soda (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 8 Race 7  Port Lincoln & North Shields RC  1390m  Time: 1:24.76  Track: Good(3)
John Marmion Memorial H.
Trainer: D K Carrison
2nd: Propshaft, 3rd: Magical Tycoon
Prize Money:
A$15,000
2016-12-05
AUS Agua de Vida
7yo g Bel Esprit (AUS) – Ziplicity (AUS) by Tierce (AUS)
1 – 9 Race 1  Terang RC  1000m  Time: 0:58.48  Track: Good(4)
Bonners Transport Maiden P.
Trainer: M T Leonard
2nd: Strathbyrne, 3rd: So Stoic
Prize Money:
A$21,500
AUS Labuan Star
5yo g Bel Esprit (AUS) – Racy Alice (AUS) by Langfuhr (CAN)
1 – 10 Race 8  Terang RC  1200m  Time: 1:10.69  Track: Good(4)
Terang the Middle Hotel H.
Trainer: D K Weir
2nd: Secret Prophet, 3rd: Rhythmatic
Prize Money:
A$20,000
2016-12-03
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
1 – 7 Race 2  Pakenham RC  1200m  Time: 1:10.83  Track: Good(4)
Sportsbet Racing Form H.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Exclusive Lass, 3rd: It is Written
Prize Money:
A$94,300
2016-11-29
AUS Rooi Roe
4yo m Bel Esprit (AUS) – Rustic Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 10 Race 5  Rockhampton JC  1100m  Time: 1:03.55  Track: Good(4)
Regional Insurance Brokers H.
Trainer: C Smith
2nd: Cobungra Boy, 3rd: Chief Advocate
Prize Money:
A$12,000
2016-11-28
AUS Bel Burgess
5yo g Bel Esprit (AUS) – Rose of Dana (NZ) by Volksraad (GB)
1 – 14 Race 1  Hamilton RC  1200m  Time: 1:10.73  Track: Good(4)
Heywood Ag Sales & Service Maiden P.
Trainer: Michael Roebuck
2nd: Pourquoi Pas, 3rd: Desert Duel
Prize Money:
A$22,000
2016-11-25
AUS Killawarra
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sun ‘n’ Soda (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 8 Race 5  Port Lincoln & North Shields RC  1210m  Time: 1:12.82  Track: Firm(2)
Rossair Charters H.
Trainer: D K Carrison
2nd: Black Barra, 3rd: Propshaft
Prize Money:
A$15,000
2016-11-20
AUS Chase the Wind
4yo m Bel Esprit (AUS) – Shoot the Stars (AUS) by Entrepreneur (GB)
1 – 6 Race 1  SCTC  1000m  Time: 0:57.84  Track: Good(3)
Savills H.
Trainer: J Dann
2nd: Azarenka, 3rd: Si Alla Vita
Prize Money:
A$14,000
2016-11-19
AUS Esprit Light
7yo m Bel Esprit (AUS) – Cerebral (AUS) by Lake Coniston (IRE)
1 – 9 Race 4  Emerald JC  1300m  Time: 1:17.28  Track: Good(3)
Herb Milne Memorial H.
Trainer: Trevor Williams
2nd: Supposing, 3rd: Butane
Prize Money:
A$7,000
AUS Show ’em Jack
7yo g Bel Esprit (AUS) – Show Dana (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 8 Race 3  Healesville ARC  1000m  Time: 0:57.92  Track: Good(4)
Parkinson Group Trophy H.
Trainer: Ms J Crosbie
2nd: Rock Hard Star, 3rd: Sir Wolf
Prize Money:
A$3,000
AUS Rooi Roe
4yo m Bel Esprit (AUS) – Rustic Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 12 Race 2  Roma TC  1000m  Time: 0:57.93  Track: Good(3)
McInnes Wilson Lawyers H.
Trainer: C Smith
2nd: Strive to Succeed, 3rd: And Jubilations
Prize Money:
A$12,000
2016-11-17
AUS Yasey Sun
4yo g Bel Esprit (AUS) – Yasey San (AUS) by Yasey (JPN)
1 – 9 Race 5  Pakenham RC  1400m  Time: 1:26.23  Track: Good(4)
Evergreen Turf Maiden P.
Trainer: John Pascoe
2nd: Gruosi, 3rd: Arno Bay
Prize Money:
A$35,175
2016-11-16
AUS Kalashani Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Space Regent (AUS) by New Regent (CAN)
1 – 7 Race 6  MRC  1400m  Time: 1:23.96  Track: Good(3)
Ladbrokes Up for the Challenge H.
Trainer: T T Walsh
2nd: Harbour Grey, 3rd: Chamois Road
Prize Money:
A$40,000
AUS Always Magic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Not Always (AUS) by Al Awir (NZ)
1 – 10 Race 8  Murray Bridge RC  1608m  Time: 1:40.38  Track: Good(4)
White International DAB Pumps H.
Trainer: S Burford
2nd: Raise a Dream, 3rd: Princess Costa
Prize Money:
A$15,000
2016-11-13
AUS Killawarra
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sun ‘n’ Soda (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 7 Race 6  Port Lincoln & North Shields RC  1210m  Time: 1:12.76  Track: Good(3)
Mittys H.
Trainer: D K Carrison
2nd: Black Barra, 3rd: Destony Hawk
Prize Money:
A$15,000
2016-11-05
AUS Rebel Rover
7yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 5 Race 6  Toowoomba TC  1200m  Time: 1:12.53  Track: Good(3)
Strathayr H.
Trainer: Ben Currie
2nd: Repo Zest, 3rd: Tisani Tomso
Prize Money:
A$12,000
2016-11-04
AUS Youl Thrashem
5yo m Bel Esprit (AUS) – Lara Tycoon (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 9 Race 2  Sale TC  1105m  Time: 1:06.43  Track: Good(4)
Stratford River Tourist Park Maiden P.
Trainer: G M Moloney
2nd: Annagic, 3rd: Bel Maiya, 3rd: Xcavator
Prize Money:
A$21,500
2016-11-02
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
1 – 9 Race 7  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:10.82  Track: Good(4)
XXXX Gold Classic H.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Royal Spinner, 3rd: Camdus
Prize Money:
A$49,400
AUS Labuan Star
5yo g Bel Esprit (AUS) – Racy Alice (AUS) by Langfuhr (CAN)
1 – 11 Race 9  Kyneton & Hanging Rock RC  1100m  Time: 1:05.33  Track: Good(4)
Ray White Real Estate H.
Trainer: D K Weir
2nd: Captain Crackerjak, 3rd: Lasayette
Prize Money:
A$23,000
2016-11-01
AUS Bel’s Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 9 Race 5  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:24.03  Track: Good(3)
Gem Cave Melbourne Cup Luncheon H.
Trainer: W A Savage
2nd: Stratigraphy, 3rd: Purrfect Paragon
Prize Money:
A$13,000
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 6 Race 3  Bundaberg RC  1090m  Time: 1:05.09  Track: Good(3)
Craft Rental & Hardware H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Midnight Curfew, 3rd: Seen a Host
Prize Money:
A$7,000
AUS Trois Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Tricky Belle (AUS) by Clang (AUS)
1 – 5 Race 4  Corowa RC  1300m  Time: 1:19.49  Track: Good(3)
St Leonards Vineyard H.
Trainer: A Fitzgerald
2nd: Santegic, 3rd: She’s Just Rosie
Prize Money:
A$5,490
AUS Cash’s Reject
6yo g Bel Esprit (AUS) – Fustaan (AUS) by Ekraar (USA)
1 – 9 Race 1  Kumbia RC  900m  Time: 0:50.90  Track: Good(4)
Class B H.
Trainer: G W Schrader
2nd: Penny a Pitch, 3rd: Mollara
Prize Money:
A$8,000
AUS Conquistador
9yo g Bel Esprit (AUS) – Laurent (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 8 Race 6  Longreach JC  1400m  Time: 1:22.99  Track: Good(3)
Oakey Beef Exports H.
Trainer: G D Browne
2nd: Crawfish, 3rd: Holey Gadoley
Prize Money:
A$12,000
2016-10-30
AUS Bels Impact
4yo m Bel Esprit (AUS) – Ell’s Impact (AUS) by Choisir (AUS)
1 – 8 Race 1  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:12.24  Track: Good(4)
Evergreen Racing Surfaces Maiden P.
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Rockmeartie, 3rd: Stryking Miss
Prize Money:
A$25,450
2016-10-29
AUS Brooklyn Boy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Charmed Lady (AUS) by Jugah (USA)
1 – 8 Race 1  Barcaldine RC  1000m  Time: 0:59.65  Track: Good(3)
Artesian Hotel H.
Trainer: W P Baker
2nd: Orchid Avenue, 3rd: Sir Clisby
Prize Money:
A$7,000
2016-10-28
AUS Cheeky Babe
5yo m Bel Esprit (AUS) – Ilithyia (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 9 Race 6  MVRC  1200m  Time: 1:09.90  Track: Good(4)
Ranvet H.
Trainer: D K Weir
2nd: Entrancing, 3rd: Florelle
Prize Money:
A$40,000
2016-10-27
AUS Bel Selene
5yo m Bel Esprit (AUS) – Cleopatra’s Girl (AUS) by At Talaq (USA)
1 – 5 Race 1  Gosford RC  1200m  Time: 1:09.85  Track: Good(3)
Avium H.
Trainer: G Portelli
2nd: No Interest, 3rd: Bonbonniere
Prize Money:
A$28,100
AUS Ice Frost
4yo m Bel Esprit (AUS) – Winter Princess (AUS) by Snowland (AUS)
1 – 8 Race 6  Ipswich TC  1000m  Time: 0:56.93  Track: Good(3)
Book Now for Festive Buffet H.
Trainer: Darlene Duryea
2nd: Zou der Zee, 3rd: Lady America
Prize Money:
A$14,000
AUS First Watch
4yo g Bel Esprit (AUS) – Belle Ball (NZ) by Jetball (AUS)
1 – 8 Race 2  Wodonga TC  1200m  Time: 1:12.18  Track: Good(3)
Telstra Business Centre Maiden P.
Trainer: Ms A Macpherson
2nd: Bowie Rocks, 3rd: Mister Christi
Prize Money:
A$22,600
2016-10-22
AUS Sweet Sherry
4yo m Bel Esprit (AUS) – Amoroso (AUS) by Revoque (IRE)
1 – 13 Race 3  MVRC  1200m  Time: 1:11.73  Track: Soft(5)
William Crockett S., L
Trainer: Leon & Troy Corstens
2nd: Prompt Response, 3rd: Overstep
Prize Money:
A$129,000
AUS Sacred Seal
6yo m Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 10 Race 2  St Arnaud TC  1100m  Time: 1:05.02  Track: Good(4)
Grampians Shire Council Maiden P.
Trainer: N J Dyer
2nd: Melba’s Maestro, 3rd: Jetstream Jetted
Prize Money:
A$12,000
2016-10-15
AUS Bel Selene
5yo m Bel Esprit (AUS) – Cleopatra’s Girl (AUS) by At Talaq (USA)
1 – 8 Race 8  Newcastle JC  1200m  Time: 1:09.62  Track: Soft(6)
Martin Brower H.
Trainer: G Portelli
2nd: Eyebea Danser, 3rd: Miss Zodiac
Prize Money:
A$29,300
2016-10-14
AUS Ice Frost
4yo m Bel Esprit (AUS) – Winter Princess (AUS) by Snowland (AUS)
1 – 9 Race 2  Ipswich TC  1030m  Time: 0:59.09  Track: Good(3)
Book Now Melbourne Cup Function Maiden P.
Trainer: Darlene Duryea
2nd: She’s So Mean, 3rd: Gypsy Miss
Prize Money:
A$19,250
AUS Chase the Wind
4yo m Bel Esprit (AUS) – Shoot the Stars (AUS) by Entrepreneur (GB)
1 – 8 Race 3  Ipswich TC  1100m  Time: 1:03.10  Track: Good(3)
Ipswichturfclub.com.au Maiden H.
Trainer: J Dann
2nd: Rainy Day Woman, 3rd: Kaizari
Prize Money:
A$14,000
2016-10-12
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 12 Race 7  MRC  1200m  Time: 1:09.90  Track: Good(4)
Italktravel S., L
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Illustrious Lad, 3rd: Sebring Sun
Prize Money:
A$120,000
2016-10-09
AUS Bedisguised
7yo g Bel Esprit (AUS) – Magic Harmony (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 8 Race 5  Alice Springs TC  1600m  Time: 1:35.87  Track: Good(3)
Wally Huntly Memorial H.
Trainer: M D Nyhan
2nd: Estambul Thirteen, 3rd: Girl Happy
Prize Money:
A$11,000
2016-10-08
AUS Esprit Light
7yo m Bel Esprit (AUS) – Cerebral (AUS) by Lake Coniston (IRE)
1 – 11 Race 3  Emerald JC  1200m  Time: 1:09.81  Track: Good(3)
New Year’s Eve Bash H.
Trainer: Trevor Williams
2nd: Spurred Up, 3rd: Cheering
Prize Money:
A$7,000
AUS Dizired
4yo m Bel Esprit (AUS) – Shiny (AUS) by Forest Glow (USA)
1 – 6 Race 1  Manangatang RC  1175m  Time: 1:10.53  Track: Good(4)
Landmark 3YO Maiden P.
Trainer: J D Sadler
2nd: Rule of Three, 3rd: Captain Cupboard
Prize Money:
A$11,000
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 8 Race 5  Warwick TC  1500m  Time: 1:29.28  Track: Soft(6)
Warwick Cup
Trainer: N J Petersen
2nd: Spice of Life, 3rd: Heroic Action
Prize Money:
A$25,000
AUS Rebel Rover
7yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 14 Race 6  Warwick TC  1100m  Time: 1:04.13  Track: Soft(6)
Frasers Livestock Transport H.
Trainer: Ben Currie
2nd: More Leverage, 3rd: Temujin’s Queen
Prize Money:
A$15,000
2016-10-02
AUS Coco Cash
7yo m Bel Esprit (AUS) – Murphy’s Cash (AUS) by Aucash (AUS)
1 – 11 Race 7  Kalgoorlie Boulder RC  1600m  Time: 1:37.59  Track: Good(3)
Goldfields Electrical Contractors H.
Trainer: P R Smythe
2nd: Bollywood Blitz, 3rd: Kalavedo
Prize Money:
A$16,500
2016-09-28
AUS Kalashani Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Space Regent (AUS) by New Regent (CAN)
1 – 7 Race 6  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:10.47  Track: Good(4)
Who Will You Bet Against H.
Trainer: T T Walsh
2nd: Angry Gee, 3rd: Gibbon
Prize Money:
A$28,200
AUS Belsapphire
5yo m Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 9 Race 7  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:10.49  Track: Good(4)
Ladbrokes Multimaker H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Love is Great, 3rd: Risque Business
Prize Money:
A$23,000
2016-09-25
AUS Simbelation
5yo m Bel Esprit (AUS) – Simulation (AUS) by Snaadee (USA)
1 – 6 Race 1  Alice Springs TC  1600m  Time: 1:36.98  Track: Good(3)
First National Framptons H.
Trainer: Shane Green
2nd: Killderking, 3rd: Girl Happy
Prize Money:
A$11,000
AUS Crown Saga
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vestment (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 8 Race 4  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:11.30  Track: Good(3)
Neometals H.
Trainer: P J Fernie
2nd: Casino Belle, 3rd: Delray Beach
Prize Money:
A$18,275
2016-09-18
AUS Crown Saga
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vestment (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 8 Race 4  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:10.20  Track: Good(3)
Diggers & Dealers Sprint H.
Trainer: P J Fernie
2nd: Rafferty, 3rd: Comanche Red
Prize Money:
A$18,275
2016-09-17
AUS Bomber Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jeune Magic (AUS) by Jeune (Gb)
1 – 7 Race 4  Mackay TC  1100m  Time: 1:03.05  Track: Good(4)
Daily Mercury H.
Trainer: Ms O Cairns
2nd: Bon Temps, 3rd: Passatorio
Prize Money:
A$10,000
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 10 Race 7  MRC  1200m  Time: 1:12.50  Track: Soft(5)
Testa Rossa S., L
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Well Sprung, 3rd: Santa Ana Lane
Prize Money:
A$120,500
2016-09-16
AUS Valderrama
6yo g Bel Esprit (AUS) – Dolphin Dance (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 – 8 Race 7  Geelong RC  1200m  Time: 1:11.78  Track: Synthetic
Thoroughbred Club H.
Trainer: M G Price
3rd: Dane Thunder
Prize Money:
A$30,000
2016-09-15
AUS Bellboy Express
4yo g Bel Esprit (AUS) – Centexpress (NZ) by Centaine (AUS)
1 – 7 Race 3  Cranbourne TC  1200m  Time: 1:13.67  Track: Synthetic
Cranbourne Cup Raceday Maiden P.
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
2nd: Zamboanga, 3rd: Sandhurst Delight
Prize Money:
A$23,000
AUS Cleaver
9yo g Bel Esprit (AUS) – Mill Lady (NZ) by Straight Strike (USA)
1 – 7 Race 4  Townsville TC  1300m  Time: 1:18.29  Track: Good(4)
Bamford Medical Centre H.
Trainer: T W Butts
2nd: Horacio, 3rd: Sunset in New York
Prize Money:
A$12,000
2016-09-11
AUS Esprit Hero
6yo g Bel Esprit (AUS) – Meru Hill (AUS) by Favorite Trick (USA)
1 – 11 Race 7  Kalgoorlie Boulder RC  1400m  Time: 1:22.94  Track: Good(3)
Pryce Brothers H.
Trainer: A W Grace
2nd: Boom Boom Bang, 3rd: Singitonemoretime
Prize Money:
A$16,500
AUS To be Honest
9yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Lardydar (AUS) by Cossack Warrior (AUS)
1 – 10 Race 7  Sale TC  1500m  Time: 1:31.92  Track: Soft(5)
Hollies Closet H.
Trainer: J P Salanitri
2nd: Eljetem, 3rd: Tiny’s Legacy
Prize Money:
A$30,000
MAL Thirteenthknight – Lazaroo (Mal.)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Off Balance (NZ) by Veloso (NZ)
1 – 13 Race 9  Penang TC  1200m  Time:   Track:
Class 5 H.
Trainer: J TAN
2nd: Propitions Gold, 3rd: Aydox
Prize Money:
Rgt.22,000
2016-09-10
AUS Miss Adele
6yo m Bel Esprit (AUS) – Villa Lante (AUS) by Filante (NZ)
1 – 10 Race 3  SAJC  1200m  Time: 1:13.13  Track: Soft(7)
LUCRF Super H.
Trainer: John Hyam
2nd: Hazy Lane, 3rd: Fine Approach
Prize Money:
A$42,000
2016-09-09
AUS Esprit Warrior
9yo g Bel Esprit (AUS) – Furama Nights (AUS) by Alquoz (USA)
1 – 12 Race 7  Geelong RC  1200m  Time: 1:12.00  Track: Synthetic
Rex Gorell Family Group H.
Trainer: Shilleagh Meyervale
2nd: Turfonic, 3rd: Gift of Music
Prize Money:
A$23,000
2016-09-05
AUS All About Gold
7yo g Bel Esprit (AUS) – Prayers’n’promises (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 13 Race 4  Benalla RC  1606m  Time: 1:43.05  Track: Heavy(10)
Elders Insurance Maiden P.
Trainer: Ms C Heffernan
2nd: Anaheim, 3rd: Star of Seville
Prize Money:
A$20,000
2016-09-04
AUS Simbelation
5yo m Bel Esprit (AUS) – Simulation (AUS) by Snaadee (USA)
1 – 7 Race 1  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:10.55  Track: Good(3)
HiSense Maiden P.
Trainer: Shane Green
2nd: Tidal Rip, 3rd: Passing Parade
Prize Money:
A$11,000
AUS Bel’s Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 9 Race 5  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:24.32  Track: Good(3)
Territory Pest Control H.
Trainer: W A Savage
2nd: Coldrock, 3rd: Cestos
Prize Money:
A$11,500
AUS Tressles
7yo g Bel Esprit (AUS) – Inasnip (AUS) by Marwina (AUS)
1 – 8 Race 4  Birdsville RC  1000m  Time: 0:57.25  Track: Good(3)
Mazda BT-50 H.
Trainer: G A Tipping
2nd: Katzenpfoetchen, 3rd: Ace Lightning
Prize Money:
A$15,500
AUS Crown Saga
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vestment (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 12 Race 7  Coolgardie RC  1100m  Time: 1:03.28  Track: Good(3)
Coolgardie Tyre Service H.
Trainer: P J Fernie
2nd: Lord Hatras, 3rd: Reflectance
Prize Money:
A$18,220
AUS Bithard
4yo g Bel Esprit (AUS) – Bitabling (AUS) by Commands (AUS)
1 – 7 Race 3  SCTC  1000m  Time: 0:57.85  Track: Good(4)
Blacklaw & Blake Enterprises H.
Trainer: D J Hansen
2nd: Sinister Princess, 3rd: Jadedfox
Prize Money:
A$17,450
2016-09-03
AUS Sweet Sherry
4yo m Bel Esprit (AUS) – Amoroso (AUS) by Revoque (IRE)
3 – 13 Race 6  MVRC  1200m  Time: 1:11.09  Track: Good(4)
Atlantic Jewel S., L
Trainer: Leon & Troy Corstens
1st: Merriest, 2nd: Whispering Brook
Prize Money:
A$120,000
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
2 – 14 Race 7  MVRC  1200m  Time: 1:11.21  Track: Good(4)
SAJ Fruit Supply S., L
Trainer: D & B Hayes & T Dabernig
1st: Voodoo Lad, 3rd: Sebring Sun
Prize Money:
A$121,000
2016-08-31
AUS Lady Esprit
5yo m Bel Esprit (AUS) – Fanciful Bella (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 13 Race 8  MRC  1000m  Time: 0:57.92  Track: Soft(5)
Crown Lager H.
Trainer: C Maher
2nd: Rain Fast, 3rd: Swiss Kiss
Prize Money:
A$40,000
2016-08-26
AUS Bel’s Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 8 Race 1  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:10.08  Track: Good(3)
Contact 1300 Cummins H.
Trainer: W A Savage
2nd: Mr Good Looking, 3rd: Best a Man Can Get
Prize Money:
A$12,000
AUS Cool
6yo g Bel Esprit (AUS) – Desert Move (IRE) by Desert King (IRE)
1 – 12 Race 7  Geelong RC  1900m  Time: 1:58.84  Track: Synthetic
Sporting Globe Cup Raceday H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Knight Star, 3rd: Mi Lads Princess
Prize Money:
A$23,000
2016-08-20
AUS Sweet Sherry
4yo m Bel Esprit (AUS) – Amoroso (AUS) by Revoque (IRE)
1 – 9 Race 4  MVRC  1200m  Time: 1:13.37  Track: Soft(6)
Cleanaway P.
Trainer: Leon & Troy Corstens
2nd: Tan Tat Beauty, 3rd: Motown Lil
Prize Money:
A$105,400
2016-08-14
AUS Coco Cash
7yo m Bel Esprit (AUS) – Murphy’s Cash (AUS) by Aucash (AUS)
1 – 12 Race 8  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:11.88  Track: Good(4)
Relph Electrical H.
Trainer: P R Smythe
2nd: Washington Square, 3rd: Butterfly Kiss
Prize Money:
A$16,500
2016-08-13
AUS Swingitlikesayers
6yo g Bel Esprit (AUS) – She’s a Monty (AUS) by Desert King (IRE)
1 – 10 Race 2  Broome TC  1100m  Time: 1:03.82  Track: Good(3)
H&M Tracey Construction H.
Trainer: Kym Healy
2nd: Oneofus, 3rd: This is Big
Prize Money:
A$15,000
AUS Spirited Addition
9yo g Bel Esprit (AUS) – Costly Addition (AUS) by Jugah (USA)
1 – 8 Race 4  Gilgandra JC  1300m  Time: 1:19.52  Track: Soft(6)
Collie Cup
Trainer: M J Lunn
2nd: Double Halo, 3rd: Sunshine Royale
Prize Money:
A$7,000
AUS Esprit de Sol
6yo g Bel Esprit (AUS) – Midnight Sun (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 7 Race 6  Narrandera RC  1600m  Time: 1:37.94  Track: Soft(7)
Wagga & Racing Supporters H.
Trainer: G R Gooch
2nd: Skillz That Killz, 3rd: De Belin
Prize Money:
A$7,325
2016-08-12
AUS Spirit or Lager
7yo g Bel Esprit (AUS) – My Fair Lago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 8 Race 7  Geelong RC  1200m  Time: 1:12.05  Track: Synthetic
Connect Tel H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Emerenta, 3rd: Olivia’s Gold
Prize Money:
A$29,400
2016-08-07
AUS Le Bel Opera
7yo g Bel Esprit (AUS) – Comic Opera (AUS) by Singspiel (IRE)
1 – 7 Race 8  Devonport RC  1000m  Time: 0:59.24  Track: Synthetic
Luxbet All Weather Sprint Prelude H.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Manchero, 3rd: Underplay
Prize Money:
A$20,000
MAL Sandy Might
7yo g Bel Esprit (AUS) – La Estancia (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 10 Race 3  Perak TC  1400m  Time:   Track:
Diving H.
Trainer: R LINES
2nd: Jackwin, 3rd: Rule the Road
Prize Money:
Rgt.23,000
2016-08-01
AUS The Hummel
7yo g Bel Esprit (AUS) – Norway (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 6 Race 1  Darwin TC  1000m  Time: 0:57.19  Track: Good(3)
Fulton Hogan H.
Trainer: K J Lamprecht
2nd: Street Royale, 3rd: Sing Sing Sing
Prize Money:
A$30,300
AUS Pot Black
6yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 10 Race 7  Darwin TC  1600m  Time: 1:35.45  Track: Good(3)
Designer Kitchens H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Bel Sir, 3rd: More Than Frank
Prize Money:
A$30,300
2016-07-31
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
1 – 7 Race 7  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.74  Track: Synthetic
John Duff & Co H.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Lady’s Persuasion, 3rd: Stingray
Prize Money:
A$50,000
2016-07-27
AUS Swingitlikesayers
6yo g Bel Esprit (AUS) – She’s a Monty (AUS) by Desert King (IRE)
1 – 9 Race 1  Darwin TC  1000m  Time: 0:57.79  Track: Good(3)
HK Holistic Health Klub H.
Trainer: Kym Healy
2nd: Street Royale, 3rd: Evil Miss
Prize Money:
A$18,250
AUS Pot Black
6yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 12 Race 3  Darwin TC  1600m  Time: 1:36.62  Track: Good(3)
Spa Lotus H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Quantum Dot, 3rd: Worthington
Prize Money:
A$20,250
AUS Kalashani Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Space Regent (AUS) by New Regent (CAN)
1 – 15 Race 8  MRC  1300m  Time: 1:22.93  Track: Heavy(8)
Crown Golden Ale H.
Trainer: T T Walsh
2nd: Heza Dude, 3rd: White House Lady
Prize Money:
A$35,000
2016-07-23
AUS Belle Ez
9yo m Bel Esprit (AUS) – Tamarillo (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 7 Race 1  Darwin TC  1200m  Time: 1:09.18  Track: Good(3)
Channel 9 H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Spoilspot, 3rd: Three Gorges
Prize Money:
A$20,250
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 11 Race 2  Gympie TC  1170m  Time: 1:12.09  Track: Good(3)
Property Shop H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Snitziola, 3rd: Canid
Prize Money:
A$8,000
2016-07-22
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 7 Race 6  Ipswich TC  1350m  Time: 1:21.70  Track: Soft(5)
Schweppes H.
Trainer: N J Petersen
2nd: Raffinato, 3rd: Cushy Number
Prize Money:
A$14,000
2016-07-17
AUS Coco Cash
7yo m Bel Esprit (AUS) – Murphy’s Cash (AUS) by Aucash (AUS)
1 – 10 Race 7  Kalgoorlie Boulder RC  1400m  Time: 1:26.36  Track: Soft(5)
Newland Associates H.
Trainer: P R Smythe
2nd: Greystat, 3rd: Boarding
Prize Money:
A$16,500
2016-07-16
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 7 Race 5  Darwin TC  1900m  Time: 0:00.00  Track: Good(3)
Million Dollar Fish Buntine H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Saturday Sorcerer, 3rd: Moon Devil
Prize Money:
A$45,500
2016-07-14
AUS Rooi Roe
4yo m Bel Esprit (AUS) – Rustic Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 12 Race 2  Rockhampton JC  1100m  Time: 1:04.63  Track: Good(4)
Wade Hunt it Maiden H.
Trainer: C Smith
2nd: Rusty Scooter, 3rd: Gai of the Galaxy
Prize Money:
A$16,100
2016-07-09
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 7 Race 3  South Burnett RC  1000m  Time: 1:00.30  Track: Good(3)
Open H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Hizou, 3rd: Bjorn
Prize Money:
A$7,000
2016-07-07
AUS Bomber Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jeune Magic (AUS) by Jeune (Gb)
1 – 11 Race 4  Mackay TC  1050m  Time: 1:00.40  Track: Good(4)
Woodman’s Mitre 10 H.
Trainer: Ms O Cairns
2nd: Cheering, 3rd: Lady Sioux
Prize Money:
A$15,000
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
1 – 9 Race 6  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.42  Track: Synthetic
Polytrack H.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Gold Bar, 3rd: Goodbye Toulouse
Prize Money:
A$30,000
2016-07-03
AUS Venator
5yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Behaviour (AUS) by My Patriarch (GB)
1 – 13 Race 4  Sale TC  1400m  Time: 1:26.44  Track: Soft(6)
Foodworks Sale Maiden P.
Trainer: Ms C Alderson
2nd: Caruselle, 3rd: Hard to Kiss
Prize Money:
A$52,000
2016-07-02
AUS Belle Ez
9yo m Bel Esprit (AUS) – Tamarillo (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 12 Race 7  Darwin TC  1100m  Time: 1:02.85  Track: Good(3)
Ten Darwin H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Moot, 3rd: Spoilspot
Prize Money:
A$20,250
AUS Perfect Rainbow
8yo m Bel Esprit (AUS) – Not So Square (AUS) by Octagonal (NZ)
1 – 10 Race 7  Mackay TC  1800m  Time: 1:52.88  Track: Good(4)
Urban Kitchen H.
Trainer: B J Snelling
2nd: Fille Vilaine, 3rd: Street Fever
Prize Money:
A$15,000
2016-07-01
AUS Belcrest Lady
7yo m Bel Esprit (AUS) – Falcrest (NZ) by Faltaat (USA)
1 – 11 Race 6  Pakenham RC  1600m  Time: 1:40.85  Track: Synthetic
Total Animal Supplies H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Zapurbly, 3rd: Mi Lads Princess
Prize Money:
A$23,000
2016-06-29
AUS So Does He
7yo g Bel Esprit (AUS) – She Does It (AUS) by Archway (IRE)
1 – 9 Race 4  MRC  1400m  Time: 1:26.88  Track: Soft(7)
Racing Photos H.
Trainer: Shawn Mathrick
2nd: Best Suggestion, 3rd: Don’t Get Excited
Prize Money:
A$40,000
2016-06-27
AUS Whyouask
4yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Whytwokay (AUS) by Tale of the Cat (USA)
1 – 8 Race 1  Echuca RC  1200m  Time: 1:16.28  Track: Heavy(9)
Echuca CIH Maiden 2YO P.
Trainer: M W Laurie
2nd: Benny Goes Berzerk, 3rd: Lord Laurie
Prize Money:
A$28,000
2016-06-26
AUS Cleve’s Watching
5yo g Bel Esprit (AUS) – Happy Hallowell (AUS) by Tale of the Cat (USA)
1 – 10 Race 2  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:11.53  Track: Good(4)
DJs Fixed Plant Maintainence Maiden P.
Trainer: P J Fernie
2nd: Revving to Win, 3rd: Scandavista
Prize Money:
A$20,000
AUS Arturo
9yo h Bel Esprit (AUS) – Classy Darcy (AUS) by Blazing Reality (AUS)
1 – 10 Race 9  Pakenham RC  1200m  Time: 1:11.48  Track: Synthetic
Club Officer Now Open H.
Trainer: Ms R Standen
2nd: Jackpot, 3rd: Lady’s Persuasion
Prize Money:
A$23,000
HK Bel Show – Mythical Emperor (H.K.)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Vegas Show (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 14 Race 7  HKJC  1200m  Time: 1:09.25  Track: Good
Derby Restaurant & Bar H.
Trainer: T P Yung
2nd: Ifittakesforever, 3rd: Hero Look
Prize Money:
HK$1,165,000
2016-06-24
AUS Le Bel Opera
7yo g Bel Esprit (AUS) – Comic Opera (AUS) by Singspiel (IRE)
1 – 13 Race 5  Devonport RC  1150m  Time: 1:07.94  Track: Synthetic
Ubet $10k Quaddie Jackpot H.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Manchero, 3rd: Steel Moon
Prize Money:
A$14,000
AUS Antah
5yo g Bel Esprit (AUS) – Talk of Egypt (AUS) by Aliocha (USA)
1 – 7 Race 7  Devonport RC  1880m  Time: 1:57.00  Track: Synthetic
Simons Design Centre H.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Red Sun Rising, 3rd: Lingo
Prize Money:
A$15,000
2016-06-19
NZ Esprit de Corps (NZ)
5yo g Bel Esprit (AUS) – Vercors (NZ) by Catbird (AUS)
1 – 14 Race 9  Te Aroha JC  1400m  Time: 1:29.79  Track: Heavy(10)
Steve Lunjevich Contracting Maiden S.
Trainer: S Autridge & J Richards
2nd: Road Trip, 3rd: So Keep Em
Prize Money:
NZ$7,000
2016-06-16
AUS Perfect Rainbow
8yo m Bel Esprit (AUS) – Not So Square (AUS) by Octagonal (NZ)
1 – 9 Race 4  Mackay TC  1560m  Time: 1:34.72  Track: Good(4)
Suncorp Bank H.
Trainer: B J Snelling
2nd: Lookslikerain, 3rd: Hay Deet
Prize Money:
A$11,000
2016-06-12
AUS Antah
5yo g Bel Esprit (AUS) – Talk of Egypt (AUS) by Aliocha (USA)
1 – 13 Race 5  TTC  1400m  Time: 1:29.71  Track: Heavy(8)
Rayner Transport H.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Songs ‘n’ Stories, 3rd: Pretoria Miss
Prize Money:
A$14,000
2016-06-11
AUS Free Billy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Mycedes (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 9 Race 2  Toowoomba TC  1300m  Time: 1:19.38  Track: Good(4)
R&D Electrical H.
Trainer: Peter G Sinclair
2nd: Fasta Than Light, 3rd: Fiercely Defiant
Prize Money:
A$12,000
2016-06-10
AUS Esprit Light
7yo m Bel Esprit (AUS) – Cerebral (AUS) by Lake Coniston (IRE)
1 – 12 Race 7  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:10.64  Track: Good(4)
Robo’s Rton Cup Tickets H.
Trainer: Trevor Williams
2nd: Just One Wish, 3rd: Double Drama
Prize Money:
A$12,000
2016-06-09
AUS Arturo
9yo h Bel Esprit (AUS) – Classy Darcy (AUS) by Blazing Reality (AUS)
1 – 11 Race 5  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.72  Track: Synthetic
XXXX Gold H.
Trainer: Ms R Standen
2nd: Nightcraft, 3rd: Internship
Prize Money:
A$16,000
2016-06-04
AUS Le Bel Opera
7yo g Bel Esprit (AUS) – Comic Opera (AUS) by Singspiel (IRE)
1 – 9 Race 5  Devonport RC  1000m  Time: 0:58.64  Track: Synthetic
Quaddie Jackpot H.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Manchero, 3rd: Seven Falls
Prize Money:
A$14,000
2016-05-29
MAL Fox Treasure
10yo g Bel Esprit (AUS) – Westernport Bay (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 9 Race 1  Perak TC  1000m  Time:   Track:
Platypus H.
Trainer: R LINES
2nd: Beauty Harmony, 3rd: Aydox
Prize Money:
Rgt.22,000
2016-05-28
AUS Perfect Rainbow
8yo m Bel Esprit (AUS) – Not So Square (AUS) by Octagonal (NZ)
1 – 9 Race 1  Emerald JC  1300m  Time: 1:16.85  Track: Good(3)
Bill Whites Electrics P.
Trainer: B J Snelling
2nd: Spurred Up, 3rd: Manna Gum
Prize Money:
A$7,000
2016-05-24
AUS Free Billy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Mycedes (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 7  Armidale JC  1300m  Time: 1:16.60  Track: Good(3)
Clubs NSW H.
Trainer: Peter G Sinclair
2nd: Mercurian, 3rd: Black Fusion
Prize Money:
A$15,000
2016-05-22
AUS Haut Haut
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jewelled Gate (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 9 Race 5  Shoalhaven City TC  1200m  Time: 1:09.48  Track: Good(3)
Belle of the South H.
Trainer: Ms L Aspros
2nd: Andsoitiswritten, 3rd: Phoebe’s Lass
Prize Money:
A$20,200
2016-05-21
AUS Swingitlikesayers
6yo g Bel Esprit (AUS) – She’s a Monty (AUS) by Desert King (IRE)
1 – 9 Race 2  Hawker RC  1100m  Time: 1:02.04  Track: Good(3)
K S Rasheed Memorial H.
Trainer: Kym Healy
2nd: Kungsleden, 3rd: Irish Mambo
Prize Money:
A$6,000
2016-05-17
AUS Bel Selene
5yo m Bel Esprit (AUS) – Cleopatra’s Girl (AUS) by At Talaq (USA)
1 – 6 Race 4  Wyong RC  1200m  Time: 1:10.83  Track: Good(4)
Pullman Magenta Resort Maiden P.
Trainer: G Portelli
2nd: Diamond Meteor, 3rd: Echo Melody
Prize Money:
A$20,875
2016-05-15
AUS Le Bel Opera
7yo g Bel Esprit (AUS) – Comic Opera (AUS) by Singspiel (IRE)
1 – 8 Race 8  Devonport RC  1000m  Time: 0:59.14  Track: Synthetic
Simons Design Centre H.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Steel Moon, 3rd: Manchero
Prize Money:
A$14,000
MAL Sandy Might
7yo g Bel Esprit (AUS) – La Estancia (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 9 Race 9  Selangor TC  1400m  Time:   Track:
Class 5 H.
Trainer: R LINES
2nd: Little Lion, 3rd: Red Eastern
Prize Money:
Rgt.20,906
2016-05-14
AUS Cash’s Reject
6yo g Bel Esprit (AUS) – Fustaan (AUS) by Ekraar (USA)
1 – 12 Race 3  Burrandowan PRC  1200m  Time: 1:10.24  Track: Good(3)
Clovely Estate Maiden P.
Trainer: G W Schrader
2nd: Psycho Said So, 3rd: Markover
Prize Money:
A$9,000
AUS Shades of Bella
7yo m Bel Esprit (AUS) – Shades of Laughter (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 – 11 Race 3  MRC  1200m  Time: 1:10.86  Track: Good(3)
Arvanitis Philanthropy H.
Trainer: D K Weir
2nd: Takeover, 3rd: Khutulun
Prize Money:
A$80,000
2016-05-13
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 9 Race 6  Ipswich TC  1000m  Time: 0:57.63  Track: Good(4)
Stan Patch Hospice H.
Trainer: Damien Rideout
2nd: Falchion, 3rd: Kiss the Condor
Prize Money:
A$14,000
2016-05-12
AUS Controlled
9yo g Bel Esprit (AUS) – Road to Kyiv (AUS) by Scenic (IRE)
1 – 9 Race 2  Werribee RC  1100m  Time: 1:08.95  Track: Soft(7)
Select One Catering Maiden P.
Trainer: Jody Thompson
3rd: Miss Morgana
Prize Money:
A$21,500
2016-05-08
AUS Melanion
6yo g Bel Esprit (AUS) – Eliza Park (AUS) by Scenic (IRE)
1 – 12 Race 4  Bairnsdale RC  1200m  Time: 1:11.14  Track: Good(3)
Armstrong Equipment Hire H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Sergeant Hightower, 3rd: Internship
Prize Money:
A$16,000
2016-05-07
AUS Hugo Drax
7yo g Bel Esprit (AUS) – Kurylenko (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 5 Race 1  Carnarvon RC  1000m  Time: 0:58.06  Track: Good(3)
Northern Aspect Construction H.
Trainer: R D Murphy
2nd: Knot Afraid, 3rd: Billestrini
Prize Money:
A$10,000
2016-05-01
AUS Le Bel Opera
7yo g Bel Esprit (AUS) – Comic Opera (AUS) by Singspiel (IRE)
1 – 13 Race 4  Devonport RC  1150m  Time: 1:08.05  Track: Synthetic
Happy Anniversary Leon & Maree H.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Gee Gees Blondie, 3rd: Nuclear Hero
Prize Money:
A$14,000
2016-04-30
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 6  Bundaberg RC  1380m  Time: 1:22.10  Track: Good(3)
Chalet Motor Inn H.
Trainer: L C Anderson
2nd: King Kahn, 3rd: Gas Burner
Prize Money:
A$7,000
AUS Bomber Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jeune Magic (AUS) by Jeune (Gb)
1 – 8 Race 2  Mackay TC  1200m  Time: 1:09.89  Track: Good(4)
Shamrock Hotel H.
Trainer: Ms O Cairns
2nd: Kodo, 3rd: The Teeny Hass
Prize Money:
A$10,000
2016-04-27
AUS Salty
5yo g Bel Esprit (AUS) – Ocean Challenger (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 12 Race 2  Bunbury TC  1200m  Time: 1:12.85  Track: Soft(5)
Weathersafe Shade Sails Maiden P.
Trainer: R W Price
2nd: Shadablaze, 3rd: Meritocracy
Prize Money:
A$15,000
AUS Aurum Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – Lakemba Gold (AUS) by Made of Gold (USA)
1 – 11 Race 6  MRC  1600m  Time: 1:37.40  Track: Good(3)
Ladbrokes Live Play H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Iron Spider, 3rd: Mr Wonderful
Prize Money:
A$40,000
2016-04-24
AUS Release the Speed
6yo g Bel Esprit (AUS) – Special Deece (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 11 Race 8  Bendigo JC  1100m  Time: 1:04.16  Track: Good(3)
Jayco H.
Trainer: Ms M Anderson
2nd: Swing With Me, 2nd: Destiny’s Reward
Prize Money:
A$23,000
2016-04-23
AUS Bella Capri
6yo m Bel Esprit (AUS) – White Hart Lane (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 13 Race 2  MRC  1000m  Time: 0:57.89  Track: Good(4)
Grand Hotel Frankston H.
Trainer: Luke Oliver
2nd: Magnagem, 3rd: Grey Street
Prize Money:
A$60,000
2016-04-22
AUS Cleaver
9yo g Bel Esprit (AUS) – Mill Lady (NZ) by Straight Strike (USA)
1 – 10 Race 7  Townsville TC  1000m  Time: 0:57.29  Track: Good(4)
XXXX Gold H.
Trainer: T W Butts
2nd: Lover of Life, 3rd: Zindzela
Prize Money:
A$12,000
2016-04-17
AUS King’s Spirit
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sheedy’s Sheila (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 9 Race 8  Devonport RC  1000m  Time: 0:58.96  Track: Synthetic
Tasracing.com.au H.
Trainer: Leanne & Clinton Gaffney
2nd: Seven Falls, 3rd: Nuclear Star
Prize Money:
A$14,000
2016-04-16
AUS Esprit de Sol
6yo g Bel Esprit (AUS) – Midnight Sun (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 8 Race 6  Grenfell PRC  1400m  Time: 1:24.47  Track: Firm(2)
Picnic Cup
Trainer: G R Gooch
2nd: Sergeant Bilko, 3rd: King Brown
Prize Money:
A$5,000
2016-04-15
AUS Say You Love Me
6yo m Bel Esprit (AUS) – Monaco Princess (AUS) by King’s Best (USA)
1 – 14 Race 5  Clarence River JC  1410m  Time: 1:24.06  Track: Soft(5)
Andrew Graham Electrician H.
Trainer: M J Dunn
2nd: Best Dressed Lady, 3rd: Perfect Offering
Prize Money:
A$15,000
AUS Jersey Girl
6yo m Bel Esprit (AUS) – Danure (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 12 Race 5  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:58.85  Track: Good(3)
Mypunter.com H.
Trainer: M G Price
2nd: Snitzel Music, 3rd: Viascon
Prize Money:
A$25,000
2016-04-09
AUS Starlight Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Starspect (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 4 Race 3  Bowen TC  1280m  Time: 1:16.45  Track: Firm(2)
Bowen Industrial Hire H.
Trainer: Alby Molino
2nd: Star Truce, 3rd: Mishani Centurion
Prize Money:
A$7,000
AUS Playboy Spike
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tulla Lass (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 10 Race 2  Woolamai DRC  1008m  Time: 1:02.30  Track: Good(4)
R Johnson Classic Trophy Race H.
Trainer: A G Pace
2nd: Stan the Man, 3rd: Freshwater Reset
Prize Money:
A$2,500
2016-04-07
AUS Leicameares
7yo m Bel Esprit (AUS) – Alrosa (AUS) by Bigstone (IRE)
1 – 9 Race 6  Kyneton & Hanging Rock RC  1100m  Time: 1:06.25  Track: Good(4)
Sportsbet Cash Card H.
Trainer: Dean Krongold
2nd: Azzcool, 3rd: Senor Juez
Prize Money:
A$16,000
2016-04-02
AUS Starlight Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Starspect (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 8 Race 3  Innisfail TC  1200m  Time: 1:09.75  Track: Good(3)
Shed Boss P.
Trainer: Alby Molino
2nd: Tieres Rock, 3rd: Hydrive
Prize Money:
A$7,000
2016-03-31
AUS Bomber Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jeune Magic (AUS) by Jeune (Gb)
1 – 11 Race 3  Rockhampton JC  1100m  Time: 1:04.32  Track: Good(4)
Ray White Maiden H.
Trainer: Ms O Cairns
2nd: Ziza Spirit, 3rd: Outback Pirate
Prize Money:
A$13,000
2016-03-30
AUS Jersey Girl
6yo m Bel Esprit (AUS) – Danure (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 9 Race 1  Bendigo JC  1000m  Time: 0:58.55  Track: Good(4)
Jayco Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Ameristralia, 3rd: J’star
Prize Money:
A$23,000
2016-03-29
AUS Say You Love Me
6yo m Bel Esprit (AUS) – Monaco Princess (AUS) by King’s Best (USA)
1 – 10 Race 6  Clarence River JC  1406m  Time: 1:24.50  Track: Good(3)
Big Money H.
Trainer: M J Dunn
2nd: Imza Smoothie, 3rd: Ministry of Fear
Prize Money:
A$15,000
2016-03-28
AUS Free Billy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Mycedes (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 12 Race 7  Goondiwindi RC  1200m  Time: 1:09.14  Track: Good(3)
Railway Hotel H.
Trainer: Peter G Sinclair
2nd: Shigeru Mahogany, 3rd: More Leverage
Prize Money:
A$20,000
2016-03-26
AUS Belgietto
11yo g Bel Esprit (AUS) – Adagietto (NZ) by Sackford (USA)
1 – 7 Race 6  Clare RC  1200m  Time: 1:12.41  Track: Good(3)
O’Dea Solar& Electrical H.
Trainer: J W Cornell
2nd: Impulse Buy, 3rd: Svetski
Prize Money:
A$10,000
AUS Spirited Saint
7yo g Bel Esprit (AUS) – Siphon (AUS) by Lonhro (AUS)
1 – 5 Race 2  Einasleigh RC  1220m  Time: 1:13.49  Track: Good(3)
Bushmans Horse Floats H.
Trainer: Samantha Molino
2nd: Schnelles Pferd, 3rd: Dane Will Do
Prize Money:
A$12,100
MAL Thirteenthknight – Lazaroo (Mal.)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Off Balance (NZ) by Veloso (NZ)
1 – 7 Race 2  Penang TC  1200m  Time:   Track:
Deutsche Mark H.
Trainer: CW ROBERT
2nd: Marini Waltz, 3rd: Lee’s Melody
Prize Money:
Rgt.22,000
2016-03-23
AUS Bel Sorbet
7yo g Bel Esprit (AUS) – Absorb (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 8 Race 1  Balaklava RC  1050m  Time: 1:01.58  Track: Good(3)
Coopers Maiden P.
Trainer: D J Halliday
2nd: Just Wally, 3rd: Get in the Bowl
Prize Money:
A$12,000
2016-03-20
AUS Spirit of the Dawn
7yo g Bel Esprit (AUS) – Palace Dawn (AUS) by Palace Music (USA)
1 – 6 Race 3  SCTC  1000m  Time: 0:58.04  Track: Good(4)
Maroochy Roos Juniors H.
Trainer: S W Kendrick
2nd: True Royal, 3rd: Unique Mistique
Prize Money:
A$16,000
2016-03-19
AUS Swingitlikesayers
6yo g Bel Esprit (AUS) – She’s a Monty (AUS) by Desert King (IRE)
1 – 9 Race 3  Broken Hill St.Pats RC  1200m  Time: 1:11.44  Track: Good(3)
Sureway Employment H.
Trainer: Kym Healy
2nd: Spinning Crown, 3rd: Goose Green
Prize Money:
A$10,850
MAL Sacred City
9yo g Bel Esprit (AUS) – In Hoi An (AUS) by Great Dane (IRE)
1 – 6 Race 3  Penang TC  1100m  Time:   Track:
Chinatown III H..
Trainer: PS KUMARAN
2nd: The Thinker, 3rd: Capricci Prince
Prize Money:
Rgt.51,000
2016-03-17
AUS Aurum Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – Lakemba Gold (AUS) by Made of Gold (USA)
1 – 12 Race 6  Pakenham RC  1600m  Time: 1:39.55  Track: Good(3)
Racing.com H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: My Dancing Duel, 3rd: Gilago
Prize Money:
A$25,000
2016-03-14
AUS Free Billy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Mycedes (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 5  Armidale JC  1300m  Time: 1:16.79  Track: Good(3)
Roberts & Morrow Accountants H.
Trainer: Peter G Sinclair
2nd: Rockatorio, 3rd: So You Know
Prize Money:
A$15,500
2016-03-12
AUS Angels Beach
8yo m Bel Esprit (AUS) – Descendant (AUS) by Zeditave (AUS)
2 – 10 Race 5  ATC  1100m  Time: 1:03.45  Track: Good(3)
Maurice McCarten S., Gr.3
Trainer: G A Ryan
1st: Alberto Magic, 3rd: Bachman
Prize Money:
A$151,000
2016-03-04
AUS Killawarra
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sun ‘n’ Soda (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 12 Race 6  Port Lincoln & North Shields RC  1210m  Time: 1:12.52  Track: Good(3)
Ramsey Bros H.
Trainer: D K Carrison
2nd: Arwa, 3rd: Rain Attack
Prize Money:
A$17,500
2016-02-28
AUS Belsapphire
5yo m Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 8 Race 2  Sale TC  1200m  Time: 1:11.01  Track: Good(4)
Turnbull Plumbing P.
Trainer: J F Moloney
2nd: Antianara, 3rd: Skywishes
Prize Money:
A$23,000
2016-02-25
AUS Believing
5yo g Bel Esprit (AUS) – Hypatia (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 10 Race 1  Pakenham RC  1200m  Time: 1:13.17  Track: Good(4)
Racing.com 3YO Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Hangin’ Tough, 3rd: Written Guarantee
Prize Money:
A$34,000
2016-02-23
AUS Forbidden Kisses
6yo m Bel Esprit (AUS) – My Broken Drum (GB) by Slickly (FR)
1 – 11 Race 5  Newcastle JC  1200m  Time: 1:09.93  Track: Good(3)
XXXX Gold H.
Trainer: G A Ryan
2nd: Lycia, 3rd: Rosaleisha
Prize Money:
A$22,000
2016-02-22
AUS Pot Black
6yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 10 Race 9  Tatura RC  1400m  Time: 1:25.41  Track: Good(4)
XXXX Gold H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Mohini, 3rd: Under God’s Sky
Prize Money:
A$16,000
2016-02-20
AUS Free Billy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Mycedes (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 9 Race 5  Moree RC  1400m  Time: 1:22.90  Track: Good(3)
Pacific National H.
Trainer: Peter G Sinclair
2nd: Real Blonde, 3rd: Blaze Heart
Prize Money:
A$6,000
2016-02-13
AUS Mollara
7yo m Bel Esprit (AUS) – Woodjah (AUS) by Jugah (USA)
1 – 8 Race 1  Nanango RC  800m  Time: 0:45.19  Track: Good(3)
Threeway Photos H.
Trainer: Glenn Richardson
2nd: Rocking Connection, 3rd: Shouts All Round
Prize Money:
A$7,000
AUS Bel Sir
10yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 10 Race 5  Yarra Valley RC  1950m  Time: 1:59.92  Track: Good(4)
De Bortoli H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Classy Ruby, 3rd: Aurora Miss
Prize Money:
A$20,000
2016-02-11
AUS Belcrest Lady
7yo m Bel Esprit (AUS) – Falcrest (NZ) by Faltaat (USA)
1 – 7 Race 1  Ballarat TC  1600m  Time: 1:41.66  Track: Good(4)
CE Bartlett H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Strategic Demand, 3rd: Plan
Prize Money:
A$21,275
AUS Snappy Esprit
6yo g Bel Esprit (AUS) – Bonbird (NZ) by Bluebird (USA)
1 – 11 Race 4  Ballarat TC  1000m  Time: 0:56.85  Track: Good(4)
Hygain H.
Trainer: Ms D Chapman
2nd: Duhallow, 3rd: Cardinal Kingdom
Prize Money:
A$23,000
2016-02-10
HK Chevalier Star
6yo g Bel Esprit (AUS) – Murray Mary (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 – 11 Race 6  HKJC  1200m  Time: 1:09.89  Track: Good
Fat Choi H.
Trainer: J Moore
2nd: Newpilio, 3rd: All My Gain
Prize Money:
HK$1,165,000
2016-02-09
AUS Say You Love Me
6yo m Bel Esprit (AUS) – Monaco Princess (AUS) by King’s Best (USA)
1 – 14 Race 3  Clarence River JC  1410m  Time: 1:23.85  Track: Good(4)
Grafton Country Championships Maiden P.
Trainer: M J Dunn
2nd: La Cigale, 3rd: Morendi
Prize Money:
A$15,000
AUS Belcielo
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sera Cielo (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 13 Race 8  Stony Creek RC  1600m  Time: 1:38.94  Track: Good(3)
Invy Espy Hotel H.
Trainer: M C Watts
2nd: Takoda, 3rd: Mutajara
Prize Money:
A$16,000
2016-02-06
AUS Call Me Tess
4yo m Bel Esprit (AUS) – Songs of Vienna (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 11 Race 1  Bendigo JC  900m  Time: 0:51.61  Track: Good(4)
My Hair Maiden 2YO P.
Trainer: J F Moloney
2nd: Havildar, 3rd: Magnarock
Prize Money:
A$27,200
AUS Miss Adele
6yo m Bel Esprit (AUS) – Villa Lante (AUS) by Filante (NZ)
1 – 14 Race 8  SAJC  1200m  Time: 1:09.84  Track: Good(3)
Ubet H.
Trainer: John Hyam
2nd: Pepper the Pin, 3rd: Tycoon Queen
Prize Money:
A$40,000
2016-01-31
AUS Canna
11yo g Bel Esprit (AUS) – Carnlough (NZ) by First Norman (USA)
1 – 6 Race 6  Geelong RC  1741m  Time: 1:50.42  Track: Soft(7)
Koombalah Park H.
Trainer: Paul McKenna
2nd: Classy Ruby, 3rd: Liquido
Prize Money:
A$21,850
2016-01-30
AUS Playboy Spike
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tulla Lass (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 7 Race 1  Healesville ARC  1000m  Time: 1:00.60  Track: Soft(6)
Welcome to Healesville Maiden P.
Trainer: A G Pace
2nd: Orchid Shot, 3rd: Look Away Now
Prize Money:
A$3,000
AUS Gippsland Boy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Innocent Belle (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 5 Race 1  King Island RC  1000m  Time: 0:57.37  Track: Good(3)
DSM Foods H.
Trainer: R J Keys
2nd: Comsuadi, 3rd: Abby Fair
Prize Money:
A$2,300
MAL Thirteenthknight – Lazaroo (Mal.)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Off Balance (NZ) by Veloso (NZ)
1 – 10 Race 6  Penang TC  1400m  Time:   Track:
Central London H.
Trainer: J TAN
2nd: Perfect Fixer, 3rd: Contented
Prize Money:
Rgt.22,000
2016-01-29
AUS Gangnam Style
7yo g Bel Esprit (AUS) – Miduki (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 7 Race 3  MVRC  1000m  Time: 0:58.97  Track: Soft(5)
Quest H.
Trainer: Ms N Burke
2nd: Little Capri, 3rd: Source Code
Prize Money:
A$40,000
2016-01-28
AUS Labuan Star
5yo g Bel Esprit (AUS) – Racy Alice (AUS) by Langfuhr (CAN)
1 – 9 Race 1  Warrnambool RC  1100m  Time: 1:04.70  Track: Good(4)
Subway Homemaker Centre Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Barely a Diamond, 3rd: Doin’ it Solo
Prize Money:
A$21,500
2016-01-24
AUS Aurum Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – Lakemba Gold (AUS) by Made of Gold (USA)
1 – 8 Race 7  Sale TC  1700m  Time: 1:47.32  Track: Good(4)
JSM Embroidery & Workwear H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: God Help Her, 3rd: Gallant Spur
Prize Money:
A$23,000
2016-01-23
AUS Burst Away
5yo g Bel Esprit (AUS) – Filly of Choice (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 10 Race 7  SAJC  1200m  Time: 1:10.56  Track: Good(4)
Hughes Chauffeured Limousines H.
Trainer: Jon O’Connor
2nd: Trueno, 3rd: Pepper the Pin
Prize Money:
A$30,000
2016-01-21
AUS Bella Capri
6yo m Bel Esprit (AUS) – White Hart Lane (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 10 Race 5  Pakenham RC  1000m  Time: 0:57.95  Track: Good(4)
CC’s Playhouse H.
Trainer: Luke Oliver
2nd: Autumn Time, 3rd: Bob of the Head
Prize Money:
A$25,000
AUS Bel Dancer
7yo m Bel Esprit (AUS) – La Kingdom Star (AUS) by Bicentenary (AUS)
1 – 11 Race 5  Wangaratta TC  1000m  Time: 0:58.55  Track: Good(4)
Crownbet H.
Trainer: P F Maher
2nd: Rhonda in Paris, 3rd: Rustic Debutante
Prize Money:
A$16,000
2016-01-16
AUS Trois Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Tricky Belle (AUS) by Clang (AUS)
1 – 14 Race 1  Albury RC  1600m  Time: 1:38.50  Track: Good(3)
Commercial Club Reflectlections Maiden P.
Trainer: A Fitzgerald
2nd: Force of Magic, 3rd: Gun Trace
Prize Money:
A$15,000
AUS Sound of Victory
9yo g Bel Esprit (AUS) – My Jaspa (NZ) by Heroicity (AUS)
1 – 5 Race 3  Ceduna RC  1200m  Time: 1:09.50  Track: Good(3)
Toyota Australia H.
Trainer: R J Wilkins
2nd: Sweet Never, 3rd: Rock Speed
Prize Money:
A$7,600
AUS Miss Softhands
8yo m Bel Esprit (AUS) – Winslet (AUS) by Grand Lodge (USA)
1 – 10 Race 2  VRC  1400m  Time: 1:23.37  Track: Good(4)
Owner.Racing.com H.
Trainer: C W Little
2nd: Whistle Baby, 3rd: Vital Importance
Prize Money:
A$80,000
2016-01-15
AUS Smokin’ Bella
5yo m Bel Esprit (AUS) – Gallant Lady (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 11 Race 2  Cranbourne TC  1200m  Time: 1:11.78  Track: Good(3)
Unox Maiden P.
Trainer: Wez Hunter
2nd: Miss Morgana, 3rd: Miss Magnifique
Prize Money:
A$27,000
2016-01-14
AUS Fast Focus
8yo g Bel Esprit (AUS) – Distant Grace (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 9 Race 4  Rockhampton JC  1050m  Time: 0:59.65  Track: Good(4)
100 Club 2016 Season H.
Trainer: J E McConachy
2nd: Testascana, 3rd: Kuaima
Prize Money:
A$13,000
2016-01-09
MAL Belwins
11yo g Bel Esprit (AUS) – Beauty World (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 12 Race 1  Selangor TC  1200m  Time:   Track:
Class 5 H.
Trainer: I ISMADI
2nd: Bull and Bear, 3rd: Eleven Up
Prize Money:
Rgt.22,000
2016-01-06
AUS Miss Softhands
8yo m Bel Esprit (AUS) – Winslet (AUS) by Grand Lodge (USA)
1 – 6 Race 1  MRC  1300m  Time: 1:18.09  Track: Good(4)
Grand Hotel Frankston H.
Trainer: C W Little
2nd: Shacarde, 3rd: Marrakesh
Prize Money:
A$38,400
2016-01-01
AUS Francesca Belle
6yo m Bel Esprit (AUS) – Slashing Sort (AUS) by Blazing Sword (AUS)
1 – 6 Race 1  Terang RC  1000m  Time: 0:59.37  Track: Good(3)
Star Printing Maiden P.
Trainer: Aaron Purcell
2nd: Strathbyrne, 3rd: Gay Skier
Prize Money:
A$11,000
2015-12-28
AUS Bel Dancer
7yo m Bel Esprit (AUS) – La Kingdom Star (AUS) by Bicentenary (AUS)
1 – 10 Race 3  Corowa RC  1000m  Time: 0:56.74  Track: Good(3)
Bistro Terrace H.
Trainer: P F Maher
2nd: Shezapoppi, 3rd: Cheap Tycoon
Prize Money:
A$15,000
AUS Summers Day
9yo m Bel Esprit (AUS) – Sunbeam Sally (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 7 Race 7  Yarra Valley RC  1000m  Time: 0:59.95  Track: Soft(7)
Hargreaves Hill Brewery H.
Trainer: Ricky Maund
2nd: But Perfect, 3rd: Perfect Rush
Prize Money:
A$16,000
2015-12-26
AUS Miss Adele
6yo m Bel Esprit (AUS) – Villa Lante (AUS) by Filante (NZ)
1 – 12 Race 6  SAJC  1200m  Time: 1:10.55  Track: Good(3)
Wayne Henson’s 70th H.
Trainer: John Hyam
2nd: Regal Magnus, 3rd: Daunting Dancer
Prize Money:
A$40,000
2015-12-24
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
1 – 9 Race 7  Sale TC  1200m  Time: 1:10.31  Track: Good(4)
Lazzaro Bros Fruiterers H.
Trainer: C & C Alderson
2nd: Heza Dude, 3rd: Thumbtacks
Prize Money:
A$30,000
2015-12-23
AUS Spirit of the Dawn
7yo g Bel Esprit (AUS) – Palace Dawn (AUS) by Palace Music (USA)
1 – 6 Race 4  BRC  1050m  Time: 1:00.16  Track: Firm(2)
Pages Event Equipment Hire H.
Trainer: S W Kendrick
2nd: Hi I’m Back, 3rd: Gun Case
Prize Money:
A$20,000
AUS Antah
5yo g Bel Esprit (AUS) – Talk of Egypt (AUS) by Aliocha (USA)
1 – 11 Race 4  TTC  1200m  Time: 1:12.06  Track: Good(4)
Toll Tasmania Maiden P.
Trainer: L, D & T Wells
2nd: Sphero, 3rd: Sunday School
Prize Money:
A$14,000
2015-12-12
AUS Tequila Red
7yo g Bel Esprit (AUS) – Spectrum’s Image (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 5 Race 3  Darwin TC  1100m  Time: 1:03.79  Track: Good(3)
Domain.com.au H.
Trainer: Carl Spry
2nd: Lucky Strategy, 3rd: Frisky Albert
Prize Money:
A$13,500
AUS Cheeky Babe
5yo m Bel Esprit (AUS) – Ilithyia (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 9 Race 6  Illawarra TC  1000m  Time: 0:56.33  Track: Good(3)
TLC Plumbing H.
Trainer: David Pfieffer
2nd: Hall Pass, 3rd: Angel Miss
Prize Money:
A$22,000
AUS Ship’s Captain
7yo g Bel Esprit (AUS) – Initial Venture (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 11 Race 7  SAJC  1000m  Time: 0:58.14  Track: Good(3)
Hughes Chauffeured Limousines H.
Trainer: Ryan Balfour
2nd: Regal Spur, 3rd: Alcobro
Prize Money:
A$30,000
2015-12-11
AUS Beluga Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Gazella (AUS) by Intergaze (AUS)
1 – 9 Race 4  Devonport RC  1150m  Time: 1:08.27  Track: Synthetic
Impressions Hair & Body H.
Trainer: Scott Brunton
2nd: Auntie Beverley, 3rd: Vengeance of Fury
Prize Money:
A$14,000
AUS Miss Softhands
8yo m Bel Esprit (AUS) – Winslet (AUS) by Grand Lodge (USA)
1 – 12 Race 8  Sale TC  1212m  Time: 1:11.00  Track: Good(3)
GBG Concrete & Construction H.
Trainer: C W Little
2nd: Mick’s Hustler, 3rd: Somethinghappening
Prize Money:
A$20,000
AUS Spirit of the Dawn
7yo g Bel Esprit (AUS) – Palace Dawn (AUS) by Palace Music (USA)
1 – 8 Race 1  Tweed River JC  1010m  Time: 0:58.90  Track: Good(4)
Murwillumbah Truck Centre H.
Trainer: S W Kendrick
2nd: Electric Kimbo, 3rd: Pompeii Flyer
Prize Money:
A$15,000
2015-12-09
AUS Lady Esprit
5yo m Bel Esprit (AUS) – Fanciful Bella (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 11 Race 6  MRC  1000m  Time: 0:56.82  Track: Good(3)
Thanks Pumper H.
Trainer: C Maher
2nd: Constant Justice, 3rd: Fascinating Lady
Prize Money:
A$35,000
2015-12-06
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 12 Race 9  Metro Manila TC  1400m  Time:   Track:
OIC Mayor Eduardo Duay Calixto Memorial Trophy
Trainer:
2nd: Mutyanangkalyos, 3rd: La Loma Queen
Prize Money:
2015-12-05
AUS Starlight Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Starspect (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 9 Race 3  Innisfail TC  1200m  Time: 1:10.32  Track: Good(3)
Trans North Bus Service H.
Trainer: Alby Molino
2nd: Schnelles Pferd, 3rd: Try Me Dol
Prize Money:
A$7,000
2015-12-04
AUS Bel Casa
8yo m Bel Esprit (AUS) – Flying Foxtrot (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 – 9 Race 7  Mount Gambier RC  1550m  Time: 1:35.42  Track: Good(3)
O’Connor & Graney H.
Trainer: M A O’Leary
2nd: Deronimo, 3rd: Valentinian
Prize Money:
A$11,000
AUS Love Days
5yo m Bel Esprit (AUS) – A Lust to Live (AUS) by Stratum (AUS)
1 – 8 Race 2  MVRC  1200m  Time: 1:10.42  Track: Good(3)
Hossack Smash Repairs H.
Trainer: C W McDonald
2nd: Better Strike, 3rd: Validate
Prize Money:
A$65,400
2015-12-01
AUS Asia Spirit
5yo g Bel Esprit (AUS) – Drop Anchor (AUS) by At Talaq (USA)
1 – 11 Race 3  Kilmore TC  1112m  Time: 1:05.00  Track: Good(4)
Christmas Lunch at Trackside Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Tanto Bianco, 3rd: Pappanick
Prize Money:
A$29,000
2015-11-29
AUS Esprit Light
7yo m Bel Esprit (AUS) – Cerebral (AUS) by Lake Coniston (IRE)
1 – 12 Race 7  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:09.83  Track: Good(4)
Happy Birthday Carol Twigg H.
Trainer: Trevor Williams
2nd: Son of a Warrior, 3rd: Bernin Loose
Prize Money:
A$13,000
MAL Sacred City
9yo g Bel Esprit (AUS) – In Hoi An (AUS) by Great Dane (IRE)
1 – 11 Race 3  Selangor TC  1100m  Time:   Track:
Class 4 H.
Trainer: PS KUMARAN
2nd: Travertine, 3rd: Gazoo
Prize Money:
Rgt.49,000
2015-11-28
AUS Gippsland Boy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Innocent Belle (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 7 Race 2  King Island RC  1000m  Time: 0:58.03  Track: Good(3)
King Island Motors H.
Trainer: R J Keys
2nd: Denim Fist, 3rd: Dubai Hero
Prize Money:
A$2,300
AUS Belle Melba
6yo m Bel Esprit (AUS) – Jims Bird (AUS) by Van Nistelrooy (USA)
1 – 8 Race 6  SAJC  1100m  Time: 1:04.86  Track: Good(3)
Prime Traffic Solutions H.
Trainer: C W McDonald
2nd: Daunting Dancer, 3rd: Boldacious Girl
Prize Money:
A$39,560
2015-11-26
AUS Spritely Girl
7yo m Bel Esprit (AUS) – Gladden (AUS) by Covetous (AUS)
1 – 7 Race 5  Sale TC  1205m  Time: 1:12.47  Track: Good(4)
Crush Fine Wines H.
Trainer: Jason Warren
2nd: Ballinaclash, 3rd: Red Inca
Prize Money:
A$28,800
2015-11-23
AUS Love Days
5yo m Bel Esprit (AUS) – A Lust to Live (AUS) by Stratum (AUS)
1 – 12 Race 1  Warrnambool RC  1100m  Time: 1:05.12  Track: Good(4)
Westcoast Wilcleen Services Maiden P.
Trainer: C W McDonald
2nd: Childhood Secret, 3rd: Bisenkov
Prize Money:
A$22,000
2015-11-22
SIN Pratt Street (NZ)
5yo g Bel Esprit (AUS) – Blue Quail (AUS) by Bluebird (USA)
1 – 10 Race 2  Singapore TC  1100m  Time: 1:05.95  Track:
Restricted Maiden S.
Trainer: RB MARSH
2nd: Lady Iffraaj, 3rd: Gold Pin
Prize Money:
S$75,000
2015-11-20
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 7 Race 5  Metro Manila TC  1200m  Time:   Track:
Special H.
Trainer:
2nd: Final Impact, 3rd: Rogue
Prize Money:
2015-11-17
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
1 – 11 Race 8  Bairnsdale RC  1206m  Time: 1:10.07  Track: Good(3)
Dwyers Volkswagen H.
Trainer: C & C Alderson
2nd: Mega Rich, 3rd: Yours Mine Ours
Prize Money:
A$20,000
2015-11-16
AUS Lady’s Persuasion
6yo m Bel Esprit (AUS) – Absorb (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 9 Race 10  Echuca RC  1400m  Time: 1:25.97  Track: Good(3)
1 Print H.
Trainer: M G Price
2nd: All Host, 3rd: Sunny Orient
Prize Money:
A$20,000
2015-11-14
AUS Figtree
6yo g Bel Esprit (AUS) – Emmaagh (AUS) by Regal Classic (CAN)
1 – 10 Race 8  ATC  1350m  Time: 1:25.17  Track: Heavy(9)
Cellarbrations in Hills H.
Trainer: Ms G Markwell
2nd: Ziggy Willie, 3rd: Danish Twist
Prize Money:
A$85,000
AUS Starlight Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Starspect (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 12 Race 4  Innisfail TC  1200m  Time: 1:10.62  Track: Good(3)
Collins Catering H.
Trainer: Alby Molino
2nd: It’s Gonna Happen, 3rd: Master Danny
Prize Money:
A$7,000
2015-11-13
AUS Ritzy Raff
5yo g Bel Esprit (AUS) – Raffin (AUS) by Gold Carat (USA)
1 – 10 Race 2  Latrobe Valley RC  1100m  Time: 1:05.99  Track: Good(4)
Barbeques Galore Maiden P.
Trainer: Grant & Peter Dalziel
2nd: Realise the Dream, 3rd: Sintara
Prize Money:
A$29,000
AUS Spirit or Lager
7yo g Bel Esprit (AUS) – My Fair Lago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 12 Race 9  MVRC  1200m  Time: 1:10.80  Track: Good(3)
William Hill H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Tykiato, 3rd: Majestic Artie
Prize Money:
A$40,000
2015-11-12
AUS Esprit Hero
6yo g Bel Esprit (AUS) – Meru Hill (AUS) by Favorite Trick (USA)
1 – 13 Race 7  Bunbury TC  1410m  Time: 1:25.12  Track: Good(3)
Member Number 257 Paul Ford H.
Trainer: M L Lane
2nd: Entrechat, 3rd: Herecomesthestorm
Prize Money:
A$17,500
2015-11-11
AUS Mr Porter
7yo g Bel Esprit (AUS) – Dolce Gabana (AUS) by Jeune (Gb)
1 – 10 Race 5  Balaklava RC  1410m  Time: 1:23.74  Track: Good(3)
North East Isuzu H.
Trainer: M S Minervini
2nd: Flirty Gerty, 3rd: Amiconi Originale
Prize Money:
A$15,000
2015-11-08
AUS Spirit of the Dawn
7yo g Bel Esprit (AUS) – Palace Dawn (AUS) by Palace Music (USA)
1 – 7 Race 2  SCTC  1000m  Time: 0:58.12  Track: Soft(5)
Brand & Slater Architects H.
Trainer: S W Kendrick
2nd: Written Honour, 3rd: Clateau
Prize Money:
A$16,000
2015-11-06
SIN Bellwether
7yo g Bel Esprit (AUS) – Final Act (USA) by Came Home (USA)
1 – 12 Race 9  Singapore TC  1000m  Time: 0:58.52  Track:
Benchmark 83 H.
Trainer: M FREEDMAN
2nd: Pioneer Seven, 3rd: Great Sun
Prize Money:
S$100,000
2015-11-05
AUS Romantic Spirit
7yo m Bel Esprit (AUS) – Romantic Flyer (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 8 Race 4  Pakenham RC  1000m  Time: 0:59.37  Track: Good(4)
Image Direct H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Mr Bandit Country, 3rd: My Survivor
Prize Money:
A$10,000
2015-11-03
AUS Esprit Hero
6yo g Bel Esprit (AUS) – Meru Hill (AUS) by Favorite Trick (USA)
1 – 8 Race 1  Bunbury TC  1208m  Time: 1:12.57  Track: Good(3)
Tabtouch With Cash Maiden P.
Trainer: M L Lane
2nd: Audience, 3rd: It’s a Chance
Prize Money:
A$12,500
AUS Trimensa
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vaingt Trois (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 – 12 Race 7  SAJC  1050m  Time: 1:00.40  Track: Good(3)
Exelsuper H.
Trainer: Robert Atkinson
2nd: Akkacan, 3rd: Babitzin
Prize Money:
A$20,000
2015-10-31
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
2 – 12 Race 4  VRC  1200m  Time: 1:09.50  Track: Soft(5)
Coolmore Stud S., Gr.1
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
1st: Japonisme, 3rd: Counterattack
Prize Money:
A$502,500
2015-10-30
AUS Belworth
7yo g Bel Esprit (AUS) – Filly of Choice (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 10 Race 5  Coff’s Harbour RC  1415m  Time: 1:27.10  Track: Good(4)
Pipeking H.
Trainer: Ms C Rode
2nd: Clemmensen, 3rd: Don Caballo
Prize Money:
A$15,000
2015-10-24
AUS Tequila Red
7yo g Bel Esprit (AUS) – Spectrum’s Image (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 7 Race 1  Darwin TC  1200m  Time: 1:09.92  Track: Good(3)
SBA Office National H.
Trainer: Carl Spry
2nd: Dust ‘n’ Diamonds, 3rd: Purrfect Cocktail
Prize Money:
A$12,700
AUS Red Flame
6yo g Bel Esprit (AUS) – Tyrani (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 10 Race 3  Darwin TC  1300m  Time: 1:18.53  Track: Good(3)
National Seniors Top Branch Maiden P.
Trainer: Carl Spry
2nd: Atlantis, 3rd: I’m Your Man
Prize Money:
A$14,850
2015-10-22
AUS Babieca Noire
12yo g Bel Esprit (AUS) – French Snip (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 11 Race 5  Geraldton TC  1100m  Time: 1:05.73  Track: Good(3)
Book Marquee Packages H.
Trainer: Kylie Deane
2nd: Fundamental, 3rd: Cranky Dancer
Prize Money:
A$14,000
2015-10-19
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
1 – 13 Race 8  Bairnsdale RC  1200m  Time: 1:10.12  Track: Good(3)
Four’ n Twenty H.
Trainer: C & C Alderson
2nd: Cyclone Jess, 3rd: Winspot
Prize Money:
A$20,000
2015-10-17
AUS Spirited Saint
7yo g Bel Esprit (AUS) – Siphon (AUS) by Lonhro (AUS)
1 – 12 Race 6  Innisfail TC  1500m  Time: 1:30.73  Track: Soft(5)
Advocate Trainers Cup
Trainer: Samantha Molino
2nd: Regency Royale, 3rd: Beg Pardon
Prize Money:
A$8,750
AUS Belle Melba
6yo m Bel Esprit (AUS) – Jims Bird (AUS) by Van Nistelrooy (USA)
1 – 10 Race 4  SAJC  1100m  Time: 1:03.49  Track: Good(3)
Dulux H.
Trainer: C W McDonald
2nd: Spoilspot, 3rd: Written Birch
Prize Money:
A$30,000
AUS Mandla
8yo g Bel Esprit (AUS) – Queen Kahuna (AUS) by Rustic Amber (Ire)
3 – 6 Race 6  SAJC  1200m  Time: 1:09.27  Track: Good(3)
Durbridge S., L
Trainer: M G Price
1st: Flamberge, 2nd: Swinging Arms
Prize Money:
A$97,330
AUS Tinderbel
9yo m Bel Esprit (AUS) – Flint (AUS) by Fasliyev (USA)
1 – 9 Race 6  TRC  1600m  Time: 1:41.69  Track: Good(4)
Prime Thoroughbreds H.
Trainer: Tegan Keys
2nd: Clan McLeod, 3rd: Milson
Prize Money:
A$14,000
AUS Killawarra
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sun ‘n’ Soda (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 8 Race 6  Wodonga TC  1200m  Time: 1:10.79  Track: Good(4)
Kelsey Watts Memorial H.
Trainer: Ms G Marchant
2nd: Menarka, 3rd: Aunty Elsie
Prize Money:
A$10,000
AUS Riapinka
5yo m Bel Esprit (AUS) – Elimbari (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 – 7 Race 6  Wyong RC  1100m  Time: 1:03.50  Track: Good(3)
Joanne McLean Memorial H.
Trainer: K A Lees
2nd: Obvious Twist, 3rd: Classique
Prize Money:
A$21,625
2015-10-14
AUS Tilla Bell Rings
9yo g Bel Esprit (AUS) – Cliptilla (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 7 Race 3  MRC  2000m  Time: 2:03.99  Track: Good(3)
Montague Tree P.
Trainer: D K Weir
2nd: Firehouse Rock, 3rd: Second Bullet
Prize Money:
A$78,400
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 6 Race 6  MRC  1200m  Time: 1:11.08  Track: Good(3)
Blue Sapphire S., L
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Mogador, 3rd: Haptic
Prize Money:
A$357,500
2015-10-10
AUS Figtree
6yo g Bel Esprit (AUS) – Emmaagh (AUS) by Regal Classic (CAN)
1 – 7 Race 6  Illawarra TC  1400m  Time: 1:23.89  Track: Good(3)
Macey Insurance Brokers H.
Trainer: Ms G Markwell
2nd: Della’s Diamond, 3rd: Falco
Prize Money:
A$21,250
2015-10-04
AUS Sweet Sherry
4yo m Bel Esprit (AUS) – Amoroso (AUS) by Revoque (IRE)
1 – 9 Race 1  VRC  1000m  Time: 0:58.12  Track: Good(3)
Maribyrnong Trial S., L
Trainer: Brent Stanley
2nd: Kinetic Design, 3rd: Moshway
Prize Money:
A$130,200
2015-10-03
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
1 – 8 Race 3  BRC  1050m  Time: 0:59.63  Track: Good(3)
Coke Zero H.
Trainer: Ms S Lawlor
2nd: Upstart Pride, 3rd: Miss Cover Girl
Prize Money:
A$65,000
2015-10-02
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 8 Race 1  MVRC  1200m  Time: 1:09.31  Track: Good(3)
William Hill P.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Aramco, 3rd: Ability
Prize Money:
A$121,600
2015-09-29
AUS Clever Costa
7yo g Bel Esprit (AUS) – Lottacosta (NZ) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 12 Race 1  MRC (Mornington)  1500m  Time: 1:32.30  Track: Good(3)
Join William Hill Maiden Highweight H.
Trainer: Shelley Kirkpatrick
2nd: Sound the Trumpet, 3rd: Highlands County
Prize Money:
A$22,000
2015-09-26
AUS Ocean Tempest
5yo m Bel Esprit (AUS) – Makarova (AUS) by Thunder Gulch (USA)
3 – 11 Race 4  ATC  1400m  Time: 1:24.21  Track: Soft(5)
Reginald Allen H., L
Trainer: James Cummings
1st: Alart, 2nd: Flamboyant Lass
Prize Money:
A$100,000
AUS Tequila Red
7yo g Bel Esprit (AUS) – Spectrum’s Image (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 7 Race 1  Darwin TC  1000m  Time: 0:57.63  Track: Good(3)
All-New Hilux H.
Trainer: Carl Spry
2nd: Roebuck, 3rd: Ludus Magnus
Prize Money:
A$12,600
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 5 Race 4  Gympie TC  1170m  Time: 1:11.06  Track: Good(3)
Mode Hair & Beauty Open H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Unique Fuse, 3rd: Foregone
Prize Money:
A$7,000
AUS Afleet Esprit
6yo m Bel Esprit (AUS) – Bonded (AUS) by Danewin (AUS)
1 – 12 Race 1  MRC  1100m  Time: 1:03.11  Track: Good(3)
Pancare Foundation H.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Japhils, 3rd: Pilly’s Wish
Prize Money:
A$80,000
2015-09-19
AUS So Does He
7yo g Bel Esprit (AUS) – She Does It (AUS) by Archway (IRE)
1 – 11 Race 3  MRC  1400m  Time: 1:23.68  Track: Good(3)
Golden Fleece 150th Anniversary H.
Trainer: Shawn Mathrick
2nd: Cross of Gold, 3rd: Bradman
Prize Money:
A$50,000
AUS Spirited Saint
7yo g Bel Esprit (AUS) – Siphon (AUS) by Lonhro (AUS)
1 – 14 Race 5  Townsville TC  1300m  Time: 1:17.77  Track: Good(4)
Coffee Club H.
Trainer: Samantha Molino
2nd: No Ifs or Buts, 3rd: Damky
Prize Money:
A$15,000
2015-09-17
AUS Academy Beau
7yo g Bel Esprit (AUS) – Ballet Belle (AUS) by Fasliyev (USA)
1 – 10 Race 3  Northam RC  1000m  Time: 0:57.58  Track: Good(3)
Zurich Maiden P.
Trainer: J P Taylor
2nd: Incy Wincy, 3rd: Aluminize
Prize Money:
A$12,500
2015-09-15
AUS Esprit Warrior
9yo g Bel Esprit (AUS) – Furama Nights (AUS) by Alquoz (USA)
1 – 11 Race 6  Benalla RC  1106m  Time: 1:05.27  Track: Good(3)
Carrington Best Western H.
Trainer: Shilleagh Meyervale
2nd: Armona, 3rd: Say You’re Sorry
Prize Money:
A$16,000
2015-09-14
AUS Bel’s Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 12 Race 7  Donald DRC  1350m  Time: 1:20.16  Track: Good(3)
Michaels of Donald H.
Trainer: B J McKnight
2nd: Already Leica, 3rd: Oakford Lass
Prize Money:
A$16,000
2015-09-12
AUS Hugo Drax
7yo g Bel Esprit (AUS) – Kurylenko (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 9 Race 2  Carnarvon RC  1000m  Time: 0:59.46  Track: Good(3)
Tremor Earthmoving H.
Trainer: Ms J Leeson
2nd: Raytaya, 3rd: Rock Star Baby
Prize Money:
A$10,000
AUS Miss Adele
6yo m Bel Esprit (AUS) – Villa Lante (AUS) by Filante (NZ)
1 – 10 Race 2  SAJC  1200m  Time: 1:11.27  Track: Good(3)
Hyland Race Colours H.
Trainer: John Hyam
2nd: Courtside, 3rd: Molly the Snip
Prize Money:
A$40,000
2015-09-07
AUS Belworth
7yo g Bel Esprit (AUS) – Filly of Choice (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 10 Race 5  Kempsey RC  1250m  Time: 1:15.10  Track: Good(3)
Turangga Farm “Trusting” Maiden H.
Trainer: Ms C Rode
2nd: Banknote Beau, 3rd: Calgary
Prize Money:
A$15,000
2015-09-06
AUS King’s Spirit
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sheedy’s Sheila (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 6 Race 3  Devonport RC  1000m  Time: 0:58.48  Track: Synthetic
Birdcage Tavern H.
Trainer: M A Ganderton
2nd: Gee Gees Style, 3rd: Court Candel
Prize Money:
A$16,000
AUS Bequest
5yo g Bel Esprit (AUS) – Becqu Adoree (FR) by Nombre Premier (GB)
1 – 8 Race 1  Warracknabeal TC  1205m  Time: 1:12.25  Track: Good(4)
Emmetts & John Deere Maiden P.
Trainer: Archie Alexander
2nd: Tycoon’s Lover, 3rd: Addington Road
Prize Money:
A$21,000
2015-09-05
AUS Spirited Saint
7yo g Bel Esprit (AUS) – Siphon (AUS) by Lonhro (AUS)
1 – 7 Race 2  Mareeba TC  1010m  Time: 0:58.49  Track: Firm(2)
Warehouse Design & Packaging Maiden P.
Trainer: Samantha Molino
2nd: Bar Baby, 3rd: Honest Friend
Prize Money:
A$7,500
2015-09-03
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 8 Race 5  Pakenham RC  1000m  Time: 0:59.74  Track: Synthetic
Total Animal Supplies H.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Tycoon Peri, 3rd: Schneller
Prize Money:
A$23,000
2015-09-01
AUS Another Girl
7yo m Bel Esprit (AUS) – Aranta (NZ) by Tale of the Cat (USA)
1 – 9 Race 4  Coff’s Harbour RC  1215m  Time: 1:12.00  Track: Good(4)
Lakes Village Residents H.
Trainer: D D Schmidt
2nd: Art’s Got a Gun, 3rd: Encosta Jewel
Prize Money:
A$15,000
AUS Lemon Crush
6yo m Bel Esprit (AUS) – Sister Sweet (AUS) by Ladoni (GB)
1 – 12 Race 4  Geelong RC  1900m  Time: 1:58.88  Track: Synthetic
Pro Ride Racing Maiden P.
Trainer: B G Purcell
2nd: Midnight Jumper, 3rd: Western Wow
Prize Money:
A$29,000
2015-08-28
AUS Hugo Drax
7yo g Bel Esprit (AUS) – Kurylenko (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 9 Race 2  Carnarvon RC  1000m  Time: 0:58.43  Track: Good(3)
Capricorn Holiday Park H.
Trainer: Ms J Leeson
2nd: Wahkeena, 3rd: Solitary Miss
Prize Money:
A$9,500
2015-08-25
AUS Ocean Tempest
5yo m Bel Esprit (AUS) – Makarova (AUS) by Thunder Gulch (USA)
1 – 5 Race 4  Gosford RC  1100m  Time: 1:08.73  Track: Heavy(10)
Strawberry Hill Stud Maiden P.
Trainer: Bart & James Cummings
2nd: Edge Away, 3rd: Moroccan Ruby
Prize Money:
A$22,000
2015-08-23
AUS Crown Saga
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vestment (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 8 Race 3  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:10.65  Track: Good(3)
Ashok Parekh & Co H.
Trainer: P J Fernie
2nd: Aerospatiale, 3rd: Lord Hatras
Prize Money:
A$16,000
2015-08-22
AUS Bel Vuitton (NZ)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Murphy’s Cash (AUS) by Aucash (AUS)
1 – 5 Race 1  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:11.33  Track: Good(3)
National Seniors H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Lucerne Vale, 3rd: Tudor Glen
Prize Money:
A$12,000
MAL Peaceful Warrior
10yo g Bel Esprit (AUS) – Let’s Begin (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 10 Race 7  Selangor TC  1100m  Time:   Track:
Class 1 & 2 H.
Trainer: F MAYNARD
2nd: Black and White, 3rd: Dark Matter (Sing.)
Prize Money:
Rgt.77,500
2015-08-20
AUS Esprit Light
7yo m Bel Esprit (AUS) – Cerebral (AUS) by Lake Coniston (IRE)
1 – 13 Race 2  Rockhampton JC  1100m  Time: 1:03.54  Track: Good(4)
BFB Scaffolding Maiden H.
Trainer: Trevor Williams
2nd: The Eunuch, 3rd: Our Single Doubt
Prize Money:
A$13,000
2015-08-17
AUS Another Girl
7yo m Bel Esprit (AUS) – Aranta (NZ) by Tale of the Cat (USA)
1 – 13 Race 5  Coff’s Harbour RC  1000m  Time: 0:58.50  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: D D Schmidt
2nd: Va Va Voom, 3rd: Lupita
Prize Money:
A$15,000
AUS Lord Esprit
6yo g Bel Esprit (AUS) – Amber Shimmer (AUS) by Geiger Counter (USA)
1 – 10 Race 8  Echuca RC  1200m  Time: 1:11.76  Track: Good(4)
Betfair M Mallee Final H.
Trainer: Andrew Noblet
2nd: Matagami, 3rd: Liberty’s Warrior
Prize Money:
A$35,000
2015-08-16
AUS Crown Saga
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vestment (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 7 Race 3  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:11.80  Track: Good(3)
Measurement Control Engineering H.
Trainer: P J Fernie
2nd: Arsenal Power, 3rd: Zaba Zaba Doo
Prize Money:
A$16,000
MAL Sandy Might
7yo g Bel Esprit (AUS) – La Estancia (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 6 Race 6  Penang TC  1600m  Time:   Track:
Lesong Maiden H.
Trainer: R LINES
2nd: Devil Bull, 3rd: Sacred Achiever
Prize Money:
Rgt.35,000
2015-08-15
AUS Revitalise
9yo g Bel Esprit (AUS) – Dane Belltar (AUS) by Danewin (AUS)
1 – 10 Race 3  BRC  1640m  Time: 1:38.34  Track: Good(3)
Enwise Electrical & Air-Con H.
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Lucky Lucre, 3rd: Martilago
Prize Money:
A$65,000
AUS Tilla Bell Rings
9yo g Bel Esprit (AUS) – Cliptilla (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 10 Race 9  MRC  1800m  Time: 1:50.34  Track: Good(3)
Australian Defence Force H.
Trainer: D K Weir
2nd: Pacific Heights, 3rd: Clemo
Prize Money:
A$50,000
2015-08-14
AUS Keen Array
5yo g Bel Esprit (AUS) – Moorea (AUS) by Zabeel (NZ)
1 – 11 Race 3  Geelong RC  1000m  Time: 0:57.47  Track: Synthetic
Harveys of Highton Maiden P.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Quick Kiss, 3rd: Rangry
Prize Money:
A$25,000
2015-08-10
AUS Killawarra
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sun ‘n’ Soda (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 11 Race 7  Swan Hill JC  1200m  Time: 1:12.43  Track: Good(4)
Quambatook Cup Raceday H.
Trainer: G R Aldridge
2nd: Keep the Magic, 3rd: Windfleet
Prize Money:
A$16,000
2015-08-09
AUS Summers Day
9yo m Bel Esprit (AUS) – Sunbeam Sally (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 12 Race 2  Moe RC  1000m  Time: 1:01.30  Track: Heavy(9)
Saviges Rd Fast & Ezy H.
Trainer: Ricky Maund
2nd: Classy Crissi, 3rd: Scintiller
Prize Money:
A$16,070
2015-08-08
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
1 – 6 Race 5  BRC  1050m  Time: 0:59.62  Track: Good(3)
Zouki H.
Trainer: Ms S Lawlor
2nd: Seeking More, 3rd: The Storeman
Prize Money:
A$65,000
AUS Lean ‘n’ Mean
6yo g Bel Esprit (AUS) – Queen of Babylon (AUS) by King’s Best (USA)
1 – 9 Race 3  Katherine TC  1300m  Time: 1:19.94  Track: Good(3)
Benchmark 54 H.
Trainer: D G Bates
2nd: Beedeekay, 3rd: Le Commando
Prize Money:
A$17,100
AUS Burst Away
5yo g Bel Esprit (AUS) – Filly of Choice (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 10 Race 2  SAJC  1050m  Time: 1:03.23  Track: Soft(7)
Zebedee at Cornerstone Maiden P.
Trainer: Jon O’Connor
2nd: Alberdini, 3rd: Punter’s Lass
Prize Money:
A$30,000
2015-08-03
AUS Bel Sir
10yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 11 Race 7  Darwin TC  1600m  Time: 1:35.86  Track: Good(3)
Domain H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Slew Left, 3rd: Set for a Bundle
Prize Money:
A$30,300
2015-08-02
AUS So Does He
7yo g Bel Esprit (AUS) – She Does It (AUS) by Archway (IRE)
1 – 7 Race 5  Bendigo JC  1400m  Time: 1:24.85  Track: Good(4)
Horsham Cup 30/10 H.
Trainer: Shawn Mathrick
2nd: Magic Consol, 3rd: Imaging
Prize Money:
A$30,000
2015-08-01
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 8 Race 6  Nanango RC  1600m  Time: 1:35.22  Track: Firm(2)
Nanango Cup
Trainer: G J Baker
2nd: Billy Goat, 3rd: Bingo Bobby
Prize Money:
A$10,300
2015-07-29
AUS Pot Black
6yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 12 Race 5  Darwin TC  1600m  Time: 1:36.83  Track: Good(3)
Darwincorporatepark.com.au H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Written Notes, 3rd: Street Diamond
Prize Money:
A$20,250
AUS Ship’s Captain
7yo g Bel Esprit (AUS) – Initial Venture (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 8 Race 7  Darwin TC  1300m  Time: 1:15.30  Track: Good(3)
Darwin Corporate Park Cup
Trainer: Carl Spry
2nd: Le Commandant, 3rd: Set for a Bundle
Prize Money:
A$35,500
AUS Revitalise
9yo g Bel Esprit (AUS) – Dane Belltar (AUS) by Danewin (AUS)
1 – 9 Race 8  SCTC  1400m  Time: 1:24.69  Track: Good(4)
Access Insulation H.
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Smasher, 3rd: Terio Tool
Prize Money:
A$20,000
2015-07-27
AUS Arturo
9yo h Bel Esprit (AUS) – Classy Darcy (AUS) by Blazing Reality (AUS)
1 – 11 Race 9  Swan Hill JC  1200m  Time: 1:11.79  Track: Soft(5)
URMG Security H.
Trainer: Ms R Standen
2nd: Landau, 3rd: Annesbrook
Prize Money:
A$15,000
2015-07-26
AUS Esprit’s Choice
8yo m Bel Esprit (AUS) – Absorb (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 8 Race 2  Ballarat TC  1200m  Time: 1:15.58  Track: Heavy(8)
Medical Edge H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Make Mine Brandy, 3rd: Maddison
Prize Money:
A$35,000
2015-07-25
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 6 Race 4  Gympie TC  1170m  Time: 1:11.07  Track: Good(3)
City Gym Open H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Schoorwin, 3rd: Unique Fuse
Prize Money:
A$7,000
AUS Conquistador
9yo g Bel Esprit (AUS) – Laurent (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 5 Race 2  Longreach JC  1100m  Time: 1:04.48  Track: Good(3)
O’Briens Garage H.
Trainer: G D Browne
2nd: Wigpool, 3rd: Kanskje
Prize Money:
A$7,000
2015-07-24
AUS Maraska
7yo m Bel Esprit (AUS) – Ripe Plum (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 8 Race 4  Ipswich TC  1350m  Time: 1:20.67  Track: Soft(5)
J.G. Mullan Construction H.
Trainer: T J Gollan
2nd: Faiconi, 3rd: She Who Knows
Prize Money:
A$16,000
2015-07-22
AUS So Does He
7yo g Bel Esprit (AUS) – She Does It (AUS) by Archway (IRE)
1 – 15 Race 7  Bendigo JC  1300m  Time: 1:19.18  Track: Soft(7)
Shane Fliedner H.
Trainer: Shawn Mathrick
2nd: Solar Burst, 3rd: Lord Barrington
Prize Money:
A$35,000
2015-07-19
AUS Bel Vuitton (NZ)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Murphy’s Cash (AUS) by Aucash (AUS)
1 – 6 Race 1  Alice Springs TC  1200m  Time:   Track: Good(3)
Lasseters H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Mount Nancy, 3rd: Artie’s Angel
Prize Money:
A$11,500
2015-07-18
AUS The Hummel
7yo g Bel Esprit (AUS) – Norway (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 6 Race 1  Darwin TC  1100m  Time: 1:03.07  Track: Good(3)
Avis H.
Trainer: K J Lamprecht
2nd: He’s Commanding, 3rd: Liberty Hill
Prize Money:
A$25,250
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 12 Race 6  Darwin TC  1900m  Time: 1:55.06  Track: Good(3)
Buntine H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Whistle Stop, 3rd: Sakhero
Prize Money:
A$45,500
AUS Figtree
6yo g Bel Esprit (AUS) – Emmaagh (AUS) by Regal Classic (CAN)
1 – 7 Race 2  Illawarra TC  1000m  Time: 0:59.99  Track: Heavy(8)
Calvary Health Care H.
Trainer: Ms G Markwell
2nd: Happy Diamond, 3rd: Dora ‘n’ Boots
Prize Money:
A$21,250
2015-07-16
AUS Fast Focus
8yo g Bel Esprit (AUS) – Distant Grace (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 10 Race 4  Rockhampton JC  1050m  Time: 1:00.46  Track: Good(4)
Hahn Super Dry H.
Trainer: J E McConachy
2nd: Unseen, 3rd: Eljay Atom
Prize Money:
A$13,000
2015-07-15
AUS Battle Ace
11yo g Bel Esprit (AUS) – Costa Reiko (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 14 Race 5  WATC  1650m  Time: 1:41.79  Track: Good(3)
Perth Ice Works H.
Trainer: J T Warwick
2nd: Sandpipers, 3rd: Street Bandit
Prize Money:
A$17,500
2015-07-12
MAL Peaceful Warrior
10yo g Bel Esprit (AUS) – Let’s Begin (AUS) by Umatilla (NZ)
3 – 16 Race 6  Perak TC  1100m  Time: 1:01.60  Track:
Perak Gold Vase, L
Trainer: Maynard
1st: Balotelli, 2nd: Good Baby
Prize Money:
Rgt.200,000
2015-07-11
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 7 Race 2  South Burnett RC  1000m  Time: 1:00.40  Track: Good(3)
Open H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Cearnach, 3rd: Brady ‘n’ Me
Prize Money:
A$7,500
AUS Sang Choi Bao
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
2 – 8 Race 2  VRC  1200m  Time: 1:10.09  Track: Good(4)
AR Creswick Series Final S., L
Trainer: Jason Warren
1st: Illustrious Lad, 3rd: Rough Justice
Prize Money:
A$124,000
2015-07-05
HK Chevalier Star
6yo g Bel Esprit (AUS) – Murray Mary (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 – 14 Race 4  HKJC  1400m  Time: 1:22.98  Track: Good
Tsam Chuk Wan H.
Trainer: J Moore
2nd: Washboard Sam, 3rd: Extremely Fun
Prize Money:
HK$760,000
2015-07-04
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 7 Race 2  Darwin TC  1600m  Time: 1:35.28  Track: Good(3)
Coates Hire H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Igles Star, 3rd: Differing Fortunes
Prize Money:
A$24,250
AUS Bel Sir
10yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 11 Race 8  Darwin TC  1600m  Time: 1:35.11  Track: Good(3)
Hot100 Friends With Benefits H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Whistle Stop, 3rd: Mitford Girl
Prize Money:
A$20,250
AUS Simply Ming
9yo m Bel Esprit (AUS) – The Dash (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 11 Race 8  Donald DRC  1000m  Time: 0:58.43  Track: Soft(5)
Pea Co H.
Trainer: J G Symons & S Laxon
2nd: Misspiel, 3rd: Celestial Century
Prize Money:
A$15,000
AUS Pilly’s Wish
7yo m Bel Esprit (AUS) – Excelvision (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 12 Race 2  MRC  1200m  Time: 1:11.42  Track: Good(4)
Thurgood Family P.
Trainer: M G Price
2nd: Elle Excite, 3rd: Khutulun
Prize Money:
A$80,000
AUS Angels Beach
8yo m Bel Esprit (AUS) – Descendant (AUS) by Zeditave (AUS)
2 – 12 Race 8  MRC  1100m  Time: 1:04.49  Track: Soft(5)
Sir John Monash S., Gr.3
Trainer: P G Moody
1st: Miss Promiscuity
Prize Money:
A$150,750
AUS Cheeky Babe
5yo m Bel Esprit (AUS) – Ilithyia (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 12 Race 4  Newcastle JC  900m  Time: 0:52.85  Track: Soft(5)
Belmont 16ft Sailing Club 2YO Maiden P.
Trainer: David Pfieffer
2nd: Sort After, 3rd: Pure Reflection
Prize Money:
A$22,000
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 7 Race 4  Warra RC  1200m  Time: 1:09.85  Track: Good(3)
Crowe Horwath & Associates H.
Trainer: G J Baker
2nd: Brady ‘n’ Me, 3rd: On Ice Now
Prize Money:
A$7,500
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 5  Warra RC  1200m  Time: 1:10.20  Track: Good(3)
Holden & Nissan Dealers H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Dayzari, 3rd: Platters
Prize Money:
A$7,500
2015-07-03
AUS Superb
7yo m Bel Esprit (AUS) – Dateless (NZ) by Grosvenor (NZ)
1 – 9 Race 6  Goulburn DRC  1200m  Time: 1:12.66  Track: Soft(6)
Essential Personnel H.
Trainer: Steve Cummins
2nd: Sweetly, 3rd: S’Wonderful
Prize Money:
A$15,000
AUS Tropical Spirit
8yo m Bel Esprit (AUS) – Barrier Reef (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 10 Race 3  Oak Park APRC  1200m  Time: 1:09.96  Track: Good(3)
Murphy Memorial H.
Trainer: Bill Hayes
2nd: Standford, 3rd: Mr Rainmaker
Prize Money:
A$14,150
AUS Spirit or Lager
7yo g Bel Esprit (AUS) – My Fair Lago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 12 Race 9  Pakenham RC  1380m  Time: 1:24.13  Track: Synthetic
Racing.com H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Bradman, 3rd: Imaging
Prize Money:
A$30,000
2015-07-01
AUS To be Honest
9yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Lardydar (AUS) by Cossack Warrior (AUS)
1 – 9 Race 4  MRC  1600m  Time: 1:40.48  Track: Soft(6)
Sportsbet Live Racing on Mobile H.
Trainer: J P Salanitri
2nd: Blendwell, 3rd: Stylish Miss
Prize Money:
A$35,000
2015-06-28
AUS Bel Casa
8yo m Bel Esprit (AUS) – Flying Foxtrot (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 – 12 Race 4  Bordertown RC  1550m  Time: 1:36.05  Track: Good(4)
Ben Douglas Electrician H.
Trainer: M A O’Leary
2nd: Bianmagic, 3rd: Warraside
Prize Money:
A$10,000
2015-06-27
AUS Ship’s Captain
7yo g Bel Esprit (AUS) – Initial Venture (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 12 Race 2  Darwin TC  1200m  Time: 1:08.88  Track: Good(3)
U-Cart H.
Trainer: Carl Spry
2nd: Umfazi, 3rd: The Hummel
Prize Money:
A$16,450
AUS Tropical Spirit
8yo m Bel Esprit (AUS) – Barrier Reef (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 10 Race 3  Laura ATC  1200m  Time: 1:09.35  Track: Firm(1)
Laura Bracelet H.
Trainer: Bill Hayes
2nd: Round the Corner, 3rd: Racing in the Wind
Prize Money:
A$10,100
2015-06-26
AUS Rebel Rover
7yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 11 Race 9  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.27  Track: Synthetic
Bruce Clough Mazda H.
Trainer: S P Nichols
2nd: Start Dreamin, 3rd: Kungsleden
Prize Money:
A$17,500
2015-06-23
AUS Esprit de Sol
6yo g Bel Esprit (AUS) – Midnight Sun (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 9 Race 6  Geelong RC  1900m  Time: 1:59.08  Track: Synthetic
Sporting Globe H.
Trainer: Mark Riley
2nd: Leaping Leroy, 3rd: Tinderbel
Prize Money:
A$15,000
2015-06-21
AUS Bel Vuitton (NZ)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Murphy’s Cash (AUS) by Aucash (AUS)
1 – 8 Race 2  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.25  Track: Good(3)
First National Framptons H.
Trainer: Ms L Lefoe
2nd: Royal Choice, 3rd: The Wiseman
Prize Money:
A$10,000
AUS Bomber Bel
8yo g Bel Esprit (AUS) – Suave Princess (AUS) by Suave Dancer (USA)
1 – 7 Race 3  Kalgoorlie Boulder RC  1100m  Time: 1:06.38  Track: Soft(6)
Goldfields Electrical H.
Trainer: R W Craig
2nd: Let’s Go Lakers, 3rd: Foxy Commander
Prize Money:
A$16,000
2015-06-20
AUS Bel Sir
10yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 8 Race 5  Darwin TC  1300m  Time: 1:15.06  Track: Good(3)
Tio H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Mine Craft, 3rd: Teamster
Prize Money:
A$13,500
2015-06-17
AUS To be Honest
9yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Lardydar (AUS) by Cossack Warrior (AUS)
1 – 13 Race 6  Ballarat TC  1400m  Time: 1:30.46  Track: Heavy(9)
Beyondblue H.
Trainer: J P Salanitri
2nd: Carashan Girl, 3rd: Distant Dreams
Prize Money:
A$35,000
2015-06-14
AUS Crown Saga
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vestment (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 12 Race 7  Kalgoorlie Boulder RC  1300m  Time: 1:18.59  Track: Good(4)
Rydges Resort & Spa H.
Trainer: P J Fernie
2nd: Gianfranco, 3rd: Hussation
Prize Money:
A$16,000
HK Chevalier Star
6yo g Bel Esprit (AUS) – Murray Mary (NZ) by Black Minnaloushe (USA)
1 – 14 Race 5  HKJC  1400m  Time: 1:23.28  Track: Good
Piaget H.
Trainer: J Moore
2nd: Thors Bolt, 3rd: Coin of Courage
Prize Money:
HK$760,000
2015-06-13
AUS Ship’s Captain
7yo g Bel Esprit (AUS) – Initial Venture (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 9 Race 3  Darwin TC  1100m  Time: 1:02.49  Track: Good(3)
Marsh Pty Ltd H.
Trainer: Carl Spry
2nd: The Concorde, 3rd: Belle Ez
Prize Money:
A$13,500
AUS Gu Brath
7yo g Bel Esprit (AUS) – Barcelona (NZ) by Desert Sun (GB)
1 – 8 Race 1  Longreach JC  1000m  Time: 0:57.49  Track: Good(3)
Mitre 10 Maiden P.
Trainer: K McGovern
2nd: Croissants, 3rd: Major Legacy
Prize Money:
A$7,000
AUS Simply Ming
9yo m Bel Esprit (AUS) – The Dash (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 7 Race 4  Warracknabeal TC  1000m  Time: 0:58.28  Track: Good(4)
Life Member Harold Kemp H.
Trainer: J G Symons & S Laxon
2nd: Perazzi, 3rd: Unperturbed
Prize Money:
A$14,190
2015-06-12
AUS Esprit de Sol
6yo g Bel Esprit (AUS) – Midnight Sun (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 11 Race 4  Geelong RC  1900m  Time: 1:58.70  Track: Synthetic
Town Hall Conveyancing Maiden P.
Trainer: Mark Riley
2nd: The Arod, 3rd: Takoda
Prize Money:
A$19,500
AUS Spirit or Lager
7yo g Bel Esprit (AUS) – My Fair Lago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 12 Race 8  Geelong RC  1300m  Time: 1:16.80  Track: Synthetic
Happy 40th Birthday Todd Nicolich H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Sullivan’s Paddock, 3rd: First Draft
Prize Money:
A$17,500
2015-06-10
AUS Kinetic Energy
8yo g Bel Esprit (AUS) – Bocconi (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 7 Race 3  Gawler & Barossa JC  1500m  Time: 1:34.13  Track: Soft(5)
Wolf Blass Rascals Cup
Trainer: Chris Bieg
2nd: Big Boy Blev, 3rd: Kiprotich
Prize Money:
A$15,300
AUS Battle Ace
11yo g Bel Esprit (AUS) – Costa Reiko (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 12 Race 6  WATC  2100m  Time: 2:13.57  Track: Good(3)
Sky Racing H.
Trainer: Jayden Lyall
2nd: Mantango, 3rd: State Form
Prize Money:
A$17,500
2015-06-09
AUS Rebel Rover
7yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 12 Race 7  Pakenham RC  1000m  Time: 0:59.00  Track: Synthetic
Surefoot at Matting Warragul H.
Trainer: S P Nichols
2nd: Reindeer Lake, 3rd: Shimoda
Prize Money:
A$15,000
2015-06-07
AUS Beluga Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Gazella (AUS) by Intergaze (AUS)
1 – 12 Race 9  Devonport RC  1000m  Time: 0:59.70  Track: Synthetic
Sportsbet.com.au H.
Trainer: Scott Brunton
2nd: Flying Flo Jo, 3rd: Good and Hot
Prize Money:
A$15,000
2015-06-05
AUS Fast Focus
8yo g Bel Esprit (AUS) – Distant Grace (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 6 Race 1  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:10.53  Track: Good(4)
XXXX Gold H.
Trainer: J E McConachy
2nd: Intruding, 3rd: Outback Sapper
Prize Money:
A$13,000
2015-06-04
AUS Riapinka
5yo m Bel Esprit (AUS) – Elimbari (AUS) by Fastnet Rock (AUS)
1 – 11 Race 1  Gosford RC  1000m  Time: 0:59.77  Track: Soft(6)
Sky Racing Maiden P.
Trainer: K A Lees
2nd: Knotted, 3rd: Dongxing Princess
Prize Money:
A$22,000
2015-05-30
AUS Raise Your Spirits
7yo m Bel Esprit (AUS) – Raising High (AUS) by Secret Savings (USA)
1 – 12 Race 4  GCTC  1200m  Time: 1:10.65  Track: Good(3)
Kurrawa Surf Club Maiden P.
Trainer: Michael Maunder
2nd: Hidden Love, 3rd: The Dark Passenger
Prize Money:
A$16,000
AUS Pilly’s Wish
7yo m Bel Esprit (AUS) – Excelvision (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 10 Race 5  MRC  1000m  Time: 0:59.83  Track: Good(4)
Bunny Measure Twice, Cut Once H.
Trainer: M G Price
2nd: Jetello, 3rd: Down the Hatch
Prize Money:
A$40,000
AUS Belesron
7yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Theron (NZ) by Pins (AUS)
1 – 11 Race 8  SAJC  1050m  Time: 1:01.30  Track: Soft(5)
Spy the Movie H.
Trainer: P G Moody
2nd: Classy Jack, 3rd: Heart of a Lion
Prize Money:
A$40,000
2015-05-29
AUS Valderrama
6yo g Bel Esprit (AUS) – Dolphin Dance (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 – 12 Race 3  Geelong RC  1200m  Time: 1:12.21  Track: Synthetic
Harvey’s of Highton Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Juan Tuff Spaniard, 3rd: Transcendre
Prize Money:
A$15,000
2015-05-24
AUS Superb
7yo m Bel Esprit (AUS) – Dateless (NZ) by Grosvenor (NZ)
1 – 8 Race 1  Shoalhaven City TC  1200m  Time: 1:12.58  Track: Heavy(9)
Kinghorn Volkswagen Golf H.
Trainer: Steve Cummins
2nd: Humanise, 3rd: Cavalar
Prize Money:
A$14,450
2015-05-23
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 6 Race 4  Jandowae APRC  1500m  Time: 1:31.20  Track: Good(3)
Jandowae Cup
Trainer: G J Baker
2nd: Hussy Erin, 3rd: Storm Magic
Prize Money:
A$9,500
AUS Bel Dancer
7yo m Bel Esprit (AUS) – La Kingdom Star (AUS) by Bicentenary (AUS)
1 – 11 Race 1  Wodonga TC  1200m  Time: 1:13.25  Track: Soft(5)
Telstra Business Centre Maiden P.
Trainer: P F Maher
2nd: Dalehill, 3rd: Flying Eco
Prize Money:
A$37,000
2015-05-20
AUS Another Girl
7yo m Bel Esprit (AUS) – Aranta (NZ) by Tale of the Cat (USA)
1 – 10 Race 3  Ipswich TC  1350m  Time: 1:21.93  Track: Soft(6)
Sky Racing Maiden H.
Trainer: D D Schmidt
2nd: Agree To, 3rd: Prospecting
Prize Money:
A$20,000
AUS Maraska
7yo m Bel Esprit (AUS) – Ripe Plum (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 10 Race 4  Ipswich TC  1350m  Time: 1:21.67  Track: Soft(6)
Schweppes Maiden H.
Trainer: T J Gollan
2nd: Gowan Brae, 3rd: Provocateur
Prize Money:
A$20,000
2015-05-15
AUS Esprit Warrior
9yo g Bel Esprit (AUS) – Furama Nights (AUS) by Alquoz (USA)
1 – 9 Race 5  Geelong RC  1300m  Time: 1:17.91  Track: Synthetic
MB Pre-Fab Framing H.
Trainer: Shilleagh Meyervale
2nd: Redentes Edge, 3rd: Sir Benjamin
Prize Money:
A$15,000
AUS Beldan
8yo g Bel Esprit (AUS) – Danera (AUS) by Danehill (USA)
1 – 11 Race 5  Lockyer RC  1600m  Time: 1:37.41  Track: Good(3)
Royal George Hotel Rosewood H.
Trainer: A W Doyle
2nd: Blessings, 3rd: Whispering Tess
Prize Money:
A$16,000
2015-05-13
AUS Kinetic Energy
8yo g Bel Esprit (AUS) – Bocconi (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 12 Race 4  Balaklava RC  1408m  Time: 1:24.53  Track: Good(4)
Woodstock H.
Trainer: Chris Bieg
2nd: Right Idea, 3rd: North Beach
Prize Money:
A$15,000
2015-05-12
AUS Froffy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Leotard (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 10 Race 7  Geelong RC  1000m  Time: 0:58.51  Track: Synthetic
Ritchie Brothers Auctions H.
Trainer: J Edwards & B W Elkington
2nd: Harold Bluetooth, 3rd: Shimoda
Prize Money:
A$15,000
2015-05-09
AUS Lean ‘n’ Mean
6yo g Bel Esprit (AUS) – Queen of Babylon (AUS) by King’s Best (USA)
1 – 8 Race 4  Darwin TC  1200m  Time: 1:11.48  Track: Good(3)
Skycity Maiden P.
Trainer: M D Carson
2nd: Flying Tormenta, 3rd: The Soothsayer
Prize Money:
A$16,750
AUS Conquistador
9yo g Bel Esprit (AUS) – Laurent (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 8 Race 3  Longreach JC  1100m  Time: 1:03.99  Track: Good(3)
Shell Longreach Service Station H.
Trainer: G D Browne
2nd: Legal Dancer, 3rd: Billy Jay
Prize Money:
A$7,000
AUS Spirit of Many
10yo g Bel Esprit (AUS) – Lady Acumen (NZ) by Sound Reason (CAN)
1 – 6 Race 6  Longreach JC  1600m  Time: 1:38.44  Track: Good(3)
Watts Catering H.
Trainer: H C Forster
2nd: Northern Magic, 3rd: Month of Sundays
Prize Money:
A$7,000
AUS Bel Chandon
5yo m Bel Esprit (AUS) – Super Swell (AUS) by Danbird (AUS)
1 – 15 Race 1  VRC  1100m  Time: 1:03.69  Track: Good(4)
Phar Lap Club 2YO P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Minetti, 3rd: Tiz My View
Prize Money:
A$110,000
2015-05-08
AUS Forbidden Kisses
6yo m Bel Esprit (AUS) – My Broken Drum (GB) by Slickly (FR)
1 – 12 Race 4  Wodonga TC  1100m  Time: 1:05.67  Track: Good(4)
AP Delaney & Co Maiden P.
Trainer: P G Moody
2nd: Cheeky Chinchilla, 3rd: Mawolf
Prize Money:
A$26,500
SAF Roy’s Selvan
6yo h Bel Esprit (AUS) – Pure Fire (AUS) by Scenic (IRE)
1 – 10 Race 4  Greyville  1200m  Time: 1:11.89  Track:
Track & Ball Gaming Qualified Maiden P.
Trainer: P L Lunn
2nd: War Requiem, 3rd: Corker Stalker
Prize Money:
R60,000
2015-05-05
AUS Spencer Street
7yo g Bel Esprit (AUS) – Expensively (Aus) by Saint Ballado (CAN)
1 – 12 Race 7  Warrnambool RC  1200m  Time: 1:12.72  Track: Soft(5)
Greyhound Racing Club H.
Trainer: R W Smerdon
2nd: Mr Walker, 3rd: Refuse to Lose
Prize Money:
A$22,500
2015-05-04
AUS Royal Dolphin
7yo g Bel Esprit (AUS) – Dolphin Dance (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 – 10 Race 4  Kilmore TC  1462m  Time: 1:31.96  Track: Good(4)
Diamond Valley Vietnam Veterans Sub Branch Maiden P.
Trainer: Jerome Hunter
2nd: Penny to Sell, 3rd: Infantry
Prize Money:
A$17,000
2015-05-03
AUS Just Mouse
7yo m Bel Esprit (AUS) – Celebrity Times (NZ) by Cape Cross (IRE)
1 – 10 Race 8  Devonport RC  1150m  Time: 1:08.15  Track: Synthetic
Sportsbet Watch Live Racing on Mobile H.
Trainer: Adam Trinder
2nd: Cuprona Road, 3rd: Royal Bluff
Prize Money:
A$15,000
AUS Her Diamond Spirit
7yo m Bel Esprit (AUS) – Snow Hero (AUS) by True Hero (USA)
1 – 9 Race 3  Geelong RC  1300m  Time: 1:17.85  Track: Synthetic
Norlane Hotel Maiden P.
Trainer: C & C Alderson
2nd: Sir Nemo, 3rd: Himalayan Wolf
Prize Money:
A$19,185
2015-04-30
AUS Lady Esprit
5yo m Bel Esprit (AUS) – Fanciful Bella (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 14 Race 3  Ballarat TC  1000m  Time: 0:59.13  Track: Soft(5)
Racing.com 2YO Maiden P.
Trainer: P Morgan & C Widdison
2nd: Broadway and First, 3rd: Hands Up
Prize Money:
A$23,300
AUS Mystic Angel
7yo m Bel Esprit (AUS) – Constant Pressure (AUS) by Family Ties (USA)
1 – 10 Race 5  Ballarat TC  1200m  Time: 1:12.85  Track: Soft(5)
City of Ballarat H.
Trainer: Leon & Troy Corstens
2nd: Yoshi Asahi, 3rd: Caprese
Prize Money:
A$17,500
2015-04-29
AUS Bel Seal
8yo g Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 16 Race 6  MRC  1400m  Time: 1:24.70  Track: Soft(5)
William Hill H.
Trainer: P G Moody
2nd: Venture On, 3rd: Ventic
Prize Money:
A$35,000
2015-04-28
AUS Spirit or Lager
7yo g Bel Esprit (AUS) – My Fair Lago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 9 Race 8  Geelong RC  1300m  Time: 1:16.42  Track: Synthetic
William Hill H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Tigidig Tigidig, 3rd: Kinesthetic
Prize Money:
A$15,000
2015-04-25
AUS Conquistador
9yo g Bel Esprit (AUS) – Laurent (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 7 Race 3  Longreach JC  1200m  Time: 1:11.22  Track: Good(3)
Ernie McCullagh Memorial H.
Trainer: G D Browne
2nd: Ice Melody, 3rd: Shaftsman
Prize Money:
A$7,000
2015-04-19
AUS King’s Spirit
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sheedy’s Sheila (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 8 Race 7  Devonport RC  1000m  Time: 0:58.69  Track: Synthetic
Boags Draught H.
Trainer: M A Ganderton
2nd: Our Lucky Girl, 3rd: Bring Me Sunshine
Prize Money:
A$14,000
MAL Thirteenthknight – Lazaroo (Mal.)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Off Balance (NZ) by Veloso (NZ)
1 – 15 Race 2  Penang TC  1300m  Time:   Track: 0
Bicycle Kid H.
Trainer: J TAN
2nd: Pius Touch, 3rd: Good Code
Prize Money:
Rgt.18,901
2015-04-18
AUS True Roses
6yo m Bel Esprit (AUS) – True Spark (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 8 Race 1  SCTC  1000m  Time: 0:58.36  Track: Good(4)
Statewide Taxation Services Maiden P.
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Tannic, 3rd: Legal Assistant
Prize Money:
A$16,000
2015-04-12
AUS Melanion
6yo g Bel Esprit (AUS) – Eliza Park (AUS) by Scenic (IRE)
1 – 12 Race 8  Pakenham RC  1200m  Time: 1:12.78  Track: Good(4)
John Duff & Company H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Kapset, 3rd: Settlers Road
Prize Money:
A$17,750
MAL Belwins
11yo g Bel Esprit (AUS) – Beauty World (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 9 Race 6  Perak TC  1200m  Time:   Track: 0
Herrera H.
Trainer: I ISMADI
2nd: Lenjawi Pride, 3rd: The Thinker
Prize Money:
Rgt.17,010
2015-04-11
AUS The Hummel
7yo g Bel Esprit (AUS) – Norway (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 9 Race 2  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:11.11  Track: Good(3)
Double Tree by Hilton H.
Trainer: K J Lamprecht
2nd: Le Commandant, 3rd: Hand in Glove
Prize Money:
A$13,100
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 8 Race 4  Goondiwindi RC  1400m  Time: 1:23.05  Track: Good(4)
Goondiwindi Cup
Trainer: G J Baker
2nd: Storm Magic, 3rd: On Ice Now
Prize Money:
A$9,500
AUS Haut Haut
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jewelled Gate (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 13 Race 9  Newcastle JC  1200m  Time: 1:10.24  Track: Good(4)
Pickles Auctions H.
Trainer: Ms L Aspros
2nd: Snip Spur, 3rd: Tears in Heaven
Prize Money:
A$22,000
AUS Bel Show – Mythical Emperor (H.K.)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Vegas Show (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 10 Race 3  VRC  1200m  Time: 1:09.83  Track: Good(4)
Union Road Community Hub Trophy
Trainer: Henry Dwyer
2nd: We’ve Got This, 3rd: Usain Dane
Prize Money:
A$107,000
2015-04-06
AUS King’s Spirit
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sheedy’s Sheila (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 13 Race 6  Devonport RC  1000m  Time: 0:59.62  Track: Synthetic
Stridemaster at Tasracing.com.au H.
Trainer: M A Ganderton
2nd: Court Candel, 3rd: Bring Me Sunshine
Prize Money:
A$14,000
AUS Lord Esprit
6yo g Bel Esprit (AUS) – Amber Shimmer (AUS) by Geiger Counter (USA)
1 – 10 Race 1  MRC  1200m  Time: 1:12.00  Track: Good(4)
The Cove Hotel Maiden P.
Trainer: Andrew Noblet
2nd: Big Boy Jackie, 3rd: Quedoutes
Prize Money:
A$27,000
AUS Belcrest Lady
7yo m Bel Esprit (AUS) – Falcrest (NZ) by Faltaat (USA)
1 – 10 Race 8  MRC  1300m  Time: 1:19.51  Track: Good(4)
Hyderabad Racing Club H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Carashan Girl, 3rd: Blendwell
Prize Money:
A$35,000
2015-04-04
AUS Base Jump
10yo g Bel Esprit (AUS) – Above the Edge (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 7 Race 4  Gladstone TC  1000m  Time: 0:59.85  Track: Good(3)
Greg McCann Memorial H.
Trainer: L C Kiernan
2nd: Final Chapter, 3rd: Stop Crying
Prize Money:
A$10,000
AUS Bel Rhythm
10yo g Bel Esprit (AUS) – Latin Rhythm (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 16 Race 4  MRC  1400m  Time: 1:22.72  Track: Good(3)
Jack Elliott H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Sir Berus, 3rd: Live for Today
Prize Money:
A$40,000
AUS Chatrang
11yo g Bel Esprit (AUS) – Regal Prospect (NZ) by Exploding Prospect (USA)
1 – 11 Race 4  Tocumwal RC  1300m  Time: 1:17.62  Track: Good(3)
Peter Lennox Mercedes Benz H.
Trainer: J F Brennan
2nd: Zellemsee, 3rd: To Cry For
Prize Money:
A$8,200
2015-04-01
AUS Ship’s Captain
7yo g Bel Esprit (AUS) – Initial Venture (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 13 Race 6  Strathalbyn RC  1200m  Time: 1:13.50  Track: Good(4)
Hygain H.
Trainer: Lloyd Kennewell
2nd: Tipsy on Red, 3rd: Master Black
Prize Money:
A$15,000
2015-03-24
AUS Bel Attrait
6yo g Bel Esprit (AUS) – Cranachan (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 7 Race 4  Benalla RC  1406m  Time: 1:24.65  Track: Good(3)
Carlton Mid H.
Trainer: Leon & Troy Corstens
2nd: Grand Dreamer, 3rd: Smooth Danish
Prize Money:
A$14,190
2015-03-23
AUS Junction Jack
8yo g Bel Esprit (AUS) – Big Patch (AUS) by King of Kings (Ire)
1 – 10 Race 6  Terang RC  1406m  Time: 1:26.12  Track: Good(3)
Christian’s Bus Company H.
Trainer: Mitchell Freedman
2nd: King Cuddler, 3rd: Saddle Up
Prize Money:
A$15,000
2015-03-22
AUS Work the Line
9yo g Bel Esprit (AUS) – My Sweet Pamela (AUS) by Kenmare (FR)
1 – 13 Race 8  Geelong RC  1300m  Time: 1:18.09  Track: Good(4)
Emsley Lodge H.
Trainer: C W Little
2nd: Belcrest Lady, 3rd: Minutes to Midnite
Prize Money:
A$17,500
2015-03-21
AUS Snappy Esprit
6yo g Bel Esprit (AUS) – Bonbird (NZ) by Bluebird (USA)
1 – 14 Race 3  Bendigo JC  1000m  Time: 0:57.49  Track: Good(3)
Sutherland Property H.
Trainer: Ms D Chapman
2nd: Bella Capri, 3rd: Squeaky Squirrel
Prize Money:
A$84,250
AUS Spirit of the Dawn
7yo g Bel Esprit (AUS) – Palace Dawn (AUS) by Palace Music (USA)
1 – 7 Race 5  Colac TC  1000m  Time: 0:56.73  Track: Good(3)
Crownbet H.
Trainer: C Maher
2nd: The Four Lads, 3rd: Centauraine
Prize Money:
A$14,730
2015-03-20
AUS Belorum
7yo g Bel Esprit (AUS) – Shahana (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 5 Race 1  MVRC  1500m  Time: 1:30.58  Track: Good(4)
TBV Newmarket Grandwest H.
Trainer: D K Weir
2nd: Gold Cufflinks, 3rd: Gold Force
Prize Money:
A$49,400
SIN Bellwether
7yo g Bel Esprit (AUS) – Final Act (USA) by Came Home (USA)
1 – 6 Race 7  Singapore TC  1000m  Time: 0:59.10  Track:
Kranji C S.
Trainer: M FREEDMAN
2nd: Lively Dragon, 3rd: Honest Truth
Prize Money:
S$80,000
2015-03-19
AUS Spritely Girl
7yo m Bel Esprit (AUS) – Gladden (AUS) by Covetous (AUS)
1 – 11 Race 7  Seymour RC  1200m  Time: 1:10.28  Track: Good(3)
Mighty Contracting H.
Trainer: Jason Warren
2nd: Hackles, 3rd: Any Given Day
Prize Money:
A$30,000
2015-03-18
AUS Mr Porter
7yo g Bel Esprit (AUS) – Dolce Gabana (AUS) by Jeune (Gb)
1 – 12 Race 2  Balaklava RC  1050m  Time: 1:00.93  Track: Good(3)
Livestock Markets Ltd Maiden P.
Trainer: M S Minervini
2nd: No Mercy, 3rd: Titanic Thomo
Prize Money:
A$12,000
2015-03-15
AUS Belegic
9yo g Bel Esprit (AUS) – Egic (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 8 Race 5  Beaudesert RC  1100m  Time: 1:03.15  Track: Good(3)
Magic Million Gold Coast Starts Tomorrow H.
Trainer: Ms K Loy
2nd: Confident Star, 3rd: Going Going Gone
Prize Money:
A$16,000
2015-03-14
AUS Belcielo
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sera Cielo (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 12 Race 7  Geelong RC  1400m  Time: 1:24.58  Track: Good(3)
Australian Bloodstock H.
Trainer: M C Watts
2nd: Player on Eight, 3rd: Al Hamza
Prize Money:
A$15,000
2015-03-13
AUS Belorum
7yo g Bel Esprit (AUS) – Shahana (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 12 Race 6  Cranbourne TC  1500m  Time: 1:30.43  Track: Good(3)
Browns Sawdust & Shavings H.
Trainer: D K Weir
2nd: It’s Fred, 3rd: Landale
Prize Money:
A$25,000
2015-03-09
AUS Bel Barrage
7yo m Bel Esprit (AUS) – Noise Barrage (AUS) by Mujahid (USA)
1 – 8 Race 4  Illawarra TC  1600m  Time: 1:36.19  Track: Good(3)
Hot Danish H.
Trainer: S I Singleton
2nd: Under the Lights, 3rd: Brustar
Prize Money:
A$21,625
AUS Mandla
8yo g Bel Esprit (AUS) – Queen Kahuna (AUS) by Rustic Amber (Ire)
3 – 8 Race 8  SAJC  1200m  Time: 1:09.90  Track: Good(4)
Matrice S., L
Trainer: M G Price
1st: Runway Star, 2nd: Riziz
Prize Money:
A$79,520
2015-03-08
AUS Soosa Rama
7yo m Bel Esprit (AUS) – Make My Dane (AUS) by Danehill (USA)
1 – 5 Race 4  Echuca RC  1400m  Time: 1:25.26  Track: Good(4)
Murray River Gold P.
Trainer: C W Little
2nd: Refulgent, 3rd: Baron Archer
Prize Money:
A$96,800
MAL Thirteenthknight – Lazaroo (Mal.)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Off Balance (NZ) by Veloso (NZ)
1 – 16 Race 7  Penang TC  1300m  Time: 1:17.50  Track:
Loch Loines H.
Trainer: J TAN
2nd: Uncle Glory, 3rd: Cizen Brother
Prize Money:
Rgt.21,000
2015-03-06
AUS Elgar
7yo g Bel Esprit (AUS) – Brianna Rose (AUS) by Mookta (AUS)
1 – 5 Race 1  Mildura RC  1000m  Time: 1:00.03  Track: Good(4)
Hygain Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Volcanic Bling, 3rd: Got That Glint
Prize Money:
A$15,650
AUS Swingitlikesayers
6yo g Bel Esprit (AUS) – She’s a Monty (AUS) by Desert King (IRE)
1 – 11 Race 2  Port Lincoln & North Shields RC  1210m  Time: 1:14.76  Track: Good(3)
Mellor Olsson Lawyers 2YO Maiden P.
Trainer: Kym Healy
2nd: Kick Me Not, 3rd: Heavens Flight
Prize Money:
A$10,900
2015-03-05
AUS Bel Show – Mythical Emperor (H.K.)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Vegas Show (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 10 Race 4  Ballarat TC  1000m  Time: 0:58.71  Track: Good(4)
Wilson Medic One H.
Trainer: Henry Dwyer
2nd: Cardinal Kingdom, 3rd: Devils Melody
Prize Money:
A$17,500
2015-03-04
AUS Kalashani Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Space Regent (AUS) by New Regent (CAN)
1 – 12 Race 7  MRC  1400m  Time: 1:25.71  Track: Good(3)
Polytrack H.
Trainer: T T Walsh
2nd: Deconstructed, 3rd: Sportegic
Prize Money:
A$35,000
2015-03-01
AUS Belegic
9yo g Bel Esprit (AUS) – Egic (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 9 Race 7  SCTC  1200m  Time: 1:12.62  Track: Soft(5)
Wimmers Soft Drinks H.
Trainer: Ms K Loy
2nd: Glendara, 3rd: Tanzanite
Prize Money:
A$16,000
2015-02-28
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 5 Race 4  Chinchilla DARC  1030m  Time: 0:57.93  Track: Good(3)
Victor Black Memorial H.
Trainer: G J Baker
2nd: Amber Ale, 3rd: Desert Playboy
Prize Money:
A$7,000
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
2 – 10 Race 6  Qld Tatt’s RC  1200m  Time: 1:09.25  Track: Good(4)
Falvelon H., L
Trainer: Ms S Lawlor
1st: Excellantes, 3rd: The Peak
Prize Money:
A$100,000
2015-02-27
AUS Belorum
7yo g Bel Esprit (AUS) – Shahana (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 9 Race 4  Bendigo JC  1300m  Time: 1:18.83  Track: Good(3)
O’Farrell Robertson McMahon H.
Trainer: D K Weir
2nd: Oriental Play, 3rd: Graphitic Gaga
Prize Money:
A$15,000
AUS Bella Capri
6yo m Bel Esprit (AUS) – White Hart Lane (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 8 Race 1  MVRC  1000m  Time: 0:59.07  Track: Good(4)
Spicer Thoroughbreds H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Swiss Rock, 3rd: I Am Gypsy
Prize Money:
A$55,800
PHI Divine
9yo m Bel Esprit (AUS) – Secret Vice (AUS) by Grand Lodge (USA)
1 – 7 Race 6  Manila JC  1300m  Time:   Track:
San Lazaro H.
Trainer:
2nd: King Samer, 3rd: Jade Avenue
Prize Money:
2015-02-25
AUS Belesron
7yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Theron (NZ) by Pins (AUS)
1 – 8 Race 2  MRC  1000m  Time: 0:56.90  Track: Good(3)
The Cove Hotel H.
Trainer: P G Moody
2nd: Lord da Vinci, 3rd: Light Years Ahead
Prize Money:
A$34,160
2015-02-24
AUS Free Billy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Mycedes (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 14 Race 6  Goulburn DRC  1600m  Time: 1:35.58  Track: Good(3)
Maddens Stable Bedding H.
Trainer: Ms E Longmire
2nd: Night in Venice, 3rd: Funny As
Prize Money:
A$15,000
AUS Canna
11yo g Bel Esprit (AUS) – Carnlough (NZ) by First Norman (USA)
1 – 8 Race 6  Warrnambool RC  1700m  Time: 1:45.88  Track: Good(4)
Western District Agricentre H.
Trainer: P W McKenna
2nd: Kiaola, 3rd: Letsgetsideways
Prize Money:
A$15,000
2015-02-22
AUS Brooklyn Boy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Charmed Lady (AUS) by Jugah (USA)
1 – 9 Race 1  Moe RC  1000m  Time: 0:59.89  Track: Good(4)
Latrobe City Maiden P.
Trainer: R J Coombes
2nd: The Bubba, 3rd: Olszanski
Prize Money:
A$16,800
2015-02-21
AUS Perfect Rainbow
8yo m Bel Esprit (AUS) – Not So Square (AUS) by Octagonal (NZ)
1 – 9 Race 1  Burdekin RC  900m  Time: 0:51.20  Track: Good(3)
Groper Creek H.
Trainer: J H Manzelmann
2nd: Ode to Me, 3rd: Mainshaft
Prize Money:
A$7,000
2015-02-20
AUS Hinchley Wood
10yo g Bel Esprit (AUS) – Sheeza Classic (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 11 Race 9  MVRC  1500m  Time: 1:31.20  Track: Good(4)
Sportingbet William Hill H.
Trainer: Symon Wilde
2nd: It and a Bit, 3rd: Athenian Girl
Prize Money:
A$50,000
AUS Latitat
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sans Lee (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 14 Race 7  Quirindi JC  1600m  Time: 1:37.66  Track: Good(3)
Quirindi Cup
Trainer: S H Wain
2nd: Collar, 3rd: Rod’s Bid
Prize Money:
A$35,400
2015-02-15
AUS Tropical Spirit
8yo m Bel Esprit (AUS) – Barrier Reef (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 14 Race 1  Orange JC  1300m  Time: 1:19.65  Track: Soft(5)
John Davis Motors Maiden H.
Trainer: Bill Hayes
2nd: Steam Machine, 3rd: Mirka
Prize Money:
A$15,000
2015-02-14
AUS Base Jump
10yo g Bel Esprit (AUS) – Above the Edge (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 4 Race 4  Gladstone TC  1000m  Time: 1:00.49  Track: Good(3)
Barcoo H.
Trainer: L C Kiernan
2nd: Emperor, 3rd: Montanus
Prize Money:
A$7,000
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 7 Race 3  Miles DAPRC  1200m  Time: 1:12.20  Track: Good(4)
Murilla Cup
Trainer: G J Baker
2nd: Short Trip, 3rd: Not Without Sin
Prize Money:
A$9,000
2015-02-12
AUS Bel Barrage
7yo m Bel Esprit (AUS) – Noise Barrage (AUS) by Mujahid (USA)
1 – 9 Race 8  Hawkesbury RC  1600m  Time: 1:36.40  Track: Good(3)
Living Cancer Trust H.
Trainer: S I Singleton
2nd: Ready Set Sing, 3rd: Riva Romantica
Prize Money:
A$21,625
2015-02-09
AUS Free Billy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Mycedes (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 15 Race 6  Murrumbidgee TC  1400m  Time: 1:22.93  Track: Good(3)
Bidgee Pumps & Irrigation H.
Trainer: Ms E Longmire
2nd: High Opinion, 3rd: Return Journey
Prize Money:
A$15,000
2015-02-07
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
1 – 14 Race 8  BRC  1200m  Time: 1:09.20  Track: Good(3)
Kirks H.
Trainer: Ms S Lawlor
2nd: Treatmelikealady, 3rd: Write Cheek
Prize Money:
A$65,000
2015-02-06
AUS Latitat
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sans Lee (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 11 Race 7  Walcha JC  1450m  Time: 1:26.31  Track: Good(3)
Walcha Cup
Trainer: S H Wain
2nd: Murvate, 3rd: Keep it Danish
Prize Money:
A$30,000
2015-02-01
AUS Hi Viz
7yo g Bel Esprit (AUS) – Apologies (AUS) by Giant’s Causeway (USA)
1 – 9 Race 6  Mudgee DRC  1200m  Time: 1:11.29  Track: Good(3)
Virgo Security Systems H.
Trainer: M C Dobie
2nd: Hollywood Nell, 3rd: Can He Rap
Prize Money:
A$15,000
AUS Beluga Gold
8yo m Bel Esprit (AUS) – Best Dress (AUS) by King’s Best (USA)
1 – 12 Race 9  Port Lincoln & North Shields RC  1210m  Time: 1:13.94  Track: Good(3)
Port Lincoln Trophy & Badge H.
Trainer: G R Bacchus
2nd: Highway Star, 3rd: Morchowie Miss
Prize Money:
A$11,000
2015-01-31
AUS Lady’s Persuasion
6yo m Bel Esprit (AUS) – Absorb (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 10 Race 3  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:10.63  Track: Good(3)
Ash Fraser 40th Birthday Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Claudine, 3rd: Wolowitz
Prize Money:
A$17,000
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 10 Race 5  Warwick TC  1200m  Time: 1:10.60  Track: Soft(5)
Railway Hotel Allora Cup
Trainer: G J Baker
2nd: Eureka Dazzler, 3rd: Tailwind
Prize Money:
A$10,000
2015-01-30
AUS Sistonic
6yo m Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
1 – 8 Race 3  MVRC  1200m  Time: 1:10.64  Track: Good(3)
Reg Delaney Memorial H.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Distraught, 3rd: Zambezi Diamond
Prize Money:
A$43,160
2015-01-28
AUS Coco Cash
7yo m Bel Esprit (AUS) – Murphy’s Cash (AUS) by Aucash (AUS)
1 – 11 Race 7  WATC  1000m  Time: 0:59.51  Track: Good(3)
Perth Racing on Facebook & Twitter H.
Trainer: A G Durrant
2nd: Deceitful Road, 3rd: Black Queen
Prize Money:
A$15,000
2015-01-25
AUS Gangnam Style
7yo g Bel Esprit (AUS) – Miduki (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 10 Race 6  Sale TC  1210m  Time: 1:10.94  Track: Good(4)
JSM Embroidery & Workwear H.
Trainer: Ms N Burke
2nd: Black Booty, 3rd: Soldier’s Image
Prize Money:
A$30,000
2015-01-22
AUS Snappy Esprit
6yo g Bel Esprit (AUS) – Bonbird (NZ) by Bluebird (USA)
1 – 7 Race 3  Seymour RC  1009m  Time: 0:57.45  Track: Good(3)
Lloyd Sound Maiden P.
Trainer: Ms D Chapman
2nd: Davaluri, 3rd: Neat and Tidy
Prize Money:
A$25,555
2015-01-18
AUS Leicameares
7yo m Bel Esprit (AUS) – Alrosa (AUS) by Bigstone (IRE)
1 – 9 Race 4  Ballarat TC  1400m  Time: 1:24.82  Track: Good(3)
Porter Plant H.
Trainer: Dan O’Sullivan
2nd: Crusoe, 3rd: Barkly Boy
Prize Money:
A$30,000
2015-01-17
AUS Miss Adele
6yo m Bel Esprit (AUS) – Villa Lante (AUS) by Filante (NZ)
1 – 7 Race 1  SAJC  1250m  Time: 1:14.46  Track: Good(3)
Camp Gallipoli H.
Trainer: P G Moody
2nd: Nutherbottlegonski, 3rd: Manhattan Prince
Prize Money:
A$47,210
2015-01-15
AUS Trimensa
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vaingt Trois (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 – 12 Race 3  Sale TC  1100m  Time: 1:05.73  Track: Good(4)
Helen Cantwell Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Lexinator, 3rd: The Bubba
Prize Money:
A$37,500
AUS Sistonic
6yo m Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
1 – 11 Race 4  Sale TC  1100m  Time: 1:04.48  Track: Good(4)
Peter Gray Maiden P.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Blocker Dee, 3rd: Leneva Rose
Prize Money:
A$23,800
2015-01-11
AUS Le Bel Opera
7yo g Bel Esprit (AUS) – Comic Opera (AUS) by Singspiel (IRE)
1 – 7 Race 1  Werribee RC  1000m  Time: 0:58.87  Track: Good(4)
Kids Summer of Country Racing Maiden P.
Trainer: D T Curran
2nd: Bel Witness, 3rd: Bomber Miss
Prize Money:
A$16,190
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 7 Race 6  Werribee RC  1000m  Time: 0:58.48  Track: Good(4)
TAB H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Trustam, 3rd: Steel Trigger
Prize Money:
A$15,000
SIN Bellwether
7yo g Bel Esprit (AUS) – Final Act (USA) by Came Home (USA)
1 – 9 Race 9  Singapore TC  1000m  Time: 0:59.45  Track: 0
Kranji C S.
Trainer: M FREEDMAN
2nd: Raise No Doubt, 3rd: Gato Negro
Prize Money:
S$80,000
2015-01-09
AUS Free Billy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Mycedes (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 3  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:12.59  Track: Good(3)
Amie St Clair Melanoma Trust Maiden P.
Trainer: Ms E Longmire
2nd: Catch Ya Slater, 3rd: The Real McCoy
Prize Money:
A$15,000
AUS Belorum
7yo g Bel Esprit (AUS) – Shahana (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 11 Race 2  Stawell RC  1300m  Time: 1:19.68  Track: Soft(5)
Mixx FM Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Golden Perfume, 3rd: Good Target
Prize Money:
A$31,000
2015-01-08
AUS She’s Belleistic
8yo m Bel Esprit (AUS) – South Terrace (AUS) by Blevic (AUS)
1 – 7 Race 3  Canberra RC  1000m  Time: 0:58.71  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: Ms B Joseph & P A Jones
2nd: See it My Way, 3rd: Suffolk Punch
Prize Money:
A$16,000
2015-01-07
AUS Super Broadband
9yo g Bel Esprit (AUS) – Enola Girl (AUS) by Golden Snake (USA)
1 – 10 Race 6  Devonport RC  1350m  Time: 1:23.30  Track: Synthetic
Graeme Dean Memorial H.
Trainer: K P Hamilton
3rd: Big Tilly
Prize Money:
A$14,000
2015-01-05
AUS Belli Laugh
9yo g Bel Esprit (AUS) – Queen Anchor (AUS) by Jugah (USA)
1 – 9 Race 4  Stony Creek RC  1000m  Time: 1:00.55  Track: Good(4)
Waratah Hills Winery H.
Trainer: A Rosolini
2nd: Oncebittentwiceshy, 3rd: Young Farrelly
Prize Money:
A$15,000
2015-01-04
AUS Hi Viz
7yo g Bel Esprit (AUS) – Apologies (AUS) by Giant’s Causeway (USA)
1 – 11 Race 8  Gilgandra JC  1100m  Time: 1:04.56  Track: Good(3)
Armatree Hotel H.
Trainer: M C Dobie
2nd: Justafewproblems, 3rd: Snipped
Prize Money:
A$15,000
2015-01-03
AUS Figtree
6yo g Bel Esprit (AUS) – Emmaagh (AUS) by Regal Classic (CAN)
1 – 11 Race 2  Illawarra TC  1000m  Time: 0:57.79  Track: Good(3)
Resolutions Maiden H.
Trainer: Ms G Markwell
2nd: Rock Forthe Ladies, 3rd: Coco Rio
Prize Money:
A$22,000
2015-01-02
AUS Miss Adele
6yo m Bel Esprit (AUS) – Villa Lante (AUS) by Filante (NZ)
1 – 9 Race 3  Benalla RC  1106m  Time: 1:05.71  Track: Good(3)
Royal Hotel Maiden P.
Trainer: P G Moody
2nd: Kristofferson, 3rd: Toucandan
Prize Money:
A$21,030
AUS Belle Ez
9yo m Bel Esprit (AUS) – Tamarillo (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 10 Race 5  Benalla RC  1106m  Time: 1:04.60  Track: Good(3)
Barooga Sports Club H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Time Ford, 3rd: Squeaky Squirrel
Prize Money:
A$15,000
2015-01-01
AUS Gippsland Boy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Innocent Belle (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 5 Race 1  King Island RC  1000m  Time: 0:58.08  Track: Good(3)
Airlines H.
Trainer: R J Keys
2nd: Tilly Mak Addy, 3rd: Efleet
Prize Money:
A$2,300
AUS Denim Fist
7yo g Bel Esprit (AUS) – Skimmer (AUS) by Damister (USA)
1 – 7 Race 3  King Island RC  1200m  Time: 1:11.85  Track: Good(3)
McKinnon Maiden H.
Trainer: R L Crack
2nd: Dubai Hero, 3rd: Wills Street
Prize Money:
A$2,300
AUS Eclipsable
10yo g Bel Esprit (AUS) – Tennessee Moon (AUS) by Marscay (AUS)
1 – 4 Race 3  Merton ATC  1000m  Time: 0:59.69  Track: Firm(2)
Rodwells H.
Trainer: B J Goodwin
2nd: Lardie Lass, 3rd: One’n’only Secret
Prize Money:
A$2,200
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 10 Race 6  Murtoa RC  1100m  Time: 1:04.76  Track: Good(3)
Railway Hotel After the Last H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Hurricane Sonny, 3rd: My Jessy
Prize Money:
A$8,000
AUS Junction Jack
8yo g Bel Esprit (AUS) – Big Patch (AUS) by King of Kings (Ire)
1 – 9 Race 6  Terang RC  1400m  Time: 1:25.16  Track: Good(3)
Brenton Primmer H.
Trainer: Mitchell Freedman
2nd: Ready Rex, 3rd: Beaumaris
Prize Money:
A$8,000
2014-12-22
AUS Spritely Girl
7yo m Bel Esprit (AUS) – Gladden (AUS) by Covetous (AUS)
1 – 9 Race 8  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:10.63  Track: Good(3)
Zoustar at Woodside H.
Trainer: Jason Warren
2nd: Kentucky Girl, 3rd: Leicameares
Prize Money:
A$15,000
2014-12-21
AUS Hinchley Wood
10yo g Bel Esprit (AUS) – Sheeza Classic (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 11 Race 6  Bendigo JC  1300m  Time: 1:16.25  Track: Good(3)
Phillip Hartshorn Memorial H.
Trainer: Symon Wilde
2nd: Tommy’s Pride, 3rd: Sylvan Power
Prize Money:
A$30,000
AUS Hludowig
9yo g Bel Esprit (AUS) – Spartica (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 7 Race 2  SCTC  1400m  Time: 1:23.76  Track: Good(3)
Bolack Publications H.
Trainer: A P Williamson
2nd: Renewed Vitality, 3rd: Faultless Dancer
Prize Money:
A$16,000
2014-12-20
AUS Little Bit Ditsy
7yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Doopsy (AUS) by Bite the Bullet (USA)
1 – 10 Race 3  BRC  1615m  Time: 1:37.07  Track: Good(4)
Canadian Club H.
Trainer: K M Schweida
2nd: Abu Ben Adam, 3rd: Kurtley
Prize Money:
A$65,000
AUS Fairy House
7yo m Bel Esprit (AUS) – Pride of Encosta (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 8 Race 6  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:25.56  Track: Good(3)
Browns Sawdust & Shavings H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Jinx, 3rd: Seraphee
Prize Money:
A$15,000
AUS Base Jump
10yo g Bel Esprit (AUS) – Above the Edge (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 5 Race 3  Gladstone TC  1000m  Time: 1:01.89  Track: Good(3)
Crown Lager H.
Trainer: L C Kiernan
2nd: Liberty Tycoon, 3rd: Me Fast Too
Prize Money:
A$7,000
2014-12-17
AUS Belle Melba
6yo m Bel Esprit (AUS) – Jims Bird (AUS) by Van Nistelrooy (USA)
1 – 5 Race 1  MRC (Mornington)  1000m  Time: 0:59.00  Track: Good(3)
Birrell Motors Group P.
Trainer: C W McDonald
2nd: Puzzle, 3rd: Dabbleoncoomoora
Prize Money:
A$39,900
2014-12-14
AUS Haut Haut
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jewelled Gate (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 9 Race 5  Hawkesbury RC  1500m  Time: 1:30.83  Track: Good(4)
Webb & Parker Pty Ltd H.
Trainer: Ms L Aspros
2nd: Little Grammy, 3rd: Tramp
Prize Money:
A$22,000
AUS Bel’s Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 11 Race 4  Tatura RC  1400m  Time: 1:23.31  Track: Good(4)
Aussie Ag Supplies H.
Trainer: B J McKnight
2nd: Domini Servatus, 3rd: Rasala
Prize Money:
A$15,000
2014-12-13
AUS Belegic
9yo g Bel Esprit (AUS) – Egic (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 7 Race 6  GCTC  1200m  Time: 1:12.78  Track: Heavy(9)
Hupfeld Classic H.
Trainer: Ms K Loy
2nd: Marscay Force, 3rd: Brigadoon Legend
Prize Money:
A$16,000
AUS Belli Laugh
9yo g Bel Esprit (AUS) – Queen Anchor (AUS) by Jugah (USA)
1 – 8 Race 1  Healesville ARC  1000m  Time: 0:58.75  Track: Good(4)
Merry Christmas Maiden P.
Trainer: A Rosolini
2nd: Brickwall, 3rd: Paul John
Prize Money:
A$3,000
AUS Gippsland Boy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Innocent Belle (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 5 Race 3  King Island RC  1200m  Time: 1:11.55  Track: Good(4)
JBS Australia H.
Trainer: R J Keys
2nd: Kentucky King, 3rd: Eddington
Prize Money:
A$2,300
2014-12-10
AUS Cool
6yo g Bel Esprit (AUS) – Desert Move (IRE) by Desert King (IRE)
1 – 5 Race 2  MRC  1600m  Time: 1:41.27  Track: Good(3)
The Cove Hotel H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Statue of Warriors, 3rd: Get Ya Kicks
Prize Money:
A$46,900
AUS Lazy Democracy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Zillion Roses (AUS) by Telesto (USA)
1 – 10 Race 5  TTC  1100m  Time: 1:04.56  Track: Good(4)
Tasmanian Hotel Supplies H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Bideford, 3rd: Sound Bar
Prize Money:
A$16,000
2014-12-06
AUS Sound of Victory
9yo g Bel Esprit (AUS) – My Jaspa (NZ) by Heroicity (AUS)
1 – 10 Race 4  Ceduna RC  1000m  Time: 0:56.91  Track: Good(3)
Foodland Christmas H.
Trainer: R J Wilkins
2nd: Excellent Point, 3rd: Extreme Value
Prize Money:
A$7,200
AUS Sang Choi Bao
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
1 – 10 Race 3  MRC  1000m  Time: 0:58.43  Track: Good(4)
Dunlite H.
Trainer: Jason Warren
2nd: Good Offa, 3rd: Lock and Load
Prize Money:
A$125,000
2014-12-04
AUS Belle Melba
6yo m Bel Esprit (AUS) – Jims Bird (AUS) by Van Nistelrooy (USA)
1 – 6 Race 1  Warrnambool RC  1000m  Time: 0:58.70  Track: Soft(5)
Reflections in Port Fairy Maiden P.
Trainer: C W McDonald
2nd: Charlemagne’s Girl, 3rd: Queen of Tides
Prize Money:
A$18,240
AUS Cool Dude Harry
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sheeza Classic (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 13 Race 7  Warrnambool RC  1100m  Time: 1:06.28  Track: Soft(5)
Star of the West Port Fairy H.
Trainer: Symon Wilde
2nd: Tigidig Tigidig, 3rd: Biatreasure
Prize Money:
A$17,500
2014-11-30
AUS Cool
6yo g Bel Esprit (AUS) – Desert Move (IRE) by Desert King (IRE)
1 – 5 Race 2  Kyneton & Hanging Rock RC  1469m  Time: 1:28.64  Track: Good(3)
Hygain H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Get Ya Kicks, 3rd: Faraja
Prize Money:
A$24,925
2014-11-29
AUS Gippsland Boy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Innocent Belle (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 6 Race 1  King Island RC  1000m  Time: 0:59.22  Track: Dead(4)
Jim Alexander Memorial Maiden H.
Trainer: R J Keys
2nd: Mr America, 3rd: Have You Heard
Prize Money:
A$2,300
2014-11-28
AUS Beldan
8yo g Bel Esprit (AUS) – Danera (AUS) by Danehill (USA)
1 – 9 Race 3  Ipswich TC  1350m  Time: 1:24.84  Track: Slow(7)
K&R Plumbing Vinidex Maiden P.
Trainer: A W Doyle
2nd: Magic Sam, 3rd: Kobi Creek
Prize Money:
A$16,000
2014-11-26
AUS Bel Rhythm
10yo g Bel Esprit (AUS) – Latin Rhythm (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 16 Race 8  Bendigo JC  1400m  Time: 1:23.57  Track: Good(3)
Bertocchi Christmas Raceday H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Godspiel, 3rd: Shadow of the Mist
Prize Money:
A$30,000
AUS Tequila Red
7yo g Bel Esprit (AUS) – Spectrum’s Image (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 7 Race 7  Gawler & Barossa JC  1111m  Time: 1:06.56  Track: Good(3)
Black Caviar Rose H.
Trainer: D R Jolly
2nd: Ash Road, 3rd: Scavenger
Prize Money:
A$11,000
AUS Lazy Democracy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Zillion Roses (AUS) by Telesto (USA)
1 – 11 Race 3  TTC  1220m  Time: 1:12.26  Track: Dead(4)
Boathouse Calcutta Cup Eve H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Sound Bar, 3rd: Huss Style
Prize Money:
A$15,000
2014-11-22
AUS Cool
6yo g Bel Esprit (AUS) – Desert Move (IRE) by Desert King (IRE)
1 – 12 Race 3  Cranbourne TC  1300m  Time: 1:18.65  Track: Good(3)
Unox Maiden P.
Trainer: J F Moloney
2nd: Zombie Queen, 3rd: Closeknit
Prize Money:
A$17,000
AUS Belegic
9yo g Bel Esprit (AUS) – Egic (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 12 Race 8  GCTC  1200m  Time: 1:11.00  Track: Good(3)
CHJ Financial H.
Trainer: Ms K Loy
2nd: La Rive Droite, 3rd: Apache Sox
Prize Money:
A$16,000
2014-11-16
AUS Diamond Glow
7yo m Bel Esprit (AUS) – Prompt (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 5 Race 4  SCTC  1200m  Time: 1:10.96  Track: Good(3)
K Smith & Son Jewellers P.
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Menacing, 3rd: Lead Husson
Prize Money:
A$16,000
2014-11-15
AUS She’s Belleistic
8yo m Bel Esprit (AUS) – South Terrace (AUS) by Blevic (AUS)
1 – 12 Race 7  Gundagai-Adelong RC  1180m  Time: 1:09.91  Track: Dead(4)
North Star Service Station H.
Trainer: Ms B Joseph & P A Jones
2nd: Kentucky Fireball, 3rd: Noverre Man
Prize Money:
A$15,000
AUS Lemaitre
9yo g Bel Esprit (AUS) – Flat Stick (AUS) by Twig Moss (FR)
1 – 10 Race 4  Mount Perry RC  1400m  Time: 1:23.67  Track: Fast(1)
Paul Medwin H.
Trainer: Malcolm Bailey
2nd: Release Me, 3rd: Backstreet Jack
Prize Money:
A$8,000
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 4 Race 5  Mount Perry RC  1400m  Time: 1:22.40  Track: Fast(1)
Mount Perry Cup
Trainer: L C Anderson
2nd: Testascana, 3rd: Billy Goat
Prize Money:
A$9,000
AUS Ysmael
10yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Exquisite (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 14 Race 5  WATC  1200m  Time: 1:10.79  Track: Good(3)
Happy 100th Birthday Ray Snader H.
Trainer: A G Durrant
2nd: Wild Charger, 3rd: Flytego
Prize Money:
A$52,500
2014-11-14
AUS Release the Speed
6yo g Bel Esprit (AUS) – Special Deece (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 9 Race 3  MVRC  1000m  Time: 0:58.27  Track: Good(3)
Sitetech Solutions H.
Trainer: Ms M Anderson
2nd: Rough Justice, 3rd: Bullpit
Prize Money:
A$61,580
2014-11-13
AUS Sang Choi Bao
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flowerdrum (USA) by Mister Baileys (GB)
1 – 8 Race 3  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:11.87  Track: Good(3)
The Cove Hotel Maiden P.
Trainer: Jason Warren
2nd: Ballinaclash, 3rd: Mathison
Prize Money:
A$24,070
2014-11-07
AUS Rebel Rover
7yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 10 Race 2  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:58.12  Track: Good(3)
John Duff & Co Maiden P.
Trainer: S P Nichols
2nd: Bakers Road, 3rd: Ibelieveinmiracles
Prize Money:
A$22,000
2014-11-03
AUS Release the Speed
6yo g Bel Esprit (AUS) – Special Deece (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 9 Race 3  Ballarat TC  1100m  Time: 1:05.23  Track: Good(3)
Whitehead Timber Sales Maiden P.
Trainer: Ms M Anderson
2nd: Bizarre, 3rd: Zippy General
Prize Money:
A$23,730
2014-10-31
AUS Bel’s Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Tiffany’s Best (AUS) by Soviet Lad (USA)
1 – 10 Race 2  Horsham DRC  1400m  Time: 1:25.50  Track: Dead(4)
Horsham Chemmart Pharmacy Maiden P.
Trainer: B J McKnight
2nd: The Flyweight, 3rd: Siga la Vaca
Prize Money:
A$17,000
2014-10-29
AUS Kinetic Energy
8yo g Bel Esprit (AUS) – Bocconi (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 11 Race 5  Strathalbyn RC  1350m  Time: 1:23.77  Track: Dead(5)
Caitlin Forrest Maiden P.
Trainer: Chris Bieg
2nd: Chat Me Up, 3rd: Just a Bob
Prize Money:
A$10,000
2014-10-26
AUS Hludowig
9yo g Bel Esprit (AUS) – Spartica (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 6 Race 7  SCTC  1000m  Time: 0:57.20  Track: Good(3)
Royal Flying Doctor Service H.
Trainer: A P Williamson
2nd: Foretoken, 3rd: Tom’s Luck
Prize Money:
A$16,000
2014-10-25
AUS Base Jump
10yo g Bel Esprit (AUS) – Above the Edge (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 6 Race 4  Gladstone TC  1000m  Time: 1:00.90  Track: Good
Top Produce H.
Trainer: L C Kiernan
2nd: Blaze to Fortune, 3rd: Velonski
Prize Money:
A$7,000
AUS Lemaitre
9yo g Bel Esprit (AUS) – Flat Stick (AUS) by Twig Moss (FR)
1 – 9 Race 5  Gympie TC  1470m  Time: 1:34.02  Track: Good
Nationwide Civil H.
Trainer: Malcolm Bailey
2nd: Kutcher, 3rd: Nada to Prada
Prize Money:
A$7,000
2014-10-22
AUS Aurum Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – Lakemba Gold (AUS) by Made of Gold (USA)
1 – 13 Race 9  Geelong RC  1500m  Time: 1:32.66  Track: Dead(4)
Schweppes H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Red Spyder, 3rd: Sadaqa
Prize Money:
A$30,000
2014-10-20
AUS Bel Vuitton (NZ)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Murphy’s Cash (AUS) by Aucash (AUS)
1 – 12 Race 3  Bairnsdale RC  1000m  Time: 0:58.76  Track: Good(3)
Betfair Maiden P.
Trainer: M W Laurie
2nd: Crisis Point, 3rd: Gold Plume
Prize Money:
A$17,000
AUS Romantic Spirit
7yo m Bel Esprit (AUS) – Romantic Flyer (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 14 Race 6  Bairnsdale RC  1200m  Time: 1:11.02  Track: Good(3)
Tambo Waste H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Meteor Shower, 3rd: Bertoglio
Prize Money:
A$15,000
2014-10-19
AUS Melanion
6yo g Bel Esprit (AUS) – Eliza Park (AUS) by Scenic (IRE)
1 – 12 Race 2  Warrnambool RC  1200m  Time: 1:11.91  Track: Dead(4)
Creece Glass & Glazing Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Logovardi, 3rd: Our Bottino
Prize Money:
A$24,000
AUS Ritzy Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Ruby Trois (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 9 Race 3  Warrnambool RC  1200m  Time: 1:12.12  Track: Dead(4)
Welsh’s Buildpro Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Shake it Shakira, 3rd: Jo Anconi
Prize Money:
A$16,730
2014-10-18
AUS Bel Sprinter
10yo g Bel Esprit (AUS) – Gavroche (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 12 Race 8  MRC  1100m  Time: 1:04.37  Track: Good(3)
Caulfield Sprint H., Gr.2
Trainer: Jason Warren
3rd: Shamal Wind
Prize Money:
A$201,000
2014-10-12
AUS Angels Beach
8yo m Bel Esprit (AUS) – Descendant (AUS) by Zeditave (AUS)
1 – 12 Race 9  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:58.47  Track: Good(3)
Apache Cat Classic
Trainer: P G Moody
2nd: Straight Gold, 3rd: Let’s Rock’n’roll
Prize Money:
A$100,000
2014-10-11
AUS Haut Haut
7yo m Bel Esprit (AUS) – Jewelled Gate (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 8 Race 4  Newcastle JC  1400m  Time: 1:24.38  Track: Good
Boost Juice Maiden H.
Trainer: Ms L Aspros
2nd: Tamburello, 3rd: Linsang
Prize Money:
A$21,625
2014-10-09
AUS Shades of Bella
7yo m Bel Esprit (AUS) – Shades of Laughter (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 – 8 Race 7  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:10.46  Track: Dead(4)
Stellice Building Group H.
Trainer: P G Moody
2nd: Miss Softhands, 3rd: Lady Lakshmi
Prize Money:
A$29,640
2014-10-02
AUS Bella Capri
6yo m Bel Esprit (AUS) – White Hart Lane (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 12 Race 3  Bendigo JC  1000m  Time: 0:57.89  Track: Dead(4)
Crust Pizza Beach Party Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Setinum, 3rd: In a Cup
Prize Money:
A$25,600
2014-09-28
AUS Vain Attraction
9yo m Bel Esprit (AUS) – Centennial (NZ) by Centaine (AUS)
1 – 15 Race 3  MRC  1100m  Time: 1:05.09  Track: Good(3)
Citiopera P.
Trainer: D K Weir
2nd: Chiquada, 3rd: Miss Steele
Prize Money:
A$80,000
AUS Afleet Esprit
6yo m Bel Esprit (AUS) – Bonded (AUS) by Danewin (AUS)
1 – 9 Race 5  MRC  1400m  Time: 1:24.54  Track: Good(3)
Thousand Guineas Prelude, Gr.2
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Amicus, 3rd: Go Indy Go
Prize Money:
A$210,000
2014-09-27
AUS Conquistador
9yo g Bel Esprit (AUS) – Laurent (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 12 Race 4  Longreach JC  1200m  Time: 1:10.40  Track: Good
Landmark H.
Trainer: G D Browne
2nd: British Bulldog, 3rd: Crystal Mates
Prize Money:
A$10,000
AUS Bel Seal
8yo g Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 13 Race 4  MRC  1300m  Time: 1:18.55  Track: Good(3)
XFLAM H.
Trainer: P G Moody
2nd: Vee Force, 3rd: Lord Sherwood
Prize Money:
A$35,000
AUS Miss Alliance
10yo m Bel Esprit (AUS) – Cap Juluca (NZ) by Carnegie (IRE)
1 – 8 Race 4  Nambucca River JC  1370m  Time: 1:23.46  Track: Good(3)
Nambucca Heads RSL Club H.
Trainer: G D Yorke
2nd: Butane, 3rd: Zar Express
Prize Money:
A$7,550
2014-09-24
AUS Ysmael
10yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Exquisite (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 9 Race 2  WATC  1000m  Time: 0:59.56  Track: Dead(4)
Tabtouch Home of Racing & Sport H.
Trainer: A G Durrant
2nd: Keep on Dancin’, 3rd: Oneofus
Prize Money:
A$22,500
2014-09-23
AUS Spencer Street
7yo g Bel Esprit (AUS) – Expensively (Aus) by Saint Ballado (CAN)
1 – 7 Race 7  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:11.81  Track: Good(3)
Written Tycoon at Woodside H.
Trainer: R W Smerdon
2nd: Pathways, 3rd: Ferocia
Prize Money:
A$15,000
2014-09-21
AUS Turf Cutter Girl
7yo m Bel Esprit (AUS) – Blaze the Turf (AUS) by Blazing Sword (AUS)
1 – 13 Race 3  Wangaratta TC  1000m  Time: 0:58.50  Track: Good(3)
Wang Motor Group Melbourne Cup Day Maiden P.
Trainer: Craig Dickson
2nd: Atunnah Courage, 3rd: Secret City
Prize Money:
A$19,500
2014-09-20
AUS Iconic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
2 – 12 Race 7  SAJC  1100m  Time: 1:03.11  Track: Good(3)
WH Wylie H., L
Trainer: Tony McEvoy
1st: Karacatis, 3rd: Brilliant Bisc
Prize Money:
A$80,000
2014-09-14
AUS Esprit Lad
13yo g Bel Esprit (AUS) – Lady Marple (AUS) by Geiger Counter (USA)
1 – 8 Race 8  Dubbo TC  1100m  Time: 1:02.08  Track: Good(3)
93.5 Star FM the Orana H.
Trainer: R J Jackson
2nd: Iwilldoit, 3rd: Fort Sumter
Prize Money:
A$19,450
MAL Thirteenthknight – Lazaroo (Mal.)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Off Balance (NZ) by Veloso (NZ)
1 – 11 Race 8  Penang TC  1200m  Time: 1:13.60  Track: 0
Pepego H.
Trainer: J TAN
2nd: Super Ready, 3rd: Belwins
Prize Money:
Rgt.45,000
2014-09-13
AUS Belfast Boy
10yo g Bel Esprit (AUS) – Fast Dolly (AUS) by Bureaucracy (NZ)
1 – 10 Race 9  SAJC  1050m  Time: 1:01.05  Track: Good(3)
Angelakis Bros H.
Trainer: G V Richards
2nd: Double Pockets, 3rd: Classy Jack
Prize Money:
A$35,000
AUS Afleet Esprit
6yo m Bel Esprit (AUS) – Bonded (AUS) by Danewin (AUS)
1 – 13 Race 1  VRC  1100m  Time: 1:02.75  Track: Good(3)
Cap d’Antibes S., L
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Lumosty, 3rd: Sabatini
Prize Money:
A$128,000
2014-09-12
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 7 Race 4  Geelong RC  1300m  Time: 1:22.84  Track: Slow(6)
Ritchie Brothers Auctions H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Kapset, 3rd: Lonhmacc
Prize Money:
A$28,655
2014-09-08
AUS Sous la Pompe
7yo g Bel Esprit (AUS) – Stick to Me (AUS) by Twig Moss (FR)
1 – 7 Race 7  Warrnambool RC  1000m  Time: 0:58.69  Track: Dead(4)
Philip Russell Motorcycles H.
Trainer: M W Laurie
2nd: Wee Mac, 3rd: Oh So Sleek
Prize Money:
A$16,190
2014-09-07
AUS Esprit Lad
13yo g Bel Esprit (AUS) – Lady Marple (AUS) by Geiger Counter (USA)
1 – 11 Race 8  Moree RC  1000m  Time: 0:56.32  Track: Good(3)
Qantaslink Moree Town P.
Trainer: R J Jackson
2nd: Flight in Space, 3rd: Shadow Force
Prize Money:
A$29,150
2014-09-06
AUS Base Jump
10yo g Bel Esprit (AUS) – Above the Edge (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 7 Race 2  Bundaberg RC  1090m  Time: 1:03.49  Track: Good
Ulton Wealth Management H.
Trainer: L C Kiernan
2nd: Rodrigeuz, 3rd: I Get Excited
Prize Money:
A$6,000
AUS Esprit’s Choice
8yo m Bel Esprit (AUS) – Absorb (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 13 Race 8  Newcastle JC  1300m  Time: 1:23.20  Track: Heavy(10)
Coastline Pools & Spas H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Randiki, 3rd: Puresati
Prize Money:
A$22,000
2014-09-05
AUS Belcrest Lady
7yo m Bel Esprit (AUS) – Falcrest (NZ) by Faltaat (USA)
1 – 12 Race 6  Geelong RC  1300m  Time: 1:16.38  Track: Good
Wilsons Real Estate H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Trancing, 3rd: Final Reflection
Prize Money:
A$30,000
AUS Simply Ming
9yo m Bel Esprit (AUS) – The Dash (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 12 Race 8  Geelong RC  1000m  Time: 0:57.61  Track: Good
Sportingbet William Hill H.
Trainer: J G Symons & S Laxon
2nd: Marlgeo, 3rd: Settlers Road
Prize Money:
A$17,500
2014-09-04
AUS Bel Show – Mythical Emperor (H.K.)
6yo g Bel Esprit (AUS) – Vegas Show (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 11 Race 3  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:12.31  Track: Slow(6)
Sportingbet App P.
Trainer: Henry Dwyer
2nd: Vienna Prince, 3rd: Heza Dude
Prize Money:
A$24,700
2014-08-31
MAL Belwins
11yo g Bel Esprit (AUS) – Beauty World (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 12 Race 2  Perak TC  1000m  Time: 0:57.60  Track:
Together Towards Success H.
Trainer: I ISMADI
2nd: Cabrera, 3rd: Big Ego
Prize Money:
Rgt.17,500
2014-08-23
AUS Bella Vixen
6yo m Bel Esprit (AUS) – Mighty Vixen (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 9 Race 1  Armidale JC  1100m  Time: 1:05.35  Track: Slow(6)
Valued Relationships Maiden P.
Trainer: R P Hartley
2nd: In God I Trust, 3rd: Readysar
Prize Money:
A$7,775
AUS Spirited Addition
9yo g Bel Esprit (AUS) – Costly Addition (AUS) by Jugah (USA)
1 – 8 Race 4  Gilgandra JC  1100m  Time: 1:05.42  Track: Dead(4)
Collie Cup
Trainer: G D Lunn
2nd: Gokstad, 3rd: Esprit Lad
Prize Money:
A$6,000
AUS Afleet Esprit
6yo m Bel Esprit (AUS) – Bonded (AUS) by Danewin (AUS)
1 – 7 Race 1  MVRC  1200m  Time: 1:11.54  Track: Good(3)
Simpson Construction P.
Trainer: David Hayes & Tom Dabernig
2nd: Avanti, 3rd: Tahni Dancer
Prize Money:
A$98,120
AUS Iconic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
1 – 11 Race 8  MVRC  1000m  Time: 0:57.75  Track: Good(3)
Carlyon S., L
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Angels Beach, 3rd: Angelic Light
Prize Money:
A$121,000
AUS Angels Beach
8yo m Bel Esprit (AUS) – Descendant (AUS) by Zeditave (AUS)
2 – 11 Race 8  MVRC  1000m  Time: 0:57.75  Track: Good(3)
Carlyon S., L
Trainer: P G Moody
1st: Iconic, 3rd: Angelic Light
Prize Money:
A$121,000
2014-08-21
AUS Rowdy Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Quiet (AUS) by Brief Truce (USA)
1 – 11 Race 7  Seymour RC  1309m  Time: 1:17.12  Track: Dead(4)
Lloyd Sound H.
Trainer: P G Moody
2nd: Jarrah Twist, 3rd: Moment of Design
Prize Money:
A$17,500
2014-08-19
AUS Ebony Rose
7yo m Bel Esprit (AUS) – Redance (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 11 Race 5  Geelong RC  1000m  Time: 0:57.81  Track: Good
Hygain Feeds H.
Trainer: M W Laurie
2nd: Wee Mac, 3rd: Stanborough
Prize Money:
A$15,000
2014-08-16
MAL Thirteenthknight – Lazaroo (Mal.)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Off Balance (NZ) by Veloso (NZ)
1 – 11 Race 1  Penang TC  1200m  Time: 1:13.10  Track:
Perth Racing Trophy
Trainer: J TAN
2nd: High Peak, 3rd: Belwins
Prize Money:
Rgt.35,000
2014-08-12
AUS Beltonic
11yo g Bel Esprit (AUS) – Carbonated (AUS) by Kenny’s Best Pal (AUS)
1 – 7 Race 6  Geelong RC  1200m  Time: 1:10.23  Track: Good
Milk Pura H.
Trainer: M W Young
2nd: Spirit Cent, 3rd: Smith ‘n’ Western
Prize Money:
A$15,000
2014-08-10
AUS Cleaver
9yo g Bel Esprit (AUS) – Mill Lady (NZ) by Straight Strike (USA)
1 – 12 Race 5  Cairns JC  1250m  Time: 1:13.90  Track: Slow(6)
CSF Steel Vic Tonkin Memorial P.
Trainer: Brendan Butts
2nd: Barachello, 3rd: New Day Rising
Prize Money:
A$20,000
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 8 Race 6  Lockyer RC  1400m  Time: 1:24.19  Track: Good(3)
Front Row Pest Control H.
Trainer: G J Baker
2nd: Tea Tattle, 3rd: Night Chills
Prize Money:
A$12,000
AUS Belesron
7yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Theron (NZ) by Pins (AUS)
1 – 10 Race 6  Moe RC  1217m  Time: 1:14.52  Track: Heavy(9)
The Win Network H.
Trainer: P G Moody
2nd: Jarrah Twist, 3rd: Charnzel
Prize Money:
A$15,000
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 7 Race 11  Metro Manila TC  1600m  Time:   Track:
Director Paul Gutierrez Trophy
Trainer:
2nd: My Big Osh, 3rd: Headline Chaser
Prize Money:
SIN Rock Esprit
6yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Charlize (ARG) by Lode (USA)
1 – 12 Race 2  Singapore TC  1200m  Time: 1:12.78  Track:
Initiation P.
Trainer: P SHAW
2nd: Jubilation, 3rd: Lion Conqueror
Prize Money:
S$65,000
2014-08-09
AUS Base Jump
10yo g Bel Esprit (AUS) – Above the Edge (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 10 Race 2  Gladstone TC  1000m  Time: 1:00.43  Track: Good
Wayne Wilson Memorial H.
Trainer: L C Kiernan
2nd: Streetfire, 3rd: Superb Effort
Prize Money:
A$8,200
2014-08-08
AUS Belflyer
6yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Ruby (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 10 Race 4  Geelong RC  1000m  Time: 0:59.34  Track: Good
Rex Gorell Volkswagen Maiden P.
Trainer: J F Moloney
2nd: Foxyness, 3rd: Blueblood
Prize Money:
A$19,500
2014-08-06
AUS Shades of Bella
7yo m Bel Esprit (AUS) – Shades of Laughter (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 – 11 Race 4  MRC  1000m  Time: 0:58.14  Track: Dead(5)
KS Environmental H.
Trainer: P G Moody
2nd: Testanova, 3rd: Unique Storm
Prize Money:
A$35,000
2014-08-03
AUS Crown Saga
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vestment (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 12 Race 7  Kalgoorlie Boulder RC  1300m  Time: 1:19.12  Track: Good(3)
National Jockeys Celebration Day H.
Trainer: P J Fernie
2nd: Hot Harry, 3rd: Saxapak
Prize Money:
A$14,000
2014-08-02
AUS Conquistador
9yo g Bel Esprit (AUS) – Laurent (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 12 Race 4  Corfield ARC  1200m  Time: 1:14.73  Track: Good
Northern Rural H.
Trainer: G D Browne
2nd: Billy Jay, 3rd: Washer
Prize Money:
A$8,200
AUS Pot Black
6yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 12 Race 5  Darwin TC  1300m  Time: 1:17.07  Track: Good
Middy’s Data & Electrical Maiden P.
Trainer: N J Dyer
2nd: Old Stormy, 3rd: Swiggin’
Prize Money:
A$24,250
2014-08-01
AUS Spencer Street
7yo g Bel Esprit (AUS) – Expensively (Aus) by Saint Ballado (CAN)
1 – 10 Race 7  Geelong RC  1200m  Time: 1:10.76  Track: Good
GT Magazine H.
Trainer: R W Smerdon
2nd: Liveforthemoment, 3rd: Sullivan’s Paddock
Prize Money:
A$17,500
2014-07-30
AUS The Hummel
7yo g Bel Esprit (AUS) – Norway (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 7 Race 1  Darwin TC  1100m  Time: 1:04.97  Track: Good
Top End Consulting H.
Trainer: K J Lamprecht
2nd: Smudger, 3rd: Hand in Glove
Prize Money:
A$28,250
2014-07-27
AUS Bomber Bel
8yo g Bel Esprit (AUS) – Suave Princess (AUS) by Suave Dancer (USA)
1 – 13 Race 3  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:13.45  Track: Good(3)
Magic Millions Race Series H.
Trainer: R W Craig
2nd: Follow the Road, 3rd: Spirit of Jaxon
Prize Money:
A$14,000
2014-07-26
AUS Lemaitre
9yo g Bel Esprit (AUS) – Flat Stick (AUS) by Twig Moss (FR)
1 – 11 Race 1  Gympie TC  1600m  Time: 1:46.01  Track: Good(3)
Dore Bros Garage H.
Trainer: Malcolm Bailey
2nd: Way Up There, 2nd: Foregone
Prize Money:
A$8,300
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 9 Race 4  Gympie TC  1170m  Time: 1:15.03  Track: Good(3)
Zinc 96.1 H.
Trainer: L C Anderson
2nd: Hell’s Kitchen, 3rd: Lady’s Command
Prize Money:
A$6,000
2014-07-24
AUS Gangnam Style
7yo g Bel Esprit (AUS) – Miduki (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 11 Race 8  Bendigo JC  1100m  Time: 1:05.94  Track: Heavy(8)
Woodside Park Stud H.
Trainer: Ms N Burke
2nd: Alberti, 3rd: Regent Terrace
Prize Money:
A$17,500
AUS Nightingale Road
8yo m Bel Esprit (AUS) – The Wrythe (AUS) by Twig Moss (FR)
1 – 10 Race 6  Northam RC  1000m  Time: 0:57.80  Track: Dead(5)
CMS Engineering H.
Trainer: Duane Kitchingman
2nd: Gingerman, 3rd: Kim Success
Prize Money:
A$17,700
AUS Cleaver
9yo g Bel Esprit (AUS) – Mill Lady (NZ) by Straight Strike (USA)
1 – 11 Race 5  Townsville TC  1200m  Time: 1:09.38  Track: Good(3)
Skyracing.com.au H.
Trainer: T W Butts
2nd: Cheers Browe, 3rd: Dangar Diva
Prize Money:
A$10,000
2014-07-22
AUS Clevadude
7yo g Bel Esprit (AUS) – Jezeera (AUS) by Jetball (AUS)
1 – 10 Race 6  Horsham DRC  1205m  Time: 1:11.29  Track: Dead(5)
O’Connor’s Case IH H.
Trainer: D K Weir
2nd: Lionhearted Girl, 3rd: Coupe Express
Prize Money:
A$15,000
2014-07-21
AUS Mystic Angel
7yo m Bel Esprit (AUS) – Constant Pressure (AUS) by Family Ties (USA)
1 – 11 Race 3  Echuca RC  1200m  Time: 1:16.06  Track: Heavy(8)
Border Inn Hotel Maiden P.
Trainer: L J Corstens
2nd: Sharatan, 3rd: Ben’s Way
Prize Money:
A$23,100
2014-07-19
AUS Base Jump
10yo g Bel Esprit (AUS) – Above the Edge (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 11 Race 4  Bundaberg RC  1212m  Time: 1:14.75  Track: Good
BenchMark 65 H.
Trainer: L C Kiernan
2nd: Zip Zip Girl, 3rd: Dark Angel
Prize Money:
A$6,000
AUS The Hummel
7yo g Bel Esprit (AUS) – Norway (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 11 Race 2  Darwin TC  1200m  Time: 1:10.38  Track: Good
Corestaff H.
Trainer: K J Lamprecht
2nd: Leave a Message, 3rd: Cracked
Prize Money:
A$25,250
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 12 Race 6  Darwin TC  2000m  Time: 2:04.09  Track: Good
Northern Territory Derby
Trainer: N J Dyer
2nd: Gravitational, 3rd: Pippingarra
Prize Money:
A$141,750
AUS Belwina
9yo m Bel Esprit (AUS) – Woodwina (AUS) by Woodman (USA)
1 – 7 Race 5  Warwick TC  1100m  Time: 1:06.05  Track: Good(3)
Raheen Stud P.
Trainer: L J Roche
2nd: Croftside, 3rd: Mrs Asia
Prize Money:
A$6,000
2014-07-18
AUS Listo Gitano
7yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Frolic (AUS) by Bluebird (USA)
1 – 9 Race 1  Geelong RC  2200m  Time: 2:22.35  Track: Good
RP Data Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Jack Hammer, 3rd: Ferrero
Prize Money:
A$26,185
2014-07-16
AUS Belle Ez
9yo m Bel Esprit (AUS) – Tamarillo (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 8 Race 4  Darwin TC  1300m  Time: 1:17.62  Track: Good
Paspaley Rose Bowl H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Atlas Rising, 3rd: Fishtale
Prize Money:
A$30,500
AUS Bel Sir
10yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 10 Race 5  Darwin TC  1600m  Time: 1:37.63  Track: Good
Bridge Toyota Cup
Trainer: N J Dyer
2nd: Idatrice, 3rd: Saturday Sorcerer
Prize Money:
A$51,200
2014-07-15
AUS Leicameares
7yo m Bel Esprit (AUS) – Alrosa (AUS) by Bigstone (IRE)
1 – 10 Race 2  Geelong RC  1200m  Time: 1:12.20  Track: Good
Emsley Lodge Maiden P.
Trainer: Dan O’Sullivan
2nd: Kentucky Heart, 3rd: Another Girl
Prize Money:
A$22,200
2014-07-13
AUS Spiritina
7yo m Bel Esprit (AUS) – Fellina (AUS) by Catbird (AUS)
1 – 10 Race 1  Warracknabeal TC  1000m  Time: 0:59.52  Track: Dead(5)
XXXX Gold Maiden P.
Trainer: D K Weir
2nd: Majestic Duke, 3rd: Wheatsheaf Flyer
Prize Money:
A$24,000
2014-07-12
AUS Superb
7yo m Bel Esprit (AUS) – Dateless (NZ) by Grosvenor (NZ)
1 – 12 Race 3  Sapphire Coast TC  1250m  Time: 1:17.45  Track: Slow(7)
Eden Motor Group Maiden H.
Trainer: Steve Cummins
2nd: Silver Threads, 3rd: Place des Vosges
Prize Money:
A$8,000
2014-07-10
AUS Nightingale Road
8yo m Bel Esprit (AUS) – The Wrythe (AUS) by Twig Moss (FR)
1 – 9 Race 7  Northam RC  1100m  Time: 1:03.75  Track: Dead(4)
Gm5fk Race Day H.
Trainer: Duane Kitchingman
2nd: Black Queen, 3rd: L’Rondine
Prize Money:
A$15,000
2014-07-06
MAL Thirteenthknight – Lazaroo (Mal.)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Off Balance (NZ) by Veloso (NZ)
1 – 16 Race 2  Penang TC  1300m  Time: 1:18.00  Track:
Champagne II H.
Trainer: J TAN
2nd: Perhaps, 3rd: Small Tiger
Prize Money:
Rgt.35,000
2014-07-05
AUS Gangnam Style
7yo g Bel Esprit (AUS) – Miduki (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 11 Race 2  Seymour RC  1200m  Time: 1:14.72  Track: Heavy(8)
Only a Litle Bit Over Maiden P.
Trainer: Ms N Burke
2nd: Sharatan, 3rd: Abbreviate
Prize Money:
A$23,100
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 5 Race 4  Warra RC  1200m  Time: 1:10.20  Track: Good(3)
Warra Cup
Trainer: G J Baker
2nd: Anchor Bolt, 3rd: Open Heart
Prize Money:
A$5,500
2014-07-01
AUS Simply Ming
9yo m Bel Esprit (AUS) – The Dash (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 11 Race 7  Geelong RC  1000m  Time: 0:58.13  Track: Good
Rex Gorell Volkswagen H.
Trainer: J G Symons & S Laxon
2nd: The Bronx, 3rd: Flying Magnus
Prize Money:
A$15,000
2014-06-28
AUS The Hummel
7yo g Bel Esprit (AUS) – Norway (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 10 Race 3  Darwin TC  1200m  Time: 1:10.67  Track: Good
Darwin Horse Floats H.
Trainer: K J Lamprecht
2nd: Prophecy, 3rd: Street Crime
Prize Money:
A$10,500
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 7 Race 5  Gympie TC  1470m  Time: 1:32.44  Track: Good(3)
RSL Club Cup
Trainer: L C Anderson
2nd: Tallahatchie, 3rd: River of Glory
Prize Money:
A$10,000
AUS Beleeup
7yo g Bel Esprit (AUS) – Jolly’s Folly (AUS) by Bluebird (USA)
1 – 10 Race 2  VRC  1100m  Time: 1:03.42  Track: Dead(4)
AR Creswick Series H.
Trainer: John McArdle
2nd: Handsome Tycoon, 3rd: The Monstar
Prize Money:
A$121,000
2014-06-27
AUS Spritely Girl
7yo m Bel Esprit (AUS) – Gladden (AUS) by Covetous (AUS)
1 – 9 Race 2  Geelong RC  1200m  Time: 1:11.61  Track: Good
Real Estate Industry Raceday Maiden P.
Trainer: Jason Warren
3rd: Another Girl
Prize Money:
A$26,184
AUS Belcrest Lady
7yo m Bel Esprit (AUS) – Falcrest (NZ) by Faltaat (USA)
1 – 9 Race 2  Geelong RC  1200m  Time: 1:11.61  Track: Good
Real Estate Industry Raceday Maiden P.
Trainer: Heath Conners
3rd: Another Girl
Prize Money:
A$26,184
AUS Cool Dude Harry
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sheeza Classic (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 12 Race 9  Geelong RC  1100m  Time: 1:04.43  Track: Good
Weekly Review H.
Trainer: B & S Wilde
2nd: Cocklebiddy, 3rd: Rose of Texas
Prize Money:
A$17,500
SIN Bellwether
7yo g Bel Esprit (AUS) – Final Act (USA) by Came Home (USA)
1 – 9 Race 9  Singapore TC  1000m  Time: 0:59.93  Track:
Benchmark 67 H.
Trainer: M FREEDMAN
2nd: Exquisitely Sweet, 3rd: Good Buddy
Prize Money:
S$60,000
2014-06-26
AUS Nightingale Road
8yo m Bel Esprit (AUS) – The Wrythe (AUS) by Twig Moss (FR)
1 – 12 Race 3  Northam RC  1000m  Time: 0:57.45  Track: Dead(4)
Wheatbelt Medical Specialists Maiden P.
Trainer: Duane Kitchingman
2nd: All Sass, 3rd: Husstobegold
Prize Money:
A$13,500
2014-06-25
AUS Busy Doin’ Nothin’
11yo g Bel Esprit (AUS) – Sunday Bliss (AUS) by Bubble Gum Fellow (JPN)
1 – 6 Race 5  BRC  1200m  Time: 1:11.59  Track: Good(3)
Skyracing.tv H.
Trainer: H J Norman
2nd: I Smarticus, 3rd: Indubious
Prize Money:
A$17,000
AUS Afleet Esprit
6yo m Bel Esprit (AUS) – Bonded (AUS) by Danewin (AUS)
1 – 8 Race 1  MRC  1200m  Time: 1:12.07  Track: Good
GRC Function & Event Centre 2YO H.
Trainer: D A Hayes
2nd: Estaminet, 3rd: Electric Charge
Prize Money:
A$55,160
2014-06-23
AUS Bel Esandy
8yo g Bel Esprit (AUS) – Floribunda (AUS) by Brief Truce (USA)
1 – 8 Race 3  Goulburn DRC  1600m  Time: 1:37.40  Track: Dead(4)
Astronomer Royal at Eliza Park H.
Trainer: J W Marzol
2nd: Seasoned, 3rd: Mr Bee Gee
Prize Money:
A$15,000
2014-06-22
HK Belzace – Sparkling B (H.K.)
9yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 12 Race 8  HKJC  1200m  Time: 1:09.35  Track: Good
Members Cup
Trainer: A T Millard
2nd: Mystic Blue, 3rd: You are the One
Prize Money:
HK$1,000,000
2014-06-21
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 12 Race 3  Darwin TC  1300m  Time: 1:16.48  Track: Good
RSL H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Le Commando, 3rd: Rulesofengagement
Prize Money:
A$10,800
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
1 – 10 Race 2  Qld Tatt’s RC  1200m  Time: 1:09.06  Track: Dead(4)
Hardy Brothers Jewellers H.
Trainer: David Lawlor
2nd: Agitate, 3rd: Smoke Hazard
Prize Money:
A$60,500
2014-06-20
AUS Fairy House
7yo m Bel Esprit (AUS) – Pride of Encosta (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 9 Race 1  Geelong RC  2000m  Time: 2:05.20  Track: Good
Function & Event Centre Maiden P.
Trainer: J F Moloney
2nd: Jesse’s Dream, 3rd: Mister Flyn
Prize Money:
A$25,870
2014-06-18
AUS Ship’s Captain
7yo g Bel Esprit (AUS) – Initial Venture (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 9 Race 2  Balaklava RC  1050m  Time: 1:01.86  Track: Dead(5)
KBL Security Maiden P.
Trainer: Lloyd Kennewell
2nd: Scanty, 3rd: Clarify
Prize Money:
A$12,700
2014-06-15
AUS Super Broadband
9yo g Bel Esprit (AUS) – Enola Girl (AUS) by Golden Snake (USA)
1 – 10 Race 9  Devonport RC  1350m  Time: 1:21.27  Track: Good(3)
Sportsbet Top Tote Plus H.
Trainer: K P Hamilton
2nd: Savoire Step, 3rd: Ladra
Prize Money:
A$15,000
2014-06-13
AUS Sir Fernando
9yo g Bel Esprit (AUS) – Ruby Doll (AUS) by Desert Style (IRE)
1 – 10 Race 7  Geelong RC  1200m  Time: 1:10.00  Track: Good
Milk Pura Winter Challenge Series Heat H.
Trainer: C W Little
2nd: Chow Meow, 3rd: Portland
Prize Money:
A$30,000
2014-06-10
PHI Bright Valor (PHI)
8yo h Bel Esprit (AUS) – Mambina (USA) by Kingmambo (USA)
1 – 14 Race 6  Philippine RC  1300m  Time:   Track:
Class Division 1B
Trainer:
2nd: Seeing Lohrke, 3rd: Canadian Girl
Prize Money:
2014-06-09
AUS Excited Spirit
8yo g Bel Esprit (AUS) – Excited Gal (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 7 Race 3  MRC (Mornington)  2025m  Time: 2:12.74  Track: Heavy(9)
Mitavite H.
Trainer: J D Sadler
2nd: Hannaford, 3rd: The Jazz Singer
Prize Money:
A$35,000
2014-06-08
AUS Perfect Rainbow
8yo m Bel Esprit (AUS) – Not So Square (AUS) by Octagonal (NZ)
1 – 11 Race 7  Dalby & Northern Downs JC  1100m  Time: 1:04.26  Track: Good(3)
XXXX H.
Trainer: Sara Saal-Winter
2nd: Pound on Tubby, 3rd: All in All
Prize Money:
A$10,000
AUS Crown Saga
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vestment (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 10 Race 3  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:11.55  Track: Good(3)
I Dunstan Mortgage Advisors H.
Trainer: P J Fernie
2nd: Hallowell Fever, 3rd: Nacho
Prize Money:
A$14,000
SIN Bellwether
7yo g Bel Esprit (AUS) – Final Act (USA) by Came Home (USA)
1 – 9 Race 3  Singapore TC  1000m  Time: 0:59.14  Track:
Class 4 H.
Trainer: M FREEDMAN
2nd: Duke Dumont, 3rd: Magic Ocean
Prize Money:
S$60,000
2014-06-07
AUS Bella Dolce
9yo m Bel Esprit (AUS) – Geil (AUS) by McFlirt (NZ)
1 – 12 Race 8  SAJC  1200m  Time: 1:12.00  Track: Slow(6)
Schweppes H.
Trainer: B J Dunn
2nd: Mr Good Cat, 3rd: What’s in a Name
Prize Money:
A$35,000
2014-06-05
AUS Beluga Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Gazella (AUS) by Intergaze (AUS)
1 – 11 Race 6  Geelong RC  1000m  Time: 0:59.70  Track: Good
Jims Mowing H.
Trainer: M W Laurie
2nd: Eternal Circle, 3rd: Spareel
Prize Money:
A$30,000
2014-05-31
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 11 Race 5  Nanango RC  1600m  Time: 1:36.70  Track: Good(3)
Veterinary Surgery H.
Trainer: P G Blackwell
2nd: Le Max, 3rd: Seagard
Prize Money:
A$6,000
2014-05-28
AUS Excited Spirit
8yo g Bel Esprit (AUS) – Excited Gal (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 7 Race 5  MRC (Mornington)  2000m  Time: 2:09.44  Track: Slow(6)
Beleura Retirement Village H.
Trainer: J D Sadler
2nd: Hot Power, 3rd: The Tinker
Prize Money:
A$35,000
2014-05-27
AUS Beluga Miss
7yo m Bel Esprit (AUS) – Gazella (AUS) by Intergaze (AUS)
1 – 11 Race 7  Geelong RC  1000m  Time: 0:58.28  Track: Good
Sportingbet H.
Trainer: M W Laurie
2nd: Ravir, 3rd: Tortured
Prize Money:
A$17,000
2014-05-25
AUS So Real
10yo g Bel Esprit (AUS) – Lintrice (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 9 Race 3  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.82  Track: Good
Unibet H.
Trainer: R G Bell
2nd: Mystic Obsession, 3rd: Gold Rises
Prize Money:
A$9,250
AUS Bells Victory
10yo g Bel Esprit (AUS) – Stylish Victory (AUS) by Durham Ranger (USA)
1 – 6 Race 3  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:12.04  Track: Good(3)
Dave Tedge Memorial H.
Trainer: Dean Nazzari
2nd: Saxon Coast, 3rd: Exclusive Honour
Prize Money:
A$16,000
2014-05-22
AUS So Does He
7yo g Bel Esprit (AUS) – She Does It (AUS) by Archway (IRE)
1 – 12 Race 9  Ballarat TC  1100m  Time: 1:03.65  Track: Dead(4)
Mosstrooper Day 15 June H.
Trainer: L J Corstens
2nd: O’Malley, 3rd: Oh Teary Me
Prize Money:
A$17,500
2014-05-20
AUS Ebony Rose
7yo m Bel Esprit (AUS) – Redance (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 8 Race 3  Geelong RC  1100m  Time: 1:05.32  Track: Good
Apco Service Stations Maiden P.
Trainer: M W Laurie
2nd: Kiss Chasey, 3rd: Assez Bien
Prize Money:
A$16,460
2014-05-19
AUS Belesron
7yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Theron (NZ) by Pins (AUS)
1 – 11 Race 5  Moe RC  1200m  Time: 1:12.94  Track: Dead(4)
The Win Network H.
Trainer: P G Moody
2nd: Essential Element, 3rd: Outback Ranger
Prize Money:
A$15,000
2014-05-18
AUS Lazy Democracy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Zillion Roses (AUS) by Telesto (USA)
1 – 11 Race 6  Devonport RC  1150m  Time: 1:09.13  Track: Good(3)
PFD Foodservices H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Fanesto, 3rd: Sound Bar
Prize Money:
A$15,000
2014-05-17
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 7 Race 4  Jandowae APRC  1500m  Time: 1:33.24  Track: Good(3)
Jandowae Cup
Trainer: G J Baker
2nd: Anchor Bolt, 3rd: King Bing
Prize Money:
A$7,500
AUS Bel Price
9yo m Bel Esprit (AUS) – Kel Price (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 12 Race 4  MRC  1100m  Time: 1:04.10  Track: Good(3)
PFD Food Services H.
Trainer: Jerome Hunter
2nd: Halle Rocks, 3rd: Unique Storm
Prize Money:
A$80,000
AUS Starlight Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Starspect (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 8 Race 4  Toowoomba TC  1100m  Time: 1:08.74  Track: Dead(5)
Brown & Hurley Maiden P.
Trainer: Ben Currie
2nd: Timeless Tale, 3rd: Saint Barney
Prize Money:
A$10,000
2014-05-14
AUS Always Magic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Not Always (AUS) by Al Awir (NZ)
1 – 12 Race 4  Gawler & Barossa JC  1517m  Time: 1:34.93  Track: Dead(4)
Vella Tyre & Crash Repairs Maiden P.
Trainer: C Curtis
2nd: Moosem, 3rd: Free Fall
Prize Money:
A$10,000
2014-05-12
AUS Bel Attrait
6yo g Bel Esprit (AUS) – Cranachan (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 8 Race 1  Warracknabeal TC  1200m  Time: 1:11.71  Track: Dead(5)
Unibet 2YO Maiden P.
Trainer: Troy Corstens
2nd: Charge Your Glass, 3rd: Roundabout
Prize Money:
A$16,260
AUS Cool Dude Harry
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sheeza Classic (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 12 Race 9  Warracknabeal TC  1000m  Time: 0:58.14  Track: Dead(5)
Harjan H.
Trainer: B & S Wilde
2nd: Rain Fast, 3rd: Silken Gown
Prize Money:
A$15,000
2014-05-11
AUS Spirit or Lager
7yo g Bel Esprit (AUS) – My Fair Lago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 13 Race 3  Bairnsdale RC  1000m  Time: 0:59.59  Track: Dead(4)
O’Donnell Transport Maiden P.
Trainer: G B Andrews
2nd: Runs for Fun, 3rd: Senorita on Safari
Prize Money:
A$17,000
AUS Romantic Spirit
7yo m Bel Esprit (AUS) – Romantic Flyer (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 14 Race 6  Bairnsdale RC  1200m  Time: 1:12.03  Track: Dead(4)
Whiters Street Cranes H.
Trainer: G B Andrews
2nd: Elmotino, 3rd: Reventon
Prize Money:
A$15,000
2014-05-10
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
3 – 15 Race 3  BRC  1110m  Time: 1:04.10  Track: Good(3)
Mick Dittman P., L
Trainer: David Lawlor
1st: Agitate, 2nd: Havana
Prize Money:
A$100,000
AUS Glenthorn Avenue
9yo g Bel Esprit (AUS) – Tolago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 8 Race 5  Burrandowan PRC  1600m  Time: 1:47.23  Track: Good
Crow FM 90.7 H.
Trainer: P G Blackwell
2nd: Le Max, 3rd: Cross the Star
Prize Money:
A$6,000
AUS Magnetic Magic
9yo m Bel Esprit (AUS) – Danera (AUS) by Danehill (USA)
1 – 10 Race 2  Leeton JC  1000m  Time: 0:59.69  Track: Slow(6)
Hotondo Homes H.
Trainer: B O Cox
2nd: Queen Liberty, 3rd: Roy’s Wish
Prize Money:
A$6,000
AUS Conquistador
9yo g Bel Esprit (AUS) – Laurent (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 8 Race 4  Longreach JC  1300m  Time: 1:17.17  Track: Good(3)
Houseproud H.
Trainer: G D Browne
2nd: Prince Fireball, 3rd: Craiglea Rawie
Prize Money:
A$6,000
2014-05-04
PHI Divine
9yo m Bel Esprit (AUS) – Secret Vice (AUS) by Grand Lodge (USA)
1 – 13 Race 13  Manila JC  1500m  Time:   Track:
Special H.
Trainer:
2nd: Boss Jaden, 3rd: Dy San Diego
Prize Money:
2014-05-03
AUS The Hummel
7yo g Bel Esprit (AUS) – Norway (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 12 Race 4  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:05.09  Track: Good
Lasseters Maiden P.
Trainer: K J Lamprecht
2nd: Oro Bello, 3rd: Ptolemy
Prize Money:
A$15,100
AUS Bel Seal
8yo g Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 9 Race 6  Benalla RC  1406m  Time: 1:27.93  Track: Heavy(8)
Ryan & McNulty Sawmillers H.
Trainer: P G Moody
2nd: Emperor’s Chariot, 3rd: Not Too Sure
Prize Money:
A$15,000
AUS Hi Viz
7yo g Bel Esprit (AUS) – Apologies (AUS) by Giant’s Causeway (USA)
1 – 8 Race 2  Binnaway JC  1000m  Time: 0:58.54  Track: Good
Maiden P.
Trainer: M C Dobie
2nd: Cool Sports, 3rd: Sunset Dream
Prize Money:
A$6,000
2014-04-27
AUS Criminal Mind
9yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Gigi (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 11 Race 6  Dubbo TC  1200m  Time: 1:10.65  Track: Good(3)
Stephen Wallace Memorial H.
Trainer: Stephen Edwards
2nd: Socks the Fox, 3rd: Gokstad
Prize Money:
A$15,000
2014-04-26
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 12 Race 1  Chinchilla DARC  1400m  Time: 1:22.14  Track: Good(3)
Kokoda H.
Trainer: G J Baker
2nd: Le Max, 3rd: Captain Invincible
Prize Money:
A$6,000
AUS Latitat
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sans Lee (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 7 Race 4  Merriwa RC  1350m  Time: 1:20.10  Track: Good
Merriwa Cup
Trainer: S H Wain
2nd: Star of Dubai, 3rd: Power Shot
Prize Money:
A$15,325
2014-04-24
AUS Bel Rain
7yo h Bel Esprit (AUS) – Gavroche (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 10 Race 3  Geelong RC  1200m  Time: 1:10.57  Track: Good
Emsley Lodge Maiden P.
Trainer: Jason Warren
2nd: It’s No Joke, 3rd: Mister Flyn
Prize Money:
A$24,700
2014-04-19
AUS Little Bit Ditsy
7yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Doopsy (AUS) by Bite the Bullet (USA)
3 – 15 Race 6  BRC  1600m  Time: 1:35.95  Track: Good(3)
Princess S., L
Trainer: K M Schweida
1st: Best Yet to Come, 2nd: Quest for Peace
Prize Money:
A$100,000
AUS Bella Dolce
9yo m Bel Esprit (AUS) – Geil (AUS) by McFlirt (NZ)
1 – 9 Race 4  Oakbank RC  1100m  Time: 1:05.66  Track: Dead(4)
Triple M H.
Trainer: B J Dunn
2nd: Azzcool, 3rd: Kooda Duchess
Prize Money:
A$32,300
2014-04-13
HK Record Again (NZ)
8yo g Bel Esprit (AUS) – Sabio Lass (NZ) by Carnegie (IRE)
1 – 14 Race 2  HKJC  1400m  Time: 1:23.05  Track:
Brain Health Services H.
Trainer: Y S Tsui
2nd: Optimization Star, 3rd: You and M
Prize Money:
HK$550,000
2014-04-12
AUS Revitalise
9yo g Bel Esprit (AUS) – Dane Belltar (AUS) by Danewin (AUS)
1 – 13 Race 6  BRC  1630m  Time: 1:38.27  Track: Good(3)
Powerade H.
Trainer: J, D & C Meagher
2nd: Denwood, 3rd: Grayson Square
Prize Money:
A$50,000
2014-04-08
AUS River Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – River Fairy (AUS) by Perugino (USA)
1 – 13 Race 9  Clarence River JC  1115m  Time: 1:04.85  Track: Dead(5)
Book a Carnival VIP Ticket H.
Trainer: S B Lee
2nd: Spiritist, 3rd: Villamill
Prize Money:
A$15,000
AUS Our Ruby Rose
7yo m Bel Esprit (AUS) – Ruby Slipper (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 6 Race 1  Kilmore TC  1207m  Time: 1:12.36  Track: Good(3)
Arilla Retirement Village Maiden P.
Trainer: G Eurell
2nd: Rebel Rhythm, 3rd: First Dragon
Prize Money:
A$15,920
2014-04-06
AUS Killawarra
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sun ‘n’ Soda (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 11 Race 3  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:10.79  Track: Slow(6)
Winsec Savings & Loans Maiden P.
Trainer: Ms G Marchant
2nd: Praverati, 3rd: Arnidan
Prize Money:
A$17,000
2014-04-05
AUS Crown Saga
7yo m Bel Esprit (AUS) – Vestment (NZ) by Danasinga (AUS)
1 – 7 Race 2  Kalgoorlie Boulder RC  1300m  Time: 1:17.94  Track: Good(3)
Albion Hotel Maiden P.
Trainer: Lou & Dion Luciani
2nd: Casino Gleam, 3rd: Kronfeld
Prize Money:
A$11,000
2014-04-04
AUS Kalashani Lad
7yo g Bel Esprit (AUS) – Space Regent (AUS) by New Regent (CAN)
1 – 7 Race 1  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:58.80  Track: Good(3)
Happy 16th Birthday Sean Lynch Maiden P.
Trainer: T T Walsh
2nd: Huncha Duncha, 3rd: I’m Fearsome
Prize Money:
A$18,555
2014-04-02
AUS Kaskar
7yo g Bel Esprit (AUS) – Eliza Park (AUS) by Scenic (IRE)
1 – 6 Race 1  Strathalbyn RC  1200m  Time: 1:14.80  Track: Good(3)
Danny Watson Maiden P.
Trainer: Lloyd Kennewell
2nd: Strawberry Canyon, 3rd: Hope and Libation
Prize Money:
A$12,700
2014-04-01
AUS Latitat
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sans Lee (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 6 Race 7  Tamworth JC  1600m  Time: 1:38.30  Track: Dead(5)
Freight Specialists H.
Trainer: S H Wain
2nd: Kwilas Law, 3rd: Dusty’s Felt
Prize Money:
A$15,000
2014-03-31
AUS Bim Bom Bay
9yo m Bel Esprit (AUS) – Rollstar (AUS) by Military Plume (NZ)
1 – 14 Race 8  Donald DRC  1350m  Time: 1:23.53  Track: Dead(5)
O’Connors Farm Machinery H.
Trainer: B J McKnight
2nd: Doohan, 3rd: Northern Edge
Prize Money:
A$15,000
2014-03-30
AUS Tequila Red
7yo g Bel Esprit (AUS) – Spectrum’s Image (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 10 Race 3  Gawler & Barossa JC  1100m  Time: 1:05.61  Track: Dead(4)
Jarvis Isuzu Maiden P.
Trainer: D R Jolly
2nd: Always Magic, 3rd: Capodecina
Prize Money:
A$10,000
AUS Babieca Noire
12yo g Bel Esprit (AUS) – French Snip (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 10 Race 5  Pinjarra RC  1000m  Time: 0:58.18  Track: Good(3)
Alcoa H.
Trainer: K G Buswell
2nd: Geiger Rio, 3rd: Buster’s Empire
Prize Money:
A$17,775
2014-03-29
AUS Angels Beach
8yo m Bel Esprit (AUS) – Descendant (AUS) by Zeditave (AUS)
1 – 12 Race 7  SAJC  1050m  Time: 1:00.62  Track: Good(3)
Manihi Classic, L
Trainer: P G Moody
2nd: Miracles of Life, 3rd: Esprit de Bullet
Prize Money:
A$80,200
AUS Esprit de Bullet (NZ)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Beat the Bullet (AUS) by Bite the Bullet (USA)
3 – 12 Race 7  SAJC  1050m  Time: 1:00.62  Track: Good(3)
Manihi Classic, L
Trainer: John Hyam
1st: Angels Beach, 2nd: Miracles of Life
Prize Money:
A$80,200
AUS Black Jugah
8yo m Bel Esprit (AUS) – Nuts About Jugah (AUS) by Jugah (USA)
1 – 8 Race 1  Streaky Bay RC  1000m  Time: 0:59.61  Track: Good
Chas McEvoy Memorial Maiden P.
Trainer: Ms A Cornell
2nd: Black Dancer, 3rd: Froese
Prize Money:
A$6,200
2014-03-23
AUS Arturo
9yo h Bel Esprit (AUS) – Classy Darcy (AUS) by Blazing Reality (AUS)
1 – 12 Race 4  Kyneton & Hanging Rock RC  1212m  Time: 1:13.17  Track: Dead(4)
Macedon Ranges Wines H.
Trainer: Ms R Standen
2nd: Tennessee Lad, 3rd: Ebony Eyes
Prize Money:
A$15,000
AUS Lazy Democracy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Zillion Roses (AUS) by Telesto (USA)
1 – 5 Race 3  TRC  1100m  Time: 1:07.68  Track: Slow(7)
Tile Centre H.
Trainer: B P Campbell
2nd: Lander Dollar, 3rd: Ritzy Bar
Prize Money:
A$12,500
2014-03-22
AUS Miss Belistic
9yo m Bel Esprit (AUS) – Set Point (IRE) by Be My Guest (USA)
1 – 9 Race 5  Apsley RC  1200m  Time: 1:11.59  Track: Dead(4)
Fox & Lillie Rural H.
Trainer: M J Williams
2nd: Monday’s Expert, 3rd: Hay Bob
Prize Money:
A$15,000
2014-03-20
AUS Babieca Noire
12yo g Bel Esprit (AUS) – French Snip (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 7 Race 6  Pinjarra RC  1000m  Time: 0:57.69  Track: Good(3)
Aurora Landscaping H.
Trainer: K G Buswell
2nd: I’m a Flash Unit, 3rd: Choisime
Prize Money:
A$17,500
2014-03-18
AUS Munfasla
7yo m Bel Esprit (AUS) – Last Goodbye (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 12 Race 7  Port Macquarie RC  1200m  Time: 1:12.63  Track: Good(3)
Carlton Mid H.
Trainer: R N Godbolt
2nd: Remos, 3rd: Can Dominate
Prize Money:
A$15,000
2014-03-17
AUS Canna
11yo g Bel Esprit (AUS) – Carnlough (NZ) by First Norman (USA)
1 – 9 Race 7  Warrnambool RC  1400m  Time: 1:25.29  Track: Slow(6)
Star Printing Services H.
Trainer: P W McKenna
2nd: Australian Venture, 3rd: Atatood
Prize Money:
A$15,000
2014-03-16
AUS Bim Bom Bay
9yo m Bel Esprit (AUS) – Rollstar (AUS) by Military Plume (NZ)
1 – 8 Race 5  Donald DRC  1350m  Time: 1:24.58  Track: Dead(5)
Taltarni Winery H.
Trainer: B J McKnight
2nd: Frogsplash, 3rd: Chancery Downs
Prize Money:
A$14,460
SIN Peaceful Warrior
10yo g Bel Esprit (AUS) – Let’s Begin (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 8 Race 9  Singapore TC  1100m  Time: 1:05.06  Track:
Benchmark 83 H.
Trainer: D KOK
2nd: Got Luck, 3rd: Hypernova
Prize Money:
S$95,000
2014-03-15
AUS Belgietto
11yo g Bel Esprit (AUS) – Adagietto (NZ) by Sackford (USA)
1 – 11 Race 9  Bendigo JC  1600m  Time: 1:39.96  Track: Slow(7)
TROA H.
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: General Groove, 3rd: Daybreak
Prize Money:
A$50,500
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
1 – 16 Race 8  GCTC  1400m  Time: 1:23.07  Track: Good(3)
Flan & Emily Jade Pay Your Bills H.
Trainer: David Lawlor
2nd: Romanarma, 3rd: Ferocity Fair
Prize Money:
A$60,500
AUS Bel Barrage
7yo m Bel Esprit (AUS) – Noise Barrage (AUS) by Mujahid (USA)
1 – 8 Race 6  Illawarra TC  1200m  Time: 1:11.14  Track: Good(3)
Catholiccare Lisa Palmer H.
Trainer: S I Singleton
2nd: A Roaring Success, 3rd: La Charge
Prize Money:
A$21,250
2014-03-14
AUS Soosa Rama
7yo m Bel Esprit (AUS) – Make My Dane (AUS) by Danehill (USA)
1 – 9 Race 8  MVRC  1200m  Time: 1:11.88  Track: Good(3)
1print.com.au Kerry Gillespie H.
Trainer: C W Little
2nd: Chloe in Paris, 3rd: Pilly’s Wish
Prize Money:
A$103,040
AUS Spirit of the Dawn
7yo g Bel Esprit (AUS) – Palace Dawn (AUS) by Palace Music (USA)
1 – 8 Race 1  Swan Hill JC  975m  Time: 0:57.33  Track: Good(4)
Hippbotts Maiden P.
Trainer: A R Coffey
2nd: Refulgent, 3rd: Kallisto Lady
Prize Money:
A$23,460
AUS Jolly Bel
8yo g Bel Esprit (AUS) – Jolly’s Folly (AUS) by Bluebird (USA)
1 – 6 Race 5  Swan Hill JC  1200m  Time: 1:12.51  Track: Dead(4)
Sports Surfaces Australia H.
Trainer: Ms S Murphy
2nd: Verdane, 3rd: Like a Bought One
Prize Money:
A$14,730
2014-03-12
AUS Bedisguised
7yo g Bel Esprit (AUS) – Magic Harmony (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 11 Race 6  Sale TC  1200m  Time: 1:11.19  Track: Dead(4)
Christopher Milne H.
Trainer: P G Moody
2nd: Lucky Striker, 3rd: Medcaut
Prize Money:
A$38,100
2014-03-09
AUS Full Hand
9yo g Bel Esprit (AUS) – Separate Deal (AUS) by At Talaq (USA)
1 – 12 Race 7  Corowa RC  1600m  Time: 1:35.38  Track: Good(3)
Corowa Cup
Trainer: B O Cox
2nd: Via Facile, 3rd: Gunner
Prize Money:
A$30,000
AUS Chiming
9yo m Bel Esprit (AUS) – East Meets West (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 8 Race 7  TRC  1600m  Time: 1:38.57  Track: Dead(4)
Tattsbet.com H.
Trainer: D & S Brunton
2nd: Mega Excel, 3rd: Barysh Quest
Prize Money:
A$16,000
2014-03-07
AUS Ballroom Dance
9yo m Bel Esprit (AUS) – Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 6 Race 3  Rockhampton JC  1400m  Time: 1:24.16  Track: Good(3)
Patlaw Your Local Security Company P.
Trainer: T Button
2nd: Christmas Island, 3rd: Pazzesco
Prize Money:
A$15,000
AUS Heart ‘n’ Spirit
8yo m Bel Esprit (AUS) – Work of Heart (AUS) by Revoque (IRE)
1 – 8 Race 2  Sapphire Coast TC  1200m  Time: 1:10.73  Track: Dead(4)
Visit Merimbula Maiden H.
Trainer: D B Cole
2nd: Zerzura, 3rd: Won’t be Any Drama
Prize Money:
A$14,725
2014-03-01
AUS Angels Beach
8yo m Bel Esprit (AUS) – Descendant (AUS) by Zeditave (AUS)
1 – 9 Race 4  VRC  1100m  Time: 1:03.59  Track: Good(3)
Mrs Mac’s Beef Pie Sprint H.
Trainer: P G Moody
2nd: You’re So Good, 3rd: Red Fez
Prize Money:
A$101,500
2014-02-28
AUS Pilly’s Wish
7yo m Bel Esprit (AUS) – Excelvision (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 9 Race 3  MVRC  1000m  Time: 0:58.75  Track: Good(3)
Drain Man H.
Trainer: M G Price
2nd: Srikandi, 3rd: Just Too Hard
Prize Money:
A$42,580
AUS Mandla
8yo g Bel Esprit (AUS) – Queen Kahuna (AUS) by Rustic Amber (Ire)
1 – 11 Race 7  MVRC  1200m  Time: 1:10.82  Track: Good(3)
Mitchelton Wines H.
Trainer: M G Price
2nd: Tackleberry, 3rd: Agister
Prize Money:
A$35,000
2014-02-23
AUS Billy Esprit
9yo g Bel Esprit (AUS) – Julianne (AUS) by Swiftly Carson (AUS)
1 – 12 Race 9  Kilmore TC  1200m  Time: 1:11.10  Track: Good(3)
Hanson Cleaning Services H.
Trainer: Niall Phillips
2nd: Star Approach, 3rd: Rural Hunter
Prize Money:
A$25,000
AUS Bellbrae
9yo g Bel Esprit (AUS) – Kinky (AUS) by St Jovite (USA)
1 – 8 Race 1  Yea RC  1200m  Time: 1:15.07  Track: Dead(5)
Moore Stephens Maiden H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Datodragon, 3rd: Super Gem
Prize Money:
A$2,200
2014-02-22
AUS River Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – River Fairy (AUS) by Perugino (USA)
1 – 8 Race 3  GCTC  1400m  Time: 1:22.55  Track: Good(3)
Commercial Kitchen Company H.
Trainer: S B Lee
2nd: Platinum Mint, 3rd: Spinhro
Prize Money:
A$13,000
AUS Bel Seal
8yo g Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 11 Race 5  Wodonga TC  1100m  Time: 1:04.79  Track: Good(3)
Boss Better Living Systems H.
Trainer: P G Moody
2nd: Bay of Biscay, 3rd: Fildancer
Prize Money:
A$15,000
2014-02-20
AUS Smart Dart
7yo g Bel Esprit (AUS) – Little Arrow (NZ) by Align (AUS)
1 – 7 Race 1  Bendigo JC  1000m  Time: 0:57.71  Track: Dead(4)
Jayco Maiden P.
Trainer: C & C Alderson
2nd: Swiftly Red, 3rd: Crystal Ruby
Prize Money:
A$25,555
2014-02-19
AUS Chiming
9yo m Bel Esprit (AUS) – East Meets West (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 9 Race 4  TTC  1400m  Time: 1:25.16  Track: Good(3)
Primary Employers Tasmania H.
Trainer: D & S Brunton
2nd: Smoke ‘n’ Whisky, 3rd: Royal Beluga
Prize Money:
A$14,000
2014-02-17
AUS Latitat
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sans Lee (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 14 Race 6  Clarence River JC  1600m  Time: 1:36.08  Track: Dead(4)
NBN Television H.
Trainer: S H Wain
3rd: Dusty’s Felt
Prize Money:
A$15,000
2014-02-15
AUS Little Bit Ditsy
7yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Doopsy (AUS) by Bite the Bullet (USA)
1 – 13 Race 4  BRC  1200m  Time: 1:09.61  Track: Good(3)
Diona Civil Engineers H.
Trainer: K M Schweida
2nd: Shazza’s Bubbles, 3rd: Monicelli
Prize Money:
A$45,000
AUS Froffy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Leotard (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 8 Race 1  Terang RC  1000m  Time: 0:58.19  Track: Dead(4)
Sungold Milk Maiden P.
Trainer: J Edwards & B W Elkington
2nd: Smokey Nic Nac, 3rd: Kona Breeze
Prize Money:
A$20,760
AUS Mandla
8yo g Bel Esprit (AUS) – Queen Kahuna (AUS) by Rustic Amber (Ire)
1 – 14 Race 4  VRC  1200m  Time: 1:10.21  Track: Good(3)
Lawn H.
Trainer: M G Price
2nd: Tackleberry, 3rd: Tigerland
Prize Money:
A$80,000
2014-02-12
AUS Shades of Bella
7yo m Bel Esprit (AUS) – Shades of Laughter (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 – 13 Race 4  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:12.06  Track: Dead(4)
Orbit Fitness H.
Trainer: P G Moody
2nd: Havana Skye, 3rd: Melting Moment
Prize Money:
A$35,000
2014-02-10
AUS Fast Focus
8yo g Bel Esprit (AUS) – Distant Grace (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 9 Race 6  Stony Creek RC  1007m  Time: 1:00.01  Track: Good(3)
Toora Royal Standard Hotel H.
Trainer: B J McCarthy
2nd: Consecrate, 3rd: Elusive Shine
Prize Money:
A$15,000
2014-02-09
AUS Lazy Democracy
7yo g Bel Esprit (AUS) – Zillion Roses (AUS) by Telesto (USA)
1 – 9 Race 1  TRC  1100m  Time: 1:05.35  Track: Dead(4)
Betfair Maiden P.
Trainer: B P Campbell
2nd: Spud’s Pride, 3rd: Hugo
Prize Money:
A$19,225
2014-02-08
AUS Iconic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
2 – 8 Race 7  MRC  1100m  Time: 1:02.50  Track: Good(3)
Rubiton S., Gr.2
Trainer: Tony McEvoy
1st: Lankan Rupee, 3rd: First Command
Prize Money:
A$175,750
2014-02-06
AUS Mon Gateau
7yo g Bel Esprit (AUS) – Zedski (AUS) by Zeditave (AUS)
1 – 8 Race 1  Wyong RC  1000m  Time: 0:57.08  Track: Good(3)
Eaton Building Materials Maiden H.
Trainer: Sam Kavanagh
2nd: Claradini, 3rd: Offairo
Prize Money:
A$22,000
2014-02-05
AUS Angels Beach
8yo m Bel Esprit (AUS) – Descendant (AUS) by Zeditave (AUS)
1 – 14 Race 7  MRC  1200m  Time: 1:10.14  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: P G Moody
2nd: Bawcatme, 3rd: Mrs Hadlee
Prize Money:
A$35,000
2014-02-02
AUS Gold Rises
9yo g Bel Esprit (AUS) – Bardego (AUS) by Barathea (IRE)
1 – 6 Race 1  Terang RC  1208m  Time: 1:12.74  Track: Dead(4)
Phillip Russell Motorcycles Maiden P.
Trainer: Rachael Triffett
2nd: Change Course, 3rd: Delite Me
Prize Money:
A$15,920
2014-02-01
AUS Imposing Vain
8yo m Bel Esprit (AUS) – Imposing Sue (AUS) by Imposing Bull (AUS)
1 – 5 Race 3  Carrathool JC  1200m  Time: 1:10.69  Track: Good
Grainlink (NSW) Pty Ltd H.
Trainer: G D’Altorio
2nd: Dane Sweeper, 3rd: Ahorsecalledmexico
Prize Money:
A$6,775
AUS Busy Doin’ Nothin’
11yo g Bel Esprit (AUS) – Sunday Bliss (AUS) by Bubble Gum Fellow (JPN)
1 – 6 Race 3  GCTC  1400m  Time: 1:21.93  Track: Good(3)
S-Energy Solar PV Modules H.
Trainer: H J Norman
2nd: Shtarker, 3rd: Primary Colour
Prize Money:
A$13,000
AUS Oregon Spirit
10yo g Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
2 – 11 Race 8  MRC  2000m  Time: 2:03.49  Track: Good(3)
Mornington Cup Prelude, L
Trainer: P G Moody
1st: Prince of Penzance, 3rd: Extra Zero
Prize Money:
A$121,500
AUS Belfast Boy
10yo g Bel Esprit (AUS) – Fast Dolly (AUS) by Bureaucracy (NZ)
1 – 8 Race 5  SAJC  1050m  Time: 1:01.13  Track: Good(3)
Express Colour Printing H.
Trainer: G V Richards
2nd: Whitlam, 3rd: Aurumcert
Prize Money:
A$39,580
MAL Fox Treasure
10yo g Bel Esprit (AUS) – Westernport Bay (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 6 Race 9  Selangor TC  1200m  Time: 1:10.78  Track:
Mighty Strength of Man & Horse S.
Trainer: BT LIM
2nd: Fumio, 3rd: Longma
Prize Money:
Rgt.55,000
2014-01-31
AUS Soosa Rama
7yo m Bel Esprit (AUS) – Make My Dane (AUS) by Danehill (USA)
1 – 12 Race 3  MVRC  1200m  Time: 1:11.56  Track: Good(3)
Ranvet H.
Trainer: C W Little
2nd: Leaps and Bounds, 3rd: Honfleurs
Prize Money:
A$45,000
2014-01-29
AUS Bel Rhythm
10yo g Bel Esprit (AUS) – Latin Rhythm (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 13 Race 7  Geelong RC  1700m  Time: 1:46.90  Track: Dead(4)
Hyland Race Colours H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Commemorate, 3rd: Bunchloch
Prize Money:
A$30,000
2014-01-26
AUS So Real
10yo g Bel Esprit (AUS) – Lintrice (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 7 Race 2  Alice Springs TC  1100m  Time: 1:04.22  Track: Good(3)
XXXX Gold H.
Trainer: R G Bell
2nd: Kel of a Shot, 3rd: Onthehussle
Prize Money:
A$10,000
AUS Shades of Bella
7yo m Bel Esprit (AUS) – Shades of Laughter (AUS) by Polish Laughter (USA)
1 – 8 Race 1  Yarra Valley RC  1205m  Time: 1:10.78  Track: Dead(5)
Happy Australia Day Maiden P.
Trainer: P G Moody
2nd: Majestic Duke, 3rd: Flamsteed
Prize Money:
A$15,460
2014-01-24
AUS Striding Success
11yo g Bel Esprit (AUS) – La Bella Zoccola (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 8 Race 4  Port Lincoln & North Shields RC  1000m  Time: 0:59.29  Track: Good(3)
Fire Equipment Maintenance Group H.
Trainer: G R Bacchus
2nd: Black Barra, 3rd: Vinard
Prize Money:
A$11,000
MAC Silver Falls – Spring (Mac.)
9yo g Bel Esprit (AUS) – Swish Trish (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 6 Race 3  Macau JC   1050m  Time: 1:01.2  Track: NORMAL WATERING
Albion H.
Trainer: CFC
2nd: Sino Brilhante, 3rd: Gruenfeld
Prize Money:
M$413,600
2014-01-19
AUS Soosa Rama
7yo m Bel Esprit (AUS) – Make My Dane (AUS) by Danehill (USA)
1 – 8 Race 3  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:59.33  Track: Good(3)
TAB Ipad App Maiden P.
Trainer: C W Little
2nd: Davarick, 3rd: Moonlight Magic
Prize Money:
A$26,870
AUS Arctic Blitz
8yo g Bel Esprit (AUS) – Southern Storm (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 12 Race 5  TRC  1200m  Time: 1:13.97  Track: Good(5)
Book Now for Hobart Cup H.
Trainer: J K Blacker
2nd: Eagle Flight, 3rd: Beryl Bee
Prize Money:
A$12,500
2014-01-12
AUS The Pupster
10yo g Bel Esprit (AUS) – Moving Shadows (AUS) by New Regent (CAN)
1 – 12 Race 6  Geraldton TC  1600m  Time: 1:37.71  Track: Good(3)
Sun City Plumbing H.
Trainer: M C Sharp
2nd: Thunder Express, 3rd: Confucius
Prize Money:
A$11,000
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 6 Race 2  Metro Manila TC  1200m  Time:   Track:
Special Class Division
Trainer:
2nd: Alpha Alleanza, 3rd: Mika Mika Mika
Prize Money:
2014-01-11
NZ Victory Dragon
9yo g Bel Esprit (AUS) – Jill Mary (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 10 Race 3  Marton JC  1200m  Time: 1:09.57  Track: Dead(4)
Rural Fuel H.
Trainer: Ms E L Holmes
2nd: Agent Ziva, 3rd: Paraketo
Prize Money:
NZ$30,000
2014-01-10
AUS Nkwazi’s Daughter
7yo m Bel Esprit (AUS) – Nkwazi (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 6 Race 3  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:59.82  Track: Dead(4)
Peter & Lavella Darose AFC Maiden P.
Trainer: Jerome Hunter
2nd: Epona Fury, 3rd: What a Buzz
Prize Money:
A$18,240
AUS Striding Success
11yo g Bel Esprit (AUS) – La Bella Zoccola (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 7 Race 5  Port Lincoln & North Shields RC  1000m  Time: 0:59.49  Track: Good(3)
Carlton Cold 3.5 H.
Trainer: G R Bacchus
2nd: Good Conduct, 3rd: Achenar
Prize Money:
A$11,000
2014-01-08
AUS Mandla
8yo g Bel Esprit (AUS) – Queen Kahuna (AUS) by Rustic Amber (Ire)
1 – 15 Race 6  Geelong RC  1200m  Time: 1:11.57  Track: Good(3)
Apco Service Stations H.
Trainer: M G Price
2nd: Ticket to Toorak, 3rd: Tiger’s Cub
Prize Money:
A$30,000
2014-01-07
AUS She’s Belleistic
8yo m Bel Esprit (AUS) – South Terrace (AUS) by Blevic (AUS)
1 – 12 Race 5  Murrumbidgee TC  1400m  Time: 1:23.93  Track: Good(3)
The Rules Club H.
Trainer: Ms B Joseph & P A Jones
2nd: Orrstar, 3rd: Marble Prince
Prize Money:
A$15,000
2014-01-06
AUS Full Hand
9yo g Bel Esprit (AUS) – Separate Deal (AUS) by At Talaq (USA)
1 – 13 Race 7  Moruya JC  1650m  Time: 1:39.10  Track: Good(3)
Narooma Cup
Trainer: B O Cox
2nd: Quichang, 3rd: Flaming Star
Prize Money:
A$27,300
2014-01-05
AUS Coco Cash
7yo m Bel Esprit (AUS) – Murphy’s Cash (AUS) by Aucash (AUS)
1 – 13 Race 1  Pinjarra RC  1000m  Time: 0:57.72  Track: Good(3)
Real Estate Maiden P.
Trainer: Alan Kennedy
2nd: Deceitful Road, 3rd: Longschamp
Prize Money:
A$11,000
2014-01-03
AUS Ballroom Dance
9yo m Bel Esprit (AUS) – Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 9 Race 6  Rockhampton JC  1100m  Time: 1:03.52  Track: Good(3)
Thinkwater H.
Trainer: T Button
2nd: Pygmy Hunter, 3rd: Equable
Prize Money:
A$12,000
2014-01-02
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 9 Race 6  Dalby & Northern Downs JC  1300m  Time: 1:16.22  Track: Good(3)
NDJC H.
Trainer: G J Baker
2nd: Billy Goat, 3rd: Magic in the Mix
Prize Money:
A$10,000
AUS Vixen Hustler
10yo m Bel Esprit (AUS) – Certain Peak (AUS) by Tirol (IRE)
1 – 13 Race 6  Geelong RC  1425m  Time: 1:26.87  Track: Slow(7)
George Hanlon H.
Trainer: Clint Marshall
2nd: Maglissa, 3rd: Bel Rhythm
Prize Money:
2014-01-01
AUS Junction Jack
8yo g Bel Esprit (AUS) – Big Patch (AUS) by King of Kings (Ire)
1 – 7 Race 5  Terang RC  1408m  Time: 1:28.55  Track: Slow(6)
Brenton Primmer H.
Trainer: Mitchell Freedman
2nd: Aneel, 3rd: Ninesmine
Prize Money:
A$7,800
2013-12-29
AUS King’s Spirit
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sheedy’s Sheila (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 9 Race 3  MRC (Mornington)  1200m  Time: 1:12.33  Track: Good(3)
Total Commercial Cleaning Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Titian Silk, 3rd: Belorum
Prize Money:
A$46,185
AUS Oregon Spirit
10yo g Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 10 Race 7  MRC (Mornington)  1600m  Time: 1:37.98  Track: Good(3)
Lord S., L
Trainer: P G Moody
2nd: Durnford, 3rd: Road Trippin’
Prize Money:
A$120,000
2013-12-27
AUS Tap Onthe Shoulder
10yo m Bel Esprit (AUS) – Morning Session (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 11 Race 7  Benalla RC  1106m  Time: 1:05.23  Track: Good(3)
Benalla Signs H.
Trainer: R K Challis
2nd: Speedastro, 3rd: Tycoon Porteous
Prize Money:
A$15,000
2013-12-26
AUS Floatlikabutterfly
8yo m Bel Esprit (AUS) – La Estancia (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 4 Race 1  Drouin DRC  1200m  Time: 1:12.20  Track: Good(3)
Roger Manson Panels Maiden H.
Trainer: Todd Balfour
2nd: Gold ‘n’ Sparkle, 3rd: Callaway Kid
Prize Money:
A$2,200
2013-12-22
AUS Miss Belistic
9yo m Bel Esprit (AUS) – Set Point (IRE) by Be My Guest (USA)
1 – 9 Race 5  Horsham DRC  1200m  Time: 1:13.00  Track: Good(3)
Mixx FM H.
Trainer: M J Williams
2nd: Hang on Tight, 3rd: Norton Belle
Prize Money:
A$15,000
AUS Bel Esandy
8yo g Bel Esprit (AUS) – Floribunda (AUS) by Brief Truce (USA)
1 – 14 Race 4  Moruya JC  1300m  Time: 1:17.81  Track: Dead(4)
Elizabeth Fleming Lawyers H.
Trainer: J W Marzol
2nd: Green Eggs and Ham, 3rd: White Warrior
Prize Money:
A$15,000
AUS Dazza’s Girl
7yo m Bel Esprit (AUS) – Carnet du Bal (NZ) by Carnegie (IRE)
1 – 8 Race 2  Port Lincoln & North Shields RC  1360m  Time: 1:27.02  Track: Good(3)
Leader Distributors Maiden P.
Trainer: J Dunn
2nd: Lamu Lad, 3rd: Dazzling Lilly
Prize Money:
A$10,000
2013-12-21
AUS Esprit de Bullet (NZ)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Beat the Bullet (AUS) by Bite the Bullet (USA)
1 – 8 Race 2  VRC  1000m  Time: 0:57.66  Track: Dead(4)
Red Tempo H.
Trainer: John Hyam
2nd: Fab Fevola, 3rd: Lady of Harrods
Prize Money:
A$98,800
2013-12-20
AUS Belle Diva
11yo m Bel Esprit (AUS) – Manly Belle (AUS) by Star Watch (AUS)
1 – 9 Race 5  Yarra Valley RC  1017m  Time: 0:58.93  Track: Good(4)
Affinity Accountants H.
Trainer: C Sanders
2nd: Sorority Queen, 3rd: Royal Couture
Prize Money:
A$15,000
2013-12-19
AUS So Does He
7yo g Bel Esprit (AUS) – She Does It (AUS) by Archway (IRE)
1 – 7 Race 2  Seymour RC  1309m  Time: 1:17.49  Track: Dead(4)
Super Impose Maiden P.
Trainer: L J Corstens
2nd: Arctic Song, 3rd: Lady Schiller
Prize Money:
A$25,555
AUS Mandla
8yo g Bel Esprit (AUS) – Queen Kahuna (AUS) by Rustic Amber (Ire)
1 – 8 Race 8  Seymour RC  1309m  Time: 1:16.90  Track: Good(3)
Pet Horse & Farm H.
Trainer: M G Price
2nd: Glow Torch, 3rd: Final Jest
Prize Money:
A$30,000
2013-12-18
AUS Just Mouse
7yo m Bel Esprit (AUS) – Celebrity Times (NZ) by Cape Cross (IRE)
1 – 12 Race 8  TTC  1200m  Time: 1:11.47  Track: Dead(4)
Juicy Isle H.
Trainer: Adam Trinder
2nd: Big Tilly, 3rd: Laharun
Prize Money:
A$12,500
2013-12-13
AUS Tilla Bell Rings
9yo g Bel Esprit (AUS) – Cliptilla (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 12 Race 7  MVRC  1600m  Time: 1:37.19  Track: Good(3)
Sweeney Can Do Agents H.
Trainer: D K Weir
2nd: The Unexpected, 3rd: Mr Sommerville
Prize Money:
A$35,000
AUS Aces and Angels
9yo m Bel Esprit (AUS) – Jewel’s Ace (AUS) by Perugino (USA)
1 – 11 Race 6  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:08.71  Track: Good(3)
Insite Real Estate H.
Trainer: Lee & Shannon Hope
2nd: Pretty Possum, 3rd: Smoken Cash
Prize Money:
A$15,000
2013-12-12
NZ Victory Dragon
9yo g Bel Esprit (AUS) – Jill Mary (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 7 Race 3  Hawkes Bay  1200m  Time: 1:10.31  Track: Good(3)
Game Lodge Sprint
Trainer: Ms E L Holmes
2nd: Dorian Grey, 3rd: Sanriba
Prize Money:
NZ$8,000
2013-12-11
AUS Spirited Will
9yo m Bel Esprit (AUS) – Willisa (AUS) by Vite Cheval (NZ)
1 – 7 Race 5  MRC  1440m  Time: 1:29.59  Track: Slow(6)
Lister H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Danish Whiskey, 3rd: Daylight Second
Prize Money:
A$35,000
2013-12-08
AUS Just Mouse
7yo m Bel Esprit (AUS) – Celebrity Times (NZ) by Cape Cross (IRE)
1 – 8 Race 2  Devonport RC  900m  Time: 0:53.78  Track: Good(3)
Alan Hardstaff Memorial Maiden P.
Trainer: Adam Trinder
2nd: Classic Outlaw, 3rd: It’s Flash Al
Prize Money:
A$16,725
2013-12-07
AUS Loveyamadly
9yo m Bel Esprit (AUS) – Beauty World (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
2 – 9 Race 5  MRC  1000m  Time: 0:57.78  Track: Dead(4)
Doveton S., L
Trainer: M G Price
1st: Vatican, 3rd: Halle Rocks
Prize Money:
A$120,500
MAL Fox Treasure
10yo g Bel Esprit (AUS) – Westernport Bay (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 12 Race 6  Selangor TC  1400m  Time: 1:24.69  Track:
New Tide S.
Trainer: BT LIM
2nd: Horizon Lad, 3rd: Luck Success
Prize Money:
Rgt.55,000
2013-12-06
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
1 – 10 Race 3  BRC  1010m  Time: 0:58.24  Track: Good(3)
Willis H.
Trainer: David Lawlor
2nd: Jet Down on It, 3rd: Smoke Hazard
Prize Money:
A$20,000
2013-12-04
AUS Romantic Spirit
7yo m Bel Esprit (AUS) – Romantic Flyer (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 10 Race 2  Sale TC  1205m  Time: 1:13.97  Track: Dead(5)
Lanark Spa Pools Maiden P.
Trainer: Ms A Blackburn
2nd: Marvellous Choice, 3rd: Zedi Gold
Prize Money:
A$20,200
2013-12-02
AUS Vetwrap
11yo g Bel Esprit (AUS) – Lacrimosa (NZ) by O’Reilly (NZ)
1 – 10 Race 7  Kilmore TC  1457m  Time: 1:29.57  Track: Good(3)
Wandong Bus & Coach H.
Trainer: D K Weir
2nd: Junoesque, 3rd: Present Arms
Prize Money:
A$15,000
2013-12-01
AUS The Pupster
10yo g Bel Esprit (AUS) – Moving Shadows (AUS) by New Regent (CAN)
1 – 10 Race 6  Geraldton TC  1200m  Time: 1:12.19  Track: Good(3)
Hayley Cooper H.
Trainer: M C Sharp
2nd: Jesteryong, 3rd: Cranky Dancer
Prize Money:
A$11,000
AUS Belwina
9yo m Bel Esprit (AUS) – Woodwina (AUS) by Woodman (USA)
1 – 10 Race 7  Goondiwindi RC  1800m  Time: 1:50.93  Track: Dead(5)
Wagners H.
Trainer: L J Roche
2nd: Tizzy Lizzy, 3rd: Grappa
Prize Money:
A$12,000
2013-11-30
AUS Esprit’s Choice
8yo m Bel Esprit (AUS) – Absorb (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 12 Race 5  Cranbourne TC  1200m  Time: 1:11.98  Track: Good(3)
BOQ Frankston H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Spirit Cent, 3rd: Cast Iron
Prize Money:
A$15,000
AUS Sendak
8yo g Bel Esprit (AUS) – Rothchild (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 8 Race 3  GCTC  900m  Time: 0:52.96  Track: Heavy(9)
Smithbuild P.
Trainer: Ms K Purdy
2nd: So Parisian, 3rd: Natural Dancer
Prize Money:
A$13,000
AUS Bel Esandy
8yo g Bel Esprit (AUS) – Floribunda (AUS) by Brief Truce (USA)
1 – 14 Race 2  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:09.87  Track: Good(3)
The Rural Maiden P.
Trainer: J W Marzol
2nd: Get Hooked, 3rd: Cover Princess
Prize Money:
A$8,000
AUS Rebel Truce
11yo g Bel Esprit (AUS) – Largo (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 6 Race 2  SAJC  1250m  Time: 1:15.03  Track: Good(3)
CBS Inc H.
Trainer: Patrick Payne
2nd: Our Nkwazi, 3rd: Idalou
Prize Money:
A$34,160
2013-11-29
AUS Frankly Fast
9yo m Bel Esprit (AUS) – Frank’s Hack (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 11 Race 6  MVRC  1000m  Time: 0:59.14  Track: Good(3)
Boscastle H.
Trainer: Robert Kingston
2nd: Royal Scandal, 3rd: Lamingtons
Prize Money:
A$35,000
2013-11-28
AUS Ballroom Dance
9yo m Bel Esprit (AUS) – Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 11 Race 6  Rockhampton JC  1050m  Time: 1:00.44  Track: Good(3)
Hansens Catering H.
Trainer: T Button
3rd: Bonny the Viper
Prize Money:
A$12,000
2013-11-27
AUS Silver Supreme
9yo m Bel Esprit (AUS) – Snowstream Lass (AUS) by Black Hawk (GB)
1 – 5 Race 1  Bendigo JC  1100m  Time: 1:04.67  Track: Dead(4)
Summer in the Park Maiden P.
Trainer: Emma Steel
2nd: Glass of Red, 3rd: Hotilla
Prize Money:
A$17,925
2013-11-23
AUS Esprit de Bullet (NZ)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Beat the Bullet (AUS) by Bite the Bullet (USA)
1 – 12 Race 5  MVRC  1000m  Time: 0:58.77  Track: Dead(5)
City Jeep Compass H.
Trainer: John Hyam
2nd: Vatican, 3rd: Impulse Buy
Prize Money:
A$80,000
2013-11-21
AUS Unruly Princess
9yo m Bel Esprit (AUS) – Nas Princess (AUS) by Our Poetic Prince (AUS)
1 – 11 Race 7  Warrnambool RC  1400m  Time: 1:26.30  Track: Slow(6)
Kevin Brennan Memorial H.
Trainer: Chris Diplock
2nd: Great Lane, 3rd: Rebel Force
Prize Money:
A$17,500
2013-11-19
AUS Munfasla
7yo m Bel Esprit (AUS) – Last Goodbye (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 7 Race 1  Taree-Wingham RC  1312m  Time: 1:20.66  Track: Heavy(8)
Eddies Fresh Chickens P.
Trainer: R N Godbolt
2nd: Stay Positive, 3rd: Mydream
Prize Money:
A$14,450
2013-11-17
SIN Peaceful Warrior
10yo g Bel Esprit (AUS) – Let’s Begin (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 11 Race 10  Singapore TC  1200m  Time: 1:10.62  Track:
Benevolent S.
Trainer: D KOK
2nd: Super Kenny, 3rd: Bahen
Prize Money:
S$95,000
2013-11-15
AUS Belle Ez
9yo m Bel Esprit (AUS) – Tamarillo (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 10 Race 8  MVRC  1200m  Time: 1:11.27  Track: Good(3)
What’s Up Downunder H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Cross of Gold, 3rd: Too Deadly
Prize Money:
A$35,000
2013-11-13
AUS Esprit’s Choice
8yo m Bel Esprit (AUS) – Absorb (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 7 Race 8  Werribee RC  1100m  Time: 1:06.03  Track: Slow(7)
Visitballarat.com.au H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Tiger’s Cub, 3rd: Cast Iron
Prize Money:
A$30,000
2013-11-08
AUS To be Honest
9yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Lardydar (AUS) by Cossack Warrior (AUS)
1 – 12 Race 6  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:24.59  Track: Good(3)
Browns Sawdust & Shavings H.
Trainer: J P Salanitri
2nd: Nautical, 3rd: Snip the Dancer
Prize Money:
A$30,000
MAC Silver Falls – Spring (Mac.)
9yo g Bel Esprit (AUS) – Swish Trish (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 10 Race 6  Macau JC   1050m  Time: 1:01.3  Track: NORMAL WATERING
Broadmeadow H.
Trainer: CFC
2nd: Easy Money, 3rd: Captain Sunshine
Prize Money:
M$460,000
2013-11-06
AUS Munfasla
7yo m Bel Esprit (AUS) – Last Goodbye (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 12 Race 6  Clarence River JC  1106m  Time: 1:04.43  Track: Good(2)
Hank’s Kitchen Maiden P.
Trainer: R N Godbolt
2nd: Whipple, 3rd: Diamond Daze
Prize Money:
A$15,000
2013-11-05
AUS Simply Ming
9yo m Bel Esprit (AUS) – The Dash (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 7 Race 3  Echuca RC  1000m  Time: 0:59.23  Track: Dead(4)
Newsagency Maiden P.
Trainer: J G Symons & S Laxon
2nd: Like a Bought One, 3rd: Parousia
Prize Money:
A$9,568
AUS Anne of Brittany
8yo m Bel Esprit (AUS) – Ruby Trois (AUS) by Rubiton (AUS)
1 – 7 Race 2  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:11.18  Track: Dead(4)
Tyrepower Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Kahana, 3rd: Bobo
Prize Money:
A$7,400
2013-11-04
AUS Spencer Street
7yo g Bel Esprit (AUS) – Expensively (Aus) by Saint Ballado (CAN)
1 – 8 Race 1  Ballarat TC  1100m  Time: 1:05.03  Track: Dead(4)
Think Fencing Maiden P.
Trainer: R W Smerdon
2nd: Majestic Artie, 3rd: Dandog
Prize Money:
A$23,460
2013-11-02
AUS Criminal Mind
9yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Gigi (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 5 Race 1  Dubbo TC  1400m  Time: 1:22.62  Track: Good(2)
Milestone Hotel H.
Trainer: Stephen Edwards
2nd: Noble Crown, 3rd: Landuncan
Prize Money:
A$6,875
AUS Royal Express
12yo g Bel Esprit (AUS) – Hennessia (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 3 Race 3  Healesville ARC  1650m  Time: 1:46.85  Track: Dead(4)
Best Wishes Wayne H.
Trainer: Paul Maher
2nd: Hemingway Royale, 3rd: Star of Jeune
Prize Money:
A$2,265
AUS Vetwrap
11yo g Bel Esprit (AUS) – Lacrimosa (NZ) by O’Reilly (NZ)
1 – 8 Race 4  Mortlake RC  1300m  Time: 1:20.92  Track: Dead(4)
Te Mania Angus H.
Trainer: D K Weir
2nd: Tiger Jack, 3rd: Beaumaris
Prize Money:
A$7,600
AUS Dignitary
9yo g Bel Esprit (AUS) – Elletrice (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 6 Race 3  SAJC  1050m  Time: 1:01.13  Track: Good(3)
Boag’s Draught H.
Trainer: D R Jolly
2nd: Straying Tiger, 3rd: Brave Journey
Prize Money:
A$23,740
2013-10-30
AUS Hinchley Wood
10yo g Bel Esprit (AUS) – Sheeza Classic (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 12 Race 9  Bendigo JC  1400m  Time: 1:23.48  Track: Dead(4)
Centrebet H.
Trainer: B & S Wilde
2nd: Blanket Bay, 3rd: Shadow Ninja
Prize Money:
A$50,500
2013-10-26
AUS Base Jump
10yo g Bel Esprit (AUS) – Above the Edge (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 6 Race 2  Gladstone TC  1194m  Time: 1:13.41  Track: Good(3)
Kyle Hunt P.
Trainer: L C Kiernan
2nd: Nordic Warrior, 3rd: Suite Annie
Prize Money:
A$6,000
AUS Summers Day
9yo m Bel Esprit (AUS) – Sunbeam Sally (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 9 Race 5  Yarra Valley RC  1205m  Time: 1:14.32  Track: Heavy(8)
Lusky & Maysey H.
Trainer: Ricky Maund
2nd: Smart Supreme, 3rd: Captain Angry
Prize Money:
A$15,000
2013-10-25
AUS Esprit Rossa
9yo m Bel Esprit (AUS) – Our Bella Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 11 Race 7  MVRC  1600m  Time: 1:37.76  Track: Dead(4)
Drain Man Country Cup
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Post d’France, 3rd: New York
Prize Money:
A$100,000
2013-10-19
AUS Belcielo
7yo g Bel Esprit (AUS) – Sera Cielo (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 6 Race 2  Avoca Shire TC  1300m  Time: 1:19.12  Track: Good(3)
AVCR Maiden P.
Trainer: M J Williams
2nd: Burning Front, 3rd: Satellite Miss
Prize Money:
A$7,366
AUS Miss Belistic
9yo m Bel Esprit (AUS) – Set Point (IRE) by Be My Guest (USA)
1 – 10 Race 4  Avoca Shire TC  1200m  Time: 1:12.30  Track: Good(3)
Community Bank H.
Trainer: M J Williams
2nd: Isthistheone, 3rd: Spinning Tune
Prize Money:
A$8,166
AUS Sound of Victory
9yo g Bel Esprit (AUS) – My Jaspa (NZ) by Heroicity (AUS)
1 – 10 Race 1  Deniliquin RC  1000m  Time: 0:58.20  Track: Good(3)
Hoteliers & Moteliers H.
Trainer: D S Archard
2nd: The Main Show, 3rd: Ezyaz Oscar
Prize Money:
A$6,000
2013-10-16
AUS Cascabel
12yo g Bel Esprit (AUS) – Gogo Doll (AUS) by Kala Dancer (GB)
3 – 12 Race 8  MRC  1200m  Time: 1:10.75  Track: Good(3)
Heading Out Hair & Beauty S., L
Trainer: R D Griffiths
1st: Complicate, 2nd: Academus
Prize Money:
A$120,000
AUS Bellwether
7yo g Bel Esprit (AUS) – Final Act (USA) by Came Home (USA)
1 – 10 Race 4  Murray Bridge RC  1000m  Time: 0:59.76  Track: Good(3)
BGC Industrial Cleaning Maiden P.
Trainer: B D Brook
2nd: Phoenix Arizona, 3rd: Run Like Reaan
Prize Money:
A$16,200
2013-10-13
AUS To be Honest
9yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Lardydar (AUS) by Cossack Warrior (AUS)
1 – 11 Race 6  Cranbourne TC  1400m  Time: 1:26.51  Track: Dead(4)
Myer Spring Fashion H.
Trainer: J P Salanitri
2nd: Good Thinking, 3rd: Set to Star, 3rd: Hogan’s Warrior
Prize Money:
A$20,000
2013-10-09
AUS Tinderbel
9yo m Bel Esprit (AUS) – Flint (AUS) by Fasliyev (USA)
1 – 8 Race 6  MRC (Mornington)  1520m  Time: 1:35.11  Track: Good(3)
Beleura Retirement Village H.
Trainer: Mark Jackson
2nd: Heyday, 3rd: Perfect Offering
Prize Money:
A$35,000
2013-10-05
AUS Chief Seattle
10yo g Bel Esprit (AUS) – Come Home Rolling (AUS) by Native Kingdom (AUS)
1 – 8 Race 4  Bundarra JC  1400m  Time: 1:23.67  Track: Good(3)
Commercial Hotel H.
Trainer: T G Payne
2nd: The Norman, 3rd: Jack the Nipper
Prize Money:
A$7,000
AUS Belesron
7yo g Bel Esprit (AUS) – Miss Theron (NZ) by Pins (AUS)
1 – 10 Race 1  Murtoa RC  1100m  Time: 1:04.13  Track: Good(3)
Graincorp Maiden P.
Trainer: P G Moody
2nd: Turnitaround, 3rd: Ovahead
Prize Money:
A$24,000
AUS Lemaitre
9yo g Bel Esprit (AUS) – Flat Stick (AUS) by Twig Moss (FR)
1 – 10 Race 6  SCTC  1400m  Time: 1:26.25  Track: Good(3)
Element Coolum Maiden H.
Trainer: Malcolm Bailey
2nd: Lightning Drift, 3rd: Hauser
Prize Money:
A$10,000
AUS Se Sauver
7yo m Bel Esprit (AUS) – Secret Cause (AUS) by Giant’s Causeway (USA)
1 – 11 Race 7  VRC  1610m  Time: 1:39.55  Track: Good(3)
Edward Manifold S., Gr.2
Trainer: M W Laurie
2nd: Star Fashion, 3rd: Solicit
Prize Money:
A$230,000
2013-10-03
AUS Belwina
9yo m Bel Esprit (AUS) – Woodwina (AUS) by Woodman (USA)
1 – 13 Race 7  Dalby & Northern Downs JC  1100m  Time: 1:04.78  Track: Good(3)
Russell Behrens H.
Trainer: J R Curtain
2nd: Skilful Pat, 3rd: Piggy Bank
Prize Money:
A$10,000
2013-10-02
AUS Bedisguised
7yo g Bel Esprit (AUS) – Magic Harmony (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 6 Race 2  Ballarat TC  1200m  Time: 1:19.01  Track: Heavy(10)
SITA Australia Maiden P.
Trainer: P G Moody
2nd: That’s Freedom, 3rd: Two Shillings
Prize Money:
A$24,340
2013-10-01
AUS Little Ducati
8yo m Bel Esprit (AUS) – Ellie Cat (AUS) by Catbird (AUS)
1 – 7 Race 2  Townsville TC  1000m  Time: 0:57.82  Track: Good(3)
Diesel & Machinery P.
Trainer: Melanie Chillemi
2nd: Shadow Line, 3rd: Excapishe
Prize Money:
A$10,000
2013-09-27
MAC Silver Falls – Spring (Mac.)
9yo g Bel Esprit (AUS) – Swish Trish (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 12 Race 6  Macau JC   1050m  Time: 1:02.1  Track: NORMAL WATERING
Auckland H.
Trainer: CFC
2nd: Top Vegetable, 3rd: Power Minardi
Prize Money:
M$350,000
2013-09-26
AUS Pilly’s Wish
7yo m Bel Esprit (AUS) – Excelvision (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 9 Race 3  Seymour RC  1309m  Time: 1:19.53  Track: Slow(6)
Chatswood Stud Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Brewing, 3rd: Street Allure
Prize Money:
A$26,185
2013-09-25
AUS Dignitary
9yo g Bel Esprit (AUS) – Elletrice (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 14 Race 5  Murray Bridge RC  1000m  Time: 0:59.31  Track: Good(3)
Stuart Padman Mortgage Maiden P.
Trainer: D R Jolly
2nd: Ship’s Captain, 3rd: Wee Miss
Prize Money:
A$10,000
2013-09-22
AUS Northern Gem
10yo m Bel Esprit (AUS) – My Jaspa (NZ) by Heroicity (AUS)
1 – 8 Race 2  Alice Springs TC  1200m  Time: 1:10.09  Track: Good
Home Timber & Hardware H.
Trainer: Kathy North
2nd: Clanggajang, 3rd: Private Downs
Prize Money:
A$8,600
AUS Hugo Drax
7yo g Bel Esprit (AUS) – Kurylenko (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 5 Race 1  Swan Hill JC  975m  Time: 0:57.36  Track: Dead(4)
M Wilson Tyres & Batteries Maiden P.
Trainer: J T Conlan
2nd: Little Schiller, 3rd: Glockenspiel
Prize Money:
A$21,750
2013-09-21
AUS Iconic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
1 – 12 Race 3  MRC  1000m  Time: 0:59.04  Track: Slow(6)
Nine West P.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Villa Verde, 3rd: Whiskey Allround
Prize Money:
A$107,000
AUS Bella Dolce
9yo m Bel Esprit (AUS) – Geil (AUS) by McFlirt (NZ)
1 – 9 Race 4  SAJC  1100m  Time: 1:04.72  Track: Dead(4)
Neville Martin H.
Trainer: B J Dunn
2nd: Katunga, 3rd: Dancing Poetess
Prize Money:
A$29,580
MAL Fox Treasure
10yo g Bel Esprit (AUS) – Westernport Bay (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 14 Race 3  Selangor TC  1200m  Time: 1:11.17  Track:
Peugeot 408 H.
Trainer: BT LIM
2nd: Track Mac, 3rd: Saya Boleh
Prize Money:
Rgt.35,000
2013-09-20
AUS Esprit Rossa
9yo m Bel Esprit (AUS) – Our Bella Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 8 Race 6  Ararat TC  1300m  Time: 1:18.83  Track: Slow(7)
Ords Motorcycles H.
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Evens, 3rd: Evie Rose
Prize Money:
A$30,000
2013-09-17
AUS Little Ducati
8yo m Bel Esprit (AUS) – Ellie Cat (AUS) by Catbird (AUS)
1 – 7 Race 4  Townsville TC  1000m  Time: 0:57.78  Track: Good(3)
Pat Molloy Jewellers H.
Trainer: Melanie Chillemi
2nd: Excapishe, 3rd: Exceeded
Prize Money:
A$10,000
2013-09-13
AUS Beltonic
11yo g Bel Esprit (AUS) – Carbonated (AUS) by Kenny’s Best Pal (AUS)
1 – 11 Race 7  Geelong RC  1300m  Time: 1:17.27  Track: Good(3)
Sportingbet H.
Trainer: M W Young
2nd: Samer Drive, 3rd: Under the Leaner
Prize Money:
A$30,000
2013-09-11
AUS Battle Ace
11yo g Bel Esprit (AUS) – Costa Reiko (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 13 Race 7  WATC  2100m  Time: 2:19.36  Track: Heavy(8)
Smartline Home Loans H.
Trainer: J T Warwick
2nd: Key Lock, 3rd: Perfect Kiss
Prize Money:
A$15,000
2013-09-10
AUS Bel Gold
9yo g Bel Esprit (AUS) – Honey Bouquet (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 14 Race 6  Benalla RC  1406m  Time: 1:25.09  Track: Good(3)
Rambling Rose H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Grandmaster Dash, 3rd: Avril Star
Prize Money:
A$15,000
2013-09-09
AUS Undercurrent
11yo g Bel Esprit (AUS) – Rivers Secret (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 8 Race 6  Albury RC  1000m  Time: 0:59.82  Track: Slow(7)
Commercial Club H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Magic Shag, 3rd: Shoot Thru Blu
Prize Money:
A$14,725
NZ Victory Dragon
9yo g Bel Esprit (AUS) – Jill Mary (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 12 Race 7  Taupo RC  1300m  Time: 1:17.74  Track: Dead(4)
DPA Chartered Accountants H.
Trainer: Ms E L Holmes
2nd: Clos de Tart, 3rd: Joyful Park
Prize Money:
NZ$7,000
2013-09-08
AUS Belegic
9yo g Bel Esprit (AUS) – Egic (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 9 Race 4  Mudgee DRC  1200m  Time: 1:11.50  Track: Good(3)
Mudgee Dolomite & Lime H.
Trainer: David Vandyke
2nd: Miss Ubiquity, 3rd: Twilight Girl
Prize Money:
A$15,000
AUS Vetwrap
11yo g Bel Esprit (AUS) – Lacrimosa (NZ) by O’Reilly (NZ)
1 – 12 Race 4  Warracknabeal TC  1200m  Time: 1:11.28  Track: Dead(4)
Air Powered Services H.
Trainer: D K Weir
2nd: Tinderbel, 3rd: Munderoo
Prize Money:
A$15,000
2013-09-07
AUS Imposing Vain
8yo m Bel Esprit (AUS) – Imposing Sue (AUS) by Imposing Bull (AUS)
1 – 5 Race 1  Griffith JC  1200m  Time: 1:10.87  Track: Good
Commonwealth Bank Maiden H.
Trainer: G D’Altorio
2nd: Brazen Flash, 3rd: Lying Eyes
Prize Money:
A$5,325
AUS Se Sauver
7yo m Bel Esprit (AUS) – Secret Cause (AUS) by Giant’s Causeway (USA)
1 – 9 Race 2  Sale TC  1300m  Time: 1:22.36  Track: Slow(6)
Best Bets Every Thursday Maiden P.
Trainer: M W Laurie
2nd: Fantome Gris, 3rd: Our Blevic
Prize Money:
A$21,030
AUS Miracle to Me
7yo m Bel Esprit (AUS) – Miracletto (AUS) by Fuji Kiseki (JPN)
1 – 13 Race 1  VRC  1100m  Time: 1:04.24  Track: Dead(4)
Domain S.
Trainer: John McArdle
2nd: Bulbula, 3rd: Mezeray Miss
Prize Money:
A$104,000
2013-09-01
AUS Busy Doin’ Nothin’
11yo g Bel Esprit (AUS) – Sunday Bliss (AUS) by Bubble Gum Fellow (JPN)
1 – 9 Race 6  Ballina JC  1610m  Time: 1:38.30  Track: Good(3)
Collins Hume Accountants & Business Advisors H.
Trainer: H J Norman
2nd: Geronimo Jack, 3rd: St Edition
Prize Money:
A$15,200
2013-08-31
AUS Chief Seattle
10yo g Bel Esprit (AUS) – Come Home Rolling (AUS) by Native Kingdom (AUS)
1 – 13 Race 2  Armidale JC  1300m  Time: 1:18.70  Track: Good(3)
Trusted Relationships Maiden H.
Trainer: T G Payne
2nd: Oriental Express, 3rd: Manner Ridge
Prize Money:
A$8,000
2013-08-28
AUS Champagne Esprit
10yo m Bel Esprit (AUS) – Pamela’s Hill (AUS) by Danehill (USA)
1 – 15 Race 8  MRC  1200m  Time: 1:11.80  Track: Good(3)
Sportingbet H.
Trainer: D K Weir
2nd: No Manners, 3rd: Keep de Rose
Prize Money:
A$35,000
2013-08-27
AUS Beltonic
11yo g Bel Esprit (AUS) – Carbonated (AUS) by Kenny’s Best Pal (AUS)
1 – 9 Race 5  Geelong RC  1100m  Time: 1:04.82  Track: Good(3)
B&B Aluminium Products H.
Trainer: M W Young
2nd: Crowns, 3rd: King Henry
Prize Money:
A$15,000
AUS Cahier
9yo g Bel Esprit (AUS) – Helen’s Fortune (AUS) by Nine Carat (USA)
1 – 11 Race 7  Geelong RC  1200m  Time: 1:10.33  Track: Good(3)
Rex Gorell Volkswagen H.
Trainer: D A Hayes
2nd: Smooth General, 3rd: Iriomote
Prize Money:
A$15,000
2013-08-24
AUS Wayne
11yo g Bel Esprit (AUS) – Alfah Scene (AUS) by Scenic (IRE)
1 – 7 Race 5  Camooweal JC  1200m  Time: 1:11.94  Track: Good(3)
Post Office Hotel H.
Trainer: Tanya Parry
2nd: Shimazu, 3rd: Intune
Prize Money:
A$6,000
AUS Cleaver
9yo g Bel Esprit (AUS) – Mill Lady (NZ) by Straight Strike (USA)
1 – 13 Race 5  North Queensland ATC  1200m  Time: 1:10.12  Track: Good(3)
Rawnsley Autos H.
Trainer: T W Butts
2nd: Shadow Line, 3rd: Gwennie
Prize Money:
A$15,000
2013-08-20
AUS Hinchley Wood
10yo g Bel Esprit (AUS) – Sheeza Classic (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 11 Race 5  Lismore TC  1200m  Time: 1:11.83  Track: Dead(4)
Lismore Cup Raceday H.
Trainer: D W Parker
2nd: Jigsaws, 3rd: Power Receiver
Prize Money:
A$15,000
2013-08-19
AUS Lock Stock
10yo g Bel Esprit (AUS) – Serious Drink (AUS) by Runyon (IRE)
1 – 12 Race 7  Goulburn DRC  1000m  Time: 0:59.90  Track: Good(3)
Stirrups H.
Trainer: Ms J Hoy
2nd: Not a Pretender, 3rd: Mykindacolour
Prize Money:
A$15,000
2013-08-16
AUS Slick Cookie
9yo m Bel Esprit (AUS) – Suave Princess (AUS) by Suave Dancer (USA)
1 – 11 Race 3  Taree-Wingham RC  1000m  Time: 0:59.18  Track: Dead(5)
All Pro-Service Providers H.
Trainer: R R Milligan
2nd: Don’t Mean Maybe, 3rd: Kentucky Queen
Prize Money:
A$15,000
2013-08-14
AUS Hludowig
9yo g Bel Esprit (AUS) – Spartica (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 11 Race 6  BRC  1200m  Time: 1:09.62  Track: Good(3)
Lovefox.com.au Country Cup
Trainer: A P Williamson
2nd: Dr Barnard, 3rd: Nickiera
Prize Money:
A$40,000
2013-08-06
AUS Chiming
9yo m Bel Esprit (AUS) – East Meets West (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 14 Race 3  Devonport RC  1650m  Time: 1:43.71  Track: Good(3)
Ulverstone Shoe Centre P.
Trainer: D & S Brunton
2nd: Overproof, 3rd: Auburn
Prize Money:
A$12,500
AUS Cahier
9yo g Bel Esprit (AUS) – Helen’s Fortune (AUS) by Nine Carat (USA)
1 – 9 Race 5  Geelong RC  1000m  Time: 0:58.19  Track: Good(3)
Elephant & Castle Hotel H.
Trainer: D A Hayes
2nd: Override, 3rd: Capturethedream
Prize Money:
A$14,730
2013-08-05
AUS Royal Request
7yo g Bel Esprit (AUS) – Nassidarra (NZ) by Nassipour (USA)
1 – 3 Race 1  Darwin TC  1200m  Time: 1:10.11  Track: Good
Sportingbet S.
Trainer: N J Dyer
2nd: Low Expectation, 3rd: Ringwood Magic
Prize Money:
A$34,500
2013-08-03
AUS Plain Lucky
10yo g Bel Esprit (AUS) – Jestawinna (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 8 Race 6  Broome TC  1300m  Time: 1:17.15  Track: Good(2)
Kailis Qlty Sprint H.
Trainer: Robert Gulberti
2nd: With a Flourish, 3rd: Liquidation
Prize Money:
A$20,000
AUS Bellantina
10yo m Bel Esprit (AUS) – Laurentina (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 6 Race 3  Goondiwindi RC  1000m  Time: 0:58.06  Track: Good(3)
Fulton Hogan Open H.
Trainer: L M Clarke
2nd: Beachcomber, 3rd: Ima Joker
Prize Money:
A$6,000
AUS Clevadude
7yo g Bel Esprit (AUS) – Jezeera (AUS) by Jetball (AUS)
1 – 6 Race 1  MVRC  1000m  Time: 1:00.04  Track: Dead(5)
Sweeney Can Do Agents H.
Trainer: R G Hore-Lacy
2nd: Cauthen, 3rd: Weinholt
Prize Money:
A$97,160
2013-08-02
AUS Dr Brock (NZ)
9yo g Bel Esprit (AUS) – Gawne (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 9 Race 9  Geelong RC  1200m  Time: 1:12.34  Track: Good(3)
Sportingbet H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Rise to the Top, 3rd: Harold Bluetooth
Prize Money:
A$17,500
2013-08-01
AUS Slick Cookie
9yo m Bel Esprit (AUS) – Suave Princess (AUS) by Suave Dancer (USA)
1 – 13 Race 2  Coff’s Harbour RC  1000m  Time: 1:00.30  Track: Heavy(8)
Ooh Media Maiden H.
Trainer: R R Milligan
2nd: Rich Megastar, 3rd: Skatedate
Prize Money:
A$15,200
2013-07-28
AUS Miracle to Me
7yo m Bel Esprit (AUS) – Miracletto (AUS) by Fuji Kiseki (JPN)
1 – 12 Race 2  MRC  1200m  Time: 1:14.90  Track: Slow(7)
Hyland Race Colours 2YO H.
Trainer: John McArdle
2nd: Charnzel, 3rd: Sight of Land
Prize Money:
A$62,000
AUS Full Hand
9yo g Bel Esprit (AUS) – Separate Deal (AUS) by At Talaq (USA)
1 – 8 Race 6  Wodonga TC  1400m  Time: 1:25.11  Track: Slow(6)
McGrath Family H.
Trainer: B O Cox
2nd: Lonhreign, 3rd: Orchard Street
Prize Money:
A$14,730
2013-07-27
AUS Wayne
11yo g Bel Esprit (AUS) – Alfah Scene (AUS) by Scenic (IRE)
1 – 4 Race 3  Hughenden JC  1000m  Time: 0:59.16  Track: Fast
Foodworks H.
Trainer: Tanya Parry
2nd: Bruce in the Suit, 3rd: On Golden Pond
Prize Money:
A$5,500
AUS Half His Luck
9yo g Bel Esprit (AUS) – Golden Sand (USA) by Riverman (USA)
1 – 12 Race 6  SAJC  1600m  Time: 1:43.01  Track: Dead(5)
Toll Express H.
Trainer: N A Blackiston
2nd: Halayr Jet, 3rd: Mumbeilly
Prize Money:
A$34,000
2013-07-24
AUS Chiming
9yo m Bel Esprit (AUS) – East Meets West (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 9 Race 3  TRC  1400m  Time: 1:22.19  Track: Good(3)
Primeplan Securities Maiden P.
Trainer: D & S Brunton
2nd: Neconni Girl, 3rd: Player One
Prize Money:
A$12,500
2013-07-22
AUS Spirited Addition
9yo g Bel Esprit (AUS) – Costly Addition (AUS) by Jugah (USA)
1 – 11 Race 7  Dubbo TC  1020m  Time: 0:58.91  Track: Slow(6)
Kings Hall Jewellers H.
Trainer: M J Lunn
2nd: Sarona Downs, 3rd: Snippet Express
Prize Money:
A$15,000
2013-07-21
AUS Lady Spitfire
9yo m Bel Esprit (AUS) – Batik (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 1  Coff’s Harbour RC  1416m  Time: 1:34.74  Track: Heavy(10)
Kennedy Jewellers Maiden H.
Trainer: S Fry
2nd: Gebbie’s Gold, 3rd: Top Glory
Prize Money:
A$15,000
2013-07-20
AUS Revitalise
9yo g Bel Esprit (AUS) – Dane Belltar (AUS) by Danewin (AUS)
1 – 8 Race 2  SCTC  1400m  Time: 1:25.03  Track: Good(3)
Hot 91.1 H.
Trainer: David Murphy
2nd: Style Music, 3rd: Lovingthelimelight
Prize Money:
A$15,000
2013-07-13
AUS Plain Lucky
10yo g Bel Esprit (AUS) – Jestawinna (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 6 Race 2  Broome TC  1200m  Time: 1:10.86  Track: Good(2)
Sea Shells Resort H.
Trainer: Robert Gulberti
2nd: Metro Master, 3rd: Pribyl
Prize Money:
A$12,000
2013-07-11
AUS Artistic Life
7yo m Bel Esprit (AUS) – Wings of Courage (AUS) by Puissance (GB)
1 – 12 Race 2  Northam RC  1100m  Time: 1:04.62  Track: Good(3)
Northam Race Club Celebrating 150 Years Maiden P.
Trainer: B P Graham
2nd: Real Charm, 3rd: Hudson River
Prize Money:
A$14,000
2013-07-10
AUS Glenmaura
9yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Doopsy (AUS) by Bite the Bullet (USA)
1 – 16 Race 8  Bendigo JC  1300m  Time: 1:19.17  Track: Slow(6)
Jayco Road to Freedom H.
Trainer: R W Smerdon
2nd: Doll in Hi Heels, 3rd: Gypsy’s Best
Prize Money:
A$30,000
2013-07-07
AUS Bells Victory
10yo g Bel Esprit (AUS) – Stylish Victory (AUS) by Durham Ranger (USA)
1 – 8 Race 3  Coolgardie RC  1400m  Time: 1:26.03  Track: Good(3)
Railway Lodge H.
Trainer: Dean Nazzari
2nd: The Key Cutter, 3rd: I’m Easy
Prize Money:
A$15,600
AUS Strike the Tiger
10yo g Bel Esprit (AUS) – Bonnie Lassy (AUS) by Straight Strike (USA)
1 – 11 Race 6  Devonport RC  1150m  Time: 1:08.35  Track: Good(3)
Mr A Fay Memorial H.
Trainer: M A Ganderton
2nd: Difrent, 3rd: Jypsiere
Prize Money:
A$12,500
2013-07-06
AUS Twin Star Rocket
8yo m Bel Esprit (AUS) – Jamil (AUS) by Giant’s Causeway (USA)
1 – 13 Race 6  Newcastle JC  1500m  Time: 1:32.94  Track: Dead(5)
Panthers Maiden P.
Trainer: G H Walter
2nd: Plenty Special, 3rd: Grand Prince
Prize Money:
A$22,000
AUS Esprit de Bullet (NZ)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Beat the Bullet (AUS) by Bite the Bullet (USA)
1 – 7 Race 4  SAJC  1050m  Time: 1:04.11  Track: Heavy(8)
Adelaide Galvanising H.
Trainer: John Hyam
2nd: Mr Good Cat, 3rd: Pocket Rockets
Prize Money:
A$39,200
AUS Ski Esprit
11yo g Bel Esprit (AUS) – Ski Rebel (AUS) by Encores (NZ)
1 – 12 Race 6  Seymour RC  1100m  Time: 1:05.46  Track: Dead(5)
Mitchelton Wines H.
Trainer: Kelvin Smith
2nd: Almighty Flash, 3rd: Red Five
Prize Money:
A$15,000
MAC Silver Falls – Spring (Mac.)
9yo g Bel Esprit (AUS) – Swish Trish (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
3 – 11 Race 5  Macau JC   1050m  Time: 1:01.1  Track: RAIN AFFECTED
Summer Trophy, L
Trainer: CFC
1st: Sino Brilhante, 2nd: Luck San
Prize Money:
M$700,000
2013-07-02
AUS Miss Grey Goose
7yo m Bel Esprit (AUS) – Incur (AUS) by Danzero (AUS)
1 – 10 Race 2  Geelong RC  1000m  Time: 0:59.81  Track: Good(3)
Become a GRC Member Maiden P.
Trainer: M P Hyland
2nd: Berrichon, 3rd: Stradeeming
Prize Money:
A$17,000
2013-07-01
AUS Undercurrent
11yo g Bel Esprit (AUS) – Rivers Secret (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 14 Race 6  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:59.90  Track: Heavy(8)
Bidgee Pumps & Irrigation H.
Trainer: D J McCarthy
2nd: Jesse’s Miss, 3rd: Routine
Prize Money:
A$15,000
2013-06-29
AUS Hludowig
9yo g Bel Esprit (AUS) – Spartica (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 10 Race 4  SCTC  1000m  Time: 1:00.91  Track: Heavy(9)
Summerveld Racing Stables H.
Trainer: A P Williamson
2nd: Cape Kidnappers, 3rd: Lightfeet Lady
Prize Money:
A$50,000
2013-06-28
AUS Cahier
9yo g Bel Esprit (AUS) – Helen’s Fortune (AUS) by Nine Carat (USA)
1 – 10 Race 3  Geelong RC  1100m  Time: 1:03.91  Track: Good(3)
Buxton Newtown & Highton Maiden P.
Trainer: D A Hayes
2nd: Rogue Force, 3rd: Cyclone Jess
Prize Money:
A$19,500
2013-06-26
AUS Spirited Will
9yo m Bel Esprit (AUS) – Willisa (AUS) by Vite Cheval (NZ)
1 – 7 Race 2  MRC  1800m  Time: 1:57.79  Track: Heavy(8)
Golden Slipper Nominations H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Mumbeilly, 3rd: Hindu’s Girl
Prize Money:
A$33,740
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 7 Race 4  Metro Manila TC  1400m  Time:   Track:
Nhg H.
Trainer:
2nd: Top Meat, 3rd: Some Like it Hot
Prize Money:
2013-06-25
AUS Latitat
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sans Lee (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 13 Race 8  Tamworth JC  1400m  Time: 1:26.97  Track: Slow(6)
Bath Stewart Associates H.
Trainer: S H Wain
2nd: Al Nova, 3rd: Kwilas Law
Prize Money:
A$15,000
AUS Rowdy Belle
7yo m Bel Esprit (AUS) – Quiet (AUS) by Brief Truce (USA)
1 – 9 Race 4  Werribee RC  1118m  Time: 1:07.45  Track: Dead(5)
IRT Internaitonal Breakfast With the Stars Maiden P.
Trainer: P G Moody
2nd: Red Spyder, 3rd: Del Prado
Prize Money:
A$23,730
2013-06-23
HK Belzace – Sparkling B (H.K.)
9yo g Bel Esprit (AUS) – Gypsy Marauder (AUS) by Marauding (NZ)
1 – 14 Race 9  HKJC  1200m  Time: 1:09.20  Track: Good
Audemars Piguet H.
Trainer: A T Millard
2nd: Super Jockey, 3rd: Dragon Wheel
Prize Money:
HK$950,000
2013-06-22
AUS Plain Lucky
10yo g Bel Esprit (AUS) – Jestawinna (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 6 Race 4  Broome TC  1200m  Time: 1:10.76  Track: Good(3)
Mitre 10 Quality H.
Trainer: Robert Gulberti
2nd: Liquidation, 3rd: Battle Emblem
Prize Money:
A$12,000
2013-06-20
AUS Criminal Mind
9yo g Bel Esprit (AUS) – Flying Gigi (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 13 Race 7  Bathurst TC  1300m  Time: 1:19.92  Track: Heavy(8)
Petries Mitre 10 H.
Trainer: Stephen Edwards
2nd: Prince Kristen, 3rd: Black Pirate
Prize Money:
A$15,000
2013-06-16
AUS Spirited Will
9yo m Bel Esprit (AUS) – Willisa (AUS) by Vite Cheval (NZ)
1 – 16 Race 7  Bendigo JC  1600m  Time: 1:38.66  Track: Dead(5)
Baillieu Holst Ltd H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Something to Share, 3rd: Love of Liberty
Prize Money:
A$17,500
2013-06-15
AUS Tressles
7yo g Bel Esprit (AUS) – Inasnip (AUS) by Marwina (AUS)
1 – 10 Race 6  GCTC  1100m  Time: 1:08.63  Track: Heavy(9)
Lloyds Young Debt Recovery H.
Trainer: B R Guy
2nd: Rainbow Magic, 3rd: Destiny’s Lass
Prize Money:
A$10,000
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
1 – 12 Race 1  Ipswich TC  1100m  Time: 1:06.31  Track: Slow(7)
XXXX Gold Grange 2YO P.
Trainer: David Lawlor
2nd: Nude Secrets, 3rd: Agitate
Prize Money:
A$60,500
2013-06-12
AUS Little Bit Ditsy
7yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Doopsy (AUS) by Bite the Bullet (USA)
1 – 5 Race 1  BRC  1000m  Time: 1:00.73  Track: Heavy(9)
Sirromet Wines 2YO Maiden H.
Trainer: K M Schweida
2nd: Don Ella, 3rd: Queen Caesar
Prize Money:
A$17,000
AUS Angela’s Dream
9yo m Bel Esprit (AUS) – Pentaya (AUS) by Scrupules (Ire)
1 – 14 Race 8  MRC  1400m  Time: 1:30.35  Track: Heavy(10)
Le Pine Funerals H.
Trainer: P G Carey
2nd: Bitola, 3rd: Songbird Lane
Prize Money:
A$35,000
2013-06-11
AUS Latitat
9yo g Bel Esprit (AUS) – Sans Lee (AUS) by Strategic (AUS)
1 – 13 Race 7  Gunnedah JC  1400m  Time: 1:23.94  Track: Slow(6)
Santos H.
Trainer: S H Wain
2nd: The Early Bird, 3rd: Machiavelli
Prize Money:
A$15,000
2013-06-08
AUS Conquistador
9yo g Bel Esprit (AUS) – Laurent (AUS) by Racer’s Edge (AUS)
1 – 6 Race 2  Barcaldine RC  1100m  Time: 1:07.36  Track: Dead(4)
George Bourne & Associates Maiden P.
Trainer: G D Browne
2nd: Rentrice, 3rd: Jungira
Prize Money:
A$6,000
AUS Belwina
9yo m Bel Esprit (AUS) – Woodwina (AUS) by Woodman (USA)
1 – 11 Race 2  Gayndah JC  1000m  Time: 0:56.30  Track: Good(2)
Bill Davis Memorial Maiden P.
Trainer: J R Curtain
2nd: Amaizing Dragon, 3rd: Macho Valentino
Prize Money:
A$7,300
AUS Esprit de Bullet (NZ)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Beat the Bullet (AUS) by Bite the Bullet (USA)
1 – 14 Race 7  SAJC  1050m  Time: 1:02.66  Track: Dead(4)
Sloans Sands H.
Trainer: John Hyam
2nd: Mr Good Cat, 3rd: Aurumcert
Prize Money:
A$40,000
2013-06-03
AUS Full Hand
9yo g Bel Esprit (AUS) – Separate Deal (AUS) by At Talaq (USA)
1 – 5 Race 6  Wodonga TC  1200m  Time: 1:14.36  Track: Heavy(9)
Naubro Kerb & Concrete H.
Trainer: B O Cox
2nd: Armona, 3rd: El Supremo
Prize Money:
A$14,460
2013-06-01
AUS Plain Lucky
10yo g Bel Esprit (AUS) – Jestawinna (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 9 Race 4  Broome TC  1100m  Time: 1:04.75  Track: Good(3)
Benchmark 68 H.
Trainer: Robert Gulberti
2nd: Cat Magic, 3rd: With a Flourish
Prize Money:
A$15,000
2013-05-31
AUS Forty Two Below
12yo g Bel Esprit (AUS) – Danish (AUS) by Danehill (USA)
1 – 9 Race 5  Geelong RC  1200m  Time: 1:09.56  Track: Good(3)
Valley Velisha Fresh Produce H.
Trainer: C W Little
2nd: Muchos Respectos, 3rd: Zachary Quack
Prize Money:
A$30,000
2013-05-30
AUS Bel Barrage
7yo m Bel Esprit (AUS) – Noise Barrage (AUS) by Mujahid (USA)
1 – 9 Race 1  Illawarra TC  1200m  Time: 1:11.81  Track: Slow(7)
Tarrawanna 2YO Maiden H.
Trainer: S I Singleton
2nd: Anfitriona, 3rd: Kona
Prize Money:
A$22,000
AUS Bomber Bel
8yo g Bel Esprit (AUS) – Suave Princess (AUS) by Suave Dancer (USA)
1 – 9 Race 1  Northam RC  1100m  Time: 1:04.66  Track: Dead(4)
Patrick Enright Memorial Maiden P.
Trainer: R & C Price
2nd: Vonlenska, 3rd: Corrijem
Prize Money:
A$9,000
2013-05-29
AUS Canna
11yo g Bel Esprit (AUS) – Carnlough (NZ) by First Norman (USA)
1 – 13 Race 7  Bendigo JC  1400m  Time: 1:25.13  Track: Dead(4)
Yalumba H.
Trainer: P W McKenna
2nd: Landau, 3rd: Gracious Babe
Prize Money:
A$30,000
2013-05-26
AUS Bella Dolce
9yo m Bel Esprit (AUS) – Geil (AUS) by McFlirt (NZ)
1 – 10 Race 6  Strathalbyn RC  1100m  Time: 1:08.10  Track: Dead(4)
Philmac H.
Trainer: B J Dunn
2nd: Lady Phoenix, 3rd: Raks McLaren
Prize Money:
A$10,000
2013-05-24
SIN China Eagle
10yo g Bel Esprit (AUS) – Apalachicola (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 – 12 Race 9  Singapore TC  1700m  Time: 1:46.45  Track:
Class 5 H.
Trainer: S LAM
2nd: By Law, 3rd: Bukit Rose Wood
Prize Money:
S$35,000
2013-05-19
AUS Bells Victory
10yo g Bel Esprit (AUS) – Stylish Victory (AUS) by Durham Ranger (USA)
1 – 9 Race 5  Kalgoorlie Boulder RC  1400m  Time: 1:24.90  Track: Good(3)
Aquila Mining H.
Trainer: Dean Nazzari
2nd: Two Strong Hearts, 3rd: I’m Easy
Prize Money:
A$15,600
SIN Bel Sprinter
10yo g Bel Esprit (AUS) – Gavroche (AUS) by Snippets (AUS)
2 – 11 Race 9  Singapore TC  1200m  Time: 1:08.71  Track: 0
Krisflyer International Sprint, Gr.1
Trainer: J WARREN
1st: Lucky Nine, 3rd: Super Easy
Prize Money:
S$1,000,000
2013-05-18
AUS Esprit de Bullet (NZ)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Beat the Bullet (AUS) by Bite the Bullet (USA)
2 – 12 Race 8  SAJC  1000m  Time: 0:57.70  Track: Dead(5)
Manihi Classic, L
Trainer: John Hyam
1st: Planet Voyage, 3rd: El Magico
Prize Money:
A$80,400
AUS Fast Focus
8yo g Bel Esprit (AUS) – Distant Grace (AUS) by Distant Music (USA)
1 – 13 Race 1  Werribee RC  1000m  Time: 0:58.92  Track: Dead(5)
The Park Hotel Maiden P.
Trainer: B J McCarthy
2nd: Antikita, 3rd: Royal Manner
Prize Money:
A$24,000
2013-05-17
AUS Seriously Good
10yo g Bel Esprit (AUS) – Bellain (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 9 Race 4  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:59.00  Track: Heavy(8)
Coates Hire P.
Trainer: Adrian Corboy
2nd: Jesse’s Miss, 3rd: Danzabella
Prize Money:
A$14,725
2013-05-16
AUS Belmaison
10yo g Bel Esprit (AUS) – Malmaison (AUS) by Dolphin Street (FR)
1 – 12 Race 6  Bendigo JC  1400m  Time: 1:26.44  Track: Slow(7)
Myjetlimo H.
Trainer: M C Kent
2nd: Nou Camp, 3rd: Landau
Prize Money:
A$17,500
2013-05-14
AUS Esprit’s Choice
8yo m Bel Esprit (AUS) – Absorb (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 9 Race 7  Geelong RC  1300m  Time: 1:17.43  Track: Good(3)
Jacobs Creek H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Cheeky Rozay, 3rd: Tagrheed
Prize Money:
A$15,000
2013-05-11
AUS Busy Doin’ Nothin’
11yo g Bel Esprit (AUS) – Sunday Bliss (AUS) by Bubble Gum Fellow (JPN)
1 – 6 Race 7  GCTC  1300m  Time: 1:22.21  Track: Heavy(8)
Spar Australia H.
Trainer: H J Norman
2nd: I Am But a Fool, 3rd: Albert’s Choice
Prize Money:
A$10,000
AUS Iconic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
2 – 8 Race 1  SAJC  1200m  Time: 1:10.49  Track: Good(3)
National S., Gr.3
Trainer: Tony McEvoy
1st: Vivi Veloce, 3rd: The Huntress
Prize Money:
A$120,100
PHI Big Daddy’s Dream (PHI)
11yo h Bel Esprit (AUS) – Hunter Halo (AUS) by Don’t Say Halo (USA)
1 – 6 Race 2  Manila JC  1300m  Time:   Track:
Class Division 8
Trainer:
2nd: Whistler, 3rd: Time to Shine Dad
Prize Money:
2013-05-10
AUS Sound of Victory
9yo g Bel Esprit (AUS) – My Jaspa (NZ) by Heroicity (AUS)
1 – 12 Race 3  Albury RC  900m  Time: 0:51.93  Track: Good(3)
Greener Grass H.
Trainer: D S Archard
2nd: Boralyn, 3rd: Stately Dash
Prize Money:
A$15,000
AUS Esprit Warrior
9yo g Bel Esprit (AUS) – Furama Nights (AUS) by Alquoz (USA)
1 – 12 Race 8  Geelong RC  1300m  Time: 1:16.83  Track: Good(3)
Viatek H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Incorruptible, 3rd: Our Henry
Prize Money:
A$30,000
AUS Tressles
7yo g Bel Esprit (AUS) – Inasnip (AUS) by Marwina (AUS)
1 – 9 Race 3  Ipswich TC  1100m  Time: 1:05.80  Track: Good(3)
Yalumba Brisbane Bloodstock 2YO Maiden H.
Trainer: B R Guy
2nd: Endless Puzzle, 3rd: Il Padrone
Prize Money:
A$22,000
2013-05-09
AUS Mandla
8yo g Bel Esprit (AUS) – Queen Kahuna (AUS) by Rustic Amber (Ire)
1 – 12 Race 3  Seymour RC  1200m  Time: 1:09.63  Track: Dead(4)
Mangalore Park Maiden P.
Trainer: M G Price
2nd: Pillar of Creation, 3rd: Coriace
Prize Money:
A$19,300
2013-05-05
AUS Bellantina
10yo m Bel Esprit (AUS) – Laurentina (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 11 Race 6  Dalby APRC  1100m  Time: 1:02.73  Track: Good(3)
Carlton Mid H.
Trainer: L M Clarke
2nd: Dr Barnard, 3rd: Trail Boss
Prize Money:
A$20,000
AUS Aurum Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – Lakemba Gold (AUS) by Made of Gold (USA)
1 – 8 Race 6  Geelong RC  2000m  Time: 2:04.25  Track: Good(3)
Marcus & Yola Rose H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Cougat King, 3rd: Polkaface
Prize Money:
A$29,640
AUS Champagne Esprit
10yo m Bel Esprit (AUS) – Pamela’s Hill (AUS) by Danehill (USA)
1 – 9 Race 8  Kyneton & Hanging Rock RC  1100m  Time: 1:05.13  Track: Dead(4)
Kristian Ct Lindhe H.
Trainer: D K Weir
2nd: Manihi Rocks, 3rd: Awaken the Dragon
Prize Money:
A$15,000
2013-05-04
AUS So Real
10yo g Bel Esprit (AUS) – Lintrice (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 9 Race 5  Alice Springs TC  1000m  Time: 0:58.24  Track: Good
Murray Maintenance Services H.
Trainer: R G Bell
2nd: Northern Showers, 3rd: Prophets
Prize Money:
A$20,100
AUS Geoesprit
10yo g Bel Esprit (AUS) – Georgia (AUS) by Naturalism (NZ)
1 – 12 Race 6  Alice Springs TC  1400m  Time: 1:25.26  Track: Good
Yeperenye H.
Trainer: Kathy North
2nd: Hillbilly Rich, 3rd: Flashanator
Prize Money:
A$15,100
AUS Kandashagain
8yo m Bel Esprit (AUS) – My Pal Kachinka (AUS) by Kenny’s Best Pal (AUS)
1 – 5 Race 3  Mackay TC  1300m  Time: 1:17.71  Track: Good(3)
Dowden’s Pumping P.
Trainer: Darren Symons
2nd: Stamp of Authority, 3rd: Candy Moment
Prize Money:
A$7,500
2013-05-02
AUS Ballroom Dance
9yo m Bel Esprit (AUS) – Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 14 Race 7  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:10.24  Track: Good(3)
Peter Boodle’s Quality Meats H.
Trainer: T Button
2nd: Bagabob, 3rd: Click Up
Prize Money:
A$10,000
2013-04-30
AUS Junction Jack
8yo g Bel Esprit (AUS) – Big Patch (AUS) by King of Kings (Ire)
1 – 14 Race 3  Warrnambool RC  1200m  Time: 1:11.65  Track: Dead(4)
Fishtales Cafe Maiden P.
Trainer: Brenton & Mark Primmer
2nd: Design for Life, 3rd: Zalga
Prize Money:
A$22,200
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 5 Race 1  Metro Manila TC  1000m  Time:   Track:
Class Division 5
Trainer:
2nd: King Theodore, 3rd: Show Me the Money
Prize Money:
2013-04-29
AUS Beluga Gold
8yo m Bel Esprit (AUS) – Best Dress (AUS) by King’s Best (USA)
1 – 9 Race 8  Kilmore TC  1112m  Time: 1:04.77  Track: Good(3)
Mothers Day Lunch H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Emdee, 3rd: Winter Solace
Prize Money:
A$15,000
2013-04-27
AUS Zellindi
7yo m Bel Esprit (AUS) – Emilydelago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
2 – 11 Race 3  SAJC  1100m  Time: 1:06.32  Track: Dead(4)
Dequetteville S., L
Trainer: Shea Eden
1st: Calcatta, 3rd: Bring a Ring
Prize Money:
A$80,400
AUS Honey Flower
9yo m Bel Esprit (AUS) – Ocran (AUS) by Picnicker (AUS)
3 – 13 Race 8  SAJC  1100m  Time: 1:04.64  Track: Dead(4)
DC McKay S., Gr.3
Trainer: R S McDonald
1st: General Truce, 2nd: Karacatis
Prize Money:
A$115,400
2013-04-26
AUS Esprit Warrior
9yo g Bel Esprit (AUS) – Furama Nights (AUS) by Alquoz (USA)
1 – 6 Race 2  Geelong RC  1200m  Time: 1:11.05  Track: Good(3)
Rosemont Stud Maiden P.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Revel in the Chaos, 3rd: Bugsy
Prize Money:
A$16,555
SIN Peaceful Warrior
10yo g Bel Esprit (AUS) – Let’s Begin (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 8 Race 6  Singapore TC  1100m  Time: 1:04.45  Track:
Race Ahead S.
Trainer: D KOK
2nd: Cavallo, 3rd: Sherbert
Prize Money:
S$75,000
2013-04-25
AUS Belle Diva
11yo m Bel Esprit (AUS) – Manly Belle (AUS) by Star Watch (AUS)
1 – 6 Race 5  Avoca Shire TC  1200m  Time: 1:14.85  Track: Dead(4)
Sheryl Anderson Paint the Pyrenees Pink Memorial H.
Trainer: C Sanders
2nd: Halo Dot Com, 3rd: Perossa
Prize Money:
A$7,800
AUS Marshal Street
9yo g Bel Esprit (AUS) – Bartrista (AUS) by Barathea (IRE)
1 – 12 Race 2  Kalgoorlie Boulder RC  1200m  Time: 1:11.94  Track: Good(3)
Wendy Duncan Maiden P.
Trainer: N L Newton
2nd: Just Know, 3rd: Hydroflight
Prize Money:
A$10,000
AUS Oregon Spirit
10yo g Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 10 Race 4  VRC  1610m  Time: 1:38.72  Track: Dead(4)
Flight Lieutenant Peter Armytage H.
Trainer: P G Moody
2nd: Blackie, 3rd: Prince of Capers
Prize Money:
A$81,000
2013-04-24
AUS Excited Spirit
8yo g Bel Esprit (AUS) – Excited Gal (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 12 Race 6  MRC (Mornington)  1520m  Time: 1:33.04  Track: Dead(4)
Centrebet H.
Trainer: J D Sadler
2nd: Bernie of Babylon, 3rd: Pro Tour
Prize Money:
A$30,900
2013-04-23
AUS Kandashagain
8yo m Bel Esprit (AUS) – My Pal Kachinka (AUS) by Kenny’s Best Pal (AUS)
1 – 6 Race 2  Mackay TC  1100m  Time: 1:04.46  Track: Good(3)
Caneland Central Maiden P.
Trainer: Darren Symons
2nd: Crystals’n’pearls, 3rd: You’re So Lucky
Prize Money:
A$10,000
2013-04-21
PHI Big Daddy’s Dream (PHI)
11yo h Bel Esprit (AUS) – Hunter Halo (AUS) by Don’t Say Halo (USA)
1 – 7 Race 9  Metro Manila TC  1600m  Time:   Track:
Class Division 6
Trainer:
2nd: Jahan, 3rd: Posse Left
Prize Money:
2013-04-20
AUS Ballroom Dance
9yo m Bel Esprit (AUS) – Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 9 Race 4  Thangool RC  1300m  Time: 1:15.70  Track: Good(3)
Powers Investment P.
Trainer: T Button
2nd: Nineveh’s Wish, 3rd: Dark Angel
Prize Money:
A$6,000
AUS Bellantina
10yo m Bel Esprit (AUS) – Laurentina (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 5 Race 4  Warwick TC  1100m  Time: 1:02.80  Track: Good(3)
Long Tan Cup
Trainer: L M Clarke
2nd: Jam Tin, 3rd: Release Me
Prize Money:
A$6,000
2013-04-19
AUS Dr Brock (NZ)
9yo g Bel Esprit (AUS) – Gawne (AUS) by Flying Spur (AUS)
1 – 10 Race 4  Geelong RC  1000m  Time: 0:57.75  Track: Good(3)
A&L Windows & Doors Maiden P.
Trainer: J F Moloney
2nd: Wellingtons, 3rd: Bashiga
Prize Money:
A$17,500
2013-04-14
AUS Le Bel
8yo g Bel Esprit (AUS) – Canteen (AUS) by Canny Lad (AUS)
1 – 12 Race 2  Murrumbidgee TC  1200m  Time: 1:12.73  Track: Good(3)
Zariz at Kooringal Maiden P.
Trainer: P F Maher
2nd: Atlanta Rock, 3rd: Katique
Prize Money:
A$15,000
2013-04-13
AUS Black Caviar
11yo m Bel Esprit (AUS) – Helsinge (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 11 Race 9  ATC  1200m  Time: 1:09.65  Track: Dead(4)
TJ Smith S., Gr.1
Trainer: P G Moody
2nd: Epaulette, 3rd: Bel Sprinter
Prize Money:
A$1,005,000
AUS Bel Sprinter
10yo g Bel Esprit (AUS) – Gavroche (AUS) by Snippets (AUS)
3 – 11 Race 9  ATC  1200m  Time: 1:09.65  Track: Dead(4)
TJ Smith S., Gr.1
Trainer: Jason Warren
1st: Black Caviar, 2nd: Epaulette
Prize Money:
A$1,005,000
AUS Don’t Worry Toff
9yo m Bel Esprit (AUS) – Star of Brocco (AUS) by Brocco (USA)
1 – 12 Race 6  MRC (Mornington)  1008m  Time: 1:00.57  Track: Dead(4)
Mazda H.
Trainer: Ms A Shillito
2nd: Terms of Trade, 3rd: Friday Frenzy
Prize Money:
A$15,000
2013-04-12
SIN Zac Warrior
9yo g Bel Esprit (AUS) – Lessie (AUS) by Blevic (AUS)
1 – 12 Race 6  Singapore TC  1400m  Time: 1:23.23  Track: 0
Class 5 H.
Trainer: M WALKER
2nd: Star Academy, 3rd: Grand Vitess
Prize Money:
S$35,000
2013-04-09
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 7 Race 8  Metro Manila TC  1400m  Time:   Track:
Nhg H.
Trainer:
2nd: Got to Know, 3rd: Friends for Never
Prize Money:
2013-04-08
AUS River Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – River Fairy (AUS) by Perugino (USA)
1 – 12 Race 6  Clarence River JC  1100m  Time: 1:05.76  Track: Heavy(8)
Book a Carnival Marquee H.
Trainer: S B Lee
2nd: Lucky Mojo, 3rd: Mishani Persuader
Prize Money:
A$15,000
2013-04-07
AUS Arctic Blitz
8yo g Bel Esprit (AUS) – Southern Storm (AUS) by More Than Ready (USA)
1 – 13 Race 5  TRC  1400m  Time: 1:28.23  Track: Dead(5)
Ironstone Creek Angus Stud Maiden P.
Trainer: J K Blacker
2nd: Gee Gees Cool Kid, 3rd: One at a Time
Prize Money:
A$15,500
2013-04-06
AUS Zellindi
7yo m Bel Esprit (AUS) – Emilydelago (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 9 Race 1  MVRC  1000m  Time: 1:06.05  Track: Dead(4)
DPOS Displays 2YO H.
Trainer: Shea Eden
2nd: Calcatta, 3rd: Laguna Vista
Prize Money:
A$119,040
AUS City of Song
9yo m Bel Esprit (AUS) – Songs of Vienna (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 10 Race 5  MVRC  1200m  Time: 1:11.03  Track: Good(3)
Silver Thomas Hanley H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Our Emily Mia, 3rd: Honey Flower
Prize Money:
A$80,000
AUS Spirit of Many
10yo g Bel Esprit (AUS) – Lady Acumen (NZ) by Sound Reason (CAN)
1 – 7 Race 4  Werribee RC  1600m  Time: 1:38.31  Track: Dead(4)
Friend Us on Facebook H.
Trainer: G Eurell
2nd: Irish Fire, 3rd: Road to Summer
Prize Money:
A$14,460
2013-04-03
AUS No Manners
9yo m Bel Esprit (AUS) – Dandify (AUS) by Danehill (USA)
1 – 9 Race 5  MRC  1400m  Time: 1:26.38  Track: Slow(6)
Heritage Hill H.
Trainer: R W Smerdon
2nd: Harlequin Manner, 3rd: Fair Olympia
Prize Money:
A$35,000
2013-04-02
AUS Esprit’s Choice
8yo m Bel Esprit (AUS) – Absorb (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 10 Race 3  Warrnambool RC  1200m  Time: 1:11.92  Track: Dead(5)
Membership Maiden P.
Trainer: Heath Conners
2nd: I Am in Command, 3rd: Flowing Habit
Prize Money:
A$15,000
2013-04-01
AUS Perfect Rainbow
8yo m Bel Esprit (AUS) – Not So Square (AUS) by Octagonal (NZ)
1 – 5 Race 2  Goondiwindi RC  1100m  Time: 1:04.94  Track: Heavy(8)
Archie Bishop Jewellery & Gifts Maiden P.
Trainer: Sara Saal-Winter
2nd: Captain Spur, 3rd: San Toro
Prize Money:
A$10,000
2013-03-30
AUS Bel Sprinter
10yo g Bel Esprit (AUS) – Gavroche (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 13 Race 7  ATC  1100m  Time: 1:02.87  Track: Good(3)
Galaxy H., Gr.1
Trainer: Jason Warren
2nd: Snitzerland, 3rd: Decision Time
Prize Money:
A$355,000
AUS Thetoppie
13yo g Bel Esprit (AUS) – Sunday Bliss (AUS) by Bubble Gum Fellow (JPN)
1 – 9 Race 5  Tocumwal RC  1300m  Time: 1:15.31  Track: Good
Easter Cup
Trainer: J F Brennan
2nd: Prince Pedro, 3rd: Redial
Prize Money:
A$12,300
2013-03-29
SIN Peaceful Warrior
10yo g Bel Esprit (AUS) – Let’s Begin (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 12 Race 9  Singapore TC  1000m  Time: 0:59.13  Track:
Kranji C S.
Trainer: D KOK
2nd: Soul Commander, 3rd: Speed Demon (Sin.)
Prize Money:
S$75,000
2013-03-28
AUS Polar Bel
8yo m Bel Esprit (AUS) – Florento (AUS) by Spectrum (IRE)
1 – 12 Race 4  Cranbourne TC  1200m  Time: 1:13.90  Track: Dead(5)
Primary Schoolwear Maiden P.
Trainer: Ms L Tolson
2nd: Toyed, 3rd: Hilton Miss
Prize Money:
A$19,500
2013-03-27
PHI Big Daddy’s Dream (PHI)
11yo h Bel Esprit (AUS) – Hunter Halo (AUS) by Don’t Say Halo (USA)
1 – 4 Race 3  Philippine RC  1200m  Time:   Track:
Class Division 15
Trainer:
2nd: Next Big Thing, 3rd: Dy San Diego
Prize Money:
2013-03-22
AUS City of Song
9yo m Bel Esprit (AUS) – Songs of Vienna (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 12 Race 7  MVRC  1200m  Time: 1:11.35  Track: Good(3)
Jeep Don’t Hold Back H.
Trainer: J F Moloney
2nd: Too Deadly, 3rd: Academy Jack
Prize Money:
A$80,000
AUS Black Caviar
11yo m Bel Esprit (AUS) – Helsinge (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 7 Race 8  MVRC  1200m  Time: 1:11.08  Track: Good(3)
William Reid S., Gr.1
Trainer: P G Moody
2nd: Karuta Queen, 3rd: Fawkner
Prize Money:
A$396,000
AUS Excited Spirit
8yo g Bel Esprit (AUS) – Excited Gal (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 6 Race 4  Werribee RC  1600m  Time: 1:38.75  Track: Dead(4)
TAB National Patient Transport Rising Stars H.
Trainer: J D Sadler
2nd: Little Hero, 3rd: Sea of Choice
Prize Money:
A$14,190
2013-03-20
AUS Angels Beach
8yo m Bel Esprit (AUS) – Descendant (AUS) by Zeditave (AUS)
1 – 12 Race 4  MRC  1000m  Time: 0:56.39  Track: Dead(4)
Browns Sawdust & Shavings H.
Trainer: P G Moody
2nd: Navorina, 3rd: Beach Front
Prize Money:
A$43,000
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 8 Race 2  Metro Manila TC  1200m  Time:   Track:
Class Division 4
Trainer:
2nd: King Theodore, 3rd: All Exist
Prize Money:
2013-03-16
AUS Iconic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
1 – 15 Race 5  Bendigo JC  1000m  Time: 0:58.42  Track: Dead(4)
VOBIS Gold Rush 2YO S.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Hard Stride, 2nd: Trust in a Gust
Prize Money:
A$280,700
AUS Oregon Spirit
10yo g Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 15 Race 9  Bendigo JC  1300m  Time: 1:17.69  Track: Dead(4)
Southern Cross Austereo H.
Trainer: P G Moody
2nd: Sysmo, 3rd: General Offer
Prize Money:
A$50,500
2013-03-15
AUS Fresh Light
9yo g Bel Esprit (AUS) – Madame Grange (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 7 Race 2  MVRC  2040m  Time: 2:09.02  Track: Good(3)
1print.com.au H.
Trainer: C W Little
2nd: Magical King, 3rd: Fabriano
Prize Money:
A$50,000
AUS Loveyamadly
9yo m Bel Esprit (AUS) – Beauty World (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 13 Race 7  MVRC  1200m  Time: 1:10.04  Track: Good(3)
Abell S., L
Trainer: M G Price
2nd: Go the Knuckle, 3rd: It is Written
Prize Money:
A$121,000
AUS Tilla Bell Rings
9yo g Bel Esprit (AUS) – Cliptilla (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 6 Race 1  Swan Hill JC  1600m  Time: 1:41.08  Track: Dead(4)
Murray Downs H.
Trainer: D K Weir
2nd: Golden Ella, 3rd: Midnight Pearl
Prize Money:
A$13,920
2013-03-13
AUS Esprit Rossa
9yo m Bel Esprit (AUS) – Our Bella Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 6 Race 4  Sale TC  1424m  Time: 1:25.85  Track: Dead(4)
Probus Club H.
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Captivating Lady, 3rd: Loot ‘n’ Run
Prize Money:
A$28,920
2013-03-12
AUS Belatin
7yo m Bel Esprit (AUS) – Tina’s Debut (AUS) by Gold Carat (USA)
1 – 4 Race 1  Terang RC  1000m  Time: 0:57.79  Track: Dead(4)
Sungold Milk Maiden P.
Trainer: M J Williams
2nd: Gold Hoffa, 3rd: Clairvaux
Prize Money:
A$20,550
2013-03-09
AUS Sizzling Spring
13yo g Bel Esprit (AUS) – True Spirit (AUS) by Mustin Lake (USA)
1 – 9 Race 5  Tottenham PRC  1400m  Time: 1:23.20  Track: Fast
Tottenham Picnic Cup
Trainer: K R Parsons
2nd: Dr Remlap, 3rd: Rockbuster
Prize Money:
A$4,120
2013-03-07
AUS Ballroom Dance
9yo m Bel Esprit (AUS) – Fanza (AUS) by Bellotto (USA)
1 – 12 Race 7  Rockhampton JC  1200m  Time: 1:10.56  Track: Dead(4)
Mel Slade KNM Insurance P.
Trainer: T Button
2nd: Volturnus, 3rd: Fomalstar
Prize Money:
A$12,000
2013-03-04
AUS Ballistic Miss
9yo m Bel Esprit (AUS) – Virtual (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 10 Race 1  Geraldton TC  1609m  Time: 1:39.58  Track: Good(3)
Classic Cafe Maiden P.
Trainer: Iliria Dauti
2nd: Glitzy Prince, 3rd: Both Wings
Prize Money:
A$10,500
2013-03-03
AUS Excited Spirit
8yo g Bel Esprit (AUS) – Excited Gal (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 12 Race 3  Bendigo JC  1300m  Time: 1:18.93  Track: Dead(4)
Centrebest Maiden P.
Trainer: J D Sadler
2nd: God’s in Him, 3rd: Samapinga
Prize Money:
A$17,500
AUS Aurum Spirit
9yo g Bel Esprit (AUS) – Lakemba Gold (AUS) by Made of Gold (USA)
1 – 13 Race 5  Bendigo JC  1600m  Time: 1:36.18  Track: Dead(4)
Daiquiri King H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Rishima, 3rd: Bessano
Prize Money:
A$17,500
2013-03-02
AUS Bel Sir
10yo g Bel Esprit (AUS) – Mrs. Bently (AUS) by Euclase (AUS)
1 – 6 Race 4  Geelong RC  1900m  Time: 1:59.56  Track: Good(3)
The Beach Hotel Jan Juc H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Hold True, 3rd: Rich Faith
Prize Money:
A$14,190
AUS Loveyamadly
9yo m Bel Esprit (AUS) – Beauty World (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 8 Race 3  VRC  1100m  Time: 1:02.15  Track: Good(3)
Mrs Mac’s Beef Pie Sprint P.
Trainer: M G Price
2nd: Avoid Lightning, 3rd: Glows
Prize Money:
A$99,800
2013-03-01
AUS Vixen Hustler
10yo m Bel Esprit (AUS) – Certain Peak (AUS) by Tirol (IRE)
1 – 7 Race 5  Ballarat TC  1600m  Time: 1:41.86  Track: Slow(6)
City Mazda H.
Trainer: G Eurell
2nd: Fresh Light, 3rd: Baremin
Prize Money:
A$16,870
2013-02-26
AUS Miracle to Me
7yo m Bel Esprit (AUS) – Miracletto (AUS) by Fuji Kiseki (JPN)
1 – 6 Race 1  Werribee RC  1110m  Time: 1:07.72  Track: Heavy(8)
Park Hotel P.
Trainer: John McArdle
2nd: Dig a Pony, 3rd: Mezeray Miss
Prize Money:
A$37,120
2013-02-24
PHI Big Daddy’s Dream (PHI)
11yo h Bel Esprit (AUS) – Hunter Halo (AUS) by Don’t Say Halo (USA)
1 – 8 Race 7  Metro Manila TC  1600m  Time:   Track:
San Miguel Beer Trophy
Trainer:
2nd: Born Tycoon, 3rd: Golden Empire
Prize Money:
$380,000
2013-02-23
AUS Sizzling Spring
13yo g Bel Esprit (AUS) – True Spirit (AUS) by Mustin Lake (USA)
1 – 8 Race 5  Condobolin DPRC  1400m  Time: 1:25.28  Track: Sand
Condobolin Cup
Trainer: K R Parsons
2nd: She’s Anonymous, 3rd: Courtroom Drama
Prize Money:
A$8,100
2013-02-22
MAC Silver Falls – Spring (Mac.)
9yo g Bel Esprit (AUS) – Swish Trish (AUS) by Redoute’s Choice (AUS)
1 – 14 Race 6  Macau JC   1050m  Time: 1:02.8  Track: NORMAL WATERING
Bay Meadows H.
Trainer:
2nd: Windicatorr, 3rd: Master Chow
Prize Money:
M$295,000
2013-02-21
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 6 Race 6  Metro Manila TC  1200m  Time:   Track:
Handicap Race
Trainer:
2nd: Gypsy Genius, 3rd: Sobrangklass
Prize Money:
2013-02-17
AUS Iconic
7yo g Bel Esprit (AUS) – Danavia (AUS) by Danehill (USA)
1 – 3 Race 1  Bendigo JC  900m  Time: 0:53.31  Track: Dead(4)
Eastman Lynch 2YO Maiden P.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Northern Lyric, 3rd: I’m an Outoftowner
Prize Money:
A$35,175
AUS Talbanga
9yo g Bel Esprit (AUS) – Let’s Say Grace (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 – 9 Race 5  Bendigo JC  1000m  Time: 0:57.78  Track: Dead(4)
Leasing & Finance H.
Trainer: V T Nolen
2nd: Such Hope, 3rd: Sound of Victory
Prize Money:
A$17,500
AUS Summers Day
9yo m Bel Esprit (AUS) – Sunbeam Sally (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 12 Race 7  Yarra Valley RC  1200m  Time: 1:12.28  Track: Dead(4)
St Patrick’s Day H.
Trainer: Ricky Maund
2nd: Balayeur, 3rd: Gaelic Hero
Prize Money:
A$15,000
2013-02-16
AUS Black Caviar
11yo m Bel Esprit (AUS) – Helsinge (AUS) by Desert Sun (GB)
1 – 8 Race 7  VRC  1000m  Time: 0:55.42  Track: Good(3)
Lightning S., Gr.1
Trainer: P G Moody
2nd: Moment of Change, 3rd: Golden Archer
Prize Money:
A$502,500
AUS Belfast Boy
10yo g Bel Esprit (AUS) – Fast Dolly (AUS) by Bureaucracy (NZ)
1 – 14 Race 8  VRC  1200m  Time: 1:08.94  Track: Good(3)
Lawn H.
Trainer: G V Richards
2nd: Decircles, 3rd: Le Bonsir
Prize Money:
A$80,000
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 11 Race 13  Manila JC  1400m  Time:   Track:
San Lazaro H.
Trainer:
2nd: Madame Dixie, 3rd: Love Minstrel
Prize Money:
2013-02-14
PHI Big Daddy’s Dream (PHI)
11yo h Bel Esprit (AUS) – Hunter Halo (AUS) by Don’t Say Halo (USA)
1 – 8 Race 4  Manila JC  1300m  Time:   Track:
Philracom H.
Trainer:
2nd: Hi Money, 3rd: Cat’s Diamond
Prize Money:
2013-02-12
AUS Little Ducati
8yo m Bel Esprit (AUS) – Ellie Cat (AUS) by Catbird (AUS)
1 – 8 Race 2  Townsville TC  1000m  Time: 0:56.63  Track: Good(3)
103.1 Hot FM P.
Trainer: Melanie Chillemi
2nd: Rojo Buzz, 3rd: Delta Dragon
Prize Money:
A$10,000
2013-02-09
AUS Loveyamadly
9yo m Bel Esprit (AUS) – Beauty World (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
2 – 12 Race 9  MRC  1200m  Time: 1:10.14  Track: Good(3)
Geoffrey Bellmaine S., Gr.3
Trainer: M G Price
1st: There’s Only One, 3rd: Koonoomoo
Prize Money:
A$150,500
2013-02-03
AUS Hludowig
9yo g Bel Esprit (AUS) – Spartica (AUS) by Spartacus (AUS)
1 – 14 Race 8  Sale TC  1400m  Time: 1:24.13  Track: Dead(4)
PFD Food Services H.
Trainer: G Eurell
2nd: High Moment, 3rd: Beyondagoldendream
Prize Money:
A$17,500
2013-02-02
AUS To be Honest
9yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Lardydar (AUS) by Cossack Warrior (AUS)
1 – 8 Race 6  Kyneton & Hanging Rock RC  1850m  Time: 1:54.98  Track: Good(3)
NMIT Woodend Cup
Trainer: J P Salanitri
2nd: Enchanting Waters, 3rd: Firejet
Prize Money:
A$24,100
AUS Topaque
7yo m Bel Esprit (AUS) – Tresillian (AUS) by Danehill (USA)
3 – 5 Race 2  SAJC  1050m  Time: 1:02.02  Track: Good(3)
Queen Adelaide S., L
Trainer: Tony McEvoy
1st: Za Moulin Rouge, 2nd: Sworn Revenge
Prize Money:
A$76,900
2013-02-01
AUS Yahilu
8yo m Bel Esprit (AUS) – Mrs Bradbury (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 8 Race 3  Wangaratta TC  1170m  Time: 1:09.18  Track: Dead(4)
OP Industries Maiden P.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Golden Olive, 3rd: Proserpina
Prize Money:
A$16,260
AUS Royal Express
12yo g Bel Esprit (AUS) – Hennessia (AUS) by Hennessy (USA)
1 – 13 Race 6  Wangaratta TC  1600m  Time: 1:38.33  Track: Dead(4)
Winsec Cup Day H.
Trainer: Paul Maher
2nd: Looksmart, 3rd: Streiff
Prize Money:
A$15,000
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 6 Race 1  Manila JC  1300m  Time:   Track:
Philracom H.
Trainer:
2nd: Bagong Barrio, 3rd: Orthodox
Prize Money:
2013-01-27
AUS Darwin
12yo g Bel Esprit (AUS) – Lady Acumen (NZ) by Sound Reason (CAN)
1 – 8 Race 6  Werribee RC  2000m  Time: 2:11.82  Track: Dead(4)
Better Solar H.
Trainer: Mark Jackson
2nd: Crystal Icon, 3rd: Danzoya
Prize Money:
A$39,280
AUS Sound of Victory
9yo g Bel Esprit (AUS) – My Jaspa (NZ) by Heroicity (AUS)
1 – 9 Race 7  Werribee RC  1100m  Time: 1:06.91  Track: Dead(4)
Tab H.
Trainer: M Ellerton & S Zahra
2nd: Magic of Emma, 3rd: Tallica
Prize Money:
A$27,185
MAL Fox Treasure
10yo g Bel Esprit (AUS) – Westernport Bay (AUS) by Western Symphony (USA)
1 – 9 Race 7  Selangor TC  1300m  Time: 1:18.21  Track:
Class 5 H.
Trainer: BT LIM
2nd: Lotus Princess, 3rd: David Dynasty
Prize Money:
Rgt.35,000
2013-01-26
AUS Diamond Glow
7yo m Bel Esprit (AUS) – Prompt (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
2 – 10 Race 4  MRC  1000m  Time: 0:57.39  Track: Good(3)
Blue Diamond Preview (f), L
Trainer: P G Moody
1st: Miracles of Life, 3rd: Swing Vote
Prize Money:
A$122,500
AUS Loveyamadly
9yo m Bel Esprit (AUS) – Beauty World (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 7 Race 5  MRC  1100m  Time: 1:03.55  Track: Good(3)
City Of Glen Eira H.
Trainer: M G Price
2nd: Riviere, 3rd: Vain Attraction
Prize Money:
A$80,000
AUS Talbanga
9yo g Bel Esprit (AUS) – Let’s Say Grace (AUS) by Dr Grace (NZ)
1 – 13 Race 1  Murrumbidgee TC  1000m  Time: 0:57.90  Track: Good(3)
Bidgee Pumps & Irrigation Maiden H.
Trainer: V T Nolen
2nd: Sienna Snip, 3rd: Volcanic Jester
Prize Money:
A$15,000
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
1 – 5 Race 2  SCTC  1300m  Time: 1:22.70  Track: Heavy(10)
Hot 91.1 2YO H.
Trainer: David Lawlor
2nd: Teronado, 3rd: Tints
Prize Money:
A$50,000
2013-01-20
AUS To be Honest
9yo m Bel Esprit (AUS) – Miss Lardydar (AUS) by Cossack Warrior (AUS)
1 – 9 Race 7  Pakenham RC  1750m  Time: 1:48.94  Track: Dead(4)
Independent Distillers H.
Trainer: J P Salanitri
2nd: Roman Eagle, 3rd: Tellan Dave
Prize Money:
A$21,730
AUS Bel Price
9yo m Bel Esprit (AUS) – Kel Price (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 6 Race 8  TRC  1100m  Time: 1:07.84  Track: Good(3)
Think Pink P.
Trainer: Ms V Rhind
2nd: Hold Onto Your Hat, 3rd: Buzzing Along
Prize Money:
A$25,000
2013-01-19
AUS Topaque
7yo m Bel Esprit (AUS) – Tresillian (AUS) by Danehill (USA)
1 – 6 Race 1  SAJC  1000m  Time: 0:59.53  Track: Dead(4)
Sportingbet 2YO H.
Trainer: Tony McEvoy
2nd: Hi Mackay, 3rd: Erbawi
Prize Money:
A$54,050
AUS Belfast Boy
10yo g Bel Esprit (AUS) – Fast Dolly (AUS) by Bureaucracy (NZ)
3 – 6 Race 3  VRC  1000m  Time: 0:57.42  Track: Good(3)
Kensington S., L
Trainer: G V Richards
1st: First Command, 2nd: Light Express
Prize Money:
A$116,200
2013-01-17
AUS Esprit Rossa
9yo m Bel Esprit (AUS) – Our Bella Rossa (AUS) by Testa Rossa (AUS)
1 – 8 Race 6  Sale TC  1110m  Time: 1:05.30  Track: Dead(4)
Sale Water Specialists H.
Trainer: Peter Gelagotis
2nd: Prime Ace, 3rd: Graceland
Prize Money:
A$17,500
2013-01-14
AUS Bel Rhythm
10yo g Bel Esprit (AUS) – Latin Rhythm (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 6 Race 2  Ararat TC  1600m  Time: 1:36.87  Track: Good(3)
Winning Edge Presentation H.
Trainer: Heath Conners
2nd: Baqaat, 3rd: Brewski
Prize Money:
A$13,920
2013-01-10
AUS Loveyamadly
9yo m Bel Esprit (AUS) – Beauty World (AUS) by Danehill Dancer (IRE)
1 – 10 Race 7  Ballarat TC  1000m  Time: 0:58.30  Track: Good(3)
Sportsbet.com.au H.
Trainer: M G Price
2nd: Gotta Laugh, 3rd: Thebarwonprince
Prize Money:
A$30,000
AUS Tilla Bell Rings
9yo g Bel Esprit (AUS) – Cliptilla (AUS) by Umatilla (NZ)
1 – 13 Race 8  Ballarat TC  1200m  Time: 1:11.46  Track: Good(3)
Hygain H.
Trainer: D K Weir
2nd: Rushworth, 3rd: Day After Tomorrow
Prize Money:
A$30,000
2013-01-07
AUS Summers Day
9yo m Bel Esprit (AUS) – Sunbeam Sally (AUS) by El Moxie (USA)
1 – 7 Race 6  Stony Creek RC  1000m  Time: 1:00.46  Track: Good(3)
Waratah Hills H.
Trainer: Ricky Maund
2nd: Grey Giggle, 3rd: Barterer
Prize Money:
A$14,730
2013-01-05
AUS Diamond Glow
7yo m Bel Esprit (AUS) – Prompt (AUS) by Exceed and Excel (Aus)
1 – 6 Race 2  MRC  1000m  Time: 0:58.66  Track: Good(3)
Ian Miller 2YO VOBIS Gold Carat
Trainer: P G Moody
2nd: Self Sense, 3rd: Devil Woman
Prize Money:
A$172,800
2013-01-04
AUS Goodluck’n’goodbye
10yo m Bel Esprit (AUS) – Archie’s Magic (AUS) by Archway (IRE)
1 – 13 Race 7  Esperance Bay TC  1200m  Time: 1:11.40  Track: Good(3)
Eljays Bar & Restaurant H.
Trainer: Kane Land
2nd: Ibrahimovic, 3rd: Poppies for Spring
Prize Money:
A$8,500
2013-01-03
AUS Tinderbel
9yo m Bel Esprit (AUS) – Flint (AUS) by Fasliyev (USA)
1 – 10 Race 3  Kyneton & Hanging Rock RC  1200m  Time: 1:11.90  Track: Dead(4)
Toyota Maiden P.
Trainer: Mark Jackson
2nd: He’s All Talk, 3rd: Oceanographer
Prize Money:
A$17,500
AUS Bel Gold
9yo g Bel Esprit (AUS) – Honey Bouquet (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 10 Race 4  Kyneton & Hanging Rock RC  1450m  Time: 1:29.37  Track: Dead(4)
Neil Dyer H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Kinselray, 3rd: Quite a Gem
Prize Money:
A$17,500
PHI Esprit de Corps (PHI)
9yo h Bel Esprit (AUS) – Lulworth Cove (GB) by In the Wings (GB)
1 – 11 Race 7  Manila JC  1400m  Time:   Track:
4YO Philracom H.
Trainer:
2nd: Echomac, 3rd: Time to Change
Prize Money:
2013-01-01
AUS Bel Casa
8yo m Bel Esprit (AUS) – Flying Foxtrot (AUS) by Fusaichi Pegasus (USA)
1 – 7 Race 1  SAJC  1100m  Time: 1:05.53  Track: Good(3)
Holdfast Insurance Brokers Maiden P.
Trainer: D J Clarken
2nd: Finniss Moment, 3rd: Zallova
Prize Money:
A$15,300
AUS Belfast Boy
10yo g Bel Esprit (AUS) – Fast Dolly (AUS) by Bureaucracy (NZ)
1 – 15 Race 3  VRC  1000m  Time: 0:56.28  Track: Good(3)
Flemington 1840-2013 H.
Trainer: G V Richards
2nd: Paaratte Pat, 3rd: Chelembra
Prize Money:
A$80,000
AUS Babieca Noire
12yo g Bel Esprit (AUS) – French Snip (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 15 Race 9  WATC  1200m  Time: 1:11.56  Track: Good(3)
Facebook.com Perthracing H.
Trainer: B Watkins & G Hitchcock
2nd: Mendicity, 3rd: Star of the Orient
Prize Money:
A$40,000
2012-12-31
AUS Tap Onthe Shoulder
10yo m Bel Esprit (AUS) – Morning Session (AUS) by Rory’s Jester (AUS)
1 – 10 Race 2  Echuca RC  1209m  Time: 1:13.07  Track: Dead(4)
Tara’s Hall Hotel Maiden P.
Trainer: R K Challis
2nd: Apache Wing, 3rd: Laiba
Prize Money:
A$17,000
AUS Kenona Lass
10yo m Bel Esprit (AUS) – Lady Lucielle (AUS) by Grand Lodge (USA)
1 – 8 Race 8  Echuca RC  1412m  Time: 1:26.32  Track: Good(3)
Cool Change H.
Trainer: E W Nichols
2nd: Danish Rock, 3rd: Chalupa
Prize Money:
A$15,000
2012-12-29
AUS Architect
7yo g Bel Esprit (AUS) – Rozanee (GB) by Nashwan (USA)
3 – 12 Race 5  BRC  1200m  Time: 1:10.27  Track: Good(3)
BJ McLachlan S., Gr.3
Trainer: Ms L Erhart
1st: Missy Longstocking, 2nd: Sweet Idea
Prize Money:
A$150,000
AUS Clevadude
7yo g Bel Esprit (AUS) – Jezeera (AUS) by Jetball (AUS)
1 – 4 Race 1  MVRC  1000m  Time: 0:58.39  Track: Dead(4)
Sportingbet 2YO P.
Trainer: R G Hore-Lacy
2nd: The Yowie, 3rd: Gold Hoffa
Prize Money:
A$94,200
AUS Bayonet Charge
10yo g Bel Esprit (AUS) – Inquiring Lady (NZ) by Lord Ballina (AUS)
1 – 5 Race 6  Towong TC  1400m  Time: 1:23.04  Track: Good(3)
Roger Brown Electrolux H.
Trainer: W G Carroll
2nd: Great Man, 3rd: Cosmo
Prize Money:
A$7,600
2012-12-28
AUS Bel Seal
8yo g Bel Esprit (AUS) – Oregon Seal (NZ) by Oregon (USA)
1 – 10 Race 1  Cranbourne TC  1200m  Time: 1:11.55  Track: Good(3)
Ivan’s Pies Maiden P.
Trainer: P G Moody
2nd: The Unexpected, 3rd: Shot Caller
Prize Money:
A$26,500
AUS Belle Ez
9yo m Bel Esprit (AUS) – Tamarillo (AUS) by Hurricane Sky (AUS)
1 – 11 Race 6  Cranbourne TC  1000m  Time: 0:59.49  Track: Good(3)
Browns Sawdust & Shavings H.
Trainer: N J Dyer
2nd: Frankly Fast, 3rd: Dimi the Dancer
Prize Money:
A$30,000
2012-12-26
AUS Gaelstorm
10yo m Bel Esprit (AUS) – Blow (AUS) by End Sweep (USA)
1 – 8 Race 6  Geelong RC  1300m  Time: 1:16.58  Track: Good(3)
Wilsons Family Owned H.
Trainer: J Edwards & B W Elkington
2nd: Numen Lumen, 3rd: Driffields Occi
Prize Money:
A$14,730
AUS Rebel Truce
11yo g Bel Esprit (AUS) – Largo (AUS) by Encosta de Lago (AUS)
1 – 4 Race 5  Kerang TC  1400m  Time: 1:24.79  Track: Good(3)
Summer Cup
Trainer: Patrick Payne
2nd: Danlight Dancer, 3rd: Undiscovered
Prize Money:
A$8,750
AUS Esprit de Bullet (NZ)
12yo g Bel Esprit (AUS) – Beat the Bullet (AUS) by Bite the Bullet (USA)
1 – 14 Race 6  SAJC  1100m  Time: 1:03.14  Track: Good(3)
Schweppes H.
Trainer: John Hyam
2nd: Rescue Mission, 3rd: Aregee McLaren
Prize Money:
A$50,000
AUS Snip Esprit
13yo g Bel Esprit (AUS) – French Snip (AUS) by Snippets (AUS)
1 – 7 Race 4  Wodonga TC  1100m  Time: 1:04.52  Track: Good(3)
Jardine Lloyd Thompson H.
Trainer: J G Symons & S Laxon
2nd: Solar Strike, 3rd: Munderoo
Prize Money:
A$7,600
2012-12-24
AUS Fresh Light
9yo g Bel Esprit (AUS) – Madame Grange (AUS) by Galileo (IRE)
1 – 10 Race 7  Sale TC  1700m  Time: 1:45.17  Track: Good(3)
Lazzaro Bros Fruiterers H.
Trainer: C W Little
2nd: High Kingczar, 3rd: Haka Brave
Prize Money:
A$15,000
2012-12-22
AUS Audacious Spirit
10yo g Bel Esprit (AUS) – Roskeel (AUS) by Zeditave (AUS)
1 – 7 Race 7  BRC  1350m  Time: 1:18.27  Track: Good(3)
Lough Neagh S., L
Trainer: Ms G Heinrich
2nd: Morning Captain, 3rd: Phelan Ready
Prize Money:
A$200,000
AUS Sendak
8yo g Bel Esprit (AUS) – Rothchild (AUS) by Last Tycoon (IRE)
1 – 8 Race 1  GCTC  900m  Time: 0:51.99  Track: Dead(4)
Coastal Tipper Hire Maiden P.
Trainer: Ms K Purdy
2nd: Man of Merit, 3rd: Luskin Sky
Prize Money:
A$10,000
AUS Bel Price
9yo m Bel Esprit (AUS) – Kel Price (AUS) by Keltrice (AUS)
1 – 10 Race 7  TRC  1100m  Time: 1:05.29  Track: Dead(4)
Winzenberg H.
Trainer: Ms V Rhind
2nd: Rebel Bride, 3rd: The Son Shines
Prize Money:
A$25,000
AUS Beltrois
12yo g Bel Esprit (AUS) – Vaingt Trois (AUS) by Noalcoholic (FR)
1 – 7 Race 4  VRC  1000m  Time: 0:57.14  Track: Good(3)
Red Tempo H.
Trainer: R D Griffiths
2nd: Go the Knuckle, 3rd: Hotham Heights
Prize Money:
A$79,040

ANALYSIS

Bel Esprit has already achieved a place in the history books as the sire of the magnificent World Champion Black Caviar. Himself a Group One winning sprinter at two and three, Bel Esprit – by Champion Sprinter Royal Academy – is now the world’s leading standard-bearer for the Nijinsky II branch of the Northern Dancer line.

Bel Esprit’s magnificent daughter Black Caviar is out of a daughter of Desert Sun, by Green Dancer(also sire of Volksraad, Cape Cross, Invincible Spirit and Magic Ring), from the Danzig branch of Northern Dancer. From other Danzig line mares, Bel Esprit has sired stakes winner Work The Room out of a mare by Grand Lodge (by Chief’s Crown, also sire of Beautiful Crown and Be My Chief), and stakes winners Silver Bullion and Loveyamadly out of mares by Desert King and Danehill Dancer, sons of Danehill, suggesting other Danehill sources such as Redoute’s Choice (sire of Snitzel, Stratum and Not a Single Doubt), Flying Spur (whose dam is closely related the broodmare sire of a Royal Academy line Group One winner), Choisir (by Danehill Dancer), Fastnet Rock (giving inbreeding to Royal Academy), Danewin and Commands.

Bel Esprit is sire of the Group stakes winning Se Sauver from a mare by Giant’s Causeway (by Storm Cat, a close relative to Bel Esprit’s sire, Royal Academy). This would suggest utilizing mares by Giant’s Causeway’s son, Shamardal, as well as bringing in Storm Cat through Hennessy, Johannesburg, Tale of the Cat and Statue of Liberty. Storm Cat is by Northern Dancer son, Storm Bird and that horse could also be worth introducing through Bluebird (sire of Lake Coniston, Dolphin Street and Blues Traveller). Bel Esprit is sire of a stakes winner out of a mare by Naturalism (by Palace Music, a son of The Minstrel a close relative to Storm Bird, and a three-quarters brother to Nijinsky II), and there are also three other stakes winners by Royal Academy out of The Minstrel line mares, which also suggests daughters Bakharoff and Masterclass.

From the Sadler’s Wells branch of Northern Dancer, Bel Esprit has the multiple Group stakes winner Gabbidon, out of a mare by Scenic (sire of Blevic), suggesting trying mares by such as Galileo (sire of New Approach and Teofilo), Montjeu, Barathea, High Chaparral, Carnegie and Singspiel, as well as mares by Encosta de Lago, who is by Sadler’s Wells’ brother, Fairy King (also sire of Falbrav and Helissio). Royal Academy has done well with Northern Dancer through Lyphard, and a good source in Australia might be Alzao. Bel Esprit has also sired a stakes winner out of a mare Noalcoholic (by Nonoalco, like Northern Dancer, as son of Nearctic).

Bel Esprit is sire of Group One winner Bel Sprinter and Group winner Vivacious Spirit out of mares by Snippets (who also appears as sire of the second dam of two Bel Esprit stakes winners, including Black Caviar) and also a stakes winner out of a mare by Picknicker .This also suggests mares by Pins, Snippetson, Snowland and Spartacus, all sons of Snippets.

Bel Esprit has sired two stakes winners, including the Group One winning, Bel Mer, out of mares by At Talaq, a son of Roberto. Royal Academy sired stakes winner out of mares descending from Roberto through Lear Fan (brother to Pirate Army) and Robellino. Bel Esprit should also work well with the Roberto line through Red Ransom (who would be particularly interesting through Domesday, and is also sire of Sri Pekan, Intikhab and Charge Forward), Brocco, Prized and Touching Wood. From the same Hail to Reason line as Roberto, Royal Academy has sired three stakes winner out of mares descending from Halo, including a Group winner out of a mare by Don’t Say Halo and a stakes winner out of mare by Oregon. Halo might also work well through More Than Ready and Sunday Silence (available in Australia through Fuji Kiseki, Genuine and Tayasu Tsuyoshi). The Stop the Music branch of Hail to Reason may work well here and could be tried through Sackford and Squill. Hail to Reason is by Turn-to, from whom also descends Sir Tristram. Royal Academy and his sons have sired six stakes winners out of Sir Tristram line mares, with Marauding providing the dams of four of them.

Out of mares from the Mr. Prospector line, Bel Esprit is sire of stakes winners out of mares by Straight Strike (broodmare sire of the Sir Tristram line sire, Lonhro), and Umatilla (by Miswaki, also sire of the second dam of a Bel Esprit stakes winner). Royal Academy has also done well with mares from this line, and has stakes winners out of mares by Woodman (sire of Hector Protector, Woodborough and Timber Country), Bellotto, Geiger Counter, Unbridled (who could be brought in through Unbridled’s Song), Rhythm, Gone West (who would work well through Zafonic and his son, Xaar, and is also available through Elusive Quality and his son, Elusive City), Seeking the Gold (available through Dubawi, Lujain and Secret Savings/Dash For Cash) and Thunder Gulch.

Although Vain – the broodmare sire of Bel Esprit – is not likely to be found very frequently in the male line of the broodmare population, we can note four of Bel Esprit’s stakes winners – two of the Group One scorers – are inbred to that strain, and he is definitely worth bringing in when possible. Sources of Vain include Centaine (broodmare sire of a stakes winner by Bel Esprit), Stratum, and Testa Rossa. Bel Esprit should be well worth trying with mares by Blushing Groom, who is good under Nijinsky II in general, and who is in the broodmare sire line of 11 Royal Academy line stakes winners). Blushing Groom sources including Quest For Fame, Spectrum, Fantastic Light and Nassipour.